back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Listopad 2010 00233

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2010

 

Mieszkańcy Smolandii (Småland) mają w Szwecji opinię skąpców. Niedawne badanie wykazało jednak, że niesłusznie. Podczas gdy przeciętny Szwed wydaje na świąteczne zakupy około 7000 koron, aż 20% Smolandczyków zamierza przekroczyć tę granicę. Analogiczna liczba dla reszty kraju wynosi 11%. W dodatku tylko 8% mieszkańców Smolandii przyznaje się do robienia zakupów po cenach promocyjnych. Albo rozrzutni, albo nieszczerzy.

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2010

 

iPad już oficjalny. Dzisiaj wystartowała w Szwecji oficjalna sprzedaż wymarzonej tabliczki firmy Apple. Ocenia się, że kilkaset tysięcy iPadów używano w Szwecji już przed tą oficjalną inauguracją. Dopiero teraz jednak teleoperatorzy zaczynają sprzedawać abonament na mobilne połączenie z siecią. iPad kosztuje w Szwecji między 4,7 a 7,6 tys. koron. Jak pisaliśmy wcześniej, iPad jest najbardziej upragnionym prezentem gwiazdkowym w Szwecji, zob. 25/11.

iPad w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2010

 

Rekordowy przyrost gospodarczy w Szwecji. W trzecim kwartale wzrost PNB wyniósł aż 6,9% w porównaniu z analogicznym kwartałem roku ubiegłego. Podobnego wyniku daleko szukać w statystykach. Poprzedni rekord wynosi 5,8% i pochodzi z lat 1974 i 2000. Popadanie w zachwyt wymaga jednak pewnego umiarkowania. Ubiegły rok był katastrofalny, więc porównanie do niego musi wypaść szczególnie korzystnie. W trzecim kwartale 2009 r. PNB spadł o 6,4% w stosunku do III/2008.

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2010

 

Wybierasz się na przejażdżkę po Szwecji – nie rób tego. Obfite opady śniegu czynią drogi nieprzejezdnymi. Wiele lotów odwołano z powodu mrozu i silnych wiatrów. Taki los spotkał m. in. połączenia między Kopenhagą a Sztokholmem. W wielu gminach południowej Szwecji mniejsze drogi są zamknięte dla ruchu. Szwedzki Instytut Meteorologiczny zapowiada kolejne decymetry świeżego śniegu. W Sztokholmie -10°C.

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2010

 

Szwedzi walczą w Afganistanie. Szwedzcy żołnierze uczestniczyli po raz kolejny w zbrojnym starciu w Afganistanie. W ostatni weekend, wspólnie z miejscowymi oddziałami, przeczesywali oni teren w okolicach bazy Mazar-i-Szarif. Zostali tam ostrzelani mi. in. z moździerzy. Odpowiedziano ogniem. Jedna cywilna osoba została ranna. Ujęto siedmiu napastników.

Szwedzi w Afganistanie

Szwedzkie oddziały w Afganistanie.

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2010

 

Gromadne poczucie déjà vu dotknęło dziś rano mieszkańców Szwecji. Znowu toniemy w śniegu. Nagła powtórka z ubiegłej zimy wymusza natrętne wspomnienia – samochody po uszy w śniegu, nieruchome pociągi, kończące się zapasy w lodówce. Gdzie się podziało to tak bezczelnie zapowiadane ocieplenie klimatu?! Klimatyczne Kasandry schowały teraz głowy w zaspę i milczą. Wygląda na to, że czeka nas jeszcze jedna ciężka zima. Nieszczęścia chodzą parami. Oby tylko parami.

Zima za knem 2010 11 28r.

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2010

 

Szwedzkie banki pożyczyły ponad 500 mld koron krajom zagrożonym bankructwem – Irlandii 30 mld, Hiszpanii 26 mld i Polsce 56 mld. Dodatkowo zaangażowanie szwedzkiego systemu bankowego w krajach bałtyckich wynosi 400 mld koron. Główny ekonomista Handelsbanken ostrzega, że kryzys w Estonii może ponownie zaostrzyć się, jeżeli kraj przyjmie euro w przyszłym roku. Mimo to szwedzki minister rynku finansowego Peter Norman nie zdradza niepokoju. Poziom kapitalizacji szwedzkich banków jest znacznie większy niż w innych krajach Europy – pociesza minister.

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2010

 

Mniej inteligentni siedzą częściej, są skazywani na dłuższe kary i łatwiej popadają w recydywę. Gdy naukowcy sztokholmskiego Karolinska Institutet przeanalizowali losy blisko 50 000 Szwedów, okazało się, że aż 12,6% z osób mniej uzdolnionych było skazanych na więzienie. Odpowiedni wynik dla tych z normalnym IQ wynosi 6,3%, a dla dla najbardziej inteligentnych już tylko 1,9%. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie, czy mądrale są mniej skłonne do popełniania przestępstw, czy po prostu rzadziej dają się złapać?

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2010

 

Krzyk surowo zakazany! Dopuszczalny poziom hałasu w miejscu pracy wynosi według szwedzkich przepisów 115 dB. Gdy zmierzono natężenie dźwięku na porodówce, okazało się, że krzyki porodowe osiągają 122 dB. Teraz biurokraci z Państwowej Inspekcji Pracy mają problem – uzbroić położne w słuchawki ochronne, czy zakazać kobietom krzyczeć przy porodzie.

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2010

 

Zmieniamy papier na tabliczki. Największy szwedzki koncern wydawniczy Bonnier przygotowuje się do inauguracji tabliczki komunikacyjnej iPad firmy Apple. Zaprezentuje on wówczas całkiem nowy format elektronicznej gazety: News+. Bonnier wydaje m.in. największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter oraz dziennik biznesowy Dagens Industri. W Polce koncern wydaje Puls Biznesu. Zobacz, jak będziemy czytali gazety już niedługo: po szwedzku..., po angielsku...

iPad firmy Apple

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2010

 

Szwedzi marzą o tabliczce. Po raz kolejny produkt firmy Apple – iPad, elektroniczna tabliczka komunikacyjna wielkości kartki papieru – jest najbardziej wymarzonym prezentem gwiazdkowym w Szwecji. Tak wynika z corocznego rankingu przeprowadzanego przez Handlowy Instytut Badawczy. Co ciekawe, oficjalnej inauguracji iPada na szwedzkim rynku jeszcze nie było. Ma być na dniach. Podobnie było w 2007 r., kiedy to pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych prezentów zajął applowski iPhone – też zanim pojawił się na tutejszym rynku.

 

Szwecja, Dziennki

24.11.2010

 

Szwecja zmienia konstytucję. W tajemnicy przed narodem, bez publicznej debaty, szwedzki parlament (riksdag) wprowadził dzisiaj zmiany w ustawie zasadniczej z 1974 r. Do konstytucji wpisano zapis o przynależności do Unii Europejskiej. Oznacza to, że wystąpienie z Unii jest w praktyce już niemożliwe. Niegdyś satelickie państwa imperium sowieckiego też były zmuszone wpisywać do swych konstytucji „wieczną przyjaźń” ze Związkiem Radzieckim.

Do szwedzkiej konstytucji wprowadza się również szereg innych zmian, zmierzających głównie do likwidacji państwa jako wspólnoty narodowej oraz tradycyjnych wartości cywilizacji chrześcijańskiej. Szwedzkie media wstydliwie milczą na temat tego historycznego wydarzenia.

Szwedzki sejm -riksdag

Szwedzki sejm - riksdag.

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2010

 

Dobry biznes na kryzysach. Szwecja świetnie zarabia na pożyczaniu pieniędzy państwom, które popadły w problemy finansowe. Najpierw była Islandia, a teraz Irlandię czeka "bratnia pomoc". Dzięki stabilnym finansom oraz niskiemu zadłużeniu w stosunku do PNB Szwecja może z łatwością pożyczać na rynku finansowym duże sumy na niski procent. Następnie przekazuje je państwom stojącym u progu bankructwa, ale na znacznie gorszych już warunkach. W ten sposób do szwedzkiej państwowej kasy wpada corocznie wiele milionów koron.

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2010

 

Sake do suszi – to kolejne złagodzenie restryktywnej polityki alkoholowej w Szwecji. Serwowanie alkoholu w barach i restauracjach jest dozwolone tylko tam, gdzie podaje się również ciepłe potrawy. Od 1 stycznia ma jednak wejść nowe prawo regulujące zasady podawania alkoholu. Nakaz ciepłych potraw ma być zniesiony. Teraz będzie można zamówić kieliszek wina do sałaty, czy japońską sake do suszi. Złagodzenie państwowego monopolu alkoholowego w Szwecji budzi zawsze sporo dyskusji i sporów politycznych. Większa część społeczeństwa jest za utrzymaniem monopolu.

Sake i suszi

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2010

 

60% bezrobotnych w Szwecji jest gotowych pracować za mniejszą pensję niż mieli w poprzedniej pracy. 30% zgodziłoby się nawet na 20-procentową obniżkę wynagrodzenia. Wielu pytanych uważa, że zbyt wygórowane żądania płacowe przekraczają możliwości przedsiębiorstw. Zmiana branży nie stanowi problemu dla szukających pracy. Niechętnie natomiast zmienią miejsce zamieszkania dla uzyskania zatrudnienia. Badanie przeprowadził ośrodek analiz Fores.

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2010

 

Szwecja udzieli pożyczki Irlandii. Taką deklarację złożył szwedzki minister finansów Anders Borg wobec prośby irlandzkiego rządu o pomoc finansową z UE. Warunkiem udzielenia pomocy jest reforma finansów publicznych i radykalne zmniejszenie deficytu budżetowego. Szwedzka opozycja domaga się dodatkowo zwiększenia podatku dla irlandzkich przedsiębiorstw. Chodzi o to, by zmniejszyć ich konkurencyjność na europejskim rynku. Nic za darmo.

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2010

 

ObrazPewien mieszkaniec Smolandii w Szwecji postanowił zasilić swój domowy budżet sprzedając na aukcji w Landskronie olejny obraz nieznanego twórcy. Cenę ustanowił niewygórowaną, nieco ponad 1300 zł. No i udało się – w niedzielę obraz został sprzedany. Za... 717 391 zł! Okazało się, że było to dzieło tureckiego malarza, sławnego w Turcji i raczej nieznanego w Europie. Pewien turecki kolekcjoner przyleciał specjalnie do Landskrony i kupił obraz narodowego idola.

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2010

 

Zima – i basta! Kończy się łagodna jesień w Szwecji, z temperaturą +5°C w środkowej i południowej części kraju. Najbliższy weekend ma przynieść minusową temperaturę w całym kraju. Pozostanie ona przez cały następny tydzień, a może i do wiosny. Zabawa się kończy – zaczyna się zima.

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2010

 

Świąteczne dekoracje. W Sztokholmie rozwieszane już są świąteczne dekoracje. Ulica Hamngatan w centrum Sztokholmu jest już obwieszona lampkami. Przyozdobiono 40 drzew, 80-metrowym sznurem z lampkami każde – za jedyne 150 000 koron. W niedzielę, 21 listopada sztokholmskie sklepy zaprezentują swoje świąteczne dekoracje. I jak tu myśleć o pracy w takiej atmosferze?!

NK

Dom towarowy NK przy Hamngatan.

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2010

 

Alkoholowa rewolucja? W Szwecji panuje państwowy monopol alkoholowy – tylko państwo może sprzedawać alkohol i zarabiać krocie na pijaństwie obywateli. Dlatego ceny alkoholi w Szwecji są niebotyczne i pędzenie bimbru bardzo rozpowszechnione. Sporą dyskusję wywołała teraz przygotowywana propozycja umożliwienia sprzedaży alkoholu bezpośrednio przez małych, lokalnych producentów. Szczególne oburzenie u głęboko patriotycznych Szwedów budzi propozycja – narzucona przez Unię – by przygospodarskie sklepiki mogły sprzedawać również zagraniczne alkohole.

Systembolaget – szwedzki monopol alkoholowy.

Sklep Systembolaget – szwedzki monopol alkoholowy.

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2010

 

Nadwyżka budżetowa Szwecji. Podczas gdy wiele krajów Europy walczy z ogromnym deficytem budżetowym, przewiduje się, że Szwecja będzie miała nadwyżkę w budżecie już w przyszłym roku. Finansową równowagę osiągniemy już w tym roku. W latach 2011 i 2012 nadwyżka wyniesie odpowiednio 7,8 i 34 miliardy złotych. Zadłużenie kraju w 2012 r. spadnie poniżej 30% PNB (Produkt Narodowy Brutto). Przyrost PNB w obecnym roku wyniesie według prognozy 4,5% i utrzyma się w granicach 3% przez dwa kolejne lata.

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2010

 

Złodzieje mogą odetchnąć z ulgą. Według wszelkiego prawdopodobieństwa napad rabunkowy na sztokholmski dom aukcyjny Bukowskis pozostanie niewyjaśniony. Prokuratura postanowiła umorzyć postępowanie w stosunku do podejrzanych dotychczas osób. Napadu dokonano w maju tego roku. Łupem padła biżuteria wartości 5,3 mln złotych. Zobacz 27/5...

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2010

 

Cornelis VreeswijkPortret trubadura. W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera szwedzkiego filmu „Cornelis”. Bohaterem jest Holender Cornelis Vreeswijk, jeden z największych szwedzkich trubadurów, niezwykle barwna postać. Zmarły w 1987 roku jest nadal uwielbiany przez naród. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2010

 

Szwedzkie media ociekają komentarzami na temat wczorajszej dymisji przywódczyni partii Socjaldemokratów Mony Sahlin. Analizy i spekulacje zapełniają strony gazet i telewizyjne kanapy. Rozpoczęła się już pogoń za następcą. Tym razem nie jest on wcale oczywisty. Wymieniane jest wiele nazwisk. Zgodnie z partyjnym rytuałem niemal wszyscy odpowiadają, że nie są absolutnie zainteresowani przejęciem wolnego stołka partyjnego lidera.

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2010

 

Scania niemiecka? Niemiecki Volkswagen zamierza przejąć szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych Scania, poprzez zwiększenie swoich udziałów własności do 75-80% – donosi niemiecka prasa. Jednocześnie VW sprzeda 30% swoich akcji niemieckiego koncernu MAN, producenta samochodów ciężarowych i autobusów. To jednak pod warunkiem, że Scania złoży ofertę kupna pozostałych akcji MAN. W ten sposób szwedzka Scania przejmie niemieckiego MANa, a niemiecki Volkswagen szwedzką Scanię. Po całej operacji Niemcy będą posiadały trzy ogromne koncerny, a Szwedom pozostaną... wspomnienia.

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2010

 

Sahlin odchodzi. Po kilkudniowej burzy medialnej wokół kierownictwa szwedzkich Socjaldemokratów, szefowa partii Mona Sahlin poinformowała dzisiaj, że rezygnuje ze swego stanowiska. Przyczynę sromotnej klęski w tego­rocznych wyborach i słabnących notowań coraz częściej upatrywano w nieudolnym kierownictwie partii. Organi­zacje lokalne mają teraz 10 dni na wyłonienie swoich kandydatów. 4 grudnia poznamy nazwisko nowego wodza Socjal­demokratów. Formalnie zostanie on wybrany w marcu przyszłego roku, podczas nad­zwy­czaj­nego kongresu partii. Czytaj dalej...

450

Mona Sahlin

Mona Sahlin

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2010

 

Diabetyczna bomba. Ponad 700 000 Szwedów cierpi na cukrzycę. Połowa z nich nie ma o tym pojęcia. Co gorsza, ilość osób chorych na tę nieuleczalną chorobę podwoi się w ciągu najbliższych lat. Tak oceniają naukowcy z uniwersyteckiego szpitala w Lund, specjaliści od tej śmiertelnej choroby. Cukrzyca jest przyczyną wielu innych chorób, np. układu krążenia, nerek czy wzroku. 75% pacjentów dotkniętych zawałem serca to diabetycy. Naukowcy nie znają przyczyn gwałtownego rozwoju zachorowań na cukrzycę.

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2010

 

Zwyczajna sobota w Szwecji. Morderstwo w Skara – 30-letni morderca sam zadzwonił na policję i poinformował, że zamordował 40-letnią kobietę. 11 dziewczynek zgwałconych przez 34-latka, donosi prasa. Podejrzanego aresztowano już latem, ale dla mediów to nadal smakowity kąsek. Sklep jubilerski obrabowany dziś rano w centrum Sztokholmu. Złodzieje wjechali do sklepu samochodem przez okno wystawowe, okradli i uciekli. Geteborg nie gorszy – bijatyka kiboli dziś w nocy, w centrum miasta. Malme może pochwalić się bijatyką konkurujących gangów i strzałem w okno spokojnych mieszkańców. Wszystko to, okraszone tradycyjnym ostrzeżeniem przed gołoledzią, zapewnia nam miłe, sobotnie popołudnie.

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2010

 

Borg krytykuje Merkel. Szwedzki minister finansów przyłączył się do krytyków Angeli Merkel, która sugerowała podczas spotkania G20 w Seulu, że również prywatne banki mogą ponieść koszty ewentualnego załamania się ekonomii któregoś z państw unijnych. W tym konkretnym wypadku chodziło o Irlandię. Po jej wypowiedzi nastąpił dalszy spadek kursu euro i niepokoje na rynkach finansowych. Nawet premier Irlandii Brian Cowen jest krytyczny wobec wypowiedzi Merkel. Krytyka dotyczy bardziej momentu podania tej informacji niż jej zawartości merytorycznej.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2010

 

GrekGrek co udawał Turka. Szwedzka mleczarnia Lindahls zapłaciła 1,7 miliona koron za używanie w reklamie „tureckiego” jogurtu portretu 77-letniego Greka, przedstawiając go jako „tureckiego dziadka”. Grecki dziadek, miesz­kaniec Delf, obraził się za nazywanie go Turkiem i zażądał 50 mln koron odszkodowania. Zamiast drogiego procesu mleczarnia wybrała ugodę i zapłaciła 1,7 mln koron, zachowując jedno­cześnie prawo do używania fotografii patriotycznego Greka na opakowaniach jogurtu. Obie strony wydają się zadowolone.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2010

 

Coraz mniejsze zadłużenie Szwecji. Rząd przewiduje, że do roku 2013 dług państwowy Szwecji zostanie zredukowany z dzisiejszego 1,2 biliona koron o 200 miliardów. Oznacza to, że zadłużenie państwa w stosunku do PNB zostanie zmniejszone z 36% do 26%. Mimo ciężkiej recesji ostatnich lat rozsądna polityka finansowa rządu uchroniła kraj przed nadmiernym zadłużeniem, a teraz pozwoli nawet na redukcję długów.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2010

 

Polskie Święto Niepodległości. Naród, który zasługuje na niepodległość, tworzy własne państwo i wyłania elity. Te zaś działają w jego interesie. 92 lata temu Polacy zasłużyli sobie bez wątpienia na samodzielny byt państwowy. Dawno temu – ale jak przyjemnie pomarzyć.

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2010

 

Partyjny zarząd do wymiany. Coraz więcej głosów wśród szwedzkich socjal­demokratów domaga się ustąpienia Mony Sahlin, przywódczyni partii. Wielu obarcza ją odpowie­dzialnością za katastrofalny wynik wyborów. Socjal­demokraci przegrali już drugie wybory z kolei i w dodatku utracili pozycję największej partii politycznej Szwecji. Sahlin próbuje rozmyć odpowiedzialność i proponuje dymisję całego zarządu partii. W tłumie raźniej.

nic

Mona Sahlin

Mona Sahlin

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2010

 

Pieczona gęś na wigilię Św. Marcina. Już niemal tylko w Skanii przetrwała w Szwecji tradycja świętowania dnia świętego Marcina. W przeddzień podaje się pieczoną gęś oraz czerninę. Mårten – szwedzki odpowiednik Marcina – to historyczny Marcin z Tours, rzymski legionista, który mimowolnie został biskupem. Broniąc się przed tym zaszczytem schronił się wśród gęsi, które jednak zdradziły go swym gęganiem – głosi legenda. Za karę gęsi przez wieki płacą własną krwią i pieczenią w przed dzień święta Marcina.

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2010

 

SAS krwawi! Takim dramatycznym tytułem opatrzyły dzisiaj szwedzkie media informację o ogromnych stratach, jakie raportują skandynawskie linie lotnicze SAS. W trzecim kwartale roku straty wyniosły ponad miliard koron. W tym samy okresie ubiegłego roku SAS osiągnął 114-milionowy zysk. Na domiar złego SAS przegrał niedawno kilka procesów sądowych, m.in. o próbę budowania karteli, czyli współpracę z konkurencją w celu utrzymywania wysokich cen.

SAS

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2010

 

Rosną zyski szwedzkich przedsiębiorstw państwowych. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku zysk 25 państwowych przedsiębiorstw wzrósł o 41% i wyniósł 56,1 mld koron. W trzecim kwartale odnotowano 62-procentowy przyrost zysku. Do najbardziej rentownych należy koncern górniczy LKAB oraz energetyczny Vattenfall. Właścicielem obu koncernów jest w stu procentach państwo szwedzkie.

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2010

 

Odpady za miliard. Państwowy koncern górniczy LKAB odkrył rudę żelaza wartości jednego miliarda koron na zapleczu kopalni w Kirunie, na północy Szwecji. Wartościowe złoża to składowisko gruzu kamiennego potraktowanego jako odpady kopalniane 50 lat temu. Teraz 60 osób otrzyma pracę, a państwo zyska niezłą kasę.

Kiruna

Górnicze miasto Kiruna na północy Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2010

 

Popularność USA rośnie – w miarę spadku kursu dolara w stosunku do korony. Skandynawskie biura podróży obserwują znaczny wzrost zainteresowania wyjazdami do krajów „dolarowych”. Do USA o 10-15% w stosunku do ubiegłego roku, ale do Buenos Aires aż o 60%. Podróżni wietrzą okazję do tanich zakupów. W Stanach można kupić np. sławnego iPada firmy Apple już za 3500 koron (ok. 1500 zł), podczas gdy w Szwecji trzeba zapłacić za niego 5300 koron.

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2010

 

Przechowywanie danych to jedna z najlepiej rozwijających się branży w Szwecji. Jest tutaj około 25 firm tego typu. Zapotrzebowanie podwaja się z roku na rok, wraz z rozwojem dygitalnej dokumentacji. W północnej Szwecji chłodny klimat oraz stabilna sieć elektryczna stwarzają doskonałe warunki dla firm przechowujących ogromne ilości danych. Coraz częściej pojawiają się tam również amerykańskie firmy, które zamierzają rozpocząć działalność w Szwecji.

Kiruna

Kiruna, północna Szwecja.

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2010

 

Wielkie poruszenie wywołała w Szwecji wiadomość, że ambasada USA w Oslo obserwuje Norwegów. Jeszcze większe, że ambasada w Sztokholmie robi to samo. Odezwały się miejscowe „autorytety” ostro krytykując USA i szwedzkie władze, które na to zezwalają. Padały mocne słowa: skandal, szpiegostwo, zdrada stanu – krzyczał „wybitny ekspert”. Jednym z bezkompromisowych krytyków USA jest Jan Guillou, dziennikarz, pisarz, arystokrata-komunista, niegdyś sowiecki TW lub – w najlepszym razie – przydatny idiota.

Szwedzka bezpieka Säpo i minister sprawiedliwości poinformowali w piątek, że Amerykanie prowadzą obserwację od 2000 roku. W sobotę późnym wieczorem ambasada USA potwierdziła istnienie grupy „Surveillance Detection Unit”, której zadaniem jest monitoring osób, które zbyt intensywnie obserwują budynek ambasady. Monitoring nie jest tajny.

Ambasada USA w Sztokholmie

Ambasada USA w Sztokholmie, zmonitorowana całkiem jawnie. Foto. @ Ryszard Nowak.

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2010

 

Malme oddycha z ulgą. Policja zatrzymała 38-letniego Szweda podejrzanego o strzelanie z broni palnej do przypadkowych, ciemnoskórych przechodniów. Jedna osoba została zabita i siedem rannych. Śmiertelnie postrzelona 20–letnia kobieta to jedyna ofiara, która nie miała obcego pochodzenia. Była jednak w towarzystwie obcokrajowca, który również został ciężko ranny, ale przeżył.

W ciągu ostatniego roku oddano 50-60 strzałów na ulicach Malme. Dla około 15 policja nie znajduje wytłumaczenia. (Zobacz też 20/10.)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2010

 

Najwięcej przybywa w lipcu. Od kilku już lat najwięcej dzieci rodzi się w Szwecji w lipcu. Tegoroczny lipiec był wyjątkowo obfity – przybyło nam 10 290 pociech. Kilka lat wcześniej to raczej wiosenne miesiące królowały w tej dziedzinie. Prosta matematyka wskazuje teraz, że to obecny miesiąc, listopad, jest najbardziej płodnym miesiącem roku. Gorące, jesienne kolory stymulują zmysły i rozbudzają marzenia, a długie wieczory sprzyjają ich realizacji.

Sztokholm, Skeppsholmen, jesień

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2010

 

Brak siły roboczej w Szwecji. Po raz pierwszy we współczesności więcej osób pójdzie na emeryturę niż młodych zacznie pracować. 1,6 miliona Szwedów osiągnie wiek emerytalny do roku 2025. Znacznie więcej niż młodych, którzy przeżyli skrobanki, depresję, nałogi i dorośli do wieku produkcyjnego. Brak siły roboczej nawiedzać będzie Szwecję w ciągu najbliższych kilkunastu lat, głównie w służbie zdrowia i opiece socjalnej. Bez importu rąk do pracy regiony północnej Szwecji będą miały nawet do 50% braku zatrudnienia.

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2010

 

Pilot oślepiony laserem. Podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Sturup koło Malme, na wysokości 900 metrów nad ziemią, pilot samolotu ze 108 pasażerami na pokładzie został trafiony zielonym laserem. Przez 30 sekund był oślepiony. Jednak lądowanie zakończyło się szczęśliwe i pilot nie doznał trwałego uszkodzenia wzroku. Tego typu ataki na samoloty zdarzają się w Szwecji nie pierwszy raz. Laserowe „zabawki” są łatwo dostępne i kuszą młodocianych „żartownisiów”. Mimo że taki laser nie jest zbyt dużej mocy, to stanowi on realne zagrożenie dla samolotów.

Atak laserowy

Ilustr. R. Nowak.

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2010

 

Korupcyjne przeczulenie w szwedzkiej polityce. Niedawno krytykowano Zofię Arkelsten, sekretarkę partii Moderatów za to, że pozwalała się zapraszać na darmowe podróże przez firmy lobbystyczne. Wśród krytyków wyróżniała się szefowa Socjaldemokratów, Mona Sahlin, która z oburzeniem wypominała Arkelsten „brak wyczucia”. Zaraz potem Sahlin wyróżniono jeszcze bardziej – prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko niej. Powodem było przyjęcie przez nią biletów wartości 9000 koron na mecze tenisowe Stockholm Open. Po przyjrzeniu się sprawie nie wszczęto jednak dalszych kroków. Sahlin, znana ze swojej nonszalancji w używaniu państwowych pieniędzy, nie wykazała się tutaj najlepszym „wyczuciem”. Zobacz też 28/10.

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2010

 

Król poluje na łosie, a media na króla. Coroczne polowanie na łosia w Szwecji, w którym uczestniczy król Karol Gustaw XVI nie budzi na ogół wielkiego zainteresowania mediów. Dramatyka jest niewielka – polowanie kończy się zawsze tak samo, sukcesem dla króla i śmiercią łosia. W tym roku jednak szanse są bardziej wyrównane. Polec mogą obydwaj. Na króla poluje mianowicie całkiem spora drużyna mediów, nie tylko szwedzkich. Przyczyną jest wydana dzisiaj książka, w której zapowiada się pikantne szczegóły z życia Karola Gustawa. Na dzisiejszej konferencji myśliwskiej król komentował również ową książkę. Media, które wietrzyły sensację, dowiedziały się, że król książki nie czytał, a nad jego młodzieńczymi figlami rodzina królewska postawiła grubą kreskę.

Król Szwecji Karol Gustaw XVI na polowaniu.

Król Szwecji Karol Gustaw XVI na polowaniu. Foto. Scanpix.

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net