Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Luty 2009 00322

Szwecja, Dziennki

28.02.2009


W pierwszą niedzielę marca, jak co roku, tysiące narciarzy staje do największego biegu narciarskiego świata - Vasaloppet, czyli Bieg Wazy. Do pokonania trasy 90 km, między Sälen a Mora, wystartuje ponad 15 000 narciarzy z całego świata. Pierwszy Bieg Wazy odbył się 19 marca 1922 roku, jutrzejszy będzie 85-tym z kolei. Zdjęcia ze startu, jutro o godz. 8.00, można oglądać tutaj . O historycznych korzeniach Biegu Wazy pisaliśmy wcześniej...

Szwecja, Dziennki

27.02.2009


PNB Szwecji spadł niemal o 5% w ostatnim kwartale 2008 r., a 0,2% w stosunku rocznym. Oznacza to, że gospodarka szwedzka znajduje się w stanie recesji. Podobny los spotkał również Finlandię oraz inne kraje wschodniej Europy. Szwedzki minister finansów, Anders Borg, nie obiecuje szybkiej poprawy. Blood, sweat and tears - dawna oferta Churchilla najlepiej ilustruje porognozę ministra.

Szwecja, Dziennki

27.02.2009


Próba osiągnięcia szerokiego porozumienia między rządem i opozycją w sprawach polityki energetycznej nie powiodła się. Kością niezgody jest sprawa rozbudowy energii atomowej. Koalicja rządowa wypracowała niedawno kompromis w tej sprawie. Dzięki zmianie krytycznego stanowiska partii Center zniesiono zakaz rozbudowy elektrowni jądrowych. Opozycja jest przeciwna tej decyzji. Od pewnego czasu prowadzono rozmowy w celu osiągnięcia konsensusu. Jednak wczorajsze, piąte z kolei spotkanie zostało przerwane bez rezultatu i planów na kontynuację.

Szwecja, Dziennki

26.02.2009


Zaręczyny księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem i perspektywa zbliżającego się ślubu sprawia, że poparcie dla monarchii w Szwecji rośnie. Z tysiąca zapytanych osób 15% stało się bardziej przychylnych, 82% nie zmieniło swojego zdania i tylko 2% spojrzało mniej przychylnie na rodzinę królewską. Największe poparcie dla monarchii występuje w grupie kobiet powyżej 65 lat, z których aż 86% chce jej utrzymania. Największy sprzeciw natomiast wykazała grupa mężczyzn w wieku 30-49 lat, z której co piąta osoba jest za zniesieniem monarchii. Również wybór Daniela przez księżniczkę spotkał się z dużym poparciem szwedzkiego społeczeństwa. Tylko 10% uważa, że nie powinien on otrzymać tytułu książęcego, 61% popiera tę decyzję.

Szwecja, Dziennki

25.02.2009


Wczorajsze oficjalne ogłoszenie zaręczyn szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Viktorii z Danielem Westlingiem - chłopakiem z ludu - przyprawiło o rojalistyczny zawrót głowy szwedzkie media i mieszkańców kraju. Wśród kryzysowych mroków wdzięk bajkowej pary zajaśniał ze szczególną siłą. Planowany na wiosnę 2010 rok ślub będzie historycznym wydarzeniem. Złamana zostanie - decyzją riksdagu z 1979 roku - odwieczna tradycja dziedziczenia tronu w linii męskiej. Po śmierci ojca tron obejmie Viktoria i otrzyma tytuł „drottning”, a nie „konung”. Tak więc Królestwo Szwecji (Konungariket Sverige) będzie bez króla. W Polsce podobny problem rozwiązano już w 1384 roku koronując Jadwigę Andegaweńską na króla Polski.

Szwecja, Dziennki

24.02.2009


Szwedzki dwór królewski potwierdził doniesienia o zaręczynach księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Król Carl Gustaf XVI udzielił swego przyzwolenia młodej parze. Również rząd aprobuje wybór Viktorii. Opinia rządu została przekazana królowi podczas dzisiejszego posiedzenia na zamku w Sztokholmie. Spotkanie pary z prasą jest przewidziane na godz. 17. Oto jak rodzina królewska nformuje swoich poddanych o radosnej decyzji.

Szwecja, Dziennki

24.02.2009


Sztokholm został uznany za najbardziej ekologiczną stolicę Europy. Wczoraj w Brukseli Komisja Europejska przyznała stolicy Szwecji nagrodę dla europejskiej zielonej stolicy roku 2010. O tytuł ten ubiegało się ponad 30 miast. Nagroda jest przyznawana miastu, które dąży do osiągnięcia najwyższych standardów ochrony środowiska, dzięki czemu zapewnia lepszą jakość życia swoim mieszkańcom.

Szwecja, Dziennki

24.02.2009


Media szwedzkie donoszą, że dzisiaj mają zostać ogłoszone zaręczyny następczyni tronu szwedzkiego, księżniczki Victorii (31) z Danielem Westlingiem (35). Victoria i Daniel są parą od 2002 r. Od godz. 13 na zamku w Sztokholmie odbywa się posiedzenie rządu pod przewodnictwem króla (konselj), na którym jest obecna rodzina królewska.

Szwecja, Dziennki

24.02.2009


Tłusty czwartek przypada w Szwecji we wtorek i nazywa się „fettisdagen”. Zamiast pączków zajada się tu „semlor” - pszenne bułki wypełnione masą migdałową i bitą śmietaną. Zwyczaj wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji ucztowania ostatniego dnia przed rozpoczęciem wielkiego postu. W protestanckiej Szwecji postu już ni ma, ale semla została. Wśród jej ofiar są nie tylko zwykli właściciele pokaźnego obrzuszenia, ale i - jak głosi fama - szwedzki król Adolf Fredrik. W tłusty wtorek 1771 r. po spożyciu homara, kawioru, kiszonej kapusty - zjadł na deser parę semli i... wyzionął ducha.

Szwecja, Dziennki

23.02.2009


Państwowy, szwedzki gigant energetyczny Vattenfall chce wykupić swego holenderskiego konkurenta, firmę Nuon. Nuon operuje na rynku holenderskim, belgijskim i niemieckim, posiada ok. 3 miliony klientów oraz 10 000 zatrudnionych. W 2008 r. koncern miał 6,1 mld euro obrotu. Vattenfall oferuje 95 miliardów koron. Wykupi on na wstępie 49% akcji przedsiębiorstwa, a pozostałe 51% w ciągu następnych 6 lat. Na sprzedaż firmy szwedzkiemu państwu musi się jeszcze zgodzić minimum 80% akcjonariuszy.

Szwecja, Dziennki

23.02.2009


Norwegia chce zatrudnić 150 pielęgniarek z Lublina. Skandynawowie oferują bezpłatną intensywną naukę języka i dobre warunki pracy. Proponowane zarobki przekraczają 10 tysięcy złotych miesięcznie. W Norwegii pracuje już od kilku lat 45 pielęgniarek z lubelskiego, większość ściągnęła tam swoje rodziny.

Szwecja, Dziennki

23.02.2009


Rzeźby na fasadzie Pałacu Królewskiego w Sztokholmie wietrzeją i rozpadają się. Wymagają pilnej renowacji. Potrwa jednak wiele lat, zanim prace renowacyjne dobiegną końca. Najpierw konieczne będzie bowiem zrobienie dokumentacji i przeprowadzenie prac przygotowawczych, co może zająć dwa do trzech lat. Natomiast oblicza się, że sama renowacja potrwa około 20 lat i będzie kosztowała 220 milionów koron.

Szwecja, Dziennki

21.02.2009


Przyznawaną po raz pierwszy nagrodę im. Birgit Nilsson w wysokości 1 miliona dolarów (czyli ponad 8 milionów koron) otrzymał hiszpański tenor Placido Domingo. Zmarła w 2005 roku światowej sławy szwedzka sopranistka sama wyznaczyła Domingo do tej nagrody. Jego nazwisko znajdowało się w zalakowanej kopercie i zostało ujawnione dopiero teraz...

Szwecja, Dziennki

21.02.2009


Szwedzi cieszą się ze zwycięstwa Justyny Kowalczyk w biegu na nartach na mistrzostwach świata w Libercu. Ujawniał to wyraźne radosny ton komentarza szwedzkiego sprawozdawcy. Szwedzka radość wynika głównie z panującej tu zasady - obojętnie kto wygra, byle nie był to Norweg.

Szwecja, Dziennki

21.02.2009


W dobie szalejącego kryzysu humor nie opuszcza szwedzkich mediów. Kryzys to po szwedzku „kris”. Jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem państw Europy jest Islandia, po szwedzku „Island”. Ostatnio lansuje się tutaj nieco zmodyfikowaną nazwę tego kraju - Krisland.

Szwecja, Dziennki

20.02.2009


Jest decyzja w sprawie Saaba. Sąd rejonowy w Vänersborg rozpatrzył pozytywnie wniosek o rekonstrukcję Saab Automobile. Jednocześnie General Motors przejął dziś wieczorem wszystkie zobowiązania wobec poddostawców ...

Szwecja, Dziennki

19.02.2009


Jeszcze rano media donosiły, że kierownictwo SAABa podejmie dziś decyzję o złożeniu podania o rekonstrukcję firmy. Jednak nadzwyczajne zebranie zarządu zostało przerwane bez rozpatrzenia wszystkich punktów porządku obrad. Uczestnicy spotkania odmawiają komentarzy.

Szwecja, Dziennki

18.02.2009


Największy producent samochodów świata - General Motors - chce pozbyć się szwedzkiej marki samochodów osobowych SAAB, a kosztami likwidacji firmy obciążyć szwedzki rząd. Jednak rząd mówi zdecydowanie nie. Jedyna ralistyczna możliwość to rekonstrukcja, rodzaj łagodnego bankructwa, twierdzi Maud Olofsson, minister gospodarki. Eksperci wątpią jednak, że uda się znaleźć chętnego kupca dla SAABa. Wszystko wskazuje na to, że historia jednego z klejnotów szwedzkiego przemysłu dobiegła końca...

Szwecja, Dziennki

18.02.2009


Prokuratura zbada sprawę 5-milionowej dotacji jaką konsorcjum Nord Stream przekazało Uniwersytetowi Gotlandii jako stypendium dla profesora Kjella Larssona. Larsson robi ekspertyzy dla rządu w sprawie zagrożeń ekologicznych z powodu ewentualnej budowy gazociągu po dnie bałtyku. Zachodzi podejrzenie, że była to łapówka. Pisaliśmy o tym wcześniej...

Szwecja, Dziennki

18.02.2009


Konkurs - całkiem sympatyczne słowo dla polskiego ucha ma każdy inny niż sympatyczny wydźwięk dla szwedzkiego - oznacza bankrutctwo. Przed taką groźbą stoi fabryka samochodow osobowych SAAB w Trolhättan. Dziś w nocy naszego czasu kierownictwo GM, który jest dzisiaj wlaścicielem tej szacownej szwedzkiej marki, ogłosiło, że nie likwiduje spółki SAAB Automobile AB, ale zrzeka się własności SAABa. Problem w tym, że przy okazji zrzeka się odpowiedzialności za ludzi i finanse. Rząd szwedzki odmawiał jeszcze wczoraj wpompowania kolejnych miljardów dla ratowania amerykańskiej firmy...

Szwecja, Dziennki

17.02.2009


Unijne pieniądze przelatują Szwecji koło nosa. Bezrobotni tracą do pół miliarda koron, ponieważ rząd szwedzki nie stara się o środki, znajdujące się w Europejskim Funduszu Globalizacyjnym. Pieniądze mogłyby zostać spożytkowane m. in. na dokształcanie pracowników, przekwalifikowanie zawodowe, lub pomoc w otwieraniu własnej działalności dla tych, którzy właśnie teraz tracą pracę. Rząd szwedzki jednak od początku był nastawiony krytycznie do EFG, ponieważ uważał, że polityka dotycząca rynku pracy jest sprawą narodową i nie powinna być opłacana przez Unię.

Szwecja, Dziennki

17.02.2009


Mylnie przyznane obywatelstwo szwedzkie może zostać odebrane. Ten, kto nieuczciwie (za pomocą gróźb, łapówek, lub używania fałszywej tożsamości) został szwedzkim obywatelem, może je stracić. Taką propozycję przedstawiła grupa robocza Moderatów, wraz z ministrem ds migracji Tobiasem Billströmem. Domagają się oni zaostrzenia wymogów wobec imigrantów. Chcą też, by zgłaszane utracone paszporty były natychmiast unieważniane, ponieważ podejrzewa się, że wiele z nich jest sprzedawanych.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2009


Czy politycy są na sprzedaż? To pytanie nurtuje dzisiaj wielu Szwedów po ujawnieniu przez TV4 „inwestycji” rosyjsko-niemieckiej spółki Nord Stream, planującej budowę gazociągu po dnie Bałtyku. Szwecja może sprzeciwić się budowie gazociągu ze względów ekologicznych. Teraz Nord Stream za miliony sponsoruje w Szwecji różne projekty, zawsze związane z ludźmi, którzy będą mieli wpływ na tę decyzję...

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2009


Szwedzki Saab, marka wchodząca w skład koncernu General Motors, znajduje się w trudnej sytuacji. Rozmowy o jego przyszłości pomiędzy szwedzkim rządem a GM przedłużają się niepokojąco. Koncern bierze pod uwagę dwa rozwiązania: otrzymanie większego programu wsparcia dla prowadzonej działalności w oczekiwaniu na zmianę sytuacji, lub rozbicie koncernu na dwie części, z których jedna będzie działać dalej, a druga zostanie zlikwidowana lub sprzedana. Saab znajdzie się prawdopodobnie w tej drugiej grupie.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2009


Ucieczka od polityki: więcej niż co dziesiąty działacz polityczny w województwie sztokholmskim (12,6%) wycofuje się ze swojego urzędu po wyborach w 2006 r. Trudne warunki pracy i wygórowane oczekiwania (tony papierów, walka o władzę, późne spotkania, ciągła dyspozycyjność) sprawiają, że bardzo ciężko jest sprostać wszystkim stawianym wymaganiom. Większość odchodzi z powodu braku czasu na życie rodzinne, lub konflikt pomiędzy swoją pracą, a działalnością polityczną.

 

Szwecja, Dziennki

16.02.2009


Sony Ericsson, po ciężkim roku i utracie swojej pozycji na rynku, zmienia strategię. Firma kieruje się teraz bardziej w stronę rozrywki i ogranicza inwestowanie w produkty dla przedsiębiorstw. W telefonach będzie teraz więcej miejsca na filmy, muzykę, gry i inne atrakcje. W ten sposób firma chce przetrwać ciężkie czasy.

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2009


Tradycyjnie najlepszy utwór nie zyskał uznania wyborców w drugim półfinale Festiwalu Piosenki Szwedzkiej - jednocześnie eliminacji do festiwalu Eurowizji. Do finału przeszedł rokowy zespół H.E.A.T - całkiem OK, choć jeden z wielu - oraz plastikowy produkt telewizyjnego Idola - Måns. Państwu jednak prezentujemy fenomenalne przegrane, zespół Cookies n Beans:

Polskim aranżerom polecamy stronę zespołu

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2009


W piątek 13 lutego 2009 r. w Göteborgu pochowano legendę szwedzkiego boksu Ingemara „Ingo” Johanssona, który zmarł 30 stycznia 2009 r. w wieku 76 lat. Uroczystość była otwarta dla wszystkich, którzy chcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze. Szwecja żegna swojego pierwszego i jak dotąd jedynego mistrza świata wagi ciężkiej w boksie...

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2009


Dzisiaj kolejny półfinał Melodifestivalen - festiwalu szwedzkiej piosenki. Zwycięzca będzie reprezentował Szwecję na festiwalu Eurowizji w Moskwie, w maju 2009. Szwedzkie preselekcje rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Spośród ośmiu piosenek widzowie wybrali dwie, które usłyszymy w finale, natomiast piosenki z miejsc 3 i 4 powalczą o finał podczas konkursu ostatniej szansy. Do finału zakwalifikowali się Alcazar z piosenką „Stay the night” oraz Emilia i „You're my world”. W koncercie ostatniej szansy wystąpią Scotts („Jag tror på oss”) i Caroline af Ugglas („Snälla, snälla”). Reprezentanta Szwecji na ESC 2009 poznamy 14 marca 2009 r.

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2009


Wielkie porządki w szwedzkiej kulturze. W czwartek przewodnicząca komisji ds kultury Eva Swartz Grimaldi przedstawiła długo oczekiwany raport minister kultury Lenie Adelsohn Liljeroth (m). Raport spotkał się z dużym zainteresowaniem. Położono w nim nacisk na stworzenie bardziej klarownej struktury instytucji kulturalnych i prostego, pozbawionego biurokracji systemu. Celem raportu jest podwyższenie statusu kultury, sztuki i dziedzictwa kulturowego, natomiast zamysł ograniczenia liczby instytucji i połączenia ich w kilka mniejszych ma doprowadzić do wzmocnienia sił i podkreśli znaczenie polityki kulturalnej.

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2009


Yukigassen - to japoński sport zespołowy, który miał wczoraj swoją premierę w Szwecji. Jest to regularna wojna na śnieżki. Celem jest zdobycie flagi przeciwnika. Zawodnik trafiony śnieżką odpada z gry. Pierwsze mistrzostwa zorganizowali studenci Politechniki z Luleå. Udział wzięło 12 zespołów. Zwycięzcą została drużyna ekonomistów o wdzięcznej nazwie Backyard Porsön.

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2009


Szwedzki rząd podjął dzisiaj serię rozmów z opozycją w sprawie polityki energetycznej kraju. Niedawno koalicja rządowa - m, fp, c, kd - porozumiała się w sprawie zdjęcia 30-letniego zakazu rozbudowy elektrowni jądrowych, co spotkało się z krytyką opozycji. Celem rozmów jest swobodna dyskusja oraz szukanie możliwie szerokiego konsensusu w sprawie energetyki. Po zakończeniu pierwszego spotkania przedstawiciele partii opozycji - s, mp, v - bardzo pozytywnie ocenili zawartość merytoryczną oraz klimat rozmów. Rozmowy będą kontynuowane.

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2009


Światowa czołówka producentów samolotów bojowych prezentuje swoje osiągnięcia w Bangalore, w Indiach. Szwedzki SAAB ze swym Jas Gripen jest wśród wybranych, których dopuszczono do walki o zamówienie na 126 myśliwców dla indyjskiej armii. Wartość zamówienia wynosi 70 mld koron. - To największy interes jaki kiedykolwiek byśmy zrobili - mówi Johan Lehaner, szef Gripen International, w wywiadzie dla svt Rapport.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2009


Szwedzki bank centralny - Riksbanken - obniżył dzisiaj stopę procentową o 1% do 1%. Jest to najniższy jak dotychczas poziom stopy interwencyjnej (repo), nie wyklucza się jednak dodatkowych obniżek. Mają one przeciwdziałać gwałtownemu spadkowi produkcji przemysłowej. Ilość zamówień w przemyśle spadła w grudniu 2008 aż o 22% w porównaniu z 2007. Nie sprawdzają się kolejne optymistyczne przewidywania. Po raz kolejny bank koryguje w dół prognozy PNB dla Szwecji i okolic. Ma on się tutaj zmniejszyć o 1,6% w tym roku - co jest zapewne oceną optymistyczną.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2009


Unijne prawo jest często sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka - wskazuje norweski adwokat Jon Wessel-Aas w artykule publikowanym w dzisiejszym Dagbladet. Jako typowy przykład podaje on dyrektywę UE domagającą się przechowywania przez operatorów prywatnej komunikacji elektronicznej - mail, sms, telefony, internet. Adwokat jest przekonany, że unijna dyrektywa zostanie prędzej czy później zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - i przegra.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2009


Kiruna chce stać się centrum kosmicznym Unii Europejskiej. Podczas swojego zbliżającego się przewodnictwa Unii Szwecja będzie starać się, by Kiruna stała się centrum badań nad przestrzenią kosmiczną i środowiskiem. Taką propozycję otrzymał w środę premier Fredrik Reinfeldt (m) podczas spotkania z przedstawicielami sektora kosmicznego w Kirunie. Kiruna prowadzi działalność w branży kosmicznej w różnych dziedzinach – od szkoleń, poprzez badania i rozwój techniki, aż po wyrzutnie rakiet. W przemyśle kosmicznym jest zatrudnionych około 500 osób.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2009


Szybko wzrasta bezrobocie w Szwecji. Pod koniec stycznia 210 tysięcy osób, czyli 4,5% siły roboczej, było zarejestrowanych jako bezrobotni w Urzędzie Pośrednictwa Pracy. Sytuacja na szwedzkim rynku pracy jest poważna – bezrobocie wzrasta przy jednoczesnym zmniejszaniu się zapotrzebowania na nową siłę roboczą.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2009


Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt (m) i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas wczorajszego spotkania w Brukseli wyrazili niepokój protekcjonizmem panującym w różnych krajach Unii Europejskiej. - Jeżeli wszyscy będą chcieli bronić tylko swoich własnych interesów ekonomicznych, Europa stanie się jeszcze biedniejsza i popadnie w jeszcze głębszy kryzys – powiedział Reinfeldt po spotkaniu.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2009


Co ósme dziecko w Szwecji żyje w biedzie. W minionym okresie wysokiej koniunktury było ich 229 tysięcy, co odpowiada 12% dzieci w całej Szwecji. Panujący obecnie kryzys ekonomiczny doprowadzi prawdopodobnie do wzrostu tej liczby. Istnieje również niebezpieczeństwo powiększania się przepaści pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi rodzinami posiadającymi dzieci.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2009


Szwecja jest krajem, w którym mieszka chyba najwięcej singli, i znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o ilość samotnie prowadzonych gospodarstw domowych. Liczba singli rośnie z roku na rok. Nadal jednak nie jest do końca powszechnie akceptowane życie w pojedynkę. Bycie singlem jest raczej przez wielu Szwedów traktowane jedynie jako okres przejściowy w oczekiwaniu na związek na całe życie.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2009


Volvo PV zostało pozwane do sądu przez największego na świecie producenta samochodów, japońską Toyotę. Powodem jest umieszczenie w treści reklamy stwierdzenia, że Volvo XC 60 jest samochodem „najbezpieczniejszym na świecie”. Japoński producent uważa, że nie przeprowadzono żadnego badania potwierdzającego tę tezę. Reklama jest więc nieprawdziwa i wprowadza w błąd odbiorców. Volvo nie zamierza jednak zmieniać jej treści.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2009


Współpraca militarna krajów nordyckich ma ulec silnemu zacieśnieniu. Wynika to z raportu, który były minister spraw zagranicznych Thorvald Stoltenberg przedstawił dzisiaj szefom dyplomacji pięciu krajów regionu. Wśród 13 punktów programu znajdują się propozycje wspólnej bazy lotnictwa bojowego w Islandii, własny system satelitarny oraz rozwój obronności Arktyki. Współpraca ma się rozwijać niezależnie od stosunku poszczególnych krajów do UE czy NATO. Jak wiadomo, Norwegia np. nie należy do Unii, a Szwecja do NATO.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2009


Orkiestra symfoniczna szwedzkiego radia wspólnie z fińskim dyrygentem Esa-Pekką Salonenem i z Hilarym Hahnem jako solistą zdobyła podczas amerykańskiej ceremonii rozdania Grammy nagrodę za album z koncertami skrzypcowymi Schonberga i Sibeliusa.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2009


Od piątku strajkują sztokholmscy śmieciarze. Ponad tysiąc ton śmieci zalega śmietniki miasta. Najiększy problem mają restauracje. Władze miasta rozstawią dzisiaj dodatkowe kontenery w 200 stacjach odbioru śmieci. Ze szkół, szpitali itp. śmieci są wywożone.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2009


Szaleństwo minipożyczek sms-owych w Szwecji przynosi obfite żniwo - stale rośnie liczba niespłacanych długów. Zabrakło ci 500 koron na kolejnego drinka w barze - wysyłasz sms i - hokus pokus - za kwadrans masz pieniądze na koncie. Problem z tym, że w miesiąc później musisz zapłacić 800, których też nie masz. W taką pułapkę wpadało wielu młodych ludzi. W ubiegłym roku Urząd Komornika (Kronofogden) otrzymał 35 775 wniosków o nakaz płatności.

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2009


Lapończycy obchodzą dziś swoje święto narodowe. W Jokkmokk podczas manifestacji będą domagać się zwrotu szczątków swoich przodków znajdujących się w szwedzkich muzeach. Status Lapończyków jako ludności rdzennej został uznany przez szwedzki riksdag w 1977 r., a w roku 2000 język lapoński uznano za język mniejszości narodowej. W Szwecji żyje około 17 000 Lapończyków. Święto obchodzone jest również w Norwegii, Finlandii, Rosji, USA i Kanadzie.

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2009


Dużo większe niż oczekiwano straty AB Volvo – koncern wykazuje stratę w wysokości 2,5 miliarda koron za IV kwartał zeszłego roku. Sprzedaż spadła o 9%, do 77 miliardów koron. Ilość zamówień na samochody ciężarowe spadła aż o 82%, do 13.678 sztuk. W związku z panującym powszechnie kryzysem nie można liczyć w najbliższym czasie na wzrost popytu. Pogarszające się wyniki finansowe zmuszają Volvo do ograniczenia liczby pracowników. 16 255 osób straci pracę, z czego 7 670 w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2009


Szwedzki minister finansów Anders Borg (m) znalazł się na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych autorytetów kraju. W tegorocznym zestawieniu wyprzedza on swojego szefa, premiera Fredrika Reinfeldta (m). Najbliżej nich uplasowali się przewodnicząca ludowej partii Center (c) Maud Olofsson oraz szef Liberałów (fp) Jan Björklund.

   

Szwecja, Dziennki

5.02.2009


Po trzydziestu latach oporu wobec energii atomowej partia Center (c) uległa dziś i zawarła kompromis z pozostałymi partiami rządzącej koalicji by znieść zakaz rozbudowy elektrowni atomowych w Szwecji. Opozycja - Socjaldemokraci (s), Zieloni (mp) i Komuniści (v) - są przeciwni tej decyzji. To czy dzisiejsza decyzja będzie miała jakieś rzeczywiste skutki okaże się jednak dopiero po wyborach, jesienią przyszłego roku. Ocenia się, że sprawa energii atomowej będzie odgrywała wówczas znaczącą rolę.

   

Szwecja, Dziennki

5.02.2009


Tegoroczny festiwal filmowy w Berlinie to wielka chwila dla szwedzkiego filmu i najbardziej interesujący pod szwedzkim kątem festiwal od wielu lat. Wygląda na to, że Szwecja powraca z szeregiem artystycznie interesujących filmów, w stylu, którego nie obserwowaliśmy od ponad 30 lat. W festiwalu bierze udział rekordowa liczba aż 10 szwedzkich filmów. „Mamut” Lukasa Moodyssona walczy o nagrodę główną. Obok niego w innych kategoriach biorą udział filmy debiutujących szwedzkich reżyserów, które powinny mieć duże szanse na nagrodę.

   

Szwecja, Dziennki

5.02.2009


Szwecja azylem dla „piratów” internetowych - taki obraz Szwecji za granicą ukazała sonda przeprowadzona przed mającym się wkrótce rozpocząć procesem przeciwko twórcom serwisu The Pirate Bay, umożliwiającemu swobodną wymianę plików między internautami. TPB został uruchomiony przez szwedzką organizację Piratbyrån, dążącą do zachowania wolności Internetu oraz zmian ustawodawstwa dotyczącego praw autorskich. Magnus Eriksson z Piratbyrån twierdzi, że wymiana plików ma miejsce na całym świecie. Różnica polega na tym, że TPB pojawia się oficjalnie i otwarcie mówi o swojej działalności.

   

Szwecja, Dziennki

4.02.2009


Przepaść między dochodami elity gospodarczej i politycznej, a zwykłymi pracownikami jest w Szwecji największa od 60 lat. W 2007 roku średni dochód dwustu najbardziej władnych ludzi kraju wynosił 5,1 miliona rocznie na głowę, czyli ponad 18,2 raza więcej niż pracownika przemysłowego. Najwięcej zarobili dyrektorzy firm inwestycyjnych, tzw. Venture Capital. Szefowie spółek państwowych, przywódcy związkowi i partyjni zarobili parę milionów mniej.

   

Szwecja, Dziennki

4.02.2009


W oryginalny sposób kilku mężczyzn otworzyło dziś rano konto w jednym ze szwedzkich banków - traktorem. W miejscowości Svenljunga w pobliżu Borås staranowali oni wejście do banku oraz bankomat. Gdy znajdujący się w pobliżu przechodnie podnieśli alarm, niecodzienni klienci uciekli, tym razem samochodem. Nie jest pewne czy udało się im sfinalizować „transakcję”.

   

Szwecja, Dziennki

2.02.2009


Następstwa pogłębiającego się kryzysu odczuwają skandynawskie linie lotnicze SAS. Szacuje się, że straty firmy za zeszły rok wyniosą około 4 miliardy koron. To rekordowa strata w historii SAS-u. Wraz ze spadkiem koniunktury w branży transportu lotniczego spółka zmuszona jest do szukania większych oszczędności, m. in. obniżenia pensji pilotom. Dodatkowo sytuację pogarszają kłopoty z liniami lotniczymi Spanair należącymi do SAS-u. Ostatnio pojawiła się wiadomość, że SAS sprzedaje Spanair grupie hiszpańskich inwestorów za 1 euro. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, będzie to oznaczało stratę w wysokości 712 milionów koron. Spekulacje o ewentualnym połączeniu z Lufthansą lub Air France – KLM na razie pozostają bez odpowiedzi.

   

Szwecja, Dziennki

2.02.2009


Coraz więcej mieszkańców Szwecji kupuje na kredyt. W ubiegłym roku Szwedzi zaciągnęli pożyczki bez poręczenia banków na ponad 144 miliardy koron. Oznacza to, że wysokość tzw. kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 10 miliardów koron, czyli o 7%.

   

Szwecja, Dziennki

1.02.2009


Hity sprzedaży w szwedzkich sklepach monopolowych: W północnej i południowej Szwecji ulubionym alkoholem jest wódka. W Sztokholmie pije się najwięcej whisky. Państwowe Przedsiębiorstwo Sprzedaży Napojów Alkoholowych (Systembolaget) zrobiło zestawienie najczęściej kupowanych przez Szwedów alkoholi. Wynika z niego, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór jest cena. W większości województw na pierwszych miejscach listy znalazły się najtańsze gatunki piwa i win.

   
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx