Nowinki ze Szwecji – archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Pażdziernik 2007 00197

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2007


Rząd Szwecji domaga się od niemiecko-rosyjskiej firmy Nord Stream, planującej budowę gazociągu po dnie Bałtyku, przedstawienia alternatywnych tras. Jest to pierwsza oficjalna wypowiedź rządu w kwestii merytorycznej dotyczącej tej sprawy. W dzisiejszym oświadczeniu szwedzkiego ministerstwa środowiska naturalnego czytamy m.in.: „Z informacji jakie Nord Stream dotychczas przedstawił wynika, że wybrana trasa gazociągu, w szwedzkiej strefie ekonomiczną na Bałtyku oraz w pobliżu Gotlandii, przebiega przez klika ekologicznie problematycznych i ryzykownych obszarów. Dotyczy to między innymi obszarów zakwalifikowanych jako wartych szczególnej ochrony w ramach Natura 2000, a także pól minowych oraz miejsc gdzie jest zatopiona broń chemiczna.” Z tekstu oświadczenia wynika, że rządowi chodzi jedynie o inne trasy na Bałtyku, a nie - jak domaga się Polska i kraje bałtyckie - drogę lądową. Każdy jednak kijek wepchnięty w szprychy paktu Putin-Schröder jest mile widziany. Na temat gazociągu pisaliśmy wcześniej...

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2007


W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość napadów i pobić na ulicach szwedzkich miast. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w statystykach państwowych organów do zapobiegania przestępczości. Dopiero analiza przeprowadzona w kilku większych szpitalach kraju naświetla ten problem. Olof Bylund, naukowiec uniwersyteckiego szpitala Norlandii ocenia, że nastąpił aż 25% wzrost tego typu przestępczości w ostatnich latach. Niewielu jednak poszkodowanych, trafiających na pogotowie jest gotowych zgłosić fakt pobicia na policję, co ma wpływ na statystykę.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2007


Skandynawskie linie lotnicze SAS zdecydowały dzisiaj o cafikowitym wycofaniu z ruchu wszystkich samolotów typu Dash 8 Q400. Samoloty kanadyjskiej firmy Bombardier ulegały ostatnio wielu poważnym incydentom, spowodowanym głównie wadliwą konstrukcją podwozia (zob. 19.09.2007). Dzisiaj o godz. 15, po kryzysowej naradzie zarządu, podjęto drastyczną decyzję o wycofaniu całej flotylli 27 samolotów tego typu. Decyzja SASu jest unikalna w historii szwedzkiego lotnictwa i będzie bardzo kosztowna. Większość komentatorów ocenia jednak decyzję jako słuszną.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2007


Pływający pod cypryjską banderą polski prom towarowy Gallileusz, należący do linii żeglugowych Euroafrica, uległ kolizji w Szwecji. W piątek wieczorem, wpływając do portu Trelleborg polski statek „otarł się” o niemiecki prom pasażerski TT-line, Nils Dacke, zacumowany w porcie. Zderzenie nie spowodowało dużych uszkodzeń. Nie ucierpiał też nikt z pasażerów i załóg statków. Szwedzka policja podejrzewa, że kapitan Gallileusza był pijany.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2007


Cała Szwecja przejmowała się szczerze losem łosia, który w czwartek wpadł do pustego basenu przydomowego w miejscowości Johansfors w województwie Halland. Pierwszym pomysłem właściciela basenu była strzelba. Jednak w sprawę zaangażowały się służby ratownicze, policja i sąsiedzi, a poprzez media cały naród. Po dwóch dniach udało się wyciągnąć łosia z basenu, usypiając go uprzednio. Po odzyskaniu jako takiej przytomności podreptał on do lasu, ku uciesze całego kraju. Jak długo potrwa radość nie wiadomo. W Szwecji trwa właśnie sezon polowania na łosie.

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2007


Szwedzki minister rolnictwa Eskil Erlandsson po wczorajszym unijnym spotkaniu, wyraził zadowolenie, że UE podda polskie rybołówstwo jeszcze ostrzejszej kontroli w przyszłym roku. Radość ministra wynika ponoć z miłości do dorsza. Rybie afekty nie przeszkadzają mu jednak zadbać o to by w Szwecji kontrola rybaków praktycznie nie istniała oraz fałszować raporty o szwedzkich połowach. Niedawno twierdził on też w programie telewizyjnym Agenda, że Szwecja, która wspólnie z Danią wyłowiła już prawie całkowicie dorsza w cieśnie Kattegat, nie może przestać tam łowić, bo jej... Unia nie pozwala! Albo Erlandsson kłamie, albo Unia jest rasistowska i dyskryminuje Polaków – tylko wybierać.

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2007

Po ostatnich spadkach giełda sztokholmska OMX wróciła do poziomu z przełomu roku. Dzisiaj jednak dzień skończył się optymistycznym +2,47%.

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2007


Szef międzynarodowej firmy bukmacherskiej Unibet, Szwed Petter Nylander, został zatrzymany przez władze holenderskie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Przyczyną są oskarżenia wysuwane przez Francję, że Unibet naruszył francuski monopol państwowy. Francja, podobnie jak Szwecja, zachowuje monopol państwowy na gry hazardowe, wbrew prawu unijnemu. Na ulicach Paryża, ani też Sztokholmu, nie widać jednak jak dotąd unijnych czołgów. Unibet domaga się natychmiastowego zwolnienia swojego szefa.

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2007


Wiele szwedzkich mediów ze złośliwą satysfakcją komentuje wynik polskich wyborów. Komentatorzy zwracają uwagę, że bardzo zadowolone z odsunięcia od władzy w Polsce formacji patriotycznej są Niemcy i unijni biurokraci.

 

Szwecja, Dziennki

22.10.2007

Wszystkim Polakom składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu przegranych wyborów do sejmu.

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2007


Kilka godzin niepewności przeżyli pasażerowie promu M/S Polonia odpływającego z Ystad do Świnoujścia w sobotę wieczorem. Tuż przed odpłynięciem odkryto na jednym z mostków, wysoko na statku, samotną torbę. Gdy nikt nie przyznawał się do jej własności wezwano policyjnych techników bombowych. Po kilku godzinach pracy policja zdemaskowała... wódkę i kiełbasę jako niegroźną zawartość torby i prom mógł wyruszyć w morze.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2007


Szwedzkie firmy zaczynają przegrywać globalną walkę o rynki inwestycyjne. Blisko połowa globalnej produkcji odbywa się na nowych, wschodzących rynkach. Mimo to szwedzki handel z tymi krajami jest minimalny. W krajach takich jak Polska, Łotwa czy Bułgaria udział szwedzkich inwestycji uległ nawet zmniejszeniu od 2001 r. Wynika to z nowego raportu Swedfund, szwedzkiej państwowej firmy inwestycyjnej.

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2007


Czarny dzień na sztokholmskiej giełdzie. Index spadł o ponad 3%. Obniżenie prognoz zysku Ericssona spowodowała prawdziwą katastrofę - akcje telekomunikacyjnego olbrzyma spadły o blisko 24%! W ciągu kilku godzin akcjonariusze stracili ponad 100 miliardów koron, czyli około 40 miliardów złotych. Carl-Henric Svanberg, szef Ericssoa i posiadacz 16 mln akcji swojej firmy, stracił dzisiaj ponad 100 mln koron. To całkiem niezły powód by zakasać rękawy i poprawić ekonomię przedsiębiorstwa. Oczywiście są to straty teoretyczne. Wystarczy nie sprzedawać swoich akcji właśnie teraz i liczyć na ponowny wzrost ich wartości. Wielu mniejszych prywatnych inwestorów korzysta z okazji i kupuje teraz tanie akcje Ericssona.

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2007


Pozytywne wieści dla szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego nadeszły z Tajlandii. Rząd tego kraju postanowił zakupić 12 samolotów bojowych typu Jas 39 Gripen. Głównym konkurentem Gripena były amerykańskie F-16. Według agencji Reuters Tajlandczycy woleli właściwie F-16, jednak amerykańskie prawo nie pozwala na eksport broni do krajów, w których rządy przejęto w wyniku przewrotu.

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2007


Akademia Szwedzka przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii trzem ekonomistom amerykańskim. Nagrodę otrzymali: Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin, Roger B. Myerson. Pierwszy z nich to absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Uzasadnienie komitetu przyznającego nagrodę brzmi: „for having laid the foundations of mechanism design theory”, czyli stworzenia podwalin teorii mechanizmów alokacyjnych. Teoria ta pozwala odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle. Twórcą teorii jest dziś 90-letni Leonid Hurwicz. Jego pracę rozwinęli pozostali dwaj nobliści. Są to ostatnie nagrody im. Alfreda Nobla, przyznane w tym roku.

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2007


Już wkrótce wybory do sejmu w Polsce. Spodziewany jest w nich udział wieli Polakow mieszkających za granicą. Oto parę refleksji na temat wyborów oraz sytuacji politycznej w Polsce, widzianej ze szwedzkiej perspektywy  

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2007


W Szwecji trwa okres przyznawania Nagrody Nobla. Przyznano już nagrodę w dziedzinie medycyny () oraz fizyki (). Dziś poznamy kolejnych noblistów, tym razem w dziedzinie chemii, a jutro w przyznana zostanie literacka Nagroda Nobla. (~)

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2007Cała Szwecja przeżywa głęboką traumę po tragicznej śmierci 16-letniego chłopaka, zamordowanego przez pięciu kolegów, rówieśników. Śmiertelne pobicie miało miejsce w sobotnią noc w jednej z centralnych dzielnic Sztokholmu, przed szkołą, w której wszyscy razem bawili się na szkolnej zabawie. Przyczyny morderczej napaści nie są nadal znane.

 

Szwecja, Dziennki

08.10.2007Transparency International, organizacja badająca korupcję w świecie, krytykuje Szwecję za zbyt słabą walkę z tym szkodliwym zjawiskiem. W niektórych przypadkach Szwecja ustępuje pod tym względem miejsca Argentynie czy Bułgarii. TI wskazuje również na to, że brak tutaj odpowiednio silnej jednostki do zwalczania korupcji. Całe siły szwedzkiej krajowej jednostki to pięciu prokuratorów i dwóch śledczych. Może szansa dla Polski by sprzedać Szwedom licencję na CBA?

 

Szwecja, Dziennki

05.10.2007W ciągu ostatnich 15 lat ilość łóżek szpitalnych w Szwecji zmniejszyła się o połowę. Ze swoimi 2,2 łóżkami na tysiąc mieszkańców jest ona na ostatnim miejscu w Europie wśród krajów OECD. Wskazują na to statystyki tej organizacji. Najlepiej pod tym względem wypadają Niemcy (6,4), Austria (6,1) i Polska (4,7), która zajmuje trzecie miejsce.

 

Szwecja, Dziennki

03.10.2007Uniwersytet Sztokholmski stworzy specjalny fakultet dla szwedzkiej księniczki Madeleine. Księżniczka chce studiować psychologię dzieci i młodzieży, a na SU (Stockholms Universitet), takiego przedmiotu nie ma. Na pytanie dworu władze uniwersytetu postanowiły jednak go stworzyć - jednorazowo. Na ten przedmiot przyjętych zostanie tylko pięciu, specjalnie dobranych studentów.

 

Szwecja, Dziennki

02.10.2007Wiele niepełnosprawnych osób w Gävle zostało wczoraj bez opieki po udanym zamachu tamtejszych ekoterrorystów na samochody Służby Pomocniczej. Terroryści spuścili powietrze w oponach samochodów. Trudno powiedzieć, czy dla pozbawionych opieki cierpiących pocieszeniem było, że z opon samochodów uwolniono świeże powietrze.

 

Szwecja, Dziennki

02.10.2007Dziewięć dużych szwedzkich przedsiębiorstw ukrywa swoje dane o wyziewach dwutlenku węgla. Są to Axfood, Husqvarna, Kungsleden, Lundin Petroleum, Nordea Bank, Securitas, SSAB, Transatlantic oraz Vostok Nafta. Tak twierdzi Nie odpowiedziały one na zapytanie Carbon Disclosure Project (CDP), organizacji która corocznie monitoruje poziom wyziewów, aby umożliwić inwestorom stawianie na bardziej ekologiczne firmy. Na pytanie CDP odpowiedziało w tym roku 67% nordyckich przedsiębiorstw.

 

Szwecja, Dziennki

01.10.2007Personel zadłużonego szpitala w Blekinge, w południowej Szwecji, robi wszystko by zmniejszyć wydatki placówki, donosi lokalna gazeta. Pielęgniarki i pielęgniarze z pogotowia sami dokonują drobnych napraw sprzętu, np. noszy, czy też wymieniają żarówki w samochodach. Poszwy i prześcieradła do szpitalnych łóżek, gdzie śpią podczas dyżurów, zakupili za własne pieniądze i sami je piorą w garażu. W ten sposób szpital zaoszczędził 300-400 tysięcy koron rocznie tylko na kosztach pralni. Wszystko to z własnej inicjatywy personelu... I jakoś nikomu nie przyszło do głowy strajkować.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.