Nowinki ze Szwecji – archiwum

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

Styczeń 2009 00244

Szwecja, Dziennki

30.01.2009


W ramach działań antykryzysowych w Szwecji, państwowa instytucja Almi, udająca przesiębiorstwo rynkowe, podniosła próg mikropożyczki bez zabezpieczenia ze 100 000 do 250 000 koron (ok. 100 000 zł). Oferta Almi jest formą pomocy publicznej, kierowanej głównie do mniejszych przesiębiorstw oraz sposobem realizacji pewnych założeń ideologicznych. Niedawno rząd przydzielił kolejne 2 mld koron na te cele.

Szwecja, Dziennki

29.01.2009


Szwedzki myśliwiec firmy SAAB, Jas 39 Gripen, nie jest jak widać produktem, który idzie jak świeże bułeczki. Kilka krajów podpisało wprawdzie umowy lisingowe, ale jak na razie tylko Południowa Afryka kupiła 28 samolotów. Wokół tego zakupu powstały teraz podejrzenia korupcyjne. Mówi się o milionowych sumach wypłacanych osobom z kręgów rządowych przez jedną ze spółek SAABa - Sanip. Dochodzenia są prowadzone w Pretorii, Londynie i Sztokholmie. W RPA wpływowy protestancki biskup Desmond Tutu wraz z byłym prezydentem F W de Klerk domagają się zbadania sprawy przez państwową komisję śledczą. Czyżby tym razem pominięto ich na liście wypłat!?

Szwecja, Dziennki

28.01.2009


Producent samochodów osobowych Volvo - tradycyjna szwedzka marka, należąca dziś do koncernu Forda - prosi szwedzki rząd o kolejną pomoc publiczną. Załamanie rynku pogłębia się wyraźnie. Tylko w grudniu sprzedaż samochodów osobowych spadła już o 45%, w styczniu spodziewany jest 50-procentowy spadek. Kierownictwo Volva apeluje teraz do Pani minister gospodarki Maud Olofsson (c) o przywrócenie ulg podatkowych dla eko-samochodów. Ulgi te zniknęły z początkiem tego roku. Przemysł samochodowy w Szwecji otrzymuje ogromną pomoc publiczną. Nie dalej niż w grudniu 2008 rząd przydzielił kolejne 37 mld koron pomocy.

Szwecja, Dziennki

28.01.2009


Export używanych samochodów ze Szwecji rośnie lawinowo. W ubiegłym roku wzrósł on o 38,6% w stosunku do roku ubiegłego. Za granicę sprzedano 30 374 samochodów, po raz pierwszy więcej niż importowano. Znaczny spadek cen używanych samochodów w Szwecji oraz wysoki kurs złotego sprawił, że stały się one atrakcyjne również dla polskiego rynku.

Szwecja, Dziennki

27.01.2009


Nie pensja jest najważniejsza dla młodych Szwedów podejmujących pracę. Bardziej cenią sobie oni poczucie bezpieczeństwa i pewności jutra. Wskazuje na to najnowsze badanie przeprowadzone przez szwedzkie Studentmedia. Wśród 12 549 osób w wieku 15-27 lat, aż 44% respondentów podało taki właśnie argument jako główny przy wyborze miejsca pracy. Poza tym więcej młodych ludzi zmienia pracę z powodu niezadowolenia z kierownictwa, niż z powodu niskich zarobków. 90% uważa, że to szef powinien decydować niemal o wszystkim w pracy, a 60% twierdzi, że nie chce być szefem.

Szwecja, Dziennki

27.01.2009


Najpopularniejszym ptakiem zimowym w Szwecji jest sikora bogatka (parus major), zwana tutaj „talgoxe”. Jak co roku tysiące Szwedów liczyło w ubiegły weekend ptaki przy swoich przydomowych karmnikach. W tym roku naliczono ponad 30 tys. sikorek, co dało im pierwsze miejsce czwartej już zimy z rzędu. Kolejni medaliści to: sikora modra, po szwedzku „blåmes”, i wróbel mazurek - „pilfink”. Akcja liczenia ptaków jest prowadzona przez szwedzki związek ornitologiczny - „Sveriges ornitologiska förening”.

Szwecja, Dziennki

26.01.2009


Coraz większe będą koszty przechowania zużytego paliwa z reaktorów szwedzkich elektrowni atomowych. Według najnowszej prognozy do zapłacenia pozostało jeszcze 78 mld koron, o 23 mld więcej niż przewidywano dwa lata temu. Oznacza to korektę aż o 42%. Całkowity koszt od startu elektrowni do końcowego zmagazynowania paliwa ma wynieść 110 mld koron (46 mld zł). Jeżeli jednak prognozy trzeba będzie korygować w takim tempie, suma ta może być zwielokrotniona. Program magazynowania odpadów atomowych jest jednym z najdroższych przedsięwzięć w historii Szwecji.

Szwecja, Dziennki

25.01.2009


Szwedzkie i norweskie wyludnione gminy kuszą imigrantów z zatłoczonej Europy. Dla np. Holendrów świeże powietrze, przestrzeń i spokój czyni Szwecję wymarzonym krajem do życia. Z holenderską gęstością zaludnienia 450 osób na km2 Szwecja może konkurować 10 osobami na kilometr w wielu gminach. W ciągu ostatnich dwóch lat ilość Holendrów, którzy byli by gotowi przenieść się do Szwecji wzrosła z 26 do 38%. Jedna z firm rekrutująca imigrantów z Holandii przeprowadziła do Szwecji już 114 rodzin. Tylko 4 z nich wróciły z powrotem. Holenderscy imigranci mają w Szwecji długą tradycję. W XVII wieku zbudowali oni tutaj nawet miasto zwane niegdyś Nowym Amsterdamem, dziś znane bardziej jako Göteborg (Geteborg).

Szwecja, Dziennki

25.01.2009


Spadek koniunktury zaczyna odczuwać również branża turystyczna. Wiele firm ogranicza swoje oferty, licząc się ze spadkiem popytu. Fritidsresor (TUI) oraz Apollo przewidują zmniejszenie obrotów o 10%, co należy oceniać jako optymistyczne. Ving (TCG) rezygnuje z własnych czarterów i oferuje przeloty regularnymi liniami. Utrzymuje się jednak nadal, a nawet wzrasta, zainteresowanie krótszymi i tańszymi podróżami.

Szwecja, Dziennki

23.01.2009


Trzeba się liczyć z tym, że zima w ekonomii będzie trwała, również wiosną, latem i jesienią - powiedział szwedzki minister finansów Anders Borg (m) prezentując nowy pakiet kryzysowy. Państwo ponownie udzieli pomocy publicznej zagrożonym przedsiębiorstwom. I tym razem minister hojnie sypnął groszem. Ściśle mówiąc 200 miliardami tutejszych groszy. Dodatkowe pożyczki, ulgi podatkowe, gwarancje bankowe - to główne narzędzia państwowej pomocy dla rodzimych przedsiębiorstw. I nikomu w Szwecji nawet się nie śni, by zastanawiać się, co na to Unia.

Anders Borg, minister finansów Szwecji.
 

Szwecja, Dziennki

22.01.2009


Policja w Nässjö, w południowej Szwecji, podczas rutynowej kontroli zatrzymała pewien samochód z przyciemnionymi szybami. W samochodzie siedziało dwóch mężczyzn, jeden z nich pijany. Policjanci byli przekonani, że to on był kierowcą. Był tylko mały problem - obaj panowie siedzieli na tylnym siedzeniu. Sąd uniewinnił wczoraj podejrzanego, a policja musiała pogodzić się z faktem, że zatrzymała samochód bez kierowcy - kierowany zdalnie, widocznie.

Szwecja, Dziennki

21.01.2009


Na przekór szalejącemu kryzysowi szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson przedstawił dzisiaj imponujący wynik – 3,9 mld zysku w ostatnim kwartale 2008 r. To dobra wiadomość dla akcjonariuszy, ale niestety nie dla zatrudnionych. Okazuje się, że mimo ogromnych zysków Ericsson czuje się zmuszony do zwolnienia 5 000 osób, z czego 1000 w Szwecji. Szef Ericssona, Carl-Henric Svanberg, uważa, że przemysł nie odczuł jeszcze w pełni efektów kryzysu finansowego. Koncern robi cięcia już teraz, przygotowując się na cięższe czasy.

Szwecja, Dziennki

21.01.2009


Szwedzki GUS, SCB, opublikował Rocznik statystyczny 2009. Dane dotyczą roku 2007. Można się tam dowiedzieć, że 4,5 miliona tutejszych samochodów osobowych przejechało wówczas trasę równą 86 tys. odległości do księżyca i z powrotem. W ciągu przeciętnego tygodnia rodziło się tutaj 2037 dzieci, liczba ludności rosła o 1340 osób, rejestrowano 6000 nowych samochodów, 9 osób ginęło na drogach, 573 kierowcom odbierano prawo jazdy, popełniano 5 morderstw, 1500 pobić i 81 gwałtów.

Szwecja, Dziennki

19.01.2009


Recesja w UE będzie wynosiła 2% w tym roku, czyli o tyle zmniejszy się PNB w krajach Unii, ocenia komisja UE według niemieckiego Die Welt. Jest to kolejna korekta wcześniejszych prognoz. Jeszcze w listopadzie liczono na przyrost 0,2% dla całej Unii, a dla strefy euro 0,1%. Ministrowie finansów krajów członkowskich spotykają się dzisiaj by dyskutować czy podjęto wystarczające działania dla zwalczania kryzysu. Jak na razie te działania polegają głównie na pompowaniu wirtualnych pieniędzy w wirtualny system finansowy - czyli coś w rodzaju dmuchania pękniętego balona.

Szwecja, Dziennki

16.01.2009


Rząd szwedzki podjął wczoraj decyzję o generalnym zakazie używania rtęci na terenie kraju od 1 czerwca 2009. Oznacza to, że żadne produkty zawierające rtęć nie będą mogły być sprzedawane na szwedzkim rynku. Zakaz obejmuje również amalgamat stomatologiczny. Temu, kto już ma wypełnienie amalgatowe, nie będzie jednak rząd wyrywał zębów - miejmy nadzieję.

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2009


Dopiero wczoraj odnalazł się szczęśliwiec, który 7 grudnia wykupił wygrany los szwedzkiego totolotka. Pewna rodzina ze Skanii wróciła właśnie ze świątecznej, zagranicznej podróży, gdy spotkała ich niespodzianka życia - 110,5 milionowa wygrana! Wysokość nagrody była znana już od 27 grudnia 2008 - brakowało tylko zwycięzcy. Szczęśliwy los był wykupiony w supermarkecie ICA Maxi w Helsingborgu. Co ciekawe, w ubiegłą sobotę na los złożony w tym samym miejscu padła kolejna wysoka wygrana, 3,9 mln koron.

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2009


Poświata planety Wenus będzie świeciła nad Szwecją znacznie jaśniej niż normalnie. Już dzisiaj można tu zaobserwować podobne do półksiężyca odbicie obok słońca o świcie i zmierzchu. Wkrótce przybierze ono formę sierpa i będzie nam intensywnie przyświecało aż do 19 lutego. Wszystko dlatego, że orbita Wenus leży teraz bliżej Słońca niż Ziemi. Tak czy inaczej, miejmy nadzieję, że światło Wenus doda nam wigoru, choćby tylko do 19.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2009


W dobie kryzysu spadają nie tylko ceny akcji, ale również wielu innych produktów - wyliczył szwedzki GUS, SCB. W ostatnich miesiąca ubiegłego roku spadły w Szwecji ceny ubrań, elektroniki, prądu i benzyny, a także oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Między listopadem, a grudniem ogólna inflacja spadła z 2,5% do 0,9%. Indeks cen artykułów konsumpcyjnych spadł o 1,3%.

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2009


Niemiła niespodzianka czekała dziś rano na policjantów z miasta Västerås w środkowej Szwecji. Za wycieraczką 14 policyjnych samochodów, stojących przed komisariatem, widniały mandaty. Policyjny garaż jest w remoncie i samochody zaparkowano na ulicy w miejscu niedozwolonym. Nie pomógł też domowej roboty znak „zarezerwowane dla Policji”, ustawiony przez beneficjentów. Firma parkingowa nie uznała znaku i wlepiła Policji mandaty na 5600 koron łącznie. Miejmy nadzieję, że policjanci zapłacą je z własnej kieszeni, a nie z naszej - podatników.

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2009


O ile jednym z celów rosyjskiej akcji gazowej miało być zdobycie argumentów na korzyść niemiecko-rosyjskiego projektu budowy gazociągu bałtyckiego, to - co najmniej tu w Szwecji - przyniosło to efekt... odwrotny. „Uzależnienie energetyczne od Rosji musi się zmniejszyć. (...) Zmarznięta Europa dowodzi, że Putinland nie jest godnym zaufania dostawcą” - pisze Claes Arvidsson w Svenska Dagbladet, jednym z największych dzienników kraju. - „Oddajcie na złom plany Nord Stream przez Bałtyk. Ekonomiczne i ekologiczne argumenty przemawiają za poprowadzeniem gazociągu lądem z Rosji poprzez Białoruś i Polskę do Niemiec.” - konstatuje dziennik. Więcej na ten temat w Pulsie Biznesu (Uwaga: Carl B. Hamilton należy do Folkpartiet (fp), a nie „Partii Centrum”, jak mylnie podaje PB)...

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2009


Fala antysemickich demonstracji przetoczyła się dzisiaj w Szwecji. Jest to reakcja na izraelską akcję militarną w strefie Gazy. Kilka tysięcy osób demonstrowało m.in. w Sztokholmie, Geteborgu i Malme. Demonstranci wznosili okrzyki „Izrael mordercą, zatrzymać masakrę, niech żyje Palestyna”. Palono izraelskie flagi jednak obeszło się bez większych zamieszek.

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2009


Największy optyczny teleskop w Szwecji rozpoczyna swoją pracę. W sztokholmskiej dzielnicy Roslagstull otwarto dzisiaj teleskop AlbaNova o ogniskowej 11 m, średnicy lustra 1 m i wadze 2,3 tony. Nowe obserwatorium będzie służyło nie tylko do badań astronomicznych, ale również do pomiarów warstwy ozonowej oraz zanieczyszczenia powietrza nad Sztokholmem. Teleskop będzie dostępny również dla zwiedzających.

svtplay.se

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2009


W ciągu ubiegłego roku eksmitowano z mieszkań 735 dzieci w Szwecji. W bogatej Szwecji. Niemal w połowie gmin kraju dzieci były dotknięte przymusowymi wysiedleniami - raportuje Urząd Windykacyjny. Najwięcej w Sztokholmie - 54 dzieci. Uwzględniając liczbę mieszkańców ponurym rekordzistą jest gmina Oxelösund.

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2009


Świętowanie narodzin Chrystusa i nowego roku dobiegło końca - również w Szwecji. Święto Trzech Króli, zwane tutaj „Trettondedag jul” (trzynasty dzień Świąt Bożego Narodzenia), kończy serię dni wolnych i ucztowania. W czasie tych dni pobiliśmy jak zwykle rekord wysyłania smsów, mmsów itp. Tylko jeden z operatorów, Telia Sonera, odnotował 379-procentową zwyżkę, w porównaniu z rokiem 2007. W wigilię wysłano 20 milionów smsów przez ich sieć, a w nowy rok 24 miliony. Zważywszy, że Szwecję zamieszkuje zaledwie 9 mln mieszkańców, wypada po 5 smsów na głowę - noworodków nie wykluczając.

 

Szwecja, Dziennki

6.01.2009


55-godzinny film to zapewne rekord świata. Artysta Markus Öhrn zebrał wszystkie ocenzurowane sceny ze szwedzkich filmów w latach 1834-2002. Zebrało się tego 55 godzin. Powstał w ten sposób film Magic Bullet - surrealistyczny kolaż przedstawiający przemoc, pornografię i inne niemoralności, których chciano zaoszczędzić kinowym widzom. Film zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu filmowym w Geteborgu, 23/01-2/02.

 

Szwecja, Dziennki

4.01.2009


Kilka dodatkowych godzin oczekiwania na swój lot spędzili podróżni na lotnisku Skavsta pod Sztokholmem. Z powodu złej pogody na południu Szwecji wiele samolotów przyleciało z opóźnieniem, co stało się przyczyną przesunięcia odlotów. Na domiar złego autostrada ze Sztokholmu została zamknięta z powodu wypadku, co uniemożliwiło dojazd wielu pasażerom na czas. Ze Skavsty startują samoloty m.in. do Warszawy, Krakowa i Katowic.

   

Szwecja, Dziennki

3.01.2009


Podczas gdy w Polsce to już ostatnie dni świętowania, to w Szwecji mamy jeszcze Trzech Króli, 6 stycznia, jako święto powszechne i dzień wolny od pracy. Poprzedzający je w tym roku poniedziałek, trudno też zaliczyć do „dnia roboczego”. A ponieważ tygodnia, przerwanego dniem świątecznym, nie bierze się zbyt poważnie, więc tak naprawdę pracować zaczniemy dopiero w trzecim tygodniu roku. Aż dziw, że w tej sytuacji przeciętny Szwed wytwarza 5 razy więcej dóbr niż Polak - szwedzki PNB na głowę mieszkańca jest 5-krotnie wyższy od polskiego.

   

Szwecja, Dziennki

1.01.2009


Wiele nowych praw i przepisów wchodzi w życie z nowym rokiem. Mniejszy podatek zapłacą zatrudnieni oraz najubożsi emeryci. Przedwcześni emeryci będą też mogli pracować nie tracąc swojej „pomostówki”. Przedsiębiorcom obniżona została część podatków, ale podrożeją kredyty dla studentów oraz abonament telewizyjny. Od dzisiaj obowiązuje też nowa regulacja prawna (FRA) kontroli ruchu elektronicznego - podsłuch zagranicznych rozmów telefonicznych, faxów, internetu itp. Używanie w mailach lub stronach www takich słów jak „bomba, zapalnik czy Allah” łączy się z ryzykiem wizyty brygady antyterrory... przepraszam, ktoś puka do drzwi.

   

Szwecja, Dziennki

1.01.2009


Piękny słoneczny poranek przywitał dzisiaj całą niemal Szwecję. Parę stopni mrozu jak na zimę przystało. Również w weekend mamy szansę na dużo słońca i mało ciepła. Tak więc całkiem radośnie rozpoczynamy ten Nowy Rok, przyjmowany ze sporym niepokojem przez ekonomicznych proroków.

   
Szczęśliwego Nowego Roku życzy cała Szwecja... net!    
 

2009: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx