Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Wrzsień 2009 00275

Szwecja, Dziennki

30.09.2009


Najtańszym sposobem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Szwecji jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Najdroższym - nachalna rozbudowa elektrowni wiatrowych, szczególnie na morzu. Do takiego wniosku doszła Królewska Akademia Nauk Technicznych. Wczoraj przedstawiła ona wyniki badań w ramach projektu „Energia – drogi wyboru”. Akademia rekomenduje pięć opcji dla szwedzkiej polityki energetycznej ...czytaj dalej

Szwecja, Dziennki

30.09.2009


Coraz więcej Szwedów studiuje zagranicą. Czyżby efekt kryzysu ekonomicznego? Gdy coraz trudniej dostać pracę, więcej osób wybiera studia. Po kilku słabszych latach trend się odwrócił – liczba Szwedów, studiujących zagranicą i pobierających odpłatne stypendium państwowe, wzrosła w ostatnim roku akademickim o 600 osób i wynosi teraz ponad 25,5 tys. - to najlepszy wynik od 2006 r. Największą popularnością wśród studentów cieszą się nadal USA i Wielka Brytania. Ale Chiny, albo studia medyczne w Polsce, czy Rumunii, również stają się coraz bardziej atrakcyjne.

Szwecja, Dziennki

30.09.2009


Język czy dialekt? - kruszą kopie Szwedzi. Na stronach Unesco pojawił się na liście języków zagrożonych dialekt z południowej Szwecji, Skanii (Skåne), czyli skonskan (ang. scanian). Dialekt przypomina czasem bardziej język duński niż szwedzki i nie zawsze jest zrozumiały dla np. Sztokholmianina. Jednak językoznawcy podkreślają, że odrębny język musi mieć również własną wersję pisaną, a tej brakuje skonskiemu.

Szwecja, Dziennki

29.09.2009


bergman

Zawrotne ceny na aukcji. Wczoraj w domu aukcyjnym Bukowskis w Sztokholmie odbyła się aukcja majątku po Ingmarze Bergmanie. Na sprzedaż wystawiono wszystko, co znajdowało się w jego posiadłości na wyspie Fårö – od przedmiotów codziennego użytku po nagrody filmowe. Zainteresowanie aukcją było ogromne, osiągane ceny również. Mały, papierowy pajacyk w formie diabełka poszybował od ceny kilkuset koron do... 29 000. Rekord pobił jednak drewniany model sztokholmskiego Teatru Dramatycznego, z figurką Bergmana na widowni – cena wywoławcza 20 tys., sprzedany za... 1 025 000 koron (430 tys. zł)! Zobacz też: Życie Bergmana pod młotek...bergman

Szwecja, Dziennki

28.09.2009


Ptakom nie spieszy się na południe. Wyjątkowo ciepły i suchy wrzesień sprawił, że ptaki wędrowne zasiedziały się trochę w Szwecji i zwlekają z odlotem do ciepłych krajów. Przedłużające się lato zapewnia im jeszcze dostateczną ilość pożywienia, więc mogą najeść się porządnie, zanim wyruszą w drogę.

Szwecja, Dziennki

28.09.2009


Dziesiątki tysięcy młodych Szwedów ucieka z dotkniętej bezrobociem Szwecji i szuka pracy w Norwegii. W zeszłym roku w norweskich urzędach skarbowych zarejestrowało się 62 tys. szwedzkich pracowników. Teraz liczba ta wzrosła do 76 tys. Norwegia stosunkowo dobrze radzi sobie z kryzysem – bezrobocie utrzymuje się tam na poziomie 3%. W Szwecji wynosi 8% i ciągle rośnie. Do wyjazdu do Norwegii zachęcają też wyższe niż w Szwecji pensje i niższe podatki.

Nord Kapp

Norwegia, Nordkapp, czyli koniec świata.

Szwecja, Dziennki

28.09.2009


Były szef Volvo PV, Sören Gyll, wejdzie w skład Konsorcjum Jakob, utworzonego w celu ratowania szwedzkiej marki przed przejściem w obce ręce (najprawdopodobniej chińskie). W rozmowie z Dagens Industri Gyll przyznaje, że ma wiele powodów, by walczyć o szwedzkie Volvo. (zobacz też: Walka o Volvo)

Szwecja, Dziennki

28.09.2009


Oszczędności na lekach. Od 1 października zostanie zaostrzony wymóg wobec państwowych aptek, dotyczący wybierania dla pacjenta najtańszego odpowiednika oryginalnego leku. Szwedzki riksdag wprowadził takie zarządzenie już w 2002 r. Według wyliczeń państwo zaoszczędziło na tym 7 miliardów koron w latach 2004-2006. Dalsze zaostrzenie tego przepisu ma zmniejszyć koszty państwowej subwencji na leki o prawie 6 miliardów koron rocznie.

Szwecja, Dziennki

25.09.2009


Sztokholm czy Wenecja? Takie pytanie zadają sobie odwiedzający szwedzką stolicę turyści. Położenie miasta, architektura, a teraz jeszcze dużo słońca i 18°C w końcu września! Trudno powiedzieć, czy te wątpliwości rozwieje nasz kolejny artykuł w dziale „Zbiżenia”...Szwecja

Szwecja, Sztokholm

Sztokholm, wyspa Riddarholmen widziana z tarasu ratusza poprzez Riddarfjärden – jeden z licznych „weneckich” kanałów w Sztokholmie

Szwecja, Dziennki

25.09.2009


Rosyjska łódź podwodna z czasów I wojny światowej, która zaginęła w 1917 roku, została odnaleziona około 30 mil morskich na północny wschód od szwedzkiej wyspy Gotska Sandön. Dobrze zachowany wrak okrętu podwodnego tzw. klasy Bars leży na głębokości ponad 100 metrów.

Szwecja, Dziennki

25.09.2009


Proces sprzedaży Volvo przez dotychczasowego właściciela, koncern Forda, posuwa się do przodu. Jak donosi Wall Street Journal, Ford analizuje właśnie ofertę na 2,5 miliarda dolarów (17 miliardów koron), przedstawioną przez chiński koncern samochodowy Geely Holding Group, który chce wykupić 100% Volvo PV. Czyżby czekało nas jednak chińskie Volvo? Pisaliśmy o tym wcześniej...Szwecja

Szwecja, Dziennki

24.09.2009


Tramwaje w Sztokholmie. Po 42 latach przerwy po Sztokholmie znowu zaczną jeździć tramwaje. Władze zatwierdziły plany rozbudowy pierwszego etapu linii tramwajowych stolicy. Obecna, turystyczna linia przez Strandvägen do Djurgården zostanie przedłużona wzdłuż Hamngatan, między Norrmalmstorg i Malmskillnadsgatan. Nowy odcinek ma być otwarty już w 2010 roku.

Szwecja, Sztokholm, Strandvägen

Sztokholm, Strandvägen.

Szwecja, Dziennki

24.09.2009


Moderaci zdominowali szwedzkie media. Podczas ostatnich trzech miesięcy politycy tej partii są obecni w co trzeciej politycznej wiadomości w mediach państwowych. Szwedzkie przewodnictwo w UE, zebranie partii Moderatów (m) i prezentacja budżetu pozwoliły zwrócić na siebie większą uwagę nie tylko premierowi Fredrikowi Reinfeldtowi, ale też ministrowi spraw zagranicznych Carlowi Bildtowi, ministrowi finansów Andersowi Borgowi i minister sprawiedliwości Beatrice Ask.

Socjaldemokraci (s), z przewodniczącą Moną Sahlin, którzy utrzymywali się na topie wiosną, spadli teraz na drugie miejsce. Partia Center (c) nie może się przebić – jej przewodnicząca i jednocześnie minister gospodarki, Maud Olofsson, która na początku roku zajmowała drugie miejsce, spadła na szóstą pozycję.

Szwecja, Dziennki

23.09.2009


Reorganizacja szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab. Saab chce się jeszcze bardziej skupić na programie oszczędnościowym, który ma prowadzić do stałego obniżenia poziomu kosztów o 1,5 miliarda koron rocznie od 2011 r. W tym celu, z końcem tego roku, firma ma zostać podzielona na 5 obszarów działalności: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions i Support and Services. Kierownictwo firmy planuje też zwolnienie ponad tysiąca pracowników w ciągu najbliższych kilku lat.

Jas Gripen

Jas Gripen – jeden z produktów kocernu zbrojeniowego SAAB.

Szwecja, Dziennki

23.09.2009


Państwowe posady do wzięcia. Szwedzki sektor państwowy czeka wielka zmiana pokoleniowa. W przeciągu 5 lat połowa całej kadry pracowniczej zostanie wymieniona na młodszych pracowników. Pojawi się około 132 tys. wolnych etatów do obsadzenia. Największe szanse będą mieli ludzie młodzi, dobrze wykształceni, chcący pracować w dużym mieście i odczuwający potrzebę misji społecznej. Duże zapotrzebowanie będzie na inżynierów, ekonomistów i prawników, mniejsze na pracowników administracji.

Szwecja, Dziennki

23.09.2009


Letnia jesień w Szwecji. Mamy właśnie równonoc jesienną, słońce „opuszcza” północną półkulę, zaczyna się tu jesień. Jednak w dużej części kraju nadal pachnie bardziej późnym latem niż wczesną jesienią. Temperatura w Sztokholmie figluje wokół 16-17°C, co - jak na stolicę, po której „chodzą białe niedźwiedzie” - można uznać za ewenement. I wygląda na to, że na jesień przyjdzie nam jeszcze poczekać parę tygodni. Tak twierdzą wróżki z SMHI, Szwedzkiego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego.

Szwecja, Sztokholm, Ersta

W drugiej połowie września nadal letnia pogoda w Sztokholmie.

Szwecja, Dziennki

22.09.2009


 

12

Optymizm wśród drobnych przedsiębiorców. Jeszcze pół roku temu 71% z nich przepowiadało spadek przyrostu w II kwartale. Dzisiaj wierzy w to zaledwie 6%, a 41% ma nadzieję na większy wzrost w IV kwartale tego roku. Największy optymizm panuje w sektorze usługowym i w handlu. Z trochę mniejszą wiarą patrzą w przyszłość przedsiębiorstwa produkcyjne, dla których ostatni rok był wyjątkowo ciężki. Jednak pozytywne oczekiwania są większe, jeśli chodzi o gospodarkę w ogóle (70%), niż w odniesieniu do własnej działalności (55%). W badaniu, przeprowadzonym na początku września, wzięło udział 1300 małych i średnich przedsiębiorstw.

Szwecja, Dziennki

22.09.2009


Szwedzcy politycy zabrali się za „poprawianie” danych w Wikipedii. W godzinach pracy, z komputerów w riksdagu, oddają się oczernianiu znanych osobistości. Oberwało się m. in. gwieździe szwedzkiego futbolu, Zlatanowi Ibrahimovićowi. Jeden z najczęściej używanych numerów IP prowadzi do biura administracji riksdagu, skąd skrzętnie (nawet po kilka razy) usuwano z sieci niewygodne informacje, dotyczące określonych polityków. Takich „poprawek” odkryto 55, ale mimo że można je powiązać z konkretnymi numerami IP, to nie da się niestety ustalić, kto konkretnie używał poszczególnych komputerów

Szwecja, Sztokholm, riksdag, Rosenbad

Budynek riksdagu (sejmu), z lewej siedziba rządu.

Szwecja, Dziennki

22.09.2009


Szwecja, homar

1 110 koron za kilogram. Tyle kosztował pierwszy w tym roku homar, sprzedany dziś rano na giełdzie rybnej w Geteborgu. Cena spadała jednak bardzo szybko, jak to zwykle bywa. Już po paru godzinach płacono tylko 700 kr/kg. W ubiegłym roku inauguracyjny homar kosztował 1200 kr/kg. Nawet homary dostrzegły kryzys.

Szwecja, Dziennki

21.09.2009


Debata budżetowa w riksdagu. Minister finansów Anders Borg (m) przedstawił dziś rano propozycję – jak to sam nazywa – kryzysowej wersji budżetu na 2010 r. To budżet, który ma pomóc Szwecji i ułatwić nam wyjście z bardzo poważnego kryzysu – mówi Borg. Główny wysiłek skierowany będzie na wzrost zatrudnienia oraz inwestycje antykryzysowe – wzmocnienie sektora samorządowego, szkolnictwo, infrastrukturę. Na rozwój przedsiębiorczości, obniżki podatków i walkę z przestępczością przeznacza się około 20 mld. W sumie wydatki państwa wzrosną o 32 mld, deficyt wzrośnie do 107 mld koron, a zadłużenie przekroczy 45% PNB w latach 2010-12.

Anders Borg, szwedzki minister finansów.

Szwecja, Dziennki

21.09.2009


662 strony z łódzkiego getta. Nowa książka szwedzkiego pisarza Steve'a Sem-Sandberga, opowiadająca o żydowskim getcie w Łodzi, święci triumfy w Szwecji. Napisanie ”De fattiga i Łódź” zajęło Sandbergowi ponad 5 lat. Autor nie był w stanie wyobrazić sobie szczęśliwego zakończenia swojej powieści i nie było to jego zamierzeniem. Sandberg jest pisarzem, który zazwyczaj otrzymuje dobre recenzje, ale żadna z jego książek nie spotkała się do tej pory z takim uznaniem, jak ”De fattiga i Łódź”.

Szwecja, Dziennki

18.09.2009


Minęła 200 rocznica utraty Finlandii przez Szwecję. 17 września 1809 roku, po niemal 600 latach niepodzielnego panowania, Szwecja utraciła na rzecz Rosji swoją fińską część kraju, a Bałtyk przestał być jej wewnętrznym morzem. Po klęsce sił szwedzkich w wojnie fińskiej 1808-1809, wschodnia granica Szwecji została przesunięta daleko na zachód. Teraz, przez cały 2009 rok, rządy Szwecji i Finlandii prowadzą projekt "Märkesåret 1809" (Pamiętny rok 1809), którego celem jest umocnienie wspólnoty między Finlandią i Szwecją...

Szwecja, Dziennki

18.09.2009


Pieniądze utopione w morzu. Szwedzki rząd przeznacza dodatkowe 105 milionów koron na rzecz poprawy stanu środowiska Morza Bałtyckiego. Oznacza to w sumie około 300 milionów koron rocznie na ten cel. Tzw. Strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego jest dla Szwecji kwestią priorytetową podczas jej przewodnictwa w Unii Europejskiej. 26 ministrów krajów Unii dyskutuje o tym dzisiaj w Sztokholmie. 300 milionów to jednak kropla w morzu, w porównaniu z ponad 21 miliardami koron, które szwedzki rząd przeznaczył w tym roku na rozbudowę szwedzkich dróg – lądowych.

Nynäshamn – kwitnące glony zamieniają wody Bałtyku w śmierdzącą maź.

Szwecja, Dziennki

17.09.2009


Haparanda kwitnie dzięki Ikei. Prawdziwy boom gospodarczy dotknął Haparandę, nadbałtyckie miasteczko na granicy szwedzko-fińskiej, od czasu otwarcia tam sklepu meblowego giganta IKEA w 2006 r. Sprzedaż artykułów rzadko kupowanych wzrosła o 840% w ciągu trzech lat. Handel artykułami codziennego użytku wzrósł równocześnie o 50%, powstało 800 nowych miejsc pracy i bezrobocie zmalało o połowę. Do Ikei w Haparandzie pielgrzymują klienci z sąsiednich regionów, Finlandii i Rosji. Nie zaobserwowano jedynie przyrostu ludności miasteczka. O przyroście ludności w Finlandii i Rosji statystyki milczą.

Szwecja, Dziennki

16.09.2009


Nowy model Saaba 9-5. Na targach samochodowych we Frankfurcie zaprezentowano wczoraj najnowszy i największy jak dotąd model Saaba 9-5. Nowy Saab ma ponad 5 m długości i waży blisko 2 tony. Borykająca się z poważnymi problemami szwedzka marka pokłada całą swoją nadzieję w wylansowaniu nowego modelu. Sprzedaż Saaba spadła w tym roku aż o 60% i firma potrzebuje teraz na gwałt nowego przeboju rynkowego. Problem w tym, że nowy model pojawia się o 3-4 lata za późno i jest zbyt duży. Nowy Saab 9-5 będzie produkowany w Trollhättan i pojawi się na rynku w przyszłym roku. Więcej o Saabie...

Szwecja, Dziennki

16.09.2009


Belvedere VodkaZnów drożeje alkohol w Szwecji. Poprzednia podwyżka o ponad 4% miała miejsce 1 kwietnia, w następstwie osłabienia kursu korony szwedzkiej, co spowodowało wzrost kosztów importu. Teraz, pomimo że od kwietnia korona znacznie się umocniła, a koszty importu spadły, nie ma mowy o żadnych obniżkach. Wręcz przeciwnie. Szwedzki Systembolaget podnosi ceny na ponad 700 produktów, czyli 37% swojego asortymentu. Wiele z najbardziej popularnych artykułów zdrożeje o 3-9%. Podobno zmiany cen są ustalane z dużym wyprzedzeniem i nie odzwierciedlają niestety aktualnego kursu walut.

Szwecja, Dziennki

15.09.2009


Orły kontra wiatraki. Planowana przez przedsiębiorstwo WPD Scandinavia budowa elektrowni wiatrowej w Orsa Finnmark, w okolicach Tandsjöborg, zostanie na prośbę ornitologów ograniczona, ze względu na zagrożenie dla żyjących w pobliżu orłów. Cztery z piętnastu planowanych wiatraków nie zostaną wybudowane, gdyż znajdowałyby się zbyt blisko orlich siedzib.

Szwecja, Dziennki

15.09.2009


Powiało chłodem. W Sztokholmie rozpoczęła się wczoraj 3-dniowa konferencja na temat energii wiatrowej. Jednocześnie 13-tu profesorów Królewskiej Akademii Nauk ostrzega entuzjastów przed przesadnym optymizmem. – Potężne grupy interesów lobbują za rozbudową farm wiatrowych, podczas gdy my jesteśmy tylko ubogimi naukowcami, którzy chcą wnieść trochę zdrowego rozsądku do tej debaty – mówi szef komisji energetyki Akademii, prof. Sven Kullander w rozmowie z Ny Teknik. Więcej...

Szwecja, Wiatraki i orzeł

Turbiny wiatrowe – prawdziwe maszynki do mielenia ptaków.

Szwecja, Dziennki

15.09.2009


Nowe odkrycie w Kosterhavet. Zaledwie kilka dni temu uroczyście otwarto w Szwecji pierwszy morski park narodowy Kosterhavet, a już odnaleziono na jego terenie nowe gatunki morskiej fauny. A dokładniej cztery rodzaje spokrewnionych ze zwykłymi dżdżownicami morskich żyjątek. Projekt badawczy instytutu zoologicznego na uniwersytecie w Geteborgu jest prowadzony we współpracy z naukowcami z Kalifornii w USA. Dwa z odnalezionych żyjątek są z wyglądu identyczne z występującymi na terenie USA, jednak w ich DNA występują pewne różnice. Zobacz też 09.09

Szwecja, Dziennki

14.09.2009


Szwecja bije rekordy popularności wśród turystów. Wszystko wskazuje na to, że pomimo kryzysu, lato 2009 będzie dla szwedzkiej branży turystycznej wyjątkowo udane. Według organizacji Visit Sweden obroty zwiększyły się w czerwcu o 11%, a w lipcu o 13%, co jest nadspodziewanie dobrym wynikiem, w porównaniu z innymi europejskimi krajami, takimi jak Grecja, Francja, czy Hiszpania, które odnotowały silne spadki w tym roku.

Szwecja. Przestrzeń, nowoczesność i egzotyka – w harmoni. Fot. Ryszard Nowak.

Szwecja, Dziennki

14.09.2009


Jagodowa karuzela. Szwedzi zbierają coraz mniej jagód na sprzedaż. Z powodu złej organizacji, z dojrzewających co roku w kraju 250 tysięcy ton owoców, wykorzystywanych jest zaledwie 5%. Większość (aż 80%), zbierana ostatnio głównie przez Tajlandczyków, trafia do krajów Azji (głównie do Chin), gdzie jest przetwarzana na ekstrakt i wykorzystywana w preparatach zdrowotnych, które z kolei są sprzedawane m. in. z powrotem do Szwecji. Tymczasem większość szwedzkich produktów zawiera jagody pochodzące z innych krajów (m.in. z Polski).

Szwecja, Dziennki

12.09.2009


Życie Bergmana pod młotek. Za dwa tygodnie rozpocznie się prezentacja majątku ruchomego, należącego do zmarłego dwa lata temu Ingmara Bergmana. 28 września wszystko, co znajduje się w jego posiadłości na wyspie Fårö, zostanie wystawione na aukcję, zgodnie z jego ostatnią wolą, zapisaną w testamencie. Większość z tych rzeczy to przedmioty codziennego użytku, ale fakt, że należały do wybitnego, szwedzkiego reżysera prawdopodobnie znacznie podniesie ich wartość. Więcej na ten temat...

Szwecja, Dziennki

11.09.2009


Super bateria. Glony zieleńce są głównym składnikiem nowej generacji akumulatorków, które wyprodukowali naukowcy z Uppsali. Celulozę uzyskaną z glonów pokrywa się plastikiem przewodzącym prąd, potem dodaje się wodę i sól kuchenną. Z takiej papki robi się małe, czarne elektrody, które mają wiele zalet – niezwykle prosta i tania produkcja, każdy może je robić gdziekolwiek i bateria nic nie waży. Ale najlepsze jest to, że ładowanie baterii zajmuje... 10 sekund!

Szwecja, Dziennki

11.09.2009


Kościół w Luleå

Donald kaznodzieja. Wyjątkową pomysłowością wykazuje się protestancki „Szwedzki Kościół” przed przypadającymi 20 września kościelnymi wyborami. By dotrzeć do najmłodszych wyborców, diecezja w Luleå ogłasza się w... komiksie Kaczor Donald. Ponieważ uprawnienia do głosowania nabywa się już w wieku 16 lat, a badania wykazały, że Kaczora Donalda czyta co dziewiąty 16–19-latek, kościół próbuje tym sposobem zagonić młodzież do urn i podnieść niską frekwencję wyborczą.

Szwecja, Dziennki

11.09.2009


Katastrofa dla szwedzkiego eksportu. Mimo że obserwujemy pewną stabilizację światowej ekonomii, obecny rok to czysta katastrofa dla szwedzkiego eksportu. Jest to najgorszy rok od 1946, twierdzi Mauro Gozzo, dyrektor ekonomiczny Exportrådet – państwowej Agencji Eksportowej. W pierwszej połowie roku szwedzki eksport zmniejszył się o 15,7%. W 2010 roku spodziewany jest jednak 6-procentowy wzrost eksportu.

Szwecja, Dziennki

10.09.2009


Chińskie szwedzkie marki? Grupa Koenigsegg – spodziewany nabywca SAAB Automobile – oraz chiński koncern samochodowy BAIC*, podpisali list intencyjny o wspólnym poszukiwaniu możliwości rozwoju Saaba na chińskim i międzynarodowym rynku. BAIC ma posiadać pakiet mniejszościowy w Grupie Koenigsegg, która zachowa 100% udziałów w spółce SAAB Automobile AB. Na pytanie, czy oznacza to, że SAAB będzie produkował swoje samochody w Chinach, Christian von Koenigsegg nie chce na razie odpowiadać.

Szwedzkie fascynacje Chinami mają długą tradycję, zobacz budowle w królewskim Drottningholm, Parku Haga, czy nowy wygląd szwedzkiej telewizji publicznej.

*BAIC, Beijing Automotive Industry Holdings Co. Ltd, czołowy producent samochodów w Chinach. Chciał kupić SAABa we wcześniejszych fazach negocjacji, a także Volvo PV.

Chiński Pawilon w parku Drottningholm.

Szwecja, Dziennki

10.09.2009


Duże zyski w prywatnej służbie zdrowia. Pięć największych koncernów medycznych w Szwecji osiągnęło razem 3 mld koron zysku w 2008 roku. Mimo szalejącego kryzysu. Prawie wszystkie placówki medyczne sektora publicznego wykazują straty i zwalniają pracowników. Takie objawy nie występują w prywatnej służbie zdrowia. Nadal osiąga ona duże zyski. 40% generują prywatne szpitale.

Szwecja, Dziennki

10.09.2009


Szwecja znów na czwartym miejscu spośród 133 państw w tegorocznym rankingu Światowego Forum Ekonomicznego, dotyczącym konkurencyjności. Po piętach depcze nam Dania i Finlandia. Szwecja wyróżnia się wysoką gotowością do wprowadzania nowych rozwiązań technicznych, dobrze funkcjonującymi instytucjami socjalnymi oraz dobrymi możliwościami kształcenia. Za największą wadę uznano wysokie podatki i surowe reguły na szwedzkim rynku pracy.

Szwecja, Dziennki

9.09.2009


Z dużą pompą odbywa się dzisiaj inauguracja morskiego parku narodowego w Szwecji – Kosterhavet – na zachodnim wybrzeżu, w gminach Strömstad i Tanum. Otwarcia dokonuje szwedzki król Carl XVI Gustav oraz norweski następca tronu, książę Haakon. Na obszarze o powierzchni 38 878 ha występuje ok. 6000 gatunków fauny i flory na lądzie i tyle samo w morzu. 200 z nich występuje wyłącznie w tym regionie.

Unikatowe gatunki muszli na dnie morza Koster. Foto © Tomas Lundälv i Lisbeth Jonsson.

Szwecja, Dziennki

9.09.2009


Chińczycy chcą przejąć Volvo. Chiński koncern samochodowy Geely potwierdził wczoraj, że jest zainteresowany kupnem całego Volvo PV. Geely to największy prywatny producent samochodów w Chinach. Do przejęcia szwedzkiej marki jest jednak zbyt mały i będzie potrzebował finansowego wsparcia ze strony innego państwowego przedsiębiorstwa. Takie plany budzą silny opór wśród Szwedów i niepokój w związku zawodowym inżynierów (Sveriges Ingenjörer), który nie chce dopuścić do tej transakcji. (zobacz też: 17.08.)

Szwecja, Dziennki

9.09.2009


Szwedzki astronauta w drodze do domu. Christer Fuglesang, wraz z załogą wahadłowca Discovery, pomyślnie zakończył prace przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Podczas trzech kosmicznych spacerów spędził na zewnątrz statku ok. 7 godzin. Lądowanie promu kosmicznego na Przylądku Canaveral przewidywane jest na godz. 1.00 w piątek i będzie transmitowane przez szwedzką telewizję. (zobacz też: 02.09.)

Szwecja, Dziennki

9.09.2009


Nieurodzaj leśnych owoców w Szwecji spowodował, że kilka tysięcy Tajlandczyków, którzy przyjechali tu na zarobek, wraca do domu nie tylko z pustymi rękami, ale nawet z długami. Znikoma ilość jagód oraz niskie ceny skupu w tym sezonie oznaczają dla nich katastrofę finansową. Większość zapożyczyła się, by sfinansować swoją podróż do Szwecji, opłacić zezwolenie na pracę, jedzenie i benzynę. By spłacić długi i zacząć zarabiać, powinni zbierać 50 kg jagód dziennie przez dwa miesiące. Tymczasem najlepszy wynik to zaledwie 46 kg. (zobacz też: 24.08, 6.08.)

Szwecja, Dziennki

8.09.2009


Wyjście z ciosem. O dziesiątki miliardów koron zwiększa szwedzki rząd swoje wydatki, walcząc z kryzysem. Więcej pieniędzy przeznacza się na wykształcenie, zwalczanie bezrobocia oraz rozwój sektora samorządowego. Dodatkowo obniżone zostaną podatki. Takie propozycje zawiera budżet na następny rok. W ten sposób rząd wzmacnia filary dobrobytu – zatrudnienie i zaufanie obywateli do sektora publicznego. Dzięki rozsądnej polityce rząd osiąga nadwyżkę budżetową (29.08).

Szwecja, Dziennki

8.09.2009


Bergman bez Bergmana. Dwie sztuki zmarłego dwa lata temu, światowej sławy szwedzkiego reżysera i dramaturga Ingmara Bergmana, mają szwedzką prapremierę w sztokholmskim teatrze Dramaten. Są to „Sceny z życia małżeńskiego” w zmodernizowanej wersji oraz „Jesienna sonata”. Pierwsza sztuka jest już aktualnie grana, druga planowana jest na listopad.

Teatr Dramaten w Sztokholmie. Fot. Katarzyna Ziętek.

Szwecja, Dziennki

7.09.2009


Grupa Koenigsegg poinformowała szwedzki rząd o zdobyciu brakujących środków na kupno Saaba Automobile od koncernu General Motors. Plan finansowy wygląda obiecująco i wiarygodnie. Nie ujawniono jeszcze pochodzenia pieniędzy, ale - jak podaje Dagens Industri - chodzi tu prawdopodobnie o chiński koncern samochodowy SAIC, Shanghai Automotive Industry Corporation, z którym GM wcześniej współpracowało.

Zamknięcie kwestii finansowania zwiększa szanse Saaba na otrzymanie pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wys. 4,3 mld koron i na uzyskanie gwarancji państwowych na tę pożyczkę. Szef Saaba, Jan Åke Jonsson, ma nadzieję, że proces sprzedaży zakończy się najpóźniej 31 października.Czytaj o Saabie...

Szwecja, Dziennki

7.09.2009


Fala bankructw szwedzkich przedsiębiorstw coraz łagodniejsza. Ilość bankrutujących firm wzrosła w sierpniu już tylko o 11%, co należy porównać z 38-procentowym wzrostem w lipcu i aż 62-procentowym w czerwcu tego roku. Jak dotąd w tym roku splajtowało w Szwecji 4 719 przedsiębiorstw. Nagły wzrost upadłości przedsiębiorstw rozpoczął się już latem 2008 r.

Wzrasta również ilość osób pobierających zasiłek socjalny. W drugim kwartale wypłacono na ten cel 2,8 mld koron (1,12 mld zł), o 16% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jest to najwyższa kwartalna kwota wypłaconych zasiłków w ciągu ostatnich pięciu lat.

Szwecja, Dziennki

4.09.2009


Dary niebios na sprzedaż. Laponia ma dużo lodu i sprzedaje go świetnie, luksusowo opakowany w hotel lodowy w Jukkasjärvi. W ślad za pomysłowymi mieszkańcami północy, południowi Szwedzi też budują hotel, ale... ze słomy. Chcemy, by Skania zaistniała jako słomiane centrum północnej Europy – roztacza ambitne wizje Stefan Svensson, kierownik projektu Słoma 2009. Taki to w Skanii słomiany zapał.

Skania, Tomelilla, Fågeltofta. Fot. Bengt Hedberg.

Szwecja, Dziennki

4.09.2009


Szwedzki bank atakuje polską spółdzielczość. Państwowa Nordea nie lubi konkurencji. Bank, przyzwyczajony do uprzywilejowanej pozycji, wykorzystuje marionetkowe rządy w Polsce i stara się przeforsować ustawę, osłabiającą pozycję polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Nordea realizuje również ambicje polityczne. Dyrektor Tomas Nordin wspominał niegdyś z nostalgią czasy, kiedy to „Bałtyk był wewnętrznym morzem Szwecji”.

Szwecja, Dziennki

4.09.2009


Proces sprzedaży Saaba ma się zakończyć najpóźniej do końca października. Szef Saaba, Jan Åke Jonsson, twierdzi, że dziura w finansowaniu (brakujące 3 mld koron) została już prawie załatana i nic nie stoi na przeszkodzie, by doprowadzić transakcję do końca. Według nowego planu Saab ma produkować około 120-125 tys. samochodów rocznie i stać się opłacalnym za około 2-3 lata. Jak na razie, w tym roku niegdysiejszy filar szwedzkiego przemysłu samochodowego wyprodukował zaledwie 25 tys. samochodów. Czytaj o Saabie...

SAAB

Szwecja, Dziennki

3.09.2009


Obwodnica Sztokholmu. Dzisiaj szwedzki rząd wyraził zgodę na budowę obwodnicy Sztokholmu. Sprawa obwodnicy budziła kontrowersje przez wiele lat. Wybrano trasę „Förbifart Stockholm” jako najmniej szkodliwą dla środowiska. To najdroższy jak dotąd projekt drogowy w Szwecji. Obwodnica ma przebiegać na zachód od stolicy. Jej długość wyniesie 21 km, z czego 17 km ma przebiegać tunelem, m. in. pod jeziorem Mälaren. Budowa rozpocznie się w 2012 r. i potrwa 8 lat. Koszt inwestycji ocenia się na 27,6 mld koron. Ma być ona finansowana m. in. z pieniędzy państwowych i ze środków pochodzących z tzw. podatku od korków, który muszą płacić szwedzcy kierowcy za każdy wjazd i wyjazd do i z centralnych dzielnic Sztokholmu. Zobacz również...

Szwecja, Dziennki

2.09.2009


Premier Szwecji w Gdańsku. Premier Fredrik Reinfeldt był jednym z mówców na Westerplatte, 1 września 2009, podczas obchodów 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Oto polskie tłumaczenie tekstu przemówienia...

Szwecja, Dziennki

2.09.2009


Przeszkody na drodze do przejęcia Saaba usunięte. Jak podaje Dagens Industri, Koenigsegg Group prawdopodobnie zdobędzie brakujące 3 miliardy koron, potrzebne do sfinalizowania transakcji. Dodatkowa pożyczka od państwa nie będzie już konieczna. Koncern GM i nieznana jeszcze dotąd grupa nowych inwestorów ma udzielić finansowego wsparcia. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, że szwedzkie państwo udzieli gwarancji na pożyczkę w wys. 4,3 mld koron od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) i że sprzedaż Saaba zostanie doprowadzona do końca. Czytaj o Saabie...

SAAB

Szwecja, Dziennki

2.09.2009


Druga kosmiczna przygoda szwedzkiego Hermaszewskiego, Christera Fuglesanga, cieszy się w Szwecji dużym zainteresowaniem. Wchodzi on w skład załogi amerykańskiego promu kosmicznego Discovery, który w sobotę, 29 sierpnia, wyruszył w 13-dniową podróż. Po raz pierwszy Fuglesang poleciał w kosmos w grudniu 2006 roku. Dowódcą ówczesnej załogi był Marek Polański.

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx