Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Kwiecień 2007 00179

 
 

Szwecja, poniedziałek, 30.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI obchodzi dziś 61 urodziny. Od rana trwały parady gwardii królewskiej w takt marszowej muzyki. Na zakończenie ceremonii król przyjmował życzenia i kwiaty od oczekujących w długiej kolejce dzieci.

 

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji zbliża się termin składania oświadczeń podatkowych, który tutaj przypada na drugiego maja. Coraz więcej osób składa deklaracje przez internet lub nawet SMS. W ubiegłym roku internetowe deklaracje złożyło ponad 2,6 miliona osób. Z zazdrością jednak spoglądamy na Polskę, gdzie oświadczeń nie trzeba składać wcale. Wystarczy powiedzieć, że narusza to naszą godność...

 

Szwecja, Dziennki

 

Dziś, w przeddzień dnia Świętej Walpurgii (Valborg) Szwedzi rozpalają wielkie ogniska i ucztują. Wieczory przy ognisku kończą się na ogół powszechnym pijaństwem i rozróbą. W taki oto sposób Szwedzi czczą pamięć angielskiej księżniczki, późniejszej zakonnicy i świętej, która skutecznie ponoć chroni nas przed mocą czarownic i innych złych duchów.

 
 

Szwecja, piątek, 27.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Od 1 maja 2007 Szwecja otwiera swój rynek transportu samochodowego dla polskich firm. Taką decyzję podjął wczoraj szwedzki rząd mimo protestów związków zawodowych i branży transportowej. Polskie firmy transportowe będą więc mogły swobodnie konkurować ze szwedzkimi również na rynku wewnętrznym. Jednocześnie polski rynek zostaje również otwarty dla szwedzkich firm transportowych. Jednocześnie „okres przejściowy” przedłużono Węgrom do 1 maja 2009, a z krajami bałtyckimi, Czechami i Słowacją prowadzone są rozmowy, których celem jest wzajemne otwarcie rynków przed majem 2008.

 
 

Szwecja, czwartek, 26.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja jest na ostatnim miejscu w dziedzinie wykorzystania kompetencji starszych pracowników. Wskazuje na to analiza przeprowadzona przez rekrutacyjną firmę Manpower i obejmująca 28 tys. pracodawców w 25 krajach. Tylko 4% szwedzkich przedsiębiorstw ma opracowaną strategię naboru starszych pracowników i tylko 8% plan zatrzymania ich w przedsiębiorstwie. Globalna średnia w tej dziedzinie wynosi odpowiednio 14 i 21%. Najlepsza pod tym względem jest Japonia gdzie aż 80% przedsiębiorstw posiada konkretną strategię dla starszych pracowników.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki Urząd Ochrony Przyrody proponuje utworzenie 13-stu nowych parków narodowych oraz rozszerzenia siedmiu z 28 obecnych. Wśród proponowanych są na północy masyw Kebnekaise, najwyższa góra w Szwecji, na południu wyspy jeziora Åsnen w pobliżu Växsjö oraz w środkowej Szwecji Långvikskär - część sztokholmskich szkierów. Jeżeli plany zostaną zrealizowane, udział terenów chronionych w całym obszarze kraju zwiększy się o 0,5%, i osiągnie 11,5%.

 

Szwecja, Dziennki

 

Najlepsze laptopy produkuje firma Apple. Taką Amerykę odkrył szwedzki niezależny instytut badawczy SP. Testom poddano 9 laptopów różnych firm. Oprócz standardowych parametrów oceniano również te cechy, których klient nie może sprawdzić przed kupnem komputera, np. rzeczywistą wytrzymałość baterii, obraz monitora na słońcu, a przede wszystkim odporność laptopa na... uderzenia. Bezkonkurencyjne zwycięstwo odniósł MacBook firmy Apple. Możemy tylko potwierdzić. Cała Szwecja.net spoczywa na takim właśnie laptopie, który to od czasu do czasu zatacza paradny łuk i z całą mocą wali o podłogę. No i co? - Szwecja ani drgnęła!

 
 

Szwecja, środa, 25.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Terroryści atakują Sztokholm! Spokojnie - to tylko ćwiczenia. Cztery tysiące osób bierze udział w odbywających się właśnie ćwiczeniach sprawności administracji państwowej i służb ratunkowych w sytuacjach kryzysowych. Chodzi o sprawdzenie jak funkcjonuje współpraca różnych urzędów i organizacji w warunkach katastrofy. Z administracji rządowej w ćwiczeniach zaangażowanych jest aż 500 osób, w tym 17 ministrów i 27 sekretarzy stanu. Są to największe tego typu ćwiczenia jakie kiedykolwiek przeprowadzano w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

 

Lars Leijonborg, szef szwedzkich Liberałów (fp) zapowiedział swoją rezygnację. Zdecydował się na to, gdy oddział sztokholmski partii przyłączył się do żądań zmiany kierownictwa, wysuwanych wcześniej przez pomniejsze dystrykty. Główną przyczyną było niezadowolenie z wyników ostatnich wyborów. Liberałowie wchodzą wprawdzie w skład 4-partjnej, zwycięskiej koalicji rządowej jednak poparcie wyborców dla ich partii zmalało dramatycznie. Leijonborg był szefem partii przez ostatnie 10 lat. Nowy lider zostanie wybrany podczas jesiennego kongresu partii.

 

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji rośnie zainteresowanie zakładaniem prywatnych szkół, niezależnych od władz regionalnych. Ilość podań wzrosła w tym roku aż o 54% w stosunku do roku ubiegłego. Zdecydowana większość inicjatyw dotyczy szkół średnich. Szkoły prywatne mają pewną swobodę w doborze profilu dydaktycznego, ale są zmuszone do realizacji państwowego planu nauczania.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 16.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Tematem dnia jest w Szwecji wiosenna propozycja budżetu przedłożona dzisiaj sejmowi przez ministra finansów Andersa Borga (m). Rozwój przedsiębiorczości, walka z bezrobociem i zwiększenie stopnia zatrudnienia, to główne cele pierwszego wiosennego budżetu centroprawicy. Pozytywna koniunktura pozwala na obniżkę podatków i zmniejszenie zadłużenia państwa. Borg przewiduje, że do roku 2010 liczba bezrobotnych spadnie o 100 tys. osób. - To dwa razy tyle co Socjaldemokraci osiągnęli przez 12 lat - podkreśla minister finansów. Ci ostatni krytykują oczywiście budżet i twierdzą, że dynamiczny rozwój szwedzkiej gospodarki, to zasługa krasnoludków, a nie rządu.

 

Szwecja, Dziennki

 

Sztokholmska giełda pobiła dzisiaj rekord z 5 marca 2000. O godzinie 9:15 główny indeks wynosił 413,83, czyli o 0,11 punktów więcej niż rekord z przed siedmiu lat. Najniższe notowanie sztokholmskiej giełdy w tym okresie przypada na 9.10.2002 roku i wynosiło 126,4. Wartość akcji w 2007 roku wzrosła tutaj o 10,2%.

 

Szwecja, Dziennki

 

Zachęcone pierwszym prawdziwie wiosennym weekendem w Szwecji co bardziej niecierpliwe drzewa rozwijają pierwsze pączki liści. W wielu miejscach kraju temperatura przekroczyła 20°C. Nieśmiała zieleń sympatycznie urozmaica panoramę Sztokholmu, który ponownie zacznie tonąć w zieleni. Reszta tygodnia ma być chłodniejsza jednak i tak wyraźnie idzie wiosna.

 
 

Szwecja, czwartek, 12.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Profesor Per Jensen ze szwedzkiego uniwersytetu w Linköping podważa teorię Darwina o dziedziczności i doborze naturalnym. Badając drób Jensen wykazał, że kod genetyczny kurczaków został zmodyfikowany o pewne cech rodziców, mimo że hodowano je w identycznych warunkach jak grupę kontrolną. Według profesora Jensena oznacza to potrzebę rewizji darwinowskiego twierdzenia, że wyuczone zachowania nie mogą być dziedziczone.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki rząd przeznaczy miliard koron na poprawę gotowości kraju na wypadek pandemii - epidemii światowej. - Wiemy, że zostaniemy dotknięci pandemią, nie wiemy tylko kiedy - mówi minister zdrowia Maria Larsson (kd) w wywiadzie dla czasopisma Dagens Medicin. Fundusze zostaną uruchomione w latach 2008-10 i przeznaczone w razie potrzeby na własną produkcję lub import szczepionek.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wygląda na to, że zima w końcu ustępuje i odchodzi tam gdzie jej miejsce - na zimowisko. Weekend zapowiada się w Szwecji słonecznie i ciepło. Po raz pierwszy tego roku będziemy gościli w naszym kraju całe 20°C, a może i więcej.

 
 

Szwecja, środa, 11.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wielkanoc minęła w Szwecji raczej w zimowej atmosferze. Tych, którzy wybrali się na północ śnieżne sztormy dopadły już w czwartek, a mieszkańców południowej Szwecji zasypało w ostatnie dni Świąt. Szwecja.net natomiast zasypana była przez cały tydzień, za co serdecznie przepraszamy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka policja zamierza zintensyfikować poszukiwania zbrodniarzy wojennych przebywających na terenie kraju. Do ścigania około tysiąca zbrodniarzy przeznaczonych jest czterech policjantów. Mają oni koncentrować się na przestępcach z Afganistanu i Iraku. Temat stał się aktualny po niedawnym aresztowaniu w Finlandii 55-letniego mężczyznę z Rwandy, pod zarzutem organizowania masowych mordów w 1994. Do Finlandii przybył on w 2003 roku i pracował tam jako pastor protestanckiego kościoła.

 
 

Szwecja, wtorek, 3.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Na głównej ulicy pewnej osady pod miastem Norrköping w środkowej Szwecji odkryto nagle niebezpiecznych uciekinierów. Dwóch niespełna 2-letnich chłopców wymknęło się z przedszkola i wybrało się na samodzielne zwiedzanie świata. Na ruchliwej ulicy zauważył ich znajomy. Zaalarmował on rodziców, a ci przedszkole, które... nie miało o pojęcia o zniknięciu podopiecznych. Sprawą zajmuje się policja - sprawą przedszkola oczywiście.

 

Szwecja, Dziennki

 

Po kilku dniach niemal letnich temperatur w Szwecji czeka nas znaczne ochłodzenie, deszcze i śniegi. Wielkanocny weekend zapowiada się... kwietniowo - trochę zimy, trochę lata - wszystko w zależności od tego, na którym czubku naszego długiego kraju spędza się święta.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 2.04.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Już w czerwcu tego roku uruchomiona zostanie nowa linia promowa między największymi szwedzkimi wyspami Gotlandią i Olandią. W okresie letnim, do 10 sierpnia, nowoczesny prom będzie kursował raz dziennie w obu kierunkach. Na pokład będzie on zabierał 700 pasażerów i 150 samochodów. Nowa linia ma wspomagać rozwój turystyki na obu wyspach i jest wspólnym przedsięwzięciem armatora Rederi AB Gotland oraz władz lokalnych Olandii.

 
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.