Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Maj 2009 00259

Szwecja, Dziennki

30.05.2009


Dzisiaj o godzinie 14 rozpoczyna się Sztokholmski Maraton. W upalny, jak na szwedzkie warunki dzień, ponad 18 500 uczestników, reprezentujących 71 różnych narodowości, weźmie udział w 42-kilometrowym biegu. Dla wielu z nich ostre słońce i temperatura 24 stopnie może okazać się dość męcząca. Na trasie biegu będą rozstawione punkty z napojami, a nawet prysznice. Meta maratonu znajduje się na Stadionie Sztokholmskim. Oto trasa maratonu

Szwecja, Dziennki

28.05.2009


Od 1 lipca tego roku Szwecja otrzyma swój oficjalny język – będzie nim... język szwedzki. Do tej pory status rodzimego języka nie był tutaj prawnie regulowany. Chronione prawem były natomiast języki mniejszościowe: fiński, tornedalsko fiński (meänkieli), lapoński, jidisz, romani chib oraz język migowy. Szwedzki sejm, riksdag, przyjął dzisiaj rządową propozycję nowego prawa językowego, złożoną 12 marca tego roku. Przyznaje ona szwedczyźnie status głównego języka oficjalnego. Do tej pory taki status posiadał język szwedzki jedynie w... Finlandi.

Szwecja, Dziennki

28.05.2009


16-letni Irakijczyk Mohamed Altoumaimi, mieszkający od sześciu lat w Szwecji, stworzył wzór, który znacznie upraszcza wyliczanie ciągu liczb Bernoulliego (). Mohamed jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum w Falun, stolicy Dalarna. Nad wzorem intensywnie pracował przez cztery miesiące. Wybitnym uczniem zainteresował się natychmiast uniwersytet w Uppsali, który zaoferował mu miejsce na uczelni.

Szwecja, Dziennki

28.05.2009


Daniel Westling, przyszły mąż szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii, przeszedł wczoraj operację przeszczepu nerki. Dawcą narządu był jego ojciec. Zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji i obaj pacjenci czują się dobrze. Operacja była planowana od dawna. Daniel cierpi bowiem na wrodzoną chorobę, prowadzącą do obniżenia funkcji nerek. Dwór uspokaja jednak, że choroba nie jest dziedziczna. Księżniczka Victoria przebywa obecnie na Grenlandii, studiując tam zmiany klimatyczne – wybrała foki. Zobacz również

Szwecja, Dziennki

27.05.2009


Szwedzkie uniwersytety intensywnie rekrutują coraz więcej obcokrajowców na studia doktoranckie. Co trzeci nowy doktorant pochodzi z zagranicy. Aż 44% z nich zostaje w Szwecji po uzyskaniu doktoratu. Szwecja odnosi korzyści w obu wypadkach – ci, którzy zostają, pracują dla kraju, a powracający stanowią wyśmienitą sieć kontaktów dla szwedzkiej gospodarki. Nabór studentów z Azji rośnie najbardziej, podczas gdy Europejczycy wykazują mniejsze zainteresowanie.

Szwecja, Dziennki

27.05.2009


Czerwony, drewniany domek z białymi narożnikami to tradycyjny symbol Szwecji. Bardziej nowoczesną ikoną jest sztokholmska arena Globen. Oba znaki firmowe kraju zostały teraz połączone w jeden. Artysta Mikael Genberg ustawił wczoraj na szczycie ogromnej kopuły Globen mały, czerwony domek. Jest to jednak tylko pierwszy krok. W planach jest umieszczenie podobnego domku na... księżycu. Ma on tam stanąć już w 2012 roku.

Sztokholmska arena Globen. Foto © Szwecja.net

Szwecja, Dziennki

27.05.2009


Dzisiaj w Sztokholmie rozpoczyna się pierwszy Festiwal Bergmanowski. W przeglądzie bierze udział starannie wybranych sześć przedstawień. Festiwal otwiera holenderska teatralna adaptacja znanego filmu Bergmana „Szepty i krzyki”, w reżyserii Ivo van Hovesa. Wśród innych sztuk będzie można obejrzeć interpretacje takich dzieł Bergmana, jak „Z życia marionetek”, „Jak w zwierciadle” czy „Niebezpieczne związki”. Festiwal potrwa do 6 czerwca.

Szwecja, Dziennki

26.05.2009


Szwedzkie tabu wokół alkoholu sprawia, że jedna trzecia lekarzy i połowa pielęgniarek nie podejmuje tego tematu w rozmowie z pacjentami, nawet jeżeli objawy wskazują na jego nadużywanie. Jeszcze 20 lat temu nie rozmawiano z pacjentem nawet o szkodliwości palenia. Kwestia alkoholu jest jednak w Szwecji nadal wstydliwa, podobnie jak np. w Polsce temat seksu.

Szwecja, Dziennki

26.05.2009


Podczas gdy producent samochodów osobowych Volvo PV nadal boryka się z problemami, to Volvo Lastbilar, produkujące samochody ciężarowe, stawia na hi-tech. W nowych ciągnikach planuje się montowanie gniazdek do iPoda i iPhona. Będą to główne narzędzia komunikacji z serwerem technicznym. Umożliwi to dokonywanie serwisu samochodu centralnie, na odległość. W międzyczasie kierowca będzie mógł posłuchać dobrej muzyki lub wysłać maila.

Szwecja, Dziennki

25.05.2009


Szwedom nie opłaca się już robić zakupów alkoholowych w Danii czy w Niemczech. Spadek kursu korony szwedzkiej w stosunku do euro sprawia, że handel przygraniczny znacznie się zmniejszył. Ostatnie badania wykazały, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrastał o prawie 30%. Tymczasem państwowy monopolista Systembolaget odnotował jedynie 1,3-procentowy wzrost sprzedaży. Teraz kurs korony wpłynął na zmianę trendu.

Most przez cieśninę Öresund, między Szwecją a Danią.

Szwecja, Dziennki

23.05.2009


Szwedzki film został nagrodzony na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Pełen niedowierzania 30-letni Patrik Eklund odebrał wczoraj nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy pt. „Slitage”. Film został nakręcony w Luleå, na dalekiej północy Szwecji. Teraz jednak Eklund przeniósł się do Sztokholmu. To już drugi jego film krótkometrażowy na festiwalu w Cannes. Dwa lata temu był tam ze swoim obrazem „Situation Frank”.

Szwecja, Dziennki

22.05.2009


W szwedzkich elektrowniach jądrowych było w ubiegłym roku więcej awarii niż normalnie. Ujawnia to tegoroczny raport Urzędu Kontroli Radioaktywności o wdzięcznej nazwie Strålsäkerhetsmyndigheten. Urząd wylicza 14 przypadków nagłych zatrzymań reaktorów. Najstarszy szwedzki rektor, Oskarshamn 1, wygaszano aż pięć razy, a jeden z jego bliźniaczych reaktorów dwa razy. W elektrowni Forsmark jeden z trzech reaktorów zatrzymywano cztery razy, a inny trzy. W Szwecji funkcjonują nadal trzy elektrownie jądrowe.

Szwecja, Dziennki

22.05.2009


Najstarszy w Szwecji Park Narodowy, położony na wyspie Ängsö, należącej do archipelagu sztokholmskiego, kończy 100 lat. Został założony w 1909 r. jako jeden z dziewięciu pierwszych w Szwecji, a tym samym w całej Europie. Wyspa Ängsö była w przeszłości wykorzystywana rolniczo. Park powstał w celu ochrony tych historycznych obszarów z pięknymi pastwiskami i łąkami, które mają zostać zachowane na zawsze w niezmienionej formie.

Park Narodowy, położony na wyspie Ängsö. Foto © Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2009


Połowa Szwedów używa samochodu do przejechania odległości mniejszej niż 5 km. W wielu częściach Szwecji odbywają się teraz kampanie, mające na celu zmniejszenie ilości tak śmiesznie krótkich podróży samochodem i zachęcające ludzi do wskoczenia na rower. Wiele osób używa samochodu z przyzwyczajenia, podjeżdżając kilkaset metrów do sklepu, czy na siłownię. Kampania ma zmusić do zastanowienia się, czy rzeczywiście ma to sens.

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2009


Znacznie wzrasta podaż domków letniskowych do wynajęcia w Szwecji, podczas gdy popyt jest mniejszy w tym roku. Niemcy i Duńczycy postanowili raczej zostać w domu. Jest więc szansa na utargowanie lepszej ceny. Najbardziej poszukiwane przez obcokrajowców są domki w Smolandii (Smålad). 4-pokojowy domek nad jeziorem kosztuje 3-5 tys. sek/tydz (1200-2000zł). Im dalej na północ tym taniej. Kurs euro nie ma tutaj znaczenia dla polskiego turysty – zarówno Szwecja jak i Polska są wolne od euro.

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2009


Na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes premiera „Antychrysta” - najnowszego filmu duńskiego reżysera Larsa von Triera - wzbudziła ogromne kontrowersje. Film spotkał się zarówno z zachwytem, jak i z oburzeniem. Wielu widzów uznało, że von Trier przesadził z obrazowym przedstawieniem seksu i przemocy. Krytycy chwalą jednak film, nazywając go emocjonalnym wyzwaniem i intelektualną prowokacją (...znowu!?). Sam Lars von Trier ogłosił się najlepszym reżyserem świata. – Film zrobiłem dla siebie, a nie dla widzów – twierdzi. Warto o tym pamiętać gdyby komuś przyszło do głowy kupić bilet.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2009


Jutro obchodzimy w Szwecji dzień Wniebowstąpienia Pańskiego – „Kristi himmelsfärdsdag”. Jest to tutaj święto powszechne. W tym roku przypada w czwartek, co oznacza kolejny długi weekend. Według szwedzkiej tradycji jest to jednocześnie dzień trzeźwości. Organizowane od 1925 roku wielkie parady trzeźwości pomaszerowały już w przeszłość, ale lokalne imprezy antyalkoholowe są nadal organizowane przez cały tydzień. Dla wielu jednak jest to po prostu okazja do wypoczynku. Ci bardziej sekularyzowani adaptują religijne znaczenie święta do współczesności, nazywając je... dniem lotnika.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2009


Protestancki „Szwedzki Kościół” wymyślił nowy sposób na przyciągnięcie młodzieży, która coraz mniej chętnie przystępuje do bierzmowania (konfirmacji). Jeszcze w latach 70-tych do sakramentu przystąpiło ponad 80% piętnastolatków, dzisiaj jest to już tylko 34%. By odwrócić tę spadkową tendencję kościół wprowadza nowe wątki tematyczne do kursów przygotowujących do konfirmacji – takie jak np. sport, film, czy języki. W ten sposób młodzież, niejako przy okazji zajęć związanych ze swoimi zainteresowaniami, chętniej bierze udział w takich kursach.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2009


W następstwie załamania rynku coraz więcej domów i mieszkań w Szwecji idzie pod młotek. Wraz z rosnącym bezrobociem rośnie też ilość mieszkań sprzedawanych na przymusowej licytacji – w tym roku wzrosła już o 76% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele osób, nie posiadając zbyt dużego marginesu finansowego, kupiło w ostatnich latach drogie mieszkania. Teraz – po utracie pracy - nie radzi sobie z opłacaniem rachunków, lub odsetek od kredytu.

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2009


Dochody z olbrzymich (ponad 150 000 zł miesięcznie) apanaży unijnych biurokratów nie będą opodatkowane w Szwecji. Riksdag przyjął w końcu propozycję rządową, według której tylko pensja (ok. 32 000 zł/miesiąc) podlega tutaj opodatkowaniu. Zob. 14/05.

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2009


Dom Ingmara Bergmana na sprzedaż. Posiadłość na wyspie Fårö, należąca do wybitnego szwedzkiego reżysera, zmarłego w 2007 r. została wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie's z Londynu. Licytacja odbywa się z inicjatywy rodziny Bergmana, która sprzedaje nieruchomość zgodnie z jego ostatnią wolą, spisaną w testamencie. Utworzona tuż przed planowaną sprzedażą Fundacja Bergmancenter chciałaby wykupić posiadłość, nie ma na to jednak wystarczających środków. Nie wiadomo zresztą do końca, o jakiego rzędu sumy chodzi. Proces sprzedaży ma się zakończyć przed końcem roku. Majątek ruchomy zostanie wystawiony na aukcję później w domu aukcyjnym Bukowskis w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2009


15 maja otwarto w Sztokholmie wystawę „Kontor 2019” – Biuro 2019. Pokazuje ona jak mogą wyglądać nasze miejsca pracy za 10 lat. Zwiedzający mają okazję przekonać się na własne oczy jak wiele innowacyjnych rozwiązań można zastosować na przykład w biurze: sale konferencyjne urządzone a’la francuskie bistro z winem i bagietkami, drukarki mogące tworzyć obiekty trójwymiarowe czy rośliny obniżające... poziom hałasu. Wystawa potrwa do 22 maja.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2009


Polityka wewnętrzna okazała się ważniejsza, niż unijne wybory. Państwowa telewizja szwedzka SVT zmieniła w ostatniej chwili temat planowanej od roku debaty szefów partii riksdagu – z unijnego na bliższy ciału. Planowana od roku debata miała być startem kampanii wyborczej do PE. Jednak politycy biorący udział w debacie stwierdzili, iż kwestię parlamentu UE należy wyłączyć z dyskusji. Kryzys gospodarczy oraz rekordowo wysokie bezrobocie to tematy, które nurtują społeczeństwo.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2009


Szpiegowski szwedzki statek Orion uratował życie dwóm rosyjskim rybakom. Statek prowadził nasłuch w pobliżu enklawy Kaliningrad gdy otrzymał wiadomość od tamtejszego ratownictwa morskiego o zaginięciu rybaków. Po otrzymaniu zgody od Rosjan, wysłał łódź ratunkową na rosyjskie wody terytorialne i uratował dwóch mężczyzn, siedzących od pół dnia na wywróconej łodzi. Ich dwóch pozostałych kolegów zamarzło niestety na śmierć.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2009


Ceny energii elektrycznej w Szwecji nadal spadają. Jeszcze we wrześniu 2008 roku płacono 70,2 öre za kilowatogodzinę na nordyckiej giełdzie elektryczne Nord Pool. W kwietniu tego roku kWh kosztowała średnio już tylko 37,6 öre. Wszystko wskazuje na dalsze utrzymywanie się tendencji spadkowej. Oznacza to spore oszczędności dla tutejszych przedsiębiorstw, co umacnia ich konkurencyjność na zagranicznych rynkach. Posiadacze domków jednorodzinnych zmniejszą swoje koszty o kilka tysięcy koron rocznie.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2009


Żyjący w Szwecji Lapończycy wybierali wczoraj posłów do własnego parlamentu – Sametinget. Lokale wyborcze od Karesuando na północy aż po Sztokholm na południu były otwarte przez cały dzień. Wyniki wyborów poznamy jednak dopiero za ponad tydzień. W tegorocznych wyborach wzięło udział więcej osób, niż 4 lata temu, jednak 60% z nich nie było ostatecznie zdecydowanych, na jaką partię odda swój głos. Partie ubiegające się o mandaty w Sametinget obiecują Lapończykom walczyć o ich prawo do samostanowienia.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2009


Kryzys odbija się na szwedzkich emerytach - więcej niż milion z nich otrzyma w najbliższych latach niższe emerytury. Wynika to z faktu, że szwedzki system emerytalny jest mocno uzależniony od kondycji krajowej gospodarki. Dopiero w 2015 roku jest szansa, że emeryci będą mieli w portfelu tyle samo, co obecnie. Ponieważ jednak w międzyczasie ceny prawdopodobnie wzrosną, siła nabywcza tych samych pieniędzy nie będzie już taka sama. Tendencja spadkowa utrzyma się więc prawdopodobnie dużo dłużej.

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2009


Festiwal Eurowizji wygrała Norwegia – brawo Białorusi! Uroczy Sasza Rybak prowadził od początku i wygrał z ogromną przewagą 387 punktów. To rekord festiwalu! Szwecja uzyskała 33 punky i jedno z ostatnich miejsc. Żaden z wyników nie jest zaskoczeniem. Polski w finale nie było.

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2009


W Szwecji odnaleziono jeden z dwóch mebli, które prawdopodobnie ocalały z pożaru zamku Tre Kronor, który spłonął doszczętnie w 1697 r. Na zabytkowe biurko, liczące 326 lat i należące do królowej Hedvigi Eleonory, natrafiono u pewnej rodziny w Skåne. Knut Knutsson z domu aukcyjnego w Uppsali odkrył charakterystyczne stemple i monogram wskazujący na właściciela. Biurko pochodzi z 1683 r. i w czerwcu zostanie wystawione na aukcję. ...

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2009


Gdy policjanci próbowali wylegitymować dziś w nocy kierowcę podejrzanego samochodu w miasteczku Stenungsund, uciekł on z piskiem opon. Po krótkim pościgu zatrzymał się jednak grzecznie, a policjanci za nim. Nagle uciekinier wycofał z impetem samochód prosto w wóz policyjny. Poduszki powietrzne eksplodowały i uwięziły policjantów. Nieznany sprawca - samochód miał skradzione tablice rejestracyjne - odjechał spokojnie pozostawiając nieszczęsnych policjantów w pułapce bezpieczeństwa.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2009


Ponad 360 000 koron miesięcznie (150 000 złotych), plus darmowe podróże, będzie miał do dyspozycji każdy poseł do unijnego „parlamentu”. Koledzy, których pozostawiono w domu, nie posiadają się z zazdrości. W riksdagu toczy się właśnie bój o opodatkowanie tych apanaży w Szwecji. Jednak jeszcze expremier Göran Persson (s) podpisał umowę z UE, chroniącą unijne synekury przed łakomstwem szwedzkiego fiskusa. Jego partyjni koledzy są dzisiaj mniej łaskawi.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2009


Wczoraj na dziedzińcu zamku królewskiego w Sztokholmie setki mieszkańców wraz z rodziną królewską świętowali trzydzieste urodziny księcia Carla Philipa. 30 lat to doskonały wiek – wtedy człowiek nie jest ani stary, ani młody – jak powiedział pewien dziesięcioletni chłopiec obecny na uroczystości.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2009


Sytuacja na rynku samochodów osobowych w Europie ciągle się pogarsza. Do najgorzej sprzedających się marek należy szwedzki Saab – w kwietniu sprzedał o ponad 60% samochodów mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Również Volvo PV nie ma się czym pochwalić – sprzedaż nowych samochodów spadła o prawie 40%. Na razie nie widać więc światełka w tunelu dla szwedzkich marek.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2009


Mimo słabej koniunktury kwitnie sprzedaż artykułów sportowych. Dbałość o zdrowie i dobrą formę fizyczną wydaje się być silnym trendem, który utrzymuje się nawet pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej. W pierwszym kwartale tego roku branża artykułów sportowych i rekreacyjnych odnotowała ponad 7-procentowy wzrost, podczas gdy obroty w całym handlu detalicznym spadają.

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2009


W 2060 r. ilość mieszkańców Szwecji wzrośnie do 10,7 milionów – to o 1,5 milionów więcej niż wynosi obecnie. W ciągu najbliższych 50 lat najbardziej wzrośnie liczba osób starszych – w 2060 r. 2,7 milionów Szwedów osiągnie wiek powyżej 64 lat – to o 1 milion więcej niż obecnie. Duża grupa osób urodzonych w latach 90-tych osiągnie wtedy wiek dojrzały. Społeczeństwo szwedzkie zaczyna się więc powoli starzeć.

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2009


Malena Ernman – reprezentantka Szwecji na tegoroczny festiwal Eurowizji – zakwalifikowała się do finału konkursu, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Moskwie. Tym samym widać, że jej piosenka „La voix”, będąca połączeniem popu z elementami śpiewu operowego trafiła w azjatyckie gusta.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Po raz pierwszy od wielu lat woda w Bałtyku staje się powoli coraz czyściejsza – to przełamanie dotychczasowego trendu. Na czystość wody wpływa przede wszystkim fakt ostrożniejszego stosowania nawozów przez duńskich i szwedzkich rolników, dzięki czemu znacznie ograniczono ilość spuszczanych do morza nawozów sztucznych. Większe efekty będą jednak widoczne dopiero za 30-50 lat. Zobaczymy – napiszemy.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Mimo że na światowych rynkach ceny diamentów spadają, w Szwecji są cały czas gorącym towarem. A wszystko to za sprawą niedawnych zaręczyn księżniczki Victorii, które – pomimo trudnych czasów - wytworzyły duże zainteresowanie kamieniami szlachetnymi. Szwedzcy jubilerzy nie muszą więc obawiać się szalejącego kryzysu. Dużym powodzeniem cieszą się w szczególności pierścionki podobne do pierścionka zaręczynowego księżniczki, który jest wyceniany według ekspertów na 1,2 – 1,5 milionów koron.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Proces sprzedaży Saab Automobile dobiega powoli końca. Jak podaje rekonstruktor Guy Lofalk, pozostało już tylko dwóch - trzech zainteresowanych kupnem, którzy podpisali już tzw. list intencyjny. Nie chce jednak na razie ujawniać, kim są potencjalni kupcy. Następnym etapem negocjacji będzie spisanie umowy (tzw. memorandum of understandning) z jedną ze stron, co nastąpi prawdopodobnie na początku czerwca.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Anglik Peter Gabriel (Genesis) oraz Wenezuelczyk José Antonio Abreu zostali laureatami tegorocznej nagrody Polar Music Prize, pretendującej do miana muzycznej nagrody Nobla. W uzasadnieniu jury podkreśliło nie tylko wybitny talent muzyczny obu laureatów, ale również ich zaangażowanie społeczne.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2009


Od obywateli szwedzkich, składających wniosek o paszport po 27 czerwca będą pobierane odciski palców. Według nowych przepisów, odciski będą drukowane w szwedzkich paszportach. Ma to zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i utrudnić fałszowanie dokumentu. Następny krok to tatuaż pesela na przedramieniu..?

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2009


W Norrbotten (północna Szwecja) mają się odbyć w czerwcu ćwiczenia NATO „Loyal Arrow”. To największe jak dotąd ćwiczenia lotnicze w Szwecji. Do Luleå razem z brytyjskim lotniskowcem ma przybyć ponad tysiąc żołnierzy NATO, którzy będą ćwiczyć wspólnie ze swoimi szwedzkimi kolegami. Nieznany dotąd ruch „Nato precz ze Szwecji” domaga się wstrzymania ćwiczeń, bo mogą być odebrane przez Rosję jako prowokacja. Przeciwni są ponoć również Lapończycy, którzy obawiają się, że samoloty zakłócą spokój reniferom. Te ostatnie milczą.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2009


Szwedzka Partia Zielonych (mp), chce namawiać UE do wprowadzenia zakazu wydobywania węgla w krajach zrzeszonych. Ponieważ 90% europejskich pokładów węgla znajduje się w Polsce, jest to wymierzone przeciwko temu właśnie krajowi. Po likwidacji wielu innych gałęzi polskiego przemysłu Unia ma teraz pozbawiać Polaków własnych źródeł energii.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2009


Szwedzcy Socjaldemokraci (s) nadrabiają straty – odnotowali ostatnio największy wzrost spośród wszystkich partii, uzyskując 34,2%. Oprócz ludowej partii Center (c), notowania wszystkich pozostałych partii spadają. W sumie koalicja rządząca ma obecnie 47,9% poparcia, a opozycja 46,9%. Gdyby wybory miały odbyć się dzisiaj, znajdująca się w koalicji Chrześcijańska Demokracja (kd) nie przekroczyłaby 4-procentowego progu wyborczego.

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2009


Dzisiaj w Sztokholmie otwarcie nowej wystawy w muzeum okrętu Vasa. Wystawa nosi tytuł „Zachować Vasę” i jak sama nazwa wskazuje, próbuje dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można uchronić zabytkowy wrak statku przed niszczącym działaniem czasu. Dzięki wystawie można w przenośni i dosłownie zejść na dno razem z okrętem i obejrzeć, co stało się z dębowym drewnem, z którego został zbudowany blisko 400 lat temu. 48 lat na powietrzu zniszczyły statek równie mocno, jak 333 lata spędzone na dnie morza, mimo że w muzeum utrzymywana jest odpowiednia temperatura (18%) i wilgotność powietrza (55%)...

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2009


Kolejne badania opinii publicznej wskazują, że szwedzka Partia Piratów (pp, Piratpartiet) cieszy się dużym poparciem wśród wyborców (5%). Od czasu ogłoszenia wyroku skazującego dla osób stojących za The Pirate Bay, partia rośnie w siłę i ma teraz szansę wejść do t.zw. parlamentu UE po czerwcowych wyborach. Partia Piratów walczy m.in. o zachowanie wolności Internetu. Tylko połowa respondentów, 500 osób, odpowiedziała na pytanie instytutu. Zaledwie 110 (22%) z nich zadeklarowało udział w wyborach.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2009


Do tej pory kryzys nie dawał się we znaki mieszkańcom Sztokholmu, którzy stosunkowo słabo odczuwali spadek koniunktury w porównaniu z innymi częściami kraju. Teraz jednak uderzył w stolicę z dużą siłą. Według przeprowadzonych analiz sytuacja ekonomiczna w Sztokholmie jest teraz najgorsza od początku tego stulecia. Rynek pracy kurczy się – we wszystkich branżach zmniejsza się zatrudnienie, podczas gdy jeszcze niecały rok temu w obrębie Sztokholmu zatrudniano rekordowo dużą liczbę nowych osób. Największe redukcje dotyczą budownictwa, produkcji i handlu pojazdami.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2009


Szwedzi kupują ostatnio więcej mocnego piwa, niż kiedykolwiek dotąd - sprzedaż wzrosła o 6%. Szwedzkie browary mają się więc bardzo dobrze i nie odczuwają skutków panującego kryzysu. W pierwszym kwartale tego roku Systembolaget sprzedał ponad 44 miliony litrów mocniejszych gatunków piwa. Browary pracują więc pełną parą, co oznacza produkcję 45 tys. butelek na godzinę.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2009


Złośliwość przedmiotów kradzionych – wzdycha zapewne złodziej, który ukradł laptopa z domu pewnej 82-latki. Złodziejem okazał się 42-letni gminny kierownik opieki nad starszymi osobami. Gdy właściciel laptopa, syn starszej pani, zalogował się zdalnie na swój komputer, uruchomił webkamerę. W ten sposób łup przyłapał złodzieja. Podczas rewizji u niego w domu znaleziono wiele przedmiotów, które ukradł swoim podopiecznym.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2009


Szwedzi zadłużają się znów na cełego. W ciągu pierwszego kwartału tego roku udzielono kredytów mieszkaniowych na sumę 35,3 mld koron (14,7 mld zł), o 9% więcej niż w 2007 r. Zachętą jest niebywale niskie oprocentowanie, nawet poniżej 2%. Aż 70% nowych pożyczek udziela się na ruchomy procent. Obecny poziom oprocentowania nie będzie jednak długotrwały. Jeszcze w końcu 2007 r. banki kasowały 5,4% za kredyty hipoteczne. Teraz dmuchają nową bańkę, dobrze wiedząc, że wzrost kosztów milionowych kredytów o 2-3% może zrujnować niejedną rodzinę i pogłębić kryzys finansowy. Wówczas banki powiedzą: upss.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2009


W pobliżu Bornholmu złowiono jesiotra zachodniego (Acipenser sturio), rybę występującą głównie w Morzu Kaspijskim, a na Bałtyku traktowaną jako wymarłą od stu lat. Szczęśliwy wędkarz Svend Hansen z dumą prezentuje swą zdobycz na str. bornholm.nu. Jesiotr może osiągać 5,5 metrów długości, ale egzemplarz pana Hansena ma 101 cm i waży 4,4 kg. Jest to już drugi jesiotr złowiony w Bałtyku w krótkim czasie. Poprzednik wpadł w rybackie sieci w pobliżu wyspy Öland w czasie Wielkanocy. Nazwano go Putte i można go teraz łowić nieustannie w akwarium uniwersytetu w Geteborgu.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2009


W stolicy Szwecji 160 rodzin z dziećmi jest zaliczanych do bezdomnych. Około 350 dzieci żyje w rodzinach, które nie posiadają własnego mieszkania. Mieszkają tymczasowo w schroniskach lub u krewnych. Większość takich rodzin (77%) obcokrajowcy - przyjeżdżają do swoich krewnych, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt w Szwecji. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy może być rozwód. Wśród tubylców najczęstszą przyczyną bywa eksmisja.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2009


Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt wzywa partie opozycji do „zawieszenia broni” w okresie zbliżającego się szwedzkiego przewodnictwa w UE. Rząd chce zademonstrować stabilność szwedzkiego systemu politycznego, niejako w kontraście do prezydencji czeskiej. Reinfeldt przypomina, że podczas prezydencji w 2001 roku, gdy role były odwrócone i obecna koalicja rządowa była w opozycji, zapewniła ona ciszę polityczną ówczesnemu rządowi. Po wczorajszym spotkaniu z rządem, przywódcy wszystkich partii opozycji odnieśli się ze zrozumieniem dla inicjatywy premiera.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2009


Jak podaje szwedzki Urząd Skarbowy, ponad 3,9 milionów Szwedów, czyli aż 53%, wybrało elektroniczny sposób składania deklaracji podatkowych. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost o ponad 9%. Wśród osób urodzonych w latach 70-tych i 80-tych jest to najpopularniejszy sposób rozliczania się z fiskusem – aż 70% spośród nich wybrało deklaracje elektroniczne.

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2009


Sporą fantazją wykazują się szwedzcy podatnicy by obniżyć swój podatek. Można go pomniejszyć odpisując koszty uzyskania dochodu. Pewien pracownik domaga się redukcji o cenę wizyty u psychologa, dzięki której mógł nadal znosić swojego szefa. Inny uzasadnia, że świeżo nabyty Porsche to podkładka, na której demonstruje działanie pasty polerującej, a sprzedaż pasty jest głównym źródłem jego dochodu. Gdybym nie powiększyła sobie biustu, nigdy nie dostałabym pracy – argumentuje szczera urzędniczka. Niestety fiskus niezwykle rzadko docenia fantazję.

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2009


Media donosiły wczoraj o możliwości przejęcia marki Saab przez koncern Fiata. Szef Saab Automobile Jan Åke Jonsson twierdzi dzisiaj, że nie prowadzi żadnych rozmów z Fiatem. W ostatnich tygodniach fabrykę w Trollhättan odwiedziło kilkunastu potencjalnych nabywców. W tym tygodniu mają oni powiadomić Saaba o swojej decyzji. Jonsson nie chce ujawniać, kim są zainteresowani, ale na pewno nie jest to Fiat.

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2009


Stan zdrowia psychicznego Szwedów poprawił się znacznie w ciągu ostatnich 4 lat. Przede wszystkim kobiety czują się coraz lepiej. Mimo to jednak nadal są w gorszej formie niż mężczyźni. W szczególności dotyczy to młodych kobiet w wieku 16-29 lat. Prawie wszystkie objawy dolegliwości psychicznych zmniejszyły się w Szwecji od 2004 r., kiedy to 16% mężczyzn i 24% kobiet przyznawało, że cierpi na jakąś formę pogorszenia nastroju. Zeszłej wiosny liczba ta zmniejszyła się odpowiednio do 14% i 19%. Kryzys jednak może odwrócić ten trend – z przeprowadzonego badania wynika jasno, że osoby bezrobotne, lub będące na zasiłku chorobowym czują się dużo gorzej, niż osoby pracujące zawodowo.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2009


Fiat chce uratować Saaba. Szef koncernu Fiata Sergio Marchionne planuje stworzenie w Europie, razem z Chryslerem i niemieckim Oplem, wielkiego przedsiębiorstwa, w skład którego mógłby wejść nawet szwedzki Saab. Marchionne liczy na roczną sprzedaż samochodów w wysokości do 7 milionów sztuk i na obroty w wysokości 80 miliardów euro. Do wymienionych marek proponujemy dorzucić pralki Ariston i kaszankę babuni.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2009


Kryzys ekonomiczny i słaba koniunktura wpłynęły na zmianę nawyków konsumpcyjnych Szwedów w ciągu ostatniego półrocza. Spadek sprzedaży powoduje obniżenie cen wielu artykułów. Nadal dobrze sprzedaje się jednak ekologiczna żywność, mimo że jest znacznie droższa od „normalnej”. Również artykuły sportowe znajdują coraz więcej nabywców – dbałość o zdrowie jest w Szwecji silnym trendem i jak widać wygrywa z kryzysem. Sytuacja daje się natomiast we znaki sprzedawcom towarów, które Szwedzi zazwyczaj kupują na kredyt – samochodów, łodzi, droższego sprzętu elektronicznego. Ku zachwytowi konsumentów.

   

Szwecja, Dziennki

3.05.2009


Na kolejne przeszkody natrafia flagowy okręt paktu Schröder-Putin, konsorcjum Nordstream i jego gazociąg po dnie Bałtyku. Szwedzkie urzędy – Ochrony Przyrody (Naturvårdsverket) oraz Transportu Morskiego (Sjöfartsverket) – ponownie zażądały zmiany trasy gazociągu...Szwecja, gazociag

   

Szwecja, Dziennki

3.05.2009


Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, życzymy wszystkim Polakom miłego wypoczynku oraz refleksji nad tymi momentami w dziejach narodu, które na zawsze pozostaną źródłem inspiracji i dumy, symbolizując naszą walkę o prawo do samostanowienia i zachowania własnej odrębności.

   

Szwecja, Dziennki

1.05.2009


Od kiedy 24 lutego oficjalnie ogłoszono zaręczyny księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem, trwały spekulacje na temat miejsca, w którym zamieszka po ślubie młoda para. Sprawa się wyjaśniła kilka dni temu, gdy z inicjatywy premiera Fredrika Reinfeldta rząd szwedzki przekazał zabytkowy pałac w Haga pod Sztokholmem do dyspozycji młodej pary...

   

Szwecja, Dziennki

1.05.2009


Muzeum Narodowe w Sztokholmie musi przejść gruntowny remont i przebudowę. W ciągu 143 lat budynek został mocno zniszczony, podczas gdy jednocześnie ilość zbiorów znacznie się powiększyła. W związku z tym muzeum zostanie wkrótce zamknięte na 7 lat. W roku 2011 zostaną z niego wyniesione wszystkie zbiory, a ponowne otwarcie jest przewidziane dopiero na rok 2018. Koszt całej przebudowy oblicza się na 775 milionów koron.

   
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx