Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Listopad 2008 00151

Szwecja, Dziennki

29.11.2008


Teraz, gdy mokro, zimno i ciemno na świecie, warto sobie przypomnieć, że nadejdą lepsze dni lub powspominać te miłe, które już były. Polecamy artykuł o wycieczce do Sztokholmu pani Ewy Grychtoł, laureatki konkursu Szwecja.net „Relacje z podróży” z 2007 roku. Pierwszą nagrodą była wycieczka do Sztokholmu...

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2008


Szwedzka gospodarka znajduje się w stanie recesji. Wartość tutejszego PNB (bruttonationalprodukten, BNP) spadła drugi kwartał z rzędu, co wypełnia warunki definicji recesji według szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (Statistiska Centralbyrån, SCB). Spadek w trzecim kwartale wyniósł 0,1%. W tym samym czasie spadła również prywatna konsumpcja 0,2%. W ciągu ostatnich 24 lat zdarzyło się to jedynie dwa razy.

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2008


Szwedzki bank narodowy, Riksbanken, ocenia w swoim najnowszym raporcie sytuację tutejszych banków jako stabilną. Niektóre z nich są szczególnie eksponowane na ryzyko w krajach bałtyckich. Załamanie się koniunktury będzie tam miało charakter długotrwały, ocenia Riksbanken. Szwedzkie banki są jednak w stanie poradzić sobie nawet z jednoczesną obniżką zdolności kredytowej dłużników w Szwecji i krajach bałtyckich.

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2008


Współpraca polskich i szwedzkich naukowców umożliwiła identyfikację grobu Mikołaja Kopernika (1473 - 1543). Po wieloletnich badaniach i prawdziwie detektywistycznej pracy ustalono, że sekwencje DNA pobrane z domniemanych szczątek wybitnego polskiego astronoma oraz włosa, który przetrwał w jednej z jego książek są identyczne. ...

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2008


Echa wczorajszej ratyfikacji traktatu lizbońskiego w Szwecji są bardzo skromne, prawie żadne. Szwedzi nadal nie mają pojęcia, że ich parlament właśnie podał Szwecję do dymisji...

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2008


Sztokholmska giełda zakończyła tydzień na najniższym poziomie od pięciu lat. Kryzys nabiera wyraźnie rumieńców. Szwedzki Instytut Badań Koniunktury zapowiada recesję na przyszły rok, minusowy przyrost gospodarczy. Potwierdza to wcześniejsze przewidywania szwedzkiego ministra finansów Anders Borga, który zapowiadał niedawno, że wszystko jeszcze przed nami.

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2008


Do Szwecji zjeżdżają dzisiaj prominentni goście - książę Albert av Monaco, Bill Gates i Mick Jagger między innymi. To tylko niektórzy spośród 300 zaproszonych na ślub Charlesa Simonyi, twórcy programów Word i Excel. 60-cio letni microsftowy miliarder bierze jutro ślub w Geteborgu z 28-letnią Szwedką Lisą Persdotter.

   

Szwecja, Dziennki

20.11.2008

23:21


Bez publicznej debaty, wstydliwie i po cichutku, szwedzki riksdag, przyjął „traktat lizboński”, unijną konstytucję wersji B. Równie bez sensu, można było ratyfikować wersję A, tą z 2004 roku. Obie wymagają zgody wszystkich 27 państw UE, a zostały już odrzucone w tych krajach gdzie społeczeństwu pozwolono zabrać głos. Jedna we Francji i Holandii, druga w Irlandii. Kontynuacja procesu ratyfikacyjnego to wyjątkowo brutalne szyderstwo z demokracji i narodów Europy ...

   

Szwecja, Dziennki

20.11.2008


Norwegia zrezygnowała z zakupu szwedzkich samolotów JAS Gripen. Zamiast nich zakupi amerykańskie F-35, zwane również Joint Strike Fighter (JSF). Decyzja sąsiadów wywołała głębokie rozczarowanie w Szwecji. Premier Fredrik Reinfeldt stwierdził, że norweski wybór będzie miał wpływ na całą nordycką współpracę militarną. Norwedzy wyjaśniają, że według ich ekspertów F-35 lepiej spełnia żądane kryteria i jest tańszy.

   

Szwecja, Dziennki

19.11.2008


Szwedzcy żołnierze będą zwalczali piratów u wybrzeży Somalii. Dwa okręty bojowe z 150-osobową załogą mają uczestniczyć we wspólnej akcji UE w celu ochrony żeglugi w tym rejonie. Coraz częściej zdarzają się tam przypadki porwania statków dla okupu. Ostatnie porwanie tankowca „Sirius Star” wywołało odgłosy na całym świecie. Unijna operacja „Atalanta” ma rozpocząć się już w grudniu tego roku. Jej głównym celem będzie ochrona ONZ-owskich dostaw żywności dla Somalii.

   

Szwecja, Dziennki

19.11.2008


Po szarych i mokrych ostatnich tygodniach w Szwecji nadchodzi chyba prawdziwa zima. Dzisiejszej nocy odnotowano -17,4°C w północnej części kraju. Rekordowe notowania na południu wyniosły -5,7°C. Opady śniegu są jednak nadal sporadyczne.

   

Szwecja, Dziennki

18.11.2008


W dobie szalejącego kryzysu gospodarczego nie wszystkie branże idą źle. Firma Häxriket i Norden z miasteczka Åhus w południowej Szwecji zatrudni od zaraz 20 osób. Kwalifikacje? - znajomość medytacji, ziół, run, tarota, zaklęć i dobre kontakty z zaświatem. Zawód? - czarownica. Kandydatka na czarownicę - po szwedzku häxa - musi mieć również dostęp do stałego internetu i telefonu, ponieważ usługi są prowadzone tą drogą. Minuta rozmowy z czarownicą kosztuje 19,90 koron.

   

Szwecja, Dziennki

17.11.2008


W Szwecji pracuje coraz więcej zagranicznych lekarzy. Jest to wynik swobodnego przepływu siły roboczej wewnątrz UE. Jednak wielu lekarzy mówi bardzo słabo po szwedzku, co nie ułatwia życia ani pacjentom ani administracji. Okazuje się jednak, że stawianie wymagań znajomości języka lekarzom z krajów UE jest nielegalne - według unijnych przepisów. Takie wymagania można stawiać tylko tym spoza Unii. Szwedzkim pacjentom nie pozostaje nic innego jak nauczyć się mówić po uniońsku.

   

Szwecja, Dziennki

16.11.2008


Już kolejny raz badania sympatii politycznych w Szwecji wykazują, że partia Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, sd) może przekroczyć po raz pierwszy 4-procentowy próg wyborczy i wejść do riksdagu, szwedzkiego sejmu. Wywołuje to spory niepokój partii parlamentowego establiszmentu...

   

Szwecja, Dziennki

13.11.2008


Władimir Putin jest gotowy zrezygnować z budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream po dnie Bałtyku. Moskwę irytują przeciągające się analizy ekologiczne w państwach nadbałtyckich, m.in. Szwecji, będące warunkiem wyrażenia zgody. „Europa musi się zdecydować, czy chce ten gazociąg czy nie. Jeżeli nie, to zbudujemy instalacje do skraplania gazu i będziemy go sprzedawali na rynkach światowych, również europejskim, ale po znacznie wyższych cenach” - powiedział wczoraj Putin podczas spotkania z premierem Finlandii Matti Vanhanen w Moskwie.

   

Szwecja, Dziennki

13.11.2008


Ekonomiczny kryzys nie przygasił szampańskiego pragnienia mieszkańcom Szwecji. Tylko w październiku kupili oni 57 000 litrów tego francuskiego wina. Oznacza to wzrost sprzedaży o 8% w stosunku do roku ubiegłego. Jak tak dalej pójdzie, to pobijemy zeszłoroczny rekord - 913 000 litrów szampana.

   

Szwecja, Dziennki

12.11.2008


Personel jedenego ze sztokholmskich sklepów, należących do znanej niemieckiej sieci Lidl, polewał trucizną resztki żywności, wyrzucane do kontenerów. Chodziło o to, by pozbyć się bezdomnych, którzy szukali smakołyków w śmieciowisku. Przy kontenerach ustawiono tablice ostrzegawcze. Trudno powiedzieć czy u podstaw całej akcji leży szwedzka kreatywność, czy też niemiecka tradycja.

   

Szwecja, Dziennki

11.11.2008


Rodakom w kraju i wszystkim Polakom na świecie życzymy pełnej konstruktywnej refleksji historycznej celebracji polskiego Narodowego Święta Niepodległości.

   

Szwecja, Dziennki

11.11.2008


Szwedzki Związek Oficerski ostro krytykuje władze armii, że nie dbają one wystarczająco o dobre i bezpieczne warunki pracy. Doprowadza to do wielu wypadków, czasem tragicznych. Przyczyną są złe procedury i niewłaściwe środowisko pracy - twierdzą oficerowie. Ostatni raz Szwecja brała udział w wojnie blisko 200 lat temu. Pewnie ze względu na „złe warunki pracy”.

   

Szwecja, Dziennki

5.11.2008


Całonocne audycje informowały na żywo mieszkańców Szwecji o wyborach w USA, minuta po minucie. Wynik wyborów został tutaj przyjęty z zadowoleniem, co najmniej przez media. Komentator spraw zagranicznych państwowej telewizji SVT, Bo Inge Andersson, oznajmił, że wybór Obamy to porażka chrześcijan w USA - z nieukrywaną satysfakcją. Przywódcy głównych szwedzkich partii, od komunistów do centroprawicy, wykazują wzruszającą jedność pozytywnie oceniając wynik wyborów w USA. Wszyscy jednak, również zwolennicy republikanów, są zgodni, że wybór czarnoskórego Obamy stanowi historyczne zadośćuczynienie dla murzyńskich mieszkańców USA.

Największym wyzwaniem dla nowego prezydenta będzie teraz ustabilizowanie gospodarki kraju. Oczekiwania w tym względzie są ogromne. Jest już pierwszy sukces - ci, co stracili swoje domy w wyniku kryzysu, dostali teraz swój Barack.

   

Szwecja, Dziennki

10.11.2008


Koncerny samochodowe Volvo PV oraz Saab Automobile żądają dwa miliardy koron (ok. 750 mln zł) natychmiastowej pomocy publicznej od szwedzkiego rządu - i to już! - Chcecie mieć przemysł samochodowy w Szwecji, to musicie nam pomóc, podobnie jak w Niemczech i Francji - padają żądania, donosi di.se. Dwa miliardy potrzeba na załatanie „najbardziej aktualnych potrzeb”, „musimy je dostać najpóźniej do końca listopada” - podają źródła. Równolegle władze Regionu Västra Götaland zamierzają przekazać 200 mln koron (75 mln zł) Volvo PV pomocy publicznej.

   

Szwecja, Dziennki

8.11.2008


Koncern górniczy LKAB zatrudnił w Malmberget na północy Szwecji 50 polskich spawaczy. Doprowadza to do wściekłości tutejsze związki zawodowe. Nie mogą one jednak ujawnić wprost swoich rasistowkich fobii, szukają więc pretekstów. Polacy zarabiają 9000 koron miesięcznie, czyli ponad 3200 zł. „Slavavtal!” - wrzeszczą związki, co można przetłumaczyć jako „niewolnicza umowa”. „Slav” oznacza jednak w języku szwedzkim zarówno niewolnika jak i Słowianina. Pod pretekstem walki o lepsze zarobki dla Polaków, związki starają się deprecjonować Słowian i odstraszać pracodawców od ich zatrudniania.

   

Szwecja, Dziennki

8.11.2008


Kasa General Motors, drugiego co do wielkości na świecie producenta samochodów, świeci pustkami. Skromne 37,9 mld usd zarobione w trzecim kwartale tego roku, o 13% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, nie wystarczaja na pokrycie wszystkich kosztów. Nie wyklucza się, że państwo będzie musiało udzielić pomocy publicznej dla ratowani firmy. Jednym z warunków może być wówczas sprzedaż europejskiej części GM - niegdyś szwedzkiego Saaba i drzewiej niemieckiego Opla. Potencjalnym kupcem obu marek są Chińczycy - spekulują eksperci.

   

Szwecja, Dziennki

6.11.2008


Coraz więcej szwedzkich przedsiębiorstw ogłasza upadłość. Tylko w październiku zbankrutowały aż 583 firmy. Oznacza to wzrost o 19% w stosunku do tego miesiąca w roku ubiegłym. Porównując pierwsze 10 miesięcy lat 2007 i 2008 otrzymamy wzrost upadłości o 7%. Gwałtowne pogorszenie sytuacji nastąpiło od momentu ujawnienia się światowego kryzysu finansowego. Branże, które mają największe problemy to budownictwo, hotele i restauracje oraz przedsiębiorstwa usługowe. Eksperci przewidują dodatkowe pogorszenie sytuacji w następnym roku.

   

Szwecja, Dziennki

4.11.2008


Ceny benzyny w Szwecji osiągały jeszcze niedawno poziom 14 sek/l dla 95 oktanowej. Dzisiaj cena wraca poniżej 11 koron za litr. Gorzej mają posiadacze samochodów z silnikiem Diesla, płacąc za litr paliwa 12,3 korony. Największy zawód spotkał jednak posłusznych zwolenników kampanii na rzecz ochrony środowiska, którzy kupili drogie tzw. ekoauta. Dzisiaj podniesiono cenę na etanol E85 o 90 öre, do 9,6 kr/l

   

Szwecja, Dziennki

4.11.2008


W październiku tego roku zarejestrowano w Szwecji o 23% mniej nowo kupionych samochodów osobowych niż rok temu. Volvo Personvagnar odnotowało spadek o 41%. Statystyka dotyczy samochodów zamówionych jeszcze w sierpniu, przed ujawnieniem się kryzysu ekonomicznego. Listopadowe cyfry będą zapewne jeszcze gorsze. Znacznie mniejszy popyt obserwuje się również na rynku samochodów używanych.

   

Szwecja, Dziennki

3.11.2008


Bank Handlowy (Handelsbanken) w Helsingborg został dziś rano obrabowany. Samotny rabuś sterroryzował personel za pomocą tzw. Air Soft Gun - repliki broni palnej. Jest wątpliwe, czy udało mu się zdobyć jakiś łup. Mamy przecież kryzys i banki są puste. Facet nie czyta chyba gazet! Albo też zainspirowała go informacja o efektywności szwedzkiej policji - zobacz poniżej.

   

Szwecja, Dziennki

3.11.2008


Tylko 5,8% zameldowanych przestępstw pospolitych w Szwecji kończy się wykryciem sprawców. Na każdego z 18 tysięcy szwedzkich policjantów przypadają więc tylko trzy śledztwa rocznie, zakończone sukcesem. Przestępcy w Szwecji mogą spać spokojnie, i to wcale nie za kratkami.

   

Szwecja, Dziennki

3.11.2008


Zainteresowanie szwedzkich mediów wyborami w USA jest ogromne. Państwowa telewizja nadawać będzie przez trzy noce bezpośrednio z Waszyngtonu. Swoich korespondentów na miejscu mają tam wszystkie większe media. Podobnie jak cztery lata temu, szwedzka propaganda faworyzuje kandydata Demokratów. Tutejszych inżynierów dusz do Republikanów nie przekonała nawet kandydatura kobiety na stanowisko wiceprezydenta - Sarah Palin. Na ogół przy takich okazjach media pieją z zachwytu, a teraz wręcz przeciwnie. Chrześcijanka o prawicowych poglądach, matka pięciorga dzieci, inteligentna i co gorsza piękna - dokładne przeciwieństwo obowiązującego ideału.

   
 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx