back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Lipiec 2010 00145

 

Szwecja, Dziennki

07.2010

 

px

Szwecja.net na wakacjach

Przerwa wakacyjna

px

 

Szwecja, Dziennki

8.07.2010

 

Szwecja na plusie. Światowe giełdy spadły średnio o 8% w ciągu pierwszego półrocza 2010, według statystyk Morgana Stanleya. Jednak sztokholmska giełda utrzymała głowę nad powierzchnią, całe 7%. Na minusie są wielkie ekonomie, jak USA, Niemcy czy Anglia. Negatywnym rekordzistą jest Grecja – całe 40% spadku. Na szczęście na szwedzkim rynku nie było żadnych greckich funduszy. Jednak zimny prysznic czekał na inwestorów lokujących w popularnych funduszach dużego ryzyka – Brazylia -14%, Rosja -9% oraz Chiny -7%. Skarpeta byłaby tu zdecydowanie lepszą inwestycją.

 

Szwecja, Dziennki

8.07.2010

 

Szwedzi mogą zabijać w Afganistanie – donosi szwedzka TV. Szwedzki korpus wojskowy w Afganistanie otrzymał nowe uprawnienia – może on planować własne akcje z zamiarem likwidacji sił przeciwnika. Dotąd traktowano szwedzką misję jako jedynie pomocniczą i obronną. Szwecja ma aktualnie w Afganistanie 485 żołnierzy w ramach sił ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa). Szwedzcy żołnierze stacjonują w Afganistanie od 2002 roku. Nowe reguły operacyjne i „licencja na zabijanie” budzi kontrowersje w kraju. Najbardziej oponują komuniści. Dowództwo szwedzkich sił zbrojnych nie dementuje, ani nie potwierdza informacji SVT.

 

Szwecja, Dziennki

7.07.2010

 

Suche lato – brak jagód. Od kilku tygodni mamy w Szwecji piękną, słoneczną pogodę. Jednak suche lato może stać się przyczyną nieurodzaju jagód i innych leśnych owoców. Zarówno krzaki jagód, jak i borówek zakwitły obficie w tym roku, ale susza może zahamować dojrzewanie owoców. W przyszłym tygodniu Szwedzki Uniwersytet Rolniczy (Sveriges Lantbruksuniversitet) ogłosi swoją doroczną prognozę dla zbieraczy leśnego runa.

 

Szwecja, Dziennki

6.07.2010

 

Biskup bokser. Podczas trwającego właśnie tygodnia politycznego Almedalen na wyspie Gotlandia odbywają się setki spotkań i dyskusji. Specyficzną formę argumentacji zastosował biskup szwedzkiego narodowego kościoła „Svenska kyrkan”, Lennart Koskinen. Niezadowolony z debaty między przedstawicielami partii Sverigedemokraterna (sd) oraz Kristdemokraterna (kd) wtargnął na scenę i zaczął się szamotać. Tematem debaty była „kultura i integracja”. Sprawna akcja policji uwolniła zgromadzonych od nieproszonego uczestnika dyskusji. Czyżby następowała polonizacja szwedzkiej polityki?

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2010

 

Język szwedzki. Coraz więcej Polaków przybywa do Szwecji. Czasem jako turyści, a czasem do pracy. Tym pierwszym wystarczy znajomość angielskiego, żeby swobodnie komunikować się z tubylcami. Jednak tym, którzy przyjeżdżają tu do pracy, trudno obyć się bez choćby podstawowej znajomości języka szwedzkiego. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2010

 

Polityczny tydzień na Gotlandii. Trwa tegoroczny Tydzień Almedalen w stolicy Gotlandii, Visby. Przywódcy partyjni zbierają się tam co roku, by podsumować polityczny rok i obiecać gruszki na wierzbie w przyszłym. Tradycję politycznych jarmarków na Gotlandii zapoczątkował Olof Palme w 1968 roku. Więcej o Almedalen...

Almedalen

Dzielnica Almedalen w Visby, stolicy Gotlandii.

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2010

 

Wybory prezydenckie w Polsce. Rzadko odnosimy się do polskiej polityki na łamach Szwecja.net. W najważniejszych momentach, gdy Ojczyna wzywa, pozwalamy sobie jednak na odstępstwo od normy. Spojrzenie na polskie sprawy, widziane z pewnej perspektywy, może okazać się interesujące. Dlatego pozwoliliśmy sobie sformułować kolejne wyborcze pytanie...pil

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2010

 

Na biało lepiej. Blisko 890 000 osób wykorzystało w Szwecji możliwości przeprowadzenia tańszej renowacji domów oraz skorzystało z pomocy przy pracach przydomowych, dzięki odpowiedniej uldze podatkowej. Firma wykonująca prace remontowo-budowlane redukuje sumę do zapłacenia bezpośrednio na fakturze wystawianej klientowi. Obniżkę, która wynosi 50% kosztów robocizny, rekompensuje potem Urząd Podatkowy. Podobne zasady obowiązują przy wykonywaniu prac przydomowych (hushållsarbete) – sprzątanie, gotowanie, pranie, ale również prace ogrodnicze przed domem, czy opieka nad dziećmi. Model ten działa od roku. W tym zakresie wypłacono z tego tytułu 10,3 mld koron 67 tysiącom przedsiębiorstw.

Program stymulujący branżę budowlaną oraz mający na celu poprawienie jakości (i wartości) substancji mieszkaniowej w kraju nazywa się ROT, od słów: Reparation, Ombyggnad (przebudowa) oraz Tillbyggnad (rozbudowa). Akronim ROT tworzy jednocześnie słowo „korzeń”. Zarówno ten program, jak i ulgi podatkowe związane z pracami przydomowymi, czynią tzw. pracę „na czarno” w tym zakresie nieopłacalną.

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2010

 

Lekarze poszukiwani. Ilość zatrudnionych wzrosła o 35 000 osób w stosunku do jesieni 2009. Państwowy pośredniak wróży kontynuację tego trendu. Najlepsze możliwości znalezienia pracy mają lekarze, inżynierowie budowlani, maszyniści na statkach oraz blacharze. W mniej kwalifikowanych zawodach konkurencja o pracę będzie nadal bardzo silna. Zobacz też...

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2010

 

Szwedzki Bank Narodowy – Riksbanken

Stopa rośnie. Szwedzki bank narodowy Riksbanken podniósł dzisiaj procentową stopę referencyjną, tzw. stopę repo. Jest to oprocentowanie w relacjach między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi. Ma ona bezpośredni wpływ na oprocentowanie wkładów i kredytów na rynku finansowym. Po dzisiejszej podwyżce o 0,25% stopa referencyjna wynosi 0,5%. W Polsce repo wynosi 3,5%.

Podwyżka była spodziewana. Poziom oprocentowania pieniądza jest obecnie w Szwecji rekordowo niski. Obowiązująca do dzisiaj stopa repo 0,25% była najniższą w jej historii, od roku 1994. Najwyższy poziom, 8,91%, osiągnęła ona w 1996 roku.

Jedną z przyczyn podniesienia stopy procentowej jest rosnące zadłużenie gospodarstw domowych. Inną – potrzeba utrzymania inflacji w granicach 2%. Aby zapewnić stabilny rozwój, stopę repo należy pdnieść „do bardziej normalnego poziomu” – odgraża się bank. Jednocześnie podkreśla, że dzięki kryzysowi w obszarze euro, do którego Szwecja nie należy, wzrost stopy nie musi być tak gwałtowny, jak to wcześniej przewidywano.

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net