Nowinki ze Szwecji – archiwum

Szwecja

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Grudzień 2008 00063

 

Szczęśliwego Nowego Roku życzy cała Szwecja... net!  

Szwecja, Dziennki

31.12.2008


Najpopularniejszym postanowieniem noworocznym w tym roku jest w Szwecji obietnica zdrowszego odżywiania. Takie przyrzeczenie składają sobie najczęściej Szwedzi i Szwedki we wszystkich grupach wiekowych - według sondażu przeprowadzonego przez instytut Sifo. Na drugim miejscu jest „zacznę trenować”. Aż 70% respondentów dotrzymało zeszłorocznego, noworocznego postanowienia.

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2008


Ostatnia sesja sztokholmskiej giełdy w tym roku zakończyła się drobnym wzrostem. Słabe to pocieszenie, gdyż w ciągu całego roku wartość naszych akcji spadła o 42%. Jest to najgorszy rezultat w hitorii. Kiepskim pocieszeniem jest tutaj spadek islandzkiej giełdy o 96%. Przeciętny Svensson stał się uboższy o ponad 90 000 koron, wszyscy razem o 859 miliardów - oblicza tutejszy GUS. Właściciele nieruchomości mogą do tego dodać znaczny spadek ceny domów. Z funduszy emerytalnych „wyparowało” kilkaset miliardów koron, co oznacza niższe emerytury od roku 2010. Zdawć by się mogło, że powinniśmy z radością żegnać stary rok. Ależ nie! - nowy będzie znacznie gorszy. Rodakom w kraju życzymy, by rząd przestał chować głowy w piasek i udawać tusia.

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2008


Sczęśliwy posiadacz zwycięskiego losu szwedzkiego totolotka, nabytego 7 grudnia w supermarkecie Ica Maxi w Helsingborg na południu Szwecji - nadal poszukiwany! Wygrana wynosi... 110 551 909 koron, rownowartość około 42,5 mln złotych. Jest to trzecia co do wielkości wygrana w historii w Szwecji. Svenska Spel - szwedzki państwowy monopol gier hazardowych - nadal poszukuje posiadacza drogocennego papierka. Gdyby co, to firma jest czynna 24 godziny na dobę, tel. +46 706 63 85 85.

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2008


Na wyjątkowo długą „próbną jazdę” pozwolił sobie 72-letni klient sprzedawcy samochodów w Luleå, daleko na północy Szwecji. Jest tu we zwyczaju, że zainteresowanym kupnem samochodu, wypożycza się go na krótką, samodzielną przejażdżkę, by mogli odczuć komfort jazdy. Komfort był widocznie wystarczający, bo przejażdżka skończyła się w... Hiszpanii. Po paru miesiącach firma z Umeå dostała telefon ze słonecznego wybrzeża koło Malagi. Podejrzenie turystów wzbudziły opony z kolcami w zaparkowanym tam samochodzie. Teraz rezolutny 72-latek odpowiada nie tylko za przydługą przejażdżkę, ale również za niedozwolone prowadzenie samochodu. Dziadek przejechał kilka tysięcy kilometrów, nie mając prawa jazdy.

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2008


Najweselsze jest życie staruszka w Szwecji. Wynika to z porównania 23 krajów Unii, przeprowadzonego przez szwedzki fundusz emerytalny AMF. Porównano zdrowie, spodziewaną długość życia, dochody, poziom konsumpcji oraz ryzyko ubóstwa. Aż 90% szwedzkich emerytów uważa się za szczęśliwych, podczas gdy tylko połowa na Węgrzech. Kolejne miejsca zajęły Austria, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Czechy. Polska jest na miejscu 11, a najgorzej być staruszkiem na Litwie.

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2008


Prawdziwie bożonarodzeniowa przygoda przydarzyła się w ostatni piątek pastorowi protestanckiej świątyni im. Gustava Adolfa w Helsingborgu, w południowej Szwecji. Gdy schodził z ambony po wygłoszeniu kazania podeszło do niego dwóch mężczyzn i wręczyło mu drewnianą rzeźbę pasterza, którą skradziono z kościoła w 1993 roku. - Tu jest jej miejsce, powinna stać przy ołtarzu, brakowalo jej tam zbyt długo - powiedzieli. Zaszokowany pastor zdołał wyksztusić „dziękuję” i uścisnąć ręce tajemniczych gości - podaje lokalna gazeta. Po 15 latach zabytkowa figurka wróci na swoje miejsce. Kim byli mężczyźni nie wiadomo.

   

Szwecja, Dziennki

24.12.2008


Naszym kochanym Czytelnikom życzymy zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Radosnych spotkań i mnóstwo rodzinnego zgiełku - rodzinom, refleksji nad podniosłą tradycją pokoleń - młodzieży, a tym, którzy wybrali samotność - świętego spokoju. I wszystko to wśród egzystencjalnej zadumy nad misterium narodzin i życia.

   

Szwecja, Dziennki

20.12.2008


Wtorkowe (16/12) trzęsienie ziemi w południowej Szwecji zostało zauważone na całym świecie. Stacje sejsmologiczne w Afryce, Tajlandii i Kanadzie odnotowały wstrząsy. Trzęsienie ziemi zaczęło się o godz 6.20, na głębokości 18 km - informuje FOI, szwedzki instytut obrony totalnej. Epicentrum określono na jeden kilometr na wschód od Sturup - lotniska miasta Malme.

   

Szwecja, Dziennki

20.12.2008


Szwecja wraz z Danią i Finlandią udzieli Łotwie 1,8 mld euro pożyczki. Jest to część pakietu ratunkowego wartości 7,5 mld euro, finansowanego w pozostałej części m.in. przez przez UE oraz MFW. Ma to zapobiec kompletnemu załamaniu się systemu finansowego kraju. Szwedzkie banki udzielały w ostatnich latach olbrzymich pożyczek łotewskim podmiotom. Pakiet ratunkowy zmniejsza ryzyko utraty tych pieniędzy.

Zaufanie obywateli Łotwy do swojego rządu jest bliskie zeru. Parę dni temu, ponad 10 tysięcy łotewskich internautów zwróciło się do Szwecji z apelem o okupację ich kraju.

   

Szwecja, Dziennki

20.12.2008


Burzliwe dyskusje ostatnich miesięcy na temat kontroli komunikacji elektronicznej przez państwo i UE przysporzyły w Szwecji sporo popularności Partii Pirackiej (Piratpartiet), walczącej o wolność internetu. Według ostatniego sondażu 7% wyborców jest gotowa głosować na PP w przyszłorocznych wyborach do parlamentu UE. Badanie przeprowadził intytut Sifo w dniach 15-17 grudnia. Objęło one 970 osób.

   

Szwecja, Dziennki

19.12.2008


Po niedawnym trzęsieniu ziemi, kolejną niespokojną noc przeżyli mieszkańcy Malme w południowej Szwecji. W zamieszkałej głównie przez imigrantów dzielnicy Rosengård trwały dziś w nocy walki uliczne grup młodzieży z policją. Demonstranci rzucali bomby rurowe oraz podpalali samochody. Policja otrzymała pogróżki o podłożonych bombach. Zamieszki trwały niemal całą noc. - Głównym priorytetem policji jest praca nad bezpieczeństwem własnego personelu - powiedziała rzeczniczka policji agencji TT.

   

Szwecja, Dziennki

18.12.2008


Od nowego roku znikają w Szwecji przywileje dla posiadaczy samochodów na etanol - darmowe parkowanie przed domem dla Sztokholmian, darmowy wjazd do i wyjazd z centrum Sztokholmu (innym naliczana jest tutaj tzw. korkowa opłata) oraz 10 tys. koron rabatu przy zakupie ekosamochodu. To w połączeniu z tańszą benzyną powoduje, że zainteresowanie „ratowaniem klimatu” znacznie spadło. Już teraz połowa właścicieli tankuje i tak benzynę do swoich ekosamochodów, oszczędzając około 2,5 korony na litrze paliwa. Na spadek efektywności zielonych argumentów ma też zapewne wpływ rosnąca świadomość, że udział ludzkości w wydzielaniu CO2 wynosi jedynie 0,18%. Na jednego Szweda przypada więc 0,00000... nic.

   

Szwecja, Dziennki

17.12.2008


Mroczna zima ogarnia szwedzką ekonomię. Nową, smutną prognozę dla naszej gospodarki przedstawił wczoraj minister finanasów Anders Borg. Po raz kolejny okazało się, że poprzednie były zbyt optymistyczne. Tym razem ocenia on, że w przyszłym roku szwedzkie PNB zmniejszy się o 0,8% by w rok później wzrosnąć o 1,5%. - Tak niskiego przyrostu PNB nie mieliśmy od 30 lat - stwierdził Borg. Eksport spadnie o 0,7%, dochód państwa z podatków będzie mniejszy o 63 mld koron niż to zaplanowano w budżecie, deficyt wyniesie 45 mld, a bezrobocie wzrośnie do 7,7% - oto pakiet noworocznych „życzeń” ministra.

   

Szwecja, Dziennki

16.12.2008


Wstrząsający poranek przeżyli dzisiaj mieszkańcy południowej Szwecji. Na pobudkę zadrżała im ziemia. Wstrząs o mocy 4,7 w skali Richtera nawiedził Skanię tuż przed 6:30. - Obudziłam się gdy całe łóżko skakało - mówi mieszkanka Lund. - Ściany drżały, ale nic się nie potłukło - dodaje. Epicentrum leży około 9 km na północny wschód od Ystad, w pobliżu miasteczka Tomelilla. Sejsmolodzy spodziewają się wstrząsów wtórnych. Jak na razie nie ma doniesień by ktoś odniósł obrażenia. Było to największe od 100 lat trzęsienie ziemi w Szwecji. Było ono odczuwalne również w Danii i Polsce.

   

Szwecja, Dziennki

16.12.2008


Sprzedaż etanolu E-85, spadła o 50% w Szwecji. Etanol propagowany jako „ekologiczne paliwo” jest tutaj subwencjonowany przez państwo i dosyć popularny. Jednak spadek cen ropy na światowych rynkach o 70% w ciągu ostatnich miesięcy wpłynął też łagodząco na cenę benzyny. Jeszcze latem płacono tutaj 14 koron za litr, podczas gdy dzisiaj kosztuje on ok. 10 kr. E-85 jest nadal nieco tańszy, 9,6 kr/l, ale ponieważ jego efektywność jest o 30% mniejsza, używanie etanolu oznacza większe koszty dla kierowców.

   

Szwecja, Dziennki

15.12.2008


2 273 szwedzkie firmy o obrocie 10-500 mln sek są bliskie bankructwa. Połowa to firmy handlowe. Oznacza to zagrożenie utratą pracy dla 43 000 zatrudnionych. Dodatkowo 6 700 przedsiębiorstw odczuwa znaczne pogorszenie swojej ekonomii. Rząd nie może wyczarować klientów dla upadających firm - mówi na to Sven Otto Littorin, minister rynku pracy. Po kilku miesiącach machania ogonkiem i pompowania miliardów w sektor finansowy i motoryzacyjny minister ma nareszcie szansę zgrywać twardziela.

   

Szwecja, Dziennki

15.12.2008


Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy migracyjne, ułatwiające m.in. uzyskanie pozwolenia na pracę w Szwecji obywatelom państw spoza krajów UE. Szczególnie duże zainteresowanie budzą one tutaj wśród zagranicznych studentów. Nie muszą oni już teraz wracać do swoich krajów, by starać się o pozwolenie na pracę w Szwecji. Otwiera to również nową drogę do pozostania w Szwecji na stałe. Tutejszy urząd migracyjny przewiduje, że 33 000 osób złoży podania o pozwolenie na pracę. Jednocześnie niemal codziennie media donoszą o nowych redukcjach w zakładach pracy. Bad timing. 

   

Szwecja, Dziennki

13.12.2008


W całej Szwecji rozbrzmiewa dziś nastrojowa pieśń Santa Lusija. Białe postacie z płonącymi świecami w dłoniach, jak dobre duchy, płyną w sennym pochodzie przez tysiące sal wypełnionych zadumaną publicznością. Święta Łucja, ze świeczczaną koroną na głowie prowadzi pochód. To jedna z najpiękniejszych szwedzkich tradycji. Otuleni w zimowe mroki odkrywamy ciepło, światło i nadzieję.

   

Szwecja, Dziennki

12.12.2008


Szwedzki przemysł samochodowy otrzyma dodatkowe 37 miliardów koron pomocy publicznej (ok. 14 mld zł). 29 mld w formie pożyczki, a 3 mld dostanie w prezencie nowa, państwowa firma badawcza, gdzie Volvo i Saab będą współwłaścicielami. 5 mld przeznacza się na pożyczki zapomogowe dla podwykonawców koncernów motoryzacyjnych. „Miejsca pracy pozostaną w Szwecji” - powiedziała minister gospodarki Maud Olofsson, motywując pomoc publiczną. Z powodu podobnych działań polskiego rządu przed laty - na znacznie mniejszą skalę - Unia chce zlikwidować przemysł okrętowy w Polsce.

   

Szwecja, Dziennki

11.12.2008


Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI wręczył wczoraj kolejne Nagrody Nobla tegorocznym laureatom. Najsławniejsza nagroda świata obchodzi - jak co roku o tej porze - swoje dni chwały. Każdy z laureatów otrzymał 10 milionów koron szwedzkich lub ich część, gdy wyróżniony został wspólnie z innymi. Fundacja Nobla przeznacza co roku na ten cel 50 mln koron (sek). Jest to spora część zysku z 3,6 miliardowego kapitału, którym zarządza fundacja...

   

Szwecja, Dziennki

10.12.2008


Przez cały tydzień trwają w Sztokholmie różnego rodzaju uroczystości noblowskie. Dzisiaj w sztokholmskiej filharmonii tegorocznym laureatom Nagrodę Nobla wręczy król Szwecji, jego wysokość Karol Gustaw XVI. Potem wieczorem tradycyjny bankiet noblowski w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza, a tańce i swawole w sali złotej. Bezpośrednia transmisja z obu wydarzeń będzie dostępna w Internecie - wręczenie nagród o godz 16.25-18.00, a bankiet 18.45-23.30. Zapraszamy...

   
 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx