Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Marzec 2011 00291

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2011

 

Pandemrix powoduje narkolepsję. Podczas histerii wokół świńskiej grypy jesienią 2009 roku przeprowadzono w Szwecji masowe szczepienia, nachalnie rekomendowane przez władze. Teraz tutejszy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych zabronił szczepienia dzieci Pandemrixem – środkiem stosowanym wówczas przeciwko świńskiej grypie. Wnikliwe studia przeprowadzone przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (Läkemedelsverket) wykazały, że Pandemrix powoduje zwiększone ryzyko narkolepsji. Około 80 dzieci i młodzieży zapadło na tę chorobę w wyniku masowych szczepień 2009 r. (kz) Zobacz też 7.09.2010...

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2011

 

Co za dużo, to niezdrowo. Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali wraz ze sztokholmskim Instytutem Karolinska przeprowadzili badania wśród 54 tysięcy uczestników znanego „Biegu Wazy” (Vasaloppet – długodystansowy bieg narciarki rozgrywany co roku w szwedzkiej prowincji Dalarna), z których wynika, iż intensywny trening zwiększa ryzyko artretyzmu, polegającego na niszczeniu tkanki stawowej. Im bardziej intensywne ćwiczenia, tym większe ryzyko zapalenia stawów. (gm)

Vasaloppet

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2011

 

Vimmerby na celowniku. Wiemy już, kto jest tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci Astrid Lindgren (ALMA). 5 milionów koron szwedzkich (2,3 mln zł) i oczywiście laur sławy trafi do australijskiego autora oraz ilustratora bajek dla dzieci, zwycięzcy Oskara za krótkometrażowy film animowany. Wśród 175 nominowanych z 62 krajów znaleźli się także Polacy: Małgorzata Musierowicz czy Krystyna Siesicka. Jednak, jak to w życiu bywa, zwycięzca może być tylko jeden.

W uzasadnieniu decyzji jury stwierdziło, iż Shaun Tan jest wirtuozem wizualnych opowiadań, buduje własny kosmos, gdzie wszystko jest możliwe.

Nagroda Pamięci Astrid Lindgren (szwedzkiej pisarki dla dzieci, znanej głównie z opowieści o Pippi Pończoszance) ustanowiona została w 2003 roku i przyznawana bywa także organizacjom wspierającym rozwój literatury dziecięcej. Wiadomość o tegorocznym laureacie została ogłoszona w Vimmerby - rodzinnym mieście Astrid. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2011

 

O jakim zawodzie marzą młodzi Szwedzi? Nie jest to już dietetyk, jak ostatnimi czasy. Dziś na uczelniach wyższych rozgrywa się bitwa o miejsca na kierunkach psychologicznych. Najbardziej oblegane uczelnie notują już nawet 19 chętnych na jedno miejsce (tak jest np. w Sztokholmie). Popularnością (oprócz wspomnianego dietetyka) cieszą się także takie profesje jak m.in. lekarz, prawnik czy ekonomista. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2011

 

Starsi Szwedzi nie znają Internetu. Jak pokazują ostatnie badania, więcej niż 1,3 milionów Szwedów powyżej 50 roku życia nie używa Internetu. Trudności w posługiwaniu się globalną siecią czy wysokie koszty jej utrzymania, to niektóre z przyczyn statystki. Blisko 60% ankietowanych nie ma wyższego wykształcenia. Jednakże najczęściej padała odpowiedź, iż seniorzy nie są zainteresowani zasobami netu. Ciekawe, skąd znają zasoby – skoro nie znają? (gm)

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2011

 

Szwedzi idą na wojnę! Po raz pierwszy od 50 lat szwedzcy piloci będą brali udział w walkach. Rząd postanowił wziąć udział w wojnie w Libii. Premier Fredrik Reinfeldt poinformował o tym parlament dziś o godz. 13.00. Do dyspozycji NATO przekazane zostanie osiem myśliwców Jas Gripen, jeden samolot transportowy typu Hercules oraz jeden samolot zwiadowczy. W działaniach wojennych weźmie udział maksymalnie 250 żołnierzy. Szwedzki udział ma być ograniczony do trzech miesięcy. Propozycja rządowa zostanie teraz „przepchnięta” przez riksdag (sejm) w ekspresowym tempie. Wszystkie partie są zgodne w tej sprawie. Zobacz też 21.03.2011. (rn)

Jas Gripen

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2011

 

Każdy krok obserwowany. Grupa naukowców z uniwersytetu w Östersund pracuje nad wykorzystaniem GPS (systemu nawigacji satelitarnej) do obserwacji i analizy przemieszczania się dużych grup ludzkich w określonych sytuacjach. Np. turystów, czy uczestników wielkich imprez. Ochotnicy są zaopatrywani w mini gps-y, które notują położenie osobnika co 10 metrów. W ten sposób ustala się wzór zachowań, wykorzystywany potem przy dostosowaniu produktu do potrzeb klienta.

Za pomocą tej metody odkryto np., że podczas biatlonowych Mistrzostw Świata w Östersund, w czasie finiszu finałowego biegu, wielu kibiców preferowało... namiot z piwem. Czekamy teraz na dostosowanie „produktu”. (rn)

Stadion narciarski w Östersund, MŚ Biatlon  2008 r.

Biatlonowe Mistrzostwa Świata 2008 r. w Östersund.

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2011

 

Chińczycy napierają. Według badania przeprowadzonego na zlecenie gazety Dagens Industri jedna trzecia szwedzkich przedsiębiorstw odczuwa coraz bardziej presję ze strony chińskiej konkurencji. Główną bronią Chińczyków są niskie ceny oraz wsparcie ze strony totalitarnego państwa, zapewniającego swobodny dostęp do kapitału inwestycyjnego. Ponad połowa pytanych jest szczególnie zaniepokojona niskim poziomem płac w Chinach, co umożliwia utrzymanie niskiego poziomu cen. Okazuje się, że główną troską szwedzkiego kapitalisty jest niedola chińskiego robotnika. (rn)

Chińczycy w Szwecji

Coraz częstszy obrazek w Szwecji – Chińczycy otwierają nowe centrum handlowe.

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2011

 

Koniec darmowych wakacji w Szwecji. Obcokrajowcy z krajów UE skazani w Szwecji na więzienie będą karę odbywali w swych krajach ojczystych. Rząd rozważa dostosowania szwedzkiego prawa w tym względzie do unijnej dyrektywy. Znane są przypadki, że przyjezdni z ubogich krajów popełniali lżejsze przestępstwa tylko po to, żeby spędzić jakiś czas w szwedzkim więzieniu. Traktowano to jak luksusowe wakacje, całkiem za darmo. Gdy podczas odbywania kary podejmowali pracę, zarabiali często lepiej niż we własnym kraju na wolności. W szwedzkich więzieniach przebywa około 5000 więźniów, 28% z nich to obcokrajowcy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2011

 

Kosztowne marnotrawstwo. Szwedzki Urząd Kontroli Żywności (Livsmedels­verket) szacuje, że przeciętne szwedzkie gospodarstwo domowe wyrzuca w błoto 5 tysięcy koron rocznie (2200 zł). Jak? Typowy Szwed pozbywa się co roku 56 kilogramów nadających się do spożycia produktów. Skutek – to nie tylko mniejsza zawartość portfela, ale także szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Marnowana żywność przyczynia się do wytwarzania 1,8 milionów ton gazów cieplarnianych. Stanowi to ponoć blisko 2% ogólnego wpływu szwedzkiej konsumpcji na klimat. Wielu konsumentów przyznaje, że kierują się datą przydatności produktów. Wystarczyłoby jednak zmniejszyć temperaturę lodówki, by wydłużyć okres zdatności artykułów spożywczych. I Szwed byłby syty, i kasa cała. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2011

 

Wróżenie z sieci. Za pomocą Internetu zdobywamy przeróżne informacje na niemalże każdy temat. Czy jednak możliwe jest, by komputer mógł przepowiedzieć przyszłość? Szwedzko-amerykańskie przedsiębiorstwo Recorded Future znajduje się już na właściwej drodze, by to pobożne życzenie stało się rzeczywistością. Firma stworzyła system komputerowy, który przechodząc przez setki najróżniejszych stron, finansowe bazy danych, a nawet blogi internetowe, sprawdza dostępne w sieci informacje i związki pomiędzy nimi, by w ten sposób określać, kiedy dane zjawisko nastąpi. Przykładowo: jeśli osoba prywatna stwierdza w sieci, że potrzeba więcej połączeń lotniczych do danego miasta, to możemy przypuszczać, że w najbliższej przyszłości powstaną nowe linie lotnicze. Zarówno Google, jak i CIA zainwestowały już w rozwój tej technologii. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2011

 

Szwedzki „Taniec z gwiazdami”. Jessica Andersson została tegoroczną zwyciężczynią programu Let's Dance (szwedzka wersja „Tańca z gwiazdami”). Po 12 tygodniach męczących przygotowań, wraz ze swoim partnerem Kristjanem Lootusem, sięgnęła po zwycięskie trofeum – statuetkę szklanego buta. Przed nią butem zostały wyróżnione takie gwiazdy, jak Måns Zelmerlöw, Tina Nordström, a także ubiegłoroczny laureat Mattias Andréasson. Z pozytywną oceną jury i pakietem 114 punktów (co dało im 2 punkty przewagi nad Frankiem Anderssonem och Charlotte Sinclair) duet pozyskał sobie głosy widzów.

Zwyciężczyni nie kryła wzruszenia i zdumienia jednocześnie. Wyznała także, iż przychylność publiczności to zasługa przemiany, jaką przeszła podczas prób tanecznych i występów. Mimo iż wcześniej brakowało jej pewności siebie, nauczyła się, że wszystko jest możliwe. I to za sprawą popularnego show. (gm)

Let's Dance 2011

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2011

 

Szwedzki Instytut Literatury Dziecięcej uhonorował Leifa Klitze – autora opowieści dla najmłodszych – przyznając mu coroczną nagrodę im. Lenarta Hellsinga. Wyróżniona została książka jego autorstwa „Siimar till sjöss”, której podtytuł brzmi „Bujda dla dzieci w wieku od 5 do 95 roku życia”. Twórcą ilustracji jest Lisbeth Gustavsson.

Nagroda została ustanowiona w związku z 90. rocznicą urodzin fundatora, a po raz pierwszy przyznano ją w 2009 roku. Założeniem wyróżnienia są słowa jubilata, iż powinna ona trafiać do pisarza, który wie, iż „język bez poezji jest bez życia, a życie bez kwiatów” (swobodne tł. gm). Gratyfikacja pieniężna wynosi 20 tysięcy koron i przekazana zostanie laureatowi 13 kwietnia w Sztokholmie. (gm)

Leif

Leif Klitze. Foto Bo Åhs.

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2011

 

Brakuje geriatrów. Szwecja potrzebuje zdecydowanie więcej lekarzy specjalizujących się w geriatrii – dziedzinie medycyny zajmującej się schorzeniami wieku podeszłego. Szwedzki Urząd ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych (Socialstyrelsen) jest zdania, iż władze wojewódzkie powinny obsadzać więcej stanowisk związanych z ową specjalnością. Do roku 2025 liczba geriatrów powinna wzrosnąć do 700, czyli niemal dwukrotnie. Urząd wychodzi z założenia, że państwo winno wspierać proces zwiększania kompetencji w środowisku lekarskim. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2011

 

Dzień wafla. Gdy porządny katolik głoduje w ramach Wielkiego Postu, posłuszny protestant obżera się dzisiaj słodkimi goframi. Zrządzeniem losu Szwecja została pokarana przedziwnym „świętem” – dniem wafla. Wszystko z powodu dawnej wojny religijnej. Katolickie święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny było niegdyś nazywane w Szwecji „vårfrudagen” (wym. ≈ worfrudogen), jako zlepek słów: vår (naszej), fru (Pani), dagen (dzień). Z nastaniem w Szwecji protestantyzmu i prześladowań powszechnego chrześcijaństwa zaczęto przedrzeźniać nazwę święta wykorzystując fonetyczne podobieństwo. Przezwano je wtedy „våffeldagen” (wym. ≈ woffeldogen), våffel = wafel. Dodatkowym ciosem w apostolski kościół miało być powszechne obżarstwo waflami z bitą śmietaną w środku Wielkiego Postu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2011

 

Ukryty alians. W okresie zimnej wojny Szwecja miała bliskie kontakty wojskowe z NATO. Publicysta Mikael Holmström ujawnia w niedawno wydanej książce „Ukryty alians” (Den dolda alliansen), że Szwecja posiadała wówczas ściśle tajną jednostkę lotniczą o kryptonimie „Flygenhet 66”. Była ona przeznaczona do akcji dywersyjnych i odbywała regularne ćwiczenia również ze specsłużbami NATO. Ten ostatni fakt budzi zawsze w Szwecji wiele kontrowersji, gdyż oficjalnie jest ona krajem neutralnym i nie zawiera sojuszów militarnych.

Szef tajnej jednostki – występujący w książce pod pseudonimem – ujawnił wczoraj swoją prawdziwą tożsamość jako Sven Hugosson. – Nadszedł czas, by moja rodzina dowiedziała się, czym zajmowałem się przez te wszystkie lata – mówi Hugosson. Facet latał po nocach, to żonie różne pomysły mogły chodzić po głowie. (rn)

Cesna Flygenhet 66

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2011

 

Wędkowanie w Szwecji jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Wędkuje ponad 1,5 mln Szwedów, wydając na swoje hobby około 1,7 mld koron. Prawdziwi entuzjaści łowią cały rok, ale dla większości sezon wędkarski rusza na poważnie wraz z pierwszymi połowami łososia w rzece Mörrumsån w rejonie Blekinge (to już w ten piątek).

Tak duża popularność wędkowania to raj dla wielu firm turystycznych, proponujących największym zapaleńcom specjalne, zorganizowane wyjazdy – od homarowego safari na zachodnim wybrzeżu po wycieczki helikopterem nad odległe, górskie jeziora. Turystyką wędkarską zajmuje się w Szwecji około 2,5 tys. firm. Ich obroty wynoszą rocznie 1 mld koron. Do tego dochodzi jeszcze 485 mln koron, które co roku zostawiają tutaj zagraniczni amatorzy wędkarstwa. (kz)

Anneli na Lofotach

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2011

 

Japońskie promieniowanie dotarło od Szwecji. W Szwecji jest 6 stacji pomiarowych badających radioaktywność w powietrzu. W Sztokholmie, Umie i Kirunie stwierdzono śladowe występowanie radioaktywnego jodu-131. Najwyższy poziom wykryto w Sztokholmie – 0,3 millibekerela na metr sześcienny powietrza. W pozostałych stacjach – Gävle, Visby, Ljungbyhed – nie wykryto tego groźnego izotopu jodu. Dawki promieniowania są tak małe, że szwedzkie władze nie widzą żadnego powodu do niepokoju. Leżą one znacznie poniżej dopuszczalnego promieniowania (100 Bq/m3) wydzielanego przez radon – radioaktywny gaz występujący często w szwedzkich domach. (rn)

Sztokholm

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2011

 

Szwedzka młodzież opuszcza rodzinny dom najwcześniej w Europie – kobiety średnio w wieku 20,7 lat, a mężczyźni 21,6. Dla porównania np. na Słowacji średnia ta wynosi odpowiednio 29,8 i 31,5 lat. Tak wynika ze statystyk UE oraz szwedzkiego Centralnego Biura Statystycznego (SCB). W jednej czwartej unijnych państw mężczyźni wyprowadzają się z domu dopiero w wieku 30 lat lub później. Natomiast jest jeden wspólny mianownik – kobiety wyprowadzają się zdecydowanie wcześniej niż mężczyźni. U mamy najlepiej? (kz)

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2011

 

Korupcja w Vattenfall? Biuro antykorupcyjne szwedzkiej prokuratury bada sprawę wysokiej odprawy dla odchodzącego dyrektora Vattenfall – państwowego koncernu energetycznego – Larsa G Josefssona. Na otarcie łez otrzymał on 12 mln koron (5,5 mln zł). Decyzję podjął prezes zarządu Lars Westerberg, a podpisał ją dyrektor personalny Lars Gejrot. Obaj stracili pracę po interwencji rządu. Teraz sprawę zbada prokuratura, czy w grę wchodziła korupcja. Zobacz też 18.03.2011. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2011

