Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Grudzień 2009 00066

Szwecja, Dziennki

31.12.2009

Z nowym rokiem nowe prawa. Wiele nowych przepisów wchodzi w życie z nowym rokiem. Dozwolone będzie polowanie na wilka – 27 sztuk drapieżników straci życie w 2010 roku, zgodnie z prawem. Znika znaczek kontrolny na tablicach rejestracyjnych samochodów – państwo zaoszczędzi w ten sposób 37 milionów. Zagraniczne samochody muszą przestrzegać szwedzkich reguł dotyczących opon (zob. 22/10). Mandaty otrzymane w Szwecji będą ściągane we wszystkich krajach UE, i odwrotnie. Unijna dyrektywa usługowa stanie się szwedzkim prawem – to dobra wiadomość dla polskich firm.

Szwecja, Dziennki

30.12.2009

Medialny ping-pong. Milczeniem traktują szwedzkie media informacje o szwedzkim zleceniodawcy kradzieży zabytkowego szyldu z niemieckiego obozu śmierci w Oświęcimiu. Podczas gdy w Polsce podejrzenia kieruje się wyraźnie w kierunku szwedzkiego zleceniodawcy, Szwedzi zdecydowanie temu zaprzeczają...pil

Szwecja, Dziennki

30.12.2009

Szwedzkie państwo podwoiło w tym roku sumę kredytów dla mniejszych przedsiębiorstw. Państwowy koncern Almi udzielił 3,2 mld koron pożyczek szwedzkim firmom, które zatrudniają mniej niż 250 osób. Totalnie koncern dysponuje sumą 5,5 mld koron z państwowej kasy. Jest to forma pomocy publicznej dla własnej gospodarki... wolnorynkowej. Najwięcej pieniędzy, 500 mld, otrzymał przemysł motoryzacyjny. Pomoc otrzymuje obecnie blisko 13 000 przedsiębiorstw. Ponad 500 firm objętych pomocą zbankrutowało w tym roku.

szmal

Szwecja, Dziennki

29.12.2009

Coraz więcej mieszkańców Szwecji osiąga trzycyfrowy wiek. Jednak im więcej stulatków, tym więcej ma roboty... król. Mianowicie każdy, kto osiągnie ten imponujący wiek, otrzymuje telegram gratulacyjny od pary królewskiej. W 1973 r. wysłano 173 telegramy. W ubiegłym roku ilość stulatków w Szwecji wynosiła już 1545 osób. Przy tej ilości tradycja, że król i królowa osobiście podpisują gratulacje dla jubilata, będzie musiała ulec pewnym technicznym modyfikacjom.

Szwecja, Dziennki

29.12.2009

Nowy rekord pobili Szwedzi w tym roku – rekord długów ściganych przez komornika. Łącznie wynosi on 64 mld koron, czyli o 9% więcej niż w roku ubiegłym. Zmniejszyła się jednak ilość dłużników. Jest ich obecnie 359 961 osób. Wysokość długu wynosi średnio 40 tys. koron. Coraz więcej osób powyżej 60–go roku życia staje się klientami Urzędu Komornika.

Szwecja, Dziennki

29.12.2009

Nowy rok – nowa kasa. 200 tysięcy szwedzkich firm ma do nowego roku zainstalować nowe, zmodernizowane kasy fiskalne – stanowi nowe prawo. Jak dotychczas jednak zaledwie trzy tysiące zgłosiło się do Urzędu Podatkowego w tej sprawie. Nowe kasy obowiązują od 1 stycznia, a za ich nieposiadanie Urząd grozi karą 10 000 koron. Wystarczy jednak złożyć zamówienie na kasę przed nowym rokiem, by dostać półroczną dyspensę. Urząd obiecuje patrzeć przez palce na opieszałość przedsiębiorców w początkowym okresie.

Szwecja, Dziennki

28.12.2009

Nowa dyrektywa. Od dzisiaj zaczyna obowiązywać w Unii nowa dyrektywa o świadczeniu usług. Ma ona ułatwić prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwa usługowe w innych niż własny krajach Unii. We wszystkich krajach członkowskich zostają uruchomione strony internetowe z pełną informacją dla przedsiębiorców. W Szwecji jest to www.verksamt.se. Pozostałe języki będą osiągalne na str. www.eu-go.eu. Kompromis między nacjonalistycznymi krajami starej Unii, UE15, a wcielonymi w 2004 roku krajami byłego obozu socjalistycznego, osiągnięto już w grudniu 2006. Czas pokaże, czy nowe przepisy ukrócą rasistowskie ekscesy związków zawodowych w krajach UE15. Skalę konfliktu ilustruje znana sprawa Vaxholm w Szwecji...oil

Szwecja, Vaxholm

Vaxholm – nadmorska idylla wśród sztokholmskich szkierów stała się symbolem konfliktów na unijnym rynku pracy między starą i nową „Europą”.

Szwecja, Dziennki

24.12.2009

God Jul! – mówią Szwedzi, wyrażając w ten sposób całe nasze polskie „Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia”. A brzmi to jeszcze krócej, coś w rodzaju „GuJu”. Mimo tej spartańskiej wylewności Święta w Szwecji są obchodzone długo i pracowicie. Już na początku grudnia firmy zapraszają klientów i pracowników na tzw. julbord (stół świąteczny), czyli obżarstwo w gronie. Potem szaleństwo zakupów i parę dni świąt, czyli kolejne obżarstwo. Chrześcijański charakter Świąt skutecznie przyćmiewa wszechobecna propaganda komercji. Zaraz po Świętach rzucamy się na... wielką przecenę międzyświęcia (mellandagar), czyli dni między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Potem Sylwester, zabawa, leczenie kaca. Na tym nie koniec. 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli, które jest tu również dniem wolnym od pracy. W tym roku przypada ono niezwykle zgrabnie w środę, więc nikt normalny nie weźmie się do roboty przed 11 stycznia – czego i Wam, drodzy czytelnicy, z całego serca życzymy.

Szwecja, jul

Szwecja, Dziennki

24.12.2009

Od tłuszczu się nie tyje! W sam raz na Święta brytyjscy naukowcy ogłosili wyniki swoich badań – od tłustego jedzenia się nie tyje. W ciągu 10-ciu lat obserwowano 90 tys. osób i nie znaleziono żadnego związku między tłustym jedzeniem i tyciem. Jest to dotychczas największe badanie w tej dziedzinie. Okazało się, że nawet tłuszcze nasycone nie mają wpływu na naszą wagę. Szwedzki urząd kontroli żywności przez wiele lat zalecał unikanie tłuczu. – Dwie generacje Szwedów otrzymywały błędne rekomendacje i tropiły tłuszczu w każdym kęsie całkiem niepotrzebnie – mówi prof. Göran Berglund z Uniwersytetu w Lund.

Szwecja, Dziennki

23.12.2009

Życie po życiu. Wydawać by się mogło, że decyzja GM o likwidacji Saaba Automobile zakończy dyskusje na temat przyszłości tej szwedzkiej marki samochodów. A jednak nie, zamieszanie trwa nadal. Spyker Cars złożył nową ofertę GM i domaga się jej rozpatrzenia. Media donoszą o jeszcze innych kupcach, zainteresowanych wskrzeszeniem nieboszczyka. Pracujący nadal w pocie czoła negocjatorzy postanowili jednak rozsądnie wziąć świąteczny urlop, więc i my przyjrzymy się temu saabskiemu gadaniu dopiero po Świętach.

Szwecja, Dziennki

18.12.2009

Koniec Saaba. Właściciel Saaba Automobile, amerykański gigant motoryzacyjny General Motors, oświadczył dzisiaj, że przerywa rozmowy z holenderską spółką Spyker Cars, która była jedynym już pretendentem do kupna Saaba. Oznacza to likwidację Saaba Automobile. Będzie ona przebiegać w zorganizowanych formach, zapewnia europejski szef GM, Nick Reilly. Saab spłaci wszystkie długi, łącznie z należnościami dostawców oraz zakończy produkcję i dystrybucję samochodów. Wszystkie gwarancje zostaną dotrzymane, zapewniony zostanie serwis oraz części zamienne. Nie jest to więc bankructwo. Dobiega końca historia jednej z dwóch marek światowej klasy szwedzkich samochodów. Dokładnie 60 lat temu, w grudniu, rozpoczęto seryjną produkcję Saaba. Temat Saab...pil

grób saaba

Szwecja, Dziennki

18.12.2009

Nagły atak zimy w Szwecji sparaliżował komunikację w wielu regionach kraju. Najbardziej ucierpiała południowa Szwecja. Również dzisiaj będzie padał śnieg w Skanii. W pozostałej części kraju śniegi ustały, ale nadal jest ostry mróz. Na przykład w narciarskiej miejscowości Idre, w środkowej Szwecji, było dziś w nocy -36,8°C, a nie jest to rekord kraju. Obserwujemy wyraźne ochłodzenie klimatu.

Szwecja, Dziennki

16.12.2009

Saab. Jedynym partnerem General Motors w negocjacjach o kupno Saaba Automobile jest już teraz holenderska spółka Spyker. Jej głównym właścicielem jest rosyjski oligarcha Antonow, który kontroluje również Conversbank z bankami w Rosji, na Łotwie i Litwie. Alexander Antonow został postrzelony w biały dzień wiosną tego roku w Moskwie. Pięć strzałów w brzuch. Nie jest to „wymarzony kandydat teściowej” – jak to określił komentator szwedzkiej telewizji.

Szwecja, Dziennki

15.12.2009

Nowy stadion w Sztokholmie. Władze miasta podjęły decyzję o budowie nowego stadionu w Sztokholmie. Światowej klasy obiekt o nazwie Stockholmsarenan powstanie obok hali widowiskowej Globen, w południowej części Sztokholmu. Budowa rozpocznie się już w przyszłym roku i ma trwać trzy lata. Generalnym wykonawcą będzie firma budowlana Peab Sverige AB.

Stockholmsarena

Projekt Stockholmsareny. Ilustr. White Arkitekter.

Szwecja, Dziennki

15.12.2009

Znudzona ciepłą i mokrą jesienią Szwecja przybiera śnieżną szatę. W całym kraju temperatura utrzymuje się poniżej zera i świeży śnieg nie znika już po godzinie. Zimowa aura ma się utrzymać do końca tygodnia. Optymiści twierdzą, że jest nawet szansa na białe Święta.

Szwecja, Dziennki

14.12.2009

Coraz więcej emocji budzi groźba przejęcia szwedzkich marek samochodowych Volvo i SAAB przez Chińczyków. Szowinistycznym z natury Szwedom trudno się pogodzić z myślą, że ich klejnoty narodowe wylądują w pogardzanym tutaj „trzecim świecie”. Temperaturę wrzenia w tej sprawie osiągnięto w ubiegły weekend...pil

Szwecja Volvo Saab Chiny

Czy Chiny przejmą koronne szwedzkie marki? Ilustr. Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

12.12.2009

13 grudnia obchodzimy w Szwecji dzień Świętej Łucji – Luciadagen. Pieśń Sankta Lucia rozbrzmiewa w całym kraju. Senne procesje przybranych w długie, białe suknie postaci, wraz z panną w uświedczonej koronie na czele, wyłaniają się z mroków poranka. Korowody Świętej Łucji odwiedzają tego dnia szkoły, miejsca pracy, szpitale, instytucje opieki społecznej. Nawet goszczący nadal w Sztokholmie laureaci Nagrody Nobla są tradycynie budzeni przez białą Lucię z płonącymi świecami na głowie, pieśnią Sankta Lucia. Posłuchajmy...pil

Szwecja, Lucia

Obchody Dnia Świętej Łucji.

Szwecja, Dziennki

11.12.2009

To bardziej przypomina Afganistan niż Norwegię – mówił jeden z dziennikarzy raportujących wczoraj z Oslo. Stolica Norwegii przyjmowała wczoraj laureata pokojowej Nagrody Nobla, Baracka Obamę, prezydenta USA. Była to największa akcja sił bezpieczeństwa w historii Norwegii. 2000 policjantów, helikoptery krążące nad miastem, wyrzutnie rakietowe w pogotowiu. A wszystko to dla... gołąbka pokoju.

Szwecja, Dziennki

10.12.2009

Nobeldagen – Dzień Nobla. Dziś w Sztokholmie odbywają się uroczystości rozdania nagród Nobla. Najpierw jednak w stolicy Norwegii, Oslo, Pokojową Nagrodę Nobla odbierze prezydent USA Barack Obama – niespodzianka roku. Potem w sztokholmskiej filharmonii król Szwecji wręczy nagrodę pozostałym noblistom. Wzbogaceni o 10 milionów koron i uścisk królewskiej dłoni nobliści przeniosą się do tutejszego ratusza na bal. Towarzyszyć im będzie około 1300 osób. Uroczystości podglądać będzie... reszta świata: Oslo, nagroda pokojowa 12:50–14:20 Oslo Obama, Sztokholm, pozostałe nagrody 16:25–18:00 Nobel, Sztokholm, bal noblistów 18:50–23:30 Szwecja Nobel.

Sztokholm, Złota sala ratusza

Złota sala sztokholmskiego ratusza, sala taneczna Balu Noblistów.

Szwecja, Dziennki

9.12.2009

Z górnej półki. Karton wina, 12 butelek Bordeaux Château Pétrus rocznik 1982, sprzedano wczoraj na aukcji w Sztokholmie za 310 000 koron. Jest to rekord Szwecji. Inny czerwony kruk, La Tâche z 1990 roku, poszedł za 290 000 koron za 12 butelek. Całkowity obrót aukcji wyniósł 5,3 mln koron.

Szwecja, Dziennki

8.12.2009

Morska autostrada Szwecja–Polska. Szwecja przeznaczy 180 mln koron na rozbudowę portów w Karlskronie i Gdyni. Celem jest zapewnienie infrastruktury dla wymiany handlowej między Szwecją i Polską. Na linii Karlskrona–Gdynia kursują już dzisiaj szwedzkie promy. Oprócz rozbudowy obu portów inwestycja obejmie również modernizację odcinków linii kolejowych do portu w Karlskronie. Całe przedsięwzięcie to część projektu „Motorways of the sea”.

Karlskrona

Karlskrona z lotu ptaka.

Szwecja, Dziennki

7.12.2009

Szwecja-dyskrecja. Niedzielny dziennik telewizyjny poinformował mieszkańców Szwecji, że polska minister zdrowia, Ewa Kopacz, chciała zakupić tutaj szczepionki przeciwko świńskiej grypie. Te same, o których w Polsce mówi ona, że są niepewne. Szwecja zakupiła szczepionkę dla wszystkich mieszkańców kraju, choć nie wszyscy chcą się zaszczepić. Ofertę Tuska otrzymał szwedzki minister spraw społecznych Göran Hägglund (kd). Problem w tym, że polski rząd nie miał pojęcia, że to nie Hägglund jest właścicielem szczepionek – dysponują nimi władze lokalne. Ta żenująca sprawa jest objęta klauzulą tajności – informuje dziennik – więc i my prosimy nie powtarzać tego nikomu.

Szwecja, Dziennki

4.12.2009

Miliardy dla firm. Zwolnienia chorobowe zmalały drastycznie w latach 2008-2009. Stawka ubezpieczeń chorobowych okazała się zbyt wysoka i przedsiębiorstwa otrzymają teraz zwrot nadwyżki. Firma ubezpieczeniowa Alfa oświadczyła np., że jest w stanie sprostać swoim zobowiązaniom, bez pobierania jakiejkolwiek opłaty w tym roku. Prywatne firmy otrzymają w sumie zwrot 5 mld koron nadpłaconych ubezpieczeń już w przyszłym tygodniu.

Szwecja, Dziennki

4.12.2009

Finanse publiczne Szwecji coraz lepsze. Poprawa finansów publicznych następuje znacznie szybciej niż to przewidywano, oznajmił dzisiaj minister finansów Anders Borg. Dzięki pewnej poprawie koniunktury, w połączaniu z odpowiedzialną polityką rządu, stan finansów publicznych kraju jest lepszy niż to uprzednio przewidywano. Równowagę lub nadwyżkę osiągniemy w latach 2013-14 – przewiduje Borg.

Szwecja, Anders Borg

Szwecja, Dziennki

3.12.2009

Ukarane Związki. Socjalistyczne związki zawodowe Byggnads (budowlane) oraz Elektrikerna (elektryków) muszą zapłacić 2,7 mln koron odszkodowania i kosztów sądowych za rasistowskie wystąpienia przeciw łotewskiej firmie Laval. Łotysze budowali szkołę w Vaxholm pod Sztokholmem, co wywołało wściekłość tutejszych związków, zrzeszonych w centrali LO. Związki przegrały już dwa lata temu proces w tej sprawie przed Trybunałem UE. Temat Vaxholm...Szwecja

Szwecja, Dziennki

3.12.2009

Nowe ograniczenia. Rząd proponuje wprowadzenie nowych przepisów w Szwecji, zakazujących żeglowania pod wpływem alkoholu. Dolną granicą ma być 0,2 promila alkoholu we krwi, a od 1 promila będzie to ciężkie przewinienie. Zakaz będzie jednak dotyczył tylko łodzi powyżej 10 m, lub szybszych niż 15 węzłów. Dzisiejsze przepisy są uznaniowe i zależą od widzimisię policji wodnej.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

1.12.2009

Zakończyło się posiedzenie zarządu GM w sprawie Saaba. W oficjalnym oświadczeniu GM podaje, że ma potencjalnych kupców, zainteresowanych przejęciem szwedzkiej marki. Kandydaci i ich oferty zostaną przeanalizowane do końca grudnia. Po ich kompleksowej ocenie, okaże się, czy uda się znaleźć dobre rozwiązanie dla Saaba. Jeśli nie, zostanie rozpoczęty proces likwidacji. Nie ujawniono, kim są zainteresowani, jest ich jednak dostatecznie wielu, by nadzieje wokół Saaba znów odżyły. Jego przyszłość rozstrzygnie się jeszcze z końcem tego roku.

Szwecja, Dziennki

1.12.2009

Dawna Szwecja, od dzisiaj północna kraina Unii Europejskiej, pozdrawia dawną Polskę i inne wschodnie landy zjednoczonej Europy – na prawie niemieckim. Od dzisiaj obowiązuje w naszym państwie nowa konstytucja, zwana też traktatem lizbońskim. Żadne z głównych mediów w naszych krainach nie odnotowało tego faktu na pierwszych stronach dnia. Nie było salw, nie było fanfar, nie było oracji. Nie warto drażnić gawiedzi.

Szwecja flaga

Szwecja, Dziennki

1.12.2009

Ważą się losy Saaba. Już dzisiaj, podczas posiedzenia zarządu koncernu General Motors, rozstrzygnie się przyszłość Saaba (likwidacja albo szukanie nowego właściciela). Na miejscu, w siedzibie GM w Detroit, jest szef Saaba Automobile Jan Åke Jonsson i przedstawiciele szwedzkiego rządu z Jöranem Hägglundem na czele, którzy odbyli już wstępne spotkanie z kierownictwem GM. Na razie żadna ze stron nie chce ujawniać i komentować treści przeprowadzonych rozmów. Oficjalne informacje i decyzja zarządu GM zostaną podane dopiero po zakończeniu posiedzenia późnym wieczorem.

Szwecja, Dziennki

1.12.2009

Optymizm wśród drobnych przedsiębiorców. Według przeprowadzonego w listopadzie badania wśród małych i średnich firm, aż 74% z nich liczy na większy wzrost w przyszłym roku. Tylko 4% obawia się słabszych wyników. Nadal jednak wiele szwedzkich przedsiębiorstw odczuwa skutki słabej koniunktury w postaci niskiej opłacalności i problemów z płynnością finansową, które mogą utrzymać się jeszcze w przyszłym kwartale.

   

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net

       
 

Txtxxx