Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

2011: …12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Styczeń 2011 00027

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2011

 

Subaru dodaje gazu. Japoński producent samochodów Subaru przystosuje dwa swoje modele – Legacy oraz Outback – do napędu gazowego. Będzie to robił w fabryce samochodów w szwedzkim Trollhättan, w halach Saaba Automobile. – Nie zamierzamy mieć dzieci z Saabem, ale jeżeli możemy przyczynić się do jego przeżycia, to bardzo dobrze – mówi Thomas Possling, rzecznik Subaru Nordic, agencji TT.

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2011

 

Coraz więcej nowych przedsiębiorstw w Szwecji. W 2010 roku powstało w Szwecji 65 072 nowych przedsiębiorstw, o 19% więcej niż w roku ubiegłym. To najwyższa liczba od 1994 roku. Ilość spółek akcyjnych (aktiebolag, AB) wzrosła o 43%. Najwięcej założono ich w Sztokholmie, w którym na tysiąc mieszkańców przypada teraz aż 15,2 AB.

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2011

 

Czarna Biała Księga. Szwedzki rząd przygotowuje tzw. Białą Księgę opisującą prześladowania Cyganów w Szwecji. Oficjalne przyznanie się do winy i wskazanie odpowiedzialnych instytucji ma przerwać „zaklęty krąg” dyskryminacji. Takie zjawiska, jak przymusowa sterylizacja Cyganów, odbieranie im dzieci, brak prawa wyborczego itp. to czarne plamy na szwedzkim sumieniu. Jednak rząd wyklucza raczej możliwość wypłacenia odszkodowań. Taniej wyjdzie zebranie czarnych plam w Białej Księdze.

Cyganie

W latach 1934–1976 Cyganie byli w Szwecji przymusowo sterylizowani, jako gorsi rasowo.

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2011

 

Coś na niedzielne popołudnie – do nothing for 2 minutes. Wytrzymasz dwie minuty bez głaskania myszki? Siedząc przy komputerze ciągle coś zmieniamy, poprawiamy, przesuwamy. Usiąść wygodnie w fotelu i słuchać szumu fal przez dwie minuty nie ruszając ani myszki, ani klawiatury wydaje się proste. Ale tylko w teorii. Dla normalnego, permanentnie zestresowanego użytkownika komputera to cała wieczność i prawdziwa męczarnia. Spróbuj sam...

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2011

 

Ekonomiczny tygrys. Tak postrzega Szwecję Carl-Henric Svanberg, były szef Ericssona, a potem prezes BP. Szwedzkie firmy czeka wspaniała przyszłość. – Wiemy od dawna, że nie nie jesteśmy w stanie wyżyć wyłącznie z wewnętrznego rynku – podkreśla Svanberg w wywiadzie dla di.se, wskazując na duże zaangażowanie szwedzkich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Jednocześnie chwali on politykę finansową Szwecji, a zwłaszcza poprzedniego premiera Görana Perssona, który wyprowadził niegdyś Szwecję z długów. To jest dokładnie tak, jak Göran Persson niegdyś powiedział – nie jest wolnym ten kto jest zadłużony – przypomina Svanberg.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2011

 

Zaledwie co trzeci bezrobotny dostaje zasiłek. Według najnowszych analiz niewiele ponad 35% bezrobotnych w Szwecji dostaje wypłaty z tzw. A-kasy, czyli ubezpieczenia od bezrobocia. Pozostałym zostaje znacznie niższy zasiłek socjalny (socialbidrag). Wszystko dlatego, że większość bezrobotnych to młodzi ludzie lub nowo przybyli imigranci, a prawo do wypłat z a-kasy uzyskuje się dopiero po przepracowaniu 12 miesięcy.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2011

 

Prawdziwie rodzinny obiadek zafundowały kochające córeczki swojej mamusi z okolic Sundsvall w północnej Szwecji – trujące grzyby i tabletki nasenne. Kobieta przeżyła. Troskliwe maluchy, dziś w wieku 15 i 19 lat, stanęły przed sądem. Twierdzą, że kobieta krzyczała na nie i kazała im pracować jako roznosicielki gazet. Postanowiły więc abortować mamusię.

Zupa z muchomorem.

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2011

 

Szwecja – kraj eksportowy. Udział eksportu w szwedzkim PNB wynosi blisko 50%. W latach 1995-2005 wzrósł on aż o 10%. Jednak coraz więcej elementów w eksportowanych produktach jest wcześniej importowanych z innych krajów. Według analizy przeprowadzonej przez szwedzkie Kommerskollegium (Urząd ds. handlu zagranicznego i polityki handlowej) udział w szwedzkim eksporcie towarów i usług pochodzących z zagranicy wynosił np. w roku 2005 aż 33,5%. W globalnej gospodarce jest to powszechny trend. 70% części amerykańskiego Boeinga pochodzi z importu. „Oryginalna włoska pizza made in Norway” – głosi szwedzka reklama.

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2011

 

Alarm bombowy w podsztokholmskim Södertälje. Dziś rano około godz. 7 policja otrzymała wiadomość o dziwnym przedmiocie leżącym przy bankomacie w centrum Brunnsäng, dzielnicy Södertälje. Była to rura o długości 60-70 cm, obustronnie zasklepiona, z wetkniętym w nią choinkowym zimnym ogniem, jakby w charakterze lontu. Policja zabrała podejrzany przedmiot, po czym o godz. 11.45 zdjęła wcześniejszą blokadę centrum. Badanie przedmiotu trwa.

Södertälje to satelitarne miasteczko Sztokholmu, które słynie z ogromnej liczby uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu. Gmina Södertälje przyjmuje więcej uchodźców z Iraku niż USA i Kanada razem wzięte. Zobacz 6.4.2008...

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2011

 

Szwedzi walczą w Afganistanie. Po raz kolejny szwedzkie oddziały uczestniczyły w wymianie ognia w Afganistanie. W czwartek Szwedzi, wspólnie z armią afgańską, patrolowali teren w okolicach Darzab, w prowincji Jowzjan na północy kraju. Patrol został ostrzelany – odpowiedziano ogniem. Nikt nie zginął, informuje szwedzka armia. W ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do wielokrotnych potyczek w okolicy Darzab.

Szwedzi w Afganistanie

Szwedzi w Afganistanie.

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2011

 

Norwegia zaostrza kontrolę. Ponad 76 000 Szwedów pracuje na biało u swojego bogatego sąsiada – w Norwegii. Teraz każdy, kto pracuje tam więcej niż 183 dni w roku, musi zameldować się w Norwegii i uzyskać norweski pesel. Prowadzi to do szeregu utrudnień dla ubogich kuzynów ze wschodu, np. w dostępie do szwedzkiej służby zdrowia. Takie zaostrzenia spotkały się z krytyką w szwedzkich mediach. To, że Szwecja znacznie ostrzej traktuje swoich kuzynów ze wschodu, nie przytępia ostrza krytyki.

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2011

 

1,5 miliona zł za kłamstwa. Szwedzka księżniczka Madeleine otrzyma odszkodowanie 400 000 euro za kłamstwa wypisywane przez niemieckie gazety. Imperium medialne Klampfa publikowało różne bzdury na temat szwedzkiej rodziny król­ewskiej. Szczególnym obiektem ataków była księżniczka Madeleine, młodsza córka aktualnie panującego króla Karola Gustawa XVI. Madeleine doskonale potwierdza przysłowie o jabłku, które niedaleko pada od jabłoni. Jest ona uważana za „roz­ryw­kową” dziewczynę i często „króluje” również w szwedzkich mediach. Podstawą oskarżenia o znie­sławienie było 67 artykułów w niemieckich gazetach. Sprawa trafiła aż do niemieckiego sądu najwyższego, który roz­strzygnął ją na korzyść księżniczki. Madeleine przeznaczy całą sumę na cele dobroczynne.

nic

Księżniczka Madeleine.

Księżniczka Madeleine.

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2011

 

Neuron – niewidoczny szpieg. Bezzałogowy, niewidoczny dla radarów samolot zwiadowczy opuścił dzisiaj tajne hangary Saaba w Linköpingu. Samolot jest budowany wspólnie przez sześć państw – Szwecję, Francję, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię i Grecję. Szwedzki koncern Saab AB (nie mylić z Saab Automobile AB) wykonał już swoją część – nowatorskie rozwiązanie techniczne oraz produkcję kadłuba. Teraz kadłub zostanie przewieziony do Francji, gdzie odbywać się będzie końcowy montaż. Próbny lot odbędzie się w 2012 roku.

Neuron

 

Szwecja, Dziennki

24.01.2011

 

Ten wstrętny hydraulik. Już szósty rok z rzędu Szwedzi skarżą się najczęściej na drobnych rzemieślników wykonujących naprawy ich mieszkań. Skargi tego typu stanowią aż 21,6% skarg składanych w oddziałach Urzędu Konsumenta w Szwecji (Konsumentverket). Do innych "medalistów" należą branża motoryzacyjna i telekomunikacyjna. Najmniej narzekają Szwedzi na tytoń i alkohol.

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2011

 

Wikigrzanie w ofierze. Coraz większe kręgi zatacza społeczne zaangażowanie sławnej grupy Wikileaks odsłaniającej kulisy dyplomacji. Serwery Wikileaks znajdują się w Sztokholmie, w halach firmy Bahnhof. Ten dostawca internetu zaproponował przekazanie ciepła wydzielanego przez serwery pobliskiemu kościołowi protestanckiemu Sofia kyrka. Kościół Św. Zofii przyjął niestety decyzję... chłodno. Jak widać dla protestanckiego Szwedzkiego Kościoła polityczna poprawność i konformizm jest znacznie ważniejsza od komfortu wiernych.

nic

Sofia kyrka

Sofia kyrka w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2011

 

Bez środków do życia. Ponad 5000 osób jest pozbawionych wszelkich ubezpieczeń społecznych w Szwecji. Od 2009 r. zaostrzono znacznie warunki ubezpieczeń w Szwecji. Zlikwidowano np. tak zwaną okresową wczesną emeryturę dla osób ciężko chorych, ale mających szanse na powrót do zdrowia. Już pierwszego roku 2100 osób straciło wszelkie środki utrzymania. Kolejne 3000 czeka ten sam los. Są one uznawane za zbyt chore, żeby pracować i jednocześnie zbyt zdrowe, żeby pójść na wczesną emeryturę. Nie mają więc prawa do żadnych pieniędzy. A gdy mają to nieszczęście, że są właścicielami mieszkania lub samochodu, nie mają nawet prawa do zasiłku socjalnego.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2011

 

Wygrane miliony czekają na właścicieli. Rocznie około 20 nieodebranych milionów koron zalega sejfy państwowego monopolu gier hazardowych. Większość to drobne wygrane, ale zdarzają się też całkiem pokaźne sumy. Np. dotychczas nie zgłosił się właściciel losu nabytego w miasteczku Huskvarna w czerwcu ubiegłego roku. A może warto – wygrana wynosi 7 924 122 koron (3 445 270 zł). W sumie 16 mln koron czeka nadal na swych właścicieli, podaje Svenska Spel – szwedzki monopol gier.

Milion koron szwedzkich

Milion szwedzkich koron. 20 takich stosów czeka na odebranie.

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2011

 

Misio XL. Dwa niedźwiedzie grizzly kodiackie trafią do niedźwiedziego zoo w Orsa (Orsa Björnpark) w regionie Dalarna. Misiaczki mogą osiągać wagę blisko jednej tony, a gdy staną na łapach spokojnie zajrzą w okna na pierwszym piętrze. Żyją ona na wyspie Kodiak położonej przy południowym wybrzeżu amerykańskiego stanu Alaska. Od 35 lat żaden niedźwiedź nie opuścił wyspy. Teraz dwa opuszczone misie przyjadą do Szwecji, za zgodą władz USA. Inaczej czekałaby je niechybna śmierć. Teraz będzie można je podziwiać w Dalarna, w środkowej Szwecji.

grizzly kodiackie

Niedźwiedzie grizzly kodiackie.

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2011

 

Przeciętny Svensson ma na imię Mikael i ma 43 lata, a Svenssonka Maria ma 42 lata i ma pewną nadwagę. Tak wyliczył szwedzki Główny Urząd Statystyczny SCB na podstawie danych z 2009 roku. Szwedzkie gospodarstwo domowe wydawało średnio 1260 zł miesięcznie na żywność. Od ponad trzech dziesięcioleci rośnie waga przeciętnego Szweda. 45% ludności ma nadwagę. Tak więc przyrost ludności Szwecji jest znacznie większy w przeliczeniu na kilogramy niż na sztuki.

 

Szwecja, Dziennki

19.01.2011

 

Deportacje. Mimo protestów władze szwedzkie deportowały dzisiaj 20 uchodźców z powrotem do Iraku. Na pokładzie specjalnego samolotu, który wystartował wieczorem ze sztokholmskiego lotniska Arlanda, znalazło się również 5 Irakijczyków deportowanych z Danii. Masowe deportacje do Iraku krytykują Amnesty International oraz ONZ. Decyzję władz szwedzkich poparł jednak Trybunał Europejski, który odrzucił wczoraj wieczorem skargę irackich uchodźców.

 

Szwecja, Dziennki

19.01.2011

 

Nikt nie uciekł. Rok 2010 okazał się unikalny w historii szwedzkiego więziennictwa – żaden więzień nie uciekł. W dodatku tylko jeden próbował, ale mu się nie udało. Dotychczas ze szwedzkich więzień uciekało corocznie kilka osób. Ubiegłoroczną niechęć więźniów do przedwczesnego opuszczania murów więzienia władze tłumaczą poprawą kwalifikacji strażników i zabezpieczań. Inni – poprawą wyżywienia.

Więzienie w Kumla

Więzienie w Kumla.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2011

 

Coraz więcej szwedzkich studentów posuwa się do oszustwa, by osiągnąć lepsze oceny. Sprawdzono 26 uczelni z uprawnieniami do egzaminów magisterskich i doktoranckich. Wśród nich 506 studentów wyrzucono ze studiów z powodu podjętych prób fałszowania wyników, o 47% więcej niż rok wcześniej. Jednym ze sposobów jest ściąganie cudzych wypracowań z sieci. Szkoły instalują jednak specjalne programy do śledzenia plagiatów. Być może więc procent nieuczciwych studentów jest stały, a poprawiła się jedynie efektywność śledczych.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2011

 

Zamieszki w Malme. W osławionej dzielnicy Rosengård, zamieszkałej głównie przez obcokrajowców i znanej z cyklicznych rozruchów na tle rasowym, doszło dziś w nocy ponownie do niepokojów. Grupki młodzieży strzelały z rakiet i innych fajerwerków – które widocznie pozostały po nocy sylwestrowej – do przejeżdżających samochodów. Jeden samochód stanął w płomieniach. Oberwało się również przybyłej na miejsce policji. Przyczyny zamieszek nie są znane.

Roseng[rd

Rosengård, dzielnica Malme zamieszkała głównie przez obcokrajowców.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2011

 

70 osób zatrzymanych. Szwedzka policja zatrzymała dziś rano wielu demon­stran­tów protestujących przeciwko masowej deportacji irackich uchodźców ze Szwecji. Demonstranci zablokowali ośrodek dla azylantów w Kållered pod Geteborgiem, aby uniemożliwić ich transport do Sztokholmu. Ze Sztokholmu miano ich przewieźć samolotem do Iraku. Szwedzka Amnesty International skrytykowała w poniedziałek deportacje do Iraku wskazując, że życie ofiar będzie tam zagrożone. Wcześniej krytycznie oceniły postępowanie Szwecji w tej sprawie Rada Europy i ONZ. Iraccy uchodźcy zaskarżyli decyzję o deportacji do Trybunału Europejskiego, ale stamtąd nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Przechowalnia dla uchodźców w Kållered pod Geteborgiem.

Przechowalnia dla uchodźców w Kållered pod Geteborgiem.

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2011

 

Pierwsze przykazanie złodzieja – nie zasypiaj na miejscu przestępstwa. Złamał je pewien złodziej z regionu Geteborga. Ukradł on samochód w Trollhättan i przejechał się do pobliskiego Vänersborga. Tam zaparkował niedbale i... zasnął. Policja zwróciła uwagę na źle zaparkowany samochód, po czym znalazła w nim chrapiącego złodzieja. Drugie przykazanie – parkuj poprawnie, trzecie – nie chrap.

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2011

 

Szwecja przygotowywała zamach stanu na Białorusi. Tak wynika z dokumentow opublikowanych przez „Sowjecką Białoruś” – oficjalny białoruski organ rządowy. Głównymi dywersantami miała być Polska i Niemcy, ale również szwedzka ambasada jest wymieniana wśród konspiratorów. Oskarżenia bazują na zeznaniach złożonych przez aresztowanych demonstrantów 19 grudnia w Mińsku, po wyborach prezydenckich.

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2011

 

Piotr Wołodarski, wybitny szwedzki publicysta dziennika Dagens Nyheter, znalazł się na szóstym miejscu wśród osób najsilniej oddziałujących na opinię publiczną w Szwecji. Wyprzedza on tym samym aż o 17 pozycji szwedzkiego króla, który uplasował się dopiero na 23 miejscu. Pierwsze trzy miejsca okupują kolejny rok z rzędu: minister finansów Anders Borg (1), premier Fredrik Reinfeldt (2) oraz minister gospodarki Maud Olofsson (3). Lista 100 najwybitniejszych opiniotwórców jest publikowana co roku przez czasopismo DSM od 1974 r. Zobacz artykuły Piotra Wołodarskiego publikowane na łamach Szwecja.net...

xxx

Peter Wołodarski

Piotr Wołodarski

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2011

 

Czarna sobota dla wilków. Dzisiaj rozpoczął się w Szwecji sezon polowania na wilki. O godzinie 9:18 padł pierwszy strzał i... wilk. W ciągu pierwszego dnia sezonu zabito już blisko połowę tegorocznej kwoty wynoszącej 20 sztuk. Sezon trwa do 15 lutego.

W Szwecji żyje około 200 sztuk wilków. Polowanie na wilka budzi tutaj wiele kontrowersji. Toczą się ciągłe spory między mieszkańcami dużych miast, którzy wilka znają głównie z telewizji i bardzo go kochają, a hodowcami zwierząt, którzy ponoszą duże straty z powodu niezamierzonego dokarmiania drapieżników za pomocą własnej trzody.

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2011

 

Szwecja i inne kraje północno-wschodniej Europy łamią prawa Lapończyków. Wynika to z nowego raportu ONZ. – Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie prawa do ziemi, języka i własnej kultury – powiedział James Anaya prezentując raport w sprawie ludów pierwotnych. Najlepiej oceniana jest Norwegia, podczas gdy Szwecja i Finlandia wypada znacznie gorzej. – Raport ONZ wyraźnie uwidacznia naszą trudną sytuację, zwłaszcza hodowców reniferów – komentuje raport szwedzki Krajowy Związek Lapończyków.

Laponka

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2011

 

Atrakcyjna czarna owca. Mimo powyborczej histerii z września ubiegłego roku i zajadłych ataków na sejmowego nowicjusza, nacjonalistyczną partię Szwedzkich Demokratów, mimo patetycznych zapewnień, że "nigdy, przenigdy nie dopuścimy, nie będziemy rozmawiali" itd., wszystkie stare partie riksdagu ustawiają się teraz w kolejce, by pertraktować z SD. Jej siła nie wynika z ilości szabel w sejmie, a z roli języczka u wagi. Żaden z tradycyjnych bloków nie jest w stanie wygrać głosowania bez wsparcia sejmowej czarnej owcy. Minęło zaledwie 100 dni, a cała sejmowa recydywa nagle, jak na gwizdek, zmieniła taktykę – od komunistów po chadecję. Teraz chcą wciągnąć nowego konkurenta w normalne polityczne gierki. Ciekawe, kto gwizdał.

SD, debata w riksdagu

Rzadko spotykane emocje u szwedzkiego premiera – Fredrik Reinfeldt krytykuje Szwedzkich Demokratów. Trochę teatru nie zaszkodzi przecież dobrej współpracy w riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2011

 

Cóż można pomyśleć na widok Araba z plecakiem, odprawiającego modły przed wejściem do autobusu? Wiadomo – terrorysta! Tak też pomyślał pewien mieszkaniec miasteczka Norrköping w środkowej Szwecji. Zaalarmował policję, a ta rozpoczęła pogoń za autobusem i Arabem. Okazało się jednak, że Arab był Allahowi ducha winien. Według miejscowej policji codziennie napływa tam wiele zgłoszeń o „podejrzanych typach” – szczególnie o semickim wyglądzie. Po niedawnej próbie samobójczego zamachu w Sztokholmie, podjętej przez fanatycznego islamistę, nasiliło się znacznie wyczulenie Szwedów.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2011

 

TeliaPolkomtel na muszce. Szwedzki państwowy koncern tele­komu­nika­cyjny Telia Sonera poluje na interesującą firmę do przejęcia w Polsce. Na muszce znalazł się Polkomtel –Plus operator telefonii komórkowej Plus. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2010 r. zyski polskiej firmy wyniosły 22% przy obrocie 5,9 mld zł. Telia Sonera rozpoczęła już negocjacje w sprawie przejęcia Polkomtelu.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2011

 

Rośnie popularność Szwecji. Szwecja cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów. Do października 2010 r. szwedzkie hotele, schroniska i ośrodki wypoczynkowe sprzedały 7 mln noclegów, o 5% więcej niż w ubiegłym roku. Ilość turystów przybywających do Szwecji wzrasta już szósty rok z rzędu. Po całodziennych wędrówkach, w szwedzkiej pościeli najczęściej spędzają noce zmęczeni Amerykanie, Chińczycy i Rosjanie.

Szwecja, Sztokholm, Riddarholmen

Sztokholm – najczęściej odwiedzany przez zagranicznych turystów. Foto © Anneli Nowak.

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2011

 

Rozmowy kontrolowane. Dramatycznie rośnie w Szwecji ilość tajnych podsłuchów telefonicznych zakładanych przez policję. Tylko w latach 2008-2009 nastąpił 68-procentowy przyrost. Jednocześnie monitoring kontaktów telefonicznych – sprawdzanie kto do kogo dzwoni, bez podsłuchu – osób podejrzanych wzrósł o 47%. Jak widać tej branży kryzys nie dotknął. Zielona wyspa.

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2011

 

Pijany naczelny dowódca lotnictwa był w kokpicie.” Takim tytułem została opatrzona „informacja” szwedzkiej agencji prasowej TT na temat opublikowanego dzisiaj raportu MAK, rosyjskiej komisji badania katastrof lotniczych. TT podaje presję wywieraną na pilotów, aby lądować mimo złej pogody, jako jedyną przyczynę katastrofy. Wiele szwedzkich mediów publikuje tę notatkę bez komentarza.

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2011

 

Szwedzkie OFE. Wartość szwedzkich funduszy emerytalnych PPM wzrosła w ubiegłym roku o 12,1%. Na przełomie roku ich wartość osiągnęła 180 mld zł. Średnia rocznych wzrostów wynosi obecnie 4,2%, czyli o jeden procent więcej niż dotychczas. Warto przypomnieć, że w roku 2008 - roku najgłębszego kryzysu - wartość funduszy zmalała o 34,5%.

W skład szwedzkiego systemu emery­talnego wchodzi około 800 funduszy. Najlepsze wyniki w 2010 r. wykazały fundusze rynku szwedzkiego, rosyjskiego oraz inwestujące w złoto. Najgorzej – związane ze strefą euro.

Emeryci

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2011

 

Elektryczne wstrząsy. Wielu właścicieli domków jednorodzinnych ogrzewanych prądem doznało prawdziwego szoku, gdy otrzymali rachunek za prąd. Np. rodzina Stålberg z małej wioski Askersby w środkowej Szwecji ma zapłacić 5 464 koron (ok. 2 380 zł) za grudzień 2010 r. Rok wcześniej zapłacili 3 897 korony (1 260 zł) za ten sam miesiąc. Rekordowo mroźny grudzień przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen prądu. Ceny prądu są w Szwecji ruchome. Mieszkańcy domków są zmuszeni do maksymalnych oszczędności lub szukania alternatywnych rozwiązań. Coraz więcej rodzin instaluje własne ogrzewanie skalne i pompy cieplne. Ale to droga inwestycja. Rodzina Stålberg znalazła tańsze rozwiązanie. Zaprasza dużo gości – każdy z nich to „piecyk” o temperaturze 36°C.

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2011

 

Amnestia dla posiadaczy nielegalnej broni. Posiadanie bez odpowiedniego zezwolenia broni palnej jest w Szwecji karalne. Teraz będzie można ją oddać bez ryzyka konsekwencji prawnych, proponuje rząd. Amnestia ma być przepro­wadzona jeszcze w tym roku. Będzie to już trzecia amnestia tego typu w Szwecji. W trakcie poprzedniej, w 2007 r. złożono 13 835 sztuk broni palnej oraz 14 ton amunicji. Jeszcze lepszy był wynik amnestii z 1993 roku – 17 050 sztuk nielegalnej broni oraz 15 ton amunicji. Głównym trofeum było wówczas w pełni sprawne... działo przeciwlotnicze.

Nielegalna broń

Nielegalna broń zdawana podczas amnestii w 2007 r.

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2011

 

Obniżki podatków w Szwecji. Jeżeli szwedzka gospodarka będzie się nadal rozwijała tak dobrze jak obecnie, to rząd przeprowadzi kolejną, piątą już z kolei, obniżkę podatku od dochodu w 2012 roku – zapowiada szwedzki premier Fredrik Reinfeldt (m). – Uważam, że jest możliwość dalszego obniżania podatku od dochodu, nawet po tej piątej obniżce. Powinno to być też kompletowane ulgami podatkowymi dla emerytów oraz dla przedsiębiorstw. Planujemy np. zmniejszenie o połowę VAT-u dla usług gastronomicznych – powiedział premier w wywiadzie dla SVT.

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2011

 

Aż 50% skandynawskich przedsiębiorstw wymienia zatrudnienie nowych praco­wników jako główny priorytet na rok 2011. Tylko 5% chce zmniejszyć personel. 29% przedsiębiorstw chce wprowadzić płacę zależną od wyników. Oznaczałoby to nowy trend w Szwecji, gdzie dominuje raczej stała pensja. Obejmuje on różne branże, a nie, jak dotychczas, głównie sprzedawców. Będzie to prowadziło do pogłębienia się różnic płacowych nawet wśród osób wykonujących te same zadania. Mniejsze znaczenie będzie też miało CV pracownika. Badanie przeprowadziła firma Regus, która przepytała 232 skandynawskie firmy.

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2011

 

Ostry start. Niedziela po święcie Trzech Króli to koniec długiego okresu świętowania. Zalane budynki, zawalone dachy, zagrożenie lawinami, szklanka na drogach – oto repertuar zimowej aury witającej wracających po długich świętach Szwedów. Śnieg na północy i odwilż na południu. Żaden wariant jakoś nie przypada do gustu – sądząc po prasowych lamentach – mieszkańcom kraju, dla których trudne warunki pogodowe nie powinny być zaskoczeniem. A jednak. Około 40 tirów utknęło wczoraj w okolicach Nyköpingu, na lodowatej E4. Na zachodnim wybrzeżu roztopy zalały drogi i budynki, a w szwedzkim Zakopanem – Åre – alarm lawinowy osiągnął poziom 3.

Gołoledź w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2011

 

Szwedzka korona jest równie stabilna jak szwajcarski frank – ocenia Financial Times. W czasach kryzysu franka okrzyknięto "bezpiecznym portem". Tymczasem szwedzka korona gwarantuje dzisiaj takie samo bezpieczeństwo. Szwecja nie dopuściła do zadłużania się państwa, a nawet je zmniejsza. Zaangażowanie w krajach strefy euro, stojących na progu bankructwa jest niewielkie, zaledwie 2% PNB (Szwajcaria 10%), i stabilna nadwyżka bilansu płatniczego – wszystko to gwarantuje bezpieczeństwo szwedzkiej waluty.

 

Szwecja, Dziennki

5.01.2011

 

Harówka w hamaku. Coraz więcej osób może wykonywać swoją pracę niezależnie od miejsca pobytu. Pisarze, graficy, programiści – mogą tworzyć równie dobrze w Sztokholmie, jak i na Karaibach. Byleby był dobry dostęp do sieci. Wielu chętnie opuszcza zatłoczone miasta, gdy tylko ma możliwość pracy na dystans. W odpowiedzi na ten trend dwóch szwedzkich przedsiębiorców startuje Paradise Business Camp. Grupa szwedzkich twórców serwisów internetowych porzuca ciemności, mróz i śniegi i przenosi się do Tajlandii, by przez kilka miesięcy ciężko pracować – leżąc w hamaku.

w hamaku

Żadna praca nie hańbi.

 

Szwecja, Dziennki

5.01.2011

 

Deszcz martwych ptaków spadł niedawno w stanie Arkansas, w USA. Podobne zjawisko dotknęło dziś w nocy również miasteczko Falköping w południowej Szwecji. Na ulicach odkryto nagle 50–100 martwych ptaków – wrony, sroki i kawki. Przyczyny nagłej śmierci są nadal nieznane. Weterynarze badają niepokojące zjawisko.

 

Szwecja, Dziennki

4.01.2011

 

Szwedzkie elektrownie jądrowe mają najwięcej na świecie nieplanowanych przestojów z powodu różnych incydentów. Ujawnia to analiza, jaką sporządziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy ONZ. Ubytek mocy produkcyjnych wynosił aż 20,7% w 2009 r., podczas gdy w najlepszej w klasie Japonii tylko 4,6%. Szwedzkie elektrownie atomowe były budowana w latach 70-tych, z zamiarem 30–35-letniej eksploatacji. Modernizacja jest utrudniona z powodu braków w dokumentacji oraz odpowiedniej kadry inżynierskiej

 

Szwecja, Dziennki

4.01.2011

 

Cudowne ocalenie. Para młodych ludzi wybrała się na długą przejażdżkę na łyżwach po lodach zatoki na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Nagle jednolita tafla lodu zamieniła się w mozaikę drobniejszych kawałków. Fale wywołane przez przepływający obok holownik połamały lód na niewielkie kry. Na jednej z nich pozostali zaskoczeni łyżwiarze. Na szczęście mieli ze sobą komórkę, a komórka miała zasięg. Zadzwonili po pomoc i po kwadransie siedzieli już na pokładzie ratunkowego helikoptera podziwiając widok. Dopiero wówczas ogarnęło ich prawdziwe przerażenie. Zdali sobie sprawę, że sami nie mieli szans, żeby dotrzeć do lądu...

Ludzie na krze

 

Szwecja, Dziennki

4.01.2011

 

Coraz więcej azylantów. W ubiegłym roku 31 901 osób szukało azylu w Szwecji. Jest to wzrost o 7 669 osób, czyli o blisko 32%. Najwięcej uciekinierów przybywa z Serbii, Somalii, Afganistanu i Iraku. Blisko 1/3 podań o azyl jest rozpatrywana pozytywnie. Fala emigracji z Serbii przybrała na sile po zniesieniu wiz do UE wiosną 2010. Przybywają stamtąd głównie serbscy Cyganie oraz mieszkańcy Kosowa. Większość Cyganów jest oddalana już na granicy, w ramach przyspieszonych procedur.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2011

 

Prawie 100 milionów smsów wysłali Szwedzi w Sylwestra i w ciągu pierwszych godzin Nowego Roku. Oznacza to, że operatorzy zarobili na naszych niecierpiących zwłoki życzeniach około 70 milionów koron. Tylko dlatego, że Gunnar musiał przekazać Gunilli „gnå älsk pok g” w esemesowym języku, koniecznie o godzinie 00. W normalnej szwedczyźnie brzmiałoby to: „Gott Nytt År älskning! Puss och kram, Gunnar”. Co się wykłada: „Szczęśliwego Nowego Roku kochanie! Buziaczki i uściski, Gunnar”.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2011

 

Coraz mniej zabitych na drogach. Do 15 grudnia 2010 r. na szwedzkich drogach straciły życie 264 osoby. Będzie to więc rekordowy rok. Rok wcześniej zginęło 358 osób. Tak niskiej liczby nie wykazuje tragiczna statystyka od 1950 roku. Najgorsze były lata 1964 i 65. Zginęło wówczas – nomen omen – 1313 osób w każdym roku.

Poprawę bezpieczeństwa na szwedzkich drogach zawdzięczamy głównie coraz lepszym drogom i samochodom. Ilość kierowców przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu spadła również o połowę mimo zwiększonej liczby kontroli.

Autostrad Nynäshamn–Sztokholm

Droga nr 73 między Sztokholmem a Nynäshamn, do niedawna zwana „drogą śmierci” – teraz piękna autostrada.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2011

 

Jeszcze jeden dzień w tym szpitalu wariatów” – napisał na Facebooku pewien pracownik fabryki Volvo w miasteczku Skövde, w południowej Szwecji, tęskniąc za weekendem. Poszło lepiej niż się spodziewał. Pozbył się „szpitala wariatów” permanentnie – stracił pracę. Chińskie Volvo – chińskie zwyczaje. Czas przyswoić sobie starą socjalistyczną maksymę: Najlepiej nie myśl, jak myślisz to nie pisz, jak piszesz to nie podpisuj, jak podpisałeś... to się nie dziw.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2011

 

ćmienie słońca.Zaćmienie słońca. Jutro, 4 stycznia, czeka nas zaćmienie słońca. Będzie ono widoczne w północnej Afryce, Europie oraz centralnej Azji. W Szwecji księżyc przysłoni do 80% tarczy słońca w godzinach porannych, od 9:30 na południu do 10–10:30 na północy. Niestety szansa na oglądanie tego astronomicznego fenomenu jest raczej znikoma ze względu na duże zachmurzenie niemal w całym kraju. Całkowite zaćmienie słońca obserwowano w Szwecji ostatnio w 1954 roku. Na następne trzeba będzie poczekać do roku 2126. Zapraszamy.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2011

 

Ponad milion razy obejrzano pierwszą stronę Szwecja.net w ubiegłym 2010 roku. Czytelnicy otwierali średnio około 3 strony podczas jednych odwiedzin. Zdecydowana większość czytelników to mieszkańcy Polski. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, na trzecim Szwecja. Serwer Szwecja.net przekazał Państwu w ciągu roku blisko 1 TB informacji.

 
  nic

2011: …12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net