Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Wrzesień 2007 00015

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2007Szwecja jest niemal najgorsza w zwalczaniu nielegalnego rybołówstwa. Tylko Malta jest bardziej tolerancyjna dla swoich rybaków. Wynika to z nowego komisji UE. Wykrywalność wykroczeń jest w Szwecji bardzo niska i zaledwie 8% rybaków przyłapanych na kłusownictwie ponosi jakieś konsekwencje. Również kary są tu znacznie łagodniejsze niż w większości innych krajów. Kara pieniężna wynosi zaledwie 40% europejskiej średniej.

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2007W programie szwedzkiej telewizji Argument () szwedzki minister rolnictwa Eskil Erlandsson (c) nazwał polskich rybaków złodziejami mówiąc o „polskim złodziejskim rybołówstwie”. Program nadany 27 września był na temat znikających ponoć zasobów dorsza w Bałtyku. Jak wiadomo Unia prowadzi akcję zmierzającą do likwidacji polskiej floty rybackiej, używając argumentu o konieczności ochrony dorsza. Polscy rybacy udowadniają, że dane, którymi posługuje się UE są nieprawdziwe, a represje są wymierzone wyłącznie w Polaków. Oskarżanie kogoś o złodziejstwo musi opierać się na przekonywujących dowodach lub być karane. Warto zapytać pana ministra o te dowody. Można to zrobić tutaj:

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2007Walka o OMX, operatora nordyckich giełd papierów wartościowych, nie została jeszcze zakończona, jak to informowaliśmy 19/09 za szwedzkimi mediami. Trwają targi o szwedzką firmę. Główni spekulanci to amerykański Nasdaq oraz giełda Dubaju, ale w grze bierze również udział QIA - giełda Kataru. Szwedzka Inspekcja Finansowa zatwierdziła dzisiaj Nasdaq jako właściciela „kwalifikowanego pakietu akcji”. Według szwedzkiego prawa IF decyduje o możliwości zakupu akcji powyżej 50% przez określonego nabywcę. W ten sposób państwo szwedzkie zachowuje kontrolę nad możliwością przejęcia szwedzkich firm przez obce interesy.

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2007Odpowiedź szwedzkiego ministra obrony na pytanie riksdagu została ocenzurowana. Mikael Odenberg relacjonował sprawę niemiecko-rosyjskiego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego. Wskazywał on na zagrożenia nie tylko ekologiczne ale również związane ze wzmożoną rosyjską aktywnością militarną na Bałtyku. Jednak gdy tekst jego wypowiedzi przeszedł przez cenzurę kancelarii rady ministrów, ta część wypowiedzi zniknęła - donosi agencja TT. Potwierdzało by to opinię, że obecny rząd jest bardziej przychylny realizacji paktu Putin-Schröder. Odenberg podał się niedawno do dymisji.

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2007W Sztokholmie powstanie nowa atrakcja turystyczna. Na szczyt ogromnej kopuły hali widowiskowej Globen, najbardziej charakterystycznej, nowoczesnej budowli w Sztokholmie, będzie można wjechać windą i podziwiać pełną panoramę Sztokholmu, 360 stopni. Dwie przezroczyste windy będą podobnie jak Globen w kształcie kuli. Urządzenie ma być gotowe do lutego 2009, Kiedy to Globen obchodzi swoje 20-lecie. A ma to wyglądać tak...

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2007Według doniesień prasowych zapadła decyzja w sprawie szwedzkiego OMX, właściciela giełd papierów wartościowych w krajach nordyckich i nadbałtyckich. O pakiet większościowy walczyły amerykański Nasdaq i giełda w Dubaju. Ostatecznie wypracowano kompromis, polegający na tym, że to Nasdaq ostatecznie przejmie OMX, ale Dubaj otrzyma znaczący wpływ na połączone giełdy Nasdaq i OMX. Warto przypomnieć, że na początku roku OMX wyrażał zainteresowanie giełdą warszawską. (~)

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2007Szwedzkie linie lotnicze SAS Sverge są zmuszone odwołać dzisiaj 37 lotów z powodu problemów technicznych samolotów typu Dash 8-Q400 kanadyjskiej firmy Bombardier. 17 lotów odwołano już wczoraj. Podczas lądowania załamało się niedawno podwozie w dwóch takich samolotach. Przyczyną okazała się zardzewiała śruba. Podobną wadę wykryto w wielu innych samolotach tego typu. Cała flotylla zostanie teraz poddana szczegółowemu przeglądowi.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2007Po letniej przerwie rozpoczął dziś pracę szwedzki sejm - riksdag. Uroczystego otwarcia prac sejmu w roku 2007/2008 dokonał król Karol Gustaw XVI. Premier Fredik Reinfeldt wygłosił mowę inauguracyjną, w której nakreślił główne zadania rządu na obecną kadencję. Premier zapowiedział dalsze rozszerzenie ulg podatkowych dla pracodawców zatrudniających długotrwałych bezrobotnych, likwidację podatku od nieruchomości, poprawę systemu opieki nad starszymi, subwencjonowanie kosztów leczenia zębów oraz dalsze zmniejszenie podatkowego obciążenia usług przydomowych. Premier zapewnił, że cel jednoprocentowej oszczędności w finansach publicznych zostanie osiągnięty i zadłużenie państwa zostanie zmniejszone.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2007Również w Szwecji przywiązuje się sporo uwagi do zwalczania korupcji. Już kilka lat temu wykryto tutaj łapówkarski proceder w Systembolaget - państwowym monopolu alkoholowym, którego szefową jest żona byłego premiera, socjaldemokraty Görana Perssona. Wczoraj w Sztokholmie rozpoczął się kolejny proces. Oskarżonych o przyjmowanie łapówek od dostawców jest tym razem 22 kierowników sklepów monopolowych. Czterech przyznało się już do winy. Podobno bez bicia.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2007Na szwedzkie drogi wyjechały wczoraj pierwsze w tym roku pługi śnieżne. Kilkucentymetrowa pokrywa śniegu pokryła niektóre regiony północnej Szwecji, a nawet tak daleko na południe jak Dalarna. O tej porze nikt jeszcze nie zakłada tutaj zimowych opon, więc niespodziewany kaprys zimy sprawił dużo kłopotów kierowcom.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2007Wzrasta ilość kradzieży w szwedzkich sklepach. Tylko w ciągu ubiegłego roku skradziono tutaj produktów o wartości 9 miliardów koron! Oznacza to przyrost o trzy miliardy w ciągu dziesięciu lat. Do najczęściej kradzionych należą: mięso, kawa, artykuły higieniczne, słodycze i baterie.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2007Od pewnego czasu trwa w Szwecji wojna religijna. Prowincjonalna gazetka Nerikes Allehanda pozazdrościła sukcesów jakie dwa lata temu odniosła duńska gazeta Jyllands-Posten publikując karykatury muzułmańskiego świętego i postanowiła również zdobyć światową sławę tą drogą. Allehanda opublikowała rysunek przedstawiający Mahometa jako tzw. psa rondelowego. Ten ostatni to nowe zjawisko w Szwecji - anonimowi twórcy wystawiają swoje dzieło, najczęściej psa, na trawniczkach ulicznych rondeli. No i udało się - sukces gazety i autora rysunku, Larsa Vilksa, jest ogromny. Migiem stali się oni sławni na cały świat. Nie wiadomo tylko jak długo będą się mogli cieszyć z tej sławy. Al-Qaida wyznaczyła sutą nagrodę za głowę tak rysownika jak i szefostwa gazety.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2007Nareszcie wróciła jesień i nie musimy się już stresować koniecznością jak najlepszego wykorzystywania lata. Temperatura spada do przyzwoitych 10 stopni, za oknem wietrznie, mokro i coraz ciemniej. Koniec z terrorem spacerów, przebywania na świeżym powietrzu i drogich podróży. Teraz już spokojnie można przykręcić żaluzje, usiąść przy komputerze i napisać dwa słowa dla Szwecja.net.

 
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.