Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Grudzień 2007 00058

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2007

Anielskiej opiece zawdzięcza bez wątpienia życie funkcjonariusz porządkowy corocznego biegu sylwestrowego w Geteborgu. Został on dzisiaj trzykrotnie najechany samochodem i przeżył, a nawet... nie opuścił stanowiska!

Gdy podczas biegu ulicami miasta powstały kolejki samochodowe, jeden z kierowców stracił cierpliwość i próbował w niebezpieczny sposób wyminąć sznur samochodów. Funkcjonariusz próbował zagrodzić mu drogę, ale nie powstrzymało to szalonego kierowcy, który całym impetem wjechał w funkcjonariusza. Zdołał się on jednak szybko pozbierać, co dodatkowo rozwścieczyło kierowcę. Nabrał on rozpędu i staranował dzielnego porządkowego ponownie! Również i tym razem funkcjonariusz przeżył i... powrócił do wykonywania obowiązków.

Po chwili jednak inny kierowca stracił cierpliwość i ruszył prosto na naszego bohatera. Ten, zaprawiony już w bojach, zdołał jednak uskoczyć w ostatniej chwili, tak, że został jedynie lekko potrącony przez samochód.

Według policji funkcjonariusz nie doznał większych obrażeń i wytrwał na stanowisku do końca zawodów. Czyż było by to możliwe bez anielskiej opieki!? A może raczej... bez anielskiej cierpliwości.

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2007

Stary rok żegna nas chłodno i bez entuzjazmu. Rzec by można mroźnie. No bo jak inaczej nazwać -30°C na północy Szwecji!? Tyle oferują nam synoptycy w noc sylwestrową. Znacznie mniej srogo będzie w pozostałej części kraju, jednak nadal mroźnie. Pozostaje nam więc złożyć Państwu bardzo gorące życzenia Szczęśliwego Nowego Roku. Miejmy nadzieję, że nie będzie on wiele gorszy od poprzedniego.

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2007

Coraz więcej Polaków przeprowadza się do Szwecji. Imigracja polskich obywateli wzrosła tutaj aż o 18% w tym roku. Niemal dwukrotnie więcej niż Polaków zamieszkało w Szwecji obywateli Iraku. Podwoił się również napływ ludności z najnowszych krajów UE - Rumunii i Bułgarii. Totalnie oblicza się, że do Szwecji przeprowadziło się w tym roku około 100 000 osób, gwarantując pokaźny przyrost ludności ....

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2007

Najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym w Szwecji okazała się rzecz, której nie ma. Aż 31% czytelników DN.se, internetowej wersji największego dziennika w Szwecji, wskazała iPhone firmy Apple jako najbardziej wymarzony prezent pod choinkę. Co ciekawe iPhone, telefon komórkowy i komputer jednocześnie, który robi furorę na świecie, nie jest jeszcze do nabycia w Szwecji. Na drugim miejscu, 29%, znalazł się płaski telewizor. Można o nim nie tylko pomarzyć - można go też co gorsza kupić.

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2007

Święta w Szwecji minęły spokojnie i leniwie. Meteorolodzy mieli niestety rację - śniegu ani płatka. Mikołaj zamiast saniami rozwoził prezenty starym Volvo. Dla pociechy nazywano to „zielone Święta”. Tej zieleni też niełatwo się było dopatrzeć - wśrod ogólnej szarości. Reszta roku ma być podobna. Na południu temperatura będzie dochodzić aż do +7°C.

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2007

Ledwo minęło parę dni spokoju po przedświątecznej histerii zakupów, a już jesteśmy gonieni kolejną falą konsumpcyjnego szaleństwa - mellandagsrea, przecena międzydni! Tak nazywa się tutaj dni między 27-31 grudnia. Sklepy robią wówczas duże przeceny i jeszcze większe kampanie reklamowe. Biednym, nieświadomym ludziom odkrywają one oczywistą prawdę, że po prostu żyć się nie da bez niemodnych spodni, nowego telewizora czy odkurzacza z gps-em. Wdzięczni za uświadomienie zostawiamy w sklepach w okresie przeceny około 18 miliardów koron rocznie.

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2007

Aukcje internetowe i serwisy z ogłoszeniami przydają się bardzo do pozbywania się niechcianych prezentów. Zamiast sprawiać przykrość cioci i prosić o paragon na „śliczny” wazonik spod choinki, znacznie prościej pozbyć się go w internecie. Ilość anonsów w Szwecji wzrasta w styczniu o 20-30% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najczęściej sprzedaje się popularne prezenty gwiazdkowe w nienaruszonych opakowaniach.

 

Szwecja, Dziennki

22.12.2007

O białych Świętach możemy sobie tylo pomarzyć w tym roku. Jedynie w górach i na dalekiej północy Szwecji mamy śnieg. Reszta kraju będzie musiała doszukać się wigilijnego nastroju w szarości deszczowych dni. Na szczęście dni są teraz krótkie, a dzisiejszy ponoć najkrótszy w roku.

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2007

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zaczynają się jakby wcześniej. Wigilię poprzedza niedziela i sobota, a jak wiadomo piątki też nie nastrajają nas zbytnio do pracy. W rezultacie wielu zacznie świętować już od jutra, co uważamy za całkiem niezły pomysł.

W sam raz pod choinkę przyznaliśmy też nagrody w konkursie „Relacje z podróży do Skandynawii” ...

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2007

Dostęp do internetu już w krótce będzie możliwy w każdym zakątku Szwecji. Rząd postanowił dzisiaj udostępnić teleoperatorom 72 MHz frekwencji używanej wcześniej dla telewizji analogowej, która jest w Szwecji wygaszona i zastąpiona przekazem cyfrowym. Umożliwi to oferowanie mobilnego internetu szerokopasmowego wielu konkurującym aktorom na tym rynku. Tak więc, to co jeszcze dzisiaj jest oznaką wysokiego statusu, będzie teraz dostępne dla każdego. Będzie można spokojnie wybrać się na ryby - „nie wychodząc” z biura.

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2007

Łotewscy robotnicy wygrali! Szwedzkie prawo, które nie uznaje umów zbiorowych, które zagraniczni pracownicy zawierają w swoich krajach - jest dyskryminacją. Taki wyrok wydał dzisiaj Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luxenburgu w głośnej sprawie Vaxholm. Chodzi o brutalną akcję szwedzkiego związu zawodowego budowlańców, Byggnads (LO), wymierzoną przeciwko Łotyszom budującym szkołę w Vaxholm pod Sztokkholmem. Decyzja sądu ukróci być może w końcu rasistowskie zapędy Byggnads. O sprawie Vaxhom pisaliśmy wielokrotnie...

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2007

Posłowie do riksdagu - szwedzkiego sejmu - są przeciwni budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku. 62% spośród 349 posłów odpowiedziało na ankietę szwedzkiego radia w tej sprawie. 72% z nich mówi zdecydowanie „Nie” dla projektu. Tylko 11% popiera gazociąg, podczas gdy 17% nie ma zdania. Najbardziej zdecydowanymi przeciwnikami kontrowersyjnej rury są posłowie opozycji. Ale niechęć do rosyjsko-niemieckich planów jest wyraźna również wśród posłów rządzącej koalicji - na 107 posłów, którzy odpowiedzieli na ankietę 64 (60%) jest przeciwna budowie gazociągu. ...

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2007

Od przyszłego roku obniżony zostanie podatek w 54 spośród 290 gmin w Szwecji. Njwiększą obniżkę przeprowadzi rodzinna gmina premiera Szwecji - Täby. Najwyższy podatek w 2008 roku zapłacą mieszkańcy gminy Dals-Ed w południowo zachodniej Szwecji, 34,09%, podczas gdy najmniej dusi swoich mieszkańców podatkami gmina Vellinge pod Malmo, którą zadowala 28,89% dochodu.

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2007

Szwecja będzie płaciła o 3-4 miliardy koron mniej rocznej opłaty członkowskiej UE, w latach 2007-2013. Wszystko dzięki nowemu systemowi finansowania budżetu UE. System zostanie wprowadzony retroaktywnie i obejmie również opłatę za rok 2007. Szwedzki minister finansów Anders Borg nie posiada się z radości.

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2007

Dziś w Szwecji obchodzimy dzień Świętej Łucji. Przybrane w długie białe suknie dziewczyny, a w stroje krasnali chłopcy, idą w sennej procesji, śpiewając łucyjne pieśni. Dziewczyna na czele procesji ma na głowie koronę ze świec, rozjaśniając zimowe mroki.

   

Szwecja, Dziennki

12.12.2007

Szwedzcy pracodawcy patrzą nadal pozytywnie w przyszłość, choć nie sądzą oni, że popyt na towary i usługi będzie nadal tak silny w przyszłym roku jak obecnie - ocenia Urząd Pracy AMS po zasięgnięciu opinii 13 tys. pracodawców sektora prywatnego i publicznego. Według AMS w latach 2005-2008 wzrost zatrudnienienia osiągnie poziom 260 tys. osób. Tempo przyrostu zostanie nieco przyhamowane w 2008 roku. Średnia bezrobocia wyniesie 4,3%. Największe problemy z otrzymaniem pracy będą miały osoby urodzone poza Europą, bez matury, niepełnosprawne lub bezrobotni w wieku 55-64 lata. Nadal jednak w wielu branżach brakuje w Szwecji rąk do pracy...

   

Szwecja, Dziennki

10.12.2007

Szary i mokry Sztokholm gości dzisiaj najsławniejsze mądrale świata - laureatów Nagrody Nobla. Cały dzień trwają tu urczystości Noblowskie - wręczenie nagród oraz Bal Noblistów. Już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku lat w uroczystościach zabraknie laureata literackiej Nagrody Nobla. W 2004 r. była to Elfriede Jelinek, w rok póżniej Harold Pinter, a dziś do Sztokholmu nie przyjechała Doris Lessing, laureatka tegorocznej nagrody w dziedzinie literatury. W domu w Minneapolis odbierze również swoją nagrodę w dziedzinie ekonomii 90-letni Leonid Hurwicz. Na pewno wszystko z powodu pogody.

Ceremonię wręczenia nagród Nobla można oglądać na żywo od godz. 16:30 do 18:00, .

   

Szwecja, Dziennki

09.12.2007

Cały jutrzejszy dzień trwać będą w Sztokholmie uroczystości Noblowskie. Najpierw wręczenie nagród w Filharmonii sztokholmskiej (Stockholms Konserthus), a póżniej wspaniały bal w sztokholmskim ratuszu - Stadshuset. Laureaci otrzymają z rąk Króla Szwecji, Karola Gustawa XVI, oprócz nagrody pieniężnej, pamiątkowy medal oraz indywidualnie zaprojektowane dyplomy. Nagroda pieniężna wynosi okoł 10 mln koron (4 mln zł). Uroczystości kontynuowane są w ratuszu, gdzie odbędzie się bal noblistów. Król wraz z rodziną oraz Laureaci Nagrody Nobla są honorowymi gośćmi. W błękitnej sali przygotowano stoły dla 1 380 gości. Po wykwintnej uczcie goście oddadzą się tańcom i swawolom w złotej sali ratusza.

   

Szwecja, Dziennki

09.12.2007

Około tysiąca osób demonstrowało wczoraj w Salem w pobliżu Sztokholmu dla uczczenia pamięci Daniela Wretström, 17-letniego „skina” zamordowanego tam właśnie, w 2000 roku. Rocznica jego śmierci jest od tego czasu wykorzystywana przez narodowo socjalistycznych ekstremistów. Jednocześnie 500-osobowa grupa kontrdemonstrantów, uzbrojona m.in. w metalowe pałki podpalała barykady i kosze na śmieci. W płomieniach stanęły też dwie szkoły. 500-osobowe siły policji zdołały nie dopuścić do starcia między wrogimi grupami. Zatrzymano blisko 200 osób. Za akcję policji podatnicy zapłacą 6 mln koron. svt

   

Szwecja, Dziennki

07.12.2007

Szwecja otrzyma dodatkowo 134 niliony koron od UE na zakup statków dla ochrony wybrzeża. Statki mają być używane przede wszystkim do kontroli rybaków. Ma to ograniczyć bardzo rozpowszechnione przekraczanie unijnych limitów połowu dorsza na Bałtyku. Komisja UE twierdzi, że za tzw. nielegalne połowy jest odpowiedzialna głównie Polska - informuje szwedzkie radio w audycji Dagens Eko. Teraz stada szwedzkich statków będą ścigały kilku polskich rybaków, jeżeli jeszcze jacyś pozostaną po unijnej masakrze polskiej floty - dodajmy od siebie. Dorsz by się uśmiał!

   

Szwecja, Dziennki

04.12.2007

Militarny atak na Szwecję nie jest prawdopodobny w przewidywalnym czasie - ocenia szwedzka parlamentarna komisja obrony narodowej, Försvarsberedningen. Swoją analizę bezpieczeństwa kraju komisja przedstawiła dzisiaj rządowi. Komisja ocenia sytuację Szwecji pod względem bezpieczeństwa na tle sytuacji międzynarodowej. Mimo braku bezpośredniego militarnego zagrożenia Szwecja nie lekceważy innych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, postępy autorytatywnych rządów w Rosji oraz jej stosunek do byłych republik radzieckich, czy też plany budowy gazociągu bałtyckiego. Komisja zwraca uwagę na silną potrzebę solidarności unijnej. Szwecja nie pozostanie pasywna gdyby jakaś katastrowa lub atak dotknęły inny kraj UE - czytamy w raporcie.

   

Szwecja, Dziennki

04.12.2007

Jeden procent Szwedów jest właścicielem blisko jednej trzeciej całego majątku Szwecji. Ich łączny majątek szacuje się na 1,8 bilionów koron, co stanowi 32% majątku kraju. Tak ocenia to szwedzki Instytut Badań Gospodarki w najnowszym raporcie. Analogiczna cyfra według Głównego Urzędu Statystycznego SCB wynosi 19%. Różnica wynika z tego, że SCB nie liczy majątku posiadanego poprzez przedsiębiorstwa rodzinne - wyjaśniają badacze. Tak więc przewaga bogaczy zbliża się w Szwecji do poziomu w USA, gdzie jeden procent bogatych posiada aż 35% narodowego majątku. Gdyby jednak uwzględnić Szwedów mieszkających za granicą, takich jak twórca IKEA Ingvar Kamprad czy rodzinę Rausing, jedną z najbogatszych rodzin świata, spadkobierców Rubena Rausinga, twórcy Tetra Pak, to okazało by się, że jeden procent najbogatszych Szwedów posiada 40% majątku kraju, czyli... 2 700 000 000 000 koron! Zaokrąglając conieco.

   

Szwecja, Dziennki

03.12.2007
Temat:
Gazociąg


Obie tytułowe postacie paktu Putin-Schröder zajmują obecnie sporo miejsca w szwedzkich mediach. Pierwszy z powodu wygranych wyborów w Rosji. Popularność Putina tłumaczy się tu przywracaniem przez niego narodowej godności Rosjan. Drugi z powodu odgrażania się Szwedom konfliktem z całą „Westeuropą”, gdyby Szwecja odważyła się podjąć suwerenną decyzję i przeciwstawić się budowie gazociągu po dnie Bałtyku. W wywiadzie dla czołowego dziennika „Svenska Dagbladet” Schröder wyraźnie sugeruje, że Szwedzkie „Nie” dla tego przedsięwzięcia oznaczałoby wystąpienie przeciwko interesom tego co były kanclerz Niemiec uważa za Europę - tzn. Niemiec. W charakterze dekoracji dorzuca tu Francję, Holandię i Wielką Brytanię. Polska nie jest w wywiadzie wymieniona. Przy obecnej ekipie rządzącej w Polsce nie ma to już widocznie znaczenia. Zobacz też artykuły w pb.pl.

   

Szwecja, Dziennki

02.12.2007

Opór Szwedów przeciwko wprowadzeniu euro w ich kraju nie słabnie. W plebiscycie w 2003 roku 57% głosowało przeciwko euro, a 42% za. Dzisiaj przeciwnicy mają 13% przewagę, jak wynika to z najnowszego badania przeprowadzonego przez instytut Sifo. Rząd i sfery sprawujące władzę nie podejmą ryzyka nowego referendum, zanim nie będą przekonane o szansie zwycięstwa. Wygląda więc na to, że jak na razie euro Szwecji nie grozi.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.