Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Marzec 2009 00285

Szwecja, Dziennki

31.03.2009


Rząd kieruje do riksdagu (sejmu) propozycję redukcji podatku o koszty remontów i przebudowy domów i mieszkań dla ich właścicieli. Celem nowej ulgi podatkowej jest stymulacja sektora budowlanego i przeciwdziałanie pracy „na czarno”. Usługi budowlane mają być teraz włączone w tzw. usługi przydomowe, które już są objęte subwencją podatkową. Nowe prawo ma obowiązywać od 1 czerwca, ale redukcja obejmuje koszty poniesione od 8 grudnia 2008. Mieszkania czynszowe nadal remontujemy „na czarno”.

Szwecja, Dziennki

31.03.2009


Książę Carl Philip Bernadotte (30), młodszy brat księżniczki Victorii, zaprojektował ostatnio serię srebrnych sztućców dla szwedzkiej firmy z ponad 150-letnią tradycją Mema/GAB. Seria nazywa się CPB 2091 (od inicjałów księcia) i jest przez niego samego opisywana jako prosta, nowoczesna i ponadczasowa. Dla Mema/GAB wylansowanie nowej serii srebrnych nakryć od 30 lat jest sposobem na odmłodzenie marki. Firma ma też nadzieję, że mimo wysokiej ceny, zaprojektowana przez księcia seria będzie sprzedawała się bardzo dobrze. Książę studiował design na akademii Forsbega w Sztokholmie oraz Rhode Island School of Design w USA.

Szwecja, Dziennki

31.03.2009


Maud Olofsson (c) – szwedzka minister gospodarki i przewodnicząca ludowej partii Center – jest jednym z polityków najczęściej pojawiających się w szwedzkich mediach tej zimy. Zajmuje teraz drugie miejsce za premierem Fredrikiem Reinfeldtem (m). Moderaci grają pierwsze skrzypce w ponad 30% politycznych wiadomości w mediach państwowych, co zapewnia im pierwsze miejsce. Socjaldemokraci (s) są obecni w zaledwie piątej części głównych wiadomości. Wśród partii rządzących najwięcej stracili Liberałowie (fp).

Szwecja, Dziennki

30.03.2009


Mieszkańcy Szwecji zaczęli więcej oszczędzać w następstwie kryzysu ekonomicznego. Ulokowali ponad dwukrotnie więcej pieniędzy niż normalnie w różnych formach oszczędności. Szwedzi oszczędzają zwykle około 33 miliardów koron w ostatnim kwartale roku. Kryzys sprawił jednak, że zaoszczędzili aż 73 miliardy koron w IV kwartale ubiegłego roku, w obawie przed nadejściem ciężkich czasów.

Szwecja, Dziennki

30.03.2009


Olbrzymie zamówienie z Irlandii ratuje w czasach kryzysu szwedzko-szwajcarski koncern energetyczny ABB. Irlandzka firma Eirgrid zamierza połączyć sieci elektryczne Irlandii i Wielkiej Brytanii. Podwodny kabel długości 186 km i dodatkowo 70 kilometrowy kabel na lądzie zintegruje systemy energetyczne obu krajów. Wartość zlecenia oblicza się n a 550 mln $. Jest to największe zamówienie w Szwedzkim przemyśle obecnego wieku.

Szwecja, Dziennki

30.03.2009


Szwedzi przestają chodzić do dentysty. W ostatnim roku więcej niż co dziesiąty mieszkaniec Szwecji (11%) zrezygnował z koniecznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Mniej więcej połowa twierdzi, że ich na to nie stać. Przede wszystkim są to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, rodzice samotnie wychowujący dzieci i osoby od dłuższego czasu bezrobotne. Inni podają jako przyczynę brak czasu lub strach przed dentystą.

Szwecja, Dziennki

27.03.2009


W stolicy Szwecji jeszcze śnieg, ale wiosna powoli już tutaj dociera. Wczoraj w Sztokholmie rozpoczęły się targi ogrodnicze, a to najpewniejszy znak nadchodzącej wiosny. Targi potrwają do niedzieli włącznie. Można tu znaleźć sprzęt ogrodniczy i mnóstwo roślin. Wśród morza kwiatów we wszystkich możliwych kolorach tęczy zmęczeni zimą mieszkańcy stolicy mogą poczuć się naprawdę wiosennie.

Szwecja, Dziennki

27.03.2009


Przewodnicząca szwedzkich Socjaldemokratów Mona Sahlin (s) uważa, że trzeba zdobyć 5 miliardów koron poprzez nowe podatki, by wydobyć Szwecję z ekonomicznego kryzysu. Dlatego partia domaga się ponownego wprowadzenia podatku majątkowego, podwyższenia podatku dochodowego i wprowadzenia dodatkowego podatku od nieruchomości. Według przedstawionej propozycji osoby z majątkiem powyżej 2 milionów koron będą musiały zapłacić 1% podatku majątkowego. Osoby o wysokich dochodach, zarabiające ponad 1 milion koron rocznie, zapłacą wyższy podatek dochodowy niż dotychczas. Natomiast właściciele willi wycenionych na ponad 5 milionów koron zapłacą dodatkowy podatek od nieruchomości.

Szwecja, Dziennki

26.03.2009


Wiadomo już dokładnie kiedy szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria zostanie żoną Daniela Westlinga. Według oficjalnych informacji, potwierdzonych przez dwór królewski, ślub odbędzie się w sobotę 19 czerwca 2010 r. Miejscem ceremonii będzie protestancki kościół Storkyrkan, położony tuż obok zamku królewskiego w Sztokholmie...

Szwecja, Dziennki

26.03.2009


Monopol szwedzkich kolei państwowych na ruch pasażerski ma zostać całkowicie zniesiony od 1 października 2010 r. Taką propozycję przedstawi dzisiaj w riksdagu minister infrastruktury Åsa Torstensson (c). Wyłączność SJ ma być likwidowana etapami i ma być stopniowo zastępowana wolną konkurencją. W ten sposób podróż pociągiem zrobi się tańsza, a pasażerowie będą mieli większy wybór operatorów, połączeń i jakości obsługi.

Szwecja, Dziennki

26.03.2009


Koncern Forda chce sprzedać Volvo PV. W środę potwierdzono informację, że Ford prowadzi rozmowy z zainteresowanymi przejęciem szwedzkiej marki. Upłynie jednak jeszcze dużo czasu, zanim będzie mogło dojść do ewentualnej sprzedaży. 10 lat temu koncern Forda kupił Volvo PV za 50 miliardów koron. Jeśli teraz będzie chciał się go pozbyć, może liczyć najwyżej na 1-2 miliardy dolarów, czyli 10-15 miliardów koron.

Szwecja, Dziennki

25.03.2009


Dziś rozstrzygną się losy szwedzkiej monety o nominale 50 öre. Szwedzki riksdag ma dzisiaj podjąć decyzję, że 50-örówka zniknie z portfeli Szwedów. Moneta, która funkcjonowała od 1992 r., zostanie wycofana z obiegu 30 września 2010 r. Tym samym, po prawie 500 latach, znikną ostatnie szwedzkie öre. 50-örówka jest ostatnio coraz rzadziej używana i dwie trzecie Szwedów uważa, że nie jest już potrzebna.

O godz. 16 riksdag zadecydował, że 30 września 2010 roku moneta 50 öre przestaje być ważnym środkiem płatniczym w Szwecji. Więcej o szwedzkich pieniądzach...

Szwecja, Dziennki

25.03.2009


Spadek koniunktury w Szwecji powoli zwalnia. Oczywiście na razie sytuacja na rynku nadal będzie się pogarszać, ale w dalszej części roku spadek nie będzie już tak duży jak ostatnio. Kryzys dotknął poważnie duże szwedzkie przedsiębiorstwa. Wyraźne pogorszenie dotyczy zwłaszcza branży budowlanej. Najgorsze widoki na przyszłość ma transport, przemysł maszynowy i usługi. Również handel detaliczny, restauracje i hotele coraz bardziej cierpią z powodu załamania rynku.

Szwecja, Dziennki

24.03.2009


Jak się okazuje wysokie ciśnienie krwi jest powszechnie panującym zjawiskiem w szwedzkim parlamencie. Według przeprowadzonego ostatnio badania aż jedna trzecia członków riksdagu i innych jego pracowników cierpi na nadciśnienie, a dwie trzecie jest zbyt otyłych. Sześciu osobom zalecono nawet natychmiastową opiekę lekarską. Szwedzki riksdag jest więc bardzo stresogennym miejscem pracy.

Szwecja, Dziennki

24.03.2009


Dzisiaj szwedzka para królewska rozpoczyna oficjalną czterodniową wizytę w Rzymie, która zakończy się w piątek w Bolonii. Król Carl XVI Gustaf i królowa Silvia spotkają się m. in. z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano i z premierem Silvio Berlusconim. Sama królowa weźmie też udział w konferencji poświęconej dzieciom z wrodzonym ciężkim uszkodzeniem słuchu. Odwiedzi też szpital i dom dla kobiet – ofiar przemocy Differenza Donna.

Szwecja, Dziennki

23.03.2009


Większość Szwedów chce utrzymania powszechnego obowiązku służby wojskowej. W zeszłym tygodniu rząd przedstawił nowe reguły dotyczące polityki obronnej kraju. Mają one polegać na rezygnacji z obowiązkowej służby wojskowej i zastąpieniu jej wojskiem zawodowym. Jednak tylko 28% mieszkańców Szwecji popiera taki pomysł. Większość (63%) jest za utrzymaniem obowiązku zasadniczej służby wojskowej. Największe poparcie występuje wśród młodych mężczyzn – aż 74%.

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2009


Kryzys ekonomiczny w Szwecji ma czasem jaśniejsze strony. Sprawia między innymi, że Szwedzi zaczęli oszczędzać na benzynie, a więc mniej podróżują. Samochodów na drogach jest znacznie mniej, dużo mniejsze korki, w związku z czym czas podróży skraca się. Znacznie spadła też ilość wypadków śmiertelnych. Na szwedzkich drogach zrobiło się więc luźniej i bezpieczniej.

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2009


Ponad 300 000 odsłon osiągnęło na YouTube wideo o zaręczynach szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii. 900 osób dopisało swoje komentarze, niektóre bardzo krytyczne. Teraz jednak dwór usunął wszystkie komentarze i zablokował możliwość zamieszczania nowych. Swoją decyzję dwór tłumaczy przede wszystkim brakiem czasu by prowadzić tak szeroki dialog. – Nie poradziliśmy sobie z taką ilością komentarzy - mówi rzeczniczka dworu Nina Eldh. Kolejny komentarz o szwedzkiej monarchii zamieszczamy więc u nas i okażemy wyrozumiałość jeżeli dwór nie odpowie...

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2009


Wkrótce w portfelach Szwedów pojawi się zupełnie nowa jednokoronówka, wyemitowana specjalnie z okazji tegorocznego przewodnictwa Szwecji w Unii Europejskiej. Inne kraje przy takiej okazji chciałyby pewnie przypomnieć jedną ze swoich znanych postaci, lub historyczne osiągnięcie, Szwecja natomiast powraca do swojej upokarzającej klęski – utraty Finlandii 200 lat temu. Wszystkie jednokoronówki bite w 2009 r. będą miały na rewersie motyw, symbolizujący wodę łączącą Szwecję i Finlandię. Wokół motywu będzie biegł cytat: „Cudowna baśń o kraju po drugiej stronie morza”. Projekt wykonała artystka Annie Winblad Jakubowska...

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2009


Producent telefonów komórkowych Sony Ericsson wykaże wielomiliardowe straty za pierwszy kwartał tego roku. Jedną z przyczyn pogarszających się wyników firmy jest słaby popyt na jej produkty. Spodziewane straty w pierwszym kwartale wyniosą 340-390 mln euro (czyli 3,7 – 4,3 mld koron), nie licząc kosztów restrukturyzacji w wysokości 10-20 mln euro. Tym samym straty będą dużo większe, niż w czwartym kwartale ubiegłego roku, gdzie wyniosły 261 mln euro. Na razie firma nie przedstawiła jeszcze nowego programu oszczędnościowego.

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2009


Wiosenna równonoc - zrównanie dnia i nocy - przypada dzisiaj o 11:44. Od tego czasu dni będą dłuższe od nocy i będzie nam już coraz wiosenniej. Mieszkańcy Sztokholmu, którzy w ostatnich dniach przeżywali prawdziwe śnieżne nawałnice, oczekują jednak bardziej przekonywujących oznak wiosny.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2009


Chcesz zostać kosmonautą? Wystarczy ustawić się w kolejce. 30 tysięcy chętnych już tam stoi. Virgin Galactic rozpocznie kosmiczne podróże jak tylko statek kosmiczny Space Ship 2 będzie gotowy. Trzy szwedzkie biura podróży otrzymały licencję na sprzedaż biletów: The Search z Malmö, Icehotel Travel w Jukkasjärvi oraz Upplevelseakuten ze Sztokholmu. Bilet kosztuje 200 000 $ sztuka. Niektóre odloty będą z Kiruny – najpółnocniejszego miasta Szwecji. Spaceport Sweden jest gotowe już dzisiaj.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2009


Sytuacja na szwedzkim rynku pracy pogarsza się szybciej niż oczekiwano. Bezrobocie jest znacząco wyższe niż przewidywały prognozy. W lutym tego roku pracę straciło 387 tys. osób, czyli 8% siły roboczej. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku było to 6,1%. Liczba osób zatrudnionych w lutym wyniosła 4 460 000 i jest to o 76 tys. osób mniej niż w zeszłym roku. Największy wzrost bezrobocia występuje wśród młodych. W grupie wiekowej 15-24 lata wzrosło ono z 19% do 24,8%.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2009


Saab Automobile w Trollhättan coraz bardziej ogranicza swoją produkcję. W związku z nieustannie spadającym popytem, a co za tym idzie zmniejszeniem tempa produkcji, kierownictwo firmy podjęło decyzję o skróceniu tygodnia pracy do dwóch dni roboczych. Taka sytuacja ma się utrzymać przynajmniej w tym i w przyszłym tygodniu. Agonia szwedzkiej marki trwa.

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2009


Duńscy właściciele domków letniskowych na południu Szwecji protestują przeciwko budowie elektrowni wiatrowych. Ich zdaniem pociąga to za sobą niekorzystne zmiany w krajobrazie oraz powoduje powstanie zakłócających dźwięków, co może prowadzić do spadku wartości ich nieruchomości. Związek „Danske Torpare”, który reprezentuje ok. 10 tys. duńskich właścicieli domków letniskowych w południowej Szwecji skierował już list w tej sprawie zarówno do rządu szwedzkiego, jak i duńskiego. Nie chodzi tu o sprzeciwianie się elektrowniom wiatrowym samym w sobie, lecz o to, że są one budowane w nieodpowiednich miejscach.

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2009


W ostatnim czasie rekordowo wzrosło zaufanie dla premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta (m). Z 40% w marcu zeszłego roku doszło obecnie do 52%. Jednocześnie poparcie dla Mony Sahlin, przewodniczącej szwedzkich Socjaldemokratów (s), spadło z 38% w ubiegłym roku do 30% obecnie, co oznacza dla niej spadek na trzecią pozycję. Ma ona wyjątkowo słabe notowania, szczególnie wśród sympatyków swojej partii. Na drugim miejscu, za Reinfeldtem, uplasowała się przewodnicząca ludowej partii Center (c) Maud Olofsson z poparciem w wysokości 33%.

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2009


Szwedzki rząd chce zaostrzyć przepisy dotyczące handlu bronią. Luka w przepisach powoduje, że dzisiaj nawet osoba z kryminalną przeszłością może prowadzić sklep z bronią. Przy przejęciu takiego sklepu ważne jest nadal poprzednie zezwolenie na sprzedaż broni, zanim policja zdąży sprawdzić nowego właściciela. Minister sprawiedliwości Beatrice Ask (m) chce zająć się tą i wieloma innymi lukami prawnymi, by powstrzymać trudne do kontrolowania rozprzestrzenianie się broni.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2009


Nie trzeba wcale jechać do Mora lub Sälen, by zobaczyć słynny szwedzki Bieg Wazy (Vasaloppet). Dziś w samym środku Sztokholmu w godz. 14-16 odbędzie się dziecięca wersja tych zawodów. Mogą w nich brać udział dzieci w wieku do 10 lat. Trasa pomiędzy Mynttorget a Skeppsbron ma 400 metrów długości. Narty, buty i kijki można wypożyczyć za darmo. Nie chodzi tu o wygraną, lecz o dobrą zabawę i zdrową rywalizację. Każde dziecko, które weźmie udział w biegu, otrzyma medal i dyplom.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2009


Słaba korona szwedzka coraz bardziej ożywia przygraniczny handel. Teraz już nie tylko Norwegowie, ale nawet Finowie i Duńczycy przyjeżdżają do Szwecji na tańsze zakupy. Dla Norwegów szczególnie atrakcyjne cenowo są artykuły spożywcze i napoje alkoholowe. Teraz jednak szwedzka waluta jest tak słaba, że kusi również Duńczyków, którzy mogą zaoszczędzić na zakupach w Szwecji nawet 45-60%. Także Finowie, ze względu na rekordowo wysoki kurs euro w stosunku do korony szwedzkiej, pojawiają się tu na zakupach coraz częściej. Właściciele sklepów na terenach przygranicznych mają więc nadzieję, że taki kurs korony utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2009


Naukowcy szwedzkiego giganta telekomunikacyjnego Ericsson ustanowili wczoraj w Kista pod Sztokholmem rekord świata w szybkości transferu danych elektronicznych za pomocą zwykłej sieci telefonicznej. Osiągnięto szybkość 500 megabitów na sekundę, o 50 razy więcej niż najszybsza technika ADSL obecnie. Nowa technika (VDSL2) może stanowić tańszą alternatywę dla światłowodów.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2009


Ulubionym zajęciem szwedzkich mediów w ostatnich tygodniach jest polowanie na dyrektorów banków i instytucji finansowych, którzy znacznie podwyższyli swoje dochody, mimo że ich firmy ponoszą znaczne straty. Dyrektorzy największych banków zarabiają 7-9 mln koron rocznie. Podczas gdy klienci banków tracą każdego dnia ogromne sumy, kierownictwo podwyższa sobie pensje o 1-2 mln. Po medialnym praniu rezygnują jednak z dodatkowych milionów, ku uciesze gawiedzi

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2009


Szwedzka Agencja Rozwoju Gospodarczego (Nutek) gorączkowo szuka nowych sposobów wykorzystania unijnych dotacji. W ramach funduszy strukturalnych przyznano Szwecji 25,9 mld koron na lata 2007-2013. Kalkulacja opierała się jednak na kursie 9 sek za 1 euro, a nie 11 sek, tak jak dziś. Słabsza korona oznacza, że pieniędzy wystarczy na więcej i Nutek szuka nowych projektów. Osłabienie korony, oznacza, że również rolnicy dostaną większe sumy w rodzimej walucie, aż o 1 mld. Szwecja jednak nadal płaci więcej do UE niż odzyskuje z powrotem. A o to, co odzyskuje musi się jeszcze prosić i dopłacać drugie tyle.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2009


W Szwecji pojawiają się pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Dzisiaj stacja ornitologiczna w Ottenby na południu Olandii rozpoczęła coroczne obrączkowanie ptaków wędrownych. Trwa ono zawsze od 15 marca do 15 listopada i jest przeprowadzane nieprzerwanie od 37 lat. Co roku w Ottenby obrączkuje się ok. 20 tys. ptaków. Dzięki temu można śledzić drogi i prędkość ptasich wędrówek, określać tereny zimowania i długość życia. Daje to też dobry obraz zmian w wielkości populacji ptaków. Jako pierwsze laboratorium stacji opuściły kosy. Mało kto wie zapewne, że kos (podobnie jak u nas bocian) był kiedyś wybrany ptakiem narodowym Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2009


Dziś w Sztokholmie, w centrum widowiskowym Globen odbył się finał Melodifestivalen - festiwalu piosenki szwedzkiej. Zwycięzca reprezentuje Szwecję na Festiwalu Eurowizji. Do Moskwy pojedzie śpiewaczka operowa Malena Ernman, prezentując wysokie C wzbogacone rytmem suszarki bębnowej i grupą skostniałych derwiszów. My tradycyjnie prezentujemy piosenkarkę, która powinna wygrać – Caroline af Ugglas - która zajęła drugie miejsce.

svt.se

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2009


Połowa Szwedów ma problemy ze snem. Mimo to większość nie szuka pomocy lekarza. Najczęstsze dolegliwości to trudność zaśnięcia i nocne przebudzenia, co jest powodem poczucia zmęczenia w ciągu dnia. Okazuje się też, że osoby mniej wykształcone przeżywają częściej zakłócenia snu i częściej zażywają środki nasenne. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Geteborgu na grupie 1000 osób.

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2009


Mimo że na razie następstwa kryzysu ekonomicznego dotykają bezpośrednio niewielu mieszkańców Szwecji, co trzeci Szwed już ogranicza swoją konsumpcję w różnych dziedzinach życia. Najwięcej osób oszczędza na podróżach (12,3%). Wielu Szwedów utrzymuje też, że nie stać ich już na tak częste wyjścia do restauracji (11,1%), a 10% kupuje tańsze artykuły spożywcze. Grupą, która najbardziej zmieniła swoje nawyki konsumpcyjne, są młodzi pomiędzy 20 a 24 rokiem życia. Tutaj ponad połowa ograniczyła swoje wydatki w jakiejś dziedzinie.

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2009


Kolejne załamanie sprzedaży Volvo i Saaba. Sprzedaż obu szwedzkich marek w Europie nadal drastycznie spada. W lutym Volvo odnotowało spadek sprzedaży do 13 514 sztuk, czyli o 31,1%. Znajdujący się w poważnych tarapatach Saab wykazuje najgorsze rezultaty – sprzedaż samochodów spadła z 4 806 szt. do 2 205 szt., czyli aż o 54,1%.

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2009


Po kilkuset latach dominacji języka szwedzkiego w Szwecji doczeka się on być może uznania jako „język oficjalny” również w tym kraju. Rząd złożył propozycję do sejmu, by podnieść statut narodowego języka. Dotychczas pozycja szwedzkiego nie była regulowana prawem. Oficjalne jest natomiast pięć języków mniejszościowych: fiński, tornedalsko fiński (meänkieli), lapoński, jidisz i romani. Paradoksalnie jedynym krajem, który ma szwedzki jako język oficjalny jest... Finlandia. Nowe prawo ma obowiązywać od 1 lipca 2009.

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2009


Dziś w Szwecji imieniny Victorii, a więc również następczyni szwedzkiego tronu, która całkiem niedawno ogłosiła swoje zaręczyny. Jej wybrankiem został „chłopak z ludu”, Daniel Westing. Po ślubie otrzyma on tytuł księcia...

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2009


Wystawa „W roli głównej: Sztokholm” w Muzeum Miejskim w Sztokholmie jest, jak do tej pory, najciekawszą wystawą tego sezonu. Ukazuje Sztokholm jako gwiazdę filmową, przewijającą się w filmie szwedzkim na przestrzeni blisko stu lat. Na kilkunastu ekranach non stop wyświetlane są filmy, głównie fabularne – od pamiętnych filmów Bergmana do zapomnianych dawno komedii, od filmu niemego do współczesnych filmów grozy i kryminałów. Można też zaleźć starsze filmy dokumentalne, traktujące o życiu i pracy w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2009


Istnieje duże ryzyko, że emerytury w Szwecji mogą zostać obniżone w przyszłym roku. Kryzys finansowy, niepokój na giełdzie oraz rosnące bezrobocie są czynnikami, które wpływają znacząco na szwedzki system emerytalny, który jest mocno uzależniony od kondycji szwedzkiej gospodarki. Według wstępnych prognoz wysokość emerytur w 2010 r. ma się zmniejszyć o 4%.

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2009


Ceny energii elektrycznej w Szwecji są coraz mniejsze. Od września ubiegłego roku cena prądu na nordyckiej giełdzie Nordpool spadła o połowę. Spadek ceny oznacza dla przeciętnego posiadacza domku jednorodzinnego oszczędność ok. 3000 sek rocznie. A wszystko to dzięki kryzysowi - zmniejszona produkcja przemysłowa oraz tańsza ropa, gaz i węgiel.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2009


Narzeczonego księżniczki Victorii, Daniela Westlinga, czeka debiut w nowej roli w związku z nadchodzącymi w czwartek uroczystymi obchodami imienin księżniczki. Będzie to jego pierwsze oficjalne wystąpienie od czasu ogłoszenia zaręczyn 24 lutego. Szefowa kancelarii szwedzkiego dworu królewskiego Nina Eldh potwierdza, że Daniel będzie obecny zarówno podczas uroczystości na dziedzińcu zamkowym, jak i w czasie oficjalnej kolacji wieczorem.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2009


Szwedzki rynek samochodów używanych kurczy się w szybkim tempie. W lutym odnotowano spadek sprzedaży o 13%. Sprzedaż samochodów używanych wyniosła 68 742 szt., z czego 26 999 szt. zostało sprzedanych przez pośredników, a 38 621 szt. przez osoby prywatne. Oznacza to, że rynek osób prywatnych zmniejszył się o 16%, a sprzedaż przez pośredników spadła o 8,6%.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2009


Amerykański Ford, od 1999 roku właściciel starej szwedzkiej firmy Volvo PV, usilnie poszukuje dla niej nowego właściciela. Głównymi spekulantami są trzy chińskie firmy - Changan, Dongfeng i Geely - co Szwedzi przyjmują ze zgrozą. Financial Times podał jednak dziś w nocy do wiadomości, że szwedzka grupa inwestycyjna również stanęła do przetargu. Jak na razie brak bliższych informacji o składzie szwedzkiego konsorcjum. Według niektórych doniesień jednym z jego doradców może być pracujący obecnie dla banku Rotchilda były szef Volva - PG Gyllenhammar.

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2009


Tego lata zostaną w Szwecji wprowadzone ograniczenia połowu szczupaka w Bałtyku. Wędkarze będą mogli złowić maksymalnie trzy szczupaki dziennie i to tylko o długości 40 do 75 cm. Szczupaki o innych wymiarach uprasza się o niebranie.

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2009


Giertychowskie becikowe znalazło swoich naśladowców w Szwecji. 10 000 koron za każde nowonarodzone dziecko proponują Chrześcijańscy Demokraci (Kristdemokraterna, KD). Ilość narodzin wzrasta tu każdego roku, ale KD uważa, że za mało. Matka w Szwecji otrzymuje co miesiąc 1050 koron za pierwsze dziecko i więcej za każde następne, do 16 roku życia. Przy trójce dzieci daje to 43 248 koron rocznie (18 800 zł). Czynności wstępne zapewniające przyrost naturalny wykonujemy niestety nadal za darmo.

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2009


Coraz mniej Szwedów kupuje letnie domki. W ciągu ostatnich 17-stu lat sprzedaż spadła o 34%. Spadek zainteresowania własnym gniazdkiem w naturze obejmuje wszystkie grupy wiekowe oprócz 60+. Jedną z przyczyn może być to, że młodzi wolą spędzać wakacje podróżując, zamiast podlewać kwiatki na własnej działce. Dzięki tanim liniom lotniczym nawet średnio zarabiający mogą od czasu do czasu spędzić weekend w Pradze czy Paryżu nie rujnując rodzinnego budżetu.

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2009


Szwedzi rozpoczęli już odliczanie do ślubu księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Rojalistyczny zawrót głowy trwa więc w najlepsze. Zawładnął on szwedzkimi mediami i udzielił się wszystkim mieszkańcom Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2009


Mimo panującej powszechnie słabej koniunktury dobrze radzą sobie tanie linie lotnicze Norwegian, latające również do Polski. W lutym tego roku odnotowały one wzrost ruchu pasażerskiego o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a łączna liczba przewiezionych pasażerów wyniosła blisko 670 tys. Wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach jest w dalszym ciągu stabilny i utrzymuje się na poziomie 78%...

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2009


Koncert na trąbkę, róg, trzy lokomotywy i szynobus. To eksperymentalna kompozycja muzyczna, która otworzy dzisiaj festiwal kultury w Nora, w środkowej Szwecji. Prapremiera obędzie się na stacji kolejowej miasteczka. Szwedzka telewizja podglądała próby...

Autor Håkan Nyqvist pracuje teraz nad kompozycją sonaty na łodzie podwodne i kastaniety.

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2009


W Szwecji nadal szybko rośnie ilość przedsiębiorstw ogłaszających upadłość. Coraz więcej firm ma problemy w okresie pogłębiającego się załamania rynku. W lutym ilość bankructw wzrosła o 52% w porównaniu z zeszłym rokiem. Dotyczy to także samego Sztokholmu, który jeszcze do stycznia radził sobie ze słabą koniunkturą stosunkowo nieźle. Problemy najbardziej dotykają handel, sektor budowlany i małe firmy konsultingowe. Również branża transportowa mocno ucierpiała – do tej pory ilość bankructw w sektorze wzrosła o 144%. Jeszcze większy wzrost odnotowuje się w obrębie produkcji artykułów metalowych – aż 157%. Prognozy dotyczące rozwoju koniunktury i popytu wskazują wyraźnie, że ta tendencja się utrzyma.

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2009


Rozpoczynające się dzisiaj w Malmö tenisowe rozgrywki Pucharu Davisa między Szwecją, a Izraelem, stały się pretekstem do antysemickich protestów. Zapowiadane są demonstracje różnych grup lewicowych, od socjaldemokratów do narodowych socjalistów, potępiające izraelską pacyfikację palestyńskiego getta w regionie Gazy. Zmobilizowane zostały duże siły policji. Ze względu na bezpieczeństwo rozgrywki będą prowadzone przy pustych trybunach.

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2009


Trzy lata więzienia - bez wyroku! I bez popełnienia przestępstwa! Tyle odsiedział w zakładzie karnym pod Mjölby w południowej Szwecji pewien... zając. Został on tam przypadkowo uwięziony podczas przebudowy. Personelowi udało się w końcu złowić nieszczęśnika i wypuścić na wolność. W ramach odszkodowania stał się faworytem mediów.

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2009


Zapaść w branży samochodowej zatacza coraz szersze kręgi. Plastal Holding, jeden z największych szwedzkich producentów plastikowych części dla przemysłu motoryzacyjnego – ogłasza bankructwo. Powodem jest „ostry niedobór płynności aktywów” - czyli brak kasy. Plastal zatrudnia 500 osób w Szwecji i 6000 w Europie. Wśród odbiorców jest zarówno Volvo jak i Saab. - Nagłe załamanie się koniunktury nastąpiło od września ubiegłego roku, wcześniej szło nam dobrze – mówi dyrektor firmy Roar Isaksen.

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2009


Przedmioty należące do szwedzkiej ofiary Titanica zostaną sprzedane na aukcji. Osobą tą był Malkolm Johansson, który po odwiedzinach swoich rodzinnych stron w Klevhult w Smålandii miał wracać statkiem do domu w USA. Podobnie jak dla większości pasażerów, rejs zakończył się dla niego piątej nocy wraz z zatonięciem Titanica. Pozostałe po nim trzy dokumenty podróży, obrączka i zegarek kieszonkowy zostały przekazane jego rodzinie przez władze amerykańskie w 1912 r. i znajdowały się dotąd w bankowym sejfie. Teraz zostaną wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Bukowskis w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2009


Szwedzki rynek pracy jest ostatnio bardzo niespokojny, coraz więcej osób jest zagrożonych utratą pracy. Zauważalnie zmniejsza się zapotrzebowanie na takie zawody jak prawnik, ekonomista, farmaceuta i dziennikarz i według prognoz nadwyżka siły roboczej w tych dziedzinach będzie się utrzymywała w ciągu najbliższych lat. Bez trudu natomiast znajdą pracę wychowawcy przedszkolni i instruktorzy zajęć pozaszkolnych.

   

Szwecja, Dziennki

4.03.2009


Libertas - zapoczątkowany w Irlandii ruch obrony demokracji w Europie - został wczoraj zarejestrowany jako partia „Libertas Sverige”. Warunkiem rejestracji było m.in. zebranie 1500 pdpisów. Celem Libertas jest umożliwienie wszystkim obywatelom krajów Unii Europejskiej głosowania w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Teraz trwa proces tworzenia paneuropejskiej organizacji obejmującej wszystkie kraje UE. Biuro Libertas w Polsce powstało 2 lutego 2009 r. Więcej na stronach partii...

   

Szwecja, Dziennki

4.03.2009


Dwa chińskie koncerny samochodowe Geely Automobile i Dongfeng Motor Group są zainteresowane kupnem szwedzkiego Saaba. Ponadto Geely jest również zainteresowane marką Volvo. Jednak koncern General Motors (właściciel Saaba) nie ma zamiaru podejmować wysiłków dotyczących sprzedaży, kierownictwo Saaba samo musi o to zadbać. Jeżeli rekonstrukcja się nie powiedzie, lub nie pojawi się żaden nowy właściciel, los Saaba będzie przesądzony – bankructwo. Szwedzkie marki nadal są jednymi z najgorzej sprzedających się w USA – sprzedaż Saaba spadła o 59%, a Volvo o 55%.

   

Szwecja, Dziennki

4.03.2009


Wśród fali negatywnych raportów rynkowych pozytywnie odróżnia się szwedzki przemysł zbrojeniowy. W ubiegłym roku znacznie wzrósł export szwedzkiego uzbrojenia. Sprzedano go za łączną wartość 12,7 mld. koron. Jest to 32-procentowy wzrost w stosunku do roku 2007. Ten imponujący rezultat osiągnięto m.in. dzięki dostawom myśliwca Jas Gripen do RPA oraz wozów bojowych dla Holandii i Danii.

   

Szwecja, Dziennki

3.03.2009


Dzisiaj w Szwecji zakończył się proces przeciwko twórcom Pirate Bay - serwisu internetowego umożliwiającego swobodną wymianę plików między użytkownikami. Pod naciskiem przemysłu filmowego i muzycznego, głównie z USA, oskarżono ich o naruszanie praw autorskich. Obrona argumentowała, że oskarżeni stworzyli jedynie narzędzie do wymiany elektronicznych dokumentów i nie mogą odpowiadać za to jakie dokumenty są wymieniane. Prokurator wnosi o rok więzienia. Wyrok zostanie ogłoszony 17 kwietnia.

   

Szwecja, Dziennki

3.03.2009


IF Metall (szwedzki związek zawodowy pracowników przemysłu metalurgicznego) podpisał z pracodawcami porozumienie kryzysowe dotyczące przemysłu. Zamiast wypowiadać umowy o pracę przedsiębiorstwa i związki zawodowe mają mieć możliwość zawierania lokalnych porozumień w sprawie obniżek pensji i innych wynagrodzeń nawet o 20%. Pracodawcy mogą też zarządzić w odpowiednim czasie podwyższenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, lub wysłać ich na urlop. Takie zmiany to konieczność. Mają one być sposobem na ratowanie miejsc pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia kosztami przedsiębiorstw.

   

Szwecja, Dziennki

3.03.2009


Mona Sahlin, przewodnicząca szwedzkich Socjaldemokratów, ma skorzystać z pomocy Thomasa Gensemera, specjalisty ds PR, stojącego za sukcesem wyborczym Baracka Obamy, by odwrócić niekorzystne notowania dla siebie i swojej partii. Gensemer jest uznawany za geniusza po przeprowadzeniu niesamowicie skutecznej kampanii internetowej dla Obamy, dzięki której udało mu się zaangażować wiele milionów Amerykanów przed wyborami prezydenckimi w USA. Czy jednak taktyka werbowania wyborców przez internet sprawdzi się również w Szwecji i czy w cudowny sposób poprawi wyniki przed kolejnymi wyborami?

   

Szwecja, Dziennki

3.03.2009


Słaba korona szwedzka cieszy pracowników handlu w okręgu Värmland, graniczącym z Norwegią. Nigdy wcześniej Norwegowie nie jeździli tak chętnie do Szwecji, by kupić produkty spożywcze i alkohol. Takie zachowanie nie dziwi jednak, biorąc pod uwagę fakt, że norweska korona była w zeszłym tygodniu ponad 30% mocniejsza od szwedzkiej. Załamanie kursu szwedzkiej waluty trwa już kilka tygodni i efekt jest zauważalny natychmiast – sprzedaż w przygranicznych szwedzkich sklepach spożywczych wzrosła nawet o 50-70% i wciąż zatrudnia się tam nowych pracowników.

   

Szwecja, Dziennki

2.03.2009


Cenzura filmowa w Szwecji może zostać zniesiona. Na wiosnę zostaną przedstawione propozycje zmian dotyczących cenzury. Nadal jednak zostanie utrzymane wyznaczanie granic wiekowych na filmy dla widzów dorosłych. Szwecja jest jednym z niewielu krajów demokratycznych, w których nadal obowiązuje cenzura filmów dla dorosłych. Co prawda dawno już nie była stosowana – ostatnim cenzurowanym filmem było „Casino” z 1995 r. Cenzurą zajmuje się tzw. Biografbyrå, utworzone w 1911 r., które posiada 4 cenzorów powoływanych przez rząd i 16 inspektorów w całym kraju.

   

Szwecja, Dziennki

2.03.2009


Rankingowa przewaga partii opozycyjnych nad koalicją rządzącą w Szwecji nadal się zmniejsza. Jesienią zeszłego roku wynosiła ona ponad 19%, by spaść do 9,2% w styczniu. Obecnie różnica wynosi tylko 3,9%. Poparcie dla trzech partii opozycyjnych (s, mp, v) wynosi 50% – to najsłabszy wynik od października 2006 r. Natomiast partie rządzące (m, fp, c, kd) osiągnęły łącznie 46,1% i są to najlepsze notowania od czasów wyborów w 2006 r. Tak więc nie wydaje się, by kryzys w przemyśle samochodowym wpłynął negatywnie na notowania rządu. Wygląda też na to, że zostały dobrze przyjęte rządowe posunięcia dotyczące kryzysu ekonomicznego.

   

Szwecja, Dziennki

1.03.2009


Zwycięzcą Vasaloppet został Szwed Daniel Tynell z Gryckbo w Dalarna. Jest to już trzecie jego zwycięstwo w Biegu Wazów. Jako pierwszy dojechał on do mety również w latach 2002 i 2006. Drugie miejsce zajął Oskar Svärd, Szwecja. Erik Eriksson z Mora oraz Czech Stanislav Řezáč przybiegli do mety niemal jednocześnie - po 90 km biegu! Analiza zdjęcia z mety wykazała jednak, że to Czech był trzeci.


  

   

Szwecja, Dziennki

1.03.2009


Trwają zmagania narciarzy w tegorocznym Biegu Wazy, Webkamera w Mora prezentuje zdjęcia z mety . Wszelkie informacje o największym biegu narciarskim świata znajdą Państwo na jego oficjalnej stronie . O historycznych korzeniach Biegu Wazy warto poczytać tutaj...

   
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx