Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Czerwiec 2009 00375

Szwecja, Dziennki

30.06.2009


Jutro, 1 lipca, Szwecja przejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Szwedzi będą świętować to wydarzenie w sztokholmskim Skansenie, gdzie z tej okazji odbędą się specjalne uroczystości, uświetnione występami światowej klasy artystów i obecnością pary królewskiej. W programie weźmie też udział premier Fredrik Reinfeldt oraz przybyły na zaproszenie szwedzkiego rządu przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Odbędzie on szereg rozmów na temat głównych problemów, jakimi Szwecja chce się zająć podczas swojego przewodnictwa w UE...

Szwecja, Dziennki

29.06.2009


Polityczny sezon w Szwecji kończy się tradycyjnie Tygodniem Almedalen (Almedalsveckan) w stolicy Gotlandii, Visby. Przywódcy partyjni zbierają się tam co roku wygłaszając płomienne przemówienia. Oprócz zawodowych polityków w festiwalu propagandy uczestniczy wiele innych organizacji. Tradycja została zapoczątkowana przez Olofa Palme w 1968 roku. Tegoroczny program zawiera rekordowe 1040 punktów przygotowanych przez 560 organizatorów.

Szwecja, Dziennki

29.06.2009


Nigdy wcześniej szwedzkie sklepy monopolowe (Systembolaget) nie przeżyły takiego oblężenia, jak na dzień przed wigilią tegorocznego Święta Lata (midsommar). Tego jednego dnia sklepy odwiedziło ponad milion klientów - i to nie tylko Szwedów, byli również chętni z Norwegii, Danii i Finlandii.

Systembolaget – sklepy państwowego monopolu spirytusowego w Szwecji.

Szwecja, Dziennki

27.06.2009


Marszałek szwedzkiego sejmu, Per Westerberg, reprezentuje dzisiaj Szwecję na Węgrzech, podczas obchodów 20-tej rocznicy upadku żelaznej kurtyny. 27 czerwca 1989 roku ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Gyula Horn, oraz Austrii, Alois Mock, przecięli uroczyście druty kolczaste dzielące oba kraje. Był to początek upadku reżimów komunistycznych we Wschodniej Europie – donoszą szwedzkie media.

Szwecja, Dziennki

26.06.2009


W pogoni za oszczędnościami wiele dużych szwedzkich firm wprowadza ograniczenia lub wręcz zakaz podróży służbowych. W zamian muszą pracownikom wystarczyć video- lub telekonferencje. Są jednak sytuacje, w których mimo wszystko podróży nie da się uniknąć, np. spotkania z klientami. Wtedy jednak pracownik musi umieć jasno uzasadnić konieczność i biznesowy cel takiej podróży. Wszystkie inne sprawy muszą być załatwiane drogą telefoniczną.

Szwecja, Dziennki

26.06.2009


Na szwedzkim rynku pracy nadal trudna sytuacja. Duża fala zwolnień, która przetoczyła się przez Szwecję jesienią, zaczyna powoli opadać, ale w najbliższym czasie nadal jeszcze będzie ciężko. Spadek zatrudnienia obserwuje się we wszystkich specjalnościach. Najgorsza sytuacja panuje w przemyśle. Natomiast największe szanse na znalezienie pracy są w służbie zdrowia i szkolnictwie.

Szwecja, Dziennki

25.06.2009


Szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson zaprezentował swojego nowego szefa. Zostanie nim 44-letni ekonomista Hans Vestberg, dotychczasowy dyrektor ekonomiczny koncernu. Zmiana na tronie nastąpiła bardzo sprawnie, bez jakichkolwiek awantur. Ustępujący szef Carl-Henrik Svanberg pozostanie członkiem zarządu Ericssona oraz przejmie kierownictwo zarządu koncernu petrochemicznego BP. Wybór nowego szefa wskazuje na nową strategię Ericssona, którym do tej pory przewodzili raczej technicy, a nie ekonomiści.

Hans Vestberg przejmie stery Ericssona od nowego roku.

Szwecja, Dziennki

25.06.2009


Nowe źródła energii okazały się klapą dla funduszy inwestycyjnych. W następstwie propagandy problemów klimatycznych pojawiło się wiele funduszy, inwestujących w energię słoneczną lub wiatrową. W ubiegłym roku odnotowały one jednak spadek aż o 25% - największy spośród wszystkich innych kategorii. Jednym z powodów jest kryzys finansowy, ale głównym zapewne to, że wiele z nowych technik, np. wiatrakowa, są z gruntu nieopłacalne bez pomocy publicznej.

Szwecja, Dziennki

25.06.2009


Kryzys finansowy i załamanie na giełdzie nie oszczędza milionerów - na świecie jest ich coraz mniej. Również ilość Szwedów, z majątkiem powyżej 1 miliona dolarów, zmniejszyła się o 20%. W ubiegłym roku było ich 39 700.

Szwecja, Dziennki

25.06.2009


Szwedzkie koleje państwowe (SJ) rozesłały list do około 500 swoich dostawców, w którym domagają się od nich obniżenia cen o co najmniej 10% i przedłużenia terminu zapłaty do dwóch miesięcy. Wygląda to prawie jak groźba, w lekko zawoalowanej formie. Jednak szef SJ, Jan Forsberg, twierdzi, że jest to tylko próba zasygnalizowania trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się teraz SJ i jedna z części programu oszczędnościowego firmy, obliczonego w sumie na 650 milionów koron.

Szwecja, Dziennki

24.06.2009


W Szwecji rośnie problem uzależnienia od gier wśród młodych mężczyzn. Prawie co dziesiąty z nich, w wieku 18-24 lat, jest już mocno wciągnięty w hazard. To znaczący wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat. Problem jest bardziej zauważalny wśród osób z niskimi dochodami, niż wśród tych, którym powodzi się dobrze.

Szwecja, Dziennki

24.06.2009


W ubiegłym tygodniu wyjaśniło się, że Koenigsegg Group (konsorcjum, w skład którego wchodzą szwedzcy, norwescy i amerykańscy inwestorzy) kupuje Saab Automobile. Teraz toczy się walka o uzyskanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pożyczki w wysokości prawie 4,8 miliardów koron. Otrzymanie tych pieniędzy jest głównym punktem w negocjacjach z nowym właścicielem Saaba. EBI będzie jednak potrzebował państwowych gwarancji, zanim zgodzi się udzielić pożyczki. Teraz toczą się rozmowy na temat warunków udzielenia takich gwarancji.

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2009


Skandynawskie linie lotnicze SAS walczą o przeżycie – taki cel na najbliższe dwa lata ma ich szef Mats Jansson. Sytuacja jest dużo gorsza niż oczekiwano – SAS stracił 1/5 swojego rynku. Mimo wprowadzonego wcześniej programu oszczędnościowego, konieczne są więc kolejne cięcia kosztów. Może to oznaczać obniżenie pracowniczych pensji, diet służbowych i emerytur, jak również ograniczenie czasu pracy i zmniejszenie liczby pracowników.

sas

 

Szwecja, Dziennki

23.06.2009


Dzisiaj, już po raz szósty, rozpoczyna się Tydzień Bergmanowski na wyspie Fårö. Najważniejszą postacią festiwalu jest w tym roku niemiecki reżyser Wim Wenders, przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej (instytucji, której współzałożycielem był Ingmar Bergman i pomyślanej jako przeciwwaga dla dominacji filmowej Hollywood). Tegoroczny festiwal będzie się koncentrował na stworzeniu nowej perspektywy dla dzieł Bergmana. Chodzi o to, by były przedstawiane nie tylko w sposób konserwatywny przez entuzjastów w średnim wieku, żyjących w jego czasach, ale by przemawiały także do osób młodych.

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2009


Coraz więcej Szwedów jest zmuszonych do pozbycia się swoich dotychczasowych domów. Od stycznia do maja tego roku 187 nieruchomości w całym kraju sprzedano na przymusowych licytacjach. To wzrost o blisko 70% od wiosny ubiegłego roku. W dużej mierze wpływa na taką sytuację słaba koniunktura w ostatnim czasie – bezrobocie stale rośnie, a po utracie pracy wiele osób nie radzi sobie z utrzymaniem domu.

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2009


Na północy Szwecji, za kołem podbiegunowym, można już podziwiać słońce polarne (midnattssol), które przez wiele tygodni z rzędu nie znika za horyzontem. Najdłuższy dzień w roku przypada 21 czerwca. Daleko na północy nie jest on jednak tak dobrze zauważalny, ponieważ słońce stoi wysoko na niebie przez całą dobę. Im dalej na północ, tym dłużej trwają białe noce. W Jokkmokk, leżącym przy kole podbiegunowym, można cieszyć się słońcem nieprzerwanie przez prawie miesiąc. W Keinovuopio, najbardziej na północ położonej szwedzkiej wiosce, słońce nie zachodzi przez dwa miesiące.

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2009


Zwierzęta domowe zajmują w życiu wielu Szwedów znaczące miejsce. 79% właścicieli zwierząt traktuje je jak członków rodziny i uważa za swoich najlepszych przyjaciół. Co czwarty właściciel nie żałuje też grosza dla swojego ulubieńca i, mniej lub bardziej lekką ręką, wydaje na niego od 500 do 1 000 koron miesięcznie. Sprzedaż artykułów dla zwierząt staje się więc w Szwecji coraz lepszym interesem. Teraz nawet szwedzkie apteki chcą mieć w nim swój udział i decydują się na rozszerzenie swojego asortymentu o produkty dla zwierząt.

 

Szwecja, Dziennki

19.06.2009


Dziś obchodzimy najpopularniejsze chyba szwedzkie święto – Święto Lata. W weekend, który przypada najbliżej dnia św. Jana, 24 czerwca, Szwedzi obchodzą wielkie święto, sięgające być może swymi korzeniami prehistorycznych obyczajów, związanych z uroczystościami, jakie towarzyszyły przesileniu letniemu. Wiele dni wcześniej karawany samochodów suną z miast do letniskowych domów, na kempingi i przystanie, a młodzi ludzie zbierają się często w swoich ulubionych miejscach nad wodą, między innymi na Ölandii, w archipelagu sztokholmskim, w Bohuslän na wybrzeżu zachodnim, a przede wszystkim w turystycznych rejonach Dalarny.

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2009


Pozostał jeszcze równo rok do planowanego ślubu księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem. Tymczasem w oficjalnym kalendarzu rodziny królewskiej strona z tą datą nadal pozostaje pusta. Håkan Pettersson, odpowiedzialny za organizację uroczystości, twierdzi, że poza samą datą (19.06.2010 r.) i miejscem (katedra Storkyrkan) niewiele jeszcze zostało ustalone. Również w szwedzkich sklepikach z pamiątkami nie widać jeszcze zainteresowania tematem. Ale osoby, które chciałyby śledzić całe wydarzenie na miejscu, muszą pospieszyć się z rezerwacją pokoju hotelowego – większość z nich jest już od dawna zarezerwowana, a ceny są coraz wyższe. Więcej o ślubie...

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2009


28 września pójdzie pod młotek majątek ruchomy, należący do zmarłego w 2007 r. Ingmara Bergmana. Zainteresowanie aukcją jest ogromne. W domu aukcyjnym Bukowskis w Sztokholmie na sprzedaż wystawione zostanie m. in. biurko, przy którym reżyser pisał swoje scenariusze, jego nagrody filmowe, rekwizyty z filmów i inscenizacji teatralnych. Aukcja odbywa się zgodnie ostatnią wolą Bergmana, spisaną w testamencie. Zobacz też

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2009


Coraz trudniej w Szwecji hodować raka płuc. W wielu gminach wprowadza się całkowity zakaz palenia tytoniu w czasie pracy. Jedynie w czasie lanczu, który nie wlicza się w czas pracy, będzie można zaspokoić głód nikotynowy. Niemal 1/4 szwedzkich gmin podjęła już decyzję o wprowadzeniu zakazu. Jednocześnie oferuje się pomoc medyczną dla uzależnionych, którzy chcą rzucić palenie.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2009


Ostatnie wiadomości o sprzedaży Saab Automobile firmie Koenigsegg zostały wczoraj oficjalnie potwierdzone przez jego dotychczasowego właściciela, koncern General Motors. Kim jednak są tak naprawdę osoby, stojące za szwedzko - norweskim konsorcjum, które wkrótce przejmie Saaba?

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2009


Długie okresy oczekiwania na wizyty lekarskie i badania sprawiają, że szwedzcy lekarze z pełną świadomością wypisują pacjentom dłuższe zwolnienia, niż byłoby to konieczne. Tak wynika z przeprowadzonego ostatnio badania, w którym wzięło udział ponad 60% czynnych zawodowo, szwedzkich lekarzy. Co drugi z nich przyznaje, że wystawianie zwolnień jest dla nich do pewnego stopnia problemem zawodowym, który często prowadzi do konfliktu z pacjentem.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2009


Saab może liczyć na umorzenie 75% swoich długów. Sąd w Vänersborg wyraził zgodę na taki sposób rozliczenia z wierzycielami firmy. Według adwokata Guya Lofalka, który zajmuje się procesem rekonstrukcji Saaba, kwestia takiego układu, w którym wierzyciele zgadzają się na umorzenie większej części zadłużenia, była ważnym punktem w negocjacjach z nowym właścicielem Saaba. Już w ubiegłym tygodniu stało się jasne, że ponad 80% z około 600 wierzycieli Saaba, przystaje na taki układ. Oprócz tego Saab chce mieć jeszcze rok czasu na spłacenie pozostałej po odpisaniu sumy.

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2009


Po zimowym i wiosennym spadku, znowu rosną w Szwecji ceny mniejszych domów. Nadal są jednak niższe niż w ubiegłym roku. Największy wzrost widać w rejonach Dalarna, Uppsala, Jönköping, Blekinge och Halland. Wzrosły również ceny w rejonie dużych miast. Za nieduży dom w Szwecji trzeba teraz zapłacić średnio ponad 1,8 miliona koron.

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2009


Koncern General Motors potwierdza dzisiaj oficjalnie, że Saab Automobile zostanie sprzedany szwedzkiej firmie Koenigsegg, zajmującej się produkcją samochodów sportowych. Oczekuje się, że sprzedaż dojdzie do skutku pod koniec III kwartału tego roku. General Motors i Koenigsegg Group podpisali już tzw. list intencyjny...

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2009


Szwedzcy lekarze, pracujący w Anglii, nie cieszą się tam dobrą opinią. U pacjentów, operowanych przez szwedzkich ortopedów, występują komplikacje aż 11 razy częściej niż normalnie. Po zbadaniu wyników operacji kolan u 250 angielskich pacjentów okazało się, że są one bardzo mierne. W blisko 25% przypadków trzeba było operować ponownie, podczas gdy statystyczna średnia niepowodzeń dla tego typu operacji wynosi 2%.

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2009


Negocjacje w sprawie kupna Saab Automobile idą teraz pełną parą i mogą zostać sfinalizowane już w tym tygodniu. Norweski finansista Bård Eker, będący głównym właścicielem szwedzkiej firmy Koenigsegg, obiecuje, że będzie chciał zachować Saaba w jego dotychczasowej formie. Natomiast w środę wierzyciele Saaba mają podjąć decyzję o umorzeniu firmie 75% długów. Większość z nich zgadza się na taki układ. Wątpliwości ma natomiast szwedzkie państwo – drugi co do wielkości wierzyciel Saaba – które chce mieć więcej informacji o przyszłym właścicielu firmy, zanim zgodzi się na umorzenie długu. Zobacz też ...

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2009


Coraz mniej osób w Szwecji korzysta ze zwolnień lekarskich i zasiłków chorobowych. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku chętnych do pójścia na zwolnienie było o 45 tys. mniej niż w tym samym okresie 2006 roku. Taki spadek jest zaskakujący i na razie jeszcze trudny do wytłumaczenia. Możliwe, że po prostu lekarze zaostrzyli reguły i nie wystawiają już zwolnień na taką skalę, jak dotychczas. Albo też w następstwie kryzysu obawa przed utratą pracy powstrzymuje Szwedów przed ubieganiem się o zwolnienia lekarskie.

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2009


Po kilku latach wzrostu, ceny artykułów spożywczych w Szwecji spadły w ciągu ostatniego roku o 4,5%. Najbardziej potaniał nabiał i produkty zbożowe. Tańsze są m. in. mąka, chleb, makarony, oleje, kurczaki i środki do mycia naczyń. Wzrosły za to ceny towarów importowanych, np. kawy i bananów.

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2009


Saab Automobile ma już kupca. Jest nim mała szwedzka firma Koenigsegg, produkująca ekskluzywne samochody sportowe, wraz z grupą norweskich inwestorów. Zainteresowani podpisali już tzw. list intencyjny, a końcowe negocjacje, dotyczące szczegółów sprzedaży, odbędą się w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie jednak żadna ze stron nie chce komentować tych informacji, dopóki koncern GM, dotychczasowy właściciel Saaba, nie poda oficjalnej wiadomości o sprzedaży firmy...

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2009


Ponad milion właścicieli domów lub mieszkań w Szwecji szykuje się do ich renowacji tego lata. Połowa domostw skorzysta z ulg podatkowych. Plany przebudowy dotyczą najczęściej altany lub tarasu przed domem. Na kolejnych miejscach jest łazienka i kuchnia. Oblicza się, że na ten cel zostanie wydane 85 mld koron. Polskie firmy budowlane i rzemieślników, którzy chcieliby uszczknąć odrobinkę z tych miliardów zachęcamy do przedstawienia swojej oferty dla Szwedów w serwisie Polen-expo.se...

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2009


Kiepska pogoda podczas nadchodzącego lata zmusza Szwedów do szukania słońca i ciepła poza granicami kraju. Wiele osób wykupuje teraz letnie podróże, a największą popularnością cieszy się turecka Alanya, która w tym roku przebiła nawet ulubioną dotąd przez Szwedów Majorkę. Wśród dużych miast na pierwszym miejscu listy znajduje się Londyn, przed Barceloną i Nowym Jorkiem.

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2009


Szwecja jest jednym z niewielu krajów demokratycznych, w których nadal obowiązuje cenzura filmów dla dorosłych. Teraz jednak przedstawiono propozycję jej zniesienia. Jednocześnie planuje się jednak powołanie nowego urzędu, którego zadaniem byłaby ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem mediów. Nadal zostanie też utrzymane wyznaczanie granic wiekowych na filmy dla dzieci. W praktyce wprowadzenie nowego systemu będzie jednak możliwe dopiero w 2011 roku. Zobacz też

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2009


Ceny na domki letniskowe w Szwecji, po wielu latach ciągłego wzrostu, zaczynają mocno spadać. Trend spadkowy widoczny jest wyraźnie w całym kraju i wynosi średnio 6,5%. Najbardziej spadły ceny w rejonie Sztokholmu – aż o 10%.

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2009


Już pod koniec tego tygodnia może wyjaśnić się sytuacja, dotycząca przyszłości Saab Automobile. Jak na razie właściciel Saaba - koncern GM, który obecnie sam przechodzi rekonstrukcję - prowadzi rozmowy z trzema zainteresowanymi kupnem Saaba firmami. Do tej pory nie było wiadomo, kim są zainteresowane strony. Teraz jednak „Financial Times” podaje, że są to szwedzki producent samochodów sportowych Koenigsegg, amerykański holding Renco i grupa inwestorów z Wyoming. Możliwe, że główny kandydat zostanie wybrany i zaprezentowany pod koniec tygodnia, a sprzedaż dojdzie do skutku najpóźniej na przełomie czerwca i lipca.

 

Szwecja, Dziennki

09.06.2009


Dla wielu chrzest jest zazwyczaj podniosłym wydarzeniem. Mimo to jednak coraz mniej Szwedów chrzci swoje dzieci w protestanckim „Szwedzkim Kościele”. Jeszcze dziesięć lat temu ochrzczono prawie 75% dzieci. Potem ilość ta już cały czas spadała. W zeszłym roku zostało ochrzczonych tylko 59% dzieci – to najmniejsza liczba do tej pory.

 

Szwecja, Dziennki

09.06.2009


Niepokój finansowy coraz bardziej wkrada się w szwedzką świadomość. Sprawia on, że niewielu Szwedów wykorzysta tegoroczny zwrot nadpłaconego podatku na przyjemności i konsumpcję. Coraz więcej z nich będzie chciało zaoszczędzić zwrócone pieniądze, lub użyć ich do spłaty swoich długów, zamiast wykorzystać np. na podróże.

 

Szwecja, Dziennki

09.06.2009


Życie Ingvara Kamprada, twórcy IKEA, szwedzkiego koncernu meblowego, będzie tematem opery wystawianej w Niemczech. Prapremiera „Das wunder von Schweden - eine musikalische möbelsaga” odbędzie się jutro w Recklinghausen. Kamprad pochodzi z niemieckiej rodziny i od 1942 r. do lat 50-tych był członkiem pronazistowskiej, szwedzkiej organizacji „Nysvenska rörelsen”. We wrześniu tego roku opera o nim zostanie wystawiona na dużej scenie Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu.

 

Szwecja, Dziennki

09.06.2009


Jedna ze szwedzkich firm ubezpieczeniowych zapytała około trzech tysięcy kierowców, czy przekracza dozwolone szybkości na drogach. 46% robi to w co najmniej połowie przypadków prowadzenia samochodu. Jednak aż 90% kierowców przyznaje, że przekracza szybkość od czasu do czasu. Okazuje się więc, że tylko 10% szwedzkich kierowców kłamie.

 

Szwecja, Dziennki

08.06.2009


Dziś rozpoczynają się w Norrbotten (północna Szwecja) jedne z największych ćwiczeń sojuszniczych NATO „Loyal Arrow 2009” (). Do Luleå, wraz z brytyjskim lotniskowcem, przybyli żołnierze z dziesięciu państw, którzy w dniach 8-18 czerwca będą ćwiczyć wspólnie ze swoimi szwedzkimi kolegami. W ćwiczeniach weźmie również udział sześć polskich samolotów F-16. Uczestnictwo Szwecji w ćwiczeniach NATO budzi tutaj również protesty. Oponenci uważają, że narusza to politykę neutralności kraju.

Szwedzkie myśliwce Jas Gripen.

 

Szwecja, Dziennki

08.06.2009


Wśród łopotu narodowych flag i patriotycznego uniesienia, mimo morderczej propagandy, niewielu poczuło się zmuszonych do uwiarygodniania unijnego klubu dyskusyjnego, przewrotnie zwanego Parlamentem. Szóstego czerwca Szwecja obchodzi Święto Narodowe. Dzień później zagoniono tu ludzi do umacniania antynarodowej instytucji – Unii Europejskiej. Wśród medialnej schizofrenii – przez całą niedzielę retransmitowano obchody Szwedzkiego Święta Narodowego – sprezentowaliśmy kolejne miliony naszych podatkowych pieniędzy partyjnym czynownikom, wybierając ich do „parlamentu”, który nie ustanawia żadnych praw. Szwedzi wykazali się jednak zdrowym poczuciem humoru – do Brukseli wysłali Partię Piratów.

 

Szwecja, Dziennki

07.06.2009


Szwedzki sukces na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji. To najstarsza i najbardziej prestiżowa wystawa sztuki współczesnej na świecie. Szwedzka artystka Nathalie Djurberg otrzymała tam wczoraj nagrodę Srebrnego Lwa – wyróżnienie, które raz na dwa lata przyznawane jest najbardziej obiecującemu, młodemu artyście. Międzynarodowe uznanie zdobyła dzięki zaprezentowanej tam instalacji pt. „Eksperyment”. Również cały skandynawski pawilon miał powody do świętowania. Do tej pory dzielony był pomiędzy Szwecję, Norwegię i Finlandię. Teraz, po raz pierwszy od utworzenia biennale w 1895 r., do pawilonu dołączyli też duńscy koledzy.

 

Szwecja, Dziennki

07.06.2009


Z każdym rokiem obchody szwedzkiego Święta Narodowego są coraz bardziej naszpikowane atrakcjami i przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Program imprezy jest bardzo urozmaicony i przygotowywany jest z myślą, by każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Wczoraj na Skeppsbron, pod zamkiem w Sztokholmie, wypuszczono w niebo tysiące balonów w kolorach szwedzkiej flagi. Wieczorem, na specjalnej scenie wybudowanej na wodach Strömmen, wystąpili znani szwedzcy artyści. Odbyły się też tradycyjne uroczystości w sztokholmskim ratuszu, a Pałac Królewski był tego dnia otwarty dla wszystkich. Szwedzka telewizja śledziła i transmitowała uroczystości w całym kraju.

Niebo nad centrum Sztokholmu. Foto © Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

05.06.2009


Jutro obchodzimy w Szwecji Święto Narodowe. Dawny dzień flagi szwedzkiej dopiero od paru lat jest oficjalnym świętem narodowym kraju i dniem wolnym od pracy. Po raz pierwszy obchodzono je w 2005 roku...

 

Szwecja, Dziennki

05.06.2009


Problemy finansowe Saab Automobile nie mają końca. Zapasy pieniędzy topnieją w zastraszającym tempie – według wyliczeń firma traci miesięcznie około 200 milionów koron. W czasie rekonstrukcji mocno spadła produkcja i szacuje się, że firma wykorzystała już połowę pożyczki w wysokości 1,2 miliardów koron, którą otrzymała od swojego właściciela, koncernu GM. Jeżeli straty będą postępowały w takim tempie, pieniądze skończą się już w sierpniu. Saab twierdzi jednak, że nie ma żadnych palących problemów i że środków spokojnie wystarczy na cały okres rekonstrukcji.

 

Szwecja, Dziennki

05.06.2009


Kryzys sprawia, że szwedzcy studenci mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracy. Czasy słabej koniunktury oznaczają, że absolwenci wyższych uczelni muszą zmierzyć się z trudną sytuacją, panującą obecnie na szwedzkim rynku pracy. Tylko dwóch na dziesięciu studentów dostaje pracę w momencie zakończenia studiów. Prawie połowa z nich jest poważnie zaniepokojona, że po studiach będzie bezrobotna.

 

Szwecja, Dziennki

04.06.2009


W maju została wystawiona na sprzedaż posiadłość na wyspie Fårö, należąca do zmarłego w 2007 r. Ingmara Bergmana (zob.). Utworzona tuż przedtem Fundacja Bergmancenter chciałaby wykupić posiadłość, nie ma na to jednak wystarczających środków. Teraz trwa w Szwecji kampania, mająca na celu uratowanie domu sławnego reżysera przed sprzedażą w obce ręce. Do apelu dołączają się artyści, którzy współpracowali z Bergmanem i którzy uważają, że przekształcenie jego posiadłości w prywatne mieszkanie przez wielu byłoby odebrane jako świętokradztwo. Fundacja Bergmancenter chce zainteresować kupnem domu bogate, interesujące się światem filmu osoby – jednak nie w celu zamieszkania tam, ale w celu przekształcenia posiadłości w centrum artystyczne.

Dom Bergmana od strony morza.

 

Szwecja, Dziennki

04.06.2009


Zabytkowe biurko z 1683 r., należące do królowej Hedvigi Eleonory, zostało sprzedane przez dom aukcyjny w Uppsali. Odnaleziono je niedawno u pewnej rodziny w Skåne (zob.). Teraz kupił je szwedzki kolekcjoner, który zapłacił za ten unikatowy mebel 660 tysięcy koron. Barokowe biurko jest jednym z zaledwie dwóch przedmiotów, ocalałych po pożarze zamku Tre Kronor, który spłonął w 1697 r. Drugim, ocalałym z pożaru meblem, jest srebrny tron królowej Krystyny, który stoi obecnie w Sali Tronowej Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, wybudowanego na miejscu dawnego zamku Tre Kronor...

Foto Uppsala Auktionskammare.

   

Szwecja, Dziennki

04.06.2009


Szwedzkie radio i telewizja państwowa otrzymają dodatkowe 200 mln koron w przyszłym roku, informuje minister kultury, Lena Adelsohn Liljeroth. Oznacza to podwyżkę o 3%. Elektroniczne media publiczne otrzymają totalnie 6,7 mld koron w 2010 r. W kolejnych latach dotacja będzie rosła o 2% rocznie. Cena abonamentu, 2 076 sek/rok, pozostanie niezmieniona przez dwa lata. Dodatkowe środki mają stymulować przede wszystkim rozwój programów kulturalnych.

   

Szwecja, Dziennki

03.06.2009


Popularność Szwecji na świecie spadła z 9 na 10 miejsce, według tegorocznego raportu Nation Brands Index. Około 20 tys. osób w 20 krajach odpowiedziało na 23 pytania oceniając 50 krajów. Najlepszą marką cieszą się Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Wśród pierwszej dwudziestki najgorzej wypadły Finlandia, Irlandia i Belgia. Polska wypadła poza dwudziestkę. Oceniano sześć dziedzin: gospodarkę, władzę, kulturę, ludność, turystykę oraz „magnes talentów” – atrakcyjność kraju, by w nim żyć, studiować i pracować. Najwyższe oceny otrzymały szwedzkie władze i ludność. Mimo nieco gorszego wyniku tym razem, Szwecja utrzymała pierwszą pozycję w Skandynawii.

   

Szwecja, Dziennki

01.06.2009


Zakaz palenia tytoniu w restauracjach obowiązuje w Szwecji już od kilku lat. Nadal jednak nieszczęśni palacze mogą walczyć o raka płuc, paląc w przyrestauracyjnych ogródkach. Według najnowszego badania znaczna większość klientów, aż 70%, chciałaby wprowadzić zakaz palenia również tam. Działa tu nawet Szwedzki Ruch Przeciwko Paleniu.

   

Szwecja, Dziennki

01.06.2009


Księżniczka Victoria wraca dzisiaj z od dawna planowanej wycieczki na Grenlandię. Studiowała tam nie tylko życie fok i zmiany klimatyczne, ale również spędzała miło czas w towarzystwie księcia Fredrika z Danii i księcia Haakona z Norwegii. Jutro może zajrzy na chwilę do szpitala zobaczyć, jak czuje się po operacji jej narzeczony (o ile obowiązki jej na to pozwolą).

Od lewej: norweski ksiąźę Haakon, szwedzka kiężniczka Victoria, duński książę Fredrik – następcy skandynawskich tronów.

   
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx