Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Luty 2008 00022

Szwecja, Dziennki

29.02.2008


Dzisiaj pracujemy za darmo. Mamy rok przestępny i 29 lutego występuje w kalendarzu tylko raz na cztery lata. Miesięczna pensja jest taka sama, mimo że wówczas pracujemy o jeden dzień dłużej. Szwedzkie firmy zaoszczędzają dzięki temu ponad 5 miliardów koron.

 

Szwecja, Dziennki

29.02.2008


Kierowcy śnieżnych skuterów, popularnego środka transportu w północnej Szwecji muszą mieć się teraz na baczności. Jazda „po piwku” będzie bardzo ryzykowna. Do walki z nietrzeźwością policja rzuca ciężką broń - helikoptery. Będą one ścigały podróżników przemierzających śnieżne bezdroża Laponii, chroniąc ich przed... wpadnięciem w poślizg!?

 
   

Szwecja, Dziennki

25.02.2008


Niespodziewaną histerię wywołała w Polsce pomyłka jaka się przydarzyła największemu szwedzkiemu dziennikowi Dagens Nyheter. W jednozdaniowej notatce o filmach nominowanych do Oscara nazwano Katyń „nazistowską masakrą”. Trudno powiedzieć dlaczego akurat ta ewidentna pomyłka wywołała w Polsce tyle emocji skoro wiele innych, zupełnie świadomych kłamstw o Polsce publikowanych w Szwecji mija bez echa. Warto przypomnieć, że Dagens Nyheter był pierwszą gazetą w Szwecji, która wyraźnie nazwała Katyń rosyjską zbrodnią. Było to 13 lutego... 1948 roku.

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2008


Wiatry o sile orkanu nawiedziły wczoraj zachodnie wybrzeże Szwecji. Prędkość wiatru dochodziła do 40 m/s. Fale morskie zalały nadbrzeżne dzielnice Geteborga. Odnotowano wiele wypadków drogowych, jednak bez ofiar śmiertelnych. Dziś rano około 60 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu. Nadal jest wietrznie ale znacznie spokojniej. Jak na luty wyjątkowo ciepło, około 10°C w południowej części kraju.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2008


Podatek za każdy wjazd i wyjazd do i ze Sztokholmu, wprowadzony 3.01.2006 jako eksperyment na 7 miesięcy, a po rocznej przerwie jako trwałą plagę, okazał się ekonomicznym fiaskiem - donosi dzisiejsze DN. Według roztaczanych przez polityków (Zieloni, Socjaldemokraci, Center) wizji miał on przynosić miliard zysku rocznie. Jednak już sama instalacja systemu elektronicznych czujników automatycznie naliczających podatek na wszystkich drogach wjazdowych do sztokholmskiego centrum kosztowała dwa razy więcej niż planowano - 1,8 mld koron. Koszty eksploatacji, 400 mln rocznie, są czterokrotnie wyższe niż przewidywano i przekraczają wpływy. Jest to najdroższy tego typu system świata. Podatnicy płacą bez szemrania, podczas gdy na projekcie zarabiają doskonale setki biurokratów i zaprzyjaźnionych konsultantów. Zachęceni sukcesem sztokholmskich towarzyszy, socjaldemokraci z Geteborga postanowili też teraz zabiegać by i tam wprowadzono podobny system.

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2008


Szwedzki urząd statystyczny SCB ogłosił dzisiaj ostateczne dane dotyczące przyrostu ludności. W noc sylwestrową 2007 roku było nas 9 182 927 osób, o 69 670 więcej niż w roku poprzednim. Duży udział we wzroście ludności ma imigracja. Nadal największą grupę imigrantów stanowią Irakijczycy, jednak ilość Rumunów i Bułgarów, którzy w ubiegłym roku zasilili Szwecję wzrosła o 100%. Preliminarne dane prezentowaliśmy wcześniej

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2008


Wśród ciągłych niepokojów na giełdzie są też świetlane chwile. Lwia część wielkich firm w Szwecji przeznaczy razem 137 miliardów koron na dywidendy dla swoich akcjonariuszy. W pierwszej dziesiątce szczodrych znalazł siPodatek za każdy wjazd i wyjazd do i ze Sztokholmu, wprowadzony 3.01.2006 jako eksperyment na 7 miesięcy, a po rocznej przerwie jako trwałą plagę, okazał się ekonamicznym fiaskem - donosi dzisiejsze DN. Według roztaczanych przez polityków (Zieloni, Socjaldemokraci, Center) wizji miał on przynosić miliard zysku rocznie. Jednak już sama instalacja systemu elektronicznych czujników na wszystkich drogach wjazdowych do sztokholmskiego centrum, automatycznie naliczających podatek, kosztowała dwa razy więcej niż planowano - 1,8 mld koron. Koszty eksploatacji, 400 mln rocznie, są czterokrotnie wyższe niż przewidywano i przekraczają wpływy. Jest to najdroższy tego typu system świata. Podatnicy płacą bez szemrania, podczas gdy na projekcie zarabiają doskonale setki biurokratów i zaprzyjaźnionych konsultatów. Nauczeni doświadczeniem sztokholmskich towarzyszy, socjaldemokraci z Geteborga postanowili tera też starać się by i tam wprowadzić podobny system.ę telekomunikacyjny koncern Ericsson, który zafundował niedawno posiadaczom jego akcji ponad 40% spadek ich wartości. Na otarcie łez Ericsson przeznacza teraz dodatkowo 8 miliardów koron. Na czele listy znalazła się Telia Sonera, która wypłaci 18 mld swoim akcjonariuszom. Miejmy nadzieję, że ulży to w cierpieniu tych, którzy parę lat temu kupili od prywatyzującego Telię szwedzkiego rządu „ludową akcję” - za podwójną cenę.

   

Szwecja, Dziennki

19.02.2008


Szwecja znów zajęła pierwsze miejsce na świecie w rankingu krajów najbardziej innowacyjnych. Wynika to z raportu publikowanego corocznie przez European Innovation Scoreboard (PDF, 392 K). Index obejmuje kraje EU27, a także USA, Japonię, Kanadę i inne. W ciągu ostatnich pięciu lat notowania Szwecji spadły jednak o 9 punktów. Polska jest na szarym końcu, mimo że w ciągu ostatnich dwóch lat poprawiała swoje wyniki. Ale to już historia.

   

Szwecja, Dziennki

19.02.2008


Iście wiosenną pogodą rozkoszujemy się w niemal całej Szwecji. Temperatura około 5°C, w porywach do 10. I w dodatku jest bardzo słonecznie. Tylko na dalekiej północy nadal minusowo. Ci co wybierają się na narty do Szwecji nie muszą się jednak martwić - w górach nadal sporo śniegu.

   

Szwecja, Dziennki

18.02.2008


Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt ostrożnie podchodzi do sprawy proklamowanej wczoraj niepodległości Kosowa, bez poparcia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Czeka nas trudny okres. Istnieje ryzyko napięć między wspólnotą międzynarodową a Serbami - mówi szwedzki minister w wywiadzie dla agencji TT. - Sytuacja może stać się niebezpieczną.

Równie krytycznie ocenia Bildt działania UE w tej sprawie. Mniejsze kraje Unii nie miały nic do powiedzenia na temat przyszłości Kosowa.

Szwecja podejmie decyzję czy uznać niepodległość Kosowa 4 marca.

   

Szwecja, Dziennki

15.02.2008


Politycy i wysocy urzędnicy państwowi chorują najmniej ze wszystkich grup zawodowych w Szwecji. Wynika to z raportu opublikowanego przez gazetę „Du&Jobbet ” (Ty i praca). A przecież tak często się słyszy, że to właśnie oni najciężej pracują, co ma uzasadniać milionowe pensje. Były poseł Zielonych, Gustav Fridolin, próbuje ratować wizerunek polityków, twierdząc, że oni też chorują i pozostają w domu, ale nie zgłaszają tego, unikając zmniejszenia dochodów. Nikt ich i tak nie sprawdza, więc śmiało mogą oszukiwać. Trudno powiedzieć czy wypowiedź zielonego Gustava poprawi wizerunek wybrańców ludu.

Na kolejnych dwóch miejscach ligi zdrowia znaleźli się wojskowi i dyrektorzy firm. Najczęściej natomiast chorują garbarze i szewcy.

   

Szwecja, Dziennki

13.02.2008


Szwedzki rząd nie będzie rozpatrywał podania jakie 21 grudnia 2007 roku złożyło Nord Stream, rosyjsko-niemieckie konsorcjum planujące budowę kontrowersyjnego gazociągu po dnie Bałtyku. Podanie jest niekompletne i brak w nim danych niezbędnych do podjęcia decyzji, m.in. opisu konsekwencji ekologicznych dla całej linji gazociągu, wyników przeprowadzonych już badań oraz przedstawienia alternatywnych tras, również trasy lądowej. Jak poinformował minister ochrony środowiska Andreas Carlgren (c) rząd wezwał konsorcjum do uzupełnienia materiału. Podanie jest tak niekompletne, że nie rozsyłamy go nawet do poszczególnych urzędów do zaopiniowania. W praktyce odsyłamy je do nadawcy zwrotną pocztą - stwierdził minister.

   

Szwecja, Dziennki

12.02.2008


Ulubiony symbol zbędnej biurokracji w Szwecji - Stängselnämnden, czyli Państwowy Zarząd Płotów - odchodzi do lamusa. Ma być rozwiązany do końca roku. Zarząd powołany do rozstrzygania sporów ogrodzeniowych między władzami gminnym a państwowymi kolejami został powołany w 1976 roku. W ciągu 32 lat ciężkiej pracy Zarząd rozstrzygnął... jeden (!) spór. Było to w 1977 roku.

   
 

Teraz, po wielu badaniach, analizach i konsultacjach, specjalna komisja do spraw zbędnych urzędów zdecydowała się zaproponować likwidację Zarządu Płotów. Można się spodziewać, że rząd przedłoży swoje wnioski sejmowi, złoży odpowiednią propozycję i jest szansa, że przed końcem roku riksdag (sejm) podejmie właściwą decyzję.

Komisja do spraw zbędnych urzędów proponuje by obowiązki Zarządu Płotów przejął nowy urząd.

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2008


Występy sztokholmskiej opery będą mogli obejrzeć mieszkańcy Szwecji w wielu zakątkach kraju jednocześnie. Najnowsza interpretacja Falstaffa będzie nadawana na żywo, z zastosowaniem techniki HD, 19 lutego w 30 lokalnych kinach, od Norlandii po Skandię. Doskonała jakość dźwięku i obrazu na dużym ekranie oraz świadomość transmisji na żywo daje poczucie rzeczywistego uczestnictwa w spektaklu. Realizatorem transmisji jest organizacja społeczna Folkets Hus och Parker, która podobne transmisje przeprowadza regularnie z opery Metropolitan w Nowym Jorku.

   

Szwecja, Dziennki

08.02.2008


Przez 27 lat szwedzka armia używała nielegalnie znanego rysunku z okresu II wojny światowej „szwedzki tygrys”, jako swojego symbolu. Teraz właściciele praw autorskich żądają 3,2 miliona koron odszkodowania. Piractwo może okazać się kosztowne dla armii. O tygrysku pisaliśmy wcześniej ...

   

Szwecja, Dziennki

07.02.2008


Co drugi emeryt w Szwecji pracuje nadal po przejściu na emeryturę. Z tym, że... za darmo, ideowo. Pracują oni w różnego rodzaju stowarzyszeniach. Kobiety pracują najczęściej dla Kościoła Szwedzkiego, a mężczyźni dla zrzeszeń sportowych, mieszkańców, a także kościelnych. Średnio 15 godzin w miesiącu poświęcają emeryci pro publico bono. Żadna inna grupa społeczna nie może się poszczycić tak dużym wkładem bezpłatnej pracy dla społeczeństwa.

   

Szwecja, Dziennki

06.02.2008


Ulubiony temat kolejnych rządów w Szwecji - szkolne cenzurki - znów wraca na tapetę. Minister szkolnictwa Jan Björklund przedstawił propozycję nowej skali ocen. Ma być ona 7-stopniowa: A do E oznacza zaliczone, podczas gdy F - nie. Ale zamiast F mają uczniowie dostawać „pisemny osąd”. Ostatnia ocena to „–”, czyli kreseczka, co ma oznaczać brak możliwości oceny. Szkolne cenzury to ważna rzecz. Szkoda tylko, że tak mało używane. Uczniowie w Szwecji otrzymują je dopiero w klasie 8 i 9 podstawówki.

   

Szwecja, Dziennki

06.02.2008


Polski kierwca ciężarówki Tadeusz Fenski musiał czekać cztery dni na pomoc drogową gdy uległ wypadkowi i wjechał w zaspę w pobliżu miasteczka Kopparberg w środkowej Szwecji. Żadna z firm holowniczych nie chciała udzielić mu pomocy gdy dowiadywała się, że chodzi o polski samochód. Obdzwoniłam wszystkie firmy w województwie, ale gdy mówiłam, że kierowca jest Polskiem, natychmiast odmawiano - ujawnia tłumaczka Dorotea Attestål lokalnej gazecie. Policja była bezradna. Dopiero wczoraj, po czterech dniach, wyciągnięto samochód.

   

Szwecja, Dziennki

4.02.2008


Śmiertelny wypadek wydarzył się w kopalni LKAB w Kirunie, w północnej Szwecji. W sobotę wieczorem doszło tam do gwałtownego osuwu 700 metrów pod powierzchnią ziemi. W kopalni pracowało wówczas ponad 70 osób. 21-letni kierowca ciężarówki został zasypany skalną masą. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej nie zdołano go uratować. Dzisiaj uczczono jego pamięć minutą ciszy.

   

2008: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

   
       
 

Txtxxx