Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Czerwiec 2008 00175

Szwecja, Dziennki

30.06.2008


Od jutra zaczyna się w Szwecji okres urlopowy, zwany tutaj „industrisemester”. Pogodę mamy jak na razie raczej średnią, ale nie jest to tutaj coś szczególnie niezwykłego. Wielu woli zresztą przyjemne 20-25°C od nieznośnych 30+. Dowodzi tego również statystyka ONZ-towskiej Organizacji Turystyki Światowej UNWTO. Wynika z niej, że ilość turystów odwiedzających Szwecję w 2007 r. wzrosła o 9%, podczas gdy średnia światowa wyniosła tylko 4,6%. Z Polski przyjechało w 2006 r. do Szwecji o 28,6% turystów więcej niż w roku poprzednim. Dramatyczny wzrost kursu złotówki w stosunku do korony czyni Szwecję coraz tańszą dla Polaków.

Czytelnikom Szwecja.net życzymy wspaniałych wakacji!

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2008


Tradycyjne szwedzkie święto lata - Midsommar - pokrywa się w tym roku z kalendarzowym najdłuższym dniem roku, 21 czerwca. W innych latach jest ono przesuwane do najbliższej soboty. Świętowanie zaczyna się już dzisiaj, w wigilię Święta Lata. Przy akompaniamencie ludowej muzyki stawiane będą charakterystycznie umajone słupy, wokół których odbywać będą się tańce i swawole.

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2008


Laureatem tegorocznej nagrody „Swedish Baltic Sea Water Award” został polski profesor Krzysztof Edward Skóra, dyrektor Helskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Powstała w 1999 roku nagroda jest przyznawana za praktyczne osiągnięcia w pracy nad poprawą jakości wód Bałtyku. Nagrodę przyznaje jury mianowane przez szwedzki MSZ...

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2008


Szwedzki sejm, riksdag, przyjął dzisiaj kontrowersyjną uchwałę o rozszerzeniu kontroli komunikacji radiowej, telefonicznej i komputerowej przez szwedzki wywiad. Wszystkie zagraniczne rozmowy telefoniczne, majle, a nawet webowy surfing mogą być rejestrowane, teraz już legalnie. Po masowej krytyce, do propozycji rządowej wprowadzono drobne zmiany, które uspokoiły oponentów. Zwolennicy ustawy wygrali siedmioma głosami.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2008


W Szwecji trwa debata na temat rozszerzenia kontroli dla celów bezpieczeństwa komunikacji radiowej, telefonicznej i komputerowej. Od wielu lat wszystkie zagraniczne rozmowy telefoniczne i komunikacja komputerowa są rejestrowane przez tutejszy wywiad, mimo że prawo w zasadzie pozwala jedynie na podsłuch radiowy. Rząd chce teraz unormować prawnie również podsłuch komunikacji kablowej i komputerowej. Rozbudziło to dyskusje na temat granic kompromisu między koniecznością ochrony kraju, a integralnością obywatela. Jutro odbędzie się głosowanie nad rządową propozycją. Kilku posłów rządzącej koalicji zamierza głosować przeciw, wbrew partyjnej dyscyplinie. Wystarczy czterech by propozycja upadła.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2008


W Szwecji popularność nacjonalistycznej partii Sverigedemokrater. Już po raz trzeci partia ta przekroczyła sejmowy próg 4% w badaniach opinii publicznej, ostatnie przeprowadzone przez uznany instytut Sifo. Potwierdza to pewien trend, co przyprawia o ból głowy obecnie rządzącą klasę polityczną, niezależnie od partyjnej przynależności. Partia powstała w 1988 roku, łącząc ugrupowania lewicowo-nacjonalistyczne. Odwołuje się ona do wartości narodowych, protestantyzmu i szwedzkiego „folkhemmet”, czyli czegoś w rodzaju narodowej socjaldemokracji.

   

Szwecja, Dziennki

13.06.2008


Irlandia ratuje Europę! Oto pierwsze komentarze szwedzkich polityków po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum w Irlandii: „Wynik irlandzkiego referendum oznacza zwycięstwo narodu nad elitą polityczną” – Nils Lundgren, Junilistan; „Należy zatrzymać proces ratyfikacyjny” „Formalnie traktat upadł po raz drugi, bo to w gruncie rzeczy ta sama konstytucja co poprzednio” – Peter Eriksson, Zieloni; „Szwedzki rząd musi teraz zapewnić, że respektuje on rezultat dzisiejszego referendum w Irlandii i silnie przeciwstawić się wszelkim próbom ominięcia jego rezultatu” – Hélène Goudin, Junilistan.

   

Szwecja, Dziennki

11.06.2008


Szwecja szaleje z radości po wczorajszej wygranej 2:0 w meczu z Grecją podczas piłkarskich mistrzostw Europy i okolic. Bramki strzelili: Jugosłowianin Zlatan Ibrahimovic, supergwiazda i najlepiej opłacany piłkarz świata, oraz Petter Hansson. Do białego rana trwało świętowanie zwycięstwa. Tym razem nawet mieszkający tutaj Grecy udawali Szwedów.

   

Szwecja, Dziennki

10.06.2008


W Szwecji zaczyna brakować numerów pesel – „personnummer”. Na tutejszy pesel składa się 10 cyfr. Pierwsze sześć to data urodzenia, rrmmdd, kolejne trzy to numer urodzin, z tym że przedostatnia cyfra oznacza płeć – parzysta dla kobiet, a nieparzysta wręcz przeciwnie. Ostatnia cyfra to tzw. numer kontrolny. Niektóre daty są już na wykończeniu. Głównie z powodu imigrantów z krajów gdzie stosuje się tylko dwie daty urodzin, 1 stycznia i 1 lipca. Teraz rząd przygotowuje zmianę peselowego systemu.

   

Szwecja, Dziennki

9.06.2008


Szwedzki koncern telefoniczny Ericsson otrzymał zamówienie od Polskiej Telefonii Cyfrowej na oprogramowanie central telefonii komórkowej - Mobile Softswitch Solution. System ma być gotowy jeszcze w tym roku. Akcje Ericssona na sztokholmskiej giełdzie spadły o 5,02%.

   

Szwecja, Dziennki

6.06.2008


Dzisiaj obchodzimy w Szwecji Święto Narodowe. To czwarty rok z rzędu. Wprowadzono je dopiero w 2005 roku w miejsce dotychczasowego Święta Flagi, które jednak nie było dniem wolnym od pracy. Przy tej okazji stracił status święta powszechnego drugi dzień Zielonych Świątek. Wobec groźby europejskiej unifikacji rząd postanowił zadbać o wzmocnienie pozycji wartości narodowych. Dlaczego akurat 6 czerwca? Wyjaśnień jest wiele, czyli żadnego konkretnego. Tak oto pisaliśmy o narodowym święcie, gdy obchodzono je tutaj po raz pierwszy...

   

Szwecja, Dziennki

5.06.2008


W sam raz przed jutrzejszym Świętem Narodowym Szwecji tutejsza prasa donosi o interesującym odkryciu szwedzkich i duńskich naukowców – alkohol chroni przed reumatyzmem! Po zbadaniu 1 934 reumatyków i porównaniu ich z 2 443 osobową grupą zdrowych ludzi o zbliżonej pozostałej charakterystyce, okazało się, że ryzyko wystąpienia reumatyzmu jest aż o 40-50% mniejsze u tych, którzy piją sporo, w prównaniu ze wstrzemięźliwymi. Pełne wyniki badań publikuje specjalistyczny periodyk „Annals of the Rheumatic Diseases”. Tak więc tradycyjne „na zdrowie” zostało naukowo udowodnione.

   

Szwecja, Dziennki

5.06.2008


Już od kilku dni mamy w Szwecji wspaniałą pogodę - dużo słońca i przyjemne 20-25°C. Weekend będzie cieplejszy, do 30°. Brak deszczów powoduje jednak, że często wybuchają pożary, które pochłaniają olbrzymie obszary lasów. W wielu miejscach panuje zakaz palenia ognisk. Aktualny stan zagrożenia pożarami:

   

Szwecja, Dziennki

4.06.2008


Poważne, techniczne problemy dotknęły sztokholmską giełdę z początkiem tygodnia. W poniedziałek handel zaczął się o 40 min później niż zwykle, a we wtorek - o zgrozo - o całe 5,5 godziny! Wszystko to spowodowane błędami w nowym oprogramowaniu Saxess, lansowanym przez obecnego właściciela giełdy OMX Nasdaq. Awaria objęła również giełdy w Islandii, Norwegii, Finlandii i krajach bałtyckich. Kierownictwo giełdy próbuje teraz ratować nadszarpnięte zaufanie. Dzisiaj handel odbywał się bez zakłóceń.

   
 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx