back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

w

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Styczeń 2010 00181

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2010


Dziś telewizyjna premiera dokumentalnego filmu „Resan till livets kärna” (Podróż do jądra życia) – najnowszego dzieła Lennarta Nilssona, światowej sławy szwedzkiego fotografa. Autor epokowych fotografii, dokumentujących rozwój człowieka od zapłodnienia, filmu „Sagan om livet” (Baśń o życiu) oraz książki „Ett barn blir till” (Rodzi się dziecko), jako pierwszy sfotografował żywy płód w łonie matki. I tym razem pozwala nam on obejrzeć najmniejsze cegiełki ludzkiego organizmu – komórki. W unikalnych sekwencjach Nilsson śledzi atak wirusa H5N1 (ptasiej grypy) na żywą komórkę. Za pomocą specjalnie zbudowanych kamer oraz nowoczesnych mikroskopów dokumentuje najgłębiej skrywane tajemnice ludzkiego ciała.

Lennart Nilsson, tumme

Dziecko w łonie matki. Fot. © Lennart Nilsson.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2010


Zadłużenie szwedzkich gospodarstw domowych było w grudniu 2009 roku większe o 9,3% w porównaniu z grudniem roku ubiegłego i o 0,3% w stosunku do listopada 2009. Zadłużenie Szwedów wzrasta siódmy miesiąc z rzędu. Największą popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe. W 2009 roku wzrosły one o 160 mld koron. Całkowite zadłużenie gospodarstw domowych wynosi obecnie 2,334 biliona koron, czyli blisko jeden bilion złotych.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2010


Nadal brak lekarzy w Szwecji. Mimo że ilość zatrudnionych lekarzy i dentystów znacznie wzrosła w latach 1995-2007, szwedzka służba zdrowia nadal odczuwa ich brak. Najbardziej brakuje lekarzy specjalistów – okulistów, rentgenologów, patologów oraz neurologów. Lekarze z innych krajów Unii mogą praktykować w Szwecji bez żadnych dodatkowych egzaminów. Kompetencje językowe kandydata ocenia wyłącznie pracodawca.

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2010


Saab sprzedany – znowu. Po intensywnych negocjacjach amerykański koncern General Motors zawarł porozumienie o sprzedaży Saaba Automobile holenderskiej firmie Spyker Cars. Porozumienie zostało potwierdzone przez GM oraz przez szwedzki rząd, który udzielił już gwarancji na ponad 4 mld koron pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Teraz pozostaje tylko czekać na pozytywną decyzję ze strony samego EBI.

Spyker zaprezentował podobno biznesplan, gwarantujący Saabowi przetrwanie i pewniejszą przyszłość oraz przekształcający go w bardziej sportową i ekskluzywną markę, pod szyldem nowej spółki Saab Spyker Automobiles. Jak podaje holenderska gazeta „de Telegraaf”, Spyker ma zapłacić GM 350 milionów euro, z czego większość w formie akcji w nowo powstałym koncernie Spyker-Saab.

Oby tym razem była to decyzja ostateczna. Pamiętajmy, że porozumienie w sprawie sprzedaży Saaba ogłoszono już raz wcześniej w sierpniu 2009 roku (zob. 180809). Temat SAAB...

Spyker

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2010
17:40

Holenderski Spyker Cars kupuje Saaba Automobile od GM – podała przed chwilą agencja AFP. Spyker wzywa na konferencję prasową o 19:15 w Sztokholmie. Czyżby kolejna sensacja, którą za chwilę będzie trzeba dementować..?

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2010

Po kilku dniach przerwy w zasypywaniu nas śniegiem, szwedzki instytut meteorologiczny SMHI zapowiada... koniec przerwy. Od jutra znowu zaczynamy dzień od miotły i łopaty. Duże opady śniegu w całym kraju oraz silny wiatr mają spowodować utrudnienia w ruchu drogowym i nie tylko – pociągi i samoloty nie pozostaną bez wpływu. Szczególnie dotknięte będą Götaland, wschodni Svealand oraz Norrland.

zima

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2010

Strach pisać o Saabie. Pisanie dzisiaj czegokolwiek o Saabie Automobile wiąże się z nieodłącznym ryzykiem konieczności dementowania tego następnego dnia. Wczoraj szwedzkie media pełne były doniesień o bliskim porozumieniu GM oraz Spyker Cars, w sprawie przejęcia Saaba przez tego ostatniego. Około południa tytuły doniesień oznajmiały już „Saab sprzedany”, by w dwie godziny później przyznać, że „Decyzja opóźnia się”. Wieczorem, po konferencji prasowej szefa GM, Eda Whitacrea, okazało się natomiast, że nie ma żadnego porozumienia i decyzja z grudnia 2009 o likwidacji firmy nadal obowiązuje.

 

Szwecja, Dziennki

24.01.2010

Rok wyborczy. 19 września 2010 roku odbędą się w Szwecji wybory do parlamentu oraz do władz samorządowych. Odbywają się one tutaj jednocześnie. Rozpoczęła się walka o władzę, mamy już za sobą pierwsze debaty. Zapewne nie raz będziemy pisać na ten temat. Warto więc spojrzeć na krajobraz przed bitwą...Rok wyborczy 2010

 

Szwecja, Dziennki

24.01.2010

Nowy stary most. Szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria, dokonała wczoraj otwarcia, po całkowitej renowacji, najstarszego czynnego mostu Sztokholmu – Norrbro (Most Północny). Most istnieje od ponad 200 lat i łączy Gamla Stan (Stare Miasto) z Norrmalmem, północną częścią miasta. Składa się z trzech części: północnej, nad Norrström, środkowej, przebiegającej przez wysepkę Helgeandsholmen, na której leży szwedzki sejm, riksdag, oraz południowej, nad Stallkanalen, kanałem, oddzielającym riksdag od starówki. Renowację rozpoczęto w 2007 roku i kosztowała ona 175 mln koron.

Norrbro

Norrbro, najstarszy most Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2010

Kontrowersyjna torebka. Zdjęcie, zrobione przywódcom partii politycznych po środowej debacie w riksdagu, obudziło gorące dyskusje. I to nie na tematy stricte polityczne. Na zdjęciu mianowicie szefowa Socjaldemokratów, Mona Sahlin, została uwieczniona ze swoją ekskluzywną, czerwoną torebką marki Louis Vuitton. Ten symbol luksusu, wart podobno około 6 000 koron, mocno kłuje w oczy partyjnych kolegów i wyborców, którym kłóci się on z wizerunkiem partii, dbającej rzekomo o równość społeczną. Sahlin tłumaczy się, że torebka to urodzinowy prezent. Zobacz zdjęcie Torebka

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2010

Google promują w Szwecji swój serwis mapowy Street View. Wiosną ubiegłego roku samochody z umieszczonymi na dachach aparatami fotografowały ulice szwedzkich miast. Oprócz Sztokholmu, Geteborga i Malmö, na zdjęciach znalazły się Eskilstuna, Jönköping, Skellefteå, Haparanda, Umeå, Halmstad i Växjö. Teraz, nie ruszając się z domu, można zafundować sobie wirtualny spacer po wybranym mieście. Mimo że przypadkowo sfotografowane na ulicach twarze osób i samochodowe tablice rejestracyjne są zatuszowane, serwis budzi spore dyskusje. W odróżnieniu od wielu innych krajów, w Szwecji Google nie są z taką usługą pierwsze. Podobną oferuje już od kilku lat Hitta.se.

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2010

Rekordowe opóźnienia pociągów w grudniu. Łączny czas opóźnień szwedzkich pociągów wyniósł w grudniu aż 13 627 godzin – najwięcej od 15 lat. Śnieg i mróz powodowały pęknięcia szyn, przymarzanie kół i awarie prądu. Cały ubiegły rok okazał się jednak minimalnie lepszy od poprzedniego – 91% pociągów przybyło na miejsce punktualnie.

Intercity Are

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2010

Szwedzkie finanse w dobrym stanie. Według ministra finansów Andersa Borga (m), Szwecja ucierpiała z powodu kryzysu mniej niż inne kraje i mniej, niż wcześniej się obawiano. Wydatki na bezrobocie są o 7% mniejsze, niż przewidywały prognozy. Obniżyły się też koszty przedterminowych rent i absencji chorobowych. Rośnie ilość przepracowanych godzin, wbrew wcześniejszym przewidywaniom o 3-procentowym spadku w latach 2009-2012, co daje większe wpływy z podatków. Wzrost gospodarczy przewidywany jest w tym roku na poziomie +3%, czyli o 1% więcej, niż listopadowa prognoza. Według Andersa Borga zaczną też powoli rosnąć ceny mieszkań.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2010

Studenckie kredyty w Szwecji. Dzięki łatwym do uzyskania oraz nisko oprocentowanym, państwowym kredytom studenckim, wielu młodych ludzi w Szwecji może podjąć studia. Student szkoły wyższej może np. otrzymać 8140 sek co 4 tygodnie, gdzie 5444 koron jest pożyczką, a reszta zapomogą. Oprocentowanie kredytu wynosi w tym roku 2,4%. Spłaty są bardzo dogodne i rozłożone na wiele lat. Aktualnie byli studenci są winni państwu 183 miliardy koron. Pożyczek udziela państwowa instytucja CSN.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2010

Godniejsze życie dla osób starszych. To cel składanego dzisiaj do rozpatrzenia przez radę ustawodawczą projektu szwedzkiego rządu. Według tej propozycji osoby starsze mają mieć większy wpływ na przysługującą im formę opieki domowej. Będą mogły w większym stopniu decydować, kiedy i jakiego rodzaju pomocy i obsługi potrzebują. Komuny będą też mogły wypłacać rekompensatę osobom, które nie otrzymały pomocy, zgodnie z prawem o opiece socjalnej, lub gdy nie zapewniono im pomocy w określonym czasie, lub we właściwy sposób. Zmiany w prawie o opiece socjalnej mają zostać wprowadzone w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2010

Rośnie sprzedaż przez internet. Szwedzkie portale sprzedażowe i aukcyjne, takie jak Blocket czy Tradera, biją rekordy popularności w kryzysowych czasach. W ubiegłym roku na portalu Blocket wystawiono towary o łącznej wartości 192 mld koron, co odpowiada ponad 6 procentom łącznego szwedzkiego produktu narodowego brutto, a ilość ogłoszeń wzrosła o 9% w porównaniu z rokiem 2008. Nie tylko względy ekonomiczne decydują o rosnącym ruchu na takich stronach. Kusi łatwość i wygoda internetowych zakupów lub sprzedaży rzeczy używanych. Jest to też coraz bardziej akceptowane społecznie. Również coraz więcej firm, mających magazyny pełne niesprzedanych produktów, przekonuje się do takich kanałów dystrybucji, jak np. Tradera.

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2010

nic

Stare oprawki znowu w modzie. Po niemal 50 latach zapomnienia, trzy modele oprawek do okularów, zaprojektowane przez Sigvarda Bernadotte w latach 60-tych ubiegłego wieku dla pewnej firmy w Jönköping, nareszcie ujrzą światło dzienne. Wtedy nawet nie trafiły do produkcji. Teraz, pół wieku później, znowu są modne.

 

nicDodatkowo smaczku dodaje fakt, że Sigvard Bernadotte, oprócz tego, że był światowej sławy projektantem, urodził się jako książę Szwecji. Utracił jednak swój tytuł i prawo do szwedzkiego tronu, gdy w 1934 r., wbrew woli króla Gustava V, ożenił się z pochodzącą z nieszlacheckiego, polsko-niemieckiego rodu Ericą Patzek. Po utracie wszystkich przywilejów musiał jakoś utrzymać siebie i żonę. Wtedy właśnie zajął się wzornictwem przemysłowym.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2010

Coraz więcej skarg na szwedzkie banki. Ilość skarg na banki w Szwecji, jakie wpłynęły do Powszechnego Urzędu Reklamacji, wzrosła w ubiegłym roku aż o 16%. Najwięcej klientów protestowało przeciwko poczynaniom Swedbanku oraz najgorszego ze szwedzkich banków, państwowej Nordei. Nordea jest również wątpliwej chwały rekordzistką wzrostu niezadowolenia wśród szwedzkich klientów bankowych.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2010

Zabrakło łyżew. Dzięki surowej zimie wszystkie jeziora i przybrzeżne wody morskie w Szwecji pokryte są solidnym lodem. Umożliwia to uprawianie popularnego tutaj zajęcia – wielokilometrowych wycieczek na łyżwach. Zainteresowanie jest tak duże, że w sklepach zabrakło długodystansowych łyżew. Sprzedaż podwoiła się w porównaniu z 2008 rokiem.

łyzwy długodystansowe

Långfärdsskridskor – dalekodystansowe łyżwiarstwo – szybować na łyżwach .

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2010

Szwecja obserwuje z niepokojem wzmożoną aktywność militarną Rosji. – Jest całkowicie jasne, że ilość ćwiczeń wojskowych, nie tylko w rejonie Bałtyku, ale i w innych miejscach, znacznie wzrosła w ostatnim roku – stwierdził Sverker Göranson, naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, podczas krajowej konferencji Naród i Bezpieczeństwo w Sälen. Minister obrony, Sten Tolgfors, zauważył natomiast, że Rosja pokazała w Gruzji, że obniżyła próg użycia siły poza swoimi granicami.

Bardziej aktualnym problemem dla szwedzkiej armii jest jednak przekształcenie obowiązkowego poboru na dobrowolne wstępowanie do wojska. Czeka tu walka polityczna, gdyż opozycja chce zachować pobór.

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2010

Rok Chopinowski w Szwecji. Szwedzka minister kultury, pani Lena Adelsohn Liljeroth (m), zainauguruje 21 stycznia Rok Chopinowski, podczas uroczystości w Konserthuset w Sztokholmie. Muzycy Filharmonii Królewskiej, wraz z pianistą Horacio Gutierrezem, wykonają koncert Chopina nr 1. Tego samego dnia odbędzie się seminarium, z udziałem Boel Adlera oraz Staffana Scheji. W ramach jubileuszu 200-letniej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, szwedzcy koneserzy kultury będą mogli wysłuchać wielu koncertów i seminariów oraz obejrzeć wystawy, poświęcone życiu i twórczości genialnego, polskiego pianisty. Urodzony w Polsce, zmarły we Francji, kochany na całym świecie – piszą szwedzkie media.

Sztokholm, Koncerthuset

Filharmonia w Sztokholmie – Konserthuset.

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2010

Nowe złoża gazu w Szwecji. Mimo kryzysu nie brakowało w ubiegłym roku chętnych do podejmowania ryzyka poszukiwaczy kopalin w Szwecji. Aż 18 nowych pozwoleń wydały władze na poszukiwanie gazu w tzw. Siljansringen, w woj. Dalarna. Duże pokłady gazu natrafiła tam firma Igrene AB. Sören Hedberg, jeden z trzech właścicieli firmy, ocenia w wywiadzie dla agencji TT, że złoża w tym rejonie mogą zaspokoić roczne zapotrzebowanie Szwecji, 150 terawat, przez sto lat lub więcej.

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2010

Volvo sprzedaje się coraz lepiej. Sprzedaż samochodów osobowych Volvo wzrosła w grudniu ubiegłego roku aż o 26% w stosunku do grudnia 2008. Oznacza to wzrost przekraczający średnią dla branży. Według statystyk organizacji branżowej Acea całkowity wzrost sprzedaży samochodów w Europie wyniósł 16% w grudniu 2009 roku. Jednak wyniki dla całego roku są już mniej satysfakcjonujące – sprzedaż spadła o 1,6%. Volvo sprzedało o 9,6% mniej niż rok wcześniej, niecałe 203 000 samochodów, podczas gdy sprzedaż Saaba spadła o 59% – 26 567 sztuk.

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2010

xxx

Grobowiec Magnusa Ladulåsa.

px

Badania grobowca Magnusa Ladulåsa. Naukowcy uzyskali pozwolenie na otwarcie grobowca Magnusa Ladulåsa, króla Szwecji w latach 1275-1290, syna Jarla Birgera, uważanego powszechnie za założyciela Sztokholmu. Grób znajduje się w sztokholmskim kościele Riddarholmskyrkan, tradycyjnym miejscu pochówku władców Szwecji. W królewskim grobowcu spoczywają szczątki pochowanych w latach 1290-1360 siedmiu osób – krewnych Jarla Birgera, m. in. jego dzieci i wnuków. Naukowcy chcą porównać próbki ich materiału DNA z materiałem uzyskanym z innego grobu w Varnhem, który może być miejscem spoczynku Jarla Birgera. Zgodność materiału genetycznego potwierdzi tę tezę.

Wcześniej naukowcy dostali też pozwolenie na otwarcie sarkofagu króla Karola XII, w celu zbadania materiału kuli, która była przyczyną jego śmierci w 1718 r. (Zobacz też: 21.10.2009.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2010

Likwidator Saaba wyznaczony. Mimo, że decyzja o likwidacji Saaba Autombile została ogłoszona już 18 grudnia 2009 roku, nadal rozkwitają różne spekulacje na temat przyszłości firmy. Niemal codziennie media donoszą „sensacyjne” wieści o nowych ofertach na kupno Saaba, składanych GM. Tymczasem rozpoczął się już proces likwidacji i zarząd nad firmą przejął likwidatorzy. Wyznaczył ich szwedzki Urząd ds. Przedsiębiorstw, Bolagsverket. Są nimi brytyjski adwokat Stephen Taylor oraz Szwed Peter Törngren. Przejmuje ni teraz wszystkie funkcje dotychczasowego dyrektora naczelnego Jana-Åke Jonssona. Temat Saab...saab

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2010

Wielkie porządki w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan, przed planowanym na 19 czerwca tego roku ślubem szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem. Na tę okazję zabytkowa katedra musi lśnić pełnym blaskiem. Każdy jej zakątek jest dokładnie czyszczony i odnawiany. To zadanie na wielką skalę, nie tylko ze względu na rozmiary katedry, ale i na fakt, że niektóre miejsca nie były odkurzane od 50 lat!

Porządki w 700-letnim kościele niewiele mają wspólnego z tradycyjnym sprzątaniem – do oczyszczenia srebrnego ołtarza używa się bawełnianych tamponów, a do odświeżania malowideł ściennych służy specjalne... ciasto. Całkowity koszt renowacji wyniesie 14 milionów koron, a prace zakończą się 2 maja. Wtedy katedra znów zostanie otwarta dla odwiedzających. Zobacz też: Temat Monarchia.

Szwecja, Sztokholm, Slottsbacken

Wzgórze zamkowe Slottsbacken w Sztokholmie. W głębi Storkyrkan.

 

Szwecja, Dziennki

9.01.2010

Mniejsze podatki w Szwecji. Centroprawicowy rząd Szwecji wprowadza w tym roku ostatni, czwarty etap zmniejszania podatku dochodowego. Dzięki dotychczasowym obniżkom aż 97-miu procentom pracujących pozostawało w portfelu ponad 1000 koron więcej każdego miesiąca. W tym roku państwo zabierze im o dodatkowe 200-250 koron miesięcznie mniej.

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2010

Odkrycie przez polskich naukowców najstarszych na świecie śladów czworonogów, które wyszły z morza na suchy ląd, jest przedstawiane przez szwedzkie media jako szwedzkie osiągnięcie. Grzegorz Niedźwiedzki, jeden z odkrywców, analizując przedziwne ślady, nawiązał nieopatrznie współpracę z Perem Ahlbergiem, profesorem z Uppsali.

– Niedźwiedzki poprosił o pomoc w ocenie śladów – mówi Ahlberg. On sam skłaniał się raczej do myśli, że zostawiły je płetwy prehistorycznej ryby. Szybki rzut oka przekonał mnie, że to ślady łap – dodaje profesor. (unt.se)

Jeszcze dalej posuwa się szwedzkie radio. Według radia odkrywcą jest Per Ahlberg. „Per Ahlberg doszedł do tego porównując swoje nowo odnalezione ślady łap z innymi skamielinami...” mówi spikerka (sr.se: „Det här har Per Ahlberg fått fram genom att jämföra sina nyfunna fotavtryck med andra fossilfynd”).

Sukces ma wielu ojców – klęska jest sierotą.

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2010

Zimowe rekordy. Na północy Szwecji rtęć skurczyła się dziś w nocy do -40,8°C. Taką temperaturę odnotowano na lotnisku Hemavan Tärnaby Airport. Była to najzimniejsza noc tej zimy. Kulminacja mrozów ma nastąpić jednak dzisiaj lub w piątek, więc rekord może być krótkotrwały. W weekend spodziewane jest złagodzenie mrozów.

   

Szwecja, Dziennki

4.01.2010

Coraz mniej osób ginie na szwedzkich drogach. Pozytywny trend, rozpoczęty w 2008 roku, potwierdził się również w roku ubiegłym. Według preliminarnych obliczeń Urzędu Drogowego, w wyniku wypadków drogowych zginęło w Szwecji 355 osób. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 397, podczas gdy w 2007 roku 471 osób. Liczba ofiar, liczona na głowę mieszkańca, była więc w 2009 r. najniższa od roku 1935, czyli od czasu, gdy zaczęto prowadzić oficjalne statystyki wypadków drogowych.

olycka

   
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net