Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Październik 2008 00021

Szwecja

Szwecja, Dziennki

31.10.2008


Liczba bezdomnych dzieci w Malmo, w południowej Szwecji wzrosła o 70% w ciągu jednego tylko roku. Aktualnie jest tam 213 dzieci, traktowanych jako bezdomne, bez stałego zamieszkania. W ubiegłym roku było ich 126.

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2008


Na dwa lata przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w Szwecji zaczęło się pozycjonowanie partii politycznych. Rządząca koalicja m-c-fp-kd, zwana Aliansem dla Szwecji, trzyma się dobrze, zręcznie ukrywa wewnętrzne spory i prezentuje się jako odpowiedzialna i stabilna siła polityczna kraju. Pewnie dlatego przegrywa ona w sondażach na rzecz opozycji dowodzonej przez Socjaldemokratów. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Synovate dla DN w dniach 14-20/10 ujawnia jednak gwałtowny spadek popularności Socjaldemokratów, aż o 6,2% (39,5%) w stosunku do wyniku z 8-24/09. Wiodąca partia Aliansu, Moderaci, zyskują natomiast 4,5% (26,1%). Nadal jednak opozycja ma przewagę, gdyby potrafiła stworzyć wspólną alternatywę rządową.

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2008


Unijna komisarz Neelie Kroes, ta sama, która domaga się likwidacji polskich stoczni z powodu przyjęcia przez nie pomocy publicznej, wyraziła aprobatę dla szwedzkiego planu pomocy publicznej dla sektora finansowego. Szwedzki sejm przegłosował w środę plan ratowniczy, umożliwiający dofinansowanie banków i podobnych instytucji do sumy 1,5 biliona koron.

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2008


Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt jest ponownie przyjmowany w Rosji. W sierpniu tego roku wypowiadał on się bardzo krytycznie o rosyjskiej inwazji na Gruzję. Wywołało to irytację Moskwy i zamrożenie kontaktów. We wtorek jednak Bildt odwiedził Sankt Petersburg, uczestnicząc w spotkaniu zwanym „Wymiar nordycki”. Spotkał tam m.in. swego rosyjskiego odpowiednika Sergieja Ławrowa. Spikerka szwedzkiej telewizji, rozpoczynając relację na ten temat wykonała taki oto gest...

Warto jednak dodać, że był to znak do kamerzysty, że chce powtórzyć odczytywanie tekstu... zapewne .

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2008


Håkan Syrén, dowódca szwedzkich sił zbrojnych, zostanie przewodniczącym unijnego „komitetu obronnego”. Uzgodniono to na wczorajszym spotkaniu szefów obrony państw UE. Funkcja najwyższego urzędnika do spraw militarnych UE należy do najbardziej znaczących, piastowanych przez Szweda. Formalna decyzja zapadnie 10 listopada, na spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych państw unijnych.

   

Szwecja, Dziennki

30.10.2008


Szwedzki riksdag (sejm) przegłosował wczoraj rządowy plan stabilizacji sektora finansowego. Umożliwia on rządowi wpompowanie 1,5 biliona koron - 1 500 000 000 000 - pomocy publicznej dla najgorszych banków i innych instytucji finansowych, stojących w obliczu bankructwa. Banki, które prowadziły swoją działalność rozsądnie i z dbałością, nie dostaną nic. Oznacza to znaczne pogorszenie ich konkurencyjności na rynku. Zapewne wyciągną z tego nauczkę.

   

Szwecja, Dziennki

30.10.2008


„Den enes död, den andres bröd” - śmierć jednego, chlebem drugiego - głosi szwedzkie przysłowie. Norweskie linie lotnicze Norwegian otwierają nową bazę na lotnisku Kastrup pod Kopenhagą. Celem jest przejęcie ruchu pasażerskiego do południowej Europy po duńskim Sterling Airways, które ogłosiły wczoraj bankructwo. Norwedzy nie mają jednak planów przejęcia masy upadłościowej po Duńczykach.

   

Szwecja, Dziennki

29.10.2008


Duńskie linie lotnicze Sterling ogłosiły bankructwo. Wszystkie loty ze Sztokholmu - Arlandy zostały odwołane. Pasażerowie, którzy wykupili wcześniej bilety nie otrzymają pieniędzy z powrotem. Tym, co są w podróży nie gwarantuje się również powrotu innymi liniami. Muszą oni organizować i opłacić powrót na własną rękę - informuje Sterling na swojej stronie internetowej. Zapomnieli dodać „życzymy miłej podróży”.

   

Szwecja, Dziennki

28.10.2008


Większość Szwedów nadal nie widzi powodu do rezygnacji z własnej waluty na korzyść euro. W 2003 roku, w ogólnonarodowym referendum odrzucono tutaj próbę wprowadzenia obcej waluty. Aż 56% było za utrzymaniem korony, a 42% przeciw. W najnowszym sondażu instytutu Sifo odpowiednie cyfry wynoszą 53 do 47%. Zmniejszenie odstępu tłumaczy się tym, że niezdecydowani, ci co w ankietach „nie mają zdania”, łatwiej przechodzą na stronę euro.

   

Szwecja, Dziennki

23.10.2008


Połowa 5-latków w Szwecji używa internetu i tutejsi badacze sieci twierdzą, że 3-latkowie wkrótce ich dogonią. Co maluchy robią na webie pozostaje nadal zagadką. Badania wykazują jednak, że niemal wszystkie rodziny z dziećmi mają szerokopasmowe, stałe połączenie internetowe i komputer jest zawsze włączony. Używanie internetu dzieciaki zaczynają najczęściej od stron swoich ulubionych programów telewizyjnych. W Szwecji jest to Bolibompa .

   

Szwecja, Dziennki

22.10.2008


Podczas międzynarodowej konferencji w Brukseli Szwecja zadeklarowała 400 mln koron pomocy dla Gruzji, rozłożonej na lata 2008-2010. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę kraju po rosyjskiej inwazji latem tego roku oraz pomoc humanitarną. Przy tej okazji szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt podkreślił wagę dalszego zbliżenia Gruzji do UE. Szwedzka pomoc dla Gruzji wzrosła w tym roku o 60%.˛

   

Szwecja, Dziennki

21.10.2008


Uczniowie szkoły „Lilijka” w miasteczku Vännäs na północy Szwecji muszą zostawiać odciski palców i wpisywać hasło w specjalnym terminalu, zanim zostaną wpuszczeni do szkolnej stołówki. Takie restrykcje wprowadzono, by uniemożliwić nieuprawnionym korzystanie z darmowych obiadków. Nareszcie mamy sposób na ubogich emerytów i niedomytych bezdomnych! Jakżesz inaczej można by ich odróżnić od uczniów podstawówki?

   

Szwecja, Dziennki

21.10.2008


Wydawać by się mogło, że wypadki chodzą po ludziach - wszystkich, równo. Dokładniejsze badanie statystyk wypadków drogowych, przeprowadzone przez szwedzki instytut analiz komunikacji, wykazuje jednak, że ubodzy kierowcy, gorzej wykształceni, bezrobotni i schorowani - ulegają wypadkom znacznie częściej, niż ich przeciwieństwa - zdrowi i bogaci. Biednemu wiatr w oczy wieje - i jak tu prowadzić samochód!?

   

Szwecja, Dziennki

20.10.2008


Mimo pozytywnej oceny unijnej waluty euro, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt oraz minister spraw zagranicznych Carl Bildt nie widzą możliwości przeprowadzenia nowego referendum w tej sprawie. Szwedzi odrzucili euro w ogólnonarodowym głosowaniu w 2003 roku. Teraz, w związku z finansowym kryzysem na świecie, pojawiły się głosy by wznowić walutową dyskusję. Sondaże wskazują jednak, że gdy da się społeczeństwu szansę powiedzenia swojego zdania - euro nie ma szans.

   

Szwecja, Dziennki

17.10.2008


„Islandia nadal istnieje” - dementują linie lotnicze Icelandair katastroficzne pogłoski w światowych mediach, wywołane kryzysem ekonomicznym w kraju. Kart bankowych można używać jak zwykle i turyści nie muszą obawiać się głodu. Supermarkety, restauracje i bary funkcjonują normalnie, a i inne turystyczne atrakcje są nadal dostępne - informuje firma, zachęcając do przekonania się o tym na własne oczy.

   

Szwecja, Dziennki

17.10.2008


Trzęsienia ziemi nie należą w Szwecji do codzienności - wydawać by się mogło. Mieszkańcy województwa Västerbotten na północy kraju mieli okazję wczoraj wieczorem przeżyć ten, często groźny, fenomen natury. Około godz. 21.30 zadrżały domy i domowe meble m.in. we wsi Rödtjärn niedaleko Umeå. Siła wstrząsu wyniosła 2,46 w skali Richtera. Sejsmolodzy podkreślają, że łagodne trzęsienia występują w tym rejonie dosyć często.

   

Szwecja, Dziennki

16.10.2008


Szwedzki, państwowy koncern wydobywczy LKAB znosi zakaz mówienia w innym niż szwedzkim języku poprzez górnicze walkie-talkie. Niestety, nie dlatego, że było to łamanie jednego z podstawowych praw ludzkich, a dla zysku. By obniżyć koszty LKAB importuje coraz więcej zagranicznych górników. Przeciwko zniesieniu przymusu szwedzkiego protestują jednak tutejsze, socjalistyczne związki zawodowe. Tłumaczą to czymś tam, ale przyczyna jest jedna - językowa dyskryminacja trzymała dotąd z daleka konkurencyjną siłę roboczą.

   

Szwecja, Dziennki

15.10.2008


Według szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego ceny domków jednorodzinnych wzrosły o 3% w ciągu roku. Jest to najniższy wzrost od roku 1996, co oznacza wyraźną zmianę trendu. Nowopowstały serwis internetowy Booli.se, z ofertami domów i mieszkań, wskazuje natomiast, że między kwietniem, a sierpniem tego roku ceny spadły - i to aż o 28%! Serwis porównuje ceny każdego miesiąca, co pozwala na szybsze wyłapanie nowych tendencji.

   

Szwecja, Dziennki

13.10.2008


Ci, co jeszcze w piątek chcieli wyskoczyć z okna by trajektorią lotu zilustrować indexy giełdowe, dziś skaczą pod sufit, osiągając podobny efekt. Unijni przywódcy postanowili otworzyć na oścież państwowe kasy dla banków - więc hulaj dusza! Po piątkowych spadkach dochodzących do -8%, sztokholmska giełda kończy dzień na blisko +9%. Podobnie zachowuje się wiele europejskich indexów. Niemiecki DAX oraz francuski CAC40 przekroczyły nawet 11%. Na tym tle polskie +1,65%, po piątkowym -8,1% wypada bledziutko.

   

Szwecja, Dziennki

13.10.2008


Wobec narastającego kryzysu szwedzkie firmy zapowiadają kolejne redukcje. 100 osób pożegna się z pracą w IKEA, a 250 zwolni firma GAWD z miasteczka Köping, jeden z poddostawców Volvo Personvagnar.

   

Szwecja, Dziennki

13.10.2008


Jako ostatnia w tym roku z noblowskich nagród została dziś przyznana nagroda w dziedzinie ekonomii. Laureatem został profesor Uniwersytetu Princeton w USA, Paul Krugman. Został on nagrodzony „za swoje analizy modeli handlowych i lokalizacji aktywności gospodarczej” Nobel. Nagroda jest przyznawana przez szwedzki bank narodowy, Riksbanken.

   

Szwecja, Dziennki

12.10.2008


Polityka szwedzkiego rządu i banku centralnego, w sprawie światowego kryzysu finansowego, jest dobrze oceniana przez mieszkańców kraju. Według najnowszego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez firmę Synovate, aż 65% Szwedów popiera działania Riksbanku. Politykę rządu pozytywnie ocenia 47% pytanych. Aż 72% respondentów uważa natomiast, że rząd powinien współpracować z opozycją w celu złagodzenia skutków kryzysu.

   

Szwecja, Dziennki

10.10.2008


Komitet Noblowski w Oslo dokonał wyboru. Spośród 197 kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla laureatem został Martti Ahtisaari, były Prezydent Finlandii, dyplomata, mediator ONZ. Uhonorowano go za liczne działania na rzecz rozwiązywania międzynarodowych konfliktów, między innymi w Namibii, na Bałkanach, w indonezyjskiej prowincji Aceh oraz w Iraku. Nagroda zostanie wręczona w Oslo 10 grudnia 2008, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla Nobel. Więcej na łamach rp.pl

   

Szwecja, Dziennki

9.10.2008


Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury Akademia Szwedzka przyznała w tym roku Francuzowi Jean-Marie Gustave Le Clézio. Ogłosił to dzisiaj punktualnie o godz. 13, stały sekretarz Akademii Horace Engdahl. Motywacja brzmi: „author of new departures, poetic adventure and sensual ecstasy, explorer of a humanity beyond and below the reigning civilization” (autor nowych dążeń, poetyckiej przygody, i sensualnej ekstazy, narrator człowieczeństwa poza rządzącą cywilizacją) . Więcej na łamach rp.pl

   

Szwecja, Dziennki

9.10.2008


Z powodu silnego spadku koniunktury, producent samochodów osobowych Volvo Personvagnar, zwolni dodatkowo 4000 osób, większość w Szwecji. Razem z już wcześniej zapowiedzianymi 2000 oznacza to, że 6000 zatrudnionych straci pracę. Cięcia etatów i produkcji w Volvo oznaczają podobne redukcje u podwykonawców. Zaraz po ogłoszeniu nowych zwolnień, rząd przydzielił Pośrednictwu Pracy dodatkowe 1,5 miliarda koron, w celu pomocy nowym bezrobotnym.

   

Szwecja, Dziennki

8.10.2008


Pacemaker - wewnętrzny stymulator serca - szwedzki wynalazek, obchodzi dzisiaj 50 rocznicę „urodzin”. 8 października 1958 roku Åke Senning, kardiochirurg medycznego instytutu Karokinska w Sztokholmie, wszczepił pierwszy stymulator panu Arne Larsson. Konstruktorem i producentem aparatu był Rune Elmqvist, również lekarz z zawodu. Pierwszy pacemaker działał niestety tylko parę godzin. Drugi już kilka tygodni. Pacjent Arne Larsson przeżył jeszcze 43 lata, 26 stymulatorów, konstruktora i chirurga.

   

Szwecja, Dziennki

8.10.2008


Szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) obniża referencyjną stopę procentową (repo) o 0,5% (do 4,25%). Jest to wspólna akcja wielu banków centralnych świata. Uczestniczy w niej Bank of Canada, Bank of England, ECB, Federal Reserve och Swiss National Bank. Również Bank of Japan wyraził swoje poparcie dla tej skoordynowanej akcji. Przyczyną obniżki są znacznie gorsze prognozy przyrostu gospodarczego. W ślad za obniżką stopy preferencyjnej, kilka banków zapowiedziało obniżkę oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

   

Szwecja, Dziennki

8.10.2008


Kolejna nagroda Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, została również podzielona między trzy osoby. Tym razem podzielono ją po równo i po 1/3 z 10 mln koron otrzymają Japończyk Osamu Shimomura, Amerykanin Martin Chalfie oraz Roger Yonchien Tsien, Chińczyk urodzony i pracujący w USA. Nagrodę przyznano „for the discovery and development of the green fluorescent protein, GFP” (odkrycie białka fluoryzującego na zielono).

   

Szwecja, Dziennki

7.10.2008


Nagrodę Nobla 2008 r. w dziedzinie fizyki przyznano trzem Japończykom: Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi oraz Toshihide Maskawa. Nagrodę przyznano za osiągnięcia w dziedzinie mikrofizyki.

Jednym z faworytów był polski astronom, profesor Aleksander Wolszczan, odkrywca planet poza Układem Słonecznym (egzoplanet). Swoich przełomowych odkryć dokonał on na początku lat 90-tych. Przez Komitet Noblowski profesor nie został jednak odkryty.

   

Szwecja, Dziennki

6.10.2008


W miarę napływu wiadomości o zwiększanej pomocy publicznej dla instytucji finansowych, notowania banków na giełdzie spadają. Nie wygląda na to, żeby wielki kapitał przejmował się tym zbytnio, raczej idzie za ciosem.kryzys Postawił pod murem państwa świata, które w obawie o swą polityczną skórę, będą teraz musiały ponieść koszty ruletkowej ekonomii ostatnich lat. Dzisiejsza strona amerykańskiej giełdy nasdaq.com dobrze ilustruje aktualny kryzys. Index spadł właśnie poniżej -8%.

 

 

 

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2008


Rząd Szwecji podwoił dziś rano gwarancję wkładów bankowych, która wynosi teraz 500 000 koron (blisko 180 000 zł, ok. 52 000 euro). Dodatkowo gwarancja została rozszerzona na wszystkie konta, również lokaty terminowe, które do tej pory nie były chronione przez państwo. Dla porównania, w Polsce pełna gwarancja rządowa oszczędności obejmuje jedynie sumę do 1 000 euro. Reakcja rządu nastąpiła z powodu światowego kryzysu bankowego, który dzisiaj znowu nabrał rumieńców. - Ocena aktualnej sytuacji jest bardzo trudna i rząd jest gotowy na podjęcie dalszych działań, jeżeli rozwój wydarzeń będzie tego wymagał - czytamy w komunikacie rządu. Opozycja popiera decyzję rządu. Progi gwaranycyjne podniosło również wiele krajów europejskich.

   

Szwecja, Dziennki

6.10.2008


W tym tygodniu poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Jako pierwszych ogłoszono zwycięzców w dziedzinie „fizjologii lub medycyny”. Zostali nimi Harald zur Hausen, Françoise Barré-Sinoussi, Luc Montagnier...

   

Szwecja, Dziennki

4.10.2008


Jeszcze nam się jesień dobrze nie rozzłociła, a tu już pierwszy śnieg spadł w Szwecji. Inauguracja białego sezonu nastąpiła w Klövsjö, na północy, na poziomie miasta Sundsvall. Lokalna gazeta Östersunds Posten publikuje fotograficzne dowody...

   

Szwecja, Dziennki

4.10.2008


To, że pieniądze leżą na ulicy wiadomo od dawna. Okazuje się jednak, że leżą również na śmietniku. I to nie byle jakie pieniądze - miliardy. LKAB - szwedzki państwowy koncern górniczy, wydobywający rudę żelaza - odkrył, że stare hałdy z lat 20-tych zawierają bogatą w żelazo rudę. Dzięki postępowi technicznemu, to co kiedyś było odpadem, dzisiaj stanowi bogactwo warte wiele miliardów koron.

   

Szwecja, Dziennki

3.10.2008


Pomoc publiczna szwedzkiego rządu dla przemysłu motoryzacyjnego wzrośnie o 30 milionów koron i wyniesie 450 mln koron rocznie. Fundusze mają być przeznaczone na prace badawcze. Zapowiedziała to dzisiaj minister gospodarki Maud Olofsson. W wyniku spadku koniunktury, szwedzkie fabryki produkujące samochody marki Volvo i SAAB, masowo zwalniają ludzi. Obie firmy zostały już dawno sprzedane Amerykanom, ich właścicielami są teraz Ford i General Motors. Po spotkaniu z przedstawicielami fabryk i właścicieli, Olofsson oświadczyła, że rząd nie udzieli dodatkowej pomocy tym firmom w związku z aktualnym kryzysem. - Przemysł ponosi również odpowiedzialność i nie może przerzucać wszystkich kosztów na podatników - powiedziała minister. Uf, jaka ulga, przemysł też płaci swoje rachunki, choć troszeczkę.

   

Szwecja, Dziennki

3.10.2008


Jednoznaczna ocena szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta dotycząca inwazji rosyjskiej na Gruzję uzyskała pełną aprobatę premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta. Stało się to kością niezgody na spotkaniu rady Europy, która nadal chce się zastanawiać, kto stał się przyczyną konfliktu. - Niezależnie od tego, co się stało, nic nie może usprawiedliwiać militarnej operacji na wielką skalę, jakiej dopuściła się Rosja - powiedział premier Szwecji. - Byłoby dziwne gdybyśmy powstrzymywali się od krytyki, tylko po to, by nasz minister był ciepło przyjmowany w Moskwie - oświadczył Fredrik Reinfeldt.

   

Szwecja, Dziennki

2.10.2008


Protestancka parafia Hedlunda w Umeå, na dalekiej północy Szwecji, zachęca swoich wiernych do kościelnych aktywności. „Jesteśmy otwarci dla poszukujących i tych, którzy chcą tylko spróbować” - głosi parafialna broszurka. Trudno jednak zgadnąć co dokładnie miał proboszcz na myśli gdyż okładkę broszurki przyozdobił okazałym liściem... marihuany.

   

Szwecja, Dziennki

2.10.2008


Riksbanken - szwedzki bank narodowy - udzieli 60 miliardów koron pomocy publicznej krajowym bankom komercyjnym. Ze względu na panujące niepokoje na światowych rynkach finansowych, szwedzkie banki mają problem z uzyskaniem długoterminowych pożyczek. Riksbanken zapowiada dalsze zwiększenie pomocy w późniejszym terminie.

   

Szwecja, Dziennki

2.10.2008


Szwecja, Finlandia i NATO podpisały umowę o zakupie trzech samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster. Jest to największy samolot świata. Decyzja o współpracy z NATO i Finlandią w tej sprawie zapadła w szwedzkim sejmie już wiosną tego roku. Samoloty mają stacjonować na Węgrzech gdzie zostanie oddelegowany również szwedzki personel. Współpraca z NATO jest zawsze delikatną sprawą w Szwecji, która stara się zachować neutralność. Tym razem delikatesy będą kosztowały nas 1,5 mld koron w ciągu czterech pierwszych lat.

   

Szwecja, Dziennki

1.10.2008


Protestancki Szwedzki Kościół (Svenska kyrkan) jest dużym graczem na giełdzie. Podobnie jak i inni traci też majątek na spadkach ostatnich miesięcy. Tylko w tym roku Kościół stracił już pół miliarda koron. Ale kasa nadal nie jest pusta. Korzystając ze spadków cen akcji Kyrkan ostro inwestuje w przemysł naftowy, zbrojeniowy i alkoholowy.

   

Szwecja, Dziennki

1.10.2008


Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt stał się „persona non grata” w Moskwie. Na ten tytuł zasłużył sobie gdy w sierpniu tego roku odwiedził Gruzję, gdzie ostro potępił rosyjską inwazję. Zaraz potem chciał odwiedzić Moskwę, ale spotkał się z odmową tamtejszych władz. Ponoć Bildt ponawiał jeszcze dwukrotnie ofertę przyjazdu do Moskwy, ale usłyszał „njet”. Sytuacji nie poprawiła wypowiedź Bildta na jego blogu, gdzie porównał podawany przez władze rosyjskie powód inwazji na Gruzję - ochronę obywateli rosyjskich - do pretekstu pod którym Hitler najeżdżał kraje Europy środkowej w końcu lat 30-tych.

   
 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx