Starzy sąsiedzi w nowych relacjach

Szwecja, Dziennki

8.08.2009
Szwedzi, Norwegowie, Duńczycy i Finowie - bratnie narody i dobrzy sąsiedzi, czy może zacięci wrogowie?

Sąsiedzkie waśnie i przekomarzanki występują między krajami na całym świecie - np. pomiędzy Francuzami i Belgami, czy Hiszpanami i Portugalczykami. Nie inaczej dzieje się ze Szwedami i Norwegami. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego. Dotyczy to bowiem krajów, które latami toczyły ze sobą wojny, krajów z jednej strony podobnych, a jednocześnie różniących się od siebie. Takie "bratnie" narody uwielbiają opowiadać historyjki o swoich gnuśnych sąsiadach i śmiać się z ich języka. Sąsiedzi odwdzięczają się tym samym, uważając tych drugich za nadętych i lekceważących. Mniej więcej taką samą opinię miały do tej pory kraje nordyckie o Szwecji. Ostatnio jednak coś się zmieniło.

Względy ekonomiczne i demograficzne sprawiły, że zmienił się dotychczasowy układ sił w Skandynawii i Szwecja utraciła swoją dominującą rolę (zawsze była dużym, agresywnym sąsiadem, próbującym raz po raz podbijać kraje sąsiednie - z samą Danią walczyła 36 razy na przestrzeni wieków). Teraz sytuacja ekonomiczna sprawiła, że Norwegowie, a przede wszystkim Finowie mają dużo większe poczucie swojej wartości i nie czują się już gorsi od Szwedów. W Malmö buszują napaleni na tanie zakupy Duńczycy, chcący wykorzystać słaby kurs szwedzkiej korony. Fińskie przedsiębiorstwa w ostatnich latach wykupiły dużą część szwedzkiej gospodarki. Szwedzi natomiast ochoczo oddają się w Norwegii czyszczeniu i pakowaniu ryb - pracy, która przez większość Norwegów jest traktowana z pogardą.

Czasy, kiedy Szwedzi zadzierali nosa i uważali się za królów północy, minęły. Teraz to ich nordyccy sąsiedzi stali się bogaci, innowacyjni i nonszalanccy. Zapewne nie omieszkają tego wykorzystać i dodatkowo przytrą im trochę nosa.

kz,
kz@szwecja.net

 

Treriksröset – punkt, w którym stykają się granice Szwecji, Norwegii i Finlandii.
Foto. @ Szwecja.net

00010    
 

Txtxxx

 

 

   

Szwecja.net