Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Luty 2007 00015

 
 

Szwecja, środa, 28.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

10:05

Trwa bessa na światowych giełdach. W pięć minut po rozpoczęciu handlu w Sztokholmie akcje spadły o 1,9%. W godzinę później spadek wynosił już 2,5%! Wczoraj odnotowano tutaj największy jednodniowy spadek akcji od maja 2006 roku - 3,9%. Wartość akcji maleje również w Azji - w Tokio -3%. Jednak w Szanghaju, od którego wczoraj zaczęła się panika, zaczęto odrabiać straty.

 
 

Szwecja, wtorek, 27.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

18>06

Wartość akcji na sztokholmskiej giełdzie spada dziś w szybkim tempie. Około godziny 16 spadek wynosił 3,9%. Jednak Sztokholm nie jest osamotniony. Zaczęło się w Chinach. potem cała Europa, a teraz kolej na USA. Spadek notowań głównych indeksów w Warszawie przekracza 4-5%. Wszystko ponoć z powodu wczorajszej wypowiedzi amerykańskiego byłego szefa banku centralnego, Alana Greenspana. Stwierdził on, że dostrzega pewne oznaki recesji w gospodarce. To i parę innych sygnałów wystarczyło by przestraszyć inwestorów.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson złożył ofertę zakupu norweskiej firmy Tandberg Television, światowego lidera w dziedzinie telewizji wysyłanej przez szerokopasmowe łącza internetowe, tak zwanej IP-TV. Proponując 106 NOK za akcję, totalnie 9,8 mld SEK, Ericsson przebił ofertę swego amerykańskiego konkurenta, firmę Arris, która daje tylko 96 NOK za akcje. Szef Ericssona, Carl-Henric Svanberg, uważa, że technika IP-TV daje perspektywicznie największe możliwości biznesowe w dziedzinie sieciowych mediów. Decyzję Ericssona ocenia pozytywnie Jan Dworsky, analityk giełdowy szwedzkiego Handelsbanku w wywiadzie dla agencji TT.

 

Szwecja, Dziennki

 

Prokurator Christer van der Kwast, szef jednostki antykorupcyjnej szwedzkiej prokuratury krajowej, rozpoczął postępowanie w sprawie domniemanego proponowania i wypłacania łapówek w związku z wypożyczeniem Czechom samolotów Jas 39 Gripen. Śledztwo w tej sprawie toczy się już zarówno w Czechach jak i w Wielkiej Brytanii.

W emitowanym niedawno programie szwedzkiej telewizji publicznej SVT ujawniono dokumenty, według których brytyjska firma BAE Systems, partner szwedzkiej firmy SAAB - producenta samolotu - zatrudniała wysoko opłacanych agentów, których zadaniem było „przekonanie” czeskich polityków do Gripena. Kilku czeskich polityków potwierdza, że oferowano im łapówki. Dzisiaj o godz. 20:00 nadany zostanie drugi odcinek programu i nowe sensacje.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 26.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki rząd wyraził zgodę na budowę kontrowersyjnego centrum naukowo badawczego - European Spallation Sourcew - w okolicy Lund, w południowej Szwecji. Ze względu na zagrożenia ekologiczne poprzedni rząd odrzucił plany tej budowy. Obecnie jednak przeważyły ambicje Szwecji by stać się przodującym krajem w dziedzinie badań naukowych. Budowa obiektu da zatrudnienie dla 5-6 tys. osób, a w gotowym ośrodku pracować będzie ok. 500 osób. ESS ma być gotowe w 2018 roku.

 

Szwecja, Dziennki

 

Głównego Urzędu Rolnego w Szwecji nie można oskarżać o brak skrupulatności. W trosce o dokładne dane dotyczące stanu szwedzkiej trzody polecił on gminom w całym kraju policzyć dokładnie znajdujące się na ich terenie... wielbłądy, dromadery i lamy. Okazuje się jednak, że to nie pomyłka ani dowcip. W ostatnich latach znacznie wzrósł import tych zwierząt do Szwecji.

