Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Kwiecień 2009 00256

Szwecja, Dziennki

30.04.2009


Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI obchodzi dziś swoje urodziny. 63 z kolei. Kilkaset osób osobiście złożyło gratulacje szwedzkiemu monarsze podczas uroczystości przed zamkiem królewskim w Sztokholmie. Królowa Sylvia wraz z córkami Victorią i Madeleną obserwowały wydarzenie z okna pałacu.

Szwecja, Dziennki

30.04.2009


Dziś Szwedzi świętują noc Walpurgii (Valborg), angielskiej księżniczki, późniejszej zakonnicy i świętej, która chroni nas przed mocą czarownic i innych złych duchów. W całym kraju płoną ogniska i strumieniami płynie... alkohol. Wieczór przy ognisku kończy się na ogół powszechnym pijaństwem i rozróbą. Jesto to jedno z najbardziej pijackich świąt szwedzkich. Co roku są ofiary, często śmiertelne.

Szwecja, Dziennki

29.04.2009


Riksdagen – szwedzki sejm – podjął dzisiaj decyzję o zniesieniu monopolu aptecznego w Szwecji. Teraz każdy, kto otrzyma zgodę Urzędu Kontroli Leków – Läkemedelsverket – może otworzyć aptekę. Dotychczasowy monopolista, państwowa firma Apoteket AB, stopniowo ulegnie częściowej prywatyzacji. Maksymalnie 200 aptek zostanie przeniesionych do nowego, państwowego przedsiębiorstwa, w którym udziały będą mogły kupować również podmioty prywatne. Nowe reguły wchodzą w życie od 1 lipca 2009 r.

Szwecja, Dziennki

29.04.2009


W Szwecji w dobie kryzysu lepiej radzą sobie mniejsze przedsiębiorstwa – mają więcej zleceń niż jeszcze 3 miesiące temu. Ale dotyczy to tylko firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników. Te większe mają o 25% mniej pracy niż 3 miesiące temu. W związku z tym mniejsze firmy planują zatrudniać nowych pracowników, większe myślą raczej o ograniczeniu liczby personelu. Większość firm przypuszcza, że sytuacja nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Szwecja, Dziennki

29.04.2009


Coraz więcej szwedzkich emerytów popiera koalicję rządzącą. Jednocześnie wśród młodych rośnie poparcie dla partii opozycyjnych. To dokładnie odwrotnie niż do tej pory. Socjaldemokraci (s), którzy w ostatniej dekadzie cieszyli się największym poparciem wśród emerytów, teraz otrzymują nagle największe wsparcie ze strony osób poniżej 30 roku życia. Takie przetasowania wśród wyborców zależą prawdopodobnie od oceny działań podjętych przez poszczególne partie w związku z problemami związanymi z kryzysem ekonomicznym.

Szwecja, Dziennki

29.04.2009


Załamanie rynku nie dotknęło jeszcze tak bardzo samego Sztokholmu. Znaczące zmniejszenie popytu na towary i usługi nie jest tak bardzo widoczne w stolicy, jak w pozostałych częściach kraju. Na pewno ma na to wpływ gęste zaludnienie i brak dominujących przedsiębiorstw, od których uzależniony jest cały region. W Sztokholmie znajduje się również najwięcej firm usługowych, które kryzys dotyka później niż przemysł. Firmy zauważają jednak zmniejszającą się wysokość obrotów i mniejszą ilość zamówień.

Szwecja, Dziennki

28.04.2009


W niedzielę minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii podjęli decyzję o odbyciu wspólnej podróży do Sri Lanki w celu poprowadzenia mediacji pomiędzy rządem Sri Lanki a armią rebeliantów Tamilskie Tygrysy. Okazuje się jednak, że Bildt nie jest mile widziany w Sri Lance, której rząd nie zgadza się na udział Szwecji w planowanej na jutro podróży, mimo że ministrowie spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii dostali pozwolenie na przyjazd. Bildt został powiadomiony o odmowie bez podania jakichkolwiek przyczyn, o czym pisze nie bez złości na swoim blogu.

Szwecja, Dziennki

28.04.2009


Szwedzkie koleje państwowe (SJ) ze względu na zmniejszającą się ilość pasażerów i rosnącą konkurencję chcą ograniczyć swoje koszty o 15%, czyli o 650 milionów koron. Podobno podróżni nie odczują tych oszczędności na własnej skórze – SJ chce świadczyć tej samej jakości usługi, ale po niższych cenach. W pierwszym kwartale tego roku ruch pasażerski zwiększył się tylko o 3% (to mało w porównaniu z wcześniejszym wzrostem o około 9%). Spowodowało to spadek wyników finansowych SJ ze 152 milionów koron w tym samym okresie ubiegłego roku do 83 milionów koron obecnie. SJ przygotowuje się więc na przetrwanie ciężkich czasów.

Szwecja, Dziennki

28.04.2009


Coraz młodsze osoby przechodzą w Szwecji na przedterminową rentę. Liczba takich osób w wieku 19-29 lat jest teraz w Szwecji większa niż kiedykolwiek dotąd – to dwa razy więcej niż pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Średnia wieku dla przedwczesnych rencistów wynosi teraz 46 lat. Sytuacja nie wygląda więc wesoło. Tym bardziej, że grupa młodych osób korzystających ze świadczeń cały czas się powiększa.

Szwecja, Dziennki

28.04.2009


Czwartego maja upływa termin składania deklaracji podatkowych w Szwecji. Na tydzień przed terminem ponad dwa miliony Szwedów złożyło już swoje zeznania poprzez internet, sms lub telefon. Jest to o 200 000 więcej niż w ubiegłym roku, kedy to blisko połowa wybrała ten sposób. Rekord należy do gminy Hofors w okolicy Gävle, gdzie 40% podatników wysłała swoje deklaracje elektronicznie. Najbardziej przywiązane do papieru są gminy Danderyd och Vimmerby.

Szwecja, Dziennki

27.04.2009


Coraz więcej Szwedów pracuje w zawodach twórczych – tak wynika z badania przeprowadzonego w sześciu szwedzkich województwach (Södra Småland, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro i Östergötland). Wyniki wskazują na duży rozwój sektora kreatywnego, który obejmuje nie tylko kulturę w jej tradycyjnym rozumieniu, ale także takie dziedziny jak turystyka, fauna i flora, media, reklama czy gry komputerowe. Okazuje się, że w sektorze twórczym pracuje więcej osób niż w budownictwie. Brak nam mieszkań, ale brakuje nam pięknie.

Szwecja, Dziennki

27.04.2009


Wiele szwedzkich firm produkujących żywność podaje niewłaściwą datę produkcji na swoich wyrobach mięsnych i wędlinach, które są potem rozprowadzane do sklepów spożywczych. Produkty są opatrywane datą nawet do 10 dni późniejszą. W takiej sytuacji nie można przewidzieć, na ile świeże (czy raczej nieświeże) są artykuły, a umieszczona na opakowaniach data „najlepiej spożyć przed...” niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Szwecja, Dziennki

24.04.2009


Wiadomo już, gdzie zamieszka po ślubie księżniczka Victoria z Danielem Westlingiem. Ich nowym domem będzie pałac Haga w Solna. Dzisiaj szwedzki rząd zdecydował zrzec się prawa do użytkowania pałacu Haga, który do tej pory spełniał rolę gościnnej rezydencji podczas wizyt państwowych i posiedzeń rządu. Pałac został wybudowany na początku XIX w. jako dom Gustava IV Adolfa i jego rodziny. Obecny król Carl XVI Gustaf spędził tam pierwsze lata swojego życia. Księżniczka Victoria docenia ten gest ze strony rządu i nie może się już doczekać, kiedy będzie mogła zamieszkać tam z Danielem. Czytaj również...Szwedzka monarchia

Szwecja, Dziennki

24.04.2009


Szwedzcy Socjaldemokraci (s) nadal tracą poparcie wśród wyborców. W ciągu jednego miesiąca partia straciła prawie ćwierć miliona głosów. Moderaci (m) i Socjaldemokraci (s) osiągają teraz podobne wyniki - poparcie dla Socjaldemokratów spadło z 37,5% do 33,5%; jednocześnie notowania Moderatów podskoczyły z 29,3% do 32,1%. Pomiędzy koalicją rządzącą (47,2%) a opozycją (47,1%) również zachowana jest równowaga.

Szwecja, Dziennki

24.04.2009


AB Volvo wykazuje stratę w wysokości 5,8 miliardów koron za pierwszy kwartał tego roku. Sprzedaż spadła z 76,6 do 56,1 miliardów koron. Dostawy nowych samochodów ciężarowych zmniejszyły się w tym kwartale o 51%, a ilość nowych zamówień spadła o 65%. Obroty spadły o 40% - to chyba najgorsze wyniki w całej historii firmy według jej szefa Leifa Johanssona. Taka sytuacja zmusza Volvo do ograniczenia swojego udziału na rynku europejskim przynajmniej o połowę, a na rynku północnoamerykańskim o 30-40%.

Szwecja, Dziennki

23.04.2009


Większość szwedzkich pracodawców nie ma nic przeciwko temu, by ich pracownicy używali służbowego komputera do celów prywatnych. Jednakże nadmierny luz nie jest wskazany – przeprowadzone badanie pokazuje, że sześciu na dziesięciu państwowych pracodawców kontroluje pocztę elektroniczną i używanie internetu przez swoich pracowników. Jako przyczyny kontroli podają względy bezpieczeństwa, względy techniczne lub podejrzenie przestępstwa. Sprawdzają też, czy pracownicy nie buszują po nieprzyzwoitych stronach i chcą lepiej kontrolować ich czas pracy.

Szwecja, Dziennki

23.04.2009


Producent smochodów osobowych Volvo PV jest nadal na krawędzi bankructwa. Mimo to zamówił on dwa nowe, luksusowe samoloty Falcon 7X za sumę 850 mln koron. Samoloty zostały zamówione przez firmę Blue Chip Jet II, której właścicielem jest Volvo do spółki z Ericssonem. Teraz jednak, z powodu kryzysu, Volvo zaczyna się wahać i najchętniej wycofałoby się z zamówienia. Problem w tym, że Volvo i Ericsson wpłaciły już zaliczkę w wysokości 70 milionów koron, która przepadnie przy anulowaniu zamówienia.

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2009


Już od paru miesięcy można wędrować po ulicach wielu miast Szwecji nie ruszając się z domu. Proszę zajrzeć na str. hitta.se oraz wybrać 3D.

Teraz również serwis Google rozpoczął akcję fotografowania ulic Sztokholmu, Geteborga i Malme dla swojej usługi w sieci Google Street View. Samochody z zamontowanymi na dachu aparatami fotograficznymi krążą ulicami miast i sporządzają mapę ulic. Problem w tym, że przy okazji na zdjęciach pojawiają się przypadkowe osoby, niekoniecznie zadowolone z przyłapania ich na ulicy. Google Street View jest już dostępne m. in. w USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Mimo że twarze osób na zdjęciach są zatuszowane, usługa budzi spore niezadowolenie.

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2009


Według prognoz organizacji branżowej Bil Sweden ilość rejestrowanych nowych samochodów w Szwecji spadnie w tym roku o 27%, do 185 tys. sztuk. Ilość rejestrowanych samochodów ciężarowych zmniejszy się o 33%, do 31 tys. sztuk. Szwedzki rynek samochodów używanych powoli się stabilizuje i ceny przestają już spadać. Pomimo głębokiego kryzysu, pod koniec 2008 r. branża samochodowa była wiodącą gałęzią szwedzkiego eksportu, osiągając wartość 155 miliardów koron, co odpowiada 13% całkowitego szwedzkiego eksportu towarowego.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2009


Szwedzki bank narodowy - Riksbanken - zgodnie z przewidywaniami obniżył dzisiaj interwencyjną stopę procentową (repo) o 0,5%. Po obniżce wynosi ona symboliczne 0,5%, co należy porównać z 4,75% jeszcze we wrześniu 2008 r. Celem obniżki jest powstrzymanie gwałtownego spadku produkcji oraz wzrostu bezrobocia i inflacji. W ślad za decyzją Riksbanku, banki komercyjne są zmuszone do obniżki oprocentowania kredytów, ale również oszczędności. Czyni to oszczędzanie bezsensownym - i o to chodzi. Riksbanken chce w ten sposób stymulować popyt na szwedzkim rynku.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2009


Szwedzka sieć sklepów ICA zdecydowała się na obniżenie cen około 2 tys. swoich produktów o 2 do 10%. Nie jest to żadna kampania, tylko nowy poziom cen, który będzie obowiązywał przynajmniej do jesieni. Nawet jeżeli kurs korony szwedzkiej będzie nadal spadał, nowe, niższe ceny prawdopodobnie zostaną utrzymane. Konkurencyjne sieci (np. koncern Axfood, który prowadzi sieci Willys, Hemköp i Prisextra) na razie przyglądają się rezultatom tej decyzji, zanim same podejmą jakiekolwiek działania.

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2009


Drzewa w Sztokholmie mają się coraz gorzej. 1/3 z 30 tys. drzew w stolicy może umrzeć, jeżeli miasto nie przeznaczy na ich ochronę więcej środków. Sztokholm jest nazywany zieloną stolicą, sadzi się tutaj duże ilości drzew na nowo zabudowanych terenach. Nie przeznacza się jednak potem dostatecznej ilości środków finansowych na ich pielęgnację. Jeżeli taka sytuacja będzie trwała nadal, liczba drzew w mieście będzie się zmniejszała z roku na rok.

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2009


Szwecja zyskuje duże pieniądze dzięki pozostaniu poza strefą euro i zachowaniu własnej waluty – jeśli chodzi o eksport, zyski dochodzą do 30 miliardów koron netto rocznie. Wiele firm eksportowych, ponoszących koszty swojej działalności w Szwecji, czerpie duże zyski dzięki niskiemu kursowi korony szwedzkiej. Gdyby szwedzka waluta była silniejsza, firmy odnotowałyby dużo większy spadek.

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2009


Co dziesiąte dziecko w Szwecji waży zbyt dużo, ale niewiele z nich ma solidną nadwagę. Według badania przeprowadzonego na 15 tys. dzieci w ośmiu krajach europejskich tylko 2% szwedzkich dzieci jest rzeczywiście otyłych. Jest to więc zjawisko rzadko spotykane w Szwecji, w porównaniu z innymi krajami. Niepokoją jednak dziecięce nawyki żywieniowe – tylko połowa szwedzkich dzieci je codziennie świeże warzywa, a mniej niż ¼ warzywa gotowane. Małe dzieci jedzą też zbyt dużo słodyczy.

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2009


Wczoraj narzeczony księżniczki Victorii, Daniel Westling, przeszedł swój pierwszy poważny chrzest bojowy w nowej roli. W piątek na zamku w Sztokholmie odbyło się specjalne spotkanie w celu oficjalnego uczczenia zaręczyn księżniczki. Wśród około 180 zaproszonych gości znaleźli się politycy, wojewodowie oraz inni przedstawiciele władz, życia gospodarczego i różnych organizacji. Zobacz również...

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2009


Dziś zapadł wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie The Pirate Bay – szwedzkiej strony internetowej umożliwiającej swobodną wymianę plików. Osoby stojące za tym serwisem – Carl Lundström, Fredrik Neij, Peter Sunde och Gottfrid Svartholm Warg – zostały skazane na 1 rok pozbawienia wolności i na zapłatę 30 milionów koron za „pomoc w przestępstwie”. Oskarżono ich o stworzenie serwisu umożliwiającego łamanie praw autorskich.

Teraz czekamy na skazanie za współudział szwedzkiego rządu. Jest on właścicielem Vattenfall – dostarczyciela prądu. Bez prądu wymiana plików nie jest możliwa.

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2009


Emerytury w Szwecji będą jeszcze niższe niż przewidywały prognozy – tak wykazało badanie określające sytuację 65-latków, którzy przeszli na emeryturę w 2005 r. Według przewidywań ich emerytury miały wynieść 65-68% wynagrodzenia. W rzeczywistości jednak otrzymali średnio 59%. Może to oznaczać, że następne pokolenie szwedzkich emerytów będzie musiało liczyć się z niższymi emeryturami, niż wynikałoby to ze wstępnych szacunków.

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2009


Kryzys ekonomiczny zapadł na dobre w świadomość mieszkańców krajów skandynawskich i powoduje coraz większy niepokój. Stosunkowo najspokojniejsi są Norwegowie, mimo że również oni spodziewają się rosnącego bezrobocia. Największy niepokój panuje w Finlandii, gdzie przeprowadzono nawet w telewizji specjalną kampanię reklamową, która miała zachęcić Finów do robienia zakupów pomimo kryzysu. Niepokój wyraźnie zwiększa się w kręgu osób zagrożonych utratą pracy. W Szwecji najbardziej nerwowo reagują na sytuację kobiety w wieku 40-49 lat.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2009


Sprzedaż nowych samochodów osobowych w Szwecji jest ostatnio bardzo niska i nadal spada. Wyniki są dość przygnębiające – sprzedaż w marcu spadła o ponad 23% w porównaniu do roku ubiegłego, a w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła się o prawie 29%. Sprzedaż samochodów spada drastycznie prawie w całej Europie.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2009


Szwedzcy członkowie Parlamentu Europejskiego nie grzeszą przesadną pilnością w wykonywaniu swoich obowiązków. Badanie przeprowadzone przed nadchodzącymi wyborami pokazuje duże różnice, jeśli chodzi o obecność poszczególnych członków europarlamentu podczas głosowań. Tłumaczenia nieobecności są raczej typowe – podróże służbowe i inne obowiązki kolidujące z posiedzeniami europarlamentu.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2009


Malena Ernman – szwedzka śpiewaczka operowa, która będzie reprezentowała Szwecję na tegorocznym konkursie Eurowizji w Moskwie – coraz ostrzej przygotowuje się do swojego występu. Do konkursu pozostał już niecały miesiąc. W Operze Królewskiej W Sztokholmie odbyło się przesłuchanie 42 piosenek, które wezmą udział w konkursie w maju. Ernman na własną rękę oceniła swoich konkurentów – są groźni, ale wysokie C Maleny Ernman ma przebić wszystkich.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2009


Większość miejsc w sztokholmskich hotelach już teraz jest zarezerwowana na weekend 19-20 czerwca przyszłego roku, w związku z planowanym ślubem księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Za większością rezerwacji stoją biura podróży, które liczą na duże zainteresowanie turystów w tym terminie. Po ogłoszeniu daty ślubu ceny pokojów hotelowych bardzo wzrosły. Mimo kryzysu rojalistyczny zawrót głowy trwa więc w najlepsze.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2009


Liczba osób ubiegających się o azyl w Szwecji maleje. W pierwszym kwartale tego roku było ich o 27% mniej niż w roku ubiegłym (5 117 osób). Najwięcej osób pochodzi z Somalii. Około 23% ubiegających się o azyl otrzymuje jakąś formę zezwolenia na pobyt. Jednocześnie według szwedzkiego Urzędu ds Migracji rośnie ilość osób otrzymujących status uchodźcy. Faktyczna liczba uchodźców prawie się podwoiła i z 275 osób w roku ubiegłym wzrosła do 432 osób w pierwszym kwartale tego roku i wynosi teraz 21,4%.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2009


Szwedzki rząd przedstawia dzisiaj wiosenny budżet, jednak dzieje się to w cieniu wszechogarniającego kryzysu ekonomicznego. Według ministra finansów Andersa Borga (m) sytuacja jest bardzo poważna. Zadaniem rządu w tych okolicznościach będzie obrona finansów publicznych i dobrobytu, jak również powstrzymanie rosnącego bezrobocia – mówi Borg.

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2009


Zainteresowanie Szwedów unijnymi wyborami jest bardzo słabe. Na dwa miesiące przed terminem blisko dwie trzecie pytanych nie zamierza brać w nich udziału. 40% nie ma nawet o nich zielonego pojęcia. Najbardziej antyunijni są - o zgrozo! - komuniści, podczas gdy najbardziej pro są - wielki Boże! - chadecy. Doświadczenie z 2004 roku wskazuje, że znacznie więcej osób twierdzi, że pójdzie do tych wyborów, niż to w rzeczywistości robi. Brak entuzjazmu do wybierania składu unijnego magla, zwanego dla zmyły parlamentem, jest powszechny w większości krajów UE.

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2009


We wtorek 701 osób zatrudnionych w Saab Automobile w Trollhättan otrzymało wiadomość, że piątek jest ich ostatnim dniem pracy w firmie. Normalnie okres wypowiedzenia powinien trwać 6 miesięcy, ale w tym wypadku obie strony doszły do porozumienia, że zostanie on skrócony do 1 miesiąca. Saab ma jednak nadzieję, że zwolnione osoby będą mogły wrócić do pracy, gdy tylko problemy firmy zostaną pomyślnie rozwiązane.

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2009


Film „Pora umierać” polskiej reżyserki Doroty Kędzierzawskiej został dwukrotnie nagrodzony w Szwecji na International Female Film Festival w Malme. Film otrzymał nagrodę główną jury oraz nagrodę publiczności. W imieniu autorki filmu nagrody odebrał autor zdjęć nagrodzonego obrazu, Artur Reinhard. Festiwal zakończył się 4 kwietnia.

 
 

Wszystkim czytelnikom Szwecja.net życzymy miłego wypoczynku w czasie Świąt Wielkanocnych – aby były one refleksyjne i radosne w myśl ich tajemnicy oraz przesłania.

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2009


Procecsja upamiętniająca drogę krzyżową przemaszerowała dzisiaj ulicami słonecznego Sztokholmu. Kilkaset osób towarzyszyło Torbjörnowi Björck, który przebrany za Jezusa dźwigał ponad dwumetrowy krzyż. Coroczną procesję organizuje tutaj protestancka parafia Świętej Clary. Entuzjazm i religijne uniesienie było bardzo duże. Zdjęcia z procesji publikuje dn.se

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2009


Siódmy rok z rzędu na rynku w Uddevalla odbywa się - dzisiaj i jutro - wielka inscenizacja pasyjna. Kilkadziesiąt osób przedstawia drogę krzyżową Jezusa Chrystusa. Z roku na rok jest coraz więcej widzów, którzy przyjeżdżają nawet z zagranicy by uczestniczyć we wspólnym przeżywniu męki pańskiej. Jest to największe tego typu widowisko w Szwecji i chyba w całej Skandynawii.

 

Szwecja, Dziennki

09.04.2009


Wielki Piątek jest w Szwecji świętem powszechnym, więc wielkanocne ucztowanie zaczynamy już dzisiaj po południu. Będzie ono trwało cztery dni. W szwedzkim protestanckim kościele post nie obowiązuje, nie ma więc jakichś szczególnych ograniczeń co do menu. Na stołach królują jajka, baranina i ryby. Szynka należy tu do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, a nie Wielkanocnych. Dyngusa nie ma, za to od Wielkiego Czwartku biegają po domach dzieciaki przebrane za czarownice i rozdają świąteczne kartki w zamian za cukierki.

 

Szwecja, Dziennki

09.04.2009


Choć teoretycznie nadeszła już wiosna, trzy młode niedźwiadki ze sztokholmskiego Skansenu w ogóle jej nie czują i nadal słodko śpią. Co prawda urodziły się dość późno, 18 stycznia, i są bardzo małe, ale powinny obudzić się z zimowego snu już w zeszłym tygodniu. Ich opiekunowie zdecydowali się poczekać jeszcze tydzień, ale bez skutku – małe misie nie mają najmniejszej ochoty na opuszczenie swojego legowiska i wyjście na zewnątrz. Nie wiadomo więc, kiedy będzie można je zobaczyć. Na razie mają jeszcze czas do 14 kwietnia – jest to dzień Tiburtiusa, kiedy to według starych wierzeń ludowych niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego

 

Szwecja, Dziennki

08.04.2009


Coraz większe kłopoty mają skandynawskie linie lotnicze SAS. Ruch pasażerski zmniejszył się w marcu o blisko 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach spadł aż do 64,5%. Najbardziej jest to widoczne w ruchu międzynarodowym. W celu dopasowania się do tak trudnej sytuacji na rynku i radzenia sobie ze spadającym popytem, SAS zdecydował już wcześniej, że do jesieni zlikwiduje 40 połączeń, a 18 samolotów postawi na ziemi. Ma to dać oszczędności w wysokości 4 miliardów koron do 2011 r.

 

Szwecja, Dziennki

08.04.2009


W wyniku przeprowadzonej w latach 2006-2008 przez szwedzki Urząd Skarbowy specjalnej kontroli rynku pracy „na czarno”, 272 osoby trafiły do więzienia, a do kasy państwowej trafiło dodatkowo 2,5 miliarda koron. Około 75-80% wszystkich spraw pochodzi z województwa sztokholmskiego i mają one często powiązanie z przestępczością zorganizowaną. Kontrola będzie teraz kontynuowana w nowym projekcie i potrwa do 31 grudnia 2012 r. Potem minie kryzys i wróci wolność.

 

Szwecja, Dziennki

07.04.2009


Dramatycznie rośnie ilość bankrutujących przedsiębiorstw w Szwecji - w marcu wzrosła aż o 85% w porównaniu do roku ubiegłego. W zeszłym miesiącu upadłość ogłosiło 735 firm, czyli o 338 firm więcej. W najgorszej sytuacji znajduje się handel w rejonach wielkich miast. Oprócz handlu fala bankructw dotyka też mocno transport i przemysł metalowy. Łącznie w pierwszym kwartale tego roku ilość bankructw wzrosła o 51% - 1 909 firm ogłosiło upadłość.

 

Szwecja, Dziennki

07.04.2009


Kryzys ekonomiczny odbija się coraz mocniej na szwedzkim rynku pracy. W przyszłym roku ponad pół miliona Szwedów będzie bezrobotnych – tak wynika niestety z bardzo ponurych prognoz, które przedstawił dzisiaj Urząd Pośrednictwa Pracy. Oznacza to, że bezrobocie w Szwecji wzrośnie z 6,1% w 2008 r. do 11% w roku 2010.

 

Szwecja, Dziennki

06.04.2009


Jest ponad dwudziestu zainteresowanych kupnem Saab Automobile w Trollhättan. Wkrótce kierownictwo Saaba ma przedstawić potencjalnym kupcom prezentację, w której będą przedstawione wszystkie zalety firmy. Oblicza się, że cały proces sprzedaży zostanie przeprowadzony w czerwcu tego roku. Tak wynika z dokumentu, który rekonstruktor Saaba Guy Lofalk złożył w sądzie rejonowym w Vänerborg. Dziś odbywa się tam zebranie wierzycieli. Wszyscy są zgodni, że rekonstrukcja Saaba ma być kontynuowana...

 

Szwecja, Dziennki

06.04.2009


Szwedzi kochają się zdrowo odżywiać. Mieszkańcy dużych miast kupują aż 42% wszystkich sprzedawanych ekologicznych produktów spożywczych. Biorąc pod uwagę, że 30% wszystkich artykułów spożywczych jest sprzedawanych w Sztokholmie, Geteborgu i Malme oznacza to, że zamiłowanie do zdrowego odżywiania jest typowym zjawiskiem w wielkich miastach. W zeszłym roku Szwedzi wydali na ekologiczne produkty 3,3 miliarda koron, co jest wzrostem o 46% w stosunku do roku 2007.

 

Szwecja, Dziennki

04.04.2009


Słupy latarni w Geteborgu wytapetowane są ostatnio setkami kartek z ogłoszeniami, kuszącymi atrakcyjną pracą z wysokimi zarobkami. O jaki rodzaj pracy jednak rzeczywiście chodzi – nie wiadomo. Tak naprawdę jest to jeden wielki blef, za którym stoi norweska firma Madakool, zaprzeczająca zresztą, jakoby miała coś wspólnego z rozlepianymi ogłoszeniami. Jest to coś w rodzaju piramidy – wysyłając sms na numer podany w ogłoszeniu jesteś niejako automatycznie zmuszony do zamówienia drogich usług na swoją komórkę, a temu kto zwerbuje nowe osoby obiecuje się wysoką prowizję. Szwedzki Urząd Ochrony Konsumenta wie o tej sprawie, ale nie otrzymał do tej pory żadnych zgłoszeń dotyczących norweskiej firmy.

 

Szwecja, Dziennki

04.04.2009


Do politycznych sensacji należy zaliczyć wyniki ostatniego sondażu sympatii politycznych w Szwecji. Moderaterna – mieszczańska partia umiarkowanej prawicy – jest teraz największą partią w kraju. Jej notowania skoczyły o całe 9% w ciągu zaledwie kilku tygodni. 35,5% pytanych jest gotowych głosować na Moderatów. Aż o 4,6% więcej niż na wiodących od wieków Socjaldemokratów, którzy osiągnęli 30,9%, o 8,6% niż w marcu. Inne niespodzianki to podwojenie liczby sympatyków nacjonalistycznej partii Sverigedemokraterna (4,2%; +2,1 od marca) oraz zerwanie 4-procentowej poprzeczki wstępu do riksdagu przez dwie partie rządzącej koalicji - Center (3,4%; -2,6) oraz Chrześcijańskich Demokratów (3,8%; +0,2).

 

Szwecja, Dziennki

04.04.2009


Tajemnicza epidemia zatacza coraz szersze kręgi w Szwecji. Od pewnego czasu znajdowano tu kawałki szkła w filetach z kurczaka, firmy Kronfågel. Potem plaga ogarnęła również filety produkowane przez inne firmy. Teraz okazuje się, że niebezpieczną „przyprawę” odkryto również w innych produktach żywnościowych, nawet w chlebie i owocach. Domysłów na temat przyczyn jest wiele. Dominującą teorią jest sabotaż. Policja bada sprawę.

   

Szwecja, Dziennki

03.04.2009


Pomimo że Szwecja znajduje się wśród krajów, w których realne płace rosną najbardziej (2,3% rocznie), to jednak załamanie się kursu korony szwedzkiej sprawiło, że szwedzka siła robocza staje się coraz tańsza. Koszty zatrudnienia pracowników w Szwecji są teraz najniższe w całej Skandynawii. Również w porównaniu z większością innych krajów zachodnioeuropejskich szwedzka siła robocza zrobiła się dość tania.

   

Szwecja, Dziennki

03.04.2009


W ciągu najbliższych 10 lat będzie potrzebnych znacznie więcej miejsc w szwedzkich więzieniach. Przedłożony rządowi przez szwedzkie więziennictwo plan na lata 2009-2020 wskazuje na rosnącą ilość zatrzymanych zarówno w aresztach, jak i w więzieniach w ciągu ostatnich 10 lat. Jest więc planowana budowa dwóch nowych, dużych placówek w Kristianstad i Norrköping, które dadzą ponad 1 000 nowych miejsc, jak również przebudowa już istniejących, starszych budynków.

   

Szwecja, Dziennki

03.04.2009


Szwecja wprowadza dowody osobiste (ID-kort) dla zagranicznych obywateli. Od 1 czerwca osoby nie posiadające szwedzkiego obywatelstwa, które ukończyły 13 lat, mogące potwierdzić swoją tożsamość i mieszkające na stałe w Szwecji, będą mogły otrzymać taki dokument. Wcześniej było to bardzo trudne - żeby np. dostać ID-kort z banku trzeba było być jego klientem, którym można było zostać po okazaniu... ID-kort. Teraz Urząd Skarbowy będzie wydawał ID-kort za opłatą 400 koron. Rolę dowodu osobistego spełnia w Szwecji również prawo jazdy.

   

Szwecja, Dziennki

02.04.2009


Słaba koniunktura w Szwecji sprawia, że coraz więcej osób uzależnia się od hazardu. Ryzyko popadnięcia w nałóg jest szczególnie duże wśród młodzieży, u osób bezrobotnych i z problemami finansowymi, jak również wśród osób słabo wykształconych. W ubiegłym roku liczba osób uzależnionych od hazardu wzrosła o 5% i według prognoz w tym roku nadal będzie się zwiększać.

   

Szwecja, Dziennki

02.04.2009


Więcej niż co piąty pełnoetatowy polityk w Szwecji został w ostatnim roku narażony na groźby lub przemoc w związku z pełnieniem swoich politycznych obowiązków. Najbardziej narażeni są Moderaci (aż ¼). W większości wypadków groźby przekazywane są poprzez e-mail lub drogą telefoniczną, ale 3% przypadków dotyczy bezpośredniej przemocy, a w 11% doszło nawet do szkód majątkowych.

   

Szwecja, Dziennki

02.04.2009


Szwedzcy Socjaldemokraci (s) uważają, że więcej osób po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal powinno pracować, by można było utrzymać dobrobyt w Szwecji. Jeżeli osoby takie miały wcześniej ciężką pracę, mogą teraz być np. instruktorami dla osób nowo zatrudnionych. Będzie też możliwość otrzymania emerytury w niepełnym wymiarze, tak by można było pracować dłużej. Jednocześnie Socjaldemokraci chcą ponownego wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla osób, które nie są zdolne do pracy.

   

Szwecja, Dziennki

02.04.2009


Nowe prawo, zmuszające dostawców internetu do ujawniania danych identyfikacyjnych swoich klientów, zaczęło od wczoraj obowiązywać w Szwecji. Jest to kolejny krok w kierunku ograniczenia wolności komunikacji międzyludzkiej. Tym razem tłumaczony ochroną praw autorskich. Prawo przyjęto pod wpływem lobby muzyczno filmowego. W odpowiedzi powstała nowa usługa dold.se, zapewniająca anonimowość użytkownikom sieci.

   

Szwecja, Dziennki

01.04.2009


Dziewięciu na dziesięciu Szwedów używających internetu robi zakupy tą drogą. Jako powód wykorzystywania sieci zamiast tradycyjnej formy zakupów 44% podaje wygodę, 28% korzystną cenę, a 19% twierdzi, że internet to jedyne miejsce, gdzie można znaleźć poszukiwany produkt. Jednocześnie aż 78% jest zaniepokojonych koniecznością pozostawienia w sieci swoich danych, dotyczących konta bankowego i karty kredytowej. Wygląda na to, że kryzys wpływa na szwedzki handel internetowy dość umiarkowanie. 77% osób twierdzi, że nie będzie on miał wpływu na ilość ich zakupów, 15% zamierza kupować mniej, a 8% przypuszcza, że będzie robiło większe zakupy przez internet.

   

Szwecja, Dziennki

01.04.2009


Słaba koniunktura sprawia, że nie tylko przeciętni mieszkańcy Szwecji, ale również wyższe sfery zmieniają swoje nawyki konsumpcyjne. W 2009 r. blisko ¼ zamożnych Szwedów zamierza wydać mniej pieniędzy, kupując mniejszą ilość towarów, lub zamieniając produkty na tańsze. Przede wszystkim dotyczy to samochodów, biżuterii i domowego sprzętu elektronicznego. 65% badanych twierdzi jednak, że kryzys nie wpływa na ich zwyczaje konsumpcyjne. Prawie połowa stwierdza też, że wysokość cen nie odgrywa roli przy zakupie artykułów spożywczych. Luksusowe szwedzkie butiki zauważają jednak, że coraz większą grupę ich klientów stanowią zagraniczni turyści.

   

Szwecja, Dziennki

01.04.2009


Maud Olofsson (c) – szwedzka minister gospodarki – prowadzi w Waszyngtonie rozmowy dotyczące planowanej przez koncern General Motors sprzedaży Saaba. Od prawie sześciu tygodni trwa rekonstrukcja Saab Automobile. Olofsson zamierza upewnić się, że proces sprzedaży szwedzkiej marki rzeczywiście zostanie doprowadzony do końca i że jeżeli będzie zainteresowany kupiec firma nie zostanie zamknięta.

   
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx