Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Listopad 2009 00281

Szwecja, Dziennki

30.11.2009

Ostatnie godziny wolności. Od jutra Unia Europejska uzyskuje osobowość prawną, staje się podmiotem prawa międzynarodowego. Konstytucja UE będzie nadrzędna wobec lokalnych ustaw zasadniczych suwerennych do dzisiaj państw członkowskich. Wszystkich oprócz Niemiec. Niemcy zagwarantowały sobie immunitet wobec ustawodawstwa unijnego. Pogrzeb wolnej Europy media uczciły grobową ciszą.

Szwecja, Dziennki

30.11.2009

Chiński koncern samochodowy Beijing Auto (BAIC), który był jednym z inwestorów, mających wesprzeć grupę Koenigsegg przy kupnie Saaba Automobile, jest nadal zainteresowany szwedzką marką. Podobnie jak grupa amerykańskich inwestorów pod kierunkiem banku Merbanco. Chętni stawiają tylko jeden warunek – transakcja musi zostać sfinalizowana szybko. Koncern GM, obecny właściciel Saaba, zastanawia się jednak, czy szukać nowego kupca, czy rozpocząć proces likwidacji. Przyszłość Saaba stanie się pewniejsza po wtorkowym posiedzeniu zarządu GM.

Szwecja, Dziennki

30.11.2009

Formuła 1 Mikołajów. W weekend, w Gällivare, na północy Szwecji, przy 20-stopniowym mrozie, odbyły się szóste już mistrzostwa świata Mikołajów. Uczestnicy pochodzili z różnych zakątków świata (Australii, Chin, Afryki, Niemiec i Szwecji). Niektórzy z nich po raz pierwszy w życiu widzieli śnieg i renifery i poczuli prawdziwy mróz. Zawody obejmowały m. in. powożenie zaprzęgiem reniferów i wyścigi na tzw. fińskich saniach, na których jeździ się stojąc i odpychając się jedną nogą. W tym roku najlepszy okazał się Mikołaj z Chin - Jim Cheng. Chińskie Volvo, Saab, Mikołaj? – chiński potop!

chinski Mikolaj

Szwecja, Dziennki

30.11.2009

Szwedzi piją coraz mniej. Spożycie alkoholu w Szwecji spadło w latach 2004-2008 aż o 10%, i to pomimo zniesienia w 2004 r. limitu na ilość wwożonego do kraju alkoholu w obrębie UE. Szwedzi przywożą z zagranicy znacznie mniej alkoholu, zmniejszył się też przemyt. Jednocześnie wzrosły obroty sklepów państwowego monopolu – Systembolaget. Spadek konsumpcji jest zauważalny wśród osób poniżej 50 roku życia. W ubiegłym roku dorosły Szwed wypił w przeliczeniu średnio 9,4 litra czystego alkoholu. Oficjalnie.

Szwecja, Dziennki

28.11.2009

Ishotellet live. Można śledzić już na żywo w Internecie budowę hotelu lodowego w Jukkasjärvi, na dalekiej północy Szwecji. Lodowe wnętrza Ishotellet są projektowane i własnoręcznie wykonywane przez światowej sławy artystów. Teraz, dzięki zamontowanej wewnątrz hotelu kamerze, można każdego dnia oglądać powstawanie fantazyjnych wnętrz i śledzić postępy prac. Na razie kamera towarzyszy Benny'emu Ekmanowi i Hannie Tonek Bonnett przy pracach w Icehotels Artcenter Szwecja, Ishotel. Czytaj o Lodowym Hotelu...Szwecja, Lodowy Hotel

Szwecja, Dziennki

27.11.2009

Stara, szwedzka, miedziana moneta, pochodząca z 1659 roku, została wczoraj kupiona w domu aukcyjnym Bukowskiego w Sztokholmie, za zawrotną sumę 1 875 000 koron (cena wywoławcza 250-300 tysięcy koron). Jest ona teraz najdroższą monetą, jaka kiedykolwiek została sprzedana w Szwecji. Nie przypomina jednak wyglądem tradycyjnego miedziaka. To prostokątna płyta o wymiarach 60 x 34 cm. Szwedzkie monety miedziane tego rodzaju należą do największych na świecie. Jedna z takich monet – największa bita moneta świata, ważąca 19,7 kg (!) – to moneta królowej Krystyny z 1644 roku, znajdująca się w zbiorach Królewskiego Gabinetu Monet w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Ciekawe, jak wówczas radzono sobie z pytaniem – masz parę drobnych w kieszeni?

Szwecja, Bukowskis

Szwecja, Dziennki

27.11.2009

Łagodna jesień. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny listopad będzie wyjątkowo ciepłym miesiącem, cieplejszym nawet od października. Podobne ciepełko w listopadzie, co w październiku, przeżywano w Sztokholmie ostatnio w... 1847 roku. By odnaleźć cieplejszy listopad od października musimy się cofnąć aż do roku 1762, czyli blisko 250 lat.

Sztokholm, afChapman

Jesień w Sztokholmie

Szwecja, Dziennki

26.11.2009

Szał pożyczkowy w Szwecji trwa w najlepsze. Gospodarstwa domowe zapożyczają się coraz bardziej. Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SCB) tempo wzrostu zadłużenia podniosło się już czwarty miesiąc z rzędu – z 8,2% we wrześniu do 8,6% w październiku. Szwedzi coraz lżejszą ręką biorą kredyty mieszkaniowe (wzrost o 10,7%) i pożyczki konsumpcyjne (+5,3%). Ta beztroska to efekt bardzo niskiego (i nadal spadającego) oprocentowania kredytów, które obecnie wynosi średnio 1,91%.

Szwecja, Dziennki

26.11.2009

Ch. Koeningsegg

szwecja

Koenigsegg skorzysta na zamieszaniu wokół Saaba? Złożenie przez tak małą firmę, produkującą 15-20 samochodów rocznie, oferty na kupno Saaba Automobile sprawiło, że Koenigsegg wyszedł z cienia i znalazł się nagle w centrum medialnego zainteresowania. To niezła reklama dla marki - dzięki temu jej rozpoznawalność wzrosła wielokrotnie. Dlatego, nawet wycofując się z negocjacji w sprawie zakupu Saaba, Koenigsegg jako jedyny może wyjść z tego interesu zwycięsko.

Christian von Koenigsegg

Szwecja, Dziennki

25.11.2009

Saab nie przeżyje? Nagły zwrot w negocjacjach w sprawie Saaba budzi duże emocje. Padają oskarżenia pod adresem szwedzkiego rządu za opieszałość i brak aktywnego wsparcia dla tej transakcji. Christian von Koenigsegg nie chce wskazywać konkretnego winowajcy. Cały proces odbywał się pod dużą presją czasową i składał się z wielu elementów. W negocjacjach uczestniczyli szwedzcy, norwescy, amerykańscy i chińscy inwestorzy, prowadzono też rozmowy z EBI w sprawie pożyczki i ze szwedzkim rządem w sprawie udzielenia gwarancji państwowych. Zgranie wszystkich decyzji w odpowiednim czasie okazało się niemożliwe. Ostateczny termin na domknięcie wszystkich spraw, by bezpiecznie wprowadzić w życie nowy plan dla Saaba, był wyznaczony na 30 listopada i nie udało się go osiągnąć.

Ponieważ GM nie ma w tym momencie żadnego innego, potencjalnego kupca dla szwedzkiej marki, wycofanie się grupy Koenigsegg może oznaczać likwidację Saaba, a co za tym idzie 8 tys. miejsc pracy w fabryce w Trollhättan. Pojawiły się już jednak pogłoski, że chiński koncern Geely, który prowadzi poważne rozmowy w sprawie kupna Volvo PV, wyraził też zainteresowanie Saabem. Dla Chińczyków to łakomy kąsek – kupno obu marek dałoby im dostęp do nowoczesnych technologii, sieci dostawców i wielu innych korzyści za naprawdę niewielkie pieniądze. Na razie jednak czekamy na oficjalne stanowisko koncernu GM, które mamy poznać w przyszłym tygodniu. Temat Saab...szwecja saab

Szwecja, Dziennki

25.11.2009

Polska kolęda w Sztokholmie. 5 grudnia w kościele Citykyrkan w Sztokholmie, podczas koncertu „Kolędy i pastorałki”, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie publicznie nieznana dotąd, unikatowa, polska kolęda z XVII wieku. Jej tekst został wywieziony przez szwedzkie wojska w czasie potopu (1655) i przez lata spoczywał zapomniany w skrzyni, w podsztokholmskim zamku Skokloster. Kolęda nosi tytuł ”Jezus Bóg i człowiek w stajence betlejemskiej narodzony” i została napisana przez Jana i Krzysztofa Denhoffów, studentów Akademii Wileńskiej.

Skokloster

Zamek Skokloster

Szwecja, Dziennki

24.11.2009

Koenigsegg rezygnuje z kupna Saaba! Dziś po południu, po pół roku intensywnych rozmów i przygotowań do przejęcia Saaba Automobile, szwedzka grupa Koenigsegg poinformowała, że wycofuje się z transakcji. Christian von Koenigsegg twierdzi, że opóźnienia w doprowadzeniu sprzedaży do końca spowodowały, że pomyślne wprowadzenie w życie nowego planu dla Saaba stało się zbyt ryzykowne. Nie pomogło obiecane wsparcie finansowe ze strony chińskiego koncernu Beijing Auto (BAIC) ani przyznana niedawno po wielkich bólach pożyczka od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości ponad 4 mld koron. Koncern GM, dotychczasowy właściciel Saaba, jest rozczarowany i zaskoczony tą nagłą decyzją. W przyszłym tygodniu, po wstępnej ocenie sytuacji, ma poinformować o następnych krokach w tej sprawie. Temat SAAB...SAAB

Szwecja, saab

Szwecja, Dziennki

24.11.2009

Nowy typ elektrowni. Norwegia uruchamia dzisiaj w pobliżu Oslo pierwszą na świecie elektrownię, wykorzystującą zjawisko osmozy. Elektrownie takie mogą powstawać u ujścia rzek, wpadających do morza. Słodką i słoną wodę rozdziela się półprzepuszczalną membraną. W trakcie osmozy powstaje ciśnienie, które napędza turbiny elektryczne. Dzisiejsza elektrownia ma charakter eksperymentalny. Komercjalne wykorzystanie techniki będzie możliwe za kilka lat. Zobacz film...

Szwecja, Dziennki

24.11.2009

Sztokholm szykuje się powoli na dwutygodniowe świętowanie, którym zostanie poprzedzony ślub księżniczki Victorii 19 czerwca przyszłego roku. Uroczystości rozpoczną się 6 czerwca, w dniu Święta Narodowego, pod hasłem „Love Stockholm 2010”. Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne. Chętnych, chcących śledzić uroczystości ślubne na miejscu, jest podobno kilka milionów osób, oprócz tego również 2 tys. dziennikarzy z kraju i zagranicy.

Dla Sztokholmu to doskonała okazja do zwrócenia na siebie międzynarodowej uwagi i promowania się jako stolica Skandynawii, nie mówiąc już o korzyściach ekonomicznych, płynących chociażby ze sprzedaży pamiątek ślubnych, czy rezerwacji miejsc w hotelach. Sztokholm współpracuje też z gminą Ockelbo, skąd pochodzi narzeczony Victorii, Daniel Westling. Więcej o monarchii i nadchodzącym ślubie...Szwecja

Szwecja, Dziennki

23.11.2009

Steve Sem-SandbergKsiążka o żydowskim getcie w Łodzi nagrodzona. Steve Sem-Sandberg otrzymał tegoroczną nagrodę szwedzkich wydawców, Augustpriset, w dziedzinie literatury pięknej za obszerne dzieło „De fattiga i Lódź” (Biedacy z Łodzi). Książka Sandberga bazuje na autentycznej „Kronice getta” pisanej w latach 1941-44 przez więzionych tam Żydów. Nagroda Augusta została przyznana po raz 21-szy.
Zobacz też 19.10.2009, 21.09.2009.

Szwecja, Dziennki

23.11.2009

Szwedzki gigant meblowy IKEA osiągnął około 84 mld zł zysku w latach 2000–2008. Najlepszym rokiem był 2007, kiedy zysk wyniósł ponad 12,5 mld zł. Wynika to z rocznych sprawozdań fundacji Ingka Holding, macierzystej firmy Ikei, zarejestrowanej w Holandii – donosi DI.se. Blisko połowa zysku poszła na inwestycje, głównie nowe domy towarowe. 24 mld otrzymali udziałowcy oraz właściciele licencji.

Ikea Portland

Szwecja, Dziennki

23.11.2009

Drogie Święta. Szwedzki handel jak zawsze liczy na rekordowe obroty w okresie przedświątecznym, ale tegoroczne Święta będą Szwedów kosztowały więcej niż zwykle. Jak raportuje Centralne Biuro Statystyczne (SCB) ceny wielu świątecznych produktów podskoczyły o kilka procent, i to mimo panującej ostatnio deflacji na poziomie -1,5%. Droższy będzie śledź, szynka i mięso wieprzowe. Świąteczne wypieki też nie będą miłe dla portfela, ze względu na wysokie ceny cukru, bakalii, szafranu i kakao. Drożej zapłacimy też za wysłanie paczek i kartek świątecznych. A najgorsze jest to, że ucieczka od Świąt w ciepłe kraje też nie bardzo się opłaca – wycieczki podrożały o ponad 10%.

Szwecja, jul

Szwecja, Dziennki

23.11.2009

Rosną koszty kształcenia w Szwecji. Centralne Biuro Statystyczne (SCB) zbadało koszty nauki w latach 2004-2008. Największy wzrost kosztów odnotowano w liceach (+18%). Przy jednoczesnym wzroście ilości uczniów o 18%, koszty przypadające na jednego ucznia wzrosły o 4%, do 92 400 koron. W szkołach wyższych i na uniwersytetach całkowity koszt wzrósł o 3%, ale w przeliczeniu na jednego studenta aż o 13%, do 76 000 koron. Całkowite koszty szkół podstawowych na ogół nie zmieniły się, ale ze względu na spadek ilości uczniów o 12%, koszty przypadające na jednego ucznia wzrosły średnio do 80 900 koron. Wśród 30 krajów OECD, w których koszty kształcenia stanowią średnio 5,7% PKB, Szwecja plasuje się ze swoimi wynikami (6,3%) wyjątkowo wysoko, na 6 miejscu.

Szwecja, Dziennki

21.11.2009

W Jukkasjärvi, na dalekiej północy Szwecji, powoli rusza budowa hotelu lodowego (Ishotellet). To największa zimowa atrakcja północnej Europy...szwecja, ishotteletszwecja, ishotellet

Szwecja, Ishotellet, Hotel Lodowy

Szwecja, Dziennki

20.11.2009

Osobistości królewskie z całej Europy, wspólnie z reprezentantami ONZ i UE, świętują dziś w Sztokholmie 20 rocznicę uchwalenia międzynarodowej konwencji praw dziecka. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r., a Szwecja była jednym z pierwszych krajów, które się pod nią podpisały. Gorzej bywa z przestrzeganiem. ONZ nieraz krytykuje Szwecję za odmawianie dzieciom ukrywających się uchodźców dostępu do szkół i służby zdrowia, niehumanitarne traktowanie dziecięcych uchodźców samotnie przybywających do Szwecji. Porwania dzieci rodzicom przez państwowe „familiegestapo” nadal są w Szwecji zbyt częste. Konwencja Praw Dziecka nieraz służy tutaj do walki z rodziną.

Szwecja, Dziennki

20.11.2009

Szybko rosną pensje dyrektorów państwowych przedsiębiorstw. W latach 2004-2008 dyrektorskie pensje w 10 największych firmach państwowych wzrosły średnio o 36%. W tym samym czasie dochody innych pracowników sektora państwowego podniosły się tylko o 15%. Największy procentowo wzrost wynagrodzeń (aż o 66%) odnotowali na swoim koncie szef szwedzkich kolei państwowych (SJ) Jan Forsberg oraz ustępujący wkrótce ze stanowiska szef państwowego koncernu energetycznego Vattenfall Lars G Josefsson. Josefsson miał najwyższą pensję spośród wszystkich dyrektorów – jego roczny dochód w zeszłym roku wyniósł 12 mln koron.

Szwecja, Dziennki

19.11.2009

Koncern zbrojeniowy Saab otrzymał od Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamówienie na wykonanie latającego systemu nadzoru. Wartość zamówienia ocenia się na 1,5 mld koron. Zainteresowanie tego rodzaju systemami, służącymi do nadzorowania obszarów powietrznych i morskich, jest bardzo duże. Saab robił już takie systemy m. in. dla Szwecji, Tajlandii i Brazylii, ostatnio także dla Grecji, a teraz jest w trakcie realizacji zamówienia dla Pakistanu. To jeden z najważniejszych produktów Saaba.

Tymczasem sprzedaż do Brazylii bardziej nagłaśnianego medialnie myśliwca Jas Gripen idzie jak po grudzie i wydaje się coraz mniej prawdopodobna. Szef Saaba, Åke Svensson, nie traci na razie nadziei. W Brazylii nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie przetargu na myśliwce, do którego oprócz szwedzkiego Gripena stanęły też francuski Dassault i amerykański Boeing. Zobacz też 2.10.2009.

Szwecja. Gripen

Gripen NG dla Brazylii.

Szwecja, Dziennki

19.11.2009

Chińczycy w Geteborgu. Dzisiaj przedstawiciele związków zawodowych Volvo PV spotykają się po raz pierwszy z kierownictwem chińskiego koncernu Geely, który złożył ofertę na kupno szwedzkiej marki. Chińska delegacja przybyła do Geteborga po wcześniejszym spotkaniu z przedstawicielami szwedzkiego rządu. Podczas spotkania będzie też obecny przewodniczący zakładowego związku inżynierów w Volvo PV oraz osoba ze szwedzkiego konsorcjum Jakob, które powstało w celu zablokowania możliwości przejęcia Volvo przez Chińczyków. Ze szwedzkiej strony najważniejszą kwestią podczas rozmów będzie ustalenie, jakie plany ma nowy właściciel co do działalności fabryki Volvo w Geteborgu.

Szwecja, Dziennki

18.11.2009


Ruszył Sztokholmski Festiwal Filmowy. Wczoraj wieczorem rozpoczęła się jego 20 edycja. Filmem otwierającym był „Precious” amerykańskiego reżysera Lee Danielsa, który z tej okazji przybył osobiście do Sztokholmu. Tegoroczny festiwal koncentruje się w dużej mierze na tematyce związanej z ochroną środowiska naturalnego.

W tym roku po raz pierwszy można wziąć udział w festiwalu, nie ruszając się z domu – 10 wybranych filmów będzie można odpłatnie ściągnąć i obejrzeć na własnym telewizorze. Dzięki temu dobre, wartościowe filmy, które na ogół nie są dystrybuowane, trafią do szerszej publiczności. W tym roku filmy walczą o nowo utworzoną nagrodę w wysokości 100 tys. koron, które będą przeznaczone właśnie na dystrybucję zwycięskiego filmu.

Szwecja, Dziennki

17.11.2009


4 miejsce dla Andersa Borga (m) w przeprowadzonym przez Financial Times rankingu na najlepszego ministra finansów wśród 19 krajów Unii Europejskiej. Szwedzki minister finansów utrzymał tym samym swoją pozycję z ubiegłego roku. Jury oceniło wysoko jego umiejętności polityczne, natomiast znacznie gorzej wypadł, jeśli chodzi o radzenie sobie z finansami państwowymi. Pierwsze miejsce na liście należy w tym roku do Francji i Christine Lagarde.

Anders Borg

Anders Borg, szwedzki minister finansów.

Szwecja, Dziennki

17.11.2009


Więcej Saabów. Po Nowym Roku Saab Automobile planuje ponad dwukrotnie zwiększyć tempo produkcji w fabryce w Trollhättan, ze 100 do 220 sztuk samochodów dziennie. Jest to pierwszy krok w kierunku powrotu do normalnego tempa produkcyjnego. To obecne, wyjątkowo niskie, sprawia, że klienci muszą czekać na odbiór swoich nowych samochodów zbyt długo. Według aktualnych prognoz Saab zamierza sprzedać w przyszłym roku około 60 tys. samochodów.

Szwecja, saab 9-5

Saab 9-5.

Szwecja, Dziennki

17.11.2009


Volvo coraz bliżej Chin. Chiński koncern samochodowy Geely prowadzi z Fordem coraz bardziej szczegółowe rozmowy na temat kupna Volvo PV. Na razie żadna ze stron nie chce ujawniać kwoty ewentualnej transakcji, ale prawdopodobnie leży ona w granicach 2 mld dolarów (w porównaniu z 6,45 mld, które w 1999 r. Ford zapłacił za Volvo). Volvo ma zachować swoje dotychczasowe licencje technologiczne, ale Geely będzie miało prawo do korzystania z nich. Volvo zachowa też wszystkie swoje obiekty produkcyjne i badawcze, swoją sieć sprzedawców i umowy ze związkami zawodowymi. Plany podboju chińskiego rynku – największego rynku samochodowego świata – to osiągnięcie w ciągu 4-5 lat sprzedaży miliona samochodów rocznie (w porównaniu ze sprzedażą 400 tys. sztuk obecnie). Zobacz też ...szwecja

Szwecja, Dziennki

16.11.2009


W sieci zakupów. Zakupy przez internet stają się w Szwecji coraz popularniejsze. W szczególności, aż o 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym, wzrosła ilość zakupów dokonywanych na stronach zagranicznych. Szwedzi wydali na nie 750 mln koron, i to pomimo niskiego kursu szwedzkiej waluty. Oznacza to, że wraz z umocnieniem się korony, zagraniczne zakupy internetowe staną się jeszcze bardziej popularne. Na razie jednak tradycyjne sklepy nadal górą – sprzedaż internetowa to zaledwie 4% obrotów całego szwedzkiego handlu detalicznego.

Szwecja, Dziennki

16.11.2009


Coraz lepsze wyniki Volvo PV. Volvo sprzedaje ostatnio więcej samochodów. W październiku sprzedaż wzrosła prawie o 16%. Jeśli chodzi więc o procentowy wzrost sprzedaży, jest to wynik lepszy od obecnego właściciela Volvo, koncernu Forda. Jednak te osiągnięcia i tak nie uchronią Volvo PV przed zmianą właściciela - proces sprzedaży szwedzkiej marki jest w pełnym toku.

Saab Automobile nadal nie może się pozbierać. Wyniki październikowej sprzedaży to -65%. Oznacza to, że Saab stracił najwięcej spośród wszystkich europejskich producentów samochodów, którzy w przeważającej większości odnotowali dodatnie wyniki sprzedaży.

Szwecja, Dziennki

16.11.2009


Szwedzkie biura podróży mocno odczuwają skutki słabej koniunktury. Obroty nadal znacząco spadają. W trzecim kwartale, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, sprzedaż spadła o 18%, a w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku aż o 20%. Zawodzą przede wszystkim klienci, podróżujący w celach biznesowych. Powoli zaczyna się natomiast ruch wśród osób podróżujących prywatnie.

Szwecja, Dziennki

13.11.2009


Bałagan w hasłach. Ponad połowa firm i organizacji w Szwecji przyznaje, że nie stosuje ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa, związanych z używaniem haseł i ochroną informacji w systemach komputerowych. Najczęstszym niedbalstwem jest używanie przez wiele osób tego samego hasła, dającego dostęp do dużej ilości, często poufnych, informacji, które w ten sposób mogą trafić w niepowołane ręce. Z przeprowadzonych w 14 krajach badań wynika, że w Szwecji zaniedbania są największe – aż 53% firm nie dba o bezpieczeństwo swoich systemów komputerowych, w porównaniu ze średnią dla innych krajów, wynoszącą 37%.

Szwecja, Dziennki

13.11.2009


Grupa Koenigsegg robi wszystko, by postawić Saaba na nogi. Ostatnio wybrano 137 z 218 amerykańskich dealerów Saaba – najlepszych i najbardziej opłacalnych. Z pozostałych 81 zrezygnowano. Saab będzie działał w USA pod nowym szyldem - Saab Cars North America Inc., z siedzibą w Detroit. Wszyscy amerykańscy dealerzy podpisali jednak porozumienie, na mocy którego będą musieli zamknąć działalność, jeżeli Saab zbankrutuje. Temat SAAB...saab

Szwecja, Dziennki

13.11.2009


Szwecja, SAAB9-5

Saab Automobile przywraca stopniowo do pracy zwolnionych wcześniej pracowników. W ciągu ostatnich trzech tygodni 65 ze zwolnionych wiosną około 700 osób odzyskało swoje etaty. Fabryka szykuje się do produkcji nowych modeli Saaba 9-5 i 9-3 Cabrio, która będzie przeniesiona z Austrii do rodzimego Trollhättan. Tempo produkcji, które w ciągu ostatniego roku było skrajnie niskie, ma się znacząco zwiększyć. W poniedziałek, po dwutygodniowej przerwie na instalację narzędzi produkcyjnych do nowych modeli, znów rusza produkcja. Powoli, ale konsekwentnie Saab zmierza we właściwym kierunku.

Szwecja, Dziennki

12.11.2009


Chińskie plany wobec Volvo. Ambicje chińskiego koncernu samochodowego Geely, który złożył już ofertę na kupno Volvo PV i jest uważany jak dotąd za najpoważniejszego kandydata, to podwojenie sprzedaży samochodów marki Volvo w przeciągu 4-5 lat i otwarcie nowej fabryki w Chinach. Na chińskim rynku ma się sprzedawać 200 tys. samochodów rocznie. Sposobem na zwiększenie sprzedaży ma być stworzenie 2-3 większych i bardziej luksusowych modeli Volvo. Ponieważ Geely nie posiada na razie odpowiednich kwalifikacji do produkcji samochodów klasy premium, bardziej skomplikowana i zaawansowana technologicznie część działalności będzie umiejscowiona w Szwecji. Na razie więc Volvo ma szansę zachować swoją klasę (o ile kiedyś w przyszłości cała produkcja nie zostanie przeniesiona do Chin). Zobacz też ...szwecja

Szwecja, Dziennki

12.11.2009


Szwedzi w sieci. 99% młodzieży w wieku 16-30 lat codziennie używa internetu. Biorąc pod uwagę wszystkich mieszkańców Szwecji wynik wynosi 78%. Młodzi przodują też w korzystaniu z internetu mobilnego (16%) i wysyłaniu smsów. Przeciętny Szwed wysyła dziennie od 1 do 10 smsów, ale 16–20-latkowie są w stanie wyprodukować ich w ciągu dnia 20 i więcej. Szwedzka młodzież coraz częściej rezygnuje też w ogóle z posiadania telefonu stacjonarnego. Takie czasy...

Szwecja, Dziennki

12.11.2009


Szwecja, Sztokholm, NK

Rekordowe święta. Szwedzki handel, pomimo słabej koniunktury, liczy na wyjątkowo udaną sprzedaż w okresie przedświątecznym. Według prognoz Instytutu Badania Handlu (HUI) Szwedzi mają zrobić w grudniu zakupy za około 61,3 mld koron, czyli o 3% więcej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że każdy z nich wyda na świąteczne prezenty średnio po 6 575 koron. Największą popularnością mają się cieszyć artykuły sportowe, a tegorocznym przebojem według Instytutu ma być święcąca ostatnio tryumfy specjalna mata z kolcami do masażu – prezent gwiazdkowy może więc troszkę boleć.

Szwecja, Dziennki

10.11.2009


Koniec państwowego monopolu aptecznego w Szwecji. Szwedzki rząd zadecydował, że dotychczasowy monopolista - państwowa firma Apoteket AB - stopniowo ulegnie częściowej prywatyzacji. Wczoraj przedstawiono nowych właścicieli 466 aptek, które przejdą w prywatne ręce. Całkowita kwota sprzedaży wyniosła 5,9 mld koron...Szwecja, apteka

Szwecja, Dziennki

9.11.2009


Szwecja, narty

Na narty do Szwecji. Sezon narciarski wystartował w tym roku wyjątkowo wcześnie. Niska temperatura i opady śniegu w szwedzkich górach sprawiły, że wiele ośrodków narciarskich uruchomiło wyciągi już w ten weekend. Wygląda na to, że ten sezon pobije zeszłoroczny rekord – ilość rezerwacji wzrosła o 15%. Za rosnącą popularnością szwedzkich gór stoi wysoki kurs euro, sprawiający, że wypady na narty np. w Alpy stały się zbyt drogie. Słaba korona szwedzka zatrzymuje Szwedów w kraju i jednocześnie przyciąga tutaj zagranicznych amatorów białego szaleństwa. Branża narciarska nie odczuwa więc kryzysu, przeciwnie – nigdy jeszcze nie było tak dobrze.

Przed tegorocznym sezonem inwestycje w szwedzkie ośrodki narciarskie wyniosły blisko 1 mld koron. Przeznaczono je na rozbudowę dróg, wyciągów i tras narciarskich, bazę noclegową oraz całą infrastrukturę. Największa inwestycja w wysokości 350 mln koron to nowy ośrodek Experium w Sälen – jednej z najpopularniejszych zimowych miejscowości – zawierający m. in. park wodny, kino 3D, restauracje, sale konferencyjne i wiele innych atrakcji.

Szwecja, Dziennki

9.11.2009


Konsorcjum Jakob – szwedzki pomysł na uratowanie Volvo przed przejściem w chińskie ręce – nadal nie przedstawiło Fordowi, obecnemu właścicielowi Volvo PV, oferty na kupno. By móc wyjść z ofertą Jakob, oprócz swojego dotychczasowego partnera Handelsbanken Market, szuka dodatkowego wsparcia w amerykańskim koncernie finansowym Morgan Stanley. Tymczasem Ford zaprosił już do negocjacji chiński koncern Geely, którego uważa za najpoważniejszego kandydata. W walce o Volvo bierze też udział amerykańskie konsorcjum Crown, posiadające szwedzkie kontakty w banku SEB. Według informacji Dagens Industri, Crown chce, by transakcja w jednej trzeciej była finansowana przez szwedzką stronę. Zobacz również...Szwecja, Volvo

Szwecja, Dziennki

6.11.2009


Fredrik Reinfeldt (m) znowu na szczycie. Magazyn Fokus ogłosił listę 100 najbardziej wpływowych osób w Szwecji roku 2009. Lista obejmuje osoby, mające rzeczywisty wpływ na podejmowanie decyzji państwowych, posiadające władzę formalną lub nieformalną i obecne w mediach. Ranking sporządzany jest po raz trzeci z rzędu. Premier Szwecji odzyskał swoją pierwszą pozycję, utraconą w zeszłym roku na rzecz ministra finansów Andersa Borga (m). Trzecie miejsce zajęła szefowa Socjaldemokratów Mona Sahlin.

Duże emocje i zainteresowanie zbliżającym się ślubem sprawiły, że również księżniczka Victoria umocniła swoją pozycję i przesunęła się w rankingu z 60 na 23 miejsce.

nic

Reinfeldt

xxx Sahlin xxx

Na zdjęciach od góry: Fredrik Reinfeldt. Anders Borg, Mona Sahlin oraz księżniczka Victoria.

Szwecja, Dziennki

6.11.2009


Kryzys odpuszcza? Ilość bankrutujących przedsiębiorstw w Szwecji zmniejszyła się w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy od czerwca 2008 roku. W październiku upadłość ogłosiły 543 firmy, czyli o 7% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Poprawa jest widoczna we wszystkich branżach. Najmniej bankructw odnotowano w woj. sztokholmskim i Skåne. Nadal jednak wiele firm ma problemy finansowe - słaby popyt i mała ilość zamówień zmusza je często do obniżek cen. Na tej podstawie trudno więc robić prognozy na przyszły rok.

Szwecja, Dziennki

5.11.2009


xxxSzwedzki rząd wyraził zgodę na budowę rosyjsko–niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku. Odmowna odpowiedź na podanie Nord Stream o zgodę na budowę oznaczałaby złamanie prawa międzynarodowego, twierdzi szwedzki minister środowiska, Andreas Carlgren. Potrzebował on 23 miesięcy, by dojść do tego wniosku. – Nasze możliwości powstrzymania budowy gazociągu były ograniczone – twierdzi Carlgren. Gazociąg, dziecko paktu Schröder-Putin, jest wymierzony w interesy Polski i krajów bałtyckich. Jednak kompletna pasywność obecnego rządu w Warszawie pozostawiała Szwecję osamotnionią na placu boju.

W kilka godzin później również rząd Finlandii ogłosił kapitulację i wyraził zgodę na gazociąg. Teraz czekamy na ogłoszenie Carla Bildta, ministra spraw zagranicznych Szwecji, szefem dyplomacji IV Rzeszy. Temat Gazociąg...Szwecja, gazociąg

Szwecja, Dziennki

5.11.2009


Zrozumieć polityków. Niecały rok przed wyborami do riksdagu polityczna kampania w Szwecji zaczyna nabierać tempa. Każdy głos jest na wagę złota. Wielu mieszkańców Szwecji ma jednak problem z przebrnięciem przez zawartość codziennej gazety, nie mówiąc już o zrozumieniu wypowiedzi polityków. Nowa strona internetowa allavaljare.se (wszyscywyborcy) ma temu zaradzić. Po przejściu specjalnego kursu dla blogerów, politycy będą się tam mogli komunikować z wyborcami maksymalnie prostym językiem – językiem blagierów?

Szwecja, Sztokholm, riksdag, Rosenbad

Szwecja, Sztokholm, z lewej siedziba rządu, w środku riksdag.

Szwecja, Dziennki

4.11.2009


Awaria elektrowni wiatrowej w Malmö. Zaledwie w kilka godzin po uruchomieniu, skrzydła wiatraka poluzowały się i z dużą siłą poszybowały w powietrze, lądując u podnóża 18-metrowego słupa. Tym razem nikt nie ucierpiał. W celu uniknięcia dalszych wypadków władze miasta postanowiły wstrzymać pracę innych wiatraków. Czyżby produkcja ekologicznej energii była niebezpieczna nie tylko dla ptaków?

Szwecja, Dziennki

4.11.2009


Luksusowe jachty jak świeże bułeczki. Dzisiaj startują doroczne targi żeglarskie w Sztokholmie. Jachty za 2-3 miliony koron znowu łatwo znajdują nabywców. Po załamaniu się branży jakieś półtora roku temu, miłośnicy żeglarstwa znów otwierają portfele. Największe zainteresowanie budzą luksusowe, drogie jachty. Czas kryzysu przemija z morską bryzą.

Szwecja, Storebro

Storebro 435 Commander.

Szwecja, Dziennki

4.11.2009


Śledzeni przez kamery. W Szwecji rośnie ciągle ilość kamer nadzorujących. Urzędy wojewódzkie, zajmujące się wydawaniem pozwoleń na instalację kamer, same nie znają dokładnie ich liczby - podają, że jest ich ponad 21 000. Według tego, co udało się ustalić, jest ich trzykrotnie więcej - mieszkańców Szwecji nadzoruje co najmniej 64 000 kamer. Dzisiaj zostanie przedstawiona rządowa propozycja wprowadzenia zmian w prawie, dotyczącym nadzoru za pomocą kamer.

Szwecja, Dziennki

3.11.2009


Reinfeldt u Obamy. Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt (m) odwiedził wczoraj wieczorem prezydenta USA Baracka Obamę w Białym Domu, w Waszyngtonie. Bilateralne spotkanie zorganizowano dosyć niespodziewanie, gdyż Reinfeldt spotyka Obamę jeszcze raz dzisiaj, tym razem jako przewodniczący UE. W obu przypadkach tematem rozmów są sprawy związane z konferencją klimatyczną w Kopenhadze, w grudniu tego roku. Nie ma o czym, to można i o pogodzie.

Reinfeld i Obama

Szwecja, Dziennki

3.11.2009


Sukcesy superbaterii. Reakcja na wiadomość o wynalazku superbaterii przez naukowców z Uppsali jest ogromna. Baterię można produkować z glonów zieleńca. Produkcja jest bardzo prosta i tania, a bateria ładuje się w 10 sekund. (zob. 11.09.2009). Gdy dane te opublikowano w czasopiśmie naukowym Nano Letters, wzbudziły one niemałą sensację. Media całego świata informowały o rewelacyjnym wynalazku. Inwestorzy stoją teraz w kolejce, by podjąć się masowej produkcji.

Szwecja, Dziennki

2.11.2009


Dzieła mistrzów Renesansu w Geteborgu. Unikalna wystawa obrazów i rzeźb trzech największych renesansowych artystów - Michelangelo, Rafaela i Leonardo da Vinci - odbędzie się w Eriksbergshallen w Geteborgu. Ich wartość oceniana jest na ponad 2 mld koron. Wystawa „And there was Light” potrwa od 20 marca do 15 sierpnia. Potem trafi do 8 innych miast Europy, Azji i Ameryki.

To pierwszy raz, kiedy prace tych trzech artystów są wystawiane wspólnie, poza granicami Włoch. Po raz pierwszy też na wystawie zostanie zaprezentowany obraz, zakupiony na aukcji w 2007 r. przez Kanadyjczyka Petera Silvermana, który okazał się być oryginalnym dziełem Leonardo da Vinci, wycenianym teraz na ponad 1,1 mld koron.

Szwecja Göteborg Eriksbergshallen

Geteborg, hala widowiskowa Eriksberg.

Szwecja, Dziennki

2.11.2009


Saab mocno w dół. Rynek samochodów osobowych ustabilizował się w październiku, sprzedaż przestała spadać. Niestety Saaba to nie dotyczy. W październiku zarejestrowano tylko 588 nowych samochodów tej marki, co oznacza spadek o ponad 70%. Kierownictwo Saaba Automobile liczy na odwrócenie spadkowego trendu w momencie, gdy sprzedaż firmy grupie Koenigsegg zostanie sfinalizowana. Pierwszym sygnałem nadchodzącej poprawy jest ponowne zatrudnienie przez Saaba zwolnionych wcześniej pracowników. Węcej o Saabie...

Szwecja, Dziennki

2.11.2009


Kolejny etap szwedzkiej pierestrojki. Teraz już wolno będzie sprzedawać leki bez recepty w sklepach spożywczych. Jest to kolejny etap likwidacji państwowego monopolu aptecznego. Urząd Kontroli Leków sporządził ścisłe dyrektywy, regulujące sprzedaż leków na wolnym rynku oraz listę dozwolonych preparatów. To, co jest oczywistością w większości krajów, teraz dozwolone jest również w Szwecji.

   

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net

       
 

Txtxxx