back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Październik 2010 00187

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2010

 

Coraz większą popularnością w Szwecji cieszą się „trunki” bezalkoholowe. Oblicza się, że sprzedaż takich napojów osiągnie w tym roku 1,3 milionów litrów. Byłby to roczny przyrost o 30%. Systembolaget – sklepy państwowego monopolu alkoholowego – oferują około 20 napojów udających wino, piwo lub cydr. Coś w rodzaju szynki warzywnej w opakowaniu zastępczym.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2010

 

Energia wiatrowa nieopłacalna. Prędkość wiatru na wysokości 72 metrów musi osiągać 7 m/sek., żeby elektrownia wiatrowa była opłacalna. Większość gmin w Szwecji nie spełnia tych warunków. Te, które je spełniają – np. Gotland, Åre, Jokkmokk, Kiruna – są już mocno eksploatowane. Na 180 przebadanych gmin, spośród 290 w całym kraju, aż 110 nie nadaje się do rozbudowy elektrowni wiatrowych. Bez dotacji państwowych i różnych form pomocy publicznej wiatro energia nie jest opłacalna w ogóle.

Jednocześnie rośnie ruch oporu przeciw stalowym wiatrakom. Stowarzyszenie „Ochrona Szwedzkiego Krajobrazu” (Svenskt landskapsskydd) liczy już ponad 20 tysięcy członków. Ich hasłem jest „Wiatroenergia – nie, dziękuję!”. Nawiązuje ono do potężnej kampanii lat 80-tych przeciwko energii atomowej.

Wiatraki – młynki do mielenia ptaków

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2010

 

Szwedzi mają dosyć Halloween. Obchody amerykańskiego święta nie przynoszą już takich sukcesów komercyjnych, jakich spodziewali się handlarze. Spada sprzedaż halloweenowych akcesoriów – dyni, przeraźliwych masek i przebrań. Zdecydowana większość Szwedów nie kupuje żadnych tego typu przyborów. Oba importowane z Ameryki święta – Halloween i Walentynki – tracą na popularności. Wzrasta natomiast znaczenie rodzimych świąt – Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na tydzień przed Halloween sprzedawano więcej ozdób na Święta Bożego Narodzenia, niż na Halloween.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2010

 

Coraz więcej Szwedów zaopatruje się w alkohol w Niemczech. Jest on tam tańszy o około 20% niż w szwedzkich sklepach monopolowych. Wzmocniona korona przyczyniła się również do popularności zakupów u zachodniego sąsiada. Tylko w pierwszym półroczu przygraniczny handel alkoholem wzrósł o 41%.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2010

 

Sofia Arkelsten

Sofia Arkelsten

Medialną burzę wywołała wiadomość, że Sofia Arkelsten, niedawno powołana na stanowisko sekretarza partii Moderata (zob. 1/10), największej partii rządzącej koalicji, pozwalała się zapraszać na podróże fundowane przez organizacje lobbystyczne. W Szwecji może to być traktowane jako przyjmowanie łapówki, a co najmniej jako uleganie wpływom. Najbardziej oburzoną wydaje się być szefowa socjal­demokratów Mona Sahlin. Sahlin znana jest z tego, że w latach 90-tych robiła przekręty na koszt podatników. Gdy prokuratura wszczęła wobec niej postępowanie przygotowawcze, Sahlin wyjechała wypocząć wraz z rodziną i ochroną na tropikalną wyspę Mauritius – na koszt państwa oczywiście.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2010

 

Dzisiejsi 70-latkowie w Szwecji są znacznie bardziej sprawni intelektualnie niż ich rówieśnicy z poprzedniej generacji. Udowadnia to badanie przeprowadzone w Sahlgrenskiej Akademii w Geteborgu (Sahlgrenska Akademin). Badania na 70-latkach dotyczyły sprawności językowej, logiki, pamięci oraz świadomości przestrzennej. Współcześni 70-latkowie mają znacznie lepsze wyniki testów od poprzedników. Nie zmienia to jednak faktu, że tyle samo z nich zapadnie na demencję w wieku 75 lat – wykazują badania porównawcze.

Dziadek z laptopem

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2010

 

Zwyżka stopy referencyjnej. Szwedzki bank narodowy Riksbanken podniósł stopę referencyjną repo o 0,25% (z 0,75% do 1%). Bank uzasadnia podniesienie stopy szybkim wzrostem szwedzkiej gospodarki oraz potrzebą eliminacji ryzyka inflacyjnego. Do zadań Riksbanku należy m.in. utrzymanie inflacji w granicach 2%. Jednocześnie sytuacja w USA i Europie jest nadal niepewna – czytamy w komunikacie banku. Z tego względu dalsze podnoszenie referencyjnej stopy procentowej nie będzie konieczne w takim samym stopniu w ciągu najbliższych lat.

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2010

 

Rozpad czerwono-zielonych. Szwedzki opozycyjny blok wyborczy zwany Rödgröna (czerwono-zieloni) „robi sobie przerwę”. Oznacza to koniec współpracy Socjaldemokratów z Zielonymi i Komunistami, jako alternatywy rządowej. Ocenia się, że przyjęcie Komunistów jako potencjalnych członków rządu stało się przyczyną klęski bloku opozycyjnego we wrześniowych wyborach. Podzielona opozycja to dobry prezent dla Fredrika Reinfeldta, premiera obecnego, mniejszościowego rządu. Teraz będzie mu jeszcze łatwiej rozgrywać partie opozycji i formować większość w riksdagu dla poszczególnych ustaw.

Rozpad rödgröna

Od lewej: zielony Eriksson, różowa Sahlin, czerwony Ohly.

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2010

 

Bohusbank poszukuje obligacji z 1876 Są one dzisiaj warte 60 000 koron sztuka. 1800 obligacji wydała „Göteborgs Handelskompani” – firma z Geteborga budująca koleje. W ostatnich tygodniach bank zamieszczał ogłoszenia w wielu gazetach, w poszukiwaniu właścicieli obligacji. Obligacje miały bardzo ładną formę i być może zachowano je choćby z tego powodu. Jak dotąd nikt się nie zgłosił.

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2010

 

Bohusbank poszukuje obligacji z 1876 Są one dzisiaj warte 60 000 koron sztuka. 1800 obligacji wydała „Göteborgs Handelskompani” – firma z Geteborga budująca koleje. W ostatnich tygodniach bank zamieszczał ogłoszenia w wielu gazetach, w poszukiwaniu właścicieli obligacji. Obligacje miały bardzo ładną formę i być może zachowano je choćby z tego powodu. Jak dotąd nikt się nie zgłosił.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2010

 

Zwolnienia w kancelarii rządu. Niewykluczone, że jest to reakcja na falę krytyki rządu Fredrika Reinfeldta, że jego administracja jest rekordowo kosztowna. Wydatki kancelarii rządu wzrosły o 1,5 mld koron w ciągu czterech lat. Kancelaria zatrudnia około 5000 pracowników. Teraz jednak rząd zapowiada zwolnienie około 60 urzędników z powodu „braku zajęcia”. Kolejne historyczne wydarzenie w Szwecji! Nigdy wcześniej nie zwalniano nikogo z kancelarii rządu z tego powodu.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2010

 

Szwedzki przemysł drzewny i meblowy potrzebuje zatrudnić około 8000 nowych pracowników do roku 2015. Największe zapotrzebowanie na nową siłę roboczą występuje w Västra Götaland, Västerbotten, Småland i Skåne. Główną przyczyną jest wzrost popytu na produkty drzewne.

Pracownik leśny

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2010

 

Jeden dzień później niż obiecywano, czyli dziś rano, nadeszły pierwsze opady śniegu w południowej Szwecji. W Småland spadło miejscami powyżej 10 cm mokrego śniegu. Pierwszy śnieg spadł również w Blekinge, a nawet w Skåne (Skanii), najbardziej na południe wysuniętej części kraju. Skutkiem opadów były śliskie nawierzchnie i kilka wypadków samochodowych. Na szczęście bez poważnych obrażeń. Zima wpadła jednak raczej na krótko. Już dzisiaj zaczyna być słonecznie i będzie coraz cieplej.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2010

 

Trzy osoby postrzelone wczoraj w Malmö. W ostatnim roku postrzelono tam 10–15 osób. Strzały padają o zmroku, z tyłu, a ofiarami są zawsze ciemnoskóre osoby. Policja podejrzewa motywy rasistowskie. Profesor kryminologii Jerzy Sarnecki przypomina, że podobnie było w latach 90-tych w Sztokholmie. Sprawcą okazał się młody rasista. – Wówczas również rozgorzała podekscytowana debata na temat obcokrajowców, podobnie jak dzisiaj na temat Szwedzkich Demokratów. Nazbyt emocjonalna debata może wpływać na niezrównoważone osoby i przynieść tragiczne rezultaty – mówi profesor Sarnecki.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2010

 

Zagraniczni eksperci będą badali, czy prawidłowo przebiegało ratowanie zasztyletowanej w 2003 roku Anny Lindh, szwedzkiej minister spraw zagranicznych. Anna Lindh została napadnięta przez mieszkającego w Szwecji Jugosłowianina, podczas gdy robiła zakupy w centrum Sztokholmu. Motywem miało być poparcie Lindh dla bombardowania Belgradu. Zmarła ona potem na stole operacyjnym podczas próby jej ratowania. W programie telewizji TV4 poddano w wątpliwość, że lekarze ze szpitala przy Instytucie Karolińskim zrobili wszystko dla uratowania Anny Lindh. Szpital sam zwrócił się do odpowiednich władz z prośbą o zbadanie sprawy.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2010

 

Szwedzi kradną najwięcej. Każdego roku Szwedzi okradają swoje sklepy na łączną sumę 5,9 mln koron. Zapewnia to im mało zaszczytne pierwsze miejsce wśród swoich nordyckich braci. Każdą rodzinę sklepowe kradzieże kosztują blisko 3000 koron rocznie – oblicza firma Checkpoint Systems, która zbadała tę sprawę. Dla pocieszenia można dodać, że zarówno klienci sklepów, jak i personel, kradną teraz nieco mniej. Niestety nie z powodu nagłego przypływu uczciwości, a ze strachu – znacznie wzmocniono monitoring sklepów.

Ullared

Centrum handlowe w Ullared odwiedza 3,7 mln osób rocznie i kupuje za 2,7 mld koron... najczęściej.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2010

 

Coraz więcej chce studiować. Blisko 200 000 osób złożyło podanie o przyjęcie na studia wyższe w Szwecji na wiosenny semestr. Jest to o 3% więcej niż w ubiegłym roku. Ilość chętnych do studiowania wzrasta sukcesywnie już od kilku lat. Do najbardziej popularnych kierunków należą medycyna, prawo i ekonomia.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2010

 

Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI ostrzega przed jutrzejszą ślizgawicą na szwedzkich drogach. Dotyczy to głównie północnej, ale również południowo-wschodniej Szwecji. Niebezpiecznie może być aż do końca tygodnia. Już wczoraj pisaliśmy o gołoledzi w południowej części kraju. Jak widać było to zaledwie preludium.

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2010

 

Szwedzkie oddziały pozostaną w Afganistanie. Śmierć szwedzkiego żołnierza w Afganistanie w ostatnią sobotę wzbudziła na nowo debatę na temat zasadności szwedzkiego udziału w operacji afgańskiej. Obecnie stacjonuje tam około 500 żołnierzy. Rząd jest zdecydowany kontynuować misję aż do zainstalowania w Afganistanie przyjaznej „Zachodowi” władzy. Również największa partia opozycji, Socjaldemokraci, pozostaje przy swoim stanowisku – Szwecja zostaje. Przeciwni są Komuniści i Szwedzcy Demokraci oraz oczywiście

Szwedzi w Afganistanie

Szwedzi w Afganistanie. Foto @ Försvaret.

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2010

 

Zaostrzenia w szwedzkiej szkole. Minister szkolnictwa Jan Björklund (fp) przedstawił dziś swoją propozycję reformy szwedzkiej szkoły. Tylko nauczyciele posiadający szwedzką legitymację będą mogli być zatrudnieni na etat i wystawiać oceny. Legitymację można uzyskać po zdaniu odpowiednich egzaminów i odbyciu minimum rocznej praktyki. Obecnie około 20% nauczycieli pracujących w szwedzkich szkołach nie posiada odpowiednich uprawnień. Zaostrzenia są wymierzone głównie przeciwko niepaństwowym szkołom, tzw. friskolor (dosł.: wolne szkoły) oraz zagranicznym nauczycielom. Opozycja przyjmuje ze zrozumieniem rządową propozycję. Szczególnie pozytywnie wypowiadają się Szwedzcy Demokraci (sd).

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2010

 

Bałtyk zagrożony? Mieszkańcy krajów nadbałtyckich niepokoją się o przyszłość Bałtyku. Wskazuje na to studium „Baltic survey” przeprowadzone wśród 9 krajów wokół Bałtyku. Przepytano około 9000 osób. Najbardziej zatroskani są Finowie (77%) i Rosjanie (71%). Najmniej Polacy (37%) i Niemcy (39%). Najbardziej chętni do surowego karania za zanieczyszczenia morza są Rosjanie, najmniej Łotysze.

Studium naświetla bardziej efektywność propagandy w poszczególnych krajach, niż rzeczywisty stan wiedzy. Głównymi szkodnikami dla ekosystemu Bałtyku są Szwecja, która powoduje ogromne zakwaszanie wód i prowadzi rabunkowe rybołówstwo oraz Niemcy i Rosja, budujące gazociąg północny. Szwedzi „niepokoją się”, bo tak wypada, a Rosjanie, bo i tak nikt im nic nie zrobi. Niemcy uważają, że wszystko jest OK, bo gazociąg to ich biznes, a Polacy, bo nie wiedzą co jest grane.

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2010

 

Brak mieszkań hamuje rozwój gospodarczy kraju. Gospodarka szwedzka wychodzi wyraźnie z kryzysu. Największego tempa nabierają ośrodki wielkomiejskie. Jednak wąskim gardłem przyspieszonego rozwoju jest nieustanny brak mieszkań. W samym tylko Sztokholmie brakuje 73 000 mieszkań. Osłabia to znacznie firmom możliwości rekrutowania wykwalifikowanych pracowników z innych regionów.

Bezdomny

ilustr. © Nowak

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2010

 

Grzeczny złodziej. Pewien profesor z uniwersytetu w Umeå na północnych kresach Szwecji został okradziony. Nagle przepadły ważne dokumenty, laptop i karty bankowe. Katastrofa! Nagle w tydzień później aktówka ze skradzioną zawartością stała z powrotem na miejscu. Brakowało jedynie komputera... Zamiast niego leżał tzw. gwizdek – przenośna pamięć usb. Złodziej przekopiował tam wszystkie ważne pliki profesora, co wymagało sporo pracy. Takiego złodzieja to ze świecą szukać!

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2010

 

Szwedzi kochają naturę. Przeciętnie 12 000 koron rocznie wydaje każdy dorosły Szwed na rekreację na świeżym powietrzu. Niemal połowa wydatków dotyczy turystyki i rekreacji w pobliżu miejsca zamieszkania. Ale podróże na narty, czy nurkowanie w ciepłych morzach też kuszą. Najwięcej wówczas kosztują noclegi. Na drugiej pozycji są wydatki na ubranie i sprzęt rekreacyjny. Szwedzcy entuzjaści świeżego powietrza wydają w sumie 96 mld koron rocznie. 72 z nich zostają w kraju.

Nadmorskie urwisko

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2010

 

Rządowa agencja reklamowa. Sporo kontrowersji wzbudza w Szwecji powołanie przez premiera Fredrika Reinfeldta (m) swego partyjnego kolegi Pera Schlingmanna na stanowisko szefa „komunikacji” w kancelarii premiera – czyli szefa rządowej reklamy. Krytycy twierdzą, że taka funkcja to odpowiednik ministra propagandy. Smaczku dodaje, że Per Schlingmann jest Niemcem. Do niedawna był on sekretarzem partii Moderatów (zobacz: 1.10.2010). Teraz sprawą ma zająć się Komisja Konstytucyjna, której zadaniem jest m.in. kontrola prac aparatu państwowego.

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2010

 

Na złość Norwegom. Chińskie władze próbują „odgryzać” się Norwegom za przyznanie pokojowej nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. Ostrzegały one o tym norweski Komitet Noblowski jeszcze przed przyznaniem nagrody. Choć chińskie represje przybierają dosyć dziwny charakter. Najpierw władze chińskie odwołały spotkanie z norweskim ministrem rybołówstwa, który był już w Chinach. Teraz – na złość oczekującym widzom – ogłosiły, że nie życzą sobie wystawienia norweskiego musicalu „Some Sunny Night”, które miało się odbyć w listopadzie, w Pekinie. Główną rolę miał tam zagrać Alexander Rybak, zwycięzca festiwalu Eurowizji z 2009 roku. Zagadką pozostaje, dlaczego Chińczycy uparli się na rybaków.

Alexander Rybak

Alexander Rybak

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2010

 

Tempo inflacji w Szwecji wzrosło nieco we wrześniu i wyniosło 1,4%. Jest to zmiana o 0,8% w stosunku do sierpnia. Główną przyczyną jest sezonowa podwyżka cen odzieży i obuwia. Ceny te wzrosły w ciągu miesiąca o 11,9%. Przekłada się to na 0,6%, czyli 3/4 totalnego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Innym ważnym czynnikiem był wzrost kosztów mieszkania, spowodowany najczęściej wzrostem stóp procentowych kredytów.

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2010

 

Debata nad budżetem. Szwedzki minister finansów Anders Borg przedstawia dzisiaj sejmowi rządową propozycję budżetu państwa na rok 2011. Jest to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności mniejszościowego rządu realizowania własnej polityki, wobec braku własnej większości w riksdagu (szwedzkim sejmie). Jeżeli cała opozycja zagłosuje przeciw – budżet przepadnie. Rolę języczka u wagi mają tu Szwedzcy Demokraci – debiutanci w riksdagu. Ich znaczenie ogranicza jednak wola kompromisu, jaką w czasie dzisiejszej debaty okazali zarówno Socjaldemokraci, jak i Zieloni.

Budżet Borga spełnia większość obietnic danych w kampanii wyborczej. Rząd proponuje obniżenie podatków o 7,5 mld koron w przyszłym roku. Najbardziej zyskają emeryci, studenci i rodziny z dziećmi.

Anders Borg przekonuje

Anders Borg przekonuje do budżetu na rok 2011.

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2010

 

Niepoważne” – tak komentuje meteorolog szwedzkiej telewizji państwowej prognozę polskich kolegów po fachu, którzy przewidują, że czeka nas najsroższa zima od tysiąca lat. Poważne prognozy można robić na maksymalnie 10 dni. Już jednodniowe prognozy spełniają się zaledwie w 80-90%. Stopień prawdopodobieństwa spada potem gwałtownie, gdy przewidywania przekraczają pięć dni. Najbardziej jednak zaskakujące jest, że meteorolog SVT w ogóle komentuje polskie prognozy. Normalnie polskie opinie nie są tu brane pod uwagę.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2010

 

Ostatnia w tym roku Nagroda Nobla została przyznana w dziedzinie ekonomii. Otrzymało ją wspólnie dwóch Amerykanów Peter Diamond i Dale Mortensen oraz cypryjski Grek Christopher Pissarides. Nagroda jest przyznawana przez Szwedzką Akademię Nauk, a została ustanowiona w 1968 roku przez Narodowy Bank Szwecji. Nagrodę przyznano za „analizę rynków mających problemy z odnalezieniem się nawzajem” (ang. „for their analysis of markets with search frictions”). Nagroda w dziedzinie ekonomii wynosi, jak w pozostałych dziedzinach, 10 mln koron szwedzkich, jest jednak fundowana przez Riksbanken (NBS), a nie Fundusz Noblowski.

Riksbanken – Narodowy Bank Szwecji

Riksbanken – Narodowy Bank Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

8.10.2010

 

Pokojowa nagroda Nobla. To jedyna nagroda Nobla, którą przyznaje Norweski Komitet Noblowski. Nagroda budzi niemal zawsze silne polityczne kontrowersje. W tym roku Norwedzy postanowili zagrać na nosie chińczykom i przyznali pokojową nagrodę Liu Xiaobo, chińskiemu opozycjoniście, wyklętemu i aktualnie więzionemu przez komunistyczny reżim w Pekinie. Mamy nadzieję, że pokojowa nagroda nie stanie się przyczyną wojny. Władze chińskie już zawczasu ostrzegały Oslo przed przyznawaniem nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Oslo - Centrum Pokojowej Nagrody Nobla

Oslo - Centrum Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Szwecja, Dziennki

8.10.2010

 

Tańsza, lżejsza, uniwersalna i łatwa do instalacji. Takimi superlatywami ozdabia Saab swoją nową konstrukcję tylnej osi samochodów o napędzie czterokołowym. Od 2007 roku inżynierowie Saaba w szwedzkim Trollhättan rozwijali w głębokiej tajemnicy swój produkt. Teraz ma on zawojować światowy rynek samochodowy. W odróżnieniu od dzisiejszych mechanicznych osi, oś Saaba jest sterowna elektronicznie i znacznie poprawia właściwości sterowania, jazdy i bezpieczeństwa samochodów z napędem czterokołowym. Dalszym rozwojem i marketingiem zajmie się nowo powstała firma w Trollhättan – Saab EAAM Driveline Systems – wspólne dziecko amerykańskiego American Axle i Saab Automobile.

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2010

 

Literacki Nobel. Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał peruwiański autor Mario Vargas Llosa. Uzasadnienie Szwedzkiej Akademii Nauk brzmiało „za analizę struktur władzy oraz niezwykle wyrazisty obraz oporu jednostki, buntu i upadku”. Niektórzy szwedzcy komentatorzy wyrażają zdziwienie, że nagrodę Nobla otrzymał nielewicowy pisarz.

Po szwedzku wydano kilka dzieł laureata: „Det gröna huset” (Zielony dom), „Tant Julia och författaren” (Ciotka Julia i skryba), „Kriget vid världens ände” (Wojna końca świata), „Bockfesten” (Święto kozła) oraz „Den stygga flickans rackartyg” (Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki). Wiele z tych pozycji ukazało się również w Polsce.

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2010

 

Szwedzkie babie lato przypada właśnie dzisiaj. Szwedzka nazwa „brittsommar” to zlepek słów „britt” i „sommar”. Pierwsze pochodzi od imienia św. Brygidy, po szwedzku Birgitta. Początkowo był to Dzień św. Brygidy „Birgittadagen”, który obchodzono na cześć jej kanonizacji 7 października 1391. Teraz w tym dniu obchodzimy imieniny Birgitty. Imię to wymawia się zdrobniale Britta.

Drugie słowo to po prostu lato. W meteorologicznym znaczeniu babie lato oznacza w wielu krajach ciepłą, słoneczną jesień – złotą jesień. Jednak w Szwecji jest ono również przypisane do okresu wokół 7 października. Występujące w środkowej Europie drugie znaczenie określenia babie lato – jako unoszone wiatrem nitki pajęcze – w Szwecji nie występuje.

Okolice Sztokholmu

Październik w okolicach Sztokholmu. Foto @ Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2010

 

Szwedzki sejm odrzucił unijny nakaz. Po raz pierwszy od czasu wejścia w życie traktatu lizbońskiego i utraty niepodległości szwedzki sejm sprzeciwił się życzeniu komisji UE. Sprawa dotyczyła dopłacania krajom członkowskim, gdy nie stać je będzie na realizowanie zobowiązań wynikających z gwarancji wkładów bankowych oraz papierów wartościowych. Sejm odrzucił unijną „propozycję” jednomyślnie – wszystkie partie riksdagu pokazały figę Komisji. Szczególnie zadowoleni z tego debiutu niepokory byli Szwedzcy Demokraci. Był to jednocześnie ich debiut sejmowy. Z poselskiej trybuny wyrazili oni swój zachwyt, że wszystkie pozostałe partie poparły ich linię i mają na uwadze „dobro kraju, podejmując decyzję opartą na prawie samostanowienia na poziomie narodowym.”

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2010

 

Nobel z chemii. Tegoroczną nagrodą podzieliło się trzech naukowców – Amerykanin Richard Heck oraz dwóch Japończyków: Ei-Ichi Negishi i Akira Suzuki. Szwedzka Królewska Akademia Nauk rozpoczyna swoje uzasadnienie słowami „za wspaniałe dzieło sztuki w probówce”. Dla zwolenników bardziej naukowych uzasadnień też coś się znalazło – „za katalizowane przez pallad reakcje krzyżowego sprzęgania, stosowane w syntezie organicznej”, podajemy za rp.pl. Po angielsku brzmi to „for palladium-catalyzed cross couplings in organic synthesis”, a po szwedzku „för palladiumkatalyserade korskopplingar i organisk syntes”.

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2010

 

Otwarcie riksdagu. Mszą w protestanckiej świątyni Storkyrkan w Sztokholmie rozpoczęto dzisiaj uroczystości otwarcia prac nowego po wyborach riksdagu – szwedzkiego parlamentu. Podniosłą atmosferę zakłóciła biskupina szwedzkiego kościoła narodowego, która w swoim kazaniu zajęła się bardziej partyjną polityką niż religią. Na wstępie kazania pochwaliła ona manifestacje przeciwników nowo wybranej do riksdagu partii Szwedzcy Demokraci (sd). Ci ostatni wstali i opuścili kościół, na czele z ubranym w szwedzki strój ludowy Jimmie Åkessonem, przywódcą partii.

Znacznie lepiej wypadło oficjalne otwarcie w salach riksdagu. Piękne jak zwykle przemówienie wygłosił król Karol Gustaw XVI. Ekspose premiera Fredrika Reinfeldta było poprawne i pozbawione niespodzianek. Na zakończenie premier przedstawił skład nowego rządu. Zmiany w rządzie są nieznaczne.

Rosenbad, riksdag, storkyrkan

Sztokholm, od lewej siedziba rządu, riksdag, w głębi Storkyrkan, świątynia narodowego kościoł a szwedzkiego. Foto @ Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2010

 

Królewska Akademia Nauk w Szwecji przedstawiła dzisiaj kolejnych swoich wybranków. Laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali w tym roku dwaj Rosjanie – Andrej Geim oraz Konstantin Nowosełow. Obaj laureaci pracują w University of Manchester w Anglii. Nagrodę otrzymali za „przełomowe eksperymenty z dwuwymiarową materią – grafen”. Grafen to pojedyncza warstwa węglowa o grubości 1 atomu. Jest tak cienka, że niemal całkiem przezroczysta i tak gęsta, że nie przepuszcza nawet najmniejszych atomów gazów.

Andrej Geim otrzymał również nagrodę Ig Nobel w 2000 r., amerykańską parodię nagrody Nobla. Wówczas za to, że doprowadził żabę do unoszenia się w powietrzu – lewitacji.

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2010

 

Szwecja coraz bardziej atrakcyjna. Kolejny rekord odniosła szwedzka turystyka tego lata. Wyliczył to nasz urząd ds rozwoju gospodarczego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Szwecja wśród turystów spoza Europy. Aż 26% więcej niż rok temu nie-Europejczyków uznało Szwecję za „musimy to zobaczyć na własne oczy”. Amerykanie, Chińczycy i Japończycy należą do zwycięzców. W łóżkach 9-milionowej Szwecji turyści spędzili 12 milionów nocy - 4,4% więcej niż ubiegłego lata.

Dalarö pod Sztokholmem

Nadmorska idylla Dalarö pod Sztokholmem. Foto @ Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2010

 

Szwedzki parlament, riksdag, wybrał dzisiaj marszałka i wicemarszałków. Funkcję mar­szał­ka będzie piastował nadal Per Westerberg z partii Moderata. Uzyskał on 41 głosów więcej niż socjaldemokratyczny kontrkandydat Kent Härstedt. Pensjami wicemarszałków podzielą się socjal­demokraci, zieloni i liberałowie. Przy okazji posłowie podnieśli sobie wynagro­dzenie o 1000 koron. Od pierwszego listopada będą zarabiali 56 000 koron miesięcznie. Marszałek wygląda na zadowolonego.

vit

Szwecja

Per Westerberg

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2010

 

Od afery przeciekowej zaczął się tydzień noblowski w Sztokholmie. Nazwisko laureata nagrody Nobla w dziedzinie „fizjologii lub medycyny” zostało ujawnione wcześniej przez czołowy dziennik szwedzki Svenska Dagbladet, zanim ogłosił je Komitet Noblowski. Przecieki z Komitetu Noblowskiego są niezwykle rzadkie. Utrzymanie w tajemnicy nazwisk laureatów jest częścią biznesplanu Komitetu. Laureatem został 85-letni Brytyjczyk Robert G. Edwards za prace nad sztucznym zapłodnieniem.

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2010

 

Nobel za buty w skarpetkach. Od poniedziałku do 11 października ogłaszane będą nazwiska kolejnych laureatów tegorocznej nagrody Nobla. Tymczasem znani są już laureaci Ig Nobla – „niegodziwej” nagrody Nobla, amerykańskiej parodii tej szacownej szwedzkiej instytucji. Ig Nobel przyznawany jest za odkrycia, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia”. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się m.in. BP (British Petroleum), które obaliło dawną tezę, że olej (czytaj: ropa naftowa) i woda się nie mieszają. Laureaci pokojowej nagrody udowadniają, że przekleństwa pomagają na ból, a zwycięzcy w dziedzinie fizyki, że skarpetka założona na buty zmniejsza ryzyko upadku na lodzie.

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2010

 

nic

Finlandia nie pali. Jako pierwszy kraj na świecie Finlandia chce całkowicie zlikwidować palenie tytoniu w kraju. Od wczoraj zaostrzono przepisy dotyczące sprzedaży papierosów nieletnim – sprzedający ryzykuje więzieniem. Posiadanie tytoniu przez nieletnich jest również nielegalne. Zakazana jest sprzedaż produktów tytoniowych przez internet, palenie tam gdzie przebywa młodzież oraz podczas wszelkich imprez na świeżym powietrzu.

Jest to dopiero pierwsza faza walki z narkotykiem. Totalnego
zakazu palenia władze nie planują. Rząd zamierza „jedynie”
mocno utrudnić produkcję, reklamę, sprzedaż i kupno
produktów tytoniowych. Aż Finom samo się odechce.

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2010

 

Bezrobocie bez zmian. W sierpniu wyniosło ono 7,4%, mniej więcej tyle samo co w sierpniu 2009 r. Jest to już czwarty miesiąc, w którym bezrobocie w Szwecji nie rośnie. Można więc mówić o złamaniu trendu. Nadal wysokie jest jednak bezrobocie wśród młodzieży w wieku 15-24 lat – 18,7% w stosunku do sierpnia 2009 r. W grupie wiekowej 55-64 lata natomiast bezrobocie wynosi zaledwie 4,7%. Nie mają co robić to chodzą do pracy.

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2010

 

Szwecja zagrożona terroryzmem? Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo podniosła stopień zagrożenia kraju atakiem terrorystycznym do poziomu 3. Jest to najwyższy poziom jak dotychczas na pięciostopniowej skali. Zagrożenie miałoby pochodzić od osób zamieszkałych w Szwecji. U podstaw oceny Säpo leżą „dane operacyjne o przemianach w aktywności pewnych środowisk w Szwecji, aktywności ocenianej jako skierowanej przeciwko Szwecji” – wyjaśnia szwedzka bezpieka, jak zwykle prostym i klarownym językiem.

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2010

 

Moderaci zmieniają sekretarza. Największa partia rządzącej koalicji, Moderata samlingspartiet, zmienia sekretarza. Po Perze Schlingmannie funkcję tę przej­muje 33-letnia Sofia Arkelsten. Ma to zwiększyć popularność partii wśród młodzieży i zielonych. Sofia zajmowała się dotychczas m.in. sprawami środo­wiska i rolnictwa. Sekretarz to ważna funkcja, ale nie należy jej w żaden sposób kojarzyć z „pierwszym sekretarzem” w krajach socjalistycznych. Szefem partii pozostaje naturalnie premier Fredrik Reinfeldt.

vit

Sofia Arkelsten

Sofia Arkelsten

Per Schlingman

Per Schlingmann

vit

Spekulacje na temat ewentualnej posady ministra dla odchodzącego Schlingmanna legły szybko w gruzach. Schlingmann, mimo że urodzony i wychowany w Szwecji, jest Niemcem i szwedzkie obywatelstwo przyjął dopiero trzy lata temu. Żeby zostać ministrem w Szwecji trzeba być oby­watelem kraju minimum 10 lat. Narodowość Schlingmanna była dotąd skrzętnie ukrywana. Nie było o niej wzmianki w notkach biograficznych.

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2010

 

Jeszcze nie zeszła nam letnia opalenizna, jeszcze jesień nie rozkwitła lawiną kolorów, a tu już nadchodzą ostrzeżenia o przymrozkach i gołoledzi. Niemal w całej północnej Szwecji nocna temperatura spada poniżej zera. Czas przełomu jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców. Nawet przy plusowej temperaturze powietrza mogą pojawiać się połacie lodu na zacienionych drogach w dolinkach. Od dzisiaj można już bez zastrzeżeń zakładać opony z kolcami. Jest to najlepsze lekarstwo na oblodzone drogi. Według państwowego Urzędu Transportu Lądowego opony z kolcami zmniejszają ryzyko śmiertelnych wypadków na drogach o 42%.

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net