Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.

   

Styczeń 2007 00015

 
 

Szwecja, środa, 31.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

W Sztokholmie przebywa obecnie prof. Władysław Bartoszewski promując swoją nowo wydaną książkę „I hjärtat av Europa” (W sercu Europy). Dziś profesor miał wykład w szwedzkim sejmie na temat „Między dwoma totalizmami 1939-1989 - refleksje świadka”.

 

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiejsze Metro donosi, że rządowy samolot z premierem Szwecji na pokładzie był bliski katastrowy na lotnisku w Berlinie 12 stycznia tego roku. Startujący samolot, na którego pokładzie znajdowali się również najbliżsi współpracownicy premiera, o mało nie zderzył się z innym, lądującym właśnie samolotem. Dzięki błyskawicznej reakcji pilota uniknięto katastrofy. Zdarzenie badano w tajemnicy przez dwa tygodnie.

 

Szwecja, Dziennki

 

Największy skandal od dziesięcioleci - alarmuje szwedzka popołudniówka Aftonbladet. Chodzi o podejrzenia, że rząd Görana Perssona oszukiwał Komisję Konstytucyjną, jedyny organ w Szwecji uprawniony do kontroli prac rządu. Z nagrań korespondencji elektronicznej rządu, odkrytych jesienią 2006 r. po zmianie ekipy rządzącej, wynika, że wysocy urzędnicy kłamali przed komisją. Dzisiaj odbędzie się narada wszystkich szefów partii sejmowych w tej sprawie.

 
 

Szwecja, wtorek 30.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

W mediach ożywają znowu dyskusje na temat zaniechań rządu po katastrofie tsunami w 2004 r. Przyczyną jest szwedzki wariant szafy Lesiaka. Jesienią 2006 nowa ekipa rządząca odkryła w piwnicach kancelarii rządu szafę z nagraniami e-maili administracji z pierwszych dni po katastrofie. Teraz okazuje się, że prawa ręka ex-premiera Görana Perssona, Lars Danielsson, kłamał przed komisją badającą poczynania rządu po katastrofie. Prace komisji pod przewodnictwem Johana Hirschfeldta zostaną prawdopodobnie wznowione.

 

Szwecja, Dziennki

 

Lapończycy żądają zwrotu szkieletów, które szwedzcy naukowcy, badacze ras, zgromadzili na uniwersytetach w Lundzie i Uppsali. Szkieletów dostarczali szwedzcy, protestanccy księża na początku ubiegłego wieku. Badanie różnic rasowych było wówczas bardzo popularne w Szwecji i Niemczech. - Każda kostka to część człowieka. To niegodne by szczątki naszych przodków były jeszcze dziś używane do rasistowskich badań - mówi Rose-Marie Huuva z państwowej reprezentacji Lapończyków, Sametinget.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki sąd apelacyjny przekazał dziś ministerstwu sprawiedliwości propozycję zmiany okresów przedawnienia dla niektórych przestępstw. Jest to spowodowane koniecznością dostosowania szwedzkiego prawa do Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, który Szwecja ratyfikowała w 2001 roku. Teraz proponuje się zniesienie przedawnienia dla morderstw, zabójstw, terroryzmu i zbrodni wojennych. Nowe prawo nie będzie działało wstecz. SS-mani, UB-owcy i inni zbrodniarze wojenni lub pokojowi, których ochrania Szwecja, mogą więc spać spokojnie.

 
 

Szwecja, sobota-niedziela 27-28.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Wizyta pierwszego szwedzkiego astronauty Christera Fuglesanga w Ojczyznie przybrała charakter święta narodowego. Liczne wywiady, przyjęcia rządowe i królewskie, wiece i wiwaty jak Szwecja długa i szeroka. Fuglesang był jednym z siedmiu członków załogi lotu amerykańskiego Discover. Niektóre media zrównują go z Gagarinem, pierwszym człowiekiem w kosmosie, zgodnie z obowiązującą tutaj zasadą, że jak coś nie szwedzkie to się nie liczy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Ten kto chce polecieć na wycieczkę w kosmos może już ustawiać się w kolejce. Wczoraj podpisano w Szwecji umowę między Virgin Galactic i Spaceport Sweden, nową firmą, która od roku 1012 będzie oferować turystyczne loty kosmiczne z Kiruny. Virgin Galactic planuje start kosmicznych wycieczek z bazy w New Mexico już za dwa lata. Pięć minut w stanie nieważkości 120 000 km nad Ziemią za jedyne 200 000 USD. Jednym z tych, który wykupił już bilet jest 69-letni Szwed Bengt Söderqvist. Mają Szwedzi Gagarina będzie i Titow.

 
 

Szwecja, piątek 26.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki koncern medialny Bonnier wykupił amerykańską firmę Time 4 Media och The Parenting Group, wchodzącą w skład koncernu Time Inc., przejmując w ten sposób 18 tytułów gazet. Wśród nich są przede wszystkim tytuły sportowe i rekreacyjne - Ski, Field & Stream, Popular Science, Outdoor Life, Motorboating, ale również Parenting - gazeta dla rodziców. Zakup kosztował Bonniersa blisko dwa miliardy koron i jest to największy zakup jaki szwedzka firma medialna zrobiła kiedykolwiek na rynku międzynarodowym. Firma rodziny Bonnier wydaje w Szwecji dzienniki Dagens Nyheter oraz Dagens Industri. Mutacja DI ukazuje się w Polsce jako Puls Biznesu.

 
 

Szwecja, czwartek 25.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Obrzucana wieloma obelgami zima w tym roku wściekła się wreszcie. Chcieliście to macie - minus 10 stopni w rejonie Sztokholmu, parę stopni mniej na południu i wiele więcej na północy Szwecji. Ci co chcieli przechodzić tegoroczną zimę w letnich butach pospiesznie założyli zimowe. Jutro lekkie ocieplenie, ale potem będzie znowu pięknie, słonecznie i mroźnie.

 

Szwecja, Dziennki

 

Christer Fuglesang, pierwszy Szwed w kosmosie, przybył dzisiaj do kraju. Przyjmowano go niemal jak głowę państwa - bezpośrednia transmisja z Arlandy, komitet powitalny z panią minister gospodarki i wicepremier Maud Olofsson na czele, uroczysty obiad z całym rządem. Jutro szwedzki Hermaszewski zostanie przyjęty przez parę królewską.

 

Szwecja, Dziennki

 

Europejska baza turystycznych lotów kosmicznych jest planowana w Kirunie, najbardziej na północ wysuniętym mieście Szwecji. Jutro zostanie podpisany kontrakt fuzji Virgin Galactic, firmy Richarda Bransona oraz Spaceport Sweden, szwedzkiego konsorcjum, które ma promować Kirunę jako europejskie centrum turystycznych lotów kosmicznych. Przyjemność popatrzenia na ludzkość z góry będzie kosztowała 1,4 mln koron.

 
 

Szwecja, środa 24.01.2007.

 

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie media odnotowały dzisiaj śmierć polskiego dziennikarza i pisarza, Ryszarda Kapuścińskiego. Po szwedzku zostały wydane m.in. jego książki Cesarz (Kejsaren), Szachinszach (Shahernas shah) oraz Wojna futbolowa (Fotbollskriget). W ubiegłym roku wydano tutaj Podróże z Herodotem (På resa med Herodotos), Kapuściński był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do nagrody Nobla.

 

Szwecja, Dziennki

 

Svenskt Näringsliv - szwedzka organizacja pracodawców - ostrzega przed zbyt drogą siłą roboczą. W porównaniu ze średnią wśród 15 starych krajów Unii koszty pracy w Szwecji są aż o 30% wyższe. Hamuje to wzrost zatrudnienia, który właśnie daje się zauważyć. Pracodawcy przestrzegają, że jeżeli żądania pracobiorców zaczną być zbyt wysokie może to doprowadzić do załamania się pozytywnego trędu. Problem w tym, że w Szwecji „żądania pracobiorców” są reprezentowane przez organizacje polityczne, zwane dla niepoznaki związkami zawodowymi, które podbijają cenę we własnym interesie.

   

Szwecja, Dziennki

 

Dziś piękna zima w całej Szwecji - mroźnie i sporo słońca. Około -10°C na poziomie Sztokholmu podczas gdy na północy można się rozkoszować nawet całymi 30-stoma minusami. Jutro jeszcze mroźniej na południu, a na północy mniej minusów za to więcej śniegu.

   
 

Szwecja, wtorek 23.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki rzecznik do spraw dyskryminacji etnicznej, zajął się sprawą zakazu używania języka ojczystego przez uczniów obcego pochodzenia w szkole im. Gustawa Adolfa, w Landskrona. Zakaz został zgłoszony też na policję przez dwie osoby prywatne. Politycy lokalni, zwłaszcza z partii Liberałów (fp), popierają dyskryminację uczniów. Również szwedzki minister szkolnictwa, także z partii Liberałów, nie potępia prześladowania dzieci obcokrajowców w Landskrona.

   

Szwecja, Dziennki

 

W ubiegłym roku zarobki mieszkańców Szwecji przekroczyły po raz pierwszy bilion koron, czyli ponad 400 miliardów złotych. Najwięcej zarobili mieszkańcy województwa sztokholmskiego. Najbogatsza dzielnica Sztokholmu to Danderyd gdzie średni roczny dochód wynosi 392 500 koron brutto. Dalsze to Lidingö, 323 500, Täby, 303 500, Nacka, 279 800, och Sollentuna, 276 100 koron. Najmniej, 155 500 rocznie, zarabiają mieszkańcy miasteczka Pajala na dalekiej północy kraju. Po zapłaceniu podatku, mieszkania i innych stałych opłat, zostaje tyle... żeby przeżyć.