 

Szwedzki sposób na sepsę. W szpitalu uniwersyteckim w Lund przeprowadzane są obecnie badania kliniczne nowej metody, która ma skrócić czas oczekiwania na diagnozę w przypadku zakażenia krwi z tygodnia do zaledwie kilku godzin. Zwiększy to znacząco szanse chorego na przeżycie i ograniczy ewentualne komplikacje. Metoda nazywana jest klasyfikacją akustyczną komórek i polega na wydzieleniu komórek w celu identyfikacji bakterii znajdujących się we krwi. Jak na razie co roku sepsa powoduje w Europie blisko 135 tys. przypadków śmiertelnych. (kz)

szpital uniwersytecki w Lund

Szpital uniwersytecki w Lund, Szwecja.

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2011

 

Złodzieje czasu. Szwedzi z upodobaniem marnują czas przeznaczony na pracę. Zabijają go nie tylko długimi pogaduszkami o minionym weekendzie przy automacie do kawy, czy przesiadując na Facebooku i non stop sprawdzając pocztę. Duża część czasu idzie też na wyszukiwanie w sieci przeróżnych informacji. Prawie połowa Szwedów przyznaje, że przeznacza na to przynajmniej 10 godzin miesięcznie, a jedna czwarta - godzinę dziennie. Daje to 20 godzin miesięcznie, jak wykazało najnowsze badanie. Możliwe jednak, że liczby te są jeszcze wyższe. Rocznie daje to straty dla firm w wysokości 80 tys. koron na jednego pracownika. No cóż, przyjemności kosztują. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2011

 

Gripeny gotowe do walki. W rekordowym tempie Szwecja przymierza się do podjęcia decyzji o zaangażowaniu się w konflikt militarny w Libii. Myśliwce Jas 39 Gripen stoją gotowe do startu i wygląda na to, że pomysł uzyska poparcie riksdagu. Normalny czas rozpatrywania propozycji rządowych w parlamencie to około 5 tygodni. Teraz riksdag jest gotów załatwić sprawę w dwa dni.

Będzie to pierwszy od blisko 50 lat udział szwedzkich samolotów bojowych w „międzynarodowym wkładzie militarnym”. Poprzednio były to myśliwce J 29, które walczyły w Kongo w latach 60-tych. Wtedy nazywało się to wojna.

Jas 39 Gripen

Szwedzki Jas 39 Gripen, wersja afrykańska. Foto © SAAB.

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2011

 

Szwecja to jeden z niewielu już krajów Europy, gdzie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy w trakcie prowadzenia samochodu. Prawo nie zabrania tu nawet pisania SMS-ów za kierownicą. Jednak według badania szwedzkiego Związku Motorowego większość członków sejmowej Komisji Komunikacji jest za wprowadzeniem zakazu w tej ostatniej sprawie. W riksdagu (szwedzkim sejmie) leży już około 15 interpelacji wzywających do ograniczenia komórkowej wolności kierowców. Będą one rozpatrywane już w kwietniu. Ostatnio sprawa ta była głosowana w 2008 roku. Wówczas wygrali gadatliwi kierowcy.

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2011

 

Pełna gama. Jeszcze parę dni temu przez Szwecję przetoczyły się śnieżyce, a już teraz meteorolodzy zapowiadają wiosenny tydzień. Już prawie zapomniano tutaj, jak to się czuje, gdy na dworze jest 5-10°C. Teraz mamy sobie poprzypominać. Co najmniej przez pierwszą część tygodnia. W piątek wracamy w okolice zera na południu i -10 stopni na północy. W górach sporo świeżego śniegu.

Idre

Ośrodek narciarski w Idre, Szwecja.

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2011

 

Sposób na nudę. Jesteś żonaty? Brak ci emocji? Masz ochotę na skok w bok? Oto ratunek dla Ciebie – VictoriaMilan.com! Tak mniej więcej reklamuje norweska firma Alna Eiendom AS swój sajt dla niewiernych. Kampania reklamowa serwisu w Szwecji – bilbordy, telewizja, internet – została naj­wy­raźniej zauważona. Autocenzor branży rekla­mowej (Reklamombudsman) otrzymał rekordową ilość skarg od pruderyjnych konsumentów reklamy. Słynący z braku wszelkiej moralności Szwedzi oburzają się na niemoralną misję sajtu. Fala prote­stów zalewa redakcje gazet i kanałów tele­wizyjnych. Popularność serwisu rośnie w szalonym tempie.

xxx

Riccardo Muti

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2011

 

Czystki w Vattenfall. Państwowy koncern energetyczny Vattenfall przeżył dziś mały przewrót pałacowy. Rząd dokonał zmiany na stanowisku szefa zarządu. Ze skutkiem natychmiastowym stracił tę posadę Lars Westerberg. Był on architektem umowy z odchodzącym dyrektorem naczelnym Larsem G Josefssonem, na podstawie której ten ostatni otrzymał odprawę w wysokości dwunastu jego miesięcznych pensji. Roczna odprawa – nie brzmi groźnie, ale w tym wypadku oznacza to ponad 5,5 mln zł (12 mln sek). Rząd uznał taką hojność za niedopuszczalną. Dymisję złożył też dyrektor personalny Vattenfall Lars Gejrot, który podpisał umowę. Obdarowany Lars Josefsson zadeklarował gotowość zwrotu otrzymanej odprawy. Potem będzie przymierał głodem.

Westerberg i Josefsson

Z lewej Lars G Josefsson, z prawej Lars Westerberg.

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2011

 

Śnieżny piątek w Smolandii. Zwały śniegu i zamknięte drogi przywitały dziś rano mieszkańców Smolandii (południowa Szwecja). W nocy spadło tam 20-30 cm śniegu. Odnotowano kilka wypadków, a wiele samochodów utknęło w śniegu. Droga krajowa nr 40 została zamknięta w okolicach Jönköping. Do stu ciężarówek utknęło na drodze. Teraz śnieżyca przesuwa się na północny wschód. Zima przypomina nam, że... game is NOT over!

śnieżyca

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2011

 

Szwecja nie przystąpi do europaktu. Pakt zwany w Polsce „paktem dla konkurencyjności” ma być sposobem na wzmocnienie krajów strefy euro. Jednak do udziału w nim są zaproszone również kraje UE wolne od euro. Szwedzka sejmowa Komisja Finansów odrzuciła dzisiaj unijne zaproszenie. – Szwecja nie miała wpływu na kształt tego porozumienia, więc nie powinna do niego przystępować – wyjaśnia Anna Kinberg Batra (m), przewodnicząca komisji. Inną przyczyną jest niechęć Szwecji do utraty kontroli nad własnym rynkiem pracy i polityką gospodarczą.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2011

 

Astrid Lindgren prowadzi. Wiosną tego roku szwedzki bank narodowy Riksbanken ma zatwierdzić nowy wygląd szwedzkich banknotów. Wśród nich jest banknot o walorze 200 koron, nieobecny jeszcze dzisiaj w palecie szwedzkiej waluty. Według instytutu badania opinii publicznej Novus Opinions Szwedzi najchętniej widzieliby na nim wizerunek Astrid Lindgren, autorki m.in. Pippi Pończoszanki, Dzieci z Bullerbyn i Braci Lwie Serce. Aż 48% zapytanych stawia na Astrid. Alfred Nobel znalazł się na drugim miejscu, ale zyskał zaledwie 11% zwolenników.

Astrd 200

Fotomontarz, SVT.se

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2011

 

Nagroda im. Birgit Nilsson. Włoski dyrygent Riccardo Muti został tegorocznym laureatem nagrody im. Birgit Nilsson, sławnej szwedzkiej śpiewaczki operowej. Podczas swojej 40-letniej kariery Muti dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami świata, takimi jak Vienna Philharmonic, Milanos Filarmonica della Scala, Philadelphia Orchestra i inne. Obecnie jest on dyrektorem artystycznym Chicago Symphony Orchestra. Nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów wręczy 13 paź­dzier­nika król Szwecji Karol Gustaw XVI.

Birgit Nilsson zmarła w 2005 roku. Nagroda jej imienia jest przyznawana po raz drugi w historii. Pierwszym laureatem nagrody został hiszpański tenor Plácido Domingo w 2009 r. Pisaliśmy o tym wówczas...

xxx

Riccardo Muti

Riccardo Muti

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2011

 

Porażka Unii w Szwecji. Szwedzki parlament odrzucił rządową propozycję dostosowującą szwedzkie prawo do żądań Unii Europejskiej, by przez min. pół roku przechowywać dane o całym przepływie wszelkiej informacji drogą elektroniczną. Celem UE jest totalna kontrola nad tym, kto z kim się kontaktuje i kiedy. Jednak głosami zielonych, nacjonalistów i komunistów pokorna propozycja rządowa została odłożona do lamusa na jeden rok. Zobacz też nowinkę 15.03.2011.

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2011

 

Internet w szwedzkich domach. 40% Szwedów ma dostęp do szeroko­pasmowego internetu, minimum 100 Mbit / sekundę. Rząd przewidywał, że taki wynik osiągniemy w 2015 r. Przedterminowe „wykonanie planu” zawdzięczamy głównie szybkiej rozbudowie światłowodów. Ponad 38% domostw w miastach jest podłączonych już do tego typu sieci. Według nowej strategii rządu 90% mieszkań będzie miało dostęp do szerokiego pasma do roku 2020. Miejmy nadzieję, że rząd znowu się pomyli.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2011

 

Skutki japońskiego tsunami są odczuwalne w wielu miejscach świata. Nie tylko giełdy przeżywają prawdziwe trzęsienie ziemi. W Szwecji skończyły się np. także zapasy tabletek z jodkiem potasu stosowane dla ochrony tarczycy przed silnym napromieniowaniem. Na aukcyjnym sajcie Ebay ceny jodu biją wszelkie rekordy. Szwedzki Urząd ds Leków (Läkemedelsverket, LMV) uspokaja, że nie ma żadnej potrzeby zażywania tych tabletek w Szwecji, a dla osób powyżej 40 lat nie dają one i tak żadnego efektu.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2011

 

Przedszkole na dachu. Malmö – miasto w południowej Szwecji – cierpi na brak miejsc w przedszkolach. Tylko w tym roku potrzeba tam ponad 1000 nowych miejsc. Teraz władze miasta rozważają możliwość zbudowania przedszkoli na dachach wysokich budynków w centrum. Takie rozwiązania są już stosowane, m. in. w Londynie.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2011

 

Unia atakuje. Szwecja ociąga się z wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy zmuszającej operatorów do magazynowania przez pół roku danych o przepływie informacji elektronicznej – SMS-ów, rozmów, mailów itp. Podroży to znacznie koszty tych usług. Jeżeli riksdag – szwedzki parlament – nie dostosuje lokalnego prawa do unijnych wymogów, Unia będzie domagała się 5 mln euro plus 45 000 euro dziennie za każdy dzień zwłoki. Rząd złożył już w riksdagu propozycję godzącą się na unijny dyktat – jutro odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Jednak trzy partie – komuniści, zieloni i nacjonaliści – są przeciwni propozycji rządowej. Proponują oni odłożyć tę sprawę na rok. Ponieważ w Szwecji mamy rząd mniejszościowy, to bez głosów którejś z partii opozycyjnych propozycja rządowa upadnie.

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2011

 

Znaczki i symbole na produktach żywnościowych, które mają gwarantować ich „ekologiczność”, nie przekonują zbytnio Szwedów. W 2008 roku zaledwie 0,58% dochodu, jaki pozostaje do dyspozycji po zapłaceniu stałych rachunków, przeznaczono tutaj na tego typu produkty. Cztery lata wcześniej było to 0,35%. Niezbyt to imponujący przyrost mimo nachalnej eko-propagandy. Produkty oznaczane jako ekologiczne są znacznie droższe, jednak gwarancja ich łagodnego wpływu na środowisko naturalne jest mocno wątpliwa. Co jakiś czas pojawiają się w Szwecji informacje o braku jakiejkolwiek kontroli ze strony organizacji wystawiających eko-certyfikaty – za drogie pieniądze.
eko bananer

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2011

 

Melodifestivalen – festiwal piosenki szwedzkiej. Zwycięzca reprezentuje potem Szwecję na Festiwalu Eurowizji. Po wielu tygodniach różnych eliminacji dzisiaj nadszedł czas wielkiego finału w sztokholmskim Globen. Zwyciężył Eric Saade z piosenką Popular...

Globen

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2011

 

Okręt Vasa do liftingu. W kwietniu mija 50 lat od czasu wydobycia na powierzchnię zabytkowego, szwedzkiego statku, który zatonął w 1628 r., na samym początku swojego dziewiczego rejsu. Pół wieku w świetle i na powietrzu, nawet w specjalnie klimatyzowanych wnętrzach sztokholmskiego muzeum, daje się okrętowi we znaki. By zapobiec dalszemu procesowi niszczenia Vasę czeka wymiana 5 tys. bolców, którymi „spięty” jest cały okręt. Prace nad tym potrwają około 5 lat.

Zadanie nie jest łatwe ani pozbawione ryzyka. Nie wiadomo bowiem, jak nowy metal, którym zostanie zastąpionych 18 ton starych, zardzewiałych bolców, zareaguje z bardzo wiekowym drewnem okrętu. Dlatego dla jego bezpieczeństwa w pierwszym etapie zostanie wymienionych tylko tysiąc bolców i podczas rocznej przerwy będą obserwowane ewentualne reakcje. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to wymieniona zostanie reszta. Ostrożności nigdy za wiele. Wszystkie zmiany w okręcie zachodzą bardzo powoli, nie zauważymy ich w ciągu dni, tygodni, a nawet miesięcy – mówi inżynier projektu Anders Ahlgren. Zobacz „Okręt Vasa”...

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2011

 

Kiepski wybór. Nie miał szczęścia pewien złodziej w miasteczku Eslöv, w południowej Szwecji. Włamał się on do samochodu i gdy właśnie miał startować nadszedł właściciel. Złodziej uzbrojony w śrubokręt rzucił się na właściciela. Po chwili leżał już jednak obezwładniony na ziemi w oczekiwaniu na policję. Właścicielem samochodu okazał się być mistrz świata w karate.

Eslöv

Rynek w Eslöv.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2011

 

Żydzi w Szwecji czują się zagrożeni. Częste ataki na lokale żydowskich parafii wymagają coraz większych środków ostrożności. Koszty ochrony żydowskich parafii w Szwecji sięgają 5 mln koron. Parafia w Malmö wydaje na ten cel 500 000. Tera jest ona zmuszona prosić rząd o dotację gdyż członkowie nie są w stanie ponieść tak wysokich kosztów. Żydzi w Malmö nie odważają się wyjść na miasto w tradycyjnych strojach, nawet w jarmułce na głowie. Tego problemu nie mają muzułmanie, którzy chętnie demonstrują swoją przynależność religijną.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2011

 

Błyskawiczna reakcja. Wczoraj pisaliśmy z przekąsem o trudnościach jakie szwedzcy Socjaldemokraci mają ze znalezieniem nowego przywódcy. Zadziałało natychmiast :-) Dzisiaj partyjna komisja wyborcza ogłosiła tryumfalnie, że ma kandydata. Jest nim niejaki Håkan Juholt, typowy partyjny czynownik, co to wybrał drogę typu "nie matura a chęć szczera...". Wiedzę teoretyczną zgłębiał przez całe dwa lata w gimnazjum. Potem już zawzięcie machał czerwoną szturmówką. Teraz grozi nam, że może kiedyś zostać szwedzkim premierem. Póki co życzymy sztormowej pogody za sterami tonącego okrętu.

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2011

 

Upadek giganta. Po katastrofalnym wyniku wyborów parlamentarnych w ubiegłym roku oraz coraz gorszych notowaniach szwedzcy Socjaldemokraci są w kryzysie. Rządząc przez blisko 90 lat, z małymi tylko przerwami, teraz utracili rangę największej partii politycznej Szwecji na rzecz swego głównego oponenta – Moderatów (m). Szefowa Mona Sahlin była zmuszona ogłosić abdykację krótko po wyborach i od tego czasu partia gorączkowo szuka nowego przywódcy. Partia ewoluowała na tyle, że tym razem jedyną „kompetencją” kandydata nie jest już jego płeć. Komisja wyborcza dopuszcza nawet myśl, że przywódcą może być... mężczyzna! Problem w tym, że mimo tej skrajnej tolerancji nikt nie ma ochoty przejąć steru tonącego okrętu. Każdy pytany odpowiada „nie”. Dzisiejsza prasa donosi, że również Leif Pagrotsky – ekonomista z Geteborga i minister w rządzie Görana Perssona – zrezygnował z tego zaszczytu. Łapanka trwa nadal. Zobacz też Sahlin odchodzi...

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2011

 

Szwedzki albo na bruk. Lokalne władze autobusowej firmy Keolis, która przejmuje komunikację w Jönköping, wpadły na pomysł, by zakazać personelowi używania innego języka niż szwedzki, nawet podczas przerw. Pomysł bardzo spodobał się związkom zawodowym, które zawsze chętnie zwalczają obcokrajowców. Rasistowskie pomysły Szwedów nie przypadły jednak do gustu głównemu zarządowi koncernu i zakaz zniesiono. Keolis jest mianowicie firmą francuską i jeżeli już, to wolano by zapewne wprowadzić nakaz używania wyłącznie języka francuskiego.

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2009


SemlaTłusty czwartek we wtorek. Polski tłusty czwartek przypada w Szwecji we wtorek i nazywa się „fettisdagen”. Zamiast pączków zajada się tu „semlor” - pszenne buły z masą migdałową i bitą śmietaną. Z wyglądu przypominają polskie ptysie, ale ciasto nie jest w środku puste. Zwyczaj wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji ucztowania ostat niego dnia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W protestanckiej Szwecji postu już nie ma. Zostało tylko to co najlepsze – ciacho. Wśród jego ofiar są nie tylko zwykli właściciele pokaźnego brzucha. Jak głosi fama, szwedzki król Adolf Fredrik w tłusty wtorek 1771 r. po spożyciu homara, kawioru i kiszonej kapusty zjadł na deser parę semli i... wyzionął ducha.

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2011

 

Niezaprzeczalny znak końca zimy. Do Szwecji wracają z południa pierwsze żurawie. Pierwszego zwiastuna końca zimy – bo jeszcze nie wiosny – zaobserwowano właśnie nad jeziorem Hornborgasjön, w pobliżu miasteczka Skara w południowej Szwecji. Jest to ulubione jezioro żurawi. Co roku przylatują tu tysiące ptaków, a ich godowe tańce stanowią ogromną atrakcję turystyczną. Na zwiady przyleciał tam dzisiaj samotny żuraw w towarzystwie trzech dzikich gęsi.

Żurawie nad jesiorem

Żurawie nad jeziorem Hornborga.

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2011

 

Szwecja ma najwyższe ceny prądu w Skandynawii. Szwedzki właściciel zwy­czajnego domku jednorodzinnego płaci rocznie za prąd blisko 10 000 zł. O ponad 4 tys. zł mniejszy rachunek dostaje właściciel domku w Finlandii. Nawet w Norwegii, która ma najwyższy poziom cen w Skandynawii, roczny koszt prądu jest mniejszy – około 8,6 tys. zł. Zważywszy że płace są tam niemal dwa razy większe niż w Szwecji różnica jest jeszcze większa. Ceny prądu w Szwecji są ruchome i ustalane na nordyckiej giełdzie energii Nord Pool. Stałą część stanowi obciążenie podatkami i różnymi opłatami narzucanymi przez nigdy nie nasyconą biurokrację państwową.

Linja wysokiego napięcia

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2011

 

Vasaloppet – Bieg Wazy. Pierwsza niedziela marca to jak co roku święto biegów narciarskich w Szwecji. Tego dnia odbywa się w szwedzkim Dalarna największy bieg narciarski świata – Bieg Wazy, Vasaloppet. Blisko 15 000 narciarzy wystartowało dziś z miasteczka Sälen, by po przebyciu 90 km zakończyć bieg w owianym tradycją miasteczku Mora. Nad bramą mety Biegu Wazy widnieje napis: Śladami ojców dla przyszłych zwycięstw...

Tegoroczny Bieg Wazów wygrał Szwed Jörgen Brink – znowu (Brink wygrał również Vasaloppet 2010). Drugi przybiegł Czech Stanislav Řezáč, trzeci Szwed Jerry Ahrlin.

Vasaloppet, Bieg Wazy

Zwycięzca Biegu Wazy 2011 Jörgen Brink, czas 3:51:51.

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2011

 

Mocna korona rozpija Szwedów. Jak nigdy dotąd pielgrzymują oni do Niemiec na zakupy taniego alkoholu. Dla Szwedów alkohol jest tani wszędzie poza Norwegią, jednak mocny spadek kursu euro w stosunku do rodzimej korony poprawia jeszcze bardziej smak whisky i koniaków kupowanych w Niemczech. Od marca szwedzcy przewoźnicy uruchamiają codzienne wycieczki na zakupy do Niemiec. Na przystani promowej w Puttgarden czeka na nich kilka dużych sklepów z alkoholem. Zwiedzanie Niemiec zaczyna się i kończy w takim sklepie.

Öresundsbron

Öresundsbron – most łączący Szwecję z Danią.

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2011

 

Szwedzi kochają jabłuszka. Amerykański gigant elektroniczny Apple niemal podwoił w ubiegłym roku sprzedaż swoich produktów w Szwecji. Wartość sprzedaży wzrosła z blisko 1,1 do 2,11 miliarda złotych. W całej Skandynawii Apple sprzedało za 5 mld zł. Oprócz tradycyjnych komputerów Apple to głównie nieodparta żądza posiadania iPhona jest przyczyną sukcesu. Statystyka obejmuje okres do 30 września 2010 r., a więc jeszcze przed oficjalną inauguracją rewelacyjnej tabliczki iPad – bez której przecież nie da się żyć.

Produkty Apple

Kolejne „jabłuszka” zmieniają świat.

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2011

 

Koniec kryzysu – ogłosił szef szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves. – W sumie możemy dziś powiedzieć, że czas kryzysu jest za nami i sytuacja zaczyna się normalizować. Oznacza to również powrót do bardziej normalnych stóp procentowych w ciągu najbliższych lat – powiedział Ingves. Stopa referencyjna (repo) wynosi obecnie w Szwecji 1,5%.

xxx

Stefan Ingves

Stefan Ingves

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2011

 

Zasobność Szwedów wzrosła o 35% w latach 1999-2009 obliczył szwedzki GUS – SCB (Statistiska centralbyrån). Dochody przeciętnej rodziny z dziećmi wzrosły nawet o 39%. Jednak poprawa ekonomicznego standardu nie rozkłada się po równo. Ilość ludzi ubogich wzrosła w tym okresie z 8 do 13%. SCB definiuje „ludzi ubogich” jako tych, których dochód netto minus niezbędne wydatki leży poniżej 60% mediany dochodów dla całej ludności. W 2009 roku mediana dla całej ludności wynosiła w Szwecji 194 000 sek, czyli około 88 000 zł.

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2011

 

Zginęli od strzałów kolegów. Dwóch szwedzkich żołnierzy, którzy polegli w Afganistanie 7 lutego 2010 roku, zginęli z rąk swoich kolegów. Wynika to z przeprowadzonej przez telewizję TV4 analizy sekcji zwłok oraz poufnych materiałów szwedzkich Sił Zbrojnych. Rozmiary kul wskazują ponad wszelką wątpliwość na szwedzki kaliber broni i wykluczają broń rosyjską, którą posługiwał się napastnik. Również trajektorie lotu pocisków wskazują, że strzały padły ze strony stojącego obok szwedzkiego pojazdu pancernego, a nie samotnego, afgańskiego napastnika. Gdy ten ostatni zaatakował szwedzki patrol, wybuchła panika i w wyniku strzelaniny zginęło dwóch szwedzkich oficerów, afgański tłumacz oraz napastnik. (8.02.2010).

Dowództwo szwedzkich Sił Zbrojnych usiłuje zatuszować sprawę. Na konferencji prasowej, krótko po tragicznym wydarzeniu, przedstawiono świadomie zafałszowany obraz zdarzenia. Teraz armia odmawia wyjaśnień twierdząc, że sprawa jest zamknięta. Wśród zapewnień o otwartości większość materiałów wojskowego śledztwa została utajniona. Podobnie uczyniła prokuratura sztokholmska w tej sprawie.

Polegli w Afganistanie 07 02 2010

Polegli z rąk kolegów: Gunnar Andersson, Johan Palmlöv, Mohammad Shahab Ayoulay.

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2011

 

Największy przyrost PNB od 1970 r. Szwedzki PNB wzrósł o 7,3% w ciągu ostatniego kwartału ubiegłego roku. Lepszego wyniku szwedzka gospodarka nie osiągnęła od 1970 r., kiedy to zaczęto publikować kwartalne statystyki PNB. Także przyrost PNB dla całego 2010 roku w wysokości 5,5% jest niespotykany od 1970 r. Minister finansów Anders Borg przewidywał w swojej propozycji budżetu na rok 2010 „jedynie” 4,8-procentowy przyrost PNB. Ala ta pomyłka nie martwi go zbytnio.

Anders Borg

Szwedzki minister finansów Anders Borg.

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2011

 

12 mld koron wypłaciły szwedzkie gminy w ramach pomocy socjalnej w 2010 r. 10 mld poszło na pomoc socjalną, a 2 mld stanowiły pomoc dla azylantów. Wypłaty w ramach pomocy socjalnej wzrosły o 7% w stosunku do 2009 roku, podczas gdy dotacje dla azylantów zmalały o 6%. Jedną z ważnych przyczyn znacznego wzrostu wydatków na zapomogi socjalne był duży poziom bezrobocia w grupie wiekowej 15–24 lata, ponad 24%.

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2011

 

Gripen nad Brazylią – jeszcze nie w tym roku. Szwecja nadal walczy o sprzedaż swoich myśliwców Gripen Next Generation do Brazylii. Producent SAAB Aeronautics konkuruje tu z francuskim Dassault Rafale oraz amerykańskim F-18. Jednak brazylijski minister finansów Guido Mantega oświadczył wczoraj, że „obecny budżet nie pozwala na zakup myśliwców”. Czekamy więc na kolejny budżet.

Gripen

Gripen Next Generation.

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2011

 

Cena benzyny w Szwecji przekracza już granice rozsądku. Stacje benzynowe znowu podniosły dzisiaj ceny benzyny o 15 öre oraz oleju napędowego o 20 öre. Zbliżamy się do 14 koron za litr benzyny bezołowiowej 95 (6,42 zł/l). Taki poziom ceny osiągały ostatnio latem 2008 roku. Rekord wynosił 14,09 sek/l E95.

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net