back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Kwiecień 2010 00216

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2010

 

Noc Walpurgii (Valborgsmässoafton), przypadająca 30 kwietnia, to dla Szwedów – jak wiele innych tego typu świąt – doskonała okazja do nieprzytomnego pijaństwa. Pogańskie święto, obchodzone na cześć zmarłej w 779 r. angielskiej księżniczki, późniejszej zakonnicy i świętej, która chroni nas przed mocą czarownic i złych duchów, kończy się zazwyczaj rozróbami przy ogniskach, które płoną tej nocy w całym kraju...dalej

Noc Walpurgii

Noc Walpurgii. Fot. Bengt Hedberg.

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2010

 

Katedra Storkyrkan gotowa na ślub. Po intensywnych pracach renowacyjnych, które trwały prawie 3 miesiące i kosztowały 14 mln koron, sztokholmska świątynia lśniąc pełnym blaskiem czeka na ślub księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Wczoraj efekty prac mogli podziwiać dziennikarze. Od niedzieli kościół będzie otwarty dla wszystkich. Posadzki zostały wyszlifowane, ławki pomalowane, ambona, srebrny ołtarz i wszystkie ozdoby wypolerowane, a pokłady kilkudziesięcioletniego kurzu usunięte. Chyba jeszcze nigdy w swojej 700-letniej karierze katedra nie była tak dokładnie posprzątana i odnowiona.

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2010

 

Król Carl XVI Gustaf kończy dziś 64 lata. Z okazji swoich urodzin życzyłby sobie zapewne troszkę lepszego prezentu niż ten, który zafundowali mu jego poddani. Kolejne, nowe badanie bezlitośnie pokazuje bowiem, że monarchia nadal traci swoich zwolenników. W ostatnim dziesięcioleciu ilość Szwedów popierających tę instytucję spadła z 85% do 58%, a tylko jedna trzecia uważa, że monarchia z demokracją mogą iść w parze. Warto dodać, że badanie zostało przeprowadzone jeszcze zanim poinformowano o zerwaniu zaręczyn księżniczki Madeleine i Jonasa Bergströma.

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2010

 

Szwedzka przestrzeń powietrzna znów wolna od pyłu. Sytuacja taka utrzyma się prawdopodobnie do przedpołudnia w piątek, poinformował dziś rano LFV (państwowa firma zawiadująca ruchem lotniczym). Chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii, która przykryła wczoraj środkową Szwecję, zniknęła szybciej niż prze­widywano. Reszta Europy, z wyjątkiem Islandii, również jest na razie wolna od pyłu.

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2010

 

KredytŻycie na kredyt. Gospodarstwa domowe w Szwecji coraz bardziej się zapożyczają. Jak pokazują dane Centralnego Biura Statystycznego (SCB) tempo wzrostu od listopada ubiegłego roku utrzymuje się na niezmienionym poziomie. W marcu wysokość zapożyczenia wzrosła o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie nadal rosną odsetki od pożyczek. Średnie oprocentowanie w marcu wyniosło 2,05%, w porównaniu z 2,01% w lutym. Nastroje są bardzo opty­mistyczne, zarówno jeśli chodzi o ocenę sytuacji ekonomicznej, jak i rynku pracy.

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2010

 

Co najmniej 250 nowych miejsc pracy pojawi się, gdy z dniem 7 czerwca Saab Automobile zwiększy swoją produkcję z 28 do 39 sztuk samochodów dziennie. Oczywiście najwięcej pracowników będzie potrzebował sam Saab – dyrektor ds pro­dukcji Gunnar Brunius ocenia zapotrzebowanie na około 200 osób. Również pod­wykonawcy będą musieli wzmocnić swoje szeregi o około 50 nowych pracowników.

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2010

 

Ponad 4 000 gatunków fauny i flory zagrożone. Szwedzki Artdatabanken (biologiczna baza danych) opublikował nową, tzw. czerwoną listę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, roślin i grzybów w Szwecji. Poprzednie takie zestawienie było robione 5 lat temu. Tegoroczna lista pokazuje, że sytuacja pogarsza się. Z 21 tysięcy zbadanych przez naukowców gatunków ponad 4 tysiące są zagrożone wyginięciem. Najgorsza sytuacja panuje wśród organizmów morskich. Na czerwonej liście znalazły się nowe gatunki ryb – tasza, witlinek i miętus – których ilość w ostatnich latach drastycznie się zmniejszyła. W alarmowym położeniu jest węgorz i koleń. Jeśli chodzi o środowisko pól i lasów nadal jest nienajlepiej, a na listę zagrożonych trafiły takie gatunki drzew, jak jesion i wiąz. Lepiej za to mają się duże drapieżniki, a wiele gatunków ryb słodkowodnych i płazów można było skreślić z czerwonej listy.

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2010

 

Coraz więcej ogłoszeń o wolnych posadach – to wskaźnik najwyraźniej świadczący o poprawiającej się w Szwecji koniunkturze. W pierwszym kwartale tego roku pojawiło się o 19% więcej anonsów dotyczących zatrudnienia niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W internecie wzrost wyniósł aż 22%. Co czwarta mniejsza firma ma w planach zatrudnienie nowych pracowników. Siedem na dziesięć uważa, że ma dobre możliwości rozwoju, a sześć na dziesięć ocenia swoją rentowność jako zadowalającą, lub bardzo zadowalającą.

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2010

 

Wulkan

Pył wulkaniczny znad Islandii znów nad Szwecją. Tym razem chmura pyłu pokrywa większą część środkowej Szwecji (Åmål, Motala, Västervik, południe Gotland, Stockholm, Orsa i Idre) i przesuwa się powoli w kierunku wschodnim. W związku z tym ruch lotniczy znów jest zakłócony. Startujące i lądujące samoloty muszą mieć zgodę Zarządu Transportu. Od godziny 8 rano zaostrzone restrykcje dotyczą lotniska Arlanda pod Sztokholmem, a także lotnisk w Örebro, Karlstad, Karlsborg, Borlänge, Torsby, Hagfors, Skavsta, Norrköping, Linköping, Västervik i Mora. Kolejna prognoza Luftfartsverket (państwowej firmy zawiadującej ruchem lotniczym) oczekiwana jest dziś w południe.

 

18.14

 

Chmura pyłu coraz większa. Pokrywa teraz południową część Norrlandii, Svealand i północny Götaland. Przestrzeń powietrzna w tym rejonie zdefiniowana jest jako „strefa 2”, co oznacza, że ruch lotniczy wymaga tu zezwolenia Zarządu Transportu. Lotniska objęte tymi ograniczeniami to Arlanda, Bromma, Skavsta, Västerås, Örebro, Mora, Borlänge, Gävle, Karlstad, Karlsborg, Torsby, Hagfors, Visby, Norrköping, Linköping, Oskarshamn, Uppsala i Östersund. Restrykcje nie dotyczą na razie lotnisk w Sundsvall, Jönköping i Kalmarze. Według prognoz LFV stan ten będzie obowiązywać do godziny 2 w nocy.

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2010

 

AptekaWięcej aptek. Na świeżo zreformowanym, szwedzkim rynku aptekarskim ma powstać w ciągu najbliższych kilku lat około 700 nowych aptek. Niedawny monopolista - państwowa firma Apoteket AB - planuje otwarcie 150-180 nowych placówek. W ślad za nią idą inne firmy, np. sieci aptek Apoteket Hjärtat i Kronans Droghandel, sieć sklepów spożywczych ICA oraz brytyjska sieć aptek Alliance Boots – każda z nich zamierza otworzyć w najbliższym czasie około setki nowych aptek. Zobacz też: Koniec państwowego monopolu aptecznego...daej

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2010

 

Gustaf Sjökvist (66 l.) od lat zajmuje się tworzeniem oprawy muzycznej dla ważnych, królewskich uroczystości. Jego współpraca ze szwedzkim dworem królewskim rozpoczęła się w roku 1973, od pogrzebu króla Gustafa VI Adolfa. Teraz przed Sjökvistem nowe wyzwanie – muzyczna oprawa zbliżającego się ślubu księżniczki Victorii i Daniela Westlinga w katedrze Storkyrkan. To nie pierwszyzna dla nadwornego kompozytora – podobne zadanie otrzymał 34 lata temu, podczas ślubu obecnego króla Carla XVI Gustafa z Silvią Sommerlath. Na razie Sjökvist nie chce zdradzić, jaką muzykę usłyszymy podczas czerwcowych uroczystości – to ma być niespodzianka. Temat: Monarchia...daej

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

nic

Wiadomość o przystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego do walki o urząd prezydenta RP odnotowały wszystkie ważniejsze media w Szwecji. Takie zainteresowanie Polską należy tu do rzadkości. Podkreśla się tragiczny kontekst obecnych wyborów prezydenckich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osobistej tragedii Jarosława Kaczyńskiego. Cytowane jest jego oświadczenie: „Polska to nasze wspólne, wielkie zobowiązanie. Wymagające przezwyciężenia także osobistego cierpienia, podjęcia zadania pomimo osobistej tragedii. Dlatego podjąłem decyzję o kandydowaniu na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. (...) Dla Polski. Polska jest najważniejsza.”

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Wolne niebo nad Szwecją. Cała przestrzeń powietrzna nad Szwecją jest już dostępna dla ruchu lotniczego, ogłosił dziś o 14:10 LFV – państwowa firma zawiadująca ruchem lotniczym. Taki stan potrwa co najmniej do jutra rano, przewiduje LFV. Przestrzeń powietrzna jest więc otwarta w calej Europie, oprócz Islandii. Ograniczenia w ruchu lotniczym wprowadzono po wybuchu islandzkiego wulkanu.

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Pieniądze na ulicy. Przez cały obecny tydzień trwa intensywna akcja policji drogowej w Szwecji. Wiele województw ma zamiar ustawić na drogach całe swoje policyjne siły, uzbrojone w radary. Policjanci będą koncentrowali się głównie na kontroli szybkości na najbardziej ruchliwych drogach. Ponieważ większość kierowców dostosowuje bezpieczną prędkość do aktualnych warunków na drodze, a nie do „dozwolonej prędkości” na znakach drogowych – identycznych podczas śnieżycy i suchej drogi w środku lata – policja spodziewa się dużych zysków.

Łapanka

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Reinfeldt zdolniejszy i sympatyczniejszy. Większość Szwedów (74%) jest zdania, że obecny premier Fredrik Reinfeldt (m) zdecydowanie lepiej nadaje się do kierowania pracami rządu niż liderka opozycji Mona Sahlin (s) - tylko 26% zwolenników. Reinfeldt wypada lepiej nie tylko jeśli chodzi o ocenę kompetencji, ale jest darzony większą, czysto ludzką sympatią. 57% Szwedów chętnie zjadłoby kolację z premierem. Kolacja z Moną Sahlin wydaje się już mniej atrakcyjna (43%). Ważniejsze od kolacji będą jednak wyniki tegorocznych wyborów parlamentarnych w Szwecji. Więcej o szwedzkich wyborach..dalej.

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2010

 

Amerykańskie meduzy opanowują szwedzkie wybrzeża. To gatunek bardzo żarłocznych i szybko rozmnażających się meduz, które w dłuższej perspektywie mogą zagrozić rybostanowi i wpłynąć na cały ekosystem, wyjadają bowiem plankton, którym żywi się narybek. Meduzy dotarły na razie do zachodnich i południowych wybrzeży Szwecji i wdarły się kawałek w głąb Bałtyku. Również amatorzy morskich kąpieli muszą się latem przygotować na nieprzyjemne niespodzianki. Co prawda sama meduza nie powoduje oparzeń, ale nosi w sobie pasożyty zawierające w swoich komórkach toksyny wywołujące podrażnienia skóry. Efekt jest podobny, jak przy spotkaniu ze zwykłą meduzą, z tą różnicą, że swędzenie i pieczenie utrzymuje się nie kilka godzin, a nawet kilka dni.

Szwecja, wybrzeże

 

Szwecja, Dziennki

24.04.2010

 

Zerwane zaręczyny. Księżniczka Madeleine, młodsza siostra księżniczki Victorii, zerwała zaręczyny ze swoim narzeczonym, Jonasem Bergströmem. Decyzję o rozstaniu podjęli wspólnie. Taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie szwedzkiego dworu królewskiego. Para zaręczyła się w sierpniu ubiegłego roku, a ślub był planowany najpierw na tegoroczną jesień, a potem został przesunięty na przyszły rok. W ostatnim tygodniu spekulowano już jednak na temat problemów w ich związku. Od grudnia ubiegłego roku para nie pojawiała się już razem publicznie. Zobacz też: Zaręczyny księżniczki Madeleine...pil / rp.pl Nowe okienko

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2010

 

Najpopularniejsze kierunki studiów w Szwecji to medycyna, prawo i ekonomia – takie dziedziny obstawiają przyszli studenci. Największym zainteresowaniem cieszą się studia medyczne w Karolinska Institutet w Sztokholmie (5 850 chętnych). Drugie i trzecie miejsce to też stolica – prawo na Uniwersytecie Sztokholmskim (Stockholms universitet) i ekonomia w Wyższej Szkole Handlowej (Handels­högskolan). Na czwartej pozycji znalazły się studia z zakresu cyfrowego przetwarzania obrazu w szkole wyższej w Jönköping. W sumie na jesienny semestr zgłosiło się 340 634 kandydatów – to rekordowo wysoka liczba i wzrost o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Karolinska Instytutet

Karolinska Institutet w Sztokholmie

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2010

 

Wątpliwa ochrona danych osobowych. Do sądu rejonowego w Sztokholmie wpłynęło oskarżenie przeciwko pracownikowi jednej z największych firm rekrutacyjnych Manpower, dotyczące włamania do systemu komputerowego. 38-letni mężczyzna przyznaje, że skopiował 500 tys. sztuk CV, czyli całą bazę danych kandydatów, będącą w posiadaniu agencji. Prawdopodobnie informacje miały być sprzedane konkurencji. Manpower domaga się teraz od swojego pracownika 300 tys. koron odszkodowania. Programista, który pomagał we włamaniu do systemu, jest oskarżony o współudział.

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2010

 

Samochody pod młotek. Coraz więcej aut w Szwecji trafia do komornika i jest wystawianych na sprzedaż na aukcjach. Wzrost jest wyraźnie zauważalny niemal we wszystkich rejonach kraju. W samym Sztokholmie w latach 2008-2009 ilość wystawionych na licytację aut wzrosła o ponad 60%, a wszystko wskazuje na to, że rok obecny pobije ubiegłoroczny rekord. Widać to już po pierwszych trzech tegorocznych aukcjach. Tak kończy się dla wielu Szwedów życie ponad stan.

aukcja samochodów

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2010

 

Pozytywny rezultat wczorajszego spotkania przedstawicieli branży lotniczej z rządem. Przewoźnicy, którzy najbardziej ucierpieli z powodu wstrzymanych lotów, mogą liczyć na pomoc państwa, m. in. w formie odroczenia płatności składek na okres jednego roku oraz możliwości zaciągnięcia państwowej pożyczki. Zarząd Transportu zdecydował też, że przedsiębiorstwa lotnicze otrzymają prolongatę we wnoszeniu opłat lotniskowych. Pozwoli to poprawić wypłacalność firm, nie łamiąc jednocześnie reguł narzuconych przez Unię. Jaka rasa – takie reguły.

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2010

 

Skutki wybuchu islandzkiego wulkanu mogą być dramatyczne dla mniejszych szwedzkich przedsiębiorstw lotniczych, i tak poważnie nadwyrężonych ubiegło­rocznym kryzysem. Wstrzymanie ruchu lotniczego sprawiło, że wiele z nich jest już na granicy bankructwa. Straty rosną w zastraszającym tempie – w sumie dochody spadły o 250 mln koron. Kłopoty mają m. in. firmy Malmö Aviation, Jämtlands Flyg AB, Golden Air i City Airline AB. Jan Palmér, szef Szwedzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (SFR) spotyka się dziś w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, licząc na jakąś formę państwowej pomocy publicznej. W innym wypadku przewoźnikom grozi upadłość już w przeciągu najbliższych dni lub tygodni.

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2010

 

Szwedzi lubią się chwalić swoim zdrowym trybem życia. Jednak badania Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego nie potwierdzają tego obrazka. W zestawieniu brane są pod uwagę aktywność fizyczna (co najmniej pół godziny dziennie) i zdrowe odżywianie (jedzenie warzyw i owoców). Okazuje się, że 2/3 Szwedów spełnia kryterium ruchu – pewnie nie mają garażu pod samym domem. Natomiast tylko 10% je „zdrowo”.

Maraton

Propaganda i... rzeczywistość

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2010

 

Luksusowe życie zamiast pomocy. Szwedzi chętnie dają ofiary na pomoc głodującym lub chorym. Jeden z szefów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, Johan af Donner, znalazł jednak lepsze zastosowanie dla tych pieniędzy – luksusowe życie, swoje. Przez wiele lat okradał swoją instytucję, podsuwając fałszywe faktury. Naczelne kierownictwo Szwedzkiego Czerwonego Krzyża było ostrzegane przed Donnerem, który swoje „talenty” ujawnił już w poprzedniej pracy. Bezskutecznie. Wczoraj jednak rozpoczął się proces Donnera, któremu grozi wieloletnie więzienie.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2010

 

Płatne studia w Szwecji. Studenci pochodzący spoza EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein) będą musieli, począwszy od jesiennego semestru 2011 r., wnosić opłatę za studia. Tak zadecydował dzisiaj szwedzki riksdag. Każdy uniwersytet czy szkoła wyższa ma sama ustalić wysokość opłaty tak, by pokryła ona koszty nauki. Z opłat będą też nadal zwolnieni studenci ze Szwajcarii. Jednocześnie będą wprowadzone nowe programy stypendialne dla obywateli państw trzecich.

Studenci

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2010

 

Wesołe miasteczka i parki rozrywki w Szwecji powoli zaczynają nowy sezon. W tym roku będzie wiele nowości, szczególnie z myślą o najmłodszych. Wystarczy, żeby maluch umiał już sam siedzieć i był pod opieką dorosłych. Tuff-Tuff-tåget to nowa wersja kolejki górskiej dla najmniejszych amatorów szaleństwa w parku Gröna Lund w Sztokholmie. Słynny Liseberg w Geteborgu powraca do zapomnianych dawno dziecięcych karuzel – wrócą latające słonie oraz odnowione karuzele konikowe i samochodziki. Wszyscy starają się mieć w ofercie coś zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych najbardziej odważnych.

Gröna Lund

Gröna Lund – sztokholmskie wesołe miasteczko. Fot. Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2010

 

Popularność rodziny królewskiej spada. Pomimo całego zamieszania i ekscytacji zbliżającym się ślubem księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem (a może właśnie dlatego), widać wyraźną zmianę w nastawieniu Szwedów. Spada zarówno zaufanie, jak i ilość zwolenników monarchii. Od czasu rekordowo wysokich notowań z lat 90-tych nie było jeszcze tak źle. No może z wyjątkiem wyraźnego kryzysu zaufania w 2004 r., po głośnym wystąpieniu króla Carla XVI Gustafa w sułtanacie Brunei, dotyczącym otwartości. Potem zaufanie do monarchii znów rosło, wraz z przemówieniem króla po katastrofie tsunami. Ale ostatnie trzy lata to znowu ostry spadek. Ślub nie pomoże? Zobacz temat Monarchia.

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2010

 

Lepiej na szwedzkim rynku pracy. Liczby za pierwszy kwartał tego roku wskazują na wyraźną poprawę sytuacji, szczególnie wśród szwedzkich urzędników. W porównaniu z ubiegłym rokiem pracę straciło o połowę mniej urzędników. Aż 86% z nich szybko znalazło nowe zajęcie, lub otworzyło własną działalność. Prognozy na ten rok również są pomyślne. Sytuacja na rynku poprawia się, wiele firm ma coraz więcej zamówień i rośnie zapotrzebowanie na ich towary. Optymizm jest widoczny w wielu branżach. Aż 1/3 wszystkich szwedzkich przedsiębiorstw jest gotowa zatrudnić nowych pracowników w ciągu nadchodzącego półrocza, co oznacza powstanie 170 tys. nowych miejsc pracy.

Praca

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2010

 

Spyker doi Saaba. Spyker Cars, holenderski producent samochodów sportowych, a od niedawna mniej lub bardziej szczęśliwy właściciel Saaba Automobile, nie prosperuje najlepiej. W ubiegłym roku dorobił się strat w wysokości 220 mln koron. Sposobem na pokrycie braków ma być wyciągnięcie kasy od brytyjskiego Saaba Storbritannien, tworząc z nim wspólnie tzw. „cash pool”.

Szef Spyker Cars, Victor Muller obiecywał, że nie będzie wykorzystywał saabowych pieniędzy i nadal twierdzi, że dotrzymał słowa. Tłumaczy, że Saab GB to samodzielna spółka, nie będąca własnością Saaba Automobile. Jej właścicielem jest amerykański koncern General Motors, od którego Spyker ma ją odkupić za symbolicznego 1 funta.

Najpóźniej do 15 lipca Spyker ma zapłacić GM 175 mln koron za przejęcie Saaba Automobile. Według szwedzkich reguł nie wolno kupować firmy za jej własne pieniądze. Ale Muller cały czas uważa, że nie przekroczył tej granicy.

 

Szwecja, Dziennki

19.04.2010

 

Ruch powietrzny nad Szwecją częściowo przywrócony. O godz. 8.00 rano otwarto lotnisko Arlanda pod Sztokholmem, ale ilość lotów jest mocno ograniczona, samoloty latają tylko w kierunkach północnym i zachodnim. Arlanda ma nadzieję obsłużyć dzisiaj kilka tysięcy pasażerów. Od godziny drugiej w nocy otwarta jest przestrzeń powietrzna nad Bałtykiem, Småland, Östergötland, Sörmland i Västergötland dla lotów na dużej wysokości. Oznacza to, że samoloty do i z Europy mogą przelatywać przez szwedzką przestrzeń powietrzną. Z przerwami działają też lotniska Bromma w Sztokholmie i Landvetter w Geteborgu. O północy otwarto również Gävle/Söderhamn i Mora dla lotów w kierunkach północnym i zachodnim. Sytuacja zmienia się jednak co chwilę. Według ostatnich prognoz nad Szwecję nadciąga kolejna chmura pyłu wulkanicznego i przestrzeń powietrzna znów może zostać zamknięta. O godz. 14 spodziewana jest kolejna decyzja w tej sprawie.

Wulkan

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2010

 

Król Szwecji odwołał swój przyjazd do Krakowa na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wątpliwe jest też uczestnictwo drugiego członka szwedzkiej delegacji, ministra spraw zagranicznych Carla Bildta. Wszystko z powodu chmury pyłu wulkanicznego po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull. Przestrzeń powietrzna nad północną Europą jest zamknięta dla ruchu lotniczego.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2010

10:05
Vulkan

Chaos po wybuchu wulkanu trwa. Szanse, żeby jakiekolwiek samoloty wystartowały dzisiaj ze szwedzkich lotnisk nadal są niewielkie, ale szwedzka przestrzeń powietrzna będzie już stopniowo otwierana. Na razie przywrócono ruch w północnej części kraju, w niektórych rejonach Norrland. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy zostanie otwarta reszta szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Chmura pyłu wulkanicznego nieco się przerzedziła i przesuwa się nad Europą.

Ze szwedzkich lotnisk wylatuje zwykle około 65-85 tys. pasażerów dziennie. Wstrzymanie lotów krajowych sprawiło, że inni przewoźnicy mają pełne ręce roboty – autokary Swebus zwiększają wielokrotnie swoje kursy, szwedzkie koleje podstawiają więcej specjalnie wydłużonych składów pociągów, firmy wypożyczające samochody nie mają już żadnych wolnych aut. Wszyscy szukają alternatywnych środków transportu.

 

11:21
Wszystkie bilety na dzisiaj, na prom Polferries Nynäshamn-Gdańsk są już wyprzedane, linia Ystad-Świnoujście ma jeszcze wolne miejsca. Również prom Stena Line z Karlskrona do Gdańska ma jeszcze miejsca – samochody, fotele, ale kabin już nie ma.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2010

 

Nowa jakość tekstu. Powoli, ale nieuchronnie kończy się epoka słowa pisanego. Szwedzka branża wydawnicza stawia teraz na tekst elektroniczny. Pięć szwedzkich wydawnictw promuje właśnie książki przeznaczone dla użytkowników iPhone'a i iPada. W sklepach internetowych firmy Apple (iTunes i App Store) dostępnych jest już około 200 szwedzkich tytułów i ich ilość będzie sukcesywnie rosła. Cena to 50-100 koron za książkę.

iPad

Apple znowu zmienia świat – iPad, pc przyszłości, zmieni zasięg używania komputera.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2010

Volvo w górę, Saab w dół. Volvo ma powody do zadowolenia – w marcu zwiększyło swoją sprzedaż w Europie o ponad 30%, a na wszystkich rynkach ogółem o ponad 11%. Saab natomiast nie ma się z czego cieszyć – marcowe wyniki sprzedaży to spadek o prawie 55% i tym samym najgorszy ze wszystkich marek wynik na rynku europejskim. Według danych europejskiej organizacji branżowej Acea sprzedaż większości marek wyraźnie zaczyna wzrastać. Niestety Saab nie mieści się w tej większości.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2010
W czwartek wieczorem zamknięto szwedzką przestrzeń powietrzną. Również w piątek będzie tu panował totalny zakaz pasażerskiego ruchu lotniczego. Wszystko z powodu chmur pyłu wulkanicznego po wczorajszej erupcji islandzkiego wulkanu, które przesuwają się nad północną Europą. Jak na razie nie da się przewidzieć, kiedy ruch lotniczy zostanie wznowiony.

chmury

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2010
Zaproszenia na ślub księżniczki Victorii, przypadający 19 czerwca, zostały rozesłane już w tym tygodniu. Większość polityków przyjmuje je raczej chętnie. Rzecznicy Partii Zielonych (mp), Maria Wetterstrand i Peter Eriksson, zamierzają wziąć udział w uroczystościach. Miejmy nadzieję, że trafią, bo w partyjnym programie Zielonych stoi: „Nie widzimy miejsca dla monarchi”. Szefowa szwedzkich Socjaldemokratów (s), Mona Sahlin również, mimo że likwidacja monarchii jest i zawsze była jednym z punktów programu jej partii. Socjaldemokraci mają zamiar przekazać Młodej Parze w prezencie ślubnym stały abonament do Ludowej Opery (Folkoperan) w Sztokholmie – skromnej konkurencji do Opery Królewskiej (Kungliga Operan). Jak na razie jedynym, który odmówił, jest szef Komunistów (v), Lars Ohly. Komuniści nie mają też zamiaru wręczać nowożeńcom żadnego ślubnego prezentu.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2010
Volvo PV, po okresie zastoju i masowych zwolnieniach pracowników w ostatnim czasie, chce ponownie zatrudnić kilkaset osób w swojej fabryce w Torslanda w Geteborgu. Powody są dwa. Pierwszy to konieczność zwiększenia produkcji ze względu na wzrost sprzedaży modeli produkowanych w Torslanda (produkuje się tu modele XC 90, XC 70, V 70 i S 80). Drugi to przygotowania do rozpoczęcia produkcji nowego modelu S60, który oficjalnie nie ujrzał jeszcze światła dziennego. Coraz więcej osób będzie znów miało pracę, choć część z nich, przynajmniej na początku, tylko dorywczą, lub na czas określony.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2010
Ślub księżniczki Madeleine, młodszej siostry księżniczki Victorii, planowany wstępnie na jesień, nie odbędzie się jednak w tym roku. Madeleine i Jonas Bergström zaręczyli się w sierpniu ubiegłego roku. Od początku było jasne, że ze ślubem będą musieli poczekać i ustąpić pierwszeństwa Victorii i Danielowi Westlingowi. Jednak dwa książęce śluby, a do tego jeszcze zbliżające się wybory, to jak na jeden rok zbyt wiele atrakcji. Księżniczka Madeleine z Jonasem Bergströmem chcą zaczekać na spokojniejszy czas. Zobacz też: Zaręczyny księżniczki Madeleine...

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2010
Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt wydał oświadczenie w związku z katastrofą lotniczą i tragiczną śmiercią prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz towarzyszących mu osób.

„Wstrząsnęła mną wiadomość, że prezydent Polski, Lech Kaczyński, wraz z żoną i dużą grupą wybitnych przedstawicieli poskiego społeczeństwa, zginął dziś w katastrofie lotniczej. Jest to ogromna tragedia dla naszego sąsiedniego kraju. Jesteśmy dzisiaj myślami z rodzinami i przyjaciółmi tych, co zginęli, oraz z całym polskim narodem.”

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

nic

Oto oryginalny tekst oświadczenia premiera:
„Jag har med bestörtning tagit emot beskedet att Polens president Lech Kaczynski med fru och en stor delegation företrädare för det polska samhället har omkommit idag i en flygolycka. Det som hänt är en stor katastrof för vårt grannland, och våra tankar är idag med anhöriga och vänner till de omkomna liksom med hela den polska nationen.”

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2010


Prezydent Polski Lech Kaczyński nie żyje. Samolot z parą prezydencką oraz czołowymi politykami polskimi rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Według aktualnych informacji nikt nie przeżył katastrofy. Prezydent był w drodze do Katynia, by uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy mordu na polskich oficerach. Szwedzkie media informują o tym na pierwszych stronach.

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2010


Dzisiaj oficjalnie wystartowała budowa gazociągu po dnie Bałtyku, między Rosją i Niemcami. Będzie on przebiegał m. in. przez szwedzką strefę ekonomiczną, 30 km na północ od Gotlandii. Projekt budził od początku wiele kontrowersji, m. in. ze względu na zagrożenia ekologiczne. Jest on również wymierzony przeciwko interesom Polski i krajów bałtyckich. Rząd Szwecji długo zwlekał z wydaniem zgody na budowę gazociągu. Jednak wobec pasywności Polski pod rządami PO zdecydował się zrezygnować z dalszego oporu. Temat: Gazociąg...

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2010


Na złom zagranicę. W Szwecji złomuje się coraz mniej samochodów osobowych. Po rekordzie w 2001 r., kiedy zezłomowanych zostało 285 tys. aut, trend się odwrócił. W zeszłym roku poszło na złom tylko 125 tys. sztuk – najmniej od połowy lat 90-tych. W kryzysowych czasach, kiedy mało komu się przelewa, samochody muszą widocznie posłużyć trochę dłużej niż zwykle. Według branżowej organizacji Bil Sweden wiele aut jest wysyłanych na złom zagranicę, gdzie wymagania dotyczące ochrony środowiska nie są tak wysokie. Jedna trzecia wraków trafia do Europy Wschodniej, jedna trzecia do krajów afrykańskich, resztą zajmuje się Szwecja.

złomowisko

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2010


Coraz mniej państwowych instytucji. Za rządów Aliansu (koalicja czterech partii) zmniejszyła się w Szwecji ilość urzędów państwowych (z 468 w roku 2007 do 390 obecnie). W ramach oszczędności pierwsze poszły pod nóż Instytut Pracy i Instytut Ochrony Zwierząt. 1 kwietnia tego roku zniknęły Zarząd Dróg i Zarząd Transportu Kolejowego. W rzeczywistości jednak ani likwidacji, ani oszczędności nie jest wcale tak dużo, jakby się mogło wydawać. Nie ogranicza się działalności urzędów, ani nie zmniejsza liczby pracowników. Bardziej chodzi o połączenia, reorganizację i zmiany nazw urzędów.

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2010


Już za tydzień szwedzki rząd przedstawi wiosenny projekt budżetu. Według ministra finansów Andersa Borga, tego z kitką i kolczykiem, ma on faworyzować najmniej uposażonych oraz kobiety. Pierwszych dlatego, że państwo troszkę mniej zabierze emerytom, drugie, że zwiększony zostanie dodatek dla wielodzietnych mam. Ale faworyzowanie ze względu na płeć jest w Szwecji naganne! Jak widać tylko wówczas, gdy faworyzuje się Kalego. Gdy Kali faworyzuje krowę – już nie.

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2010


Marzenia emerytów. Wszyscy marzą o aktywnym i dostatnim życiu na emeryturze. Połowa przyszłych emerytów w Szwecji ma nadzieję, że uda im się zachować dotychczasowy standard życia również po przejściu na emeryturę. Co trzeci Szwed na przykład planuje na starość częstsze wycieczki zagraniczne. Niektórzy dopuszczają nawet myśl o przeniesieniu się zagranicę na stałe. Inni chcą spędzać większą część roku w swoich domkach letniskowych. Ambitne plany i piękne marzenia. Tyle tylko, że aż siedmiu na dziesięciu Szwedom brakuje finansowego planu na życie na emeryturze, więc z realizacją marzeń może być krucho. Są też tacy, którzy nie zamierzają porzucać pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

emeryci

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2010


Co roku przyjeżdżają z Tajlandii do Szwecji tysiące zbieraczy leśnych jagód, w nadziei sporych zarobków. Zeszłoroczny nieurodzaj moroszki stał się jednak dla nich przyczyną dużych strat. Zamiast sporej „kasy”, każdy Tajlandczyk wracał do domu z długiem na 1-2 tysiące dolarów. Teraz 80 zbieraczy wnosi sprawę do sądu, żądając odszkodowań od swoich rodzimych firm, które wysłały ich do pracy w Szwecji. Szwecja wprowadziła już pewne nowe regulacje prawne, mające poprawić warunki zbieraczy zatrudnianych na jej terenie. „Turyści” zbierający moroszkę na własną rękę nadal nie podlegają ochronie. Zobacz 4.03.2010...

Borówki

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2010


Kampania na rzecz eutanazji dotknęła Szwecję. Nagle pojawiły się dramatyczne reportaże o ludziach, którzy cierpią z powodu życia. Na telewizyjnych kanapach zasiadają ludzie za i przeciw. Oznacza to, że prędzej czy później zaczniemy wykańczać swoich staruszków. Jak na razie jednak żadna z partii reprezento wanych w parlamencie nie wpisuje eutanazji na swoje sztandary.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2010


Komentarze szwedzkich mediów na temat 70. rocznicy mordu Rosji Sowieckiej na jeńcach wojennych, polskich oficerach w Katyniu, są skromne. Ograniczają się do lakonicznej notatki produkcji agencji prasowej TT/AFP na ten temat. Szwecja, która przez lata dobrowolnie uczestniczyła w kłamstwie katyńskim, niechętnie podnosi ten temat.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2010


Ile kosztuje ślub w Szwecji? Takie badanie przeprowadził Swedbank i agencja badań rynku Synovate. Zbliżający się ślub księżniczki Victorii budzi ostatnio duże zainteresowanie takimi tematami. Według Centralnego Biura Statystycznego (SCB) coraz więcej par chce przypieczętować swój związek ślubem. Kosztuje je to średnio 58 tys. koron, ale różnice w cenie bywają bardzo duże i wahają się w granicach 10-100 tys. koron. Największy wydatek to wesele (ok. 35 tys. koron) i obrączki (10 tys. koron). Oprócz tego pary przeznaczają średnio 22 tys. koron na podróż poślubną. Zaoszczędzenie na ślubne wydatki zajmuje im średnio półtora roku i większość wybiera właśnie tę drogę. Niewielu pomaga sobie pożyczkami.
(1 korona ≈ 0,4 zł.)

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2010


Ja, Birger jarl” – to tytuł nowej wystawy w Muzeum Średniowiecznego Sztok­holmu, koncentrującej się wokół postaci jarla Birgera, założyciela miasta, z okazji 800 rocznicy jego urodzin. Dziś przed południem dziennikarze zgromadzeni w muzeum mogli po raz pierwszy zobaczyć odtworzoną w pełni i ze szczegółami postać jarla Birgera. W sobotę, po otwarciu wystawy, będą mogli podziwiać go już wszyscy zainteresowani. Nad rekonstrukcją postaci pracował przez wiele miesięcy rzeźbiarz i archeolog Oscar Nilsson. Z pomocą materiału DNA, uzyskanego ze szczątków jarla Birgera, z jego grobu w Varnhem, i starego, liczącego 80 lat gipsowego odcisku udało mu się tchnąć w założyciela Sztokholmu nowe życie. Wystawa potrwa do 2011 r., ale postać jarla Birgera pozostanie w muzeum na zaszczytnym miejscu. Zobacz też 16.03.2010 – Birger jarl jak żywy.

Medeltidsmuseet

Szwedzki parlament, riksdag, na wysepce Helgeandsholmen, wejście do Muzeum Średniowiecznego (Medeltidsmuseet) z dolnego tarasu (Strömparterren), pod mostem Norrbro.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2010


Szok cenowy w Ryanair. Od dzisiaj obowiązuje nowa cena za bagaż w irlandzkich tanich liniach lotniczych Ryanair za loty rezerwowane na okres lipca i sierpnia. 220 koron, czyli 90 złotych za walizkę do 15 kg ma zapłacić Szwed lecący np. do Krakowa. Dotychczasowa cena 165 koron pozostaje niezmieniona w innych miesiącach. Linie tanie, ale podróże coraz droższe.

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2010


Prawo jazdy prywatnie. W Szwecji można ćwiczyć jazdę samochodem prywatnie, bez konieczności płacenia ogromnych sum szkołom jazdy. Wystarczy dostać odpowiednie pozwolenie (körkortstillstånd) za ok. 90 zł i potem można trenować pod kierunkiem rodziców, męża, czy znajomego. Parę lat temu wprowadzono jednak obowiązek odbycia odpowiedniego kursu przez ucznia i prywatnego instruktora – 3 godziny, 120 zł. Taki kurs musiał uczeń odbywać razem z każdym instruktorem. Teraz rząd chce złagodzić te przepisy i kursy można zaliczać oddzielnie. Zaliczenie będzie ważne przez pięć lat.

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2010


Ślub księżniczki to niezły biznes dla Sztokholmian. 19 czerwca szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria, bierze ślub w Sztokholmie. Ceny hoteli, schronisk i kwater prywatnych, rezerwowanych na ślubny tydzień, sięgają zenitu. Wielu mieszkańców centralnych dzielnic miasta widzi w tym szansę na ekstra biznes – wynajmują swoje mieszkania nawet za 8 000 złotych, a sami wyjeżdżają na wieś. Ślub obejrzą w telewizji. Więcej o ślubie...

Slitsbacken

Wzgórze Zamkowe przed pałacem królewskim w Sztokholmie. W głębi Storkyrkan, protestancka świątynia, w której 19 czerwca odbędzie się ślub księżniczki Victorii.

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2010


Bilans wypadków śmiertelnych na szwedzkich drogach w okresie świątecznym wyszedł w tym roku korzystnie. Od czwartku do dzisiaj w wypadkach samo­chodowych zginęły dwie osoby. Jest to znacznie mniej niż wynosi tutejsza średnia ostatnich lat, 8 osób. W tym samym okresie ubiegłego roku zginęło 9 osób. Rekordowy był rok 1999, w którym życie straciło 13 osób. Dla porównania: w Polsce od ostatniego piątku do poniedziałku włącznie zginęło 27 osób.

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2010


W Szwecji rozpoczynamy już Święta. Wielki Piątek jest tutaj świętem powszech­nym, a co za tym idzie – dniem wolnym od pracy. Wielkanoc to po szwedzku „Påsk”, a świąteczne życzenia brzmią „Glad Påsk”, co można rozwinąć jako... Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych – czego życzymy naszym Czytelnikom.

Udevalla

Przedstawienie pasyjne na ulicach Uddevalla w zachodniej Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2010


40 lat kolorowej telewizji w Szwecji. Dzisiaj mija dokładnie 40 lat od czasu, gdy zaczęto nadawać w Szwecji kolorowy program telewizyjny. Ale zaczęło się to jako żart primaaprilisowy. W 1962 roku prezenter telewizyjny z powagą wyjaśniał szwedzkim telewidzom, że wystarczy naciągnąć na ekran nylonową pończochę, by rozkoszować się kolorem. Ponoć mnóstwo mężów zmarnowało żonom pończochy. Dopiero 1 kwietnia 1970 roku zaczęto nadawać regularny program kolorowej telewizji, 6 godzin w tygodniu – bez pończochy.

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2010


April april din dumma sil” – mówią Szwedzi, gdy uda im się kogoś nabrać na primaaprilisowy żarcik. Można to przetłumaczyć dosłownie jako „April april ty głupi śledziu”. Czasem dodają też „jag kan lura dig vart jag vill” – mogę cię oszukać kiedy zechcę. Szwedzkie gazety roją się dzisiaj od żartobliwych wiadomości...dalej

 
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net