Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Luty 2011 00038

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2011

 

Strzały, które nie milkną. Dokładnie 25 lat temu zastrzelono szwedzkiego premiera Olofa Palme. 28 lutego 1986 roku wracał on wraz z żoną spacerkiem z kina. Bez obstawy. Wówczas jeszcze nie było w tym nic nadzwyczajnego. W centrum Sztokholmu padł śmiertelny strzał. Z bliskiej odległości. Drugi strzał, przeznaczony dla żony, chybił. Sprawca nie został ujęty. Szwecja doznała szoku. Pieczołowicie pielęgnowany obraz spokojnego bezpiecznego to-nie-u-nas-kraju zburzyła krew premiera, krzepnąca na płytach chodnika. Potem kraj zalał ocean spekulacji. Jeszcze dzisiaj pojawiają się nowe teorie na temat autorów zamachu, obalane natychmiast przez sceptyków. Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji trwa nadal. Szanse na jego zakończenie są coraz mniejsze.

Krew Palmego

Krew premiera Szwecji Olofa Palme na płytach chodnika. Róg ulic Sveavägen i Tunnelgatan, centrum Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2011

 

Chińskie Volvo. Wczoraj w Pekinie nowy właściciel Volvo PV – w praktyce Komunistyczna Partia Chin – przedstawił koncepcję rozwoju firmy. Chińskie samochody przyozdobione dawnym szwedzkim logo będą dumą narodu. Budowane będą tam, gdzie partia wskaże, głównie w Chinach. Trzy nowe fabryki powstaną w tym celu. Szwedzi pocieszają się, że fabryka w Torslanda pod Geteborgiem nadal będzie produkowała Volvo i że miejsca pracy zostaną zachowane. Głosy na temat prześladowań, terroru i ludobójstwa w Chinach jakoś ucichły.

Chińskie Volvo

Nowa linia produkcyjna Volvo. Ilustr. © Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2011

 

Dzisiaj rozpoczyna się w Dalarna, w środkowej Szwecji, sezon biegów narciarskich imienia Gustawa Wazy. Tegoroczny sezon inauguruje bieg na 30 km zwany KortVasan (krótki). Potem cała gama biegów o różnych długościach i składzie – kobiecy, dziecięcy, młodzieżowy, połowa dystansu, otwarty tor itp. Wszystkie cieszą się ogromną popularnością. Sezon zakończy się 6 marca największym biegiem świata – Vasaloppet – gdzie zbieranina wyczynowców i amatorów ma pokonać trasę 90 km.

Sälen

Sälen w Dalarna. Stąd startuje Bieg Wazy.

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2011

 

Raj dla badaczy. Co roku szwedzki sejm (riksdag) przydziela miliardy koron na badania naukowe. Najlepsi naukowcy dostają mnóstwo pieniędzy, by mogli się skupić na badaniach, a nie na szukaniu dotacji. Oni sami decydują potem o wydatkowaniu pieniędzy. Mogą je wydać lub nie – mogą je odkładać na gorsze czasy. Problem w tym, że gorsze czasy dla badaczy nie nadchodzą, a każdego roku spadają na nich nowe miliardy dotacji. Całkiem niezależne od wyników badań. Szwedzkie państwo troszczy się o rozwój nauki, a wielkość tej troski mierzy przydzielanymi miliardami. W ten sposób urosła góra pieniędzy wartości blisko 6 miliardów zł, które pleśnieją i zbierają kurz. Uniwersytet w Lund i Instytut Karoliński w Sztokholmie nazbierały najwięcej. Teraz będą starały się jak najszybciej pozbyć się żenującego balastu.

Uniwersytet w Lund.

Uniwersytet w Lund.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2011

 

Robotnik x 40 = dyrektor. Takie równanie można zastosować do określenia wysokości pensji wielu szwedzkich dyrektorów. Przewyższa ona nieraz pensję zwykłego pracownika 40 razy. Szef Volva Leif Johansson pokwitował w 2009 roku 21 690 000 mln koron pensji (1 sek = ok. 0,45 pln). Carl-Henric Svanberg, poprzedni szef Ericssona, był niewiele gorszy – 17 565 000. Rekordzistą jest szef koncernu farmaceutycznego Meda, Anders Lönner, ukontentowany roczną pensyjką w wysokości 28 728 000 sek.

Do tego należy doliczyć niebotyczne emerytury, odprawy i premie. Niedawno ujawniono, że Börje Ekholm, szef firmy inwestycyjnej Investor, flagowego okrętu rodziny Wallenberg, otrzymał premię 110 mln koron. Na otarcie łez zapewne – bo nie osiągnął biedaczysko wyznaczonych mu celów.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2011

 

Wolna konkurencja – wolne żarty. Przetargi publiczne w gminie Uppsala wygrywają od pewnego czasu firmy, które oferują swoje usługi za... jedną koronę na godzinę! Oczywiście nikt nie wierzy, że mogą one wykonać pracę w tej cenie – oprócz władz gminy. Mniejsze firmy protestują podkreślając, że jest to nieuczciwa konkurencja. Ale gminne władze są głuche na te protesty – i zadowolone. Widocznie jest jakaś przyczyna tego zadowolenia.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2011

 

Tajne materiały zniknęły z Komitetu Noblowskiego. Prawdopodobnie zostały one skradzione z samochodu przewodniczącego komitetu Klasa Kärre. Było to sześć książek i laptop. Informacje dotyczyły ubiegłorocznych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Jak wiadomo nagroda ta była mocno kontrowersyjna i miała podłoże skrajnie ideologiczne. Otrzymał ją twórca metody zapłodnienia pozaustrojowego, tzw. metody in vitro, Robert G. Edwards. Teraz złodzieje mogą dowiedzieć się sporo o kulisach przyznania nagrody. Ciekawe, czy wiedzą, jaką bombę mają w ręku.

Karolinska Instytutet, Komitet Noblowski

Komitet Noblowski przy instytucie medycznym Karolinska w Sztokholmie, Solna.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2011

 

Więcej policjantów – mniejsza wykrywalność. W Szwecji przybywa policjantów. W latach 2006-2010 ilość zatrudnionych policjantów wzrosła z 17 423 do 20 292. W tym samym okresie policji przydzielono o 3,4 mld koron więcej środków w budżecie państwa. Mimo to spada ciągle wykrywalność przestępstw. Policja znajduje np. sprawcę zaledwie jednej z 40-tu kradzieży, a wykrywalność przestępstw ekonomicznych spadła z 30% do zaledwie 7%.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2011

 

Szwedzi preferują własne. 66% mieszkańców kraju woli mieszkać we własnym domku lub mieszkaniu własnościowym (bostadsrätt). Popularność mieszkań czynszowych (hyresrätt) spada z roku na rok. Tylko 11% badanych marzy o tej formie mieszkania, a w grupie wiekowej 25-49 lat już tylko 7%. Wybór formy mieszkania jest w Szwecji nie tylko problemem ekonomicznym, ale również kwestią ideologii. Osoby o lewicowych poglądach afiszują się często ze swoim zamiłowaniem do tej skromniejszej formy mieszkania nie stanowiącej własnego kapitału – mieszkań czynszowych. Pewnie dlatego czołowa postać lewicy, przywódca socjaldemokratów i były premier Göran Persson, zaraz po utracie stanowiska przeprowadził się do własnego dworku.

Dworek Görana Perssona w gminie Flen.

Dworek Görana Perssona w gminie Flen. Cała posiadłość ma 340 hektarów. Dosyć daleko od głoszonych ideałów – dla innych.

 

Szwecja, Dziennki

21.02.2011

 

Coraz częściej zdarzają się wypadki kierowania zielonego lasera w kierunku samolotów schodzących do lądowania. Światło lasera może oślepić pilota i w skrajnym przypadku doprowadzić do katastrofy. Laser jest ogólnie dostępny i w rękach pozbawionych wyobraźni dowcipnisiów może stać się śmiercionośnym narzędziem. Wielu pilotów doświadczyło takich ataków. Teraz domagają się zakwalifikowania przestępstwa jako sabotaż oraz ostrzejszych kar. W ubiegłym roku odnotowano w Szwecji blisko 100 takich ataków.

Atak zielonym laserem

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2011

 

My, Polacy mamy takie świetne możliwości, a odczuwam, że wielu nie wykorzystuje tego faktu nie trzymając się razem” – mówi najbogatsza Polka w Szwecji Wonna I de Jong. Jest wspaniałym zaprzeczeniem stereotypu emigranta panującego w Szwecji. Pozycja, jaką sobie tutaj wywalczyła, przynosi znacznie więcej pożytku Polakom niż nasze państwowe instytucje. Opowieść o pięknej dziewczynie z Przasnysza brzmi jak bajka. Poczytaj...

Wonna I de Jong

Wonna I de Jong w swoim domu. Foto Lotte Fernvall.

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2011

 

Tajne dokumenty już jawne. Szwedzki MSZ ujawnia dzisiaj tajne dokumenty dyplomatyczne Szwecji z okresu 1989.12.05 – 1991.02.16. Są to lata rozpadu bloku socjalistycznego. Był to dramatyczny czas nie tylko dla krajów wytapiających się z sowieckiego lodowca, ale również dla Szwecji. Teraz 400 stron raportów, analiz i ocen szwedzkiej dyplomacji ujrzało światło dzienne... Czytaj dalej.

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2011

 

Al-Kaida grozi Szwecji. Dwa miesiące temu islamski terrorysta próbował dokonać samobójczego zamachu bombowego w centrum Sztokholmu. Na szczęście Allah miał Szwedów w swojej opiece i terrorysta zabił się tylko sam. Teraz islamska gazeta Inspire związana z Al-Kaidą tworzy legendę męczennika, który zginął za wiarę. Gazeta wzywa do zemsty na Szwedach za udział w okupacji Afganistanu oraz publikację karykatur Mahometa. „Czas, żeby rząd Szwecji zastanowił się nad swoim stanowiskiem, wrogim w stosunku do islamu i muzułmanów, zanim mudżahedini znowu zaatakują” – pisze Inspire. Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo z uwagą obserwuje islamskie nastroje. W październiku ubiegłego roku podniesiono stopień zagrożenia terrorystycznego Szwecji do poziomu 3 na 5-stopniowej skali. Ocena ta nie ulega zmianie.

InspireIslamska gazeta Inspire wzywa do ataków terrorystycznych na Szwecję.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2011

 

Wikingowie i ułani? Media w Polsce obiegła niedawno wiadomość o wzmożonej współpracy militarnej Polski i Szwecji. Sprawę żywo dyskutowano na forach i stronach internetowych. Czy na pewno jednak neutralna Szwecja zwróciła się do Polski z propozycją sojuszu wojennego obu krajów? Przeczytaj!...

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2011

 

Nowe paliwo. Od 1 maja tego roku zostanie w Szwecji podwojona dopuszczalna ilość alkoholu w benzynie. W sprzedaży pojawi się nowe paliwo E10, które zastąpi E95. Zamiast dotychczasowych 5% etanolu będzie ono zawierało 10%. Będzie je można tankować w 90% spośród 4,4 mln samochodów jeżdżących po szwedzkich drogach. Zredukowane zostaną dzięki temu wyziewy spalin o tyle, ile 170 000 samochodów emituje rocznie. To dobrze. Ale czy samochód „pod wpływem” będzie bezpieczny?

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2011

 

Mróz o tym nie wie. Według praw aerodynamiki trzmiele nie mogą latać. Ale one o tym nie wiedzą i latają sobie w najlepsze. Mróz też chyba nie wie, że żyjemy w czasach „globalnego ocieplenia”. Dziś w nocy zaserwował nam -42,6°C w okolicy Kiruny, na północy Szwecji. Ale i w tych bardziej przystępnych rejonach kraju trzeba się liczyć z mrozem wycenianym na -5 do -10°C jeszcze przez co najmniej 10 dni. 5 stopni mrozu przy wietrze około 7 m/s odczuwa się jak -15.

Kiruna

Kiruna – górnicze miasto w północnej Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2011

 

Fińskie wilki nie dla Szwecji. Dyskusja nad odtworzeniem populacji wilków w Szwecji jest tu zawsze tematem drażliwym. Obecnie w Szwecji żyje około 200 wilków – przez jednych lubianych, przez innych znienawidzonych. Ministerstwo środowiska miało nadzieję na import wilczych szczeniąt z Finlandii. Jednak pomysł nie przypadł do gustu Finom – odmówili. Teraz uwaga ministerstwa kieruje się w stronę Rosji.

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2011

 

Rośnie stopa repo. Szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) podwyższa po raz kolejny o 0,25% referencyjną stopę procentową, tzw. repo. Ma ona decydujący wpływ na poziom oprocentowania kredytów mieszkaniowych i konsumenckich. Po podwyżce stopa repo wynosi 1,5%. Jednocześnie bank zapowiada przyspieszenie tempa wzrostu stóp procentowych w kraju. W pierwszym kwartale 2012 roku stopa repo ma wynosić 2,5%. Zwyżka oprocentowania kredytu o 1% oznacza wzrost kosztów dłużnika o 10 000 rocznie za każdy pożyczony milion. Przy obecnych horrendalnych cenach mieszkań w Szwecji może to stanowić dla wielu problem nie do pokonania. Kawalerka 50m2 w centrum Sztokholmu może kosztować nawet 3 mln koron.

okno, Sztokholm

Mieszkanie za tym oknem kosztuje ok. 200 średnich pensji.

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2011

 

Tabletki na alkoholizm. Naukowcy akademii medycznej Sahlgrenska w Geteborgu pracują nad farmakologicznym leczeniem alkoholizmu. Substancja ma oddziaływać na wydzielanie dopaminy w mózgu. Jest to tzw. „hormon szczęścia” stymulowany przez alkohol i inne narkotyki. Wywołuje on uczucie euforii i prowadzi do uzależnienia. Poprzez zwiększenie poziomu glicyny w mózgu można zablokować wpływ alkoholu na wydzielanie hormonów szczęścia. Pić będziemy nadal, ale już bez euforii.

Göteborgs Universytet

Uniwersytet w Geteborgu. Foto. Johan Wingborg.

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2011

 

Po raz pierwszy w historii komunikacji miejskiej Sztokholmu w trasę nie wyjechał wczoraj żaden autobus. Wszystko z powodu nagłego nawrotu zimy i paru decymetrów świeżego śniegu. W połączeniu z leżącą pod nim warstwą lodu zlikwidował on siłę tarcia z ulic Sztokholmu. Setki tysięcy osób nie dotarło do pracy, a desperaci, którzy nie stracili wiary we własne nogi, byli nieraz zmuszeni przyodziać je potem w gips.

Sztokholmskie autubusy utknęły w śniegu.

Sztokholmskie autobusy utknęły w śniegu.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2011

 

Nokia + Microsoft = 20 miliardów w plecy. O tyle złotych spadła w ciągu paru godzin wartość akcji fińskiego giganta telekomunikacyjnego po ogłoszeniu współpracy z Microsoftem. Jej celem ma być wypracowanie nowego smartfona, który będzie w stanie konkurować z applowskim iPhonem, czy Androidem firmy Google. Surowy wyrok rynku, ale sprawiedliwy. Żadna z firm nic nie zrozumiała z tego, co się wydarzyło, gdy Apple zaprezentowało swojego iPhona w 2007 roku. – A my nadal nie mamy żadnego produktu, który choćby w małej części dostarczał takich wrażeń co iPhone – przyznał niedawno szef Nokii Stephen Elop. – Apple zmieniło definicję smartfona, warunki gry oraz przejęło bardziej ekskluzywną część rynku – stwierdza Elop.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2011

 

Rok na sztokholmskiej giełdzie zaczął się kiepsko w porównaniu z resztą świata. Podczas gdy wiele indeksów giełdowych jest już na sporym plusie (USA i Frankfurt +6%, Londyn +3%, Tokio +4%, Paryż +8%), Sztokholm dostał zadyszki i spadł o 2%, mimo że zyski notowanych spółek wzrosły o ponad 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Miejmy nadzieję, że to tylko krótkoterminowy trend i odreagowanie zeszłego, wyjątkowo dobrego roku, który właśnie teraz skusił inwestorów do realizacji zysków. Inna przyczyna spadków to publikacje wyników finansowych spółek – dobrych, ale nie do końca spełniających wygórowane oczekiwania inwestorów. Mimo to analitycy liczą na pozytywny rozwój sytuacji i wzrost indeksu o 10-15% w tym roku.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2011

 

Po krótkim odpoczynku pogoda przypomniała nam, gdzie naprawdę mieszkamy. Szwecja to nie Hiszpania i do maja nie warto chować zimowych butów do szafy. Ulubione wykrzykniki „ostry alarm! burza śnieżna! chaos na drogach!” wróciły na łamy gazet. Jeszcze dzisiaj cała południowa Szwecja uginać się będzie pod naporem białej plagi. Potem jednak ma wyjrzeć słoneczko i poświecić nad Szwecją otuloną w parę stopni mrozu.

Szwecja, zwały śniegu.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2011

 

100 milionów na tacy. Tyle w sumie ofiarowali wierni szwedzkiego kościoła narodowego Svenska kyrkan w ciągu ubiegłego roku. Najbardziej hojni byli mieszkańcy Visby, stolicy Gotlandii, która nie słynie raczej z bogactwa. Najmniej ofiarni okazali się mieszkańcy Sztokholmu – najbogatszego regionu Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2011

 

Zabójczy program. Telewizja prywatna TV4 w Szwecji nadała kilkuodcinkowy program „Szwedzka mafia”. W jednym z odcinków pewien 21-latek został przedstawiony jako członek przestępczego gangu. Po trzech dniach już nie żył. Policja podejrzewa samobójstwo. Program był nagrywany rok wcześniej. W międzyczasie chłopak rozmyślił się i prosił o wycofanie jego udziału. Mimo to TV4 nadała ten odcinek. Producent programu Robert Aschberg – dawny entuzjasta terroru i ludobójstwa, a dziś medialna gwiazda w Szwecji – nie czuje się winny.

Szwecja, mgła

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2011

 

100% zysku! Uwaga szwedzkich inwestorów skupiona jest w tych dniach na raportach wyników finansowych za IV kwartał 2010 roku. Poszło nieźle. Po publikacji raportów okazało się, że zyski 70% spółek notowanych na sztokholmskiej giełdzie wzrosły w sumie o całe 105% w stosunku do ostatniego kwartału 2009 r. To najsilniejszy wzrost kwartalnych zysków kiedykolwiek i szósty z kolei kwartał pozytywnych wyników giełdowych spółek – wyliczył analityk giełdowy Peter Malmqvist.

Do tak pozytywnego, sumarycznego rezultatu przyczyniły się najbardziej koncern AB Volvo – producent samochodów ciężarowych, autobusów i maszyn; bank Swedbank oraz gigant telekomunikacyjny Ericsson. Najgorsze rezultaty zaprezentowały fińska Nokia, sieć odzieżowa H&M oraz właściciel nieruchomości Holmen.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2011

 

Smród i zgnilizna. Blisko 40% domków jednorodzinnych w Szwecji jest zawilgoconych oraz zaatakowanych pleśnią – alarmuje Urząd Budownictwa i Planowania (Boverket). W najgorszym stanie są starsze, małe domki. O występowaniu tego problemu w domach z lat 60-tych i 70-tych wiadomo było już od pewnego czasu. Teraz jednak stwierdzono pogorszenie komfortu mieszkaniowego w znacznie większej ilości budynków. Źródłem problemu są głównie wady konstrukcyjne.

Mały domek na śniegu.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2011

 

Apteka w SzwecjiDrożyzna nawet bez monopolu. Likwidacja państwowego monopolu aptecznego w Szwecji nie przyniosła obniżki cen leków. Wyliczył to państwowy Urząd ds Analiz Wzrostu Gospodarczego (Tillväxtanalys). Prawo likwidujące państwo­wy monopol weszło w życie w lipcu 2009 r. Pierwszą prywatną aptekę w Szwecji od roku 1971 otworzono 17 stycznia 2010 r. Już w trzecim kwartale roku 14% rynku było w rękach prywatnych. Spodziewany efekt obniżki cen dzięki wzmożonej konkurencji jednak nie nastąpił. Prywatny rynek farmaceutyczny istnieje jednak jeszcze zbyt krótko, żeby zaobserwować stabilne trendy – przyznaje urząd..

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2011

 

Wichura nad południową Szwecją. W nocy z poniedziałku na wtorek przez południową Szwecję przetoczyła się silna wichura, przypominająca swoją siłą huragan Gudrun sprzed sześciu lat. Siła wiatru wynosiła około 32 m/s. Na szczęście zniszczenia nie były aż tak duże, a ich obszar mniejszy niż poprzednio. Nie obyło się jednak bez zerwanych dachów, połamanych drzew i zerwanych trakcji elektrycznych utrudniających ruch pociągów. Najbardziej ucierpiało Blekinge, a we wtorkowy poranek aż 35 tys. gospodarstw domowych, głównie z rejonu Skåne, zostało pozbawionych prądu. Część awarii zostało już naprawionych, ale niektóre domy czeka jeszcze noc bez prądu. W ciągu dnia nadal ma mocno wiać.

Sztorm

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śnieżna zima kosztuje. Opóźnienia pociągów z powodu śnieżyc kosztowały Szwedzkie Koleje Państwowe (SJ; Statens Järnvägar) w ubiegłym roku 362 mln koron extra. W lutym 2010 wypłacono podróżnym 23 mln koron z tytułu rekompensaty za zakłócenia ruchu. Równie zaśnieżony grudzień kosztował SJ już 54 miliony. Zima nadal trwa i za pierwsze miesiące tego roku prześle zapewne kolejom państwowym nowy rachunek.

SJ, zima

Foto. Kasper Dudzik

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2011

 

Szwedzka para królewska w Polsce. Król Karol Gustaw XVI (Kung Carl XVI Gustaf) oraz jego żona Królowa Sylwia (Drottning Silvia) odwiedzą Polskę w dniach 4-6 maja 2011 r. W towarzystwie pary królewskiej przybędą również reprezentanci szwe­dzkiego rządu oraz życia gospodarczego. Z oficjalną, państwową wizytą Szwedzi przybywają do Warszawy na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wielu obawia się, czy wizyta przebiegnie w przyjemnej atmosferze – wszak polski prezydent słynie z tego, że publicznie puszcza bronki.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2011

 

Polska finansuje centrum badawcze w Szwecji. Wczoraj w Paryżu podpisano umowę, według której 15 krajów – wśród nich Polska – zobowiązało się do sfinansowania budowy European Spallation Source (ESS), nowoczesnego centrum badawczego w Lund koło Malme, w południowej Szwecji. Koszt budowy centrum oblicza się na 6 miliardów złotych (1,5 mld €). Budowa rozpocznie się w 2013 roku.

Europejskie Źródło Spalacyjne używane będzie do badań struktury chemicznej i fizycznej materiałów, a także w dziedzinie biologii i geofizyki. Będzie to największe na świecie źródło neutronów otrzymywanych drogą spalacji, czyli kruszenia jąder... atomów.

ESS Scandinavia,

Europejskie Źródło Spalacyjne, European Spallation Source, ESS. Foto © ESS Scandinavia.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2011

 

W sobotę rusza Melodifestivalen – festiwal szwedzkiej piosenki oraz jedno­cześnie krajowe eliminacje do tegorocznego Konkursu Eurowizji. Pierwszy etap odbędzie się w Luleå ,w północnej Szwecji. Wśród ośmiu wykonawców tej tury wystąpi aż sześciu debiutantów, tylko dwójka brała udział we wcześniejszych edycjach konkursu.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2011

 

Pilot SAS-u zasnął za sterami samolotu lecącego z Kopenhagi do Sztokholmu. Gdy drugi pilot wyszedł na chwilę do toalety, nie mógł dostać się z powrotem do kokpitu, bo w międzyczasie kapitan zdrzemnął się na tyle głęboko, że nie słyszał nawet dobijania się do drzwi. Kapitan tłumaczył, że był niewyspany, ponieważ miał aż pięć rejsów jednego dnia. SAS podaje, że w stosunku do pilota nie zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje. Podróżnym SAS-u życzymy miłego lotu!

sas

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2011

 

Bezrobocie spada. Szwecja i Malta mogą się pochwalić najszybciej spadającym poziomem bezrobocia wśród państw UE. W Szwecji wynosi ono obecnie 7,8%. Szwedzki minister finansów Anders Borg (m) obiecuje, że jeszcze przed 2014 r. osiągnie ono poziom 5%. To bardzo optymistyczna wizja przyszłości – Szwecja nie miała takiego wyniku od 20 lat – ale jeśli nie pojawi się kolejny kryzys i koniunktura będzie dobra, to jest szansa na osiągnięcie tego założenia.

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2011

 

Odszkodowanie dla więźnia. 39-letni mężczyzna odsiadujący wyrok w więzieniu w Kalmarze nie czuł się najlepiej w swoim nowym lokum – chudł, cierpiał na zaburzenia snu i bóle żołądka. Skarżył się, że permanentny stres i ciągłe zmiany doprowadziły go do choroby. Czuły na niedolę bliźniego biegły lekarz sądowy stwierdził 2-procentowy trwały uszczerbek na zdrowiu. Teraz mężczyzna otrzyma od państwa 22 tysiące koron odszkodowania.

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2011

 

Rekordowo mocna korona. Jeszcze nigdy od 2001 r. szwedzka waluta nie była tak silna w stosunku do euro, jak obecnie – wczoraj za 1€ płaciliśmy tylko 8,80 SEK. Najgorzej korona miała się na początku roku 2009 – wtedy 1€ kosztowało ponad 11,60 SEK. Jednocześnie dolar amerykański powrócił na poziomy z jesieni 2008 r. i zapłacimy za niego teraz 6,40 SEK.

Za umocnieniem korony stoi świetnie prosperująca szwedzka gospodarka, silne finanse publiczne oraz gotowość do podniesienia stóp procentowych przez szwedzki bank centralny (Riksbanken), co czyni Szwecję bezpieczną i atrakcyjną przystanią inwestycyjną. Istnieje tylko ryzyko, że zbyt silna korona podkopie zyski płynące ze szwedzkiego przemysłu eksportowego.

Stark krona

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2011

 

Pewien Szwed wybrał się do Norwegi samochodem wyładowanym po brzegi 1700 litrami alkoholu. Na granicy zapewniał, że to wszystko na imprezę, którą organizuje w domu, w Szwecji i że po prostu zapomniał opróżnić samochód. Panowie celnicy, nie wiedzieć czemu, nie uwierzyli. Ale szwedzki „imprezowicz” może być z siebie dumny – udało mu się pobić rekord i zaliczyć największą w tym roku konfiskatę mienia w Norwegii. I znów Szwecja górą!

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2011

 

Szwecja najlepsza w UE pod względem wprowadzania innowacji. Zaraz za nią znalazły się Dania i Finlandia. W ocenie brano pod uwagę różne czynniki, takie jak wykształcenie, prowadzenie badań naukowych, zaangażowanie ze strony sektora publicznego, a także wysokość dochodów, jakie generują poszczególne patenty.

Jednak Unia Europejska jako całość ma problem z dotrzymaniem kroku ogólnoświatowej konkurencji, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską. Dlatego wszystkie kraje Unii, nawet te najlepsze, jak Szwecja, Dania, Finlandia, czy Niemcy, muszą postarać się jeszcze bardziej i nadal inwestować w rozwój innowacyjności – mówi unijna komisarz ds badań Maire Geoghegan-Quinn. Innowacje będą głównym tematem podczas spotkania unijnych przywódców państwowych w Brukseli pod koniec tego tygodnia.

Szwecja innowatywna

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2011

 

Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) podnosi odsetki za nieterminowe płacenie podatku. Od tej pory wszyscy spóźnialscy zapłacą 2% od kwoty 10 tys. koron wzwyż i 2,5% od kwoty powyżej 20 tys. koron. Aby uniknąć kary trzeba wpłacić należny podatek na konto urzędu najpóźniej do 14 lutego. Najbardziej po kieszeni dostaną ci, którzy nie wpłacą pieniędzy do końca okresu rozliczeniowego, czyli w większości wypadków do 15 marca – będą w plecy aż 17%.

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2011

 

Kochliwe 60-latki. Coraz więcej osób po 60-tce, tzw. 60+, zawiera w Szwecji ponowne związki małżeńskie. Jedną z przyczyn jest coraz lepszy stan zdrowia emerytów. Inną, że ten wiek osiąga teraz pokolenie wychowane już na afirmacji rozwodów. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się ilość osób w tej grupie wiekowej, która stanęła na ślubnym kobiercu. Z wiekiem późne małżeństwa są coraz rzadsze, jednak np. w 2009 roku aż 37 osób w wieku 85+ wyznało sobie miłość do grobowej deski. Szanse rosną im bliżej deski.

Zakochani

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net