Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Marzec 2007 00225

 
 

Szwecja, sobota, 31.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka partia ludowa Center (c) nie wyklucza rozbudowy elektrowni atomowych w Szwecji po roku 2010. Przez wiele lat Center było przeciwnikiem energii atomowej i domagało się likwidacji obecnych elektrowni. Jednak pod rządami Maud Olofsson, jednocześnie obecnej minister przemysłu, partia stała się bardziej przyjazna technologiom atomowym. W podobnym kierunku ewoluują również Chrześcijańscy Demokraci (kd).

 

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji panuje ostatnio moda na amnestie. Niedawno ogłoszono tu amnestię umożliwiającą bezkarne oddanie nielegalnie posiadanej broni palnej. Teraz, zachęceni przykładem urzędnicy województwa Kalmar, zastanawiają się nad wprowadzeniem amnestii... majtkowej. Otóż wszyscy pacjenci szpitali, którzy „zapomnieli” oddać państwowe majtki wychodząc do domu, będą mogli to zrobić bez obawy o surowe kary. Jak się okazuje problem jest nie bagatelny. Na 7,5 tysiąca szpitalnych majtek zniknęło aż 5,8 tysiąca, o wartości 145 tys. koron.

 
 

Szwecja, piątek, 30.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Od 1 kwietnia wprowadzona zostaje drastyczna podwyżka biletów komunikacji miejskiej w Sztokholmie (). Wprowadzone zostają z powrotem różne strefy, tak by nigdy nie było dokładnie wiadomo jaki bilet należy kupić. Ponadto nie będzie już można kupić biletu bezpośrednio w autobusie, a tylko w kioskach i automatach. SL (firma komunikacyjna) tłumaczy to potrzebą zapewnienia kierowcom bezpieczeństwa. Aż strach przypomnieć, że jazda samochodem też jest niebezpieczna.

 
 

Szwecja, czwartek, 29.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja została ostro skrytykowana przez ONZ za łamanie praw człowieka. Chodzi o odmawianie pomocy lekarskiej osobom przebywającym nielegalnie w Szwecji. Dziennik Svenska Dagbladet opisuje tragiczną sytuacje Sary, uciekinierki z Azerbejdżanu, która nie może dostać pomocy medycznej mimo, że jest w ciąży. Sara otrzymała odmowę azylu i teraz wegetuje gdzieś w Sztokholmie, nocując po klatkach schodowych, pozbawiona wszelkich praw. Według tutejszego „prawa” szpitale nie mogą udzielać jej pomocy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Znana z tanich wycieczek czarterowych szwedzka firma Fritidsresor lansuje nowy sposób podróżowania - charter kolejowy zamiast lotniczego. Już w tym roku turyści będą mogli wybrać się z Malmö do Verony lub nad jezioro Garda we Włoszech wynajętym pociągiem. Podróż będzie trwała blisko dobę. Jeżeli zainteresowanie kolejowym czarterem będzie wystarczające, uruchamiane będą kolejne trasy.

 
 

Szwecja, środa, 28.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Rządowa koalicja w Szwecji zapowiadziała likwidację podatku od majątku już w tym roku. Dzisiaj majątek wyższy od 1,5 mln koron na osobę jest powtórnie opodatkowany. Powoduje to odpływ kapitału ze Szwecji oraz „ucieczkę” bogatych obywateli. Likwidacja tego nazbyt pazernego podatku ma spowodować napływ kapitału inwestycyjnego do Szwecji. W ferworze entuzjazmu media zaczynają nazywać Szwecję „podatkowym rajem” oraz cytują bogatych Norwegów, wykazujących zainteresowanie inwestowaniem we wschodniej Europie.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja znowu w czołówce najbardzie skomputeryzowanych krajów świata. Według najnowszego raportu World Economic Forum Szwecja zajmuje drugie miesce, wśród 122 badanych krajów. Na pierwszym miejscu ligi IT jest Dania. Wszystkie kraje skandynawskie, łącznie z Islandią, znalazły się w pierwszej dziesiątce. Polska jest na 58 pozycji. Jak się weżmiemy w garść, to za parę lat dogonimy Rumunię, pozycja 55.

 

Szwecja, Dziennki

 

CSN - szwedzka instytucja udzielająca pożyczek na studia, nie może ściągnąć długów w wysokości 3,3 miliarda koron. Tyle są winni byli studenci, którzy przenieśli się za granicę i nie przekazali CSN swojego nowego adresu. Nie wiadomo wówczas gdzie wysyłać wezwania do zapłaty. Długi zostaną anulowane po ukończeniu przez „studenta” 68 roku życia.

 
 

Szwecja, wtorek, 27.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Sześciomiliardowa inwestycja ma rozbudować park elektrowni wiatrowych w szwedzkich... lasach. Takie plany ma firma Stena renewable energy we współpracy z koncernem Skogssällskapet (Towarzystwo Leśne). W ciągu pięciu lat ma powstać 200 nowych elektrowni o łącznej wydajności 500 megawatów. Właściciel terenu może zarabiać 100 tys. koron rocznie na jednym wiatraku. Wielu właścicieli lasów w południowej Szwecji, nawiedzanych w ostatnich latach gwałtownymi sztormami, chętnie skorzysta zapewne z tej możliwości.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja musi oddać 140 z 740 milionów koron, które otrzymała na wypłacenie odszkodowań po sztormie w styczniu 2005 roku. Z powodu zagmatwanej unijnej biurokracji wiele podań zostało odrzuconych. Dotyczyło to głównie podań wysłanych przez gminy i urzędy państwowe. Straty spowodowane sztormem oblicza się na 4,2 miliarda koron.

 

Szwecja, Dziennki

18:40

Co najmniej 9 samochodów uczestniczyło w seryjnym wypadku dziś po południu na drodze E6, w pobliżu Glumslöv, w gminie Landskrona. Trzy lub cztery osoby odwieziono do szpitala w Lund i Helsingborg. Służby ratownicze zostały zaalarmowane o godz, 17.41. Wysłano natychmiast osiem karetek i samochodów medycznych. Droga E6 jest zamknięta dla ruchu w kierunku północnym.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 26.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Bez echa minęło 50-lecie traktatów rzymskich. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt nazwał podpisaną wczoraj w Berlinie deklarację „zgrabnym tekstem o osiągnięciach UE”. - Tekst został przygotowany przez Niemcy dla uczczenia uroczystości. Dla mnie nie zawiera on żadnych politycznych zobowiązań - stwierdził premier Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka pani minister sprawiedliwości Beatrice Ask domaga się zmiany prawa, tak by można było zmuszać dzieci poniżej 15 roku życia do testów wykrywających zażywanie narkotyków. - Jeżeli odpowiednio wcześnie będziemy przeciwdziałali możemy powstrzymać dzieci od przestępczości i w pełni rozwiniętego nałogu - argumentuje pani Ask. Podobne testy są przeprowadzane w wielu szkołach w USA.

 
 

Szwecja, piątek, 23.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Przemówienie szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta na forum ONZ wywołało kryzys dyplomatyczny między Kubą i Szwecją. Bildt skrytykował Kubę za łamanie praw człowieka na co zareagował jego kubański odpowiednik wymyślając Szwecji od kraju z krwawą imperialistyczną przeszłością, przeprowadzającego czystki etniczne i prześladującego osoby innej niż wikingowej krwi. Kubańczycy zaczęli kontrolować szwedzką pocztę dyplomatyczną w Hawanie. Szwecja zażądała wyjaśnień i przeprosin. Ambasadorzy obu krajów zostali wezwani do odpowiednich ministerstw.

 
 

Szwecja, czwartek, 22.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja planuje zwiększyć swój kontyngent wojskowy w Afganistanie o dodatkowe 600 żołnierzy. Dotychczas stacjonuje tam do 375 osób. Zaangażowanie militarne Szwecji w Afganistanie zaczęło się już w 2001 roku. Oprócz tego Szwecja udziela Afganistanowi pomocy finansowej w wysokości 300-350 mln koron rocznie.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister szkolnictwa Jan Björklund zamierza umożliwić wymierzanie kar pieniężnych szkołom państwowym, które wykazują bardzo złe wyniki. Dotychczas tylko szkoły prywatne mogą być karane, nawet zakazem prowadzenia działalności, jeżeli nie spełniają państwowych założeń programowych.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki koncern medialny Bonnier wykupił większościowy pakiet Nordic Broadcasting, który jest wyłącznym właścicielem fińskiego MTV oraz posiadaczem 98,9% udziałów w szwedzkiej TV4. Rodzinny koncern Bonniersów ma niezachwianie dominującą pozycję na szwedzkim rynku medialnym. Jest on właścicielem m.in. Dagens Nyheter - największego dziennika w Szwecji, Sydsvenskan - dziennika południowej Szwecji, Dagens Industrii - największej gazety gospodarczej wydawanej również w Polsce jako Puls Biznesu, popołudniówki Expressen oraz miesięcznika dla prywatnych inwestorów Privata Affärer. W skład koncernu wchodzą również wydawnictwa książkowe, multimedialne i kanały telewizyjne - razem około 150 przedsiębiorstw zatrudniających 120 tys. osób w 20 krajach.

 
 

Szwecja, środa, 21.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dzień dogonił noc i mamy dziś równowagę obu pór dnia. Teraz już dni będą dłuższe od nocy aż do 21 czerwca. Jednocześnie, w ramach globalizacji, przypominamy, że zaczynamy perski nowy rok noruz. Miejmy nadzieję, że na tą cześć Iran nie odpali jakiejś rakiety.

 

Szwecja, Dziennki

10:41

Duża część personelu szwedzkiej elektrowni atomowej Forsmark została ewakuowana. Przyczyną jest informacja przekazana telefonicznie przez nieznaną osobą dziś rano, że na terenie elektrowni znajduje się bomba. Ewakuacja nie spowoduje zatrzymania pracy elektrowni.

 
 

Szwecja, wtorek, 20.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Nie ospa a samopoczucie psychiczne jest dziś największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci do pięciu lat. Taką konkluzję zawiera raport szwedzkiej rzeczniczki praw dzieci, który dzisiaj został przedstawiony rządowi. Okazuje się, że ponad jedna trzecia niemowlaków nie nawiązuje właściwego kontaktu emocjonalnego ze swoimi opiekunami. Wśród przyczyn wymienia rzecznik Lena Nyberg zestresowanych rodziców oraz brak naturalnego otoczenia rodziny. Również wymiana „opiekuna” co kwartał nie sprzyja zapewne nawiązaniu kontaktu - dodajmy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Blisko 1,3 miliona osób obejrzało wczoraj pierwszy odcinek programu „Przewodniczący Persson”. Program jest owocem 11 lat pracy Erika Fichteliusa i jego ekipy telewizyjnej, która towarzyszyła premierowi Göranowi Perssonowi w jego karierze od 16 kwietnia 1996 roku. Nakręcono około 100 godzin wywiadu z przywódcą największej szwedzkiej partii politycznej - Socjaldemokratów - a później również premierem Szwecji. Powstał unikalny materiał, w którym urzędujący premier komentuje bieżącą sytuację polityczną. Główną zasadą projektu było, że wywiady będą opublikowane dopiero po odejściu Perssona od władzy.

 

Szwecja, Dziennki

 

W dwa dni po objęciu przez Monę Sahlin funkcji przewodniczącej szwedzkiej partii Socjaldemokraci odbyła się jej krótka debata z premierem Fredrikiem Reinfeldtem. Tematy były raczej klasyczne - bezrobocie, szkoła, ekologia. Ton premiera był jak zwykle łagodny, niemal dobrotliwy. Bardziej niż Reinfeldtowi debata była potrzebna Sahlin, która chciała się zaprezentować jako „godny przeciwnik”.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 19.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson będzie walczył o kontrakt na budowę sieci 3G telefonii komórkowej w Chinach. Firama China Mobile zaprosiła do złożenia ofert oprócz Ericssona jeszcze fińską Nokię i niemieckiego Siemensa. Wartość kontraktu ocenia się na 3,1 miliarda dolarów.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dziś w szwedzkiej telewizji nadany zostanie pierwszy odcinek oryginalnej reality show. Reporter Erik Fichtelius przez 10 lat towarzyszył przywódcy Socjaldemokratów i premierowi Göranowi Perssonowi w jego karierze. Owocem jest wieloodcinkowa seria wywiadów. Sądząc po „przeciekach” zapowiada się ciekawie. O swojej świeżo mianowanej następczyni na partyjnym stołku, Monie Sahlin, mówi Persson, że „Myślenie nie jest jej najmocniejszą stroną”, a o byłym premierze, a obecnym szefie MSZ Carlu Bildt, że jest „cholernie kiepski”. Kolejne laurki dziś wieczorem.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja zajmuje mało zaszczytne drugie miejsce na świecie w dziedzinie przestępczości internetowej. Tak twierdzi w najnowszym raporcie firma Symantec, specjalista od bezpieczeństwa komunikacji komputerowej. Według Symantec w Szwecji znajdują się tajne serwery, na których świat kryminalny handluje kradzioną z internetu informacją o np. kartach płatniczych, kontach bankowych czy pin-kodach. W tej działalności tylko USA wyprzedza Szwecję.

 
 

Szwecja, sobota, 17.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dziś na specjalnym kongresie szwedzkiej partii Socjaldemokracji zostanie formalnie wybrana Mona Sahlin () na nową przewodniczącą parti. Fotel szefa partii opuszcza po 11 latach Göran Persson, wieloletni premier Szwecji.

 
 

Szwecja, piątek, 16.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Przeciętny Szwed żeni się w sobotę w wieku 34,5 lat z kobietą o blisko 3 lata młodszą, jest ojcem Emmy, Mai lub Lucasa i rozwodzi się po 12-stu latach. Wskazuje na to najnowsza statystyka, przedstawiająca w cyfrach ludność Szwecji.

 
 

Szwecja, czwartek, 15.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Kjell Albin Abrahamson, warszawski korespondent szwedzkiego radia, przedstawia rozpoczynającą się lustrację w Polsce jako „polowanie na komunistów”. Chce on w ten sposób wmówić szwedzkim słuchaczom, że Polska to kraj, w którym obywatele są prześladowani za poglądy polityczne. Stosując logikę Abrahamsona należało by stwierdzić, że ujawnienie niegdyś Stiga Berlinga, oficera Säpo - szwedzkiej policji bezpieczeństwa - pracującego dla sowieckiego GRU, to łamanie podstawowych praw ludzkich w Szwecji. A jego skazanie na wieloletnie więzienie - to zbrodnia.

 

Szwecja, Dziennki

8:20

Notowania na sztokholmskiej giełdzie zakończyły się wczoraj smutnym wynikiem -3,2%. Jest to największy spadek w Europie. Na czele listy przegranych stały takie firmy jak Electrolux, Fabege, Investor, Scania, SKF. Akcje wszystkich tych firm spadły o więcej niż 5%/. Spadek notowań był spowodowany niepokojącymi sygnałami z USA. Jednak już wczoraj wieczorem naszego czasu amerykańska giełda Dow Jones wzrosła o pół procenta. Giełdy azjatyckie również nadrabiają straty dziś rano.

 
 

Szwecja, środa, 14.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Rząd szwedzki podjął decyzję o zmianie prawa, które umożliwi legalną przeróbkę używanych samochodów, tak by mogły jeździć na etanol lub biogaz zamiast na benzynę. Wielu już dzisiaj miesza z benzyną paliwo E85, które zawiera 85% etanolu i 15% benzyny. Rozpowszechnione są też różne metody dostosowywania samochodów do etanolu. Problem w tym, że dzisiaj są to sposoby nielegalne. Ma się to zmienić od początku przyszłego roku.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja przyjmuje coraz więcej uchodźców. W ubiegłym roku przybyło ich ponad tysiąc tylko do miasteczka Södertälje pod Sztokholmem. Większość z nich to uchodźcy z Iraku. W tym roku władze miasta przygotowują się na przyjęcie dwóch tysięcy imigrantów. Nowi mieszkańcy coraz rzadziej odczuwają potrzebę nauki języka szwedzkiego. Okazuje się, że w Södertälje można funkcjonować bez problemu posługując się wyłącznie językiem... arabskim.

 
 

Szwecja, wtorek, 13.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Po raz pierwszy od kilku kwartałów spodziewane jest zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą w regionie Sztokholm-Uppsala. Najgorzej pod tym względem wypada niespodziewanie branża budowlana. Wskazuje na to prognoza na drugi kwartał wykonana przez Manpower, jedną z największych firm pośredniczących w wynajmowaniu pracowników.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzcy dziennikarze są znacznie bardziej pozytywnie nastawieni do UE niż pozostali mieszkańcy kraju. W artykule publikowanym w dzisiejszym Göteborgs-Posten, profesor Kent Asp komentuje wyniki badania przeprowadzonego w 2005 roku. Wynika z niego, że 58% dziennikarzy było za członkowstwem Szwecji w UE, a 30% przeciwko. Średnia krajowa wynosiła wówczas 40% za i 37% przeciw. Jest to o tyle dziwne - zauważa profesor - że wśród dziennikarzy obserwujemy znaczną nadreprezentację komunistów i zielonych, partii niechętnych szwedzkiemu członkowstwu w Unii.

 

Szwecja, Dziennki

 

Komputerowo sterowane latarnie uliczne będą testowane na jednej z ulic Geteborga. Dzięki nowoczesnemu systemowi można będzie regulować natężenie światła w zależności od warunków pogodowych lub ruchu drogowego. Eksperyment jest przeprowadzany w ramach projektu, w którym uczestniczy 11 europejskich miast. Jak wykazują wcześniejsze doświadczenia z Oslo, dzięki sprytnym latarniom zmniejszono zużycie prądu aż o 70%.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 12.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Prawicowy rząd Szwecji zacieśnia współpracę z NATO. Już w przyszłym roku szwedzkie okręty podwodne będą zasilały nowoczesne oddziały szybkiego działania, a od 2009 roku do dyspozycji NATO będzie szwedzki samolot wielozadaniowy Jas 39 Gripen. Komentując protesty opozycji, minister obrony Mikael Odenberg (m) stwierdza, że współpraca z NATO nie jest dla obecnego rządu żadną dramatyczną decyzją.

 

Szwecja, Dziennki

 

Ponad 5 mld koron zaoszczędzili w ostatnich latach w Szwecji ci, którzy wzięli duże pożyczki, np. na mieszkanie. Wszystko dzięki temu, że w wyniku referendum w 2003 roku Szwecja nie przyjęła Euro. Zachowując kontrolę nad polityką pieniężną Szwecja może mieć poziom oprocentowania kredytów niższy o około 0,5% niż strefa Euro. Średni kredyt mieszkaniowy wynosi tutaj 800 tys. koron, co daje oszczędność 4 tys. koron rocznie. Najbardziej na zachowaniu własnej waluty zyskują mieszkańcy dużych miast, bo to oni mają największe pożyczki. Paradoksalnie to właśnie oni byli największymi zwolennikami Euro w 2003 roku. Dzisiaj dziękują pewnie Bogu, że referendum wygrały szwedzkie moherowe berety.

 
 

Szwecja, niedziela, 11.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Zwycięzcą Festiwalu Piosenki w Szwecji został Ola Salo z zespołem The Ark. Piosenka „The worrying kind” zawiera wszystkie elementy przeboju - porywającą melodię, dobre tempo i poczucie humoru. Ola Salo prezentuje ją dynamicznie i z ogromną swobodą. Strój artysty, a czasem jego brak, zapewniają moment zaskoczenia i szczyptę wyzywającej teatralności. Oto zwycięska piosenka

 

Szwecja, Dziennki

 

Motocyklowy gang Hells Angels w Szwecji urządził sobie wczoraj imprezę z okazji 10-tej rocznicy objęcia siedziby w Ulvsunda, w północnym Sztokholmie. Na zabawę pospieszyła również policja, niekoniecznie w charakterze gości. Podczas rewizji w lokalu biesiadników wśród zabawowych rekwizytów znaleziono... 120-kilogramowe działko przeciwpancerne! Jak się już jest gangsterem, to nie wystarczy przecież „pyk” z szampana.

 
 

Szwecja, sobota, 10.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj w sztokholmskiej arenie Globen finał festiwalu piosenki. Dziesięciu finalistów walczyć będzie o godność reprezentowania Szwecji na Festiwalu Eurowizji w Helsinkach 12 maja. Wśród faworytów wymieniani są Ola Salo, Andreas Johnson oraz Sonja Aldén. Ta ostatnia wyeliminowała w półfinale Magnusa Ugglę, który zyskał sobie sławę również w Polsce, śpiewając o „szemranym Polaku”...

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki rząd podejmuje walkę z rosyjskim cłem w obronie swojego przemysłu drzewnego i papierniczego. Wbrew wcześniejszej umowie Rosja wprowadziła cło eksportowe na drewno papierówkę. Doprowadzi to do podwojenia ceny masy papierowej w ciągu kilku lat. Dotyczy to również Finlandii. Wprowadzenie cła łamie zobowiązania jakie Rosja poczyniła wobec UE, przed przystąpieniem do Światowej Organizacji Handlu WTO. Ministrowie ds. handlu zagranicznego Szwecji i Finlandii wysłali list do komisarza handlowego UE, Petera Mandelsona, podkreślając jak ważne jest by Unia domagała się od Rosji przestrzegania zawartych umów.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wartość polskiego eksportu do Szwecji wzrosła w ubiegłym roku o 25% i wyniosła 25,457 mld koron, czyli około 10 mld złotych. Bardziej od polskiego wzrósł jedynie szwedzki import z Rosji 31, Chin 29, Czech 28 i Luxemburga 26%. Znacznie, bo aż o 30% wzrósł również szwedzki eksport do Polski. W 2006 roku jego wartość wyniosła 22,6 mld koron.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów UE pod względem nienaruszania prywatności swoich obywateli. Wynika to z międzynarodowego raportu Privacy & Human Rights. Raport ocenia 13 różnych parametrów, m.in. ochronę konstytucyjną, podsłuchy telekomunikacji, obserwacja miejsc pracy, monitorowanie oraz czas przechowywania danych komunikacji komputerowej. Na skali 1-5 Szwecja otrzymała ocenę 2,2. Gorsza jest tylko Wielka Brytania. Najlepiej wypadły Niemcy, a Polska znalazła się w tej samej kategorii co Francja Włochy i Finlandia.

 
 

Szwecja, piątek, 09.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja nabiera tempa. Według dzisiejszej propozycji rządowej ograniczenia szybkości na drogach zostaną przesunięte o 10 km i będą wynosiły 40, 60, 80, 100 oraz 120 km/godz. Nowe przepisy mają wejść w życie jesienią lub na przełomie roku. Teraz będzie można śmigać z Kiruny do Malmö w niecałe... 15 godzin, jadąc oczywiście ciurkiem z największą dozwoloną prędkością.

 

Szwecja, Dziennki

 

Po dwóch latach procesowania szwedzki Urząd Drogowy zakazał pani Camilli Krupmann umieszczania drogowskazu z napisem w języku angielskim „bed & breakfast” (dosłownie: łóżko i śniadanie) prowadzącego do jej pensjonatu w Dalkarlsberg koło Nora. Według urzędu podróżujący nie będą rozumieli jego znaczenia. Nie pomogły tłumaczenia, że pensjonat pani Camilli odwiedza co roku coraz więcej zagranicznych turystów. Urząd jest święcie przekonany, że „sängen och frukost” łapie w lot każdy Szkot.

 

Szwecja, Dziennki

 

Maszyny przejmują inicjatywę. Lena Sundboms ze Skottsund koło Sundsvall słodko spała podczas gdy jej telefon komórkowy 3G wysyłał smsy przez całą noc. Tak długo aż wyczerpała się bateria. 10 tysięcy sztuk. Wyczyny telefonu odkryła Lena dopiero gdy rodzina i znajomi zaczęli dzwonić zdziwieni, że dostali po kilkaset nocnych smsów. Na szczęście operator przyznał się do błędu w oprogramowaniu telefonu i Lena nie będzie musiała płacić 5 883 koron za pracowitą noc komórki.

Technologia 3G jest narażona na wirusy podobnie jak komputery. Wirusem można się zarazić odbierając sms, ale czasem wystarczy tylko przejść obok kogoś, kogo telefon wysyła wirusa poprzez bluetooth, bezprzewodowo. Według firmy Fortinet zajmującej się sprawami bezpieczeństwa telekomunikacji, aż 5% wszystkich mmsów wysłanych w ubiegłym roku w Niemczech - było zarażonych wirusem.

 
 

Szwecja, czwartek, 08.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Mimo wielu dyskusji na temat bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych poparcie Szwedów dla tej formy energii jest stabilne. Wskazuje na to najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone przez instytut Sifo. Aż 75% uważa, że elektrownie powinno się rozbudowywać lub - te już istniejące - używać tak długo jak to jest możliwe ze względów bezpieczeństwa i ekonomicznych. Tylko 17% chce zamknąć elektrownie jak najszybciej, podczas gdy 8% waha się lub nie ma zdania. Badanie przeprowadzone w sierpniu ubiegłego roku miało podobny rezultat.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja konkuruje z Hiszpanią i Węgrami o lokalizację oraz miliarodowe dotacje unijne na budowę Centrum badawczego ESS (European Spallation Source; Europejskie Neutronowe Źródło Spalacyjne). Centrum mialo by powstać w uniwersyteckim mieście Lund koło Malmö. Głównym urządzeniem Centrum będzie 600 metrowy akceleracyjny tunel neutonowy do badania m.in. rozwoju pozycjoczułych detektorów neutronów optymalizowanych na wysokie przestrzenne zdolności rozdzielcze i wysokie częstości zliczeń.

 

Szwecja, Dziennki

 

Sztokholmskie restauracje będą mogły być otwarte całą dobę. Taką propozycję wysuwa lokalny polityk Ulf Kristersson. W stolicy Szwecji 1 600 restauracji ma prawo serwowania alkoholu. Tylko 11 z nich ma zezwolenie na działalność do godz. piątej rano. Według Kristersson obecne przepisy są przestarzałe. Jako przykład podaje on, że bary suszi nie mogą serwować wina, bo nie podają ciepłych potraw.

 
 

Szwecja, środa, 07.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Nyamko Sabuni

Pierwszy murzyński minister w Szwecji, pani Nyamko Sabuni (fp), musi mieć ochronę przez 24 godziny na dobę. Jej kalendarium spotkań nie jest publikowane, tak jak to ma miejsce w przypadku innych ministrów. Zarówno Säpo - szwedzka policja bezpieczeństwa - jak i sekretarz prasowy minister nie ujawniają kto i jakie groźby kierował przeciwko pani Sabuni. Od czasu zabójstwa w centrum Sztokholmu minister spraw zagranicznych Anny Lindh w 2003 roku znacznie wzmocniono ochronę czołowych polityków kraju.

 

Szwecja, Dziennki

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå w północnej Szwecji odkryli być może nowy środek przeciwko cukrzycy typu 2. W ciele ludzkim wyodrębnili oni proteinę, która wspomaga pracę komórek beta trzustki, odpowiedzialnej za produkcję insuliny. Zespół badaczy kierowany przez profesor Helenę Edlund ma nadzieję, że proteinę będzie można zastosować w lekach przeciwko cukrzycy. Próby na myszach wykazały bardzo dobre rezultaty. Za około rok będzie można rozpocząć testy na ludzich. W Szwecji na cukrzycę typu 2 choruje 300 tysięcy osób.

 
 

Szwecja, wtorek, 06.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Tegoroczna fala zachorowań na grypę osiągnie swój szczyt w tym lub przyszłym tygodniu. Ponad 150 tys. osób choruje obecnie, a znacznie więcej jest mocno przeziębiona. Przeziębienie jest często mylone z grypą. Lekarze stawiają prawidłową diagnozę tylko w 30% przypadków. Szczególnie mocno dotknięty epidemią jest region Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

 

Jacyś ponurzy mieszkańcy okolic Medborgarplatsen w Sztokholmie zgłosili na policję orkiestrę dętą, która chciała im umilić wczorajsze popołudnie prezentując swój muzyczny kunszt od lanczu do wieczora. Policja ujawniła, że według zgłoszenia orkiestra grała przez pięć godzin... tą samą melodię.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 05.03.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wyjątkowo nerwowy dzień na sztokholmskiej giełdzie zakończył się wynikiem -1,4%. Spadek notowań trwał aż do lunczu i przekraczał czasem -3%. Wielu inwestorów czekało jednak z palcem na cynglu aby ustrzelić atrakcyjną akcję po najniższym kursie. Stopniowo giełda zaczęła nadrabiać straty. W ciągu siedmiu ostatnich dni szwedzka giełda straciła w sumie ponad 7% w stosunku do stanu z początku roku - cały wzrost został zniwelowany i wróciliśmy do kratki nr 1.

 

Szwecja, Dziennki

 

Pracownicy budowlani, którym szwedzki związek zawodowy Byggnads podbierał 1,5% z pensji mimo, że nie należeli oni do związku mają szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Związek przegrał niedawno w Trybunale Europejskim spór w tej sprawie. Teraz okradani pracownicy mogą domagać się zwrotu pieniędzy. Może to kosztować związek nawet 300 mln koron.

 

Szwecja, Dziennki

09:30

W ślad za azjatyckimi, również sztokholmska giełda papierów wartościowych rozpoczyna tydzień ostrą jazdą w dół. Po 15 minutach handlu notowania spadły o 3,2%. Zapowiada się interesujący dzień.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja udziela azylu największej liczbie Irakijczyków spośród wszystkich krajów Europy. Ilość azylatów otrzymujących prawo pobytu w Szwecji gwałtownie rośnie w ostatnich latach. W 2005 r. było ich 9 tys. Liczba ta wzrośnie według przewidywań do około 31 tys. w tym roku. Połowa z nich to uciekinierzy z Iraku.

   
 

Szwecja, niedziela, 04.03.2007.

   

Szwecja, Dziennki

15:40

Po dramatycznym finiszu zwycięzcą tegorocznego narciarskiego Biegu Wazów został Oskar Svärd z Ulricehamn. Na ostatnich metrach wyprzedził on innego Szweda, Jerryego Ahrlina z Östersund. 90-kilometrową trasę Svärd pokonal w czasie 04:43:40, pokonując Ahrlina tylko o dwie sekundy. Jest to już trzecie zwycięstwo Svärda w tych zawodach, Jako pierwszy do mety w Mora dobiegł on również w 2003 oraz w 2005 roku. Jerry Ahrlin utracił pierwszeństwo na samym finiszu drugi rok z rzędu. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Norweg Jörgen Aukland i kolejny Szwed Jörgen Brink.

   

Szwecja, Dziennki

08:03

Dziś o godzinie 8:00 wystartował doroczny Bieg Wazy - Vasaloppet - najstarszy, najdłuższy i największy bieg narciarski świata. Kilkanaście tysięcy biegaczy ma 12 godzin na pokonanie 90-kilometrowej trasy między Sälen, a Mora w Dalarna, w środkowej Szwecji. Dotychczasowy rekord wynosi 3.38.57 i został ustanowiony w przez Petera Göranssona w 1998 roku. Więcej o Biegu Wazów pisaliśmy rok temu ...

   
 

Szwecja, sobota, 03.03.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj ostatni etap półfinałów szwedzkiego festiwalu piosenki. Zwycięzca finału 10 marca w Globen w Sztokholmie będzie reprezentował Szwecję na festiwalu Eurowizji w Helsinkach. O miejsce w finale konkurować będą artyści, którzy odpadli w poprzednich etapach, ale zakwalifikowali się do tak zwanego konkursu „drugiej szansy”. Sporo reklamy festiwalowi, a zwłaszcza jednemu z piosenkarzy, Magnusowi Uggli zrobiła... polska ambasada ...

   
 

Szwecja, piątek, 02.03.2007.

   

Szwecja, Dziennki

04:10

Fly Me Sweden AB - tanie linie lotnicze z siedzibą w Geteborgu - ogłoszą dziś rano bankructwo . Taką wiadomość sms-em otrzymali podróżni o godz. 1.30 w nocy. 220-stu zatrudnionych dowie się, że straciło pracę. Działalność firmy trwała trzy lata.

   

Szwecja, Dziennki

 

Ubiegłoroczny przyrost gospodarczy w Szwecji wyniósł 4,4%. Jest to najlepszy wynik od 36 lat! Wszystko głównie dzięki inwestycjom przedsiębiorstw i wzrostowi prywatnej konsumpcji. Do pomyślnych wyników przyczynił się również handel zagraniczny - eksport wzrósł o 8,2%, a import o 9,3%.

   

Szwecja, Dziennki

 

Od 1 lipca koszty zatrudniania pomocy domowej zmniejszą się w Szwecji o połowę. Rząd wprowadza ulgę podatkową dla usług wykonywanych w gospodarstwie domowym - pranie, sprzątanie, opieka nad dzieckiem, a nawet drobne prace ogrodnicze. Oblicza się, że cena tego typu usług spadnie do ok. 150 koron za godz. Chodzi między innymi o to by uczynić niewartą ryzyka i praktycznie nieopłacalną pracę „na czarno”. Warto przypomnieć, że jedna z ministrów obecnego rządu została zmuszona do dymisji między innymi dlatego, że kiedyś zatrudniała nielegalnie pomoc domową. Kto więc planuje zostać ministrem będzie już teraz zatrudniał pomoc „na biało”.

   
 

Szwecja, czwartek, 01.03.2007.

   

Szwecja, Dziennki

15:38

Dziś zapadnie decyzja o prywatyzacji niektórych państwowych przedsiębiorstw w Szwecji. Sejm wyraził już zgodę na sprzedaż OMX - właściciel giełdy papierów wartościowych w Szwecji i w krajach bałtyckich, Telia Sonera - dawny urząd telekomunikacyjny udający obecnie „rynkową” firmę oraz banku Nordea - upiór bankowości, łupiący klientów również w Polsce. Kolejni kandydaci to SBAB - instytut finansowy udzielający pożyczek na mieszkanie, Vin & Sprit - handlarz wódką itp. oraz Vasakronan - właściciel nieruchomości. Wartość wszystkich firm ocenia się na 250 mld SEK. Ktoś chętny? Proponujemy Vin & Sprit - jak nie całą firmę, to choćby flaszkę.

   

Szwecja, Dziennki

14:01

Po optymistycznym starcie sztokholmskiej giełdy, która po dwóch dniach spadku notowań zaczęła odrabiać straty dziś rano, nastroje znacznie się pogorszyły po lanczu. Około godz. 14 index OMX30 wykazywał spadek o blisko 1,5%. Pewnie lancz był kiepski.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.