Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Grudzień 2006 00066 r.

 

Szwecja, niedziela 31.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

W niemal wiosennej atmosferze żegnamy stary rok i będziemy witali nowy. W południowej Szwecji ma być 5 do 8°C. Nawet w nocy będzie plusowo. Zamiast śniegu hulaszczy zapał będą studziły deszcze. Mimo to...

Wszystkim czytelnikom Szwecja.net życzymy wesołej zabawy sylwestrowej oraz szczęśliwego Nowego Roku!

 

Szwecja, sobota 30.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt wyraził ubolewanie z powodu wykonania wyroku śmierci na Saddamie Hussein. Minister podkreślił, że Szwecja, podobnie jak cała Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci...

Szwecja, Dziennki

 

Obcokrajowcy, którzy popełnią przestępstwo w Szwecji, otrzymują bardziej surowe kary niż rodowici Szwedzi. Wykazał to dziennikarz Björn Forsberg, który przeanalizował wyroki, jakie zapadały w przypadku morderstw. Okazuje się, że 3/4 morderców to Szwedzi, podczas gdy aż połowa skazanych to obcokrajowcy. Forsberg podaje przykład dwóch morderców, Irakczyka i Szweda, Obaj skazani za zabójstwo swoich żon - pierwszy na dożywocie, drugi na 7 lat więzienia. Wyjdzie po dwóch - szybciej niż rozwód.

 

Szwecja, piątek 29.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt jest najbardziej podziwianym mężczyzną w kraju. Król jest na trzecim miejscu, wyprzedzany przez twórcę IKEA Ingvara Kamprada. Wśród Szwedek pierwsze miejsca zajmują wiceprzewodnicząca Komisji UE Margot Wallström, królowa Sylvia oraz księżniczka Victoria. Tak wynika z badania Instytut Sifo, przeprowadzanego już po raz 20 rok z rzędu.

Szwecja, Dziennki

 

Kawałki betonu spadają z mostu łączącego Szwecję z Danią, ostrzega konsorcjum Öresund. Dotyczy to niemal całego mostu. Uszkodzenia występują w poziomie kolejowym i są powodowane wibracją podczas ruchu pociągów. Konsorcjum ostrzega posiadaczy łodzi i kutrów rybackich by nie przebywały w zagrożonej strefie.

Szwecja, Dziennki

 

Zakazany kolor! - dowiedział się Emilio Bergman, fryzjer miasteczka Ystad w południowej Szwecji, który pomalował drzwi swojego salonu na różowo (foto). Kolor nie przypadł do gustu gminnym urzędnikom. Poprzedni, pomidorowo-czerwony odcień był dozwolony. Mimo nakazów Emilio nie zamierza jednak przemalować swych drzwi, co na pewno spotka się z ostrą reakcją władzy. No i różowa rewolucja gotowa!

 

Szwecja, czwartek 28.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Rok 2006 przyniósł nam nie tylko rekordy temperatury, ale również rekordową liczbę turystów. Liczba noclegów na szwedzkich kampingach wzrosła o 6,7% i przekroczyła 17,5 mln. 4,1 mln przybyło z zagranicy, co oznacza wzrost o 23,3%. Najczęściej są to turyści z Norwegii, Niemiec i Holandii. Razem stanowią oni 18,7% zagranicznych turystów na szwedzkich kampingach. Ze szwedzkich kampingów skorzystało blisko 33 tys. Polaków.

Szwecja, Dziennki

 

Ingvar Kamprad, twórca szwedzkiej firmy meblowej IKEA, ujawnił zeszłoroczny zysk swojej firmy - 25 mld koron (ok. 10 mld zł). 6,5 mld skasował natychmiast fiskus. Suma sprzedaży w ubiegłym roku osiągnęła 160 mld koron. W ciągu ostatnich lat obroty IKEA zwiększyły się czterokrotnie.

 

Szwecja, poniedziałek 25.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Życzymy Państwu dalszych radosnych Świą Bożego Narodzeniat! Jako nasz wkład dla powszechnej wesołości przedstawiamy taniec elfa w wykonaniu szefa serwisu Szwecja.net taniec elfa

 

Szwecja, sobota-niedziela 23-24.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

God Jul! Te sześć liter wystarcza Szwedom by powiedzieć... Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, dużo radości i wielu szczęśliwych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a samotnikom radosnych wspomnień i świętego spokoju. Tego wszystkiego życzymy naszym Czytelnikom!

Szwecja, Dziennki

 

Amerykański prom kosmiczny Discovery z pierwszym Szwedem w kosmosie, Christerem Fuglesangiem, wylądował wczoraj szczęśliwie w Ośrodku Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral o godz. 23.32 czasu polskiego. 13-dniowa misja była śledzona w Szwecji z iście astronomicznym zainteresowaniem. Szwedzi doczekali się w końcu swego Hermaszewskiego. Dowódcą lotu Discovery był Marek Polański. zob. NASA

Szwecja, Dziennki

Święty Mikołaj przydzielił nagrody w naszym tegorocznym konkursie „Relacje z podróży”...

 

Szwecja, piątek 22.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj mieliśmy najdłuższą noc w Szwecji. Teraz już z górki. Pogoda nadal raczej wiosenna i aż trudno uwierzyć, że to już Święta. W tym roku kalendarz podarował nam wyjątkowo długie świętowanie.

Wszystkim czytelnikom Szwecja.net życzymy zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, czyli God Jul! - jak mawiają tubylcy. Podobnie jak w Polsce na białe Święta w Szwecji nie możemy liczyć. Jedynie w górach na północy można pojeździć na nartach.

Święty Mikołaj przydzielił nagrody w naszym tegorocznym konkursie „Relacje z podróży”...

 

Szwecja, czwartek 21.12.2006.

Szwecja, Dziennki

8:50

Trwa akcja ratunkowa na drodze E6. Wczoraj wieczorem 500-metrowy odcinek drogi na południe od Munkedal zapadł się pod ziemię. 14 samochodów, a w nich 26 osób wpadło w osuwisko. Nie odnotowano przypadków śmiertrlnych. Droga E6 jest zamknięta. 15 000 samochodów, które codziennie przemierzają E6 między Geteborgiem a Oslo, jest przekierowywana na mniejsze drogi. Również linia kolejowa, tzw. Bohusbanan, biegnąca równolegle do drogi uległa zniszczeniu.

 

Szwecja, środa 20.12.2006.

Szwecja, Dziennki

21:50

Około 300 metrów międzynarodowej drogi E6 w okolicy Smaröd, między Geteborgiem, a Munkedal, zapadło się dziś wieczorem pod ziemię. 10 samochodów wpadło w 2-3-metry głębokie osuwisko. Do godziny 21:30.wydobyto 32 osóby z samochodów - 12 osób ze strony północnej i 20 ze strony południowej. 4 osoby odwieziono do szpitala. Przypadków śmiertelnych narazie nie ma. Przyczyny katastrofy są jeszcze nie znane.

Szwecja, Dziennki

 

Jeszcze parę dni temu biliśmy w Szwecji kolejne rekordy ciepła, teraz z kolei osiągamy nowe niziyny zimna - poniżej -30°C byfio dziś na północy kraju. W środkowej i południowej Szwecji będzie jednak dziś ciepło, aż do +7°C na samym południu. Tak więc w ciągu kilkunastu godzin różnica temperatur między północnym a południowym krańcem kraju przekroczy 37°C.

 

Szwecja, wtorek 19.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Nadal dobrze rozwija się szwedzka gospodarka. Trzeci kwartał z rzędu tempo wzrostu gospodarczego przekracza 4%. W trzecim kwartale wyniosło ono aż 4,4%. Tak wysoki wzrost gospodarczy jest zjawiskiem niezwykłym dla szwedzkiej gospodarki. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały zwolnienia tempa rozwoju gospodarczego kraju.

Szwecja, Dziennki

 

Estonia oskarża Szwecję, że ukrywa materiały na temat katastrofy promu Estonia, który zatonął 28 września 1994 wraz z 747 pasażerami. Na pokładzie statku Szwedzi przewozili tajne materiały wojskowe, co stało się przyczyną wielu spekulacji. Estońska komisja parlamentarna domaga się ujawnienia wszystkich materiałów w tej sprawie. Mikael Odenberg, szwedzki minister obrony, obiecuje poprawę.

Szwecja, Dziennki

 

Coraz więcej Szwedów jest niechętnych członkowstwu Szwecji w Unii Europejskiej. Według badania Centralnego Biura Statystycznego z listopada tego roku 51% głosowałoby przeciwko Unii podczas gdy tylko 35% za. Reszta nie wie co to Unia.

Szwecja, Dziennki

 

Po nowym roku wzrośnie cena benzyny w Szwecji. Rząd podnosi podatek energetyczny, mimo, że dwie partie koalicji rządowej obiecywały dokładnie coś przeciwnego przed wrześniowymi wyborami. - Odpowiedzialność za państwowe finanse zmusza nas do niepopularnych priorytetów - twierdzi minister finansów Anders Borg. Ambicją rządu jest zmniejszyć o 25% do roku 2020 wyziewy gazów mających wpływ na efekt cieplarniany.

 

Szwecja, poniedziałek 18.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szefowa szwedzkiej młodzieżówki socjaldemokratycznej Anna Sjödin została w końcu zmuszona do ustąpienia ze stanowiska, pod naciskiem również własnego ugrupowania. Pijana w sztok, w styczniu tego roku, rzuciła się ona na personel restauracji Crazy Horse w Sztokholmie, obrzucając go rasistowskimi wyzwiskami. Pierwszy wyrok otrzymała 11/10, a 12/12 został on potwierdzony przez sąd drugiej instancji. Rasistowska socjaldemokratka nie okazuje jednak skruchy.

Szwecja, Dziennki

 

Znacznie wzrosła ilość „blokad” w Szwecji - akcji związków zawodowych wymierzonych przeciwko prywatnym przedsiębiorstwom. Pod pretekstem zmuszania do podpisania tzw. „uwów zbiorowych” związki starają się wyeliminować z rynku pracy przedsiębiorstwa z nowych krajów Unii, lub inne, których pracownicy nie chcą płacić haraczu mafijnym związkom. W tym roku miało miejsce aż 135 takich akcji, podczas gdy w roku ubiegłym było ich 63. Jedną z takich akcji opisuje Gazeta Wyborcza...

 

Szwecja, czwartek 15.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

13,1°C w środku grudnia - tego jeszcze w Sztokholmie nie było! Wczoraj padł kolejny rekord temperatury, jakich w tym roku sporo w Szwecji. Dzisiaj nadal ciepło, ale już w sobotę-niedzielę zbliżymy się do zera również w południowej części kraju. Na brak mrozu nie może narzekać północna Szwecja, gdzie jest poniżej -10°C.

Wysoki poziom wód w zachodniej Szwecji nadal powoduje wylewy. Kulminacja spodziewana jest w ciągu 1-3 dni.

Szwecja, Dziennki

 

Od roku 2008 będzie się używało wyłącznie elektronicznych faktur w szwedzkim sektorze państwowym. Taką decyzję podjął wczoraj rząd. W ten sposób państwo zaoszczędzi około 4 mld w ciągu pierwszych pięciu lat, a potem jeden miliard koron rocznie. - To kolejny etap planu działania, według którego w 2010 roku Szwecja będzie miała jeden z najlepszych na świecie systemów e-zarządzania - mówi Mats Odell, minister samorządów i rynku finansowego (~).

Szwecja, Dziennki

 

Notowania szwedzkiej koalicji rządowej spadają w szybkim tempie. W ciągu dwóch miesięcy blok rządowy stracił 3,7%, podczas gdy Socjaldemokraci - główna partia opozycji - zyskała aż 5,4% (~). Co ciekawe sukces Socjaldemokratów następuje w czasie gdy partia praktycznie nie ma przywódcy. Dotychczasowy wódz Göran Persson zrezygnował po przegranych wyborach we wrześniu tego roku, a nowy zostanie wybrany dopiero w marcu 2007.

 

Szwecja, czwartek 14.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Większość chłopców chce dostać na gwiazdkę grę komputerową, a dziewczynek tradycyjną lalkę. Wynika to niezbicie z listów wysłanych do Św. Mikołaja. Poczta szwedzka robi co roku zestawienie życzeń zawartych w tych listach, oczywiście za zgodą adresata. Takie preferencje dzieci to prawdziwy cios dla lewackiej indoktrynacji, według której to największym marzeniem chłopców ma być lalka, a dziewczynek np... młot pneumatyczny.

Szwecja, Dziennki

 

Kolejny bastion socjalizmu w Szwecji - państwowy monopol apteczny - jest w drodze na złom. W przyszłym tygodniu rząd powoła komisję, która będzie miała za zadanie otworzyć rynek farmaceutyczny dla prywatnych firm krajowych i zagranicznych. Państwowa Apoteket AB straci więc wyłączność na sprzedaż leków.

Szwecja, Dziennki

 

Turecka telewizja TRT pokazała w poniedziałek bardzo krytyczny film dokumentalny o Szwecji. Program wskazuje na duże problemy społeczne oraz prześladowania Lapończyków i Cyganów, nazywając je ludobójstwem, które trwało aż do lat 1980-tych. Doradca programowy Szwedzkiego Radia Kerstin Brunnberg, potwierdza to w filmie. Teraz jednak twierdzi, że została źle zrozumiana. Dokument miał być pokazywany 8 razy jednak po silnej reakcji szwedzkiej dyplomacji emisja została wstrzymana.

 

Szwecja, środa 13.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

13 grudnia kojarzy się w Polsce z tragiczną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przez sowieckich kolaborantów, w celu złamania polskich dążeń niepodległościowych. W Szwecji natomiast 13 grudnia obchodzimy nastrojowy i pełen zadumy dzień Świętej Łucji. Przystrojone w długie białe suknie panny, przepasane czerwoną wstęgą, prowadzone przez Łucję przybraną w koronę ze świec, rozjaśniają zimowe mroki Skandynawii. W całym kraju rozbrzmiewa pieśń Sankta Lucia.

 

Szwecja, wtorek 12.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Gwałtowny pożar szaleje w czteropiętrowym budynku przy Lilla Nygatan 2 na sztokholmskiej starówce, tuż obok mieszkania byłego premiera Görana Perssona. Pożar wybuchł o 8.30 rano. Policja ewakuowała mieszkańców pobliskich domów. Oprócz premiera, 53 posłów ma swoje mieszkania służbowe w tym kwartale ulic.

Szwecja, Dziennki

 

Silne opady deszczu spowodowały powodzie w zachodniej Szwecji, w okolicach Geteborga. Podmyte przez wodę drogi uległy zniszczeniu. Również dzisiaj ruch drogowy z Geteborga na południe jest zablokowany z powodu wylewu rzeki Mölndalsån. Pociąg do Malmö będzie wstrzymany prawdopodobnie aż do piątku.

Szwecja, Dziennki

 

Coraz więcej Szwedów kupuje na kredyt. W ciągu trzech lat zadłużenie obywateli u wydawców kart kredytowych wzrosło aż o 52% i osiąga totalnie 22 mld koron. Pozostałe kredyty bankowe wzrosły o 36%. U przyczyn leży niskie oprocentowanie kredytów i łatwość ich uzyskania.

 

Szwecja, poniedziałek 11.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI wręczał wczoraj nagrody Nobla siedmiu tegorocznym laureatom. Ceremonia odbyła się w sztokholmskiej filharmonii - Konserthuset (). Wieczorem królewska rodzina, nobliści i goście bawili się w sztokholmskim ratuszu na jednym z najbardziej wykwintnych bankietów świata. ()

Szwecja, Dziennki

 

Powodzeniem zakończyła się druga próba startu amerykańskiego promu kosmicznego Discovery z pierwszym szwedzkim kosmonautą na pokładzