back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Marzec 2010 00314

Szwecja, Dziennki

31.03.2010


Domek letniskowy w Szwecji – to marzenie wielu cudzoziemców. Już teraz ponad 33 tysiące szwedzkich letnisk znajduje się w zagranicznych rękach, a ich ilość szybko rośnie. Najwięcej chętnych to Duńczycy (11.294), Niemcy (9.957) i Norwedzy (8.086). Najbardziej popularne okolice to rejony zachodniego Götaland, Värmland, Kronoberg i Skåne. Rekordzistką w tym względzie jest gmina Markaryd, gdzie aż 59% domków ma zagranicznych właścicieli.

Domek na skale

Foto.: Bengt Hedberg

Szwecja, Dziennki

31.03.2010


Szwedzkie PNB 2,4%. Do tego poziomu wzrośnie PNB w Szwecji jeszcze w tym roku. Tak ocenia szwedzki instytut badań nad koniunkturą (Konjunkturinstitutet, KI) w swoim najnowszym raporcie. Wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie aż 3,8%. Bezrobocie zatrzyma się na 9,1% przez dwa lata. Według prognozy szwedzki bank narodowy (Riksbanken) podniesie pod koniec roku referencyjną stopę procentową (repo) do 0,75%, by w 2011 r. osiągnąć poziom 1,75%. Inflacja będzie nadal niska – 1% w tym roku i 1,6% w przyszłym. „Głęboki spadek koniunktury w ostatnich latach wymaga ekspansywnej polityki finansowej państwa, przede wszystkim w obecnym roku, ale również w 2011.” – stwierdza KI.

Szwecja, Dziennki

31.03.2010


Chiński kuzyn Saaba. Jesienią Saab Automobile sprzedał chińskiemu koncernowi Beijing Automotive (BAIC)* narzędzia do produkcji starych modeli 9-5 i 9-3. W przeciągu roku szwedzkie Saaby mają się przeistoczyć w nowe, chińskie modele samochodów średniej klasy. Na pierwszy rzut oka nie będą podobne, ale pod skórą to będzie cały czas ten sam stary, dobry Saab. BAIC buduje już fabrykę, która będzie produkować początkowo 150 tys., a potem 300 tys. samochodów rocznie.

W tym tygodniu obie firmy podpisały umowę, na mocy której Saab otrzyma wsparcie w sprzedaży i wprowadzaniu swoich samochodów na chiński rynek. Kłopot tylko w tym, że w przyszłości będzie miał poważną konkurencję w postaci swojej chińskiej wersji, i to również na rodzimym rynku, bo BAIC nie wyklucza, że chińskie Saaby trafią też do Szwecji.

* BAIC – Beijing Automotive Industry Holdings Co. Ltd, czołowy producent samochodów w Chinach; jesienią był stroną mającą współfinansować kupno Saaba Automobile przez szwedzką grupę Koenigsegg.

Saab 9-5 areo 2002

Saab 9-5 Aero, rocznik 2002.

Szwecja, Dziennki

30.03.2010


Totolotkowy rekordzista odnaleziony. Zwycięzca 214,6 milionów koron w szwedzkim Lotto został nareszcie odnaleziony – informuje Svenska Spel. Jest to mężczyzna w wieku 50-60 lat z okolic Helsingborga. Od sześciu lat skreśla te same cyfry w Lotto. I doczekał się. – Czas chyba kupić sobie telefon komórkowy – przyznał nowy milioner, gdy Lotto nareszcie się z nim skontaktowało. Ale szansa na powtórkę takiej sytuacji jest śladowa.

Szwecja, Dziennki

30.03.2010


Szwecja inwestuje w infrastrukturę. 482 miliardy koron (193 mld zł) przeznacza szwedzki rząd na rozwój infrastruktury w całym kraju. O takiej decyzji poinformowali dziś w Malmö wszyscy czterej przywódcy partii rządowej koalicji. Region Sztokholmu otrzyma 100 mld koron, Geteborg i zachodnia Szwecja 61 mld, Malmö i Skania blisko 20 mld. Realizacja inwestycji rozpocznie się już w tym roku i ma być gotowa do roku 2021.

Skania, polna droga nad morzem

Szwecja, Dziennki

30.03.2010


214,6 milionów koron poszukuje właściciela. W ostatnią sobotę padła w Szwecji fantastyczna wygrana w Lotto, dokładnie 214 595 901 koron. Svenska Spel, państwowy monopolista gier hazardowych i właściciel Lotto, nadal nie ma kontaktu ze szczęśliwym zwycięzcą. Mieszka on w rejonie Helsingborga, a kupon wypełnił poprzez internet.

Szwecja, Dziennki

29.03.2010


Będą pieniądze na obwodnicę Sztokholmu. Szwedzki rząd jest gotowy wyłożyć 28 mld koron na budowę obwodnicy Sztokholmu (Förbifart Stockholm). Decyzja ma zostać podjęta w tym tygodniu. Ta inwestycja to najdroższy jak dotąd projekt drogowy w Szwecji. Będzie on obejmował nowe rozwiązania w ruchu drogowym, kolejowym i komunikacji miejskiej. Trasa ma przebiegać na zachód od stolicy. Jej długość wyniesie 21 km, z czego większość ma przebiegać tunelem, m. in. pod jeziorem Mälaren. Rozpoczęcie budowy jest planowane na rok 2012 i potrwa 8 lat. Sprawa obwodnicy budziła kontrowersje przez wiele lat. Wybrano trasę „Förbifart Stockholm”, jako najmniej szkodliwą dla środowiska.

Sztokholm

Sztokholm, Most Centralny, główne połączenie dla ruchu samochodowego i kolejowego między północą a południem miasta.

Szwecja, Dziennki

29.03.2010


Nauka szwedzkiego. Nakładem Wydawnictwa Cztery Głowy ukazały się "FISZKI - Starter" do nauki języka szwedzkiego. Pozycja ta przeznaczona jest dla osób, które rozpoczynają naukę i wprowadza je płynnie w obcojęzyczny świat. Tytuł zawiera 300 kartoników ze słowami, zwrotami i podstawowymi zagadnieniami gramatycznymi, płytę mini-CD, zintegrowane pudełko do nauki - MEMOBOX oraz plastikowe etui. Więcej na stronach wydawnictwa...

Szwecja, Dziennki

29.03.2010


Nieskromne „co łaska”. Niedzialna msza okazała się szczególnie opłacalna dla proboszcza jednego z protestanckich kościołów w Borås, w południowej Szwecji. Anonimowy wierny położył na tacy kopertę. Zawartość okazała się imponująca – 100 000 koron (40 000 zł). Co ciekawe, sensacyjną darowiznę tej samej wysokości otrzymał w ubiegłym roku tuż przed Wielkanocą również inny kościół w tym mieście. Niebezpieczny ofiarodawca grasuje więc w Borås.

Szwecja, Dziennki

28.03.2010


Chińskie Volvo. Dzisiaj w Geteborgu ogłoszono podpisanie umowy o sprzedaży przez amerykańskiego Forda firmy Volvo Personvagnar chińskiemu koncernowi Zhejiang Geely Holding Group. Tak więc stara szwedzka marka została praktycznie upaństwowiona i przechodzi w ręce Komunistycznej Partii Chin.

Niedawno inną dumę szwedzkiego przemysłu, Saaba Automobile, przejął holenderski Spyker. Wówczas wiele kontrowersji budziła rola rosyjskich miliarderów, rodziny Antonow, w tym interesie. Oskarżano ich o pranie brudnych pieniędzy – o zgrozo! Tym razem terror i ludobójstwo nowego właściciela Volvo – komunistycznej dyktatury – nie stanowi problemu. Kalendarium sprzedaży Volvo...

Volvo w kolumnie czołgów

Volvo równa do szeregu.

Szwecja, Dziennki

28.03.2010


Rekordowa wygrana. Blisko 215 milionów koron wygrał pewien mieszkaniec rejonu Helsingborga w południowej Szwecji. Jest to rekord w historii szwedzkiego, państwowego monopolu gier Svenska Spel. Poprzedni, z 2008 roku, wynosił 135 mln koron. Kupon Lotto, który przyniósł aktualną wygraną, kosztował zaledwie 70 koron. Szczęśliwiec żyje nadal w słodkim przekonaniu, że jest „normalnym człowiekiem” – nic jeszcze nie wie o wygranej. Svenska Spel nadal poszukuje właściciela kuponu.

nic

milion koron

Tak wygląda jeden milion koron.

Szwecja, Dziennki

28.03.2010


Do wszystkich nieszczęść dnia codziennego dziś dodać trzeba jeszcze jedno – zabrano nam godzinę. Druga zrobiła się trzecią i cała godzina kolorowych snów poszła w kosmos. Rano będziemy mniej wypoczęci i mniej wydajni, nawet przez kilka dni. Potwierdza to Arne Lowden, naukowiec Instytutu badań nad stresem przy Uniwersytecie Sztokholmskim. Naruszenie dobowego rytmu może nawet spowo­dować zaburzenia przewodu pokarmowego. Górą więc ci, którzy żadnego rytmu nie mają – idą spać kiedy są senni i jedzą, kiedy są głodni.

Szwecja, Dziennki

26.03.2010


Kłopoty Geely. Związki zawodowe Volvo PV nie godzą się na sprzedaż marki chińskiemu koncernowi Geely. Nie doczekały się potwierdzenia, że Geely posiada wystarczający kapitał na przyszłe inwestycje i w tej sytuacji nie chcą udzielić wsparcia, co może wpłynąć na cały proces sprzedaży. Według szefa Geely, Li Shufu, bez poparcia ze strony związków transakcja może się nie udać.

Geely napotyka też na problemy z pożyczką. Pożyczka dla Volvo w wysokości w sumie 4 mld koron (częściowo z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, częściowo z banku belgijskiego) i konieczne gwarancje państwowe mogą zostać zablo­kowane. Kupno Volvo przez Geely, będące de facto państwowym przedsię­biorstwem, budzi coraz większy sprzeciw i jest postrzegane jako niszczenie konkurencji na europejskim rynku samochodowym.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że umowa sprzedaży ma zostać podpisana już w tę niedzielę. Kwestia finansowania jest podobno załatwiona, a delegacje ze strony Forda i Geely są oczekiwane w Geteborgu. Volvo ma zostać sprzedane za około 13-15 mld koron, a całkowite przejęcie przez Geely ma nastąpić najpóźniej do końca czerwca.

Chińskie Volvo

Szwecja, Dziennki

26.03.2010


Najstarsza Szwedka, Maria Eriksson z Grillby, kończy w niedzielę 110 lat. Nie zgadza się jednak z obiegową opinią, że „wesołe jest życie staruszka” i nie poleca innym osiągania takiego wieku, ani w ogóle bycia starym. W Szwecji żyje obecnie ponad 1 500 osób, które przekroczyły setkę. Średnio mężczyźni dożywają wieku 79, a kobiety ponad 83 lat. Najstarszy człowiek na świecie miał 122 lata. Połowa dzieci, które dziś przychodzą na świat, również ma szansę dożyć co najmniej setki. Urodzinowa piosenka „Sto lat, sto lat” zaczyna się lekko dezaktualizować.

Szwecja, Dziennki

25.03.2010


Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest w Szwecji obchodzone dzisiaj jako... dzień wafla. Wszystko z powodu wojny religijnej. Katolickie święto było od dawna nazywane w Szwecji „vårfrudagen” (wym. ≈ worfrudogen), jako zlepek słów: vår (naszej), fru (Pani), dagen (dzień). Z biegiem lat, z nastaniem w Szwecji protestantyzmu i obowiązku zwalczania powszechnego chrześcijaństwa, zaczęto przedrzeźniać nazwę święta, wykorzystując fonetyczne podobieństwo. Przezwano je „våffeldagen” (wym. ≈ wofeldogen), våffel = wafel. Dodatkowym ciosem w apostolski kościół miało być powszechne obżarstwo waflami z bitą śmietaną, w środku Wielkiego Postu.

Szwecja, Dziennki

24.03.2010


Jak po grudzie idzie wizyta szwedzkiej pary królewskiej w Brazylii. Najpierw, jeszcze wczoraj, były problemy z wylądowaniem królewskiego samolotu w stolicy kraju. Dzisiaj natomiast król i królowa odbyli szereg spotkań w brazylijskim kongresie. Potem jednak nie mogli opuścić budynku, gdyż przed kongresem trwała gwałtowna demonstracja. Na szczęście nie przeciwko naszym monarchom, a dotycząca polityki wewnętrznej kraju. Wszystko skończyło się szczęśliwie i król mógł kontynuować napięty program wizyty, której głównym celem jest promocja szwedzkiego przemysłu. Brazylia jest w przededniu podjęcia decyzji o zakupie 36 samolotów bojowych. Jednym z kandydatów jest szwedzki Jas Gripen.

Szwedzka para królewska

Szwedzka para królewska

Szwecja, Dziennki

23.03.2010


Sprzedaż Volvo tuż tuż. Jak podaje Financial Times, prawdopodobnie w niedzielę lub poniedziałek koncern Forda podpisze umowę z chińskim producentem samochodów Geely, w sprawie sprzedaży szwedzkiej marki. Już w sobotę przyjeżdża w tym celu do Szwecji wiceprezydent ChRL, Xi Jinping. Według informacji FT, Chińczycy kupują Volvo za 1,8 mld dolarów. Połowa tej sumy ma pochodzić od europejskich banków (z czego 500 mln dolarów z banków szwedzkich), a pozostała część z Chin. Wszystko to, o ile w ostatniej chwili nie pojawią się jakieś nieprzewidziane przeszkody.

Volvo po chińsku

Czas nauczyć się chińskiej nazwy Volvo.

Szwecja, Dziennki

23.03.2010


Szwecja się nie poddaje i nadal walczy o zlecenie-giganta – sprzedaż 36 myśliwców Jas Gripen do Brazylii. Wartość zlecenia ocenia się na 6 mld zł. Minister obrony Sten Tolgfors odwiedził wczoraj swego brazylijskiego odpowiednika Nelsona Jobima, by przekonać go do Gripena. Po godzinnej rozmowie Tolgfors stwierdził, że Szwecja nadal jest w grze. Dzisiaj Brazylię odwiedza szwedzka para królewska, wraz z... grupą szwedzkich przemysłowców. Koncern zbrojeniowy Saab, producent Gripena, będzie reprezentowany.

Szwecja, Dziennki

23.03.2010


526 tysięcy Szwedów wylądowało ze swoimi długami u komornika. Rekordziści są winni po kilkaset milionów koron. Liderem jest pewien 66-latek z Norrköping, z imponującym długiem w wysokości 435 mln koron. Jego przygoda z komornikiem trwa już od 1991 r. Pierwsza piątka najbardziej zadłużonych osób na liście dorobiła się w sumie ponad 1,7 mld koron długu. Czworo z nich jakimś dziwnym trafem pochodzi z tego samego regionu – z Östergötland.

Szwecja, Dziennki

23.03.2010


śnieg

Kosztowna zima. Odśnieżanie tegorocznej zimy to dla samego Sztokholmu koszt co najmniej 86 mln zł, a co za tym idzie przekroczony budżet o 26 mln. Budżet przekroczyła większość gmin w województwie sztokholmskim. Najlepiej, bez uszczerbku w kasie, poradził sobie Vaxholm, dzięki stałym umowom zawartym z firmami odśnieżającymi. W ostatecznym rozrachunku – ze względu na pozimowe uszkodzenia dróg, których stan na razie nie został jeszcze sprawdzony – zima będzie prawdopodobnie kosztować jeszcze więcej.

Szwecja, Dziennki

22.03.2010


Stockholm Water Prize* dla amerykańskiej badaczki Rity Colwell. Została ona wyróżniona za prace nad zapo­bieganiem rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych prze­noszonych przez wodę, w szczególności cholery, którą rocznie zaraża się 3-5 mln ludzi i która powoduje 120 tys. zgonów rocznie. Odkryła też, w jaki sposób zmiany klimatyczne przyczyniają się do rozprzestrzenia się chorób zakaźnych. Jako pierwsza, przy użyciu zdjęć satelitarnych, potrafiła wyśledzić i przewidzieć wybuchy epidemii cholery. Dziś jej metoda jest wykorzystywana przez naukowców na całym świecie. ±tekst...

nic

Dr Rita Colwell

Dr Rita Colwell

Szwecja, Dziennki

22.03.2010


Urząd Komornika tonie... w rekordowo dużej liczbie zgłoszeń. W sumie w zeszłym roku wpłynęło 1,2 miliona nakazów zapłaty. Najczęściej dotyczyły one rachunków za prąd, telefon i internet oraz ubezpieczeń pojazdów. Ponad połowa z nich została zapłacona dobrowolnie. Niemniej ponad pół milionem takich spraw musiał zająć się komornik – to wzrost o 30 tysięcy i jednocześnie największa liczba jak dotąd.

Szwecja, Dziennki

22.03.2010


Startuje produkcja Saaba. Po półtoramiesięcznej przerwie fabryka w szwedzkim Trollhättan rozpoczyna dzisiaj produkcję samochodów osobowych Saab. Przerwa była spowodowana niepewnością co do przyszłości szwedzkiej marki. Wielu podwykonawców poniosło duże straty w trakcie rekonstrukcji firmy i wstrzymało dostawy. Przejęcie Saaba Automobile przez holenderską firmę Spyker w końcu stycznia pozwala na większy optymizm. Produkcja nie jest już problemem – teraz będzie nim sprzedaż. +info...

Saab 9-5

Szwecja, Dziennki

20.03.2010


Młodość rzecz względna. W Szwecji i Norwegii np. po skończonym 34. roku życia przestaje się być młodzieńcem. Starym natomiast jest się po skończeniu 62 lat. Bardziej pesymistyczni są tylko Portugalczycy, dla których młodość kończy się już po 29. roku życia, a wiek średni po 51. Ten, kto chce przedłużyć swą młodość, powinien zamieszkać na Cyprze. Tam przestaje się być młodym dopiero po skończeniu 45 lat. Potem należy przeprowadzić się do Belgii, gdzie starość zaczyna się po 64 roku. Stosunek Europejczyków do wieku zbadał brytyjski University of Kent w 21 krajach.

Naturalnie pojmowanie faz życia zależy od wieku obserwatora. Brytyjski respondent ustawia poprzeczki młodości i starości średnio na lata 35 i 58. Jednak dla grupy wiekowej 15-24 lata, cyfry te wynoszą już 28 i 54. 80-latkowie natomiast umieszczają wiek średni w latach 42–67.

Ludzie

Szwecja, Dziennki

20.03.2010


W duńskiej bibliotece państwowej natrafiono na materiał, będący prawdo­podobnie najstarszym zachowanym nagraniem szwedzkiego hymnu narodowego. Ponad 100-letnie nagranie pochodzi z lat 1889-1897. Hymn „Du gamla du fria” jest wykonywany przez Augusta Stietza. Jednak poza jego nazwiskiem widniejącym na etykiecie taśmy z nagraniem, ani pracownicy duńskiej biblioteki, ani szwedzkiego Muzeum Historycznego, nie wiedzą na razie o wykonawcy nic więcej. Hymn Szwecji został napisany w 1844 roku przez Richarda Dybecka.

Szwecja, Dziennki

19.03.2010


Brak kompetencji, a nie nadmiar śniegu stał się przyczyną zawalenia się wielu dachów tej zimy w Szwecji. Do takiego wniosku doszedł SP Techniczny Instytut Badawczy Szwecji – jeden z czołowych instytutów badawczych tego typu na świecie. W ciągu ostatniej zimy zawaliło się jak dotąd blisko 150 dachów. – Podstawową przyczyną jest brak kompetencji w całym sektorze budowlanym. Od badań naukowych i rozwoju poczynając, aż po plac budowy – konstatuje Per-Erik Petersson, dyrektor SP. Do tej pory sądzono, że przyczyną wypadków były oszustwa budowlane. Teraz mamy wybór – szwindel lub głupota.

Zwały śniegu

Śnieżna zima w Szwecji, luty 2010 r.

Szwecja, Dziennki

19.03.2010


Szwedzkie firmy w cudzych rękach. W ubiegłym roku Norwedzy wykupili najwięcej szwedzkich przedsiębiorstw. Tym samym przejęli prowadzenie od Brytyjczyków, którzy namiętnie kupowali szwedzkie firmy w roku 2008. W sumie w obcych rękach wylądowały wtedy 664 przedsiębiorstwa. Dania kupiła prawie dwa razy tyle szwedzkich firm, co Szwecja duńskich, i uplasowała się na drugim miejscu, zaraz za Norwegią. W ubiegłym roku ilość sprzedanych firm spadła już jednak do 567 sztuk. Jedną z nich była szwedzka sieć Nordic Hotels w Sztokholmie, którą wykupił norweski Choice Hotels. Norwedzy lubią robić interesy w Szwecji – mają lepszy dostęp do kapitału, mocna norweska waluta sprawia, że inwestycje w Szwecji są dla nich korzystne finansowo, a podobna kultura biznesowa dodatkowo ułatwia sprawę.

Szwecja, Dziennki

18.03.2010


Szwedzcy parlamentarzyści „szkolą się” w Disnaylandzie. Riksdag nie żałuje swoim posłom środków na zagraniczne wyjazdy, rzekomo szkoleniowe, jak dowiedziała się popołudniówka Expressen. Z bogatego wachlarza propozycji mogą wybrać np. całodniowy pobyt w Disney World w Los Angeles i „studiować turystykę”, albo wycieczkę na Wyspy Owcze, gdzie mogą „zapoznać się z życiem na wyspach pośrodku Atlantyku”, lub też pobyt w Kanadzie, czy na Kubie. Każdy poseł ma do dyspozycji pulę 50 000 koron (z pieniędzy podatników), które może przeznaczyć (i ochoczo przeznacza) na takie wyjazdy. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić w nim program, który będzie realizowany podczas podróży. Z rezultatów tych „szkoleniowych wyjazdów” nikt jednak posłów nie rozlicza i nie domaga się żadnych sprawozdań – wierząc widocznie na słowo, że „podróże kształcą”.

Centrum Sztokholmu

Sztokholm, riksdag (szwedzki sejm), położony na „własnej” wysepce, pomiędzy pałacem królewskim, a kwaterą rządową.

Szwecja, Dziennki

18.03.2010


Szwedzka policja wypisuje rocznie tysiące mandatów przekraczającym do­zwolo­ną prędkość kierowcom, których zdążyła sfotografować kamera drogowa. Takie zdjęcie często nie wystarcza do identyfikacji, wielu kierowców unika więc płacenia mandatów. Jednak dla kierowców, jeżdżących pożyczonymi samo­chodami, unikanie konsekwencji fotołapanek nie jest już takie proste. Z policyjnych statystyk wynika, że w takim przypadku aż 62% właścicieli samo­chodów wskazuje policji winowajcę. Tylko 38% właścicieli nie pamięta, lub nie chce podać danych użytkownika samochodu. Według szwedzkiego prawa właściciel samochodu nie ma obowiązku udzielać informacji, komu pożyczył samochód.

Szwecja, Dziennki

17.03.2010


Justyna Kowalczyk w Sztokholmie. Pierwsza dama polskiego narciarstwa przybiegła dziś jako druga w biegu sprinterskim finału Pucharu Świata w Sztokholmie. Bieg odbywa się w centrum miasta, na sztokholmskiej starówce, pod samym pałacem królewskim i stąd jego szwedzka nazwa Slottsprinten. Jako pierwsza przybiegła Szwedka Anna Olsson, wyprzedzając Justynę Kowalczyk tylko o 0,1 sekundy. Trzecia była Norweżka Marit Björgen. W kilka minut po zwycięstwie Anna Olsson potwierdziła, że rezygnuje ze sportu wyczynowego.

Justyna Kowalczyk Gratuluje Annie Olsson zwycięstwa.

Justyna Kowalczyk gratuluje Annie Olsson zwycięstwa.

Szwecja, Dziennki

17.03.2010


Pęd do wiedzy. Sześciu na dziesięciu uczniów, kończących w tym roku liceum, ma zamiar kontynuować naukę i podjąć studia. Najbardziej zainteresowani wyższym wykształceniem są uczniowie liceów anglojęzycznych IB (International Bacca­laureate) – tam wszyscy chcą studiować. Najwięcej chętnych (68%) jest w województwie sztokholmskim – to o 10% więcej niż średnia krajowa. Najpopularniejszymi uczelniami dwunasty rok z rzędu są uniwersytety w Lund i Geteborgu. Za nimi plasuje się Uppsala i Sztokholm oraz politechnika Chalmers w Geteborgu.

Uniwersytet w Lund

Uniwersytet w Lund.

Szwecja, Dziennki

17.03.2010


Cenzura książek? Wielu szwedzkich pisarzy zaczyna dostrzegać, że wydawnictwa usuwają z książek dla dzieci i młodzieży niemoralne i niepoprawne politycznie wątki. Na żadne kontrowersje nie ma miejsca. Niektórzy z nich (m. in. Viveca Lärn, Ulf Stark i Gunna Grähs) zastanawiają się, czy nie rzucić pisania dla dzieci, skoro nie mogą w nim przekazywać zamierzonych treści. Bo ile wspólnego z prawdziwą rzeczywistością ma wyidealizowany świat, w którym nie pije się piwa tylko soczek, nie pali się papierosów, na rowerze jeździ się zawsze w kasku, na łódce pływa się w kapoku, a w pokoju dziecięcym panuje zawsze nienaganny porządek?

Szwecja, Dziennki

16.03.2010


Birger jarl jak żywy. Na początku kwietnia otwarcie nowej wystawy w Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu. Jej główną postacią, z okazji 800 rocznicy urodzin, będzie Birger jarl*, powszechnie uznawany za założyciela miasta. Z tej okazji rzeźbiarz i archeolog Oscar Nilsson pracuje od wielu miesięcy nad odtworzeniem jego głowy. Osiem lat temu naukowcy otworzyli w Varnhem grób, należący prawdo­podobnie do jarla Birgera, w celu przeprowadzenia badań i potwierdzenia miejsca jego pochówku. Z pomocą wyników tych badań Nilsson odtworzył głowę i twarz jarla Birgera z najdrobniejszymi szczegółami. Za kilka tygodni będzie już można podziwiać końcowy rezultat. ±tekst...

Cenotaf Birger jarla przy sztokholmskim ratuszu.

Cenotaf Birger jarla przy sztokholmskim ratuszu.

Szwecja, Dziennki

16.03.2010


Zamienić króla na łosia – domaga się Związek Republikański w Szwecji. W miarę zbliżania się daty ślubu księżniczki Victorii, 19 czerwca, narasta w Szwecji rojalistyczna gorączka. Nasilają się też jednak tendencje republikańskie. Szwedzki Związek Republikański, domagający się likwidacji monarchii, podwoił w ostatnim czasie liczbę swoich członków. Najnowszym osiągnięciem związku jest list otwarty do szwedzkiego banku narodowego (Riksbanken), wzywający zarząd do „modernizacji” ikonografii banknotów i monet oraz usunięcia z nich królewskich wizerunków. – Nawet król lasów (czytaj: łoś) wyglądałby lepiej niż Gustaw Waza – twierdzi szef Związku Republikańskiego Peter Althin. Rojalista! – tylko leśny.

Szwecja, Dziennki

16.03.2010


Zmęczeni długą i ciężką zimą Szwedzi zaczynają wyjątkowo intensywnie myśleć o podróżach w ciepłe kraje. W biurach podróży zaczyna się ruch. Oprócz najpopular­niej­szego tureckiego kurortu Alanya (wzrost rezerwacji o 40%), dużym zaintereso­waniem cieszy się ostatnio Grecja (wzrost o 25%). Mniej popularna wcześniej Tunezja przyciągnie w tym roku o 80% więcej szwedzkich turystów. Ostatnie umocnienie się szwedzkiej korony wzmaga też zainteresowanie podróżami do USA (wzrost o 40%). W tym roku Szwedzi chętniej niż kiedyś wykupują droższe wyjazdy, o wyższym standardzie.

Szwecja, Dziennki

15.03.2010


Opera Królewska w Sztokholmie potrzebuje ogromnych nakładów inwesty­cyjnych, w wysokości ponad 250 mln koron (ok. 100 mln zł). Właściwie w tym roku powinna zostać zamknięta ze względu na zużycie i zły stan techniczny. Jednak konieczna wymiana maszynerii scenicznej, podobnie jak wiele innych, poważnych inwestycji, została odłożona na później, ze względu na pustki w kasie, w której na przełomie roku pozostało marne 3 mln koron. Tymczasem program operowy został w tym roku okrojony z sześciu do czterech premier. Również ilość gościnnie występujących tu zagranicznych artystów będzie znacznie mniejsza. W dłuższej perspektywie Sztokholm będzie potrzebował zupełnie nowego budynku dla Opery.

Opera

Opera w Sztokholmie

Szwecja, Dziennki

15.03.2010


Od pół roku działają w Szwecji oddziały specjalne policji (GOB) przeznaczone do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Ich głównym zadaniem ma być błyskawiczne przeprowadzanie akcji przeciwko gangsterom na terenie całego kraju. W praktyce jednak błyskawiczne zebranie GOB okazało się niemożliwe. Mimo alarmu członkowie grupy mają często inne, ważniejsze zadania. Na przykład muszą... odebrać dzieci z przedszkola.

Szwecja, Dziennki

15.03.2010


Bezpieczna zima. Obfita w śnieg zima w całym kraju przyczyniła się, wbrew pozorom, do wyjątkowo małej liczby wypadków śmiertelnych na szwedzkich drogach. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku było ich zaledwie 32. Duże, miękkie zwały śniegu wzdłuż jezdni i znacznie mniejsze prędkości jazdy oraz mniejsza ilość pojazdów jednośladowych na drogach sprawiły, że zrobiło się dużo bezpieczniej. Duże opadu śniegu obciążają za to poważnie kasę Urzędu Drogowego. Wydatki na odśnieżanie w styczniu i lutym były tak duże, że bieżący budżet zostanie przekroczony o 170 mln koron.

Szwecja, Dziennki

12.03.2010


VictoriaImieniny Victorii. Dzisiaj, 12 marca, szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria, obchodzi swoje imieniny – ostatnie jako nie mężatka. W tym dniu towarzyszy jej narzeczony, a wkrótce mąż, Daniel Westling oraz królowa Silvia. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej na zamkowym dziedzińcu Victoria odbierała życzenia od swoich poddanych. Przed zbliżającym się ślubem zainteresowanie imieninami księżniczki jest większe niż zazwyczaj, zarówno ze strony zwykłych ludzi, jak i przedstawicieli mediów. +info: Monarchia...

Szwecja, Dziennki

12.03.2010


Najstarsza cenzura filmowa świata kończy swój żywot. Decyzją rządu szwedzki urząd cenzury filmowej „Statens biografbyrå” zostaje zlikwidowany. Urząd powstał w 1911 roku i właśnie obchodzi 100-lecie narodzin. Jego miejsce zajmie jednak nowy urząd, którego zadaniem ma być „wzmocnienie świadomego używania mediów publicznych przez dzieci i młodzież”. Obecne granice wiekowe, od których jest dozwolone oglądanie filmu – 7, 11 i 15 lat – pozostaną nadal. Wyznaczaniem granic zajmie się teraz nowy urząd.

Szwecja, Dziennki

12.03.2010


VattenfallVattenfall – szwedzki, państwowy koncern energetyczny – sprzedaje swoją sieć wysokiego napięcia w Niemczech belgijskiemu dostawcy energii Elia i australijskiej firmie doradztwa inwestycyjnego Industry Funds Management. Wartość sprzedawanej sieci to około 800 mln euro. Vattenfall liczy na uniknięcie wielomiliardowych, koniecznych inwestycji w sieć i zepchnięcie ich na kupujących. Transakcja poprawi również płynność finansową firmy.

Szwecja, Dziennki

12.03.2010


Wiosenne roztopy. Według Szwedzkiego Instytutu Hydrologiczno-Meteoro- logicznego (SMHI) Szwecję czeka silne wiosenne wezbranie wód. Ogromne ilości topniejącego śniegu mogą stworzyć duże problemy zwłaszcza w północno-wschodnim Götaland i południowo-wschodnim Svealand. W różnych miejscach w kraju trwają zebrania zarządu województw, by przeciwdziałać groźbie podtopień. Przygotowuje się pompy i zapory. W Sztokholmie śluzy między jeziorem Mälaren a Bałtykiem są otwarte, by złagodzić napór wód. Najbardziej narażonym miejscem jest stacja metra na Gamla Stan – sztokholmskiej starówce.

Roztopy

Szwecja, Dziennki

11.03.2010


Czarne jest czarne – uchwalił szwedzki sejm. Po intensywnej debacie szwedzki sejm (riksdag) przyznał, że masakra Ormian i innych chrześcijan, dokonana przez muzułmańskich Turków w latach 1915-17, to ludobójstwo. Moderaci – główna partia rządzącej koalicji (m, c, fp, kd) – byli przeciwni. Uchwałę przegłosowano jednym głosem, 131:130, dzięki odmiennemu głosowaniu trzech* posłanek koalicji, dwóch z fp oraz jednej z kd. Ponad 20 krajów, w tym USA, określają dzisiaj oficjalnie rzeź około 1,5 mln Ormian jako ludobójstwo. ±tekst...

Szwecja, Dziennki

11.03.2010


Ekstradycja Szweda do Polski. Anders Högström, oskarżony o zlecenie kradzieży historycznego szyldu
z muzeum niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
w Oświęcimiu, zostanie przekazany Polsce. Tak zde- cydował dzisiaj sąd pierwszej instancji w Sztokholmie. Högström przebywa obecnie w areszcie, gdzie ma pozostać do czasu ekstradycji. Nastąpi ona w ciągu
10 dni, o ile oskarżony nie wystąpi o odwołanie decyzji
o aresztowaniu. Jego adwokat zapowiada, że będzie rekomendował swojemu klientowi złożenie takiego wniosku. +info: Medialny ping-pong.

nic

xxx

Anders Högström

Szwecja, Dziennki

11.03.2010


Nominacje do nagrody ALMA – Astrid Lindgren Memorial Award. To naj- poważniejsza chyba światowa nagroda w dziedzinie literatury dziecięcej, wręczana od 2003 roku, ku pamięci Astrid Lindgren. Wyróżnienie w wysokości 5 mln koron przyznawane jest nie tylko autorom literatury dziecięcej i młodzieżowej, ale również organizacjom promującym literaturę dziecięcą. W tym roku o nagrodę ALMA ubiega się 167 kandydatów z 61 krajów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 24 marca w centrum Astrid Lindgrens Näs w Vimmerby. W ubiegłym roku zwyciężył Tamer Institut – instytucja działająca na rzecz czytelnictwa małych Palestyńczyków ze strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.

Szwecja, Dziennki

11.03.2010


20 koron szwedzkichPożegnanie 20-koronówki. Możliwe, że wkrótce Szwedzi będą musieli pożegnać się z 20-koronowym banknotem, a wraz z nim z widniejącym na nim wizerunkiem pisarki Selmy Lagerlöf, na rzecz nowej monety o tym samym nominale. O banknoty tak niskiej wartości nikt specjalnie nie dba – gniecie się je i wciska niedbale do kieszeni, potem zniszczone utykają często w automatach pieniężnych blokując je. Dlatego, z powodu tak krótkiej żywotności, trzeba ich produkować 30-40 milionów rocznie.

W planach jest też wprowadzenie nowego banknotu 200-koronowego oraz powrót do dawnej monety 2-koronowej z lat 70-tych w nowej formie. Wcześniej została już podjęta decyzja o wycofaniu z obiegu monety 50 öre, która traci ważność z dniem 30 września tego roku. +info. Pieniądze...

Szwecja, Dziennki

10.03.2010


Lufthansa inwestuje w Skandynawii. Nowe nieszczęścia spadają na skandynawskie linie lotnicze SAS, które już dzisiaj borykają się z ogromnymi problemami finansowymi. Niemiecka Lufthansa postanowiła wzmocnić swoją pozycję na rynku skandynawskim. Większe samoloty, więcej odlotów do Frankfurtu i Monachium, nowe połączenia do Hamburga, Düsseldorfu i Mediolanu – wszystko to jeszcze w tym roku, zapowiada Lufthansa. SAS miał nadzieję, że Niemcy zechcą go wykupić i w ten sposób uratować od bankructwa. Nic jednak nie pomogły zaloty i kręcenie kuperkiem. Niemcy wybrały wojnę.

Szwecja, Dziennki

10.03.2010


Koncern zbrojeniowy Saab otrzymał od szwedzkiego urzędu ds uzbrojenia FMV (Försvarets materielverk) zamówienie, dotyczące rozwoju szwedzkiej floty myśliwców Gripen, warte 2 miliardy koron w przeciągu 4 lat. Plan obejmuje zwiększenie zdolności operacyjnej myśliwców, co wiąże się z ulepszeniem systemu łączności i systemu przeciwdziałania, zainstalowaniem w samolotach nowej broni oraz ze zwiększeniem zasięgu radarów i wyposażeniem ich w nowe funkcje. Prace będą wykonywane głównie w zakładach Saaba, w miejscowościach Linköping, Göteborg, Järfälla, Kista i Arboga.

Jas Gripen

Szwedzkie myśliwce Jas Gripen.

Szwecja, Dziennki

9.03.2010


Odwilż. Chłodne, od czasu wojny w Gruzji, stosunki szwedzko-rosyjskie zaczynają się ocieplać. Porównanie przez szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku z aneksją Czechosłowacji przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku, nie przypadło do gustu Władimirowi Putinowi. Jednak po szwedzkiej zgodzie na budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku, na Kremlu uznano, że gadanie gadaniem, a liczą się czyny. Wkrótce po upadku głównego bastionu oporu przeciwko bałtyckiej rurze, jesienią ubiegłego roku, rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew przybył do Sztokholmu na unijny szczyt. Przy tej okazji zaprosił premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta do siebie. Dzisiaj premier wraz z Bildtem bawią w Moskwie i robią interesy z Putinem. Business as usual. Więcej...dalej

Moskwa 2010 03 09

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt oraz prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas konferencji prasowej w Moskwie.

Szwecja, Dziennki

9.03.2010


Więcej pieniędzy dla dworu królewskiego. Jak donosi popołudniówka Expressen, szwedzki dwór królewski chce otrzymywać dodatkowo 2 miliony koron rocznie na wydatki związane z podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa. Chodzi o zwiększenie ochrony wokół Pałacu Haga na północ od Sztokholmu, w którym zamieszkają po ślubie księżniczka Victoria z Danielem Westlingiem. Młodzi wprowadzą się tutaj w lipcu. Na razie trwa remont pałacu, który pochłonie w sumie 40 milionów koron. Ślub zaplanowano na 19 czerwca tego roku w protestanckiej świątyni Storkyrkan w Sztokholmie. (+info: Pałac Haga)

Szwecja, Dziennki

9.03.2010


xxDwa Oscary dla Paula Ottossona. Najważniejsze nagrody filmowe roku – Oscary 2010 – trafiły w ręce szczęśliwych laureatów. Najbardziej prestiżowe nagrody zgarnął film "The Hurt Locker" zdobywając aż sześć statuetek. W tym aż dwie trafiły w szwedzkie ręce, do Paula Ottossona – za dźwięk oraz montaż efektów dźwiękowych.

Ottosson sprzedał wszystko co miał i przeprowadził się do Los Angeles w 1987 roku, z zamiarem zostania gwiazdą rocka. Kariera muzyczna chyba mu jednak nie wyszła i od 1995 roku pracował jako dźwiękowiec w branży filmowej, z dużo lepszym skutkiem, m. in. przy filmach „S.W.A.T”, „Drag Me to Hell” i „Spider-Man 2”.

Szwecja, Dziennki

8.03.2010


Bankructw coraz mniej. Ostatnie statystyki wykazują, że ilość bankructw wśród przedsiębiorstw nadal spada w całym kraju. W lutym ogłosiło upadłość 478 firm. To o 21% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W sumie od początku roku, w miesiącach styczeń-luty, odnotowano 962 bankructw, co daje spadek o 18%. Najlepiej wygląda sytuacja w handlu detalicznym i firmach usługowych.

Szwecja, Dziennki

8.03.2010


Cenne odkrycia na dnie Bałtyku. Firma Nord Stream, przygotowując się do budowy gazociągu po dnie Bałtyku, w pobliżu wschodniego wybrzeża Gotlandii, odkryła przy okazji wiele nieznanych do tej pory wraków statków, spoczywających na dnie morza. Statens Maritima Museer* zakwalifikowało dziewięć z nich jako cenne znaleziska kulturowo-historyczne. Jeden z wraków może mieć nawet tysiąc lat. Kilka pochodzi z XVII wieku, a większość z XVIII i XIX wieku.

* szwedzki urząd państwowy, podlegający Ministerstwu Kultury, odpowiedzialny za szwedzkie muzea państwowe o orientacji marynistycznej, dbający o zachowanie i rozwój morskiego dziedzictwa kulturowego oraz budowanie wiedzy na ten temat.

Szwecja, Dziennki

8.03.2010


xxxWypłaty z nawiązką. Ocenia się, że szwedzki ZUS (Försäkringskassan) wypłacił obywatelom w ubiegłym roku o 16,4 miliarda koron (ok. 6,7 mld zł) za dużo. Wynika to z wewnętrznej analizy kasy. Powodem błędnych wypłat są najczęściej niezamierzone pomyłki, jednak sporą część stanowią świadome machlojki. Tylko niewielka część zostaje wykryta podczas wyrywkowych kontroli. Najwięcej nieuzasadnionych wypłat dotyczy chorobowego. W ciągu ubiegłego roku Försäkringskassan wypłaciła totalnie 470 mld koron (192 mld zł). W przeliczeniu na jeden milion mieszkańców Szwecja wydaje 52,2 mld zł, a Polska 3,5 mld zł.

Szwecja, Dziennki

7.03.2010


Vasaloppet Mora

Bieg Wazy – Vasaloppet. Jak w każdą pierwsza niedzielę marca tysiące narciarzy startuje dzisiaj w Biegu Wazy. Do pokonania mają 90-kilometrową trasę. W biegu może wziąć udział każdy – wytrawny zawodnik i amator. Bieg Wazy odbywa się po raz 86-ty. Na starcie stanie około 15 000 biegaczy. Dotychczasowy rekord wynosi 3.38.57 i został ustanowiony przez Petera Göranssona w 1998 roku. Rekordzistą uczestnictwa jest 80-letni Bengt Eriksson, który biegnie dzisiaj po raz 57!. O Biegu Wazy pisaliśmy wcześniej...pil

15:10


Jako pierwszy dobiegł do mety w Mora Szwed Jörgen Brink (04:02:59), który na finiszu wyprzedził rodaka Daniela Trydella (04:02:59). Jako trzeci przybiegł Czech Stanislav Řezáč, który przez dziesiątki kilometrów narzucał tempo biegu (04:03:02). Video od startu do mety.

Szwecja, Dziennki

5.03.2010


xxx

nic

Gunilla von Post

 

Szwedzkie listy JFK. Za 115.537 dolarów sprzedał dom aukcyjny Legendary Auctions serię listów miłosnych, pisanych przez byłego prezydenta USA Johna F Kennedy'ego do swojej szwedzkiej kochanki Gunilli von Post ze Sztokholmu. Trwająca ponad dwa tygodnie internetowa aukcja budziła zainteresowanie na całym świecie. Wygrał ją amerykański kolekcjoner z zachodniego wybrzeża.

JFK spotkał Gunillę von Post w 1954 r., kiedy był jeszcze senatorem. Mimo że zaledwie kilka tygodni później ożenił się z Jacqueline Bouvier, nadal utrzymywał kontakty ze Szwedką. W 1955 r. wynajęli wspólnie dom w Båstad, skąd robili sobie wycieczki samochodowe po Skanii. 78-letnia obecnie Gunilla von Post mieszka teraz na Florydzie. Za swoje stare listy, które przez ponad pół wieku trzymała w sejfie, otrzymała prawie 100.000 dolarów. Więcej o szwedzkiej miłości Kennedy'ego...pil

Szwecja, Dziennki

5.03.2010


Ponad 20 statków nadal uwięzionych w lodzie. Lodołamacze pracują nieustannie w Zatoce Botnickiej nad uwolnieniem statków, które ugrzęzły w lodzie. Najtrudniejsza sytuacja jest na wysokości Sundsvall. Około 13 statków czeka tam na pomoc. Jeden z wielkich promów pasażerskich Amorella, z 950 pasażerami na pokładzie, został już uwolniony i szczęśliwie dotarł do portu w Sztokholmie. Zobacz zdjęcianowe okienko

Szwecja, Dziennki

4.03.2010


Cinderella

Archipelag skuty lodem. Tegoroczna zima dotknęła sztokholmskie szkiery najciężej od 14 lat. Kursujące tu promy utykają w grubych warstwach lodu, który pokrywa niemal cały archipelag i poważnie utrudnia żeglugę. W wielu miejscach wielkie bloki lodowe napierają na siebie z ogromnymi siłami. Ledwie lodołamacze zdążą udrożnić tor wodny, lód zamarza z powrotem, a statki przymarzają „w biegu”. Duże kłopoty miały m. in. linie Ånedin i prom Birger Jarl, kursujący na wyspy Åland. Teraz aż 6 statków stoi uwięzionych w lodzie – dwa promy pasażerskie linii Viking Line, prom Baltic Scandinavian Lines, statek linii Finnlinks oraz dwa frachtowce estońskiego armatora Tallink. Lodołamacze próbują teraz uwolnić statki. video...

Szwecja, Dziennki

4.03.2010


Wysokie koszty mieszkaniowe w Szwecji. W porównaniu z innymi krajami UE, Szwecja plasuje się pod tym względem w czołówce. Mieszkanie przeciętnego Szweda pochłania 26,9% jego wydatków. Tylko Duńczycy wydają na mieszkanie minimalnie więcej – całe 27%, a Słowacy 25,9%, przy średniej europejskiej wynoszącej 22%. Szwecja znajduje się też wysoko, na 6 miejscu, pod względem rzeczywistych kosztów mieszkania (średnio do 16 830 zł rocznie na osobę), co może zależeć od dużej powierzchni (44,5 m2) przypadającej na jedną osobę i wysokiego standardu mieszkań.

Szwecja, Dziennki

4.03.2010


Zbieracz

Płaca minimalna dla zbieraczy. Nieurodzaj jagód w szwedzkich lasach boleśnie odczuli zbieracze runa leśnego. Po protestach tajlandzkich pracowników sezonowych, którzy zamiast spodziewanych zarobków dorobili się tylko sporych długów, Szwecja wprowadza nowe regulacje prawne. Warunkiem otrzymania zezwolenia na pracę w Szwecji dla zbieraczy spoza UE będzie przestrzeganie przez pracodawcę branżowych umów zbiorowych. ±tekst...

Szwecja, Dziennki

4.03.2010


Kryzys nawet nie musnął szwedzkiego eksportu broni. Wręcz przeciwnie, w ubiegłym roku wzrósł on o 7% i osiągnął rekordową wartość 13,6 miliardów koron. Głównymi odbiorcami były Holandia, RPA oraz Pakistan. Do największych transakcji należała sprzedaż 90 wozów bojowych do Holandii oraz dostawy myśliwców JAS 39 Gripen do RPA. Oficjalnie w Szwecji eksport broni jest zakazany do krajów, które są w stanie wojny, znacząco łamią prawa człowieka, lub są niestabilne.

Szwecja, Dziennki

3.03.2010


Szwedzkie nowości w Genewie. Wraz z otwartymi wczoraj międzynarodowymi targami samochodowymi w Genewie, nadchodzi wiosna dla branży motoryzacyjnej. Po ciężkiej zapaści w przemyśle samochodowym, producenci zaczynają spoglądać w przyszłość bardziej optymistycznie. ±tekst...

saab95 volvo s60 Koenigsegg Agera

 Saab 9-5

 Volvo S60

 Koenigsegg Agera

Szwecja, Dziennki

2.03.2010


Udany sezon narciarski w Szwecji. Wszystko wskazuje na to, że ubiegłoroczny, zimowy rekord znów zostanie pobity i obroty w tym roku będą lepsze o 3-5%. Poprzedniej zimy sprzedano karnety na wyciągi za 1,2 miliarda koron, a roczny wzrost obrotów wyniósł 16%. Tym razem amatorów białego szaleństwa nie odstraszają ani srogie mrozy, ani głęboki śnieg. Wyciągi i stoki pełne są narciarzy, a nieco wzmocniony kurs korony nie odstrasza zagranicznych turystów, gdyż przez niemal rok mieliśmy w Szwecji deflację, czyli spadek cen.

backe

Szwecja, Dziennki

2.03.2010


Rośnie zainteresowanie Saabem. Według danych organizacji branżowej Bil Sweden, w lutym zarejestrowano w Szwecji zaledwie 525 samochodów marki Saab, o 37% mniej niż w lutym roku ubiegłego. W tym roku, jak dotąd, spadek wyniósł aż 51%. Mimo to dealerzy wyraźnie zauważają ostatnio większe zainteresowanie wokół Saaba, zarówno ze strony firm, jak i osób prywatnych. To zapewne efekt wyjaśnienia się jego niepewnych losów, po przejęciu przez holenderskiego Spykera. Najbliższa przyszłość zapowiada się więc obiecująco. (Zobacz też: Spyker-Saab)

Saab 9-5

Saab 9-5, najnowszy model Saaba.

Szwecja, Dziennki

2.03.2010


Szwedzi bez entuzjazmu dla euro. 50% Szwedów nie chce euro i woli zachować własną walutę, koronę. 39% jest gotowa wprowadzić obcą walutę w swoim kraju, podczas gdy 11% nie ma zdania. Takie wyniki zaprezentował uznany instytut badania opinii publicznej Sifo. Jeszcze rok temu siły były wyrównane. Teraz jednak konsekwencje pozbycia się instrumentów własnej polityki monetarnej stały się bardziej widoczne – katastrofa ekonomiczna na Łotwie, kraju, który dopiero rozpoczął proces przystąpienia do EMU, regres na Słowacji oraz bankructwo Grecji. Szwedzi nie palą się więc, by dołączyć do PIGS (po angielsku „świnie”) - skrót od Portugalia, Irlandia, Grecja, Hiszpania (ang.: Spain) – jak nazywane są dzisiaj kraje, które euro doprowadza do ruiny.

Korony

Szwecja, Dziennki

1.03.2010


Brakuje nart. Wyjątkowo śnieżna zima oraz bogate w medale dla Szwecji igrzyska zimowe w Vancouver (11 medali, z czego 10 zdobytych w konkurencjach narciarskich) sprawiły, że w Szwecji zapanowała prawdziwa narciarska gorączka. W sklepach, w wielu miejscach w kraju, zabrakło sprzętu, szczególnie długodystansowych biegówek. Również rekordowo dużo chętnych (aż 56 000 osób) zgłosiło swój udział w tegorocznym, 86-tym już z kolei Biegu Wazów (Vasaloppet), który odbędzie się, jak zwykle, w pierwszą niedzielę marca, pomiędzy miejscowościami Mora i Sälen.

narty

Szwecja, Dziennki

1.03.2010


Lepiej w szwedzkim przemyśle. W lutym – po raz pierwszy od marca 2008 r. – wskaźnik wielkości zatrudnienia w przemyśle wzrósł z poziomu 49,6 do 55,0. Wartość indeksu powyżej 50 oznacza, że większość firm potrzebuje teraz nowych pracowników i wskazuje nieśmiało na wzrost przemysłowy. Popyt wydaje się stabilny i stosunkowo wysoki, a przedsiębiorstwa planują zwiększenie produkcji w najbliższym półroczu.

Szwecja, Dziennki

1.03.2010


Większość za królem. Następczyni szwedzkiego tronu, księżniczka Victoria, cieszy się wśród Szwedów największą popularnością ze wszystkich członków rodziny królewskiej. Mimo to większość (64%) uważa, że obecny król, Carl XVI Gustaf, powinien pozostać na tronie, mimo zbliżającej się w przyszłym roku emerytury. Zaledwie 17% jest zdania, że powinien abdykować na rzecz córki. Większość zwolenników króla chce, by sprawował swoją funkcję do końca życia, lub dopóki zdrowie mu na to pozwoli. 15% chciałoby ustalenia jakiejś granicy czasowej, a tylko 1% jest zdania, że zmiana na tronie powinna nastąpić jak najszybciej.

nic

xxx

Carl XVI Gustaf, król Szwecji.

Szwecja, Dziennki

1.03.2010


Szwecja zdobyła 11 medali na zimowej olimpiadzie w Vancouver – 5 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe – zajmując siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, ex aequo z Chinami i Francją. Jest to drugi wynik w historii. Tylko igrzyska w Turynie przyniosły lepszy rezultat. Szwedzi są bardzo zadowoleni z takiego wyniku, choć tradycyjnie z zazdrością i niedowierzaniem spoglądają na Norwegię.

  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 © Szwecja.net