 
 

Szwecja, sobota, 24.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Hans-Olof Hansson, rolnik-amator ze wsi Romelanda koło Geteborga dowiedział się od władz wojewódzkich, że oprócz podstawowej dopłaty unijnej może on również dostać dopłatę mleczną dla swoich dwóch krówek. Gdy jednak urzędnicy przesłali mu odpowiednie blankiety oraz potężną listę przepisów, żądań i wymagań, pan Hansson doszedł do wniosku, że jak na dwie krowy to zbyt wiele biurokracji i zrezygnował z dotacji. Mimo to pieniądze wpłynęły na jego konto. Gdy pan Hansson chciał je zwrócić okazało się, że... tego Unia nie przewiduje. Nie ma odpowiednich przepisów i procedur regulujących sposoby zwracania niechcianych dotacji. Zaradni urzędnicy znaleźli jednak w końcu jakiś tam sposób i pan Hansson był gotów zapomnieć o sprawie. Nix. Po pewnym czasie otrzymał on pismo z Urzędu podatkowego z żądaniem zapłacenia podatku od... zwróconej dotacji.

 
 

Szwecja, piątek, 23.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Silne wiatry i opady śniegu znów doprowadziły wczoraj do chaosu na drogach południowej Szwecji. Wiele dróg zostało kompletnie zablokowanych, wstrzymano ruch pociągów, odwołano wiele lotów. Przez cały weekend więcej śniegu, wiatru i mrozu. Zostań tam gdzie jesteś - wzywają meteorolodzy mieszkańców kraju, przewidując kontynuację problemów komunikacyjnych.

 

Szwecja, Dziennki

 

Nie ustają ataki prasowe na szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta. Nową sensacją po wrzawie wokół akcji ministra stał się jego udział w amerykańskim Komitecie Wyzwolenia Iraku, który przed inwazją propagował  obalenie siłą reżimu Saddama Husseina. Dziś różnego rodzaju lewicowe płaczki po dyktatorze zarzucają Bildtowi podżeganie do wojny. Główną przyczyną ataków jest chęć zdyskredytowania prawicowego rządu Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

 

Ponad 50 fałszywych banknotów 1000-koronowych przekazano policji województwa Östergötland w południowej Szwecji. Wykryto również banknoty o niższym nominale. Fałszywki są dobrej jakości nie mają jednak znaku wodnego i są drukowane na nieco bardziej szorstkim i grubszym papierze. Dla pewności radzimy poczytać o szwedzkich pieniądzach...

 
 

Szwecja, środa, 21.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka firma SAAB, producent myśliwca Gripen, wspólnie ze swym brytyjskim partnerem BAE Systems płaciła ogromne sumy pośrednikom, którzy mieli przekonać czeskich polityków do zakupienia samolotu przez Czechy. W programie telewizji publicznej SVT kilku czeskich polityków potwierdza, że oferowano im łapówki. Tajni agenci SAABa byli zaangażowani również wówczas gdy Gripena próbował Czechom sprzedawać szwedzki rząd.

 
 

Szwecja, wtorek, 20.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Od wczoraj gości w Warszawie szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt. Przybył on na zaproszenie szefowej polskiej dyplomacji, pani Anny Fotygi. Celem wizyty jest omówienie stosunków bilateralnych między krajami. W trakcie wizyty Carl Bildt zwiedzi muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotka się z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem sejmu Markiem Jurkiem. Minister Fotyga odznaczy ministra Bildta Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP, przyznanego za wsparcie dla Solidarności i budowy demokracji w Polsce. Pan minister Bildt lubi wspomagać różne budowy. Ostatnio wspomaga budowę gazociągu po dnie Bałtyku...

 

Szwecja, Dziennki

 


We wtorek zamiast
w czwartek szwedzka semala zamiast pączka

Szwedzki tłusty czwartek przypada na wtorek i nazywa się fettisdagen - tłusty (fet) wtorek (tisdagen). Kiedyś było to również zakończenie karnawału, ale po wprowadzeniu reformacji w Szwecji karnawał został zabroniony, więc i nie było czego kończyć. Dzisiejsi sprytni sklepikarze odkryli jednak walory „dnia”, który zapewnia im 10-krotnie wyższy obrót niż normalnie. Wmówili nam więc, że kto nie kupi dziś kilku semli - suchych buł z bitą śmietaną pod wieczkiem - ten się będzie w piekle poniewierać.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 19.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Kiepski rok dla rabusiów transportów bankowych w Szwecji - donoszą tutejsze media. W pierwszych latach dwutysięcznych gangsterzy „zarobili” 500-700 mln koron. Wartość łupów w ubiegłym roku spadła aż o 80-90%. Wszystko dzięki zastosowaniu nowych technik zabezpieczeń transportu i policyjnej pogoni - twierdzą firmy ochroniarskie i policja. Być może jednak sukces zawdzięczamy głównie lenistwu rabusiów. Podczas gdy wcześniej dokonywali oni średnio 43 napady rocznie, w 2006 roku stać ich było tylko na 29. Bez pracy nie ma kołaczy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Po paru dniach odwilży, czeka nas porządny nawrót zimy - świeży śnieg i sporo mrozu już od wtorku. Od środy 5-10°C mrozu w środkowej Szwecji i -25°C na północy.

 
 

Szwecja, czwartek, 15.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Kierowcy wybierający się w przyszłym tygodniu do zachodniej Szwecji powinni pamiętać o zapięciu pasów. Policja będzie tam przeprowadzała szczególne kontrole. Od października 2006 roku obowiązują w Szwecji znacznie większe mandaty. Za niezapięte pasy płaci się teraz nie 600, a 1500 koron. Kierowca, który nie zadba żeby pasażer poniżej 15 lat używał pasów lub odpowiedniego krzesełka, zapłaci 2500 koron. 93,8% szwedzkich kierowców używa pasy, natomiast blisko 45% spośród tych, którzy zginęli w ostatnich kilku latach na drogach zachodniej Szwecji nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa.

 
 

Szwecja, środa, 14.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt lansuje tezę, że Szwecja zgodziła się już na budowę gazociągu bałtyckiego. Stało się tak gdy poprzednia ekipa rządząca, Socjaldemokraci, zgodziła się na umieszczenie gazociągu na liście transeuropejskich połączeń energetycznych UE w czerwcu 2006 (). Socjaldemokraci jednak stanowczo oponują przeciwko takiej interpretacji. Sporo dyskusji w Szwecji wywoływała ostatnio sprawa akcji jakie Bildt posiadał w Vostok Nafta, firmie inwestującej w gazociąg. Powstaje wątpliwość po której stronie leży lojalność szwedzkiego szefa MZS...

 

Szwecja, Dziennki

 

Do roku 1967 obowiązywał na szwedzkich drogach ruch lewostronny. 79-letni mieszkaniec Holmsjö w pobliżu Karlskrony doprowadził dziś do kompletnego chaosu w centrum Karlskrony gdy próbował jeździć „jak zwykle”. Nie był on w mieście od 40 lat i zmiana ruchu na prawostronny była dla niego kompletnym zaskoczeniem.

 
 

Szwecja, piątek, 9.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wielu szwedzkich polityków protestuje przeciwko wczorajszej wypowiedzi Gerharda Schrödera, że Szwecja w praktyce zgodziła się już na budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu bałtyckiego. Schröder próbował uzasadniać, że ponieważ przedstawiciele Szwecji współuczestniczyli w decyzjach UE o umieszczeniu projektu gazociągu na liście unijnych priorytetów, przesądzili oni o zgodzie Szwecji na ten projekt. Politycy wielu partii określają wypowiedź Schrödera jako niedorzeczną. Szczególnie krytyczną jest była minister infrastruktury, socjaldemokratka Ulrica Messing.

 

Szwecja, Dziennki

 

Były premier Szwecji, Göran Persson nie ma czasu stawić się na przesłuchanie. W maju ubiegłego roku prokurator Lars Lundin rozpoczął śledztwo przeciwko niemu w dosyć błahej sprawie domniemanych wykroczeń popełnionych w związku z budową własnego dworku pod Sztokholmem (). Po dziewięciu miesiącach intensywnej pracy miejscowej policji nie udało się ustalić daty przesłuchania. - Nie możemy zgrać terminów - tłumaczy posterunkowy Jan Törnblom. Na to by wysłać po prostu wezwanie policja jakoś nie wpadła.

 

Szwecja, Dziennki

 

Weekend zapowiada się w Szwecji wspaniale - dużo słońca i sporo mrozu, minus 5-10°C nawet w rejonie Sztokholmu. W górach sporo śniegu, więc kto może, ten spada... z górki.

 
 

Szwecja, czwartek, 8.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Rząd szwedzki postanowił wznowić prace komisji, które badała w 2005 roku poczynania rządu szwedzkiego po katastrofie tsunami. Tym razem ma ona ocenić zawartość taśm z nagraniami komunikacji elektronicznej kancelarii rządu. Taśmy te odkryto ukryte w piwnicach siedziby rządu, po objęciu sterów przez nową ekipę rządzącą. Sprawa zaniedbań władzy po katastrofie ciągnie się już od kilku lat ...

 

Szwecja, Dziennki

 

Na odbywającym się w Szwecji nordyckim seminarium na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego duńscy naukowcy przedstawili swój nowy film informacyjny. Celem filmu jest uwrażliwienie na bezpieczną jazdę. W filmie zastosowano nowatorskie rozwiązania. Dla zwrócenia uwagi widzów, znaki drogowe są prezentowane przez sympatyczne modelki w stroju topless. Szwedzkie seminarzystki protestują. Co mają przeciwko bezpieczeństwu na drogach - niewiadomo. Oto film

 

Szwecja, Dziennki

 

Notowania na sztokholmskiej giełdzie spadają dzisiaj dość znacznie. Jednak jedna firma - Netonnet - poszła raptownie w górę ku zaskoczeniu samych właścicieli. Wszystko dlatego, że inna firma, Neonet, przedłożyła bardzo korzystny raport, 195-cio procentowy wzrost zysku. Agencje informacyjne - TT oraz Reuters - pomyliły nazwy firm powodując spore zamieszanie na giełdzie.

 

Szwecja, Dziennki

 

Darmowa gazeta - za piątaka. Kilku obrotnych chłopaków wpadło na pomysł szybkiego zarobku. Zdobyli sporą paczkę gazety Xtra kolportowanej darmowo w Helsingborgu i roznieśli ją po mieszkaniach biorąc pięć koron za sztukę. Szczęście trwało jednak krótko. Gazeta dowiedziała się o sprawie i w następnym numerze wyraźnie stało już na pierwszej stronie: cena 0 koron. Oto jak zwalcza się przedsiębiorczość.

 
 

Szwecja, wtorek, 6.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

GY-09 - takim kryptonimem oznaczył minister szkolnictwa Jan Björklund (fp) nowy system gimnazjalny w Szwecji, który - według planów - zacznie obowiązywać od jesieni 2009 roku. Zamiast obecnego gimnazjum jako szkoły średniej przygotowującej do studiów wyższych, minister chce wprowadzić trzy rodzaje gimnazjum. Tylko jeden z nich będzie dawał wstęp do wyższych uczelni. Pozostałe dwa będą przygotowywały do zawodu. - Nie wszyscy chcą być akademikami i społeczeństwo nie byłoby w stanie funkcjonować gdyby wszyscy nimi byli - stwierdził minister szkolnictwa. Całe szczęście, że nie jest on ministrem zdrowia.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szanse na otrzymanie mieszkania w Szwecji maleją znacznie gdy ma się na imię Mohammed lub Zirian. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez Związek Najemców Mieszkań. Cztery osoby - dwie o szwedzkich imionach i dwie o obcych - dzwoniły do stu firm mieszkaniowych. Podczas gdy „rasowi” Szwedzi byli przyjmowani miło, obcokrajowców traktowano z podejrzliwością. 14 firm oferowało mieszkanie Szwedowi, twierdząc wcześniej, że nie mają żadnych wolnych mieszkań gdy dzwonił np. Zirian. Najgorsze były firmy komunalne, nieco lepsi prywatni właściciele. 16 firm zameldowano do rzecznika ds. dyskryminacji.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dziewięciometrowa statua z brązu będzie zdobiła miasto Boras w południowej Szwecji. Tak postanowiły władze miasta. Statua zostanie zakupiona za milion dolarów od amerykańskiego artysty Jim Dine. Grupa prywatnych osób ofiaruje 8,5 mln SEK, a miasto dorzuci jeszcze miljon by przeprowadzić całe przedsięwzięcie. Decyzja radców budzi jednak sporo kontrowersji, gdyż statua, która ma symbolizować Boras to... Pinokio.

 
 

Szwecja, poniedziałek, 5.02.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Głównym aktorem na sztokholmskiej giełdzie jest... szwedzkie państwo. W końcu ubiegłego roku posiadało ono akcje wartości 173,9 mld SEK. Pakiet państwowych akcji wzrósł o blisko 30% w 2006 roku. Państwo jest właścicielem wielu firm poprzebieranych za rynkowe, m.in. Vattenfall, Nordea, czy Telia. Wszystkie wymienione operują z powodzeniem również w Polsce. Tak więc ubogie polskie wdowy finansują szwedzki dobrobyt.

 

Szwecja, Dziennki

 

72% recept lekarskich jest w Szwecji przesyłanych drogą elektroniczną, bezpośrednio z komputera lekarza do apteki. Plasuje to Szwecję w czołówce światowej ligi e-receptowej. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił dramatyczny rozwój w tej dziedzinie. Liczba e-recept wynosiła około 100 tys. na miesiąc w roku 2000, a obecnie osiągnęła 2,9 miliona.

 
 

Szwecja, sobota/niedziela, 3-4.02.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Rząd szwedzki przeznaczy 66 mln koron na pomoc dla bezdomnych. Maria Larsson (kd), minister ds. zdrowia publicznego i opieki socjalnej zamierza skoordynować działania wielu urzędów w celu powstrzymania wzrostu liczby bezdomnych. Zamierza ona również wprowadzić zakaz eksmisji dzieci. Obecnie „na bruku” ląduje w Szwecji ok. 1000 dzieci rocznie. Według danych urzędu opieki społecznej w 2005 r. w Szwecji było ok. 17 800 bezdomnych, z czego jedna trzecie to rodzice.

   

Szwecja, Dziennki

 

Mats Odell (kd), minister ds. mieszkalnictwa zamierza wprowadzić nową w Szwecji formę własności mieszkań - mieszkanie własnościowe. Obecnie można stać się jedynie właścicielem prawa do zamieszkania, poprzez wykupienie udziału w związku mieszkaniowym, który jest właścicielem całego domu. Teraz ma powstać możliwość wykupu pojedynczych mieszkań w domach komunalnych, bez konieczności tworzenia związku i przekształcania formy własności całego budynku. W Polsce taka forma istnieje już od dawna. Celem ministra jest zmniejszenie segregacji.

   
 

Szwecja, piątek, 2.02.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Rosyjska firma Peter Gaz badająca dno Bałtyku dla potrzeb gazociągu północnego ukrywa przed władzami szwedzkimi wyniki tych badań. Jest ona zobowiązania informować Szwedów zarówno o czasie jak i wynikach badań. Było to warunkiem uzyskania zgody na przeprowadzenie badań w szwedzkiej strefie ekonomicznej. Jednak żaden raport za rok 2006 nie wpłynął do wskazanych urzędów. Wyniki badań mogą mieć istotne znaczenie dla szwedzkiego stanowiska w sprawie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Peter Gaz został również przyłapany na prowadzeniu badań na szwedzkich wodach, bez uprzedniego zgłoszenia swojej obecności.

   

Szwecja, Dziennki

 

54-letni Raine Gustafsson, jeden z wielu bezdomnych sztokholmian, pisuje kroniki dla pisma bezdomnych Situation Stockholm. W tej roli miał on okazję zadać pytanie szwedzkiemu królowi: „Ty, który masz tak wiele pokoi i pałaców, czy czujesz się gdzieś jak w domu?”. Król odpowiedział dyplomatycznie, że w pałacu Drottningholm, gdzie obecnie mieszka rodzina królewska, czuje się „bardzo w domu”, mimo że jest to jednocześnie muzeum i miejsce pracy dla ponad stu osób. Nie przekonało to Rainego - nie chciałbym zamienić się z nim miejscami - stwierdził w wywiadzie dla popołudniówki Aftonbladet, uprzedzając ewentualną propozycję króla. (foto)

   

Szwecja, Dziennki

12:35

Wartość akcji szwedzkiego koncernu telekomunikacyjnego Ericsson spadają dziś gwałtownie na sztokholmskiej giełdzie. Przyczyną jest mniejszy niż spodziewany zysk w ostatnim kwartale 2006 r. Wyniósł on 12,2 mld koron, a nie 12,5 mld jak przewidywali analitycy. Ta drobna różnica sprawiła, że akcje Ericssona gwałtownie spadają. Wczoraj były one warte 27:40 SEK, a dziś o 12:30 już tylko 25,7 SEK.

   
 

Szwecja, czwartek, 1.02.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Dagmar Lundgren, mieszkanka miasteczka Ystad na południu Szwecji otrzymała list, w którym władze gminy zapewniają jej miejsce w przedszkolu. Niewdzięczna Dagmar postanowiła jednak nie skorzystać. Można to zrozumieć, zważywszy, że Dagmar skończyła niedawno... 101 lat.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.