Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Lipiec 2009 00275

Szwecja, Dziennki

31.07.2009


Rekordowo wysokie odszkodowanie dla księżniczki Madeleine. Szwedzkiej księżniczce Madeleine przyznano odszkodowanie w wysokości 400 000 euro (czyli 4,2 miliona koron) za artykuły na jej temat, które ukazały się w niemieckich tabloidach. Podawano w nich nieprawdziwe informacje o wydarzeniach z życia księżniczki. To jak dotąd największa kwota, jaką kiedykolwiek zasądzono w podobnych przypadkach w Niemczech. Szwedzka rodzina królewska chce przeznaczyć pieniądze na cele dobroczynne.

Szwecja, Dziennki

31.07.2009


Czas robić zapasy. Na miesiąc przed wejściem w życie unijnego zakazu importu wolframowych żarówek, popyt na nie w Szwecji gwałtownie wzrasta. Stopniowe wycofanie z handlu tradycyjnych żarówek ma przynieść 10-procentową oszczędność energii. Zamiast nich mamy używać wyłącznie lamp rtęciowych o niskiej energochłonności. Rtęć jest wprawdzie też zakazana, ale dla oświecenia Europy otrzymała dyspensę. Tradycjonaliści wolą jednak ciepłe, przyjemne światło starej, poczciwej żarówki.

Sztokholm, Wzgórze Zamkowe nocą. Według Unii ma wyglądać tak...

Szwecja, Dziennki

30.07.2009


Prąd za darmo. Ceny prądu w Szwecji są obecnie rekordowo niskie. Wszystko dzięki kryzysowi gospodarczemu. Zmniejszona produkcja wymaga mniej prądu i zmniejsza się popyt. Zużycie prądu przez największych użytkowników przemysłowych jest dziś o połowę mniejsze niż normalnie. W nocy z ostatniej soboty na niedzielę na giełdzie energetycznej cena prądu za kilowatogodzinę wynosiła... zero! Tylko przez cztery godziny, ale zawsze. Dopóki trwa niska koniunktura, należy się spodziewać niskich cen również w przyszłości.

Szwecja, Dziennki

30.07.2009


Podróże tabletek. Aby obniżyć koszty lekarstw w Szwecji muszą one odbyć długą podróż. Kraj eksportuje swoje lekarstwa tylko po to, żeby kupić je z powrotem... znacznie taniej. Dzięki temu tak zwanemu importowi równoległemu szwedzkie państwo oszczędza 700 milionów koron. Wywiera w ten sposób również presję cenową na szwedzkich producentów lekarstw, takich jak Astra Zeneca.

Szwecja, Dziennki

29.07.2009


Szwedzcy sadownicy spodziewają się o 20% mniejszych zbiorów jabłek w tym roku. Wszystko z powodu przymrozków i gradobicia. Najbardziej poszkodowane gatunki to Aroma oraz Signe Tillisch. Brak jabłek trzeba będzie uzupełnić importem. To dobra wiadomość dla polskich eksporterów.

Stragany na rynku Hötorget w centrum Sztokholmu. Foto © Bengt Hedberg.

Szwecja, Dziennki

29.07.2009


Pierwszy lot. Dziś mija dokładnie sto lat od pierwszego lotu samolotem nad Szwecją. Francuski pilot Georges Legagneux przeleciał w Sztokholmie 1000 m na wysokości 4-5 m. Nawet jak na owe czasy wynik nie był imponujący. Był to jednak próbny lot. Oficjalny pokaz odbył się 2 sierpnia, w obecności króla Gustawa V oraz przedstawicieli rządu. Jednak i ta próba zakończyła się fiaskiem. Dwupłatowiec typu Farman-Voisin przeleciał tym razem 3 km, ale znów tylko 3-4 m nad ziemią.

Szwecja, Dziennki

29.07.2009


Wysoką cenę płacą kraje bałtyckie za naiwną wiarę w euro jako panaceum na dobrobyt. Recesja na Litwie wyniosła aż 22% w drugim kwartale tego roku, wobec oczekiwanych 17%. Prognozy na cały rok mówią o 15-20 procentowym spadku PKB. Cały wzrost w latach 2006-2008 zostałby wówczas zniwelowany. W podobnej sytuacji jest Estonia i Łotwa. Przyczyna jest identyczna - wszystkie trzy kraje zamroziły kursy swoich walut do euro z zamiarem przystąpienia do EMU.

Szwecja, Dziennki

28.07.2009


Ćwiczenia NATO. Mimo że Szwecja nie jest członkiem NATO, pakt przeprowadzi tu swoje ćwiczenia we wrześniu tego roku. Odbędą się one na terenie garnizonu Ärna w Uppsali i weźmie w nich udział 180 żołnierzy ze Szwecji, Francji, Danii, USA, Czech, Niemiec i Turcji. Żołnierze będą uczyć się przede wszystkim wykrywania materiałów radioaktywnych i ratowania osób narażonych na działanie promieniowania radioaktywnego. Czyżby pomysł na ćwiczenia wziął się z problemów szwedzkiego Vattenfalla z zachowaniem bezpieczeństwa w swoich elektrowniach jądrowych?

Forsmark, elektrownia jądrowa Vattenfall. Foto © Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

28.07.2009


Bank czy autokomis? Zupełnie niechcący szwedzki Swedbank stał się właścicielem ponad dwóch tysięcy luksusowych samochodów. Bank chętnie udzielał kredytów nowobogackim mieszkańcom bałtyckiego tygrysa ekonomicznego – Łotwy. Teraz, gdy w wyniku związania swojej waluty z euro, tygrys zamienił się w ubogą myszkę, Swedbank zmienia się w autokomis – odbiera zastawione auta i próbuje je ponownie sprzedać. Na łotewskiej stronie banku można znaleźć smakowite kąski – Ferrari, Maserati, Porsche. Nie stać Cię na Ferrari? Nie szkodzi – bank chętnie udzieli pożyczki.

Szwecja, Dziennki

28.07.2009


Szwedzi żyją ponad stan i zaciągają coraz więcej kredytów. Tylko w ciągu ostatnich 12-tu miesięcy wysokość kredytów konsumpcyjnych bez zabezpieczenia wzrosła o 4 mld koron i wynosiła w czerwcu 147 mld (58,8 mld zł). Najszybciej jednak rosną kredyty mieszkaniowe. Tylko w tym roku wzrosły one o 10,4%. Totalne zadłużenie Szwedów wynosi 891 mld zł, ok. 35% PNB. Wszystko wśród szalejącej recesji i rosnącego bezrobocia.

Szwecja, Dziennki

27.07.2009


Propaganda unijna nie była jak dotąd przedmiotem krytyki, mimo że podobne metody nie byłyby tolerowane w krajach członkowskich, gdyby dotyczyły wielu innych tematów – piszą dzisiaj na łamach Dagens Nyheter analitycy szwedzkiej kuźni myśli Timbro – Maria Rankka, Philip Thomasson-Leruf oraz Hannes Kataja. UE wydaje miliardy pieniędzy podatników na nachalne przekonywanie o jej zasługach – twierdzą autorzy. Najwyższy czas wyznaczyć wyraźną granicę, po przekroczeniu której kończy się informacja, a zaczyna zwyczajna propaganda.

Krajobraz Hälsingland wg. dyrektywy UE. Foto © Bengt Hedberg / Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

27.07.2009


Bezrobocie w Szwecji zbliża się do 10%. Coraz więcej osób rejestruje się w Urzędzie Pośrednictwa Pracy jako bezrobotni. Jednocześnie znacząco zmniejsza się ilość zgłaszanych do urzędu nowych miejsc pracy. Jednak pomimo tych mało pocieszających liczb i nadal nieciekawych prognoz na przyszłość, zadziwiająco niewielu Szwedów (tylko 11%) jest rzeczywiście zaniepokojonych możliwością utraty pracy. W porównaniu z ubiegłym rokiem, blisko dwa razy tyle osób, planuje też zaciągnąć nowe pożyczki w nadchodzącym roku. Szwedzi są już chyba po prostu tak zmęczeni wszechobecnym kryzysem, że powoli przestają się przejmować.

