Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Lipiec - sierpień 2008 00131

Szwecja, Dziennki

31.08.2008


Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt oraz minister spraw zagranicznych Carl Bildt wybierają się jutro do Brukseli by kontemplować krajobraz po gruzińskiej bitwie. Wypowiedzi Bildta po rosyjskiej inwazji na Gruzję i uznaniu secesyjnych republik były bardzo stanowcze. „Oznacza to równie wyraźne, co świadome łamanie prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad utrzymania stabilności w Europie” - twierdził szwedzki minister. Z tym poglądem polemizuje jednak dzisiaj na łamach svd.se profesor prawa międzynarodowego Göran Lysén. Wskazuje on m.in. na błędne decyzje militarne prezydenta Gruzji oraz polityczne alibi, które daje Rosji precedens Kosowa.

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2008


Olimpijskie emocje mamy za sobą. Rezultat szwedzkiej ekipy jest bardzo słaby - cztery srebrne medale i jeden brązowy. To ponoć najgorszy wynik od ponad stu lat! Najcieplej będzie wspominany zawodnik, który wprawdzie nie zdobył medalu, ale za to walcząc jak lew doszedł do półfinału - 42-letni pingpongista Görgen Persson.

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2008


Ludność Europy zmniejszy się o 53 mln do 447 mln w roku 2050 ostrzega berliński instytut badawczy. Główna przyczyna to zbyt niska ilość urodzin. Niektóre regiony mogą zostać całkowicie wyludnione. Do najbardziej zagrożonych krajów należy Polska, Bułgaria, wschodnie Niemcy, północna Hiszpania oraz południowe Włochy. Szwecja jest wymieniona jako pozytywny przykład, gdzie dzięki ekonomicznemu bezpieczeństwu matki, z roku na rok przybywa coraz więcej dzieci. Matka otrzymuje tutaj minimum 1050 koron miesięcznie (ok. 375 zł) na każde dziecko do 16 roku życia, a gdy dziecko uczy się dalej, aż do 20 roku. Wraz z ilością dzieci rośnie zapomoga: przy pięciu potomkach wynosi 7 614 mięsięcznie czyli 91 368 kr rocznie (ponad 32 630 zł/rok).

 

Szwecja, Dziennki

18.08.2008


Szwecja zawiesza na czas nieokreślony wszelkie współdziałanie militarne z Rosją, oznajmił dzisiaj premier Fredrik Reinfeldt, po spotkaniu komisji spraw zagranicznych na królewskim zamku w Sztokholmie. W ten sposób Szwecja włączyła się aktywnie w falę protestów przeciwko inwazji rosyjskiej w Gruzji. Decyzję premiera popiera również największa partia opozycyjna, Socjaldemokraci.

 

Szwecja, Dziennki

17.08.2008


Ludność Szwecji wzrosła o 32 000 osób w pierwszym półroczu tego roku. Jest nas teraz ponad 9,2 miliona. Przyrost ludności zawdzięczamy głównie znacznej przewadze imigracji nad emigracją. Największy wzrost odnotowano w województwie Södermanland, podczas gdy ilość ludności wjewództwa Gotland - największej wyspy Bałtyku - uległa zmniejszeniu.

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2008


Jutrzejsza data 080808 to swego rodzaju astronomiczny dzień Sztokholmu. Telefoniczny numer kierunkowy miasta to właśnie 08. Sztokholmianie są nazywani często „zeroósemkami” (nollåttor). Urząd promocji miasta, Stockholm Business Region, planuje wystrzałowy festyn jutro w Sztokholmie. Na cześć Sztokholmu, trzykrotne 08!

   

Szwecja, Dziennki

7.08.2008


Pierwsze w Szwecji trójwymiarowe, digitalne kino otwarto wczoraj w Malmö - kino Spegeln. Pierwszy film to U2 3D, z koncertu znanego zespołu. Nowa technika pozwala na projekcję o znacznie lepszej od analogowej jakości i pełniejszemu wrażeniu przestrzennego obrazu. W Hollywood produkuje się około 25 tego typu filmów w ciągu najbliższych lat.

   

Szwecja, Dziennki

3.08.2008


Entuzjaści runa leśnego - jagód, moroszki itp. - muszą się liczyć ze straconym rokiem na sporych obszarach Szwecji. W Jämtlandii i Värmlandii popularnych owoców leśnych nie ma prawie wcale. Ci, którzy chcą spędzić wakacje przy zbieraniu jagód muszą wybrać się znacznie dalej na północ. W Västerbotten sytuacja jest „znośna”, a w Norrbotten, najdalej wysuniętym na północ województwie, sezon jeszcze się nie rozpoczął.

   

Szwecja, Dziennki

1.08.2008


Ogrodnicy gminy Umeå w północnej Szwecji wkładają dużo wysiłku by gminna zieleń miała się dobrze. Przez całą wiosnę i lato uprawiali oni parkowe rabatki, na których prócz kwiatków rosła sobie... marihuana. Ktoś rozrzucił niepostrzeżenie setki nasionek hampy, pozwalając gminie zająć się jej uprawą. Niestety niewrażliwa na piękno natury policja wykryła nielegalne roślinki i zmusiła miejskie władze do ich wykorzenienia. Dla pewności lepiej było wypalić...

   

Szwecja, Dziennki

31.07.2008


Tegoroczny lipiec dostarczył w Szwecji wielu ciepłych i słonecznych dni. Czasem zbyt ciepłych, ale na ogół bardzo przyjemnych 20-25-stopniowych. Sierpień ma się rozpocząć równie ciepło, w Sztokholmie aż do 30°C. Upał łagodzi jednak tutaj bliskość morza i niezliczone jeziora. Ponadto jutro mamy częściowe zaćmienie słońca, co stanowi dodatkową okoliczność łagodzącą.

   

Szwecja, Dziennki

31.07.2008


Więźniowie w Szwecji, zagrożeni deportacją, wolą pozostawać nadal w więzieniach po odbyciu kary niż wracać do domu. Odmawiają oni podania swoich danych osobowych i kraju pochodzenia. Służba więzienna nie może się ich po prostu pozbyć. Jeden z więźniów, który najdłużej korzysta z gratisowego „hotelu”, mieszka tam z własnej woli już siedem miesięcy. Podatników kosztuje to około 2000 koron dziennie.

   

Szwecja, Dziennki

30.07.2008


Vattenfall, państwowy szwedzki koncern energetyczny, zwiększył swoje zyski aż o 11,4% w drugim kwartale tego roku. Mimo braku wzrostu produkcji prądu osiągnął on 6,3 mld sek (2,2 mld zł) zysku, głównie dzięki poprawie rentowności. Właścicielem Vattenfall jest w stu procentach państwo szwedzkie. W ubiegłym roku do państwowej kasy wpłynęło 8 mld sek (ponad 3 mld zł). Ten szwedzki państwowy koncern wykupił wiele polskich państwowych elektrowni, co w Polsce jest nazywane „prywatyzacją” (!). W ten sposób mieszkańcy Polski zasilają kasę szwedzkiego państwa, za co serdecznie dziękujemy.

   

Szwecja, Dziennki

10.07.2008


„Uwaga turyści: Nie śmiejcie się z tubylców!” - głosi jeden z szyldów w centrum Sztokholmu. „Tajny schron” - ujawnia inny. „Przejście dla niewidomych” – mogliby przeczytać niewidomi piesi. Proszę się jednak nie śmiać ze Szwedów - większość szyldów pochodzi faktycznie z krajów anglojęzycznych. Cytaty są zaczerpnięte z wystawy „Uwaga szyldy!” zorganizowanej w sztokholmskim parku Kungsträdgården. Jej autorem jest podróżnik i dziennikarz Doug Landsky.

   

Szwecja, Dziennki

2.07.2008


Szwedzkie media komentują bez emocji wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przypomina, że wobec odrzucenia traktatu lizbońskiego przez Irlandię dalsza dyskusja nad jego ratyfikacją jest bezprzedmiotowa. Zgodnie z prawem traktat jest ważny tylko wówczas gdyby został przyjęty przez wszystkie kraje Unii. Podkreśla się tutaj różnicę między traktowaniem przez Komisję Europejską Polski, a Niemiec, których prezydent również odmawia ratyfikacji traktatu. Podczas gdy Niemcy traktuje się „ze zrozumieniem” - Polaków stawia się do kąta.

Szwecja nie podjęła dotąd żadnych kroków ratyfikacyjnych.

   
 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx