back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Luty 2010 00176

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2010


Piąty złoty medal dla Szwecji! Szwedki powtórzyły swój sukces z Turynu i zdobyły złoty medal w curlingu. Pod wodzą Anette Norberg pokonały one Kanadę 7:6 po dogrywce. Brązowy medal wywalczyły Chiny.

curling

Od lewej: Kajsa Bergström, Anna Le Moine, Cathrine Lindahl, Eva Lund, Anette Norberg.

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2010


Miłość bez wspomagania – nie będzie wierszy dla Młodej Pary. Mårten Castenfors, szef galerii sztuki Liljevalchs w Sztokholmie, zrezygnował z poetyckiego projektu uczczenia ślubu księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Oryginalny pomysł artystycznego happeningu, podczas którego aktorzy mieli odczytywać wiersze miłosne, napisane na cześć Młodej Pary, nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony szwedzkich poetów. Wielu z nich przyjęło propozycję napisania takiego wiersza ze zdziwieniem i rozbawieniem, niektórzy wyrażali się nawet bardziej dosadnie. Projekt upadł, a miłość Victorii i Daniela będzie musiała rozkwitać bez środków wspomagających. (zobacz też 28.10.2009)

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2010


Koniec raju zakupowego w Szwecji dla Duńczyków. Szwedzkie ceny przestają już być dla nich tak atrakcyjne, jak kiedyś. Jeszcze rok temu 100 duńskich koron było warte 150 koron szwedzkich, teraz jest to już poniżej 130 sek. Bezpośrednie podwiązanie duńskiej waluty do euro, na którego spadkowy kurs wpływa m. in. kryzys w Grecji, sprawia, że korona duńska traci na wartości. Daje się to we znaki nie tylko Duńczykom, ale i mieszkańcom Skanii, pracującym w Danii.

Tymczasem handel przygraniczny z Norwegią bije rekordy. W ubiegłym roku odnotowano wzrost o 16%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Norwedzy wydali wtedy w szwedzkich sklepach ponad 12 mld sek i z każdą kolejną wycieczką do Szwecji wydają coraz więcej. Interes kwitnie najbardziej w gminie Strömstad, która wyrabia aż połowę całkowitego obrotu.

Oresund

Most nad Öresund, cieśniną między Szwecją i Danią.

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2010


Szwedzkie finanse państwowe mają się coraz lepiej. W styczniu tego roku nadwyżka wyniosła 19,8 miliarda koron. Również ubiegły rok okazał się lepszy niż to przewidywano. Miłą niespodzianką okazały się większe wpływy z tytułu VAT oraz szybszy wzrost konsumpcji. Szwedzki Urząd Ekonomiczny, o wdzięcznej nazwie Ekonomistyrningsverket, przewiduje teraz, że w latach 2010-2013 wpływy do państwowej kasy będą większe niż prognozowano o około 10 mld rocznie.

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2010


SPYKER LOGO

I żyli długo i szczęśliwie. Przejęcie od GM Saaba Automobile przez holenderską firmę Spyker Cars, połączone z udzieleniem wielomiliardowej pomocy publicznej nowemu podmiotowi Spyker-Saab, wywołało falę optymizmu w branży motoryzacyjnej w Szwecji. Poddostawcy wycofują wcześniejsze wypowiedzenia swoim pracownikom. Fabryka w Trollhättan przygotowuje się do wznowienia produkcji już w marcu. Victor Muller, szef Spykera, nie traci nadziei, że do końca roku wyprodukuje 60 000 samochodów. Czyżby to koniec telenoweli „Saga o Saabie”?...saab

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2010


Siarczyste mrozy – siarczyste ceny. Długotrwałe mrozy stały się powodem gwałtownego wzrostu ceny prądu na energetycznej giełdzie nordyckiej – tak co najmniej tłumaczą elektrownie. Okazuje się jednak, że np. szwedzkie elektrownie jądrowe nie wykorzystują całej swojej mocy, co podbija cenę prądu. Sprawą zainteresowała się minister gospodarki Maud Olofsson i wezwała szefów głównych koncernów energetycznych do udzielenia wyjaśnień. Dzisiaj premier Norwegii Jens Stoltenberg żąda zdecydowanie – startujcie reaktory natychmiast! Państwa skandynawskie mają wspólny rynek energetyczny.

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2010


Złoto dla Szwecji. Sztafeta 4 x 10 km, w składzie Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren och Marcus Hellner, zdobyła kolejny złoty medal dla Szwecji na zimowej olimpiadzie w Vancouver. Kolejne miejsca zajęła Norwegia i Czechy.

sztafeta

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2010


Zimowe rekordy. -42°C wskazywały dziś w nocy termometry w Naimakka na północy Szwecji. Pobity więc został wczorajszy rekord -40,1°C z miejscowości Gielas. Padają również rekordy głębokości pokrywy śnieżnej. Osiąga ona 50-120 cm. W wielu miejscowościach, zwłaszcza na południu Szwecji, taka głębokość śniegu występowała zaledwie kilkakrotnie w przeciągu ostatnich 100 lat. Wygląda jednak na to, że zbliżamy się do końca zimowych ekscesów. Już w piątek zapowiadane są dodatnie temperatury w południowej Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2010


Sprzedaż Saaba sfinalizowana. Dziś o godz. 16.30 Spyker podpisał ostatnie umowy z GM i stał się w końcu właścicielem Saaba Automobile. Decydujące dla pomyślnego zakończenia transakcji było uznanie przez wszystkie strony pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na ponad 4 mld koron, wraz z państwowymi gwarancjami. Likwidacja Saaba będzie przerwana, a wszystkie dotychczasowe umowy, m. in. z dealerami i dostawcami, zostaną przeniesione do nowej spółki. Oprócz tego będą zawarte nowe umowy, dotyczące przyszłej współpracy.

Ostatnio największe emocje budziła kwestia możliwości finansowych Spykera i sposobu finansowania zakupu Saaba. Pierwszą ratę do zapłaty, w wysokości 50 mln dolarów (ok. 150 mln zł), Spyker pożyczył. Połowa kwoty ma pochodzić od rosyjskiego bankiera Władimira Antonowa, podejrzewanego o kontakty z rosyjską mafią. Dlatego jego udział w firmie Spyker musiał zostać ukryty, by transakcja mogła dojść do skutku.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2010


Szwedzka armia idzie na wojnę... ze śniegiem. Sytuacja jest ekstremalna, najgorsza od czasów powstania kolei, stwierdziła minister infrastruktury Åsa Torstensson i wezwała na pomoc armię do odśnieżania torów. Jak na razie udział armii jest ograniczony do 300 żołnierzy, ale nie wykluczone, że na śnieżny front zostaną rzucone nowe oddziały. Wszystko zależy od tego, jakie siły wystawi przeciwnik – śnieg.

Odśnieżanie torów

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2010


Coraz więcej Szwedów i szwedzkich przedsiębiorstw staje się „klientami” komornika. W ubiegłym roku ilość podań o ściąganie długów przekroczyła 1,2 mln sztuk. Jest to roczny wzrost o 18%. Ligę złych płatników prowadzi woj. Skania, gdzie ilość zgłoszeń wzrosła o 23%. I będzie jeszcze gorzej, widać to po ogromnej ilości napływających podań o nakaz płatności już w pierwszych tygodniach roku – twierdzi Urząd Komornika.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2010


Zostań w domu – rekomenduje kierownictwo komunikacji miejskiej Sztokholmu. Praktycznie wszystkie naziemne linie metra są nieprzejezdne. Wiele pociągów podmiejskich jest odwołanych lub jeżdżą sporadycznie. Tysiące Sztokholmian nie mogło dzisiaj dostać się do pracy. Podobnie jest w Skanii, na południu kraju. W mediach mówi się o „śnieżnym chaosie”, choć chaos zapanował przede wszystkim w instytucjach odpowiedzialnych za infrastrukturę. Śnieg w lutym spadł na Szwedów, jak grom z jasnego nieba. Zobacz zdjęcia z zasypanej Szwecji nowe okienko.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2010


Lustracji w Szwecji nie będzie. Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo posiada listę około 50-ciu Szwedów, którzy współpracowali z NRD-owską bezpieką Stasi. Jak dotąd Säpo nie ujawniło listy, argumentując, że może to zaszkodzić bezpieczeństwu państwa, pracy policji oraz samym agentom. Teraz jednak odzywają się głosy, domagające się ujawnienia szwedzkich agentów NRD. Carl B Hamilton, polityk Folkpartiet (Liberałów), chce, aby o umieszczeniu na liście poinformować co najmniej samych szpiegów. Minister sprawiedliwości Beatrice Ask nie widzi jednak powodów do ujawnienia listy.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2010


Złoto i brąz dla Szwecji w biegu łączonym! Marcus Hellner zdobył złoto dzięki fantastycznej współpracy z Johanem Olssonem, który na finiszu zadowolił się brązowym medalem.

Hellner i Olsson

Johan Olsson (z lewej) i Marcus Hellner po zwycięskim biegu.

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2010


Masz już dosyć zimy i śnieżyc? Tak, wystarczy! – odpowiedziało na pytanie szwedzkiej telewizji 62% respondentów. Niestety, „dosyć” mają za wcześnie. Meteorolodzy zapowiadają nowe nawałnice, które zasypią 30-40 centymetrową pokrywą śniegu południową Szwecję, Götaland i południowy Svealand. Sztokholm i okolice mają się zadowolić 20-30 centymetrami.

Pozostałe 38% wybrało alternatywę „Ależ nie, jest tak wspaniale!”. I mają czego chcieli.

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2010


Bohaterką dnia w Szwecji jest narciarka Anja Pärson, która zdobyła wczoraj brązowy medal w kombinacji alpejskiej (slalom + zjazd), podczas Olimpiady zimowej w Vancouver. Dzień wcześniej Anja przeżyła groźny upadek w trakcie zjazdu, gdzie prędkość przekracza 100 km/godz. Upadła tuż przed metą, mając drugi czas i pewne srebro. Na start w kombinacji zdecydowała się, mimo nadal odczuwanego bólu, na 5 minut przed startem. Teraz sięgnie po złoto w supergigancie.

Anja Pärson

Anja Pärson, zdobywczyni sześciu olimpijskich medali – jak dotychczas – na olimpiadach 2002, 2006 i 2010, złoty, srebrny i 4 brązowe.

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2010


Wiatraki nieopłacalne. Szwedzki, państwowy koncern energetyczny Vattenfall wycofuje się z inwestycji w energię wiatrową. Według nowego planu inwestycyjnego, środki przeznaczone na nieopłacalną wiatroenergię zmniejszono o połowę. Aż o 72% natomiast planuje się teraz zwiększyć inwestycje w zakłady energetyczne, wykorzystujące paliwa kopalne – węgiel i gaz – oraz w wydobycie węgla brunatnego. Inwestycje obejmą Polskę, Holandię i Niemcy.

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2010


Drugie złoto dla Szwecji. Björn Ferry zdobył dziś w nocy złoty medal w biegu patrolowym (biathlon) na zimowej Olimpiadzie w Vancouver. Srebro przypadło Austrii, a brąz Francji.

Björn Ferry

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2010


Szwedzi nakradli ze sklepów rzeczy wartości 9 miliardów koron w ciągu ubiegłego roku, donosi branżowa organizacja handlowców Svensk Handel. Na jednego Szweda wypada 1000 koron. Za ponad dwa miliardy kradnie personel sklepów. Reszta to włamania oraz drobne kradzieże dokonywane przez klientów. Najczęściej znikają z półek drogie mięsa, kawa, baterie oraz produkty higieniczne.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2010


Coraz więcej Szwedów popiera zaangażowanie kraju w Afganistanie, gdzie stacjonuje około 500 szwedzkich żołnierzy. 48% pytanych jest zdecydowanie za udziałem w operacjach ONZ w Afganistanie, a tylko 26% przeciw. Jeszcze w październiku 2009 roku odpowiednie cyfry wynosiły 34% za i 37% przeciw. Badanie przeprowadzono wkrótce po śmierci dwóch szwedzkich żołnierzy w Afganistanie 8 lutego tego roku.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2010


Złoto dla Szwecji. Wczoraj na Olimpiadzie w Vancouver 22-letnia Szwedka, Charlotte Kalla, wygrała biegi narciarskie na dystansie 10 km stylem dowolnym. Nasza Justyna Kowalczyk była dopiero piąta, ze stratą 17 sekund do zwyciężczyni. Szwedka jest specjalistką od dystansu 10 km techniką dowolną. Dla Polki ta właśnie konkurencja nie jest najmocniejszą stroną. Kolejny start biegaczki zaplanowany mają na środę. O godz. 19.15 rozpoczną rywalizację w sprincie.

Charlotte Kalla

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2010


Inwigilacja, korupcja i oszczercze kampanie to biznesowe metody szwedzkiej Ikei w Rosji. Gazeta Expressen ujwniła tajne dokumenty meblowego giganta, w których zaleca się m.in. rozpoznanie rosyjskich biznesmenów i polityków, znalezienie ich słabych punktów oraz zbadanie możliwości szantażu. Do tych celów Ikea używa rosyjskich urzędników, policji oraz służb specjalnych, prawników, parlamentarzystów, dziennikarzy. Z dokumentów wynika, że działalność Ikei w Europie Wschodniej jest oparta na korupcji, zastraszaniu niepokornych, a w razie potrzeby ich oczernianiu za pomocą posłusznych mediów.

Kierownictwo Ikei próbowało początkowo zaprzeczać, jednak gdy dowiedziało się, że Expressen opublikuje dowody, dwóch szefów koncernu w Rosji, Per Kaufmann i Stefan Gross, straciło pracę. Z dokumentów wyłania się ponury obraz szwedzkiego biznesu...pil

Ikea Moskwa

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2010


Obfite opady śniegu w ostatnim czasie doprowadziły w Szwecji do zawalenia się dachów w wielu budnynkach. W ubiegłym tygodniu uległa zniszczeniu część dachu dużego centrum handlowego ICA Maxi w Haparandzie, na północy kraju. Wcześniej zapadło się wiele dachów w gminie Hudiksvall, w środkowej Szwecji. Dzisiaj poddał się pod naporem śniegu duży dach magazynu, 250 m2, na wyspie Gotland. Na szczęście, jak dotąd, obyło się bez ofiar w ludziach.

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2010


Spyker–SAAB coraz bliżej finału. Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził pożyczkę 400 mln euro dla holenderskiej firmy Spyker na kupno Saab Automobile. Największa przeszkoda w doprowadzeniu do finału przejęcia Saaba od GM została usunięta.

Pożyczka jest żyrowana przez szwedzkie państwo, co kwalifikuje ją jako pomoc publiczną. Gwarancje państwowe dla polskich stoczni stały się jedną z przyczyn żądania ich likwidacji przez Komisję UE. Tym razem Komisja bardzo chwali szwedzki rząd, który tak sprytnie uzasadnił pomoc publiczną, że można udawać, iż pomocą to nie jest.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2010


Szwedzi są mistrzami świata w używaniu IT – Technologii Informacyjnej. Tak wynika z raportu profesora Leonarda Wavermana z London Business School. Szwecja wyprzedza USA, a sąsiednia Norwegia znalazła się na trzecim miejscu. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też pozostali sąsiedzi – Dania i Finladnia, odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

12

Szwecja, Dziennki

11.02.2010


130 miliony koron pomocy publicznej udzieli szwedzkie państwo firmie Seabased AB, która ma zbudować elektrownię falową u wybrzeży Szwecji. Seabased jest autorem nowatorskiej techniki pozyskiwania energii elektrycznej, z wykorzystaniem fal morskich. W pobliżu Smögen, na zachodnim wybrzeżu, ma powstać park 420 agregatów. Oprócz szwedzkiego państwa projekt wspomoże sumą 120 mln koron również Finlandia, poprzez państwową firmę energetyczną Fortum.

seabased

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2010


Nowe cyfry w ekonomii. Riksbanken, szwedzki bank narodowy, pozostawił niezmienioną stopę referencyjną (reporänta), na wyjątkowo niskim poziomie 0,25%. Jednocześnie bank koryguje wcześniejsze prognozy i zapowiada podwyżkę stopy „od lata lub wczesnej jesieni”. Według nowej prognozy średnia stopa referencyjna będzie wynosiła 0,4% w ciągu 2010 roku, 1,8% w 2011 i 3,3% w 2012 roku. PNB ma w tych latach wynosić odpowiednio 2,5%, 3,4% oraz 3,1%, a inflacja 1,6%, 2,9% i 3,1%.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2010


xx

Lars G Josefsson

nic

Ponad 5,2 miliarda koron zysku przekazał Vattenfall, państwowy gigant energetyczny, swojemu właścicielowi – szwedzkiemu państwu. Odchodzący dyrektor naczelny, Lars G Josefsson, mógł z zadowoleniem stwierdzić, że w ciągu swojej kadencji wzbogacił państwową kasę o 45 mld koron. Z lokalnej, niszowej firmy Vattenfall przekształcił się w poważnego, europejskiego gracza. Bardzo duże zyski koncern osiąga m.in. w Niemczech i w Polsce. Za wkład w rozwój szwedzkiego dobrobytu wymienionym bardzo dziękujemy.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2010


Skandynawskie, państwowe linie lotnicze SAS nie wychodzą z kryzysu. Aby przetrwać muszą znacząco zmniejszyć koszty. Nowa emisja akcji ma przynieść pięć miliardów koron. Jest to już druga emisja w ciągu niecałego roku. Ostatniej wiosny SAS wypuścił akcje za sześć miliardów. Dodatkowy miliard z górką dorzucił szwedzki rząd w formie pomocy publicznej. Wdrażany aktualnie program oszczędnościowy Core SAS ma zmniejszyć koszty firmy o 7,3 mld koron. Trzeba zaciskać pasa – jak to u SASa.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2010


Komisja unijna wyraziła zgodę na udzielenie przez państwo szwedzkie pomocy publicznej dla Saab Automobile, w formie gwarancji na ponad 4 miliardy koron pożyczki (1,6 mld zł). Komisarz Neelie Kroes uważa, że państwowa gwarancja nie narusza zasad konkurencji. Ta sama komisarz domagała się likwidacji stoczni Gdańsk z powodu wykorzystania gwarancji rządowych na... 4,68 miliona zł.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2010


Lasse Hallström

nic

Nowy film Lassego Hallströma, szwedzkiego reżysera pracującego w Stanach, zdetronizował Avatara na amerykańskiej, filmowej liście przebojów. Po weekendowej premierze romantyczny dramat „Dear John” znalazł się na pierwszym miejscu listy, mimo mało entuzjastycznych recenzji. Entuzjastyczni byli widzowie. Miłosna opowieść, umieszczona w scenerii 11 września, wyciągnęła z ich kieszeni ponad 30 mln $ już podczas pierwszych dni.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2010


Ślub księżniczki to fantastyczny biznes dla sztokholmskich hoteli. Gdy tylko ogłoszono datę ślubu szwedzkiej następczyni tronu, stoliczne hotele podwoiły ceny noclegów obejmujących dzień 19 czerwca. Mimo to większość pokoi jest już zarezerwowana. Ceny wahają się od 2 do 6 tys. koron za dobę. Według organizacji branżowej Svensk Handel obroty, związane ze ślubem księżniczki Victorii, osiągną 2,5 miliarda koron. Temat Monarchia...monarchia

Sztokholm Grand Hotel

Grand Holel w Sztokholmie, położony na przeciwko pałacu królewskiego.

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2010


Dwóch szwedzkich żołnierzy poległo wczoraj w Afganistanie. Ubrany w mundur afgańskiej policji osobnik otworzył do nich ogień z bliskiej odległości. Podczas strzelaniny zginął również afgański tłumacz oraz sam napastnik. Dodatkowo jeden szwedzki żołnierz został ranny. Jest to pierwszy przypadek śmierci wśród szwedzkiej załogi w Afganistanie od 2005 roku, kiedy to również poległy dwie osoby. W ostatnich dziesięcioleciach 14 szwedzkich żołnierzy straciło życie w walce.

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2010


Nowa atrakcja w Sztokholmie. Sztokholm dorobił się nowej atrakcji światowej klasy. Na szczyt ogromnej, sferycznej areny Globen można teraz wjechać za pomocą szklanej gondoli, zamontowanej na zewnątrz budowli. Podczas podróży szklaną bańką można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. SkyView – tak nazwano nową przyjemność – ma kosztować 5-7 mln sek rocznie. Dla pokrycia tych kosztów potrzeba 120 000 chętnych. 20-minutowa wycieczka na szczyt globu kosztuje 120 sek (48 zł) dla dorosłych oraz 90 (36 zł) dla dzieci.

xxx

xxx

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2010


W 2009 roku zarejestrowano w Szwecji 54 619 nowych firm. Jest to o 8,3% mniej niż rok wcześniej, według statystyk prowadzonych przez Jobs and Society Nyföretagarcentrum. Rozwój nowej przedsiębiorczości wrócił do poziomu sprzed dziesięciu lat. Mniejsza aktywność gospodarcza obywateli jest szczególnie uciążliwa dla mniejszych gmin.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2010


Nadal trudne warunki jazdy w niemal całej Szwecji. Intensywne opady śniegu przesunęły się na północ, gdzie może spaść parę decymetrów nowego śniegu. Południowa Szwecja może liczyć na chwilę oddechu. Lotnisko Skavsta, gdzie lądują tanie linie z Polski, będzie dzisiaj czynne. O 8:58 wylądował już nawet pierwszy samolot. Lotnisko Arlanda również funkcjonuje, ale jest problem z dojazdem tam. Wykoleił się bezpośredni pociąg ze Sztokholmu Arlanda Express. Powoduje to duże opóźnienia w ruchu wielu pociągów na trasie Sztokholm–Uppsala.

zima

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2010


Pilotów oraz pozostały personel lotniczy obowiązywać będą takie same reguły trzeźwości, jak kierowców samochodów w Szwecji. 0,2‰ to stan po spożyciu alkoholu, a 1,0‰ to nietrzeźwość. Narkotyki obejmuje zero tolerancji. Policja będzie mogła robić wyrywkowe kontrole personelu nie tylko, gdy istnieje „uzasadnione podejrzenie”, jak to było dotychczas. Obostrzenia przepisów dotyczyć będą również pasażerów. Rozrabiający, pijani podróżni będą ryzykowali więzienie do 6 miesięcy, a nie tylko karę pieniężną jak dotychczas. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 września.

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2010
16:06:


Skavsta zasypana. Gwałtowne opady śniegu, w połączeniu z silnym wiatrem, sparaliżowały dzisiaj lotnisko Skavsta pod Sztokholmem, dokąd przylatuje sporo samolotów z Polski. Kilka lotów zostało odwołanych. Ucierpiało na tym około 350 pasażerów. Jest nadzieja, że wieczorem będzie można przyjąć niektóre, bardzo opóźnione samoloty. Do tej pory nie wylądował jednak tutaj żaden samolot. Prognozy na jutro są nieco lepsze. Skavsta dzisiajSkavsta

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2010


Anders FärdighSzwed pierwszy na świecie. Jak donosi metro.se, młody Sztokholmianin, Anders Färdigh, napisał, jako pierwszy na świecie, zewnętrzny program dla iPada, rewolucyjnego urządzenia firmy Apple. Programik jest bardzo prosty, ale wiadomość o nim rozeszła się błyskawicznie na całym świecie. Jest on traktowany jako „proof of concept”, czyli dowód, że system funkcjonuje. Steve Jobs, szef Apple oraz współtwórca (wraz ze Steve Wozniakiem) pierwszego PC na świecie, zaprezentował iPada – coś pomiędzy laptopem a smartfonem – w ubiegłym tygodniu w San Francisco. I znowu zmienił świat. iPad iPad

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2010


Kredytowa pułapka. Lawinowo wzrasta ilość Szwedów, którzy wpadli w pułapkę szybkich kredytów przez sms. Komornik otrzymał w ubiegłym roku 46 000 podań o nakaz płatności. Jest to 30-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Coraz więcej osób bierze tego typu pożyczki, aby zapłacić bieżące rachunki, lub wręcz spłacać inne kredyty. Prowadzi to nieubłaganie do osobistego bankructwa i życiowej katastrofy.

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2010


ABB podejrzany. Szwedzko-szwajcarski koncern elektroenergetyczny jest ponownie podejrzewany o nielegalną współpracę cenową. Policja przeprowadziła rewizje w Västerås oraz Ludvice. Urząd ds Konkurencji wraz z Urzędem Komornika badają sprawę na zlecenie komisji UE. W październiku ubiegłego roku ABB zostało obciążone karą 346 mln koron za nielegalne budowanie kartelu. Teraz jest podejrzewane ponownie o współpracę z konkurencją, w związku z wdrażaniem techniki poprawiającej sprawność sieci przesyłowych.

abb

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2010


Po śnieżnej nawałnicy, jaka dotknęła wczoraj południową Szwecję, sytuacja na drogach zaczyna się normalizować. Wszystkie większe drogi są przejezdne. Nadal jednak występują znaczne opóźnienia pociągów. Dziś kolej na pogranicze Götaland i Svealand, gdzie spodziewane są dalsze obfite opady śniegu oraz silne wiatry. Temperatura zaledwie parę stopni poniżej zera.

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2010


Mando Diao – szwedzka grupa rokowa – otrzymała rządową nagrodę eksportu muzycznego 2009. Grupa znalazła się w ten sposób m.in. w towarzystwie Roxette, Björna Ulvaeusa oraz Benny Anderssona. „Mando Diao jest jednym z tych szwedzkich zespołów, które odniosły największy sukces na świecie. W 2009 roku grupa umocniła dodatkowo swą pozycję, dając około 150 koncertów w m.in. Wielkiej Brytani, Niemczech, USA i Azji” – motywuje jury. YouTube new

Mando

   

Szwecja, Dziennki

2.02.2010


Efektywność balonikiem mierzona. Policja w Kalmar wprowadziła nowy system wynagradzania – pensja policjanta będzie zależna od ilości przeprowadzonych kontroli trzeźwości na drogach oraz wypisanych mandatów. Teraz kalmarscy policjanci stawiają pewnie kierowcom piwo w barach, by zaraz za rogiem podnieść sobie pensję.

   

Szwecja, Dziennki

1.02.2010


Kolejny tydzień czekają nas śniegi i mrozy w Szwecji. Niejednokrotnie trzeba sięgać pamięcią wstecz 10-20 lat do takiej zimy. Aktualny tydzień zaoferuje pewnie sporo meteorologicznych rekordów w wielu miejscach kraju. Jak na razie mamy najzimniejszy styczeń w południowej Szwecji od 23 lat. W Linköping odnotowano najniższą temperaturę od 1942 roku, -28,9°C. Ale na tym zimowych ekscesów nie koniec.

zima

   
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net