Szwecja, Dziennki

25.07.2009


W ubiegłym półroczu na szwedzkich drogach zginęło 150 osób. Jest to najmniejsza liczba w Szwecji od połowy lat 40-tych XX wieku. Średnia pierwszego półrocza z ostatnich pięciu lat wynosi tutaj 203 przypadki śmiertelne. Pozytywny wpływ ma przede wszystkim rozbudowa dróg i poprawa ich jakości. Wśród innych przyczyn szwedzki Urząd ds. Dróg (Vägverket) wymienia... kryzys gospodarczy. Dzięki niskiej koniunkturze, mniejszej produkcji i większemu bezrobociu zmniejsza się ruch na drogach.

Trasa E4 nad jeziorem Vettern. Foto © Bengt Hedberg.

Szwecja, Dziennki

24.07.2009


Szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson osiągnął lepsze wyniki w drugim kwartale tego roku – 4,8 mld koron zysku (ok. 2 mld zł) – niż w adekwatnym okresie roku ubiegłego. Dla większości analityków jest to pozytywna niespodzianka. Reakcja sztokholmskiej giełdy była natychmiastowa – akcje Ericssona spadły (!) o blisko 5%. Po głębszej analizie kwartalnego sprawozdania okazało się, że sytuacja nie wygląda aż tak różowo – spadek sprzedaży, brak stabilności politycznej i finansowej na niektórych rynkach, a po uwzględnieniu wszystkich kosztów przekształceń organizacyjnych zysk wyniesie 1,1 mld koron, o 1,8 mld mniej niż w 2008 r.

Szwecja, Dziennki

24.07.2009


Prom MS Gotland, kursujący na linii Nynäshamn-Gotlandia, który staranował wczoraj swego liniowego kolegę Gotlandię II, wznawia już dzisiaj regularne rejsy. W przeciwieństwie do mniejszego kolegi, MS Gotland doznał jedynie kosmetycznych obrażeń. Znacznie dłuższa będzie „rehabilitacja” drugiego promu. Około 10 tys. pasażerów może mieć problemy z dotarciem do celu na czas.

Szwecja, Dziennki

23.07.2009


Kolizja. Tuż po godz. 11 doszło dziś do kolizji dwóch promów, kursujących pomiędzy Nynäshamn i Gotlandią. W gęstej mgle MS Gotland staranował szybki prom Gotlandia II w pobliżu portu Nynäshamn. Według aktualnych doniesień nie ma strat w ludziach, a pasażerowie zostali ewakuowani. Do portu w Nynäshamn przypływają również polskie promy z Gdańska. Dzisiejszy prom Baltivia przypłynął szczęśliwie. Czytaj dalej ...

Uszkodzone promy same wróciły do portu w Nynäshamn. Foto Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

23.07.2009


Większość turystów odwiedzających Szwecję nie płaci – w razie nieszczęścia – mandatów parkingowych. W 2007 roku próbowano tu zasilić gminne kasy, wystawiając około 50 000 mandatów, ale udało się to tylko w 10 procentach przypadków. Na szczęście szwedzkim władzom nie wolno prowadzić rejestru zagranicznych właścicieli samochodów, co w praktyce uniemożliwia przymusowe ściąganie opłat.

Szwecja, Dziennki

22.07.2009


Łagodne trzęsienie ziemi odnotowano dzisiaj o godz. 10:15 w północnej Szwecji. Siła wstrząsu osiągnęła 3,1 magnitudy (skala Richtera). Epicentrum leżało ok. 10 km na zachód od miasta Kalix. Trzęsienie było odczuwalne również w Luleå. Wstrząsy o tej sile przydarzają się w Szwecji mniej więcej raz do roku i rzadko powodują straty materialne.

Północna Szwecja, rzeka Kalix – Kalixälven.

Szwecja, Dziennki

22.07.2009


Sposób na wyjście z kryzysu znalazły firmy farmaceutyczne. Po medialnej kanonadzie rządy wielu krajów zamówiły łącznie 600 milionów szczepionek przeciw świńskiej grypie, za ponad 13 miliardów złotych. Zimny prysznic spotkał szwedzkie władze. Zamiast spodziewanych 35 koron, firma Glaxo Smithkline, dostawca 18 mln szczepionek do Szwecji, żąda teraz 65 koron za sztukę. Na całym świecie sprzedała ona już 150 mln szczepionek.

Szwecja, Dziennki

22.07.2009


Według dawnego nordyckiego „Poradnika Chłopskiego” (Bondepraktikan) dziś zaczyna się „Zgniły Miesiąc” (Rötmånaden). Upały, wilgotność powietrza i – niegdyś – wyczerpanie się zapasów lodu sprawiało, że jedzenie psuło się szybciej niż normalnie. Poradnik wydano po raz pierwszy w 1508 r. w Niemczech, a do Skandynawii dotarł w roku 1662 i ukazywał się do końca XIX wieku. Jednak do dziś w trakcie „babskiego tygodnia” (fruntimmersveckan, 19-2/07, wyłącznie kobiece imieniny w szwedzkim kalendarzu), kiedy to rozpoczyna się „Zgniły Miesiąc”, w mediach pojawiają się porady jak uniknąć żołądkowych sensacji.

Szwecja, Dziennki

21.07.2009


Koniec spadków? Wygląda na to, że spadek koniunktury osiągnął dno – optymistycznie ocenia znany szwedzki analityk Peter Malmqvist. Trzy czwarte tutejszych spółek giełdowych przedstawiło lepsze od spodziewanych wyniki za drugi kwartał. W przeciwnym kierunku poszło Volvo Lastvagnar, producent samochodów ciężarowych, serwując 7,7 miliardów straty. Malmqvist przewiduje pozytywny rozwój giełdy w drugim półroczu. Niski kurs korony czyni szwedzki przemysł bardziej atrakcyjnym niż w strefie euro.

Szwecja, Dziennki

21.07.2009


Szwedzi coraz bardziej narzekają na swoje banki. W pierwszym półroczu tego roku do Powszechnej Komisji Reklamacyjnej (Allmänna Reklamationsnämnden) wpłynęło aż 355 skarg, dotyczących sfery finansów i bankowości. To aż 91-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zazwyczaj najwięcej skarg jest na bank Nordea, najgorszy ze szwedzkich banków. Tym razem jednak wyprzedził go Swedbank, który próbuje tłumaczyć swój „sukces” największą ilością prywatnych klientów, ponad 4 miliony.

Szwecja, Dziennki

18.07.2009


Czas urlopów rozpoczął się na dobre także w Szwecji. Wszechobecna ekopropaganda sprawia, że coraz więcej Szwedów chce spędzić wakacje blisko natury i koniecznie w ekologiczny sposób - czyli na ekologicznych wczasach, gdzie podawana jest ekologiczna żywność z ekologicznych upraw, gdzie używa się ekologicznych środków czystości, a przewodnicy wycieczek dbają o niezakłócanie życia zwierzętom. Ekoturystyka jest zdecydowanie w ofensywie. Firm, zajmujących się organizowaniem takich imprez, jest coraz więcej – przybywa ich rocznie około trzydziestu.

W odludnej Szwecji natura ma znaczną przewagę nad cywilizacją.

Szwecja, Dziennki

18.07.2009


Szwedzki koncern SAAB (nie mylić z SAAB Automobile) otrzymał zlecenie na dostarczenie systemu bezpieczeństwa dla kobiecego więzienia w Gatton, w Australii. Końcowa dostawa jest przewidziana na rok 2011. SAAB nie chce ujawniać wartości tego zamówienia, ale podkreśla, że jest ono bardzo ważne dla firmy – jest pierwszym międzynarodowym zamówieniem, w którym firma bierze pełną odpowiedzialność za rozwiązanie systemu bezpieczeństwa. Może to oznaczać więcej takich zamówień w przyszłości. W Szwecji SAAB dostarcza systemy zabezpieczeń m. in. do więzień i elektrowni jądrowych.