   
 

Szwecja, poniedziałek 22.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Tydzień rozpoczynamy w zimowym nastroju. Sporo śniegu i mrozu niemal w całym kraju. Tu i ówdzie spadnie świeży śnieg również dzisiaj. Minusowa temperatura ma trwać aż do czwartku i dopiero w piątek wróci do tegorocznej normy w południowej Szwecji - parę stopni powyżej zera.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka policja nasila pogoń za obcokrajowcami, którzy przebywają w kraju bez pozwolenia. Patrole drogowe będą kontrolowały nie tylko trzeźwość kierowców, ale również paszporty. Sprawdzane też będzie czy podróżujący nie figurują w rejestrze przestępców, w międzynarodowej bazie danych obszaru Schengen.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja ma najtańsze i najszybsze stałe łącza internetowe ze wszystkich krajów nordyckich. Mimo to więcej użytkowników posiada stałe łącze w krajach ościennych. Wiosną 2006 r. 51% mieszkań w Szwecji było podłączone do sieci, podczas gdy w Danii 63%, w Norwegii 57%, a w Finlandii 53%. Ponad połowa podłączeń w Szwecji ma szybkość transmisji powyżej 2 Mbit/s. 8 Mbit/s kosztuje tutaj 270-360 koron, w Danii 455-910, w Norwegii i Finlandii około 550 koron miesięcznie.

   
 

Szwecja, niedziela 21.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister szkolnictwa, Jan Björklund z partii Liberałów, nie potępia dyskryminacji etnicznej w jednej ze szkół w Landskrona. Wynika to z wywiadu udzielonego dzisiaj telewizji TV4. Pod pretekstem przywrócenia porządku rektor tej szkoły zabronił uczniom rozmawiania w innym języku niż szwedzki. Blisko połowa uczniów ma nieszwedzkie pochodzenie. Dla szwedzkiego ministra łamanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do używania ojczystego języka, jest dopuszczalne w szwedzkich szkołach. Kara za to okrutne przestępstwo rozmowy w ojczystym języku nie została jeszcze ustalona. Sądząc jednak po mentalności liberalnego ministra, rozstrzelania na miejscu wykluczyć nie można.

   
 

Szwecja, sobota 20.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Śnieżyca i wiatry do 25 m/s przetaczają się dziś nad Szwecją od południowego zachodu ku północy. Smolandia, Svealand i wschodnie wybrzeże zostaną przykryte 20-sto centymetrową warstwą mokrego śniegu. Warunki jazdy na drogach będą katastroficzne.

   

Szwecja, Dziennki

 

Patrik Helgesson, rektor szkoły im. Gustawa Adolfa w skańskiej Landskrona zabronił uczniom nie szwedzkiego pochodzenia rozmawiać w języku ojczystym. Blisko połowa uczniów ma obce pochodzenie. Zakaz używania języka ojczystego obowiązuje nawet na przerwach, w prywatnych rozmowach. - To po to by inni nie myśleli, że oni mówią coś obraźliwego - motywuje swą decyzję rektor. Inspirację czerpie on zapewne bardziej od Adolfa niż Gustawa.

   

Szwecja, Dziennki

 

186 milionów koron szuka swoich właścicieli - donosi dzisiejsze Metro. Akcje tej wartości zaśmiecają sztokholmski Urząd Wojewódzki. Są to przymusowo wykupione akcje, których właściciele nie zgłosili się po odbiór pieniędzy. Gdy jakaś firma posiada 90% akcji ma ona prawo wykupu pozostałej części. Jeżeli Centrala Papierów Wartościowych nie może nawiązać kontaktu z właścicielem, deponuje ona akcje w UW. Tam czekają one na swego pana.

   
 

Szwecja, piątek 19.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szalejące w Europie sztormy ominęły tym razem Szwecję. W zamian spodziewamy się w południowej Szwecji pierwszego w tym roku śniegu. W Sztokholmie dziś rano spadło nawet tu i ówdzie trochę śniegu. Obfitsze opady zapowiadane są na sobotę i niedzielę. W przyszłym tygodniu minusowo w całym kraju. Czas chyba będzie wyciągnąć w końcu ciepłe buty tej zimy.

   

Szwecja, Dziennki

 

Tematem dnia w Szwecji jest przedstawienie kandydatury Mony Sahlin na stanowisko przewodniczącej partii Socjaldemokraci. Dotychczasowy szef partii Göran Persson, zrezygnował z dalszego przywództwa po przegranych wyborach do parlamentu we wrześniu 2006 r. Wczoraj na konferencji prasowej Sahlin wyraziła gotowość kandydowania. Mówi się tutaj o „kandydowaniu” w znaczeniu socjalistycznym - kandydat jest jeden i jego wybór jest przesądzony. Oficjalny wybór nastąpi na kongresie partii w marcu tego roku.

   

Szwecja, Dziennki

 

Nieznani sprawcy wyczyścili konta 250 klientów szwedzkiego banku Nordea, łącznie na sumę 8 mln koron. Włamania dokonano poprzez Internet. Mimo, że Nordea wiedziała już od kilku miesięcy o atakach na serwer, nie ostrzegała ona swoich klientów. Bank obiecuje zwrócić klientom utracone pieniądze, co należy przyjąć z dużym sceptycyzmem. Nordea jest oceniana jako najgorszy bank szwedzki, który doprowadził do ruiny niejedną firmę i osobę.

   
 

Szwecja, czwartek 18.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

06>35

Prawdopodobnie jeszcze dziś komisja rekrutacyjna Socjaldemokratów w Szwecji zaproponuje oficjalnie Monę Sahlin na stanowisko przewodniczącej partii. Sahlin jest znana przede wszystkim z robienia prywatnych zakupów na koszt podatników, nielegalnego zatrudniania pomocy domowej i niepłacenia abonamentu TV i innych rachuków. Będzie ona jedyną kandydatką. Poziom dyskusji nad nowym wodzem socjaldemokratów nie wzniósł się nigdy powyżej pasa ...

   
 

Szwecja, środa 17.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Dziś w riksdagu - szwedzkim parlamencie - odbyła się debata przywódców partii parlamentarnych. Po raz ostatni wystąpił w tej roli szef Socjaldemokratów, były premier Szwecji Göran Perrson. Po przegranych wyborach we wrześniu 2006 r. zrezygnował on z dalszego przewodzenia partii. Nowy wódz zostanie wybrany w marcu tego roku (). Obecny premier Fredryk Reinfekdt podziękował Perssonowi za minione lata i wyraził gotowość współpracy z jego następcą...

   

Szwecja, Dziennki

 

W pierwszej połowie lat 90-tych, gdy planowano most przez cieśninę Sund, łączący Szwecję z Danią trwały dyskusje nad przystąpieniem Szwecji do Unii Europejskiej. Żartowano wówczas, że ponieważ Szwecja zbliża się do Europy nie można rozpocząć budowy mostu przed ustaleniem dokładnej odległości. Most już jest, ale odległość nadal jest zmienna. W ciągu tylko jednej sztormowej nocy w ostatni weekend Szwecja oddaliła się od Polski o całe 9 metrów. Tyle właśnie plaży w Ystad, najbardziej południowym porcie Szwecji, bezpowrotnie pochłonęło wzburzone morze.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzi Martin Letzter i Olof Sundström ustanowili dziś w nocy rekord świata, zjeżdżając na nartach z Puncak Jayas w Nowej Gwinei, ostatniej spośród najwyższych góry siedmiu kontynentów. Góra wystaje 5000 m nad poziom morza. Swoje oryginalne przedsięwzięcie rozpoczęli oni w lipcu 2003 zjeżdżając ze szczytu Denali w Ameryce Północnej.

   
 

Szwecja, wtorek 16.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Podczas wczorajszego unijnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Dreźnie Szwecja zgłosiła gotowość podpisania traktatu z Prüm regulującego współpracę policji krajów UE. Traktat umożliwia sygnatariuszom wzajemny dostęp do baz danych dotyczących odcisków palców, DNA, rejestracji pojazdów oraz lepszą współpracę operacyjną policji krajów członkowskich.

   

Szwecja, Dziennki

 

Ponad połowa lekarzy, którzy otrzymali szwedzką legitymację lekarską w 2006 roku ukończyła studia za granicą. Najwięcej lekarzy przybyło z Niemiec (157), Danii (133) i Polski (99). Również legitymacje wydawane dentystom trafiają w blisko 50% do osób wykształconych za granicą. Czołówkę stanowią tutaj Polacy (84), którzy wyprzedzają zdecydowanie Niemców (22) i Greków (14). Znacznie mniejszą popularnością cieszy się Szwecja wśród pielęgniarek. Spośród 4 773 przydzielonych legitymacji tylko 204 trafiło do osób z zagranicznym wykształceniem.

   

Szwecja, Dziennki

 

Ida Sällström, sędziwa mieszkanka miasteczka Arvidsjaur na dalekiej północy Szwecji zwróciła się o miejsce w domu przystosowanym dla starszych osób, gdzie zapewniany jest odpowiedni serwis i stała opieka. Władze gminy odmówiły, motywując, że Ida jest jeszcze zbyt zdrowa i rześka. Tylko pogratulować - Ida ma 98 lat!

   
 

Szwecja, poniedziałek 15.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Najbardziej popularne imię nadawane szwedzkim chłopcom w 2006 roku to Lukas, który wyprzedził Oskara, zwycięzcę roku 2005. Upodobania co do imion dziewczęcych nie zmieniły się i pierwsze trzy miejsca zajmują Emma, Maja i Julia. Nikt w ubiegłym roku nie otrzymał natomiast imion Kjell (wym. Śel) lub Gunilla, popularnych wśród dorosłych Szwedów

   

Szwecja, Dziennki

15:12

Zarząd Lasów wstępnie ocenia, że straty wywołane wczorajszym huraganem są znacznie mniejsze niż te, które spowodował sztorm w styczniu 2005. Według preliminarnych obliczeń sztorm powalił 12 milionów metrów sześciennych drzew, co należy porównać z 75-oma milionami w 2005 roku.

   

Szwecja, Dziennki

06:20

Huragan, który nawiedził wczoraj południową Szwecję, powędrował dalej na wschód i teraz przewietrza Finlandię. Silne wiatry w połączeniu z opadami śniegu spowodują chaos w ruchu drogowym na północy Szwecji. Na południu liczymy straty i bierzemy się do robienia porządków. Prędkość wiatru dochodziła do 144 km/h (40 m/s). Setki dróg jest nieprzejezdnych z powodu powalonych drzew. Większość pociągów jest nadal odwołanych. Około piątej rano 230 tysięcy mieszkań nadal było bez prądu. Z powodu sztormu trzy osoby straciły życie. Jedna z nich to 8-letni chłopiec.

   
 

Szwecja, niedziela 14.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

20:02

Wiatry o sile orkanu nawiedziły zachodnie wybrzeże Szwecji. Sztormowa pogoda dotknęła całą południową Szwecję. 280 000 gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Ekipy ratownicze czekają w pogotowiu. Prace naprawcze będą możliwe dopiero po ustaniu sztormowej pogody. Jak dotychczas odnotowano trzy przypadki śmiertelne. Ruch pociągów jest wstrzymany i duże utrudnienia z powodu powalonych drzew występują również w ruchu drogowym. Promy do Szwecji nie wyszły w morze. Mieszkańców wzywa się do pozostania w domach.

   
 

Szwecja, sobota 13.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt odwiedził wczoraj Niemcy. Podczas rozmowy z kanclerz Angelą Merkel poruszono między innymi sprawę kontrowersyjnego gazociągu po dnie Bałtyku. Merkel przyznała, że projekt musi również uwzględniać interesy Szwecji. Według Reinfeldta najważniejsze dla Szwecji są sprawy ekologiczne, jednak wyraził on również zaniepokojenie z powodu rosyjskiej zapowiedzi zwiększenia aktywności militarnej na Bałtyku w związku z potrzebą ochrony gazociągu. Szwecja i Polska są najbardziej krytycznie nastawione do projektu gazociągu spośród wszystkich krajów UE.

   

Szwecja, Dziennki

 

Prokurator Christer van der Kwast po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania sprawy opcji giełdowych, które szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt otrzymał od Vostok Nafta, postanowił nie wszczynać śledztwa w tej sprawie. Bildt był oskarżany, że opcje miały charakter łapówki ( ). Prokurator jednak nie ocenia tego wynagrodzenia (4,8 mln SEK) jako łapówki. - Inna konkluzja niż taka nie była możliwa - skomentował decyzję prokuratora szef szwedzkiej dyplomacji.

   

Szwecja, Dziennki

 

Fala sztormów znowu przetacza się przez południową Szwecję. Najgorzej jest na zachodnim wybrzeżu. Dziś w nocy prędkość wiatrów dochodziła tam do 90 km/h. Kolejny, jeszcze bardziej porywisty sztorm nadchodzi z zachodu. Kulminacja nastąpi jutro rano.

   
 

Szwecja, piątek 12.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt stracił głowę. Gdy w związku z objęciem stanowiska w rządzie opuścił on zarząd spółki Lundin Petroleum, ze zbiorowego zdjęcia zarządu na firmowej stronie www zniknęła jego głowa. Reszta postaci pozostała nietknięta i przyozdobiona głową innego członka zarządu . Głowa Carla Bildta odnalazła się jednak na stronach rządowych.

   

Szwecja, Dziennki

 

Wielkie odchudzanie czeka administrację Sztokholmu gdy prawicowa koalicja zacznie robić porządki w mieście. 500 do 700 urzędników straci pracę w ramach racjonalizacji i oszczędności. W pierwszym rzędzie za nową pracą muszą się rozglądać szefowie wielu nikomu niepotrzebnych urzędów.

   

Szwecja, Dziennki

 

Duże zaniepokojenie policji w Söderhamn budzą regularne walki o podłożu rasistowskim gangów... dziesięciolatków. Około 20-30 dzieci jest zamieszanych w konflikt. Według policji rasistowskie nastawienie musiały dzieci wynieść z domu. Istnieją obawy, że starcia mogą doprowadzić nawet do przypadków śmiertelnych.

   
 

Szwecja, czwartek 11.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Coraz więcej pacjentów w Szwecji jest niezadowolonych ze służby zdrowia. Ilość skarg na złe traktowanie lub błędy w leczeniu wzrasta corocznie. W ubiegłym roku złożono ponad 4 tys. skarg na lekarzy i inny personel medyczny. Jest to wzrost o blisko 12% w stosunku do roku poprzedniego. W roku 1980 było zaledwie 750 skarg.

   

Szwecja, Dziennki

 

Nowym źródłem energii mogą być morskie bakterie. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze szkoły wyższej w Kalmar. We współpracy z naukowcami z Geteborga i Hiszpanii stwierdzili oni, że rozwój niektórych morskich bakterii jest stymulowany przez światło słoneczne. Bakterie posiadają unikalną proteinę absorbującą światło słoneczne. Można by ją wykorzystywać do sztucznej fotosyntezy w celach ekologicznego pozyskiwania energii.

   

Szwecja, Dziennki

 

19-letni Szwed został wczoraj skazany w Bośni na 15 lat więzienia za terroryzm. Młodzieniec wraz z duńskim kolegą został aresztowany w Sarajewie w październiku 2005. Znaleziono przy nich materiały wybuchowe, sprzęt dla „żywych bomb” oraz film z groźbami kierowanymi do krajów współpracujących z USA w walce z terroryzmem. Duńczyka skazano na 13 lat i 6 miesięcy.

   
 

Szwecja, środa 10.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Dużym zainteresowaniem w Szwecji spotkała się inauguracja iPhone firmy Apple. Jest to nowe urządzenie, łączące iPod (miniodtwarzacz dźwięku i video), telefon komórkowy oraz komunikator internetowy. W porównaniu z iPhone wszystkie dotychczasowe tego typu urządzenie wydają się mocno przestarzałe. Wygląda na to, że Steve Jobs, który razem z Steve Woźniakiem - obaj założyciele Apple - stworzył w latach 70-tych pierwszy na świecie komputer osobisty (PC), w roku 1984 zmienił świat tworząc graficzno multimedialny komputer Macintosh, w 2001 stworzył iPod, dokona tego jeszcze raz - zmieni świat. Warto obejrzeć prezentację iPhone w San Francisco...

   

Szwecja, Dziennki

 

Sztokholmskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej SL podjęło decyzję o drastycznych zwyżkach cen, W niektórych przypadkach aż o 400%. Dotychczasowa jednolita cena 20 koron w całym regionie zostaje zastąpiona skomplikowanym podziałem na zony, których przekraczanie zwielokrotnia cenę. Niektóre podwyżki będą obowiązywały już 29 stycznia, podczas gdy pozostałe od 1 kwietnia. Nowe zony

   

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiejszej nocy przetoczyła się sztormowa pogoda nad środkową Szwecją. Prędkość wiatrów dochodziła do 25 m/s. Kulminacja nastąpi rano. 60 tys. mieszkań zostało pozbawionych prądu. Dzień za to będzie słoneczny, a temperatura 7-8°C - w środku stycznia!

12  
 

Szwecja, wtorek 9.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Kiruna, najbardziej na północ wysunięte miasto Szwecji, zostanie przeniesione. Eksploatacja rudy żelaza powoduje ryzyko osuwów w mieście. Postanowiono więc przenieść centrum miasta nieco na północny zachód, do podnóża góry Luossavaaras, nad jeziorem Luossajärvi. W nowym centrum planowana jest m.in. tropikalna dżungla i stok narciarski pod dachem oraz jaskiniowe kąpielisko. Krytycy twierdzą, że rządząca koalicja samorządowa padła ofiarą manii wielkości.

   

Szwecja, Dziennki

 

Firmy farmaceutyczne sponsorują organizacje pacjentów za 30-40 milionów koron rocznie. Wszystko w celach marketingowych. Firmy oczekują, że sponsorowane organizacje będą popularyzowały ich leki. Tylko od października 2006 r. 47 organizacji otrzymało łącznie 15 mln koron. Najbardziej szczodrą była firma Astra-Zeneca, która wydała już 3,1 mln koron na sponsoring. Największa szwedzka organizacja pacjentów, Szwedzki Związek Diabetyków, konsekwentnie odmawia przyjmowania pieniędzy od firm farmaceutycznych.

   
 

Szwecja, poniedziałek 8.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Partia Zieloni zgłosiła szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta do Urzędu antykorupcyjnego. Chcą oni by Urząd zbadał sprawę opcji wartości 4,8 mln koron, które Bildt otrzymał od Vostok Nafta. Majątek tej firmy stanowią niemal wyłącznie akcje rosyjskiego Gazpromu, planującego budowę kontrowersyjnego gazociągu bałtyckiego...

   

Szwecja, Dziennki

 

Pewien wrażliwy mieszkaniec Kistinge koło Halmstad w Szwecji złożył doniesienie do lokalnych władz oskarżając sąsiada o prześladowanie zwierząt. Zauważył on mianowicie, że pies sąsiada leży ciągle bez ruchu na ganku. Apatia psa musiała więc wynikać z niedożywienia albo innych cierpień duchowych lub cielesnych. Urzędnik gminy zajął się sprawą, pojechał na miejsce i już z okna samochodu mógł stwierdzić, że pies ani drgnie. W rubryce „rasa” odpowiedniego blankietu wpisał nawet „porcelanowa”. I słusznie - bo pies był... z porcelany.

   
 

Szwecja, niedziela 7.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie media donoszą o dymisji abp. Wielgusa. Dziennik telewizji publicznej SVT informację o polskim kryzysie podał jako drugą wiadomość. Również gazety w wydaniach internetowych przytaczają komunikat skandynawskiej agencji prasowej TT lub własnych korespondentów. Ton reportaży jest rzeczowy i raczej poprawny, bez zwyczajnej tutaj złośliwości i zafałszowań w informacjach dotyczących Polski.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzcy Socjaldemokraci nadal szukają kandydata na partyjnego przywódcę. W noc po przegranych wyborach 17 września 2006 roku, ówczesny szef partii i jednocześnie premier Szwecji Göran Persson zapowiedział swą abdykację. Jego następca zostanie wybrany na partyjnym zjeździe w marcu tego roku. Jednak spekulacje na temat dziedzictwa socjaldemokratycznego tronu kwitną już od pamiętnej wrześniowej nocy....

   
 

Szwecja, sobota 6.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Święto Trzech Króli, które w Szwecji jest oficjalnym świętem, czyli dniem wolnym od pracy, odczuwamy mniej świątecznie, bo przypadło w tym roku w sobotę. Nie dało nam to tym razem okazji do dodatkowego lenistwa w dni sąsiadujące. Teraz już kończy się okres świętowania i od poniedziałku bierzemy się na poważnie do pracy.

   
 

Szwecja, piątek 5.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Urodziny Hitlera nowym świętem w Szwecji? Tak by wnikało z pięknego kalendarza ściennego rozesłanego przez zarząd gminy Hultsfreds do wszystkich jej mieszkańców. Dzień 20 kwietnia, urodziny Hitlera, jest zaznaczony na czerwono jak wszystkie inne oficjalne święta. Zarząd wyraża ubolewanie z powodu pomyłki, ale dodaje, że 20 kwietnia urodził się również cesarz Napolen III oraz obecna minister sprawiedliwości Beatrice Ask. Tak więc kalendarz nie zostanie wycofany bo każdy może wybrać swojego ulubieńca.

   

Szwecja, Dziennki

 

7 stycznia zostanie ponownie otwarte bezpośrednie połączenie kolejowe między Sztokholmem a Oslo. Linia osobowa była zamknięta od 20 grudnia 2004. Uroczystego otwarcia dokonają ministrowie Szwecji i Norwegii.

   

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji coraz bardziej brakuje weterynarzy. Przychodnie dla zwierząt poszukują lekarzy za granicą. Wzrasta ilość zwierząt domowych w Szwecji oraz skłonność ich posiadaczy do szukania dla nich opieki medycznej w razie potrzeby. Dzięki coraz lepszym ubezpieczeniom dla zwierząt ich właścicieli stać na lepszą opiekę. Oto wolne miejsca pracy:

   
 

Szwecja, czwartek 4.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Spalą albo nie spalą - ten hamletowski dylemat nurtuje co roku mieszkańców Gävle i reszty kraju. Od 1966 roku w centrum miasta ustawiany jest z początkiem grudnia 13-metrowy słomiany kozioł jako świąteczna dekoracja. Co roku ogromną atrakcją dla nieznanych sprawców jest podpalenie kozła. W tym roku jednak nie udało im się. Swój 40-sty jubileusz kozioł obchodził w całości. Sztuki tej dokonał po raz dziesiąty w ciągu minionych 40-stu lat. (foto)

   

Szwecja, Dziennki

 

„Rolnik szuka żony” to tytuł programu lansowanego przez szwedzką TV4. Efektywność programu zainspirowała pewnego mieszkańca Borås na południu Szwecji. W lokalnej gazecie zamieścił on za jedyne 11 500 koron ogłoszenie pt. „Biznesmen szuka żony”. Normalnie tego typu ogłoszenia kosztują około 120 koron. Ogłoszenie spragnionego biznesmena to rekord dla tej gazety. Spragnionym paniom podajemy adres redakcji: redaktionen@bt.se.

   
 

Szwecja, środa 3.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Coraz mniej szwedzkiej młodzieży kształci się w dziedzinie technik informatycznych. Na 28 tysięcy osób, które starało się o przyjęcie na wioseny semestr tylko 61 wybrało IT jako pierwszą opcję. - Jesteśmy zmuszeni rezygnować z ciekawych projektów z powodu braku współpracowników - mówi Mikael Schmidt, szef personalny VM-data, jednej z największych szwedzkich firm komputerowych, w wywiadzie dla telewizji SVT.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie służby specjalne Säpo zatrudnią 100 nowych policjantów. Poszukiwani są inspektorzy kryminalni, śledczy, ochroniarze, analitycy oraz informatycy. Rozbudowa Säpo jest związana z dyrektywą rządu, zmierzającą do wzmocnienia działalności antyterrorystycznej.

   

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka firma NCC sprzedała swoją spółkę zależną NCC Roads Polska austriackiej firmie Strabag. Na interesie Szwedzi zarobili około 400 mln SEK (ok. 174 mln PLN). NCC Roads Polska zatrudnia ok. 900 osób. Obrót firmy wynosił 1,1 mld SEK (478 mln PLN) w roku 2005.

   

Szwecja, Dziennki

 

Za pomocą datowania radiowęglowego, wiek szczątków domu odkrytego latem 2005 roku w pobliżu Munkedal w krainie Bohuslän na zachodnim wybrzeżu Szwecji, ustalono na późną epokę brązu. Jest to pierwsze tego typu znalezisko datowane na ten sam okres co skalne ryciny wikingów z Tanum. Archeolodzy planują dalsze wykopaliska w tym regionie.

   

Szwecja, Dziennki

 

Co najmniej 431 osoby zginęły w wypadkach drogowych w Szwecji w ubiegłym roku. Oznacza to, że liczba śmiertelnych ofiar maleje już piąty rok z rzędu. Jako główne przyczyny poprawy podaje się coraz lepszy stan dróg i coraz sprawniejsze samochody.

   
 

Szwecja, wtorek 2.01.2007.

   

Szwecja, Dziennki

 

Nowy rok przywitał nas sztormem w zachodniej i południowej Szwecji. Ponad 30 tys. abonentów zostało wczoraj pozbawionych prądu. Most nad cieśniną Sund został zamknięty dla ruchu, a poprzewracane drzewa uniemożliwiały ruch pociągów i samochodów na drogach. Prędkość wiatru dochodziła do 33 m/sek. Dzisiaj jednak jest już spokojniej.

   

Szwecja, Dziennki

 

Najstarsza gazeta świata opuszcza dzisiaj papier i przenosi się do sieci. Po 362 latach „Post- och Inrikes Tidningar” - szwedzki informator państwowy założony w 1645 roku przez królową Krystynę - przestaje ukazywać się w wersji papierowej i będzie dostępny jedynie w Internecie.

   

Szwecja, Dziennki

 

Z nowym rokiem drożeje w Szwecji wiele produktów z powodu podniesienia podatków, np. benzyna, prąd, tytoń. Sporemu pogorszeniu ulegają warunki ubezpieczeń od bezrobocia i choroby. Wzrasta opłata za abonament telewizyjny. Pod koniec ubiegłego roku drastycznie, często o ponad 100%, zwiększono kary za wykroczenia drogowe. Obniżono natomiast VAT za bilety na wyciągi narciarskie.

   

Szwecja, poniedziałek 1.01.2007.

Szwecja, Dziennki

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Oby rok 2007 był jeszcze lepszym od poprzedniego. Nie będzie to łatwe - rok 2006 był dla Polski jednym z najlepszych od dziesięcioleci. Zmiany polityczne - oczyszczanie państwa z wpływów kolaborantów sowieckich, umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, oraz rozwój gospodarczy - doskonała koniunktura i spadek bezrobocia, to największe sukcesy minionego roku.

Również w Szwecji rozpoczął się proces zmian systemowych. Po wygranych wyborach we wrześniu 2006 władzę w Szwecji przejęła koalicja centroprawicowa. Rządzący tutaj od ponad 70-ciu lat Socjaldemokraci utracili władzę rządową. Przeprowadzenie zmian nie będzie jednak łatwe. Po dziesięcioleciach socjaldemokratycznych rządów społeczeństwo jest przesiąknięte ich wpływami. Wybory nie eliminują go z wielu organizacji i instytucji, które są istotnymi instrumentami władzy.

Na szczęście i w Polsce i w Szwecji mamy bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą i prognozy na nowy rok są pomyślne. Będzie dobrze.

   
       

2007: 12, 11, 10, 09, 06-08, 05, 04, 03, 02, 01.