back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Grudzień 2010 00063

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2010

 

KartkaTradycja górą. Z całym szacunkiem dla e-kartek i mailowych pozdrowień – szybko, sprawnie, nie ruszając się z fotela i za darmo. A w dodatku oszczędzamy lasy. Tradycja jest jednak mocniejsza od tych wszystkich korzyści. Szwedzi wysłali w tym roku 35 milionów kartek świątecznych, czyli blisko 4 kartki na głowę mieszkańca. Całkiem nie nowo­czesnych, analogowych, z papieru. Mimo że od wielu już lat nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, tradycyjnych pocztówek wysyłamy na święta tyle samo co w latach 70-tych.

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2010

 

Białe Święta – White Christmas – to nasze coroczne marznie, które tak pięknie wyśpiewał niegdyś Bing Crosby. Spełnia się ono już drugi rok z rzędu. Z nawiązką. Z bardzo dużą nawiązką. Z bardzo, bardzo (...) dużą.

To właśnie tą nawiązką nie wszyscy się zachwycają. Zwały śniegu na ulicach, fatalne warunki na drogach i utrudnienia w ruchu pociągów nie zachęcają mieszkańców Szwecji do robienia świątecznych zakupów. Pierwsze statystyki wskazują już, że np. obroty sklepów odzieżowych spadły o 6% w stosunku do ubiegłego roku. Spada również sprzedaż zabawek. Śnieżne sztormy i problemy komunikacyjne skutecznie odstraszają klientów.

zima w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2010

 

Ambasada USA w Sztokholmie zagrożona. Personel ambasady zastosował dzisiaj wzmożone środki bezpieczeństwa w związku z nowymi pogróżkami. Podniesienie poziomu zabezpieczeń wywołane jest nową groźbą, a nie próbą zamachu bombowego w centrum Sztokholmu w ubiegłym tygodniu. Rzecznik prasowy ambasady Chris Dunnett odmawia informacji o tym, kto jest autorem gróźb i na czym one polegają. Milczy również szwedzka policja.

Ambasada USA w Sztokholmie.

Ambasada USA w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2010

 

Luksusowe rekordy. Rynek mieszkaniowy wyszedł z kryzysu z ciosem. Już w ubiegłym roku ceny wzrosły o 20%. Według zapowiedzi ten rok okaże się rekordowym pod względem sprzedaży luksusowych mieszkań. Jeden z sajtów oferował dotąd ponad 1000 mieszkań w cenie 10 mln koron i więcej. Jest to wzrost o 58% w stosunku do roku ubiegłego. Najdroższe "mieszkanko" sprzedano w okolicach Söderköping za jedyne 120 mln koron – 538-hektarowa działeczka, XVIII-wieczny pałac i willa przy plaży. W sztokholmskich dzielnicach Danderyd i Lidingö sprzedano około 70 willi w klasie ceny 10 mln. Również zwykłe mieszkania osiągają takie ceny. W ciągu roku oferowano 334 mieszkania za 10 lub więcej mln koron. 19 z nich przekroczyło cenę 25 mln. Aż 14 z tych ostatnich leży w sztokholmskiej dzielnicy Östermalm.

Główną przyczyną kredytowej beztroski jest nadal bardzo niskie oprocentowanie kredytów i nadzieja na nieustający wzrost cen nieruchomości.

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2010

 

Zielona jak węgiel. Mimo całego gadania o „zielonej energii” Szwecja chętnie inwestuje w węgiel – ale za granicą. Państwowy gigant energetyczny Vattenfall otwiera wkrótce w Niemczech pięć nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Cztery wioski zostaną zrównane z ziemią. Już teraz Szwecja posiada takie kopalnie we wschodnich Niemczech. Ich urobek wystarczy jeszcze na 20 lat. Również w Polsce Szwecja chętnie używa węgla do produkcji prądu. Vattenfall planuje nową elektrociepłownię pod Warszawą. Emisja CO2 osiągnie 1,5 miliona ton rocznie. Ale tym już Szwecja nie musi się martwić – Polacy chętnie za to zapłacą.

Vattenfall

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2010

 

Korona rośnie w siłę. Kurs szwedzkiej korony (sek) w stosunku do euro przebił dziś poziom 9 sek/eur. Tak taniego euro nie mieliśmy od czterech lat. Coraz mniej koron płacimy również za złotówki. Obecnie złotówka wyceniana jest na 2,25 sek, co można porównać z blisko trzema koronami latem 2008 r. Jednak w ostatnich dwóch latach relacja sek/pln jest w miarę stabilna i utrzymuje się w granicach 40-42 grosze za 1 sek. Osłabienie kursu złotówki w stosunku do szwedzkiej korony wzmacnia konkurencyjność polskich eksporterów.

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2010

 

W Szwecji bez zmian – mroźno. Od trzech tygodni na dużych obszarach Szwecji panuje mróz. W wielu miejscowościach padają mroźne rekordy. Nieprzerwanie już od 17 listopada skute lodem jest np. Falun w środkowej Szwecji, a od 22 listopada Karlstad, znacznie bardziej na południu. O tej porze nie było tego od czasów, kiedy zaczęto mierzyć regularnie temperaturę w XIX wieku. A prognozy wskazują, że w przyszłym tygodniu będzie jeszcze gorzej.

Zima w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2010

 

Święta Łucja. 13 grudnia to uroczyście obchodzony w Szwecji dzień Świętej Łucji. Piszemy o tym co roku o tej porze. Nic się od lat nie zmieniło pod tym względem, proponujemy więc to, co pisaliśmy w roku 2009, 2008, 2007, 2006. Posłuchaj pieśni Sankta Lusija...

Dzień Świętej Łucji

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2010

 

Eksplozje w centrum Sztokholmu. Najpierw, tuż przed godz 17, nastąpiła seria wybuchów w samochodzie zaparkowanym na ulicy Olof Palmes Gata, róg Drottninggatan. Według wstępnych informacji były to tuby z gazolem. Dwie osoby zostały lekko ranne. 10 minut później, 300 metrów dalej na Drottninggatan znaleziono konającego mężczyznę uzbrojonego w środki wybuchowe. Istnieje podejrzenie, że mężczyzna sam wysadził się w powietrze. W zbliżonym do obu wydarzeń czasie szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo oraz niektóre media otrzymały list z pogróżkami przeciwko Szwecji. W mediach szaleje fala spekulacji. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Fredrik Reinfeldt wezwał do zachowania spokoju. – Nadal nie wiemy, czy te trzy zdarzenia (wybuch, śmierć mężczyzny, list) mają ze sobą związek – podkreślił premier.

Eksplozja 12 12 2010

Eksplozja w Sztokholmie, 12.12.2010 r.

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2010

 

Uroczystości Noblowskie w Sztokholmie. Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI wręczył dziś uroczyście Nagrody Nobla tegorocznym laureatom. Ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku w Sali Wielkiej filharmonii sztokholmskiej – Konserthuset. Po chwili odpoczynku na tradycyjny Bal Noblistów laureaci i goście udają się do sztokholmskiego ratusza.

Szwedzki król wręcza Nagrodę Nobla.

Król Szwecji, Karol Gustaw XVI wręcza Nagrodę Nobla.

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2010

 

Oslo skradło cały show. Blask towarzyszący zwykle rozdaniu nagród Nobla w Sztokholmie i balom Noblistów w tutejszym ratuszu został tym razem przyćmiony przez awanturę wokół pokojowej nagrody Nobla przydzielanej w Oslo. Norweski Komitet Noblowski postanowił ostro zamieszać – jak zwykle, rzec by można – i przyznał pokojową nagrodę Nobla chińskiemu opozycjoniście Liu Xiaobo. Wywołało to prawdziwą wojnę dyplomatyczną. Chiny poczuły się obrażone i zorganizowały bojkot dzisiejszych uroczystości. 19 krajów przyłączyło się do bojkotu. Sam laureat też będzie nieobecny. Siedzi gdzieś w chińskim więzieniu. W jego imieniu nagrodę odbierze... puste krzesło. Uwaga świata jest dzisiaj bardziej skupiona na Oslo niż na Sztokholmie.

krzesło

Pokojową Nagrodę Nobla złożono na... puste krzesło.

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2010

 

Pierwsza porażka. Mniejszościowy rząd Fredrika Reinfeldta poniósł dziś pierwszą porażkę w parlamencie. Mimo szumnych zapewnień socjalistów i zielonych, że nigdy nie będą działali wspólnie ze Szwedzkimi Demokratami, wszystkie partie opozycji przegłosowały ustawę zmniejszającą wydatki kancelarii rządu o 300 mln koron. Na szczęście rządowi pozostawiono 11,3 miliardów koron do dyspozycji. Będzie więc czym ocierać łzy.

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2010

 

Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask (M) reklamuje Wikileaks – organizację, która ujawnia tajną i poufną pocztę dyplomatyczną USA. Na stronie BeatriceAsk.se przedstawiane są informacje tej najsławniejszej dzisiaj organizacji na świecie. Szwecja daje się używać w charakterze chłopca do brudnej roboty i oskarża założyciela Wikileaks Juliana Assange o przestępstwa seksualne. Zagadką pozostaje, dlaczego amerykańskim służbom specjalnym dyplomacja kojarzy się z molestowaniem seksualnym. Promując Wikileaks pani Ask poprawia nieco reputację Szwecji. Szkoda, że niechcący.

Beatrice Ask oßmmieszona

Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask promuje ściganego?

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2010

 

Bezrobotni w Szwecji muszą pracować za darmo. Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany przez 300 dni, w wysokości 80% ostatniej pensji, maksymalnie 680 koron dziennie. Potem przez 450 dni bezrobotny daje zatrudnienie biurokratom, którzy udają, że szukają mu pracy. W tym samym czasie jest wysyłany na praktykę, dzięki czemu nadal dostaje zasiłek. Gdy po tym okresie nie znajdzie pracy, kończy się zasiłek dla bezrobotnych. Pozostaje zapomoga społeczna, tzw. socjal. Ale nie za darmo. Współczesny niewolnik musi podjąć taką pracę, jaką mu Urząd wskaże. Alternatywą jest śmierć głodowa.

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2010

 

Szwedzkie szkolnictwo coraz gorsze. Wynika to z raportu PISA – Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment) – badania krajów OECD. W naukach przyrodniczych umiejętności szwedzkich nastolatków 15+ są gorsze niż średnia OECD. Spada też poziom wiedzy w dziedzinie matematyki oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem. Znacznie pogorszyło się również zrównoważenie poziomu szwedzkiego szkolnictwa. Zwiększył się dystans między wynikami najlepszych i najgorszych uczniów oraz szkół. Coraz większe znaczenie dla osiąganych rezultatów ma też pochodzenie społeczne ucznia.

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2010

 

Tunel do Danii. Na rok 2018 planuje się otwarcie mostu łączącego Danię z Niemcami. Most będzie przebiegał przez cieśninę Femern Belt mniej więcej w tym samym miejscu co dzisiejsze połączenie promowe Rødbyhavn-Puttgarden. Analiza szwedzkiego zespołu IBU-Öresund wskazuje, że Szwecja też będzie wówczas potrzebowała dodatkowego połączenia z Danią. Inaczej cały region południowej Szwecji straci na konkurencyjności. Obecny most łączący oba kraje – Öresundsbron – nie będzie już wystarczał. Zespół IBU zaleca budowę tunelu kolejowo-drogowego między szwedzkim Helsingborgiem i duńskim Helsingørem, pod bałtycką cieśniną Öresund. Proces decyzyjny już się rozpoczął w obu krajach.

Öresundsbron

Most łączący Szwecję z Danią, nad cieśniną Öresund.

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2010

 

Trucizna powszechnie stosowana. Turyści odwiedzający skansen w Helsingborgu rzucili wędrującym tam kozicom kawałki chleba. Nie był to dobry pomysł. Trzy unikalne skońskie kozy zagrożonego wymarciem gatunku (göingeget) rozchorowały się potwornie. Tak potwornie, że jedna z nich zdechła. Okazuje się, że szwedzki chleb to czysta trucizna dla koziego żołądka. Dla ludzkiego też, ale Szwedzi są widać bardziej odporni.

 

Szwecja, Dziennki

2.12.2010

 

Blisko połowa szwedzkich posłów do riksdagu kopiuje żywcem cudze teksty i przedkłada je jako swoje interpelacje. Szwedzki dziennik Dagens Nyheter przeszukał 3 000 interpelacji. 117 z nich było w całości lub w części kopią tekstów innych autorów, często wypowiedzi lobbystów. Trzy czwarte to interpelacje Socjaldemokratów, Komunistów i Zielonych. Aż 156 spośród 349 szwedzkich posłów z zapałem korzysta z funkcji kopiuj-wklej.

Sztokholm, centrum władzy.

Sztokhol, centrum władzy, od lewej: siedziba rządu, riksdag, w głębi pałac królewski.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2010

 

Wikileaks to najczęściej cytowane źródło w ostatnich dniach. Szwecja również jest wymieniana wśród publikowanych tam dokumentów. Okazuje się, że minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt dążył do wykluczenia Rosji z Rady Europejskiej po inwazji na Gruzję w 2008 roku, włączając się tym samym w zdecydowaną politykę polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wynika to z poufnej kore­spondencji gruzińskiego polityka Levana Ramishviliego. Sam Bildt nie ukrywał swego oburzenia rosyjską inwazją. Na swoim blogu przyrównał wówczas Rosję do nazistowskich Niemiec, co kosztowało go zamrożenie na kilka miesięcy stosunków z porównanym.

xxx

Carl Bildt

Carl Bildt

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2010

 

Energia wiatrowa nieopłacalna. Rozbudowa wiatroenergii spotyka się coraz częściej z krytyką. Ekonomista Marian Radetzki oblicza, że planowana rozbudowa elektrowni wiatrowych do mocy 30 terawatogodzin będzie kosztowała społeczeństwo 300 miliardów koron. Ma ona trwać do roku 2035 i będzie finansowana poprzez subwencje państwowe. Ostateczny rachunek zapłacą oczywiście konsumenci. – Uzasadnieniem rozbudowy wiatroenergii ma być zmniejszenie globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ale produkcja prądu w Szwecji nie jest już dzisiaj związana z dużą emisją gazów. Tak kosztowna rozbudowa elektrowni wiatrowych nie przyniesie więc żadnych korzyści z tego punktu widzenia – mówi Marian Radetzki.

wiatraki

Maszynki do mielenia ptaków i... pieniędzy.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2010

 

NAO wyjaśnia wszystko. Kolejna sroga zima w Szwecji potrzebuje wyjaśnień. Klimat miał się ocieplać, a tu masz – rekord mrozu za rekordem. Zaniepokojonym wyznawcom cieplarnianej mitologii należy więc wyjaśnić dlaczego jest tak zimno mimo szalejącego ocieplenia klimatu. Główną winą za obecny dysonans poznawczy obciąża się "Oscylację Północnoatlantycką" – North Atlantic Oscillation, NAO. (Wyjaśnienie byłoby prostsze, gdyby Szwedzi mieli Kaczyńskiego). Szwedzka prasa skrupulatnie wyjaśnia na czym zjawisko to polega, nie licząc zbytnio na zrozumienie czytelników. My wyjaśniać nie będziemy. Bardziej wnikliwych czytelników odsyłamy do Wikipedii.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2010

 

Teraz tylko na zimowych oponach. W okresie od 1 grudnia do 31 marca obowiązuje w Szwecji wymóg korzystania z opon zimowych, jeżeli panują zimowe warunki drogowe. A panują – gwarantujemy. Zazwyczaj używa się tutaj opon z kolcami, bez których nie sposób poruszać się po oblodzonych drogach. W głębokim śniegu równie dobrze sprawują się zimowe opony bez kolców.

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net