Szwecja, Dziennki

16.07.2009


W dotkniętej kryzysem Szwecji powstaje coraz mniej nowych firm. W ostatnim półroczu ich ilość spadła o ponad 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To najniższy poziom od 1992 roku, kiedy to wspierająca przedsiębiorczość fundacja Jobs and Society rozpoczęła swoje badania w tym temacie. By znaleźć się na tym samym poziomie, co inne kraje europejskie, w Szwecji powinno co roku rozpoczynać działalność 100 tys. nowych firm. Tymczasem do połowy tego roku zarejestrowano ich tutaj tylko 27 786. Spadkowa tendencja zauważalna jest w całym kraju. Jednocześnie rośnie też ilość bankructw wśród młodych firm, działających krócej niż 3 lata.

Szwecja, Dziennki

16.07.2009


Pomimo słabej koniunktury nadal utrzymuje się w Szwecji pęd za ekologiczną żywnością, mimo że jest ona zazwyczaj dużo droższa od tej normalnej. W ubiegłym roku sprzedaż produktów ekologicznych osiągnęła rekordowy poziom. W tym roku znowu odnotowano wzrost o kolejne 35%. Coraz bardziej agresywna ekopropaganda przyczynia się do utrzymania tego trendu.

Szwecja, Dziennki

15.07.2009


Szwedzi coraz więcej biegają do swoich sklepów monopolowych. Systembolaget odnotowuje wzrost zarówno liczby klientów, jak i ilości sprzedawanego alkoholu. Na pewno przyczynia się do tego słaba koniunktura i niski kurs szwedzkiej korony. Dla Szwedów robienie zakupów alkoholowych za granicą stało się po prostu zbyt drogie – coraz mniej z nich jeździ w tym celu do Niemiec czy Danii. Za to Duńczycy, Norwegowie i Finowie chętnie przyjeżdżają do Szwecji, by uzupełnić swoje zapasy. Dziwnym trafem jednak, pomimo znacznie rosnącej sprzedaży, nie wzrasta podobno spożycie alkoholu wśród Szwedów.

Tradycyjny bieg Wikingów. Foto © Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

15.07.2009


Drgnięcie na rynku. Po raz pierwszy od 14 miesięcy na europejskim rynku samochodowym odnotowano wreszcie wzrost sprzedaży (+2,4%). W Szwecji jednak nadal nie widać powodów do radości. Saab Automobile zaliczył w czerwcu kolejny spadek (-62%), a jego udział na rynku europejskim jest właściwie żaden (zaledwie 0,2%). Może sytuacja poprawi się trochę, gdy wyjaśnią się w końcu wszystkie szczegóły, dotyczące sprzedaży firmy. Również Volvo PV nadal odnotowuje spadki, choć już nie tak duże, jak w poprzednich miesiącach. Tak, czy inaczej, niezależnie od panującego kryzysu, ani Volvo, ani Saab nie należą do liczących się w Europie marek.

Szwecja, Dziennki

14.07.2009


Urodziny księżniczki. Dzisiaj, 14 lipca, szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria, obchodzi uroczyście swoje urodziny. Dzień ten jest w Szwecji oficjalnym świętem. Victoria obchodzi je tradycyjnie, jak co roku, w pałacu Solliden na Olandii – letniej rezydencji rodziny królewskiej. Uroczystość przyciąga co roku na wyspę mnóstwo osób, które chcą zobaczyć księżniczkę, wręczyć jej kwiaty i złożyć urodzinowe życzenia. W tym roku było ich rekordowo dużo. U boku Victorii był też obecny jej narzeczony, Daniel Westling, który pod koniec maja przeszedł operację przeszczepienia nerki. Trzymał się jednak z boku, kiedy księżniczka przyjmowała kwiaty i gratulacje, a na pytania prasy odpowiadał, że po zabiegu czuje się dobrze. Więcej o narzeczonych...

Szwecja, Dziennki

14.07.2009


Dzisiaj, zgodnie z oczekiwaniami, Jerzy Buzek został oficjalnie szefem Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura została przyjęta już podczas pierwszego głosowania liczbą 555 głosów. Szwedzka kontrkandydatka Buzka, komunistka Eva-Britt Svensson (v), uzyskała zaledwie 89 głosów. Jej udział w głosowaniu miał być rodzajem protestu przeciwko z góry zawartemu porozumieniu pomiędzy największą w PE chadecką frakcją EPL z drugą co do wielkości frakcją socjalistyczną, w sprawie podziału pięcioletniej kadencji pomiędzy Buzka i lidera socjalistów Martina Schulza.

Szwecja, Dziennki

14.07.2009


W następstwie słabej koniunktury zarówno duże, jak i małe szwedzkie firmy mają coraz większe problemy z wyegzekwowaniem należnej im zapłaty. Do tej pory zazwyczaj ilość wezwań do zapłaty zmniejszała się przed okresem letnim, by potem wzrosnąć jesienią. Kryzys jednak nie odpuszcza i wygląda na to, że wielu firmom będzie ciężko odzyskać swoje pieniądze również tego lata. W pierwszym półroczu tego roku liczba uznanych przez Urząd Komornika nakazów zapłaty wzrosła o 44%, a w samym czerwcu aż o 60%. Oznacza to, że wiele firm o słabej wypłacalności znajdzie się wkrótce w trudnej sytuacji.

Szwecja, Dziennki

14.07.2009


Państwowe muzea w Szwecji tracą chętnych do zwiedzania. Ogółem ilość zwiedzających spadła w tym roku o 11%. Nawet w grupie wiekowej poniżej 19 lat, której przysługują darmowe wejścia, odnotowano 4 – procentowy spadek. Najwięcej tracą sztokholmskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna Museet) – 44% i barokowy pałac Skokloster – aż o 50% mniej odwiedzin. Na szczęście jednak są wyjątki od tej spadkowej tendencji – w Muzeum Nordyckim (Nordiska Museet), Muzeum Wojska (Armémuseum) i Królewskiej Zbrojowni (Livrustkammaren) w Sztokholmie zwiedzających jest coraz więcej.

Pałac Skokloster nad jeziorem Mälaren. Foto © Tommy Hildorsson

Szwecja, Dziennki

13.07.2009


Ci, którzy nadal płaczą ze szczęścia z powodu zaręczyn szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii, z jej instruktorem fitness, Danielem Westlingiem, mogą już otrzeć łzy wzruszenia, i to w bardzo oryginalny sposób – np. ściereczką kuchenną z wizerunkiem narzeczonych. W ślad za zaręczynami, jak grzyby po deszczu, zaczynają pojawiać się ślubne gadżety. Szwedzki handel spodziewa się zarobić na sprzedaży tych okolicznościowych pamiątek 2,5 miliarda koron. O zaręczynach piszemy szerzej...

Szwecja, Dziennki

11.07.2009


Szwedzka branża turystyczna nie boi się kryzysu. Słaby kurs korony szwedzkiej i niepewność na rynku pracy sprawia, że wielu Szwedów tegoroczne wakacje spędzi w kraju. Słaba korona przyciąga też do Szwecji coraz większą ilość zagranicznych turystów. Taki efekt nie powinien więc dawać powodów do narzekań tego lata.

Szwecja, Dziennki

11.07.2009


Na szwedzkim rynku pracy coraz więcej bezrobotnych. Pod koniec czerwca 233 599 osób, czyli 5% siły roboczej, było zarejestrowanych w Urzędzie Pośrednictwa Pracy jako bezrobotni. To wzrost aż o 74,6% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym i oznacza, że kolejne prawie 100 tys. osób zostało bez pracy.

Szwecja, Dziennki

8.07.2009


Szwecja jest na piątym miejscu wśród najbardziej przyjaznych dla handlu zagranicznego krajów świata. Tak ocenia World Economic Forum (WEF) po porównaniu 121 państw, ze względu na to, na ile ich polityka, instytucje i usługi ułatwiają handel międzynarodowy. Singapur i Hongkong zajęły dwa pierwsze miejsca, zaraz przed Szwajcarią, Danią i Szwecją. USA znalazło się dopiero na 16-tym miejscu.

Szwecja, Dziennki

7.07.2009


Szwedzkie lasy będą w tym roku pełne jagód, które już powoli zaczynają dojrzewać w południowej Szwecji. Według prognozy szykuje się rekordowy rok, najlepszy od sześciu lat. Najwięcej jagód będzie w północnej części kraju. Jagodową prognozę dla kraju przygotowuje co roku Szwedzki Uniwersytet Rolniczy (SLU), wraz z parkiem eksperymentalnym Asa koło Växjö.

Szwecja, Dziennki

7.07.2009


Szwedzki Urząd Kontroli Radioaktywności zamierza zaostrzyć dozór elektrowni jądrowej Ringhals koło Geteborga. Tylko w tym roku odnotowano tam ponad 60 incydentów, z czego dwa bardzo poważne. Ostatni osiągnął najwyższy stopień zagrożenia, poziom 1. Okazało się, że był wyłączony automatyczny system uszczelniania instalacji reaktora, tak by w razie awarii substancje promieniotwórcze nie wydostały się na zewnątrz. Właścicielem Ringhals jest szwedzki, państwowy Vattenfall oraz niemiecki EON.

Szwecja, Dziennki

7.07.2009


Znowu wzrasta ilość bankructw szwedzkich przedsiębiorstw. Po dwóch miesiącach względnego uspokojenia, bankructwa znowu nabierają przyspieszenia. W czerwcu zbankrutowały tutaj 672 firmy, o 62% więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Jest to rekord XXI wieku. Szczególnie dotknięte są handel hurtowy, IT oraz komunikacja.

Szwecja, Dziennki

4.07.2009


Wystąpienie premiera Szwecji, Fredrika Reinfeldta, zakończyło tegoroczny Tydzień Almedalen w stolicy Gotlandii, Visby. Przywódcy partyjni zbierają się tam co roku, wygłaszając płomienne przemówienia, odgrażając się wyborcom poprawą ich losu. Przez tydzień średniowieczne Visby zaludniają rzesze polityków, lobbystów, przedsiębiorców, dziennikarzy – słowem wszystkich tych, którzy chcą nas do czegoś przekonać i tych, którzy chcą o tym opowiedzieć...

Park Almedalen w Visby.

Szwecja, Dziennki

3.07.2009


Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB (nie mylić z SAAB Automobile) zaskarżył polskie Ministerstwo Obrony za nieprawidłowości, związane z przetargiem na rakiety przeciwokrętowe NSM. Przetarg wygrała w grudniu 2008 r. norweska firma Kongsberg, obecnie współoskarżony. Polski MON nie przestrzegał warunków przetargu, które sam ustalił – twierdzi SAAB. Istnieje podejrzenie o korupcję. Sprawą przetargu interesuje się również polskie CBA.

Szwecja, Dziennki

1.07.2009


Szwecja obejmuje dzisiaj przewodnictwo w Unii Europejskiej. Na uroczystości z tym związane przybył do Sztokholmu obecny przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Nie będzie to łatwa prezydencja – kryzys gospodarczy, grudniowa konferencja klimatyczna w Kopenhadze oraz szwindel z Traktatem Lizbońskim należą zapewne do najtrudniejszych wyzwań...

Prominentni goście podczas występów w sztokholmskim Skansenie. Od lewej: księżniczka Madeleine, siostra następczyni tronu Victorii, Per Westerberg, marszałek sejmu, Filippa Reinfeldt, żona premiera, król Carl XVI Gustaf, premier Fredrik Reinfeldt, królowa Sylvia, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, księżniczka Christina z mężem.
Foto Gunnar Seijbold/Regeringskansliet

 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx