Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Czerwiec-sierpień 2007 00015

 

Szwecja, Dziennki

lato 2007W okresie letnim Nowinki ze Szwecji nie będą publikowane każdego dnia. Do codzienności wrócimy po wakacjach. Turystów, odwiedzających Skandynawię zapraszamy do nadsyłania relacji z podróży. Najciekawsze prace są publikowane i co roku przydzielamy atrakcyjne nagrody.

 
 

* * *

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2007Polskie geny ratują szwedzkie bociany. W 1979 roku bociany zniknęły całkowicie ze Szwecji. W 10 lat później powstał projekt, którego celem było odtworzenie bocianiej populacji. Przed kilku laty sprowadzono do Skanii bociany z Polski gdyż miały one lepszy profil genetyczny i były znacznie silniejsze. Bocianie panie znoszą więcej jaj co zapewnia stabilny przyrost naturalny gatunku. Czy powrót bocianów do Szwecji ma również wpływ na coraz większy przyrost jej ludności - naukowcy nie wyjaśniają.

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2007Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt jest zadowolony z rezultatu szczytu EU. Zamiast spędzać midsommar - szwedzkie święto lata - na ucztowaniu wśród uroczych wysepek sztokholmskich szkierów wolał on przekonywać w Brukseli Polskę, Anglię i innych, że choćby pozory demokracji to zbędny luksus w Eurosojuzie. Szwecja popierała jak zwykle stanowisko Niemiec i starała się by odrzucony przed dwu laty w referendach Francji i Holandii tekst konstytucji EU przemycić obecnie pod kamuflażem innej nazwy. W ten sposób unijni biurokraci będą już mogli robić sobie co chcą, bez pytania o zgodę swoich obywateli. Pewnie dlatego o szczycie pisze się tutaj mało. Szwedzi są już i tak wystarczająco eurokrytyczni by przypominanie im o wkraczaniu w kolejną fazę utraty niepodległości mogło należeć do ulubionych zajęć tutejszych internacjonałów.

O roli Polski podczas szczytu pisze się bez emocji, a nawet z pewnym uznaniem. Podkreśla się, że Polska uzyskała dodatkowe pięć lat korzystnego systemu podziału głosów oraz zapis o solidarnej polityce energetycznej UE.

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2007Podczas obecnego weekendu obchodzimy w Szwecji Midsommar - inaugurację lata, najbardziej szwedzkie ze szwedzkich świąt. Wywodzące się jeszcze z tradycji pogańskiej święto płodności jest obchodzone również w innych krajach skandynawskich. Rozbawieni Szwedzi, tańczą całymi rodzinami wokół ukwieconego pala, udając żabki, świńki i inne pocieszne stworzonka. Noce są teraz krótkie i jasne, przepojone magią, alkoholem oraz... testowaniem płodności.

 
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.