back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Wrzesień 2010 00170

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2010

 

W poszukiwaniu nowych postępowych metod pedagogicznych pewien nauczyciel z zachodniej Szwecji wystąpił przed swoimi uczniami nago podczas lekcji pływania. Nauczyciel i jednocześnie miejscowy polityk twierdzi, że zrobił to niechcący. Prokurator nie znalazł wystarczających przesłanek do wniesienia oskarżenia o molestowanie.

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2010

 

Dziki ryją za miliony. Ulubione zajęcie dzikich świń – rycie w ziemi – powoduje straty obliczane na miliony koron. Tylko w województwie Södermanland, gdzie przebywa około 10% szwedzkiej populacji tych zwierzątek, narobiły one szkód za 17,3 mln koron – oblicza szwedzkie ministerstwo rolnictwa.

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2010

 

50 öreOstatni dzień dla 50-öre. Ostatnia „groszowa” moneta szwedzka, 50 öre, przestaje od jutra być ważnym środkiem płatniczym. Historia szwedzkiego grosza sięga blisko 500 lat. Öre zostało wprowadzone już w 1522 roku przez Gustawa Wazę. W ostatnim stuleciu znikały kolejne nominały. 1, 2 i 5 öre zniknęło w 1972 r., 25 öre w 1985, a 10 öre w 1993 roku. Teraz ostatnia öre-moneta idzie do grobu.

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2010

 

Większość popiera mniejszościowy rząd. Niewyraźny układ parlamentarny w Szwecji, jaki powstał po ostatnich wyborach, nie ułatwi pracy rządowi Fredrika Reinfeldta. Centroprawicowa koalicja nie uzyskała własnej większości i dla przegłosowania ważnych ustaw będzie musiała uzyskać wsparcie którejś z partii opozycji. Jednak większość Szwedów popiera decyzję o formowaniu rządu mniejszościowego. Według ostatniego sondażu 53% jest za, a 32% przeciw. Nawet wyborcy opozycyjnego bloku czerwono-zielonego są podzieleni w tej sprawie niemal po równo – 39% za, 40% przeciw. Rządy mniejszościowe to szwedzka tradycja. W powojennej historii Szwecja miała rząd większościowy tylko dwukrotnie.

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2010

 

Saab z BMW pod maską. Holenderski Spyker Cars NV, obecny właściciel Saaba, oraz niemiecki producent samochodów BMW zawarli umowę o dostawie silników benzynowych do samochodów osobowych marki Saab. Umowę podpisano w szwedzkim miasteczku Trollhättan, gdzie jest produkowany Saab. Szef Spykera Victor Muller liczy na jeszcze bardziej pogłębioną współpracę z BMW.

Saab BMW

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2010

 

Szwedzi coraz mniej ostrożni. Swoje oszczędności lokują teraz w funduszach o coraz większym poziomie ryzyka. Faworytami września są nieruchomości oraz rynki wschodzące, głównie Tajlandia, Indie oraz Południowa Ameryka. - Inwestorzy są w kupującym nastroju i wymieniają bezpieczną, letnią kolekcję na bardziej agresywną, jesienną garderobę – mówi szef jednej z firm maklerskich. Chęć podejmowania ryzyka była wcześniej znacznie mniejsza. Z 51,3 zainwestowanych miliardów koron w okresie styczeń-sierpień 2010 r. tylko 9,9 ulokowano w funduszach akcyjnych.

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2010

 

Volvo nie ma coś szczęścia do demonstracji swoich osiągnięć. Wiosną tego roku w Geteborgu model Volvo S60 wjechał z całym impetem w ciężarówkę podczas pokazu dla światowych mediów. Miała to być demonstracja „rewolucyjnego” systemu samohamowania przed przeszkodą. Nie wyszło (zobacz 6.05.10). Teraz Volvo PV powtórzyło ten sukces w Australii. Prezentowało tam swój system automatycznego wykrywania przechodniów. Na oczach wielu dziennikarzy V60 rozjechał symulujący przechodnia manekin jak żabę. – System jest dostosowany do prawdziwych przechodniów, a manekin ma swoje ograniczenia – wyjaśnia rzecznik prasowy Volvo Per-Åke Fröberg. Prawdziwy przechodzień też – jest żywy.

Volvo

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2010

 

Dziś inauguracja sezonu połowu homarów w Szwecji. Od 7 rano rybacy zatapiają swoje pułapki. Sezon trwa od dzisiaj do 30 kwietnia następnego roku. Za pierwszego, świeżo złowionego homara zapłacono na aukcji w Geteborgu 7 300 koron za kilogram (ok. 3200 zł/kg). W ubiegłym roku inauguracyjny kilogram homara kosztował tutaj „zaledwie” 1 110 sek/kg. Jeden homar wiosny nie czyni, ale może to znak, że wychodzimy z kryzysu.

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2010

 

Znany szwedzki aktor Michael Nyqvist dokopie Tomowi Cruise'owi. Na szczęście tylko w czwartym wydaniu filmu Mission Impossible, gdzie Cruise ma zwyczaj wyprawiać przeróżne fikołki. Film jest właśnie kręcony w Pradze i tam przebywają teraz obaj aktorzy. Przygotowując się do swojej roli Nyqvist trenuje m.in. kickboxing. Gra on „czarny charakter”, z którym będzie walczył dzielny Tom Cruise. Michael Nyqvist to kolejny szwedzki aktor, który robi karierę w Hollywood.

vit

Michael Nyqvist

Michael Nyqvist

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2010

 

Ogromne zamieszanie wywołało dzisiaj awaryjne lądowanie kanadyjskiego samolotu pasażerskiego na sztokholmskim lotnisku Arlanda. Pewna kobieta ostrzegła kanadyjską policję, że na pokładzie Boeinga 777, lecącego z Kanady do Pakistanu, jeden z pasażerów ma przy sobie ładunek wybuchowy. Pilot zdecydował się na lądowanie w Sztokholmie. Ewakuowano pasażerów i aresztowano opisanego przez kobietę mężczyznę, 28-letniego Pakistańczyka, obywatela Kanady. Przeszukano zatrzymanego, samolot i bagaże. Bomby nie było. Po dziesięciu godzinach postoju samolot wystartował w dalszą podróż. Pół godziny potem domniemany terrorysta został wypuszczony na wolność z powodu braku podstaw do podejrzeń.

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2010

 

Błędy w informacji PAP. W polskich mediach rozpowszechniana jest informacja prasowa PAP, w której są rażące błędy. Pisząc o wejściu do parlamentu Szwedzkich Demokratów PAP twierdzi, że przekroczyli oni „5-procentowy próg wyborczy”. Otóż w Szwecji mamy 4-procentowy próg wyborczy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2010

 

Wybory w Szwecji. Szwecja.net raportuje o aktualnej sytuacji.

Wybory w Szwecji. Po raz pierwszy w powojennej, szwedzkiej historii prawicowy rząd wygrał ponownie wybory, na drugą kadencję. Szwedzka pierestrojka stała się faktem. Lepiej późno niż wcale. "http://valresultat.svt.se/">Oto preliminarne wyniki...

slut blok

23

Fredrik Reifeld

Premier Fredrik Reifeldt, szef partii Moderata (m), będzie rządził kolejne 4 lata.

Jimmie Åkesson

Jimmie Åkesson, 31-letni przywódca Szwedzkich Demokratów, nowej partii sejmowej w Szwecji.

Piotr Wołodarski

Piotr Wołodarski, wybitny dziennikarz Dagens Nyheter, dzisiaj jeden z komentatorów szwedzkiej telewizji SVT.

Głosy są nadal liczone. Jednak zwycięstwo Aliansu, aktualnie rządzącej koalicji, jest już pewne. Gorzkim posmakiem tego zwycięstwa jest jednak przysłowie „złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”. W roli Tatarzyna występują Sverigedemokrater (sd) – Szwedzcy Demokraci. Partia będzie miała rolę języczka u wagi.

Na oficjalne wyniki będziemy musieli jeszcze poczekać. Aktualny krajobraz wyborczy wygląda tak...

23

Gdy wszystkie okręgi są podliczone o godz. 00.55. Czekamy tylko na głosy złożone w sobotę 18 września oraz glosy z zagranicy. Nie zmienią one już podziału mandatów w riksdagu.

Szczęście trwało krótko. Wygląda na to, że Alians traci samodzielną przewagę i SD będzie miało rolę języczka u wagi. Jednak zwycięstwo Aliansu pozostaje niemal pewne.

blok

2

Pierwsza prognoza wyborcza prezentowana o godz. 21.50, po obliczeniu głosów w 2965 z 5668 okręgów wskazuje, że Alians nadal prowadzi (49,8%) i będzie miał własną większość w riksdagu, nawet jeżeli SD też tam się znajdzie. Czerwoni uzyskali 43,5%, a SD 5,8%.

Vi VANN! – Zwyciężyliśmy! Wykrzyknęło większość partii kandydujących do riksdagu po ogłoszeniu przed chwilą pierwszej prognozy, bazującej na sondażach przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi wśród osób, które właśnie oddały głos. Wygląda na to, że rządząca koalicja, zwana Aliansem, pozostaje przy władzy. Przewaga Aliansu (49,1%) nad konkurencyjnym blokiem Czerwono-zielonych (45,1%) wynosi jak narazie 4% – według sondażu.

Najbardziej zadowoleni mogą jednak być Szwedzcy Demokraci, którzy przekroczyli próg wyborczy i jeżeli prognoza będzie zbliżona do rezultatu – wejdą do riksdagu. Ale wszystko jeszcze przed nami. Czeka nas długa noc. Szwecja.net raportuje na bieżąco. W oczekiwaniu na kolejną nowinkę polecamy artykuł „Paradoks sukcesu”...

sd radosc

Sverigedemokrater zachwyceni pierwszym sondażem powyborczym.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2010

 

Wybory w Szwecji. Dzisiaj Szwedzi idą do urn – trwają wybory do parlamentu i jednocześnie do władz samorządowych. Obywatele kraju głosują w obu. Mieszkańcy kraju nieposiadający obywatelstwa szwedzkiego mogą uczestniczyć tylko w wyborach samorządowych.

O władzę konkurują dwa bloki partyjne: Alians i Cerwono-zieloni. Na rządzący obecnie Alians składają się cztery partie: dwie partie prawicowe (szwedzką miarką mierząc) – Moderaci i Chrześcijańscy Demokraci oraz dwie partie środka – Liberałowie oraz Center, reprezentująca tradycje ruchu ludowego. Czerwono–zieloni konkurenci to Socjaldemokraci, Komuniści i Zieloni, czyli cała dzisiejsza opozycja. Gdyby blok opozycyjny wygrał wybory, to po raz pierwszy w historii Szwecji komuniści zasiadaliby w rządzie.

Uwaga mediów, nie tylko szwedzkich, skupiała się jednak na innym ewentualnym debiutancie – Sverigedemokraterna (Szwedzkich Demokratach), nacjonalistycznej partii, której korzenie sięgają szwedzkiego ruchu narodowo-socjalistycznego. W wielu sondażach przekraczają oni 4-procentowy próg wyborczy, który jest wymagany, by wejść do riksdagu (sejmu). Mogą oni wówczas odgrywać rolę języczka u wagi i mieć znacznie większy wpływ na decyzje sejmu, niż by zezwalała na to ilość posiadanych mandatów. Wszystkie obecne partie riksdagu odżegnują się od SD. Nawet komuniści wywodzący się z ruchu, który osiągnął największe w historii „sukcesy” w dziedzinie terroru i ludobójstwa.

W ostatnich sondażach prowadził rządzący blok wyborczy Alians. W Szwecji nie ma żadnej ciszy wyborczej, więc walka trwa do ostatniej chwili zamknięcia lokali wyborczych – do godziny 20.00. Temat: Wybory 2010.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2010

 

Pogłoski o bombie w ambasadzie USA w Sztokholmie obiegły dziś przed południem szwedzkie media. Cała sprawa okazała się fikcją, bomba pustym kartonem, ale... dzień uratowany! – media miały co pisać. No i my troszeczkę.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2010

 

Lundin Petroleum, szwedzki koncern naftowy odkrył nowe złoża ropy naftowej w norweskim szelfie kontynentalnym. Złoża szacuje się na równowartość 400 milionów baryłek ropy. Znajdują się one około 25 km na wschód od Lunofältet. Lundin Petroleum planuje dalsze wiercenia w tym rejonie w przyszłym roku, aby zbadać dokładnie granice złoża.

Norwegia

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2010

 

Perfect timing – właściwy wynik o właściwym czasie. Tak można by dzisiaj pochwalić Alians – centroprawicowy blok wyborczy, na który składają się cztery partie: Moderaci (m), Liberałowie (fp), Center (c) oraz Chrześcijańscy Demokraci (kd). Na trzy dni przed wyborami do riksdagu osiągają oni w sondażach 8% przewagi nad czerwono–zielonym blokiem opozycyjnym. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2010

 

Premiera giganta na Arlandzie. Największy samolot pasażerski świata wylądował dzisiaj gościnnie na sztokholmskim lotnisku Arlanda. Jest to największy samolot, jaki obsługiwało lotnisko w swojej historii. Airbus A380 ma 73 m długości, 24 m wysokości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 79,8 metra. Może on zabrać na pokład nawet 853 pasażerów. Samolot Lufthansy, przebywający gościnnie w Skandynawii, lata normalnie na linii Frankfurt, Pekin, Tokio i Johannesburg.

Airbus A380

Airbus A380 ląduje na lotnisku Arlanda.

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2010

 

12 koron na godzinę (5 zł) zarabiają Ukraińcy pracujący w Szwecji. Dla porównania warto podać, że bagietka w Szwecji kosztuje około 20 koron. Pracują oni w pewnym gospodarstwie rolnym w okolicach Kristianstad, w południowej Szwecji. Wcześniej obiecywano im zarobki na poziomie 2-3 tysięcy zł miesięcznie. Umowa o pracę została „pobłogosławiona” przez związek zawodowy pracowników gminnych. Teraz sprawa stała się głośna, więc związek poczuł się „oszukany”.

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2010

 

Applowski iPhone – wzór do naśladowania dla wszystkich innych smartfonów – znalazł przytulne mieszkanko w kieszeniach 700 000 Szwedów. Tak ocenia instytut Mediavision, na podstawie sondażu wśród blisko pięciu tysięcy osób w wieku 15-74 lat. Oznacza to, że szczęśliwymi posiadaczami iPhona jest już 10% mieszkańców kraju w tej grupie wiekowej. iPhonowa arystokracja wydaje około 390 koron miesięcznie na komunikację poprzez smartfona. Prosty lud – posiadacze innych komórek – mieszczą się w 230 koronach, czyli stu złotych.

xxx iPhone
 

Szwecja, Dziennki

14.09.2010

 

Wirtualna nauka – realne prawo jazdy. Szwedzki Urząd Komunikacyjny, instytuty innowacji technicznych oraz szkoły nauki jazdy badają możliwości wprowadzenia na szeroką skalę symulatorów do nauki jazdy samochodem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wynalazek szwedzkiego inżyniera Johna Nilssona sferyczny ekran jDome, używany dzisiaj do gier komputerowych, ale również w innych urządzeniach. Dotychczasowe symulatory jazdy samochodem są bardzo drogie i nie ma szans by zwykłe szkoły nauki mogły w nie zainwestować. Taka szansa pojawia się przy wykorzystaniu wynalazku Nilssona.

jDome

jDome – sferyczny ekran firmy Divison By Zero. Zobacz video...

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2010

 

Szwecja słynie z restryktywnej polityki alkoholowej. Pomysł, żeby pozwolić na serwowanie wina w kinie nie mieścił się jak dotąd w głowach urzędników. Jak w wielu innych dziedzinach rozwój środków elektronicznego przekazu zmusza jednak do weryfikacji dawnych oczywistości. W kinie Spegeln w Malme będzie można teraz serwować wino, ale tylko do... opery. Wśród repertuaru kina są wybitne spektakle operowe, przesyłane ze światowych scen na żywo, w realnym czasie. Fantastyczne! Trzeba się napić.

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2010

 

Floda – mała mieścina pod Geteborgiem stała się nagle znana. Wszystko dzięki swojej niewinnej nazwie. Reporter państwowej telewizji SVT odwiedził miasteczko, by zbadać tam puls wyborczy. Puls był śladowy. Partyjni działacze znudzeni albo nieobecni. I z czego tu robić reportaż? Gdy właśnie dworował sobie z sukcesow lokalnych Szwedzkich Demokratów, kojarzonych często z narodowym socjalizmem – doznał olśnienia. Przeczytał nazwę miasteczka wspak...

Floda

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2010

 

Pojedynek. Za tydzień, w niedzielę 19 września „svenska folket” (szwedzki naród) wybierze nowy parlament, a co za tym idzie – nowy rząd. Wczoraj odbyła się godzinna debata między dwójką głównych kandydatów do fotela szefa rządu – przywódczynią Socjaldemokratów Moną Sahlin oraz urzędującym premierem Fredrikiem Reinfeldtem, szefem partii Moderatów. Pojedynek – tak nazwała debatę szwedzka telewizja. Czytaj dalej...dalej

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2010

 

Szwecja – ostatni kraj Europy, w którym wolno rozmawiać przez komórkę w trakcie prowadzenia samochodu. Po wprowadzeniu takiego zakazu w Albanii, Szwecja została sama. W Hiszpanii ogranicza się nawet prawo do rozmawiania za pomocą handsfree. Tak daleko nie chcą się posuwać nawet ci, którzy domagają się takiego zakazu. Minister infrastruktury Åsa Torstensson nie ma jednak żadnych planów ograniczania swobód obywatelskich w tym względzie. Nie ma żadnych dowodów na to, że ryzyko wypadku wzrasta, gdy kierowca trzyma w ręku telefon – twierdzi minister.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2010

 

Kolizja X-2000. Pędzący na trasie Norrköping–Linköping pociąg ekspresowy X-2000 uderzył wczoraj wieczorem w stojącą obok torów koparkę. Siła uderzenia sprawiła, że łycha koparki zakręciła się jak młynek, demolując bok pociągu. X-2000 osiąga prędkość 200 km/godz. 18 osób odwieziono do szpitala. Jedną ciężko ranną osobę operowano w nocy. Z powodu wypadku pociągi na linii Stockholm-Malmö będą opóźnione.

Pociąg ekspresowy X-2000.

Pociąg ekspresowy X-2000.

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2010

 

Weneckie vaporetto wkrótce w Sztokholmie – obiecuje centroprawicowa koalicja wyborcza Alians. Oczywiście pod warunkiem, że wygra wybory. Choć może nie jest to warunek konieczny. Zieloni, którzy niuansują kolorystykę czerwonego bloku wyborczego, obiecują to samo. Wygląda na to, że obojętnie kto wygra będziemy mogli podróżować po Sztokholmie liniowymi stateczkami, jak po Wenecji. Zobacz też „Sztokholm czy Wenecja”...

Sztokholmske vaporetto

Nowe linie sztokholmskich vaporetti – na razie tylko obiecane.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2010

 

Szwedzka gospodarka nabiera rozpędu. W lipcu wzrosła produkcja o 2,9% w stosunku do czerwca i aż o 14,4% w stosunku do lipca 2009. Do liderów wzrostu należy przemysł motorowy (+21,4% czerwiec-lipiec 2010 i +50,7% lipiec 2009-2010), oraz przemysł drzewny (+31,1% od czerwca do lipca). Przemysł wydobywczy przyhamował nieco w letnich miesiącach, ale za to porównanie między lipcem 2009 a 2010 wypada niezwykle imponująco: +121%.

Po ogłoszeniu tych wyników kurs szwedzkiej korony (SEK) w stosunku do euro podskoczył z radości. Korona osiągnęła najwyższe notowanie od trzech lat – 9,2025 sek/eur. Kurs w stosunku do złotówki jest natomiast stabilny od kilku miesięcy i waha się w granicach 2,3-2,4 sek/pln. Stabilny kurs obu walut ułatwia handel między krajami.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2010

 

Pewien bystrzacha z Karlshamn znalazł sposób na zaprowadzenie porządku w dzielnicy Rosengård w Malme. Dzielnica jest zamieszkała gęsto przez obcokrajowców i od czasu do czasu wybuchają tam zamieszki na tle rasowym. Otóż pewien działacz partii Moderatów z Karlshamn znalazł na to sposób. Wezwał on mianowicie USA do zrzucenia bomby atomowej na Iran i Irak – jeżeli zamieszki nie ustaną. Pomysł ten nie przypadł zbytnio do gustu kierownictwu partii. Mimo to „bystrzacha” pozostanie na lokalnej liście wyborczej Moderatów w parlamentarnych i samorządowych wyborach 19 września.

Dzielnica Rosengård w Malmo

Dzielnica Rosengård w Malme.

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2010

 

Szwecja na drugim miejscu w światowym rankingu konkurencyjności prowadzonym przez World Economic Forum. Spośród 139 państw świata wyprzedza nas tylko Szwajcaria. W pierwszej 10 znalazły się również Finlandia (7) i Dania (9). Jednak szwedzcy przedsiębiorcy krytycznie oceniają raporty WEF. Zbyt dużą wagę przykłada się w nich do danych makroekonomicznych, pomijając sytuację drobnych przedsiębiorstw – twierdzi Stefan Fölster, główny ekonomista największej szwedzkiej organizacji gospodarczej Svenskt Näringsliv. Pozycja w rankingu WEF nie odzwierciedla też w żaden sposób możliwości przyszłego wzrostu gospodarczego – dodaje Fölster.

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2010

 

Groźny brak prądu. W sierpniu tego roku odbywały się wspólne ćwiczenia szwedzko-amerykańskie. 16 amerykańskich F16 i 10 szwedzkich myśliwców Jas Gripen stało gotowych do startu w bazie wojskowej w Kallax na północy Szwecji. Tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń zabrakło prądu w centrali lotów bojowych. Zapasowy system nie zadziałał – zapomniano ponoć naładować baterie – i podziemne bunkry ogarnął mrok i radiowa cisza. Na szczęście żaden z samolotów nie był jeszcze w powietrzu. Myśliwce nagle pozbawiane radaru i kontaktu radiowego byłyby poważnie zagrożone. Całkiem bez pomocy wroga.

Kilkunastu dowódców lotu przewieziono do innej centrali lotów w Skanii i ćwiczenia mogły odbyć się następnego dnia. Tym razem nikt nie wyłączył prądu – ani dowództwa.

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2010

 

Nie czekając na ostatnie plasterki wyborczej kiełbasy, niecałe
dwa tygodnie przed wyborami, 400 000 Szwedów podjęło już
decyzję i oddało swoje głosy. Porównując z poprzednimi
wyborami do sejmu (riksdagu) jest to jak dotąd o 100
tysięcy więcej. Nowe przepisy
ograniczające biurokrację i
znaczne upowszechnienie
punktów wyborczych to jedne
z przyczyn przedterminowego głosowania.

 
 

Komentatorzy oceniają, że tak licznie oddane głosy, bez czekania na koniec kampanii, mogą faworyzować obóz rządzący, tzw. Alians. W ostatnich sondażach osiąga on bardzo dobre wyniki.

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2010

 

Jak się mają szwedzkie dzieci? Szwedzki główny urząd statystyczny przyniósł dzisiaj odpowiedź na to pytanie, prezentując swoje doroczne badanie. Blisko 98% dzieciaków w wieku 10-18 lat twierdzi, że niemal zawsze jest w dobrym humorze. Ponad połowa ma własny komputer i komunikuje się przez internet minimum godzinę dziennie. Dwie trzecie „spotyka” przyjaciół w sieci każdego tygodnia. Jednak dzieciaki odwiedzają się również w realu – ponad 80% co najmniej raz w tygodniu odwiedza kolegów w domu.

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2010

 

Wolny rynek – ale bez przesady. Od 1 października ulega likwidacji monopol państwowych kolei w Szwecji. Jednak szwedzkie Koleje Państwowe – SJ (Statens Järnvägar) – nie muszą się zbytnio przejmować konkurencją. Tutejszy Urząd Komunikacji (Trafikverket) robi co może, by zniechęcić potencjalnych przewoźników. Aby inne niż państwowe firmy zostały dopuszczone do bardziej atrakcyjnych linii kolejowych, muszą składać podanie do urzędu. Ale podania będzie można składać dopiero od kwietnia przyszłego roku. W tej chwili Urząd Komunikacji pracuje nad tym, by wprowadzić jak najtrudniejsze do spełnienia wymagania dla obcych firm – tak, żeby im się odechciało.

SJ - szwedzkie koleje państwowe.

12

Szwecja, Dziennki

7.09.2010

 

Coraz więcej przypadków narkolepsji odnotowuje się w Szwecji wśród osób, które przyjęły szczepionkę Pandemrix przeciwko świńskiej grypie. Niemal wszystkie przypadki dotyczą dzieci poniżej 18 roku życia. Czy niepokojący wzrost zachorowań ma bezpośredni związek z pośpiesznie fabrykowaną szczepionką, nie jest jeszcze pewne. Normalnie w Szwecji zapada na narkolepsję około 100 osób rocznie, ale przede wszystkim dorosłych, w wieku 20-40 lat. W ciągu ostatnich lat tylko 7-16 dzieci rocznie otrzymywało taką diagnozę. Tym razem odnotowano już 33 przypadki wśród dzieci. Blisko 65% dzieci w Szwecji zaszczepiono przeciwko świńskiej grypie.

 

Pandemrix

 
 

Firmy farmaceutyczne zarobiły krocie na panice wywołanej w związku ze świńską grypą.

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2010

 

Stabilna korona na właściwym poziomie. Tak ocenia stan szwedzkiej waluty tutejszy urząd skarbu państwa – Riksgälden. Fundusz ochrony kursu szwedzkiej korony (SEK) zostanie stopniowo likwidowany. Wartość funduszu wynosi obecnie równowartość ponad 20 mld złotych. Dzięki udanej żonglerce walutami fundusz zarobił blisko 3 mld zł od 2009 roku. W latach kryzysu kurs korony osiągał aż 11,5 sek/euro. Obecnie oscyluje wokół 9,3 sek/euro. Riksgälden zapowiada bardzo ostrożną, stopniową wyprzedaż rezerw tak, by nie spowodować zakłóceń na rynku finansowym.

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2010

 

Niespodziewane odwiedziny. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, mimo dosko­nałych notowań w sondażach przed­wyborczych, nie spoczywa na laurach. Dziś wieczorem przespacerował się po sztokholmskiej dzielnicach Gubbängen i Tallkrogen, pukając do drzwi miesz­kańców i za­chwa­lając swój program wyborczy. W ten sposób odwiedził około stu mieszkań, wprawiając w niemały szok lokatorów. Jeden z nich, Lennart Bjertsjö, musiał przerwać na chwilę rozmowę telefoniczną, by otworzyć drzwi. Jego rozmówca za nic nie chciał uwierzyć, że to premier Szwecji odwiedził Lennarta. Reinfeldt musiał wziąść słuchawkę i osobiście zapewnić, że to z jego „winy” nastąpiła przerwa w rozmowie.

nic

Fredrik Reinfeldt Hej!

Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji.

Sztokholm, Tallkrogen

Ulica Lingvägen w sztokholmskiej dzielnicy Tallkrogen.

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2010

 

Bezrobocie, opieka zdrowotna i szkolnictwo to najważniejsze sprawy dla szwedzkiego wyborcy. W najnowszym sondażu firmy Synovates, przepro­wadzonym w dniach 30/8-2/9, aż 33% wyborców uważa sprawę zatrudnienia i polityki pracy za najważniejsze w obecnych wyborach parlamentarnych. Nieco mniejszą uwagę przykładają oni do kolejnych dwóch problemów – 27 i 24%. Znacznie mniej osób przejmuje się sprawami ochrony środowiska, 9%. Śladowe wręcz, 2-procentowe zainteresowanie budzi natomiast najbardziej chyba eksponowana przez tutejszą propagandę kwestia równo­uprawnienia płciowego.

W zainteresowania wyborców najlepiej „wstrzeliła” się prawicowa partia Moderaci. Jej pierwsze trzy priorytety pokrywają się z opinią wyborców. Więcej o wyborach...

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2010

 

Gdy Szwed marzy o seksie. Instytut badania opinii publicznej Novus Opinion przeprowadził największe od 15 lat badanie seksualnych preferencji Szwedów. Ponad dwa tysiące mężczyzn wyznało swoje myśli i marzenia adresowane do płci przeciwnej. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2010

 

Młodzi Piraci najwięksi. Młodzieżówka Pirackiej Partii (Piratpartiet) jest największą partyjną organizacją młodzieżową w Szwecji. Czterokrotnie większą od np. młodzie­żówki Socjal­demokratów i dwukrotnie większą od Moderatów – naj­większej szwedzkiej partii politycznej. Podczas gdy Młodzi Piraci – Ung Piratmłodzi działacze w etablo­wanych partiach traktują zaangażowanie w organizacji młodzieżowej jako bilet wstępu do kariery w „dorosłej” partii macierzystej, to wygląda na to, że główną motywacją Młodych Piratów jest autentyczne zaanga­żowanie. – Bardzo mocno obchodzą mnie sprawy demokracji, wolność słowa i moje prawo do zachowania prywatności w kontaktach internetowych z innymi ludźmi – mówi jeden z przywódców. Głównym obszarem działania Pirackiej Partii jest walka o wolność internetu.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2010

 

Szwedzcy studenci osiągają coraz słabsze wyniki w nauce. Przeciętnie zdobywają oni tylko 79% punktów akademickich wymaganych na kierunkach, na których podjęli naukę. Coraz gorsze rezultaty odnotowuje się już od wielu lat. Nadal jednak dobre wyniki osiągają studenci tych kierunków, na których zaliczony egzamin końcowy jest warunkiem otrzymania legitymacji uprawniającej do wykonywania zawodu, np. lekarza czy pielęgniarki.

Maturzystki

...ale za to jak przyjemnie postudiować.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2010

 

Rosną stopy procentowe w Szwecji. Riksbanken – szwedzki bank narodowy – podniósł właśnie referencyjną stopę procentową (repo). Wynosi ona teraz 0,75%. Stopy procentowe w Szwecji są nadal rekordowo niskie. Jednak „Aby zadbać, by inflacja nie przekraczała 2% i jednocześnie wspomagać stabilny rozwój gospodarczy, stopy procentowe muszą stopniowo wzrosnąć do bardziej normalnego poziomu” – twierdzi Riksbanken.

Mimo nieznacznego wzrostu stopy procentowej repo, skutki dla konsumenta będą odczuwalne. Koszt kredytu mieszkaniowego wzrośnie o około 200 koron (87zł) miesięcznie za każdy milion koron (435 tys. zł). Szef riksbanku Stefan Ingves ostrzega, że w ciągu kilku lat oprocentowanie kredytów mieszkaniowych może wzrosnąć z dzisiejszych 2% do około 6%.

Aktualne dane (2009 r.) i prognozy stopy repo oraz PNB dla Szwecji. W nawiasach prognoza z lipca 2010 r.

 
2009
2010
2011
2012
Inflacja
-0,3 (-0,3)
1,1 (1,2)
1,9 (2,0)
2,5 (2,4)
PNB
-5,1 (-5,1)
4,1 (3,8)
3,5 (3,6)
2,6 (2,8)
Stopa repo
0,7 (0,7)
0,5 (0,5)
1,9 (1,9)
3,0 (3,0)
 

Szwecja, Dziennki

2.09.2010

 

Nord Stream pokonuje przeszkody. Fiński sąd odrzucił apelację tamtejszego Związku Ochrony Przyrody przeciwko zgodzie rządu na budowę gazociągu bałtyckiego. Nord Stream, dziecko paktu Schröder-Putin, jest już w trakcie budowy. Koncern uzyskał już zgodę wszystkich państw, przez których strefy ekonomiczne będzie przebiegał niemiecko-rosyjski gazociąg. Najdłużej opierała się Szwecja, ale wobec kompletnego braku reakcji ze strony głównego poszkodowanego – pasywnej pod rządami PO Polski – w końcu również wyraziła zgodę.

Fińska sędzina Liisa Talvitie stwierdziła, że korzyści wynikające z przedsięwzięcia przeważają nad zagrożeniami. Niewykluczone – znając metody Nord Streamu można podejrzewać, że wyjaśnił on bardzo dokładnie pani sędzinie, jakie to korzyści. Czytaj o metodzch Nord Stream...

Trasa gazociągu Nord Stream

Trasa gazociągu Nord Stream.

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net