Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Listopad 2007 00154

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2007

Państwowe przedsiębiorstwa w Szwecji przynoszą duże zyski, zasilając państwową kasę. W ciągu pierwszych 9-ciu miesięcy tego roku poprawiły one swój rezultat netto o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Osiągnęły one 4,2 miliardów koron zysku, podczas gdy rok wcześniej wynik ten wynosił 37,9 mld. Obroty wzrosły o 9%, do 246,8 mld sek z 226,8 mld sek w roku 2006. Do tego pozytywnego rozwoju przyczyniły się najbardziej Vattenfall - energetyka, Posten - poczta, LKAB - górnictwo, Apoteket - monopol apteczny oraz Svenska Spel - monopol gier hazardowych.

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2007

Po kilku dniach dreptania w miejscu sztokholmska giełda podskoczyła do góry o całe 3,2%. Najwyżej skakał sektor finansów i nieruchomości. Nawet ulubiony chłopiec do bicia ostatnich tygodni - olbrzymi koncern telekomunikacyjny Ericsson - zakończył sesję na sporym plusie. Przyczyny optymizmu są jak zwykle mgliste i leżą gdzieś daleko za oceanem.

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2007

Największy łoś świata stanie na górze Vithatten w pobliżu Skellefteå, daleko na północy Szwecji. 45-metrowa unikalna budowla w kształcie łosia ma być główną atrakcją turystyczną okolicy. Stoorn - tak nazywa się łosia olbrzyma w lokalnym dialekcie - oprócz wspaniałych widoków będzie oferował lokale konferencyjne i restaurację dla 350 osób. Zapraszamy do łosia na stek z łososia...

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2007

„Nie - dla gazociągu przez Bałtyk” - grzmi dzisiejsza Svenska Dagbladed, jeden z czołowych dzienników szwedzkich. Przywódcy trzech partii opozycyjnych - Mona Sahlin (s), Peter Eriksson (mp) oraz Lars Ohly (v) - opublikowali wspólny artykuł, w którym domagają się twardego stanowiska szwedzkiego rządu wobec niemiecko-rosyjskich planów budowy niebezpiecznego gazociągu bałtyckiego. Rząd Szwecji powinien koordynować politykę w tej sprawię z Polską oraz krajami bałtyckimi. Możliwość wybrania alternatywnej, lądowej trasy powinna być natychmiast zbadana - piszą autorzy. Oto artykuł w całości ...

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2007

Przeciętna pensja w Szwecji wynosi 25 000 koron miesięcznie, czyli około 10 000 zł (1 kr = 0,4 zł). Lekarz zarabia średnio 50 200 kr, pielęgniarka 24 200, a sprzątaczka 17 400 kr miesięcznie. Rozpoczynamy nowy dział - wszystkie drogi do Szwecji ...

 

Szwecja, Dziennki

26.11.2007

Szwedzki Urząd Komunikacji Morskiej (Sjöfartsverket) krytykuje plany niemiecko-rosyjskiego gazociągu po dnie Bałtyku. Wskazuje on na zwiększone niebezpieczeństwo dla statków, które nie będą mogły rzucić kotwicy w razie wypadku w miejscach nad gazociągiem. Urząd żąda aby ponownie zmieniono bieg gazociągu, tak aby przecinał on maks jedną trasę morską na wodach szwedzkich, jednak planujący gazociąg Nord Stream odmawia spełnienia tych żądań. Więcej na temat kontrowersyjnego gazociągu...

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2007

Geteborg i zachodnia Szwecja konkuruje ostatnio z Chicago lat 30-tych. Niemal codziennie media raportują o strzelaninach, napadach i bombach. Chwilę grozy - w trakcie świątecznych zakupów - przeżyli mieszkeńcy Getborga gdy uzbrojona w ciężką broń policja aresztowala w sobotę 23-letniego mężczyznę podejrzanego o uczestnictwo w jednej z ostatnich strzelanin w Geteborgu. Do innych ulobionych zajęć Szwedów należą ataki nożem. Tylko w ostatnich dniach odnotowano kilkanaście poważnych przypadków. Poza tym spłonęło kila szkół, pdłożono bomby pod posterunkami policji w Ystad i Sztokholmie oraz wiele osób zostało rannych w trakcie studenckiej zabawy z udziałem pałek i budelek na sztokholmskim uniwersytecie. Minął zwyczajny weekend.

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2007

Szwedzi też mają swoje świętości. Jedną z głównych jest grochówka w czwartek. Jakie ma ona tu znaczenie świadczą gwałtowne protesty żołnierzy w bazie marynarki wojennej w Karlskronie gdy wczoraj zamiast grochówki podano im jakieś dziwaczne danie w ramach „ekologicznego” tygodnia. Brak grochówki omal nie doprowadził do buntu. To już drugi przypadek takiego skandalicznego złamania tradycji narodowej w ciągu ostatnich... 350 lat.

12

Szwecja, Dziennki

22.11.2007

Jutro w muzeum Livrustkammaren (zbrojownia królewska) na Zamku Królewskim w Sztokholmie otwarta zostanie wystawa prezentująca szwedzkie łupy wojenne z XVII wieku. Spośród 135 eksponatów sporą część stanowią skarby kultury i sztuki zagrabione Polsce. Wśród nich znajdują się między innymi księgi z bibliotek w Braniewie i Fromborku oraz tkaniny liturgiczne skradzione z polskich kościołów. Organizatorzy wystawy tak oto tłumaczą swój projekt...

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2007

Södertälje - niewielkie podsztokholmskie miasteczko, 80 tys. mieszkańców - przyjmuje więcej uchodźcow z Iraku niż USA i Kanada razem wzięte. Przewiduje się, że tylko w tym roku miasteczko da schronienie około 1200 azylantom, nie licząc ich rodzin. Co najmniej 1500 osób mieszka tam obecnie pokątnie u znajomych lub rodziny, oczekując na azyl i mieszkanie. Z tym ostatnim nie powinno być problemu. Rodowici Szwedzi masowo opuszczają Södertälje, bo nie znoszą obcokrajowców.

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2007

Riksdagen - szwedzki sejm - podjął dzisiaj decyzję o wysłaniu kolejnych szwedzkich żołnierzy w misji pokojowej, tym razem do Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Siły Szwecji mogą być tam zwiększone do 490 żołnierzy. Szwedzka jednostka będzie wchodziła w skład oddziałów unijnych, które mają osiągnąć 4 300 osób. Aktualnie (09/2007) szwedzka armia utrzymuje 827 osób na misjach zagranicznych.

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2007

Ponad miliard koron otrzyma Szwecja na rozbudowę dróg i innych połączeń komunikacyjnych, według propozycji komisji UE. Większość pieniędzy przyznano na rozbudowę tuneli drogowych w Malmo i Sztokholmie. Wśród innych „nagrodzonych” skandynawskich projektów jest budowa mostu między Rödby w Danii i Puttgarden w Niemczech. Najchojniej obdarowanym projektem w Europie będzie budowa tunelu pod przełęczą Brenner na kolejowej trasie Berlin-Palermo.

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2007

Duma całego kraju, szwedzki bohater narodowy, pierwszy Szwed w kosmosie - Christer Fuglesang - wylądował tym razem na... czarnej liście komornika. Automatyczne „bramki” rozstawione na wszystkich wjazdach do Sztokholmu i naliczające ekstra podatek za każdy wjazd do miasta nie oszczędziły również szwedzkiego Gagarina. Sęk w tym, że nasz bohater jechał samochodem na zagranicznych blachach, a takich podatek nie obejmuje. Urząd Podatkowy przyznał się do pomyłki i zwrócił zapłacony z opóźnieniem podatek. Jednak Urząd Komornika nie chce skreślić Fuglesanga z czarnej listy, co bardzo utrudnia życie. Co gorsza, ta kosmiczna bzdura jest zgodne z tutejszym prawem.

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2007

Wiele hałasu narobiła dzisiaj w Szwecji bomba, która wybuchła przed drzwiami mieszkania pani prokurator w mieście Trollhättan. Na szczęście opuściła ona mieszkanie na krótko przed wybuchem, obeszło się więc bez ofiar. Prokuratorka prowadzi kilka znanych śledztw przeciwko gangom motocyklowym w Szwecji. Tam też kierowane są pierwsze podejrzenia.

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2007

Wiele chronionych obszarów naturalnych, w tym Natura-2000, będzie zagrożonych gdyby doszło do budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu po dnie Bałtyku. Wynika to z przedstawionego niedawno przez planujące budowę konsorcjum Nordstream, zrewidowanego opisu projektu, uwzględniającego również alternatywne trasy...

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2007

Kolejne tąpnięcie na sztokholmskiej giełdzie - główny index spadł o 3,3%. Oznacza to, że wrtość giełdy wróciła do stanu z przed 12-stu miesięcy. Od początku roku index sztokholmskiej giełdy spadł o 8,4%, osiągając swój najlepszy wynik w połowie lipca 2007. Od tego czasu spadek wartości zbliża się do 20%. Ten kto w nadziei na szybki zysk kupił akcje w lipcu, będzie musiał pogodzić się z gorzką prawdą, że długoterminowa inwestycja to inwestycja krótkoterminowa - która się nie powiodła.

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2007

Szwedzka minister sprawiedliwości, pani Beatrice Ask, jest przeciwna propozycji Komisji EU zmierzającej do ograniczenia wolności Internetu. Komisarze EU próbują narzucić krajom Unii prawo, które m.in. zmusi operatorów internetu do ujawniania danych osobowych swoich klientów na żądanie innych prywatnych firm. Prawo i procedury karne nie są objęte zobowiązaniami Szwecji wobec Unii - podkreśla pani minister w pisemnej wypowiedzi. Rząd szwedzki jest zdania, że unijna inicjatywa prawna jest nie do przyjęcia w obecnej formie - pisze Beatrice Ask.

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2007

Od przyszłego roku znacznie zostanie w Szwecji zwiększona kwota wolna od podatku. Z dotychczasowego 1000 koron rocznie aż dziesięciokrotnie powiększono kwotę, którą będzie można wypłacić komuś za usługi, bez konieczności dzielenia się z państwem. Celem jest przeciwdziałanie pracy „na czarno”. To krok w dobrym kierunku. Gdyby tak podnieść ten limit do 200-300 tys. pracę „na czarno” zlikwidowano by całkowicie.

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2007

Szwedzi kradną najwięcej spośród krajów nordyckich. Według globalnego studium przeprowadzonego przez koncern Checkpoints Systems ze szwedzkich sklepów „zniknęły” towary wartości 523 mln euro w okresie 07/2006-06/2007r. Ocenia się, że za ok. 30% kradzieży odpowiada personel. Finowie kradną za 362 mln euro, Norwedzy za 354 mln, a Duńczycy za 303. Najmniej kradną Islandczycy, bo tylko za 23 mln euro.

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2007

Zima na dobre zawitała do Sztokholmu. Kilka decymetrów śniegu spadło na wschodnim wybrzeżu Szwecji i w ciągu jednej nocy zmieniło nam totalnie krajobraz - z pięknej jesieni na bajkową zimę. Mniej bajkowo jest na drogach, gdzie nadal plusowe temperatury w południowej części kraju powodują niebezpieczne ślizgawice.

 

Szwecja, Dziennki

09.11.2007


System zabezpieczeń społecznych w Szwecji wypłaca rocznie 520 miliardów koron, 18% PNB, w ramach 60-ciu różnych zapomóg i odszkodowań. 20 miliardów wypłacanych jest bezpodstawnie. Oznacza to, że aż 55 milionów koron dziennie trafia w niewłaściwe ręce. Połowa to świadome nadużycia i oszustwa. Wynika to z raportu przedstawionego właśnie przez państwową komisję ds. błędnych wypłat. Skala nadużyć jest znacznie większa niż dotychczas przypuszczano...

   

Szwecja, Dziennki

08.11.2007


Ceny mieszkań w Sztokholmie zaczynają spadać po długim okresie wzrostu. Według statystyk raportowanych przez biura maklerskie cena za metr kwadratowy w centralnym Sztokholmie spadła w sierpniu o blisko 3% i wynosi obecnie średnio 54 126 sek za m2 (21 650 zł). Średnia cena mieszkania własnościowego w całej Szwecji wynosi obecnie 1,36 min sek podczas gdy za willę płacimy średnio 1,865 mln sek.

   

Szwecja, Dziennki

08.11.2007


Sztokholm jest jednym z najdroższych miast świata. Serwis internetowy Pricerunner dokonał rocznego porównania cen w 29 miastach. Sztokholm znalazł się na trzecim miejscu pod względem drożyzny. Jedynie Oslo i Londyn są droższe. Najtańszymi w Europie okazały się Wilno, Warszawa i Praga.

   

Szwecja, Dziennki

06.11.2007


Tematem dnia były dzisiaj czarne interesy czołowych szwedzkich polityków. Wielu wysokich polityków rządzącej koalicji, przyciskanych przez dziennikarzy, przyznało się, że zatrudniali oni „czarną siłę roboczą” - co najmniej 15 spośród 33 sekretarzy stanu pracujących w kancelarii rządu. Trzech odmówiło odpowiedzi. Bardzo niechętni do płacenia podatku są politycy największej partii koalicyjnej Moderata. Na piętnastu sekretarzy stanu tej partii aż dziesięciu przyznało się do unikania fiskusa. Najgorzej wypadli Liberałowie - na sześciu sekretarzy aż czterech przyznało się do płacenia na czarno. Pozostałych dwóch odmówiło odpowiedzi.

   

Szwecja, Dziennki

06.11.2007


Szwedzki minister do spraw rynku finansowego Mats Odell zapowiedział zaostrzenie przepisów regulujących obroty papierami wartościowymi, przed planowanym przejęciem giełdy sztokholmskiej przez amerykańską giełdę Nasdaq. Minister uważa za niedopuszczalne aby obce prawa obowiązywały na giełdzie w Sztokholmie. Takie ryzyko istnieje gdy szwedzka firma OMX, obecny właściciel sztokholmskiej giełdy, stanie się spółką zależną amerykańskiej Nasdaq.

   

Szwecja, Dziennki

05.11.2007


Nie ma szczęścia nasz pan premier Fredrik Reinfeldt do swoich współpracowników. Od powołania rządu jesienią 2006 roku trzech ministrów zmieniło pracę. Dwóch z nich z powodu ujawnienia, że zatrudniali oni ludzi „na czarno” i popełniali inne drobne przestępstwa w przeszłości. Kilku innych przyznało się do podobnych czynów, choć bez konsekwencji. W ubiegłym tygodniu cała Szwecja pasjonowała się sprawą bliskiej współpracowniczki premiera, sekretarza stanu, która podczas ostrego dyżuru, mocno podchmielona obściskiwała namiętnie znanego dziennikarza w jednej ze sztokholmskich restauracji. Prasowi fotograficy uwiecznili zaloty i po kilku dniach medialnej nagonki dziewczyna musiała odejść. Co gorsza jej następczyni niemal natychmiast przyznała się do... „czarnego” płacenia za usługi budowlane. Gorący tydzień czeka naszego premiera.

   

Szwecja, Dziennki

04.11.2007


Dzień Wszystkich Święty jest w Szwecji świętem ruchomym i przypada co roku w sobotę między 31 października, a 6 listopada. Pierwszy listopada przestał tu być oficjalnym świętem już w 1772 roku, kiedy to przeniesiono je na pierwszą niedzielę listopada. Mimo to w szwedzkim kalendarzu dzień ten zachował swoją nazwę dnia Wszystkich Świętych, pisaną najczęściej staromodnie „Allhelgonadagen”. W 1953 przeniesiono znowu to święto, tym razem na sobotę i tak jest do dziś. Mamy więc w szwedzkim kalendarzu dwa święta - jedno 1/11 jako dzień powszedni, a drugie jako oficjalne święto, w sobotę między 31/10, a 6/11, pisane „Alla Helgons dag”. Oba określenie znaczą to samo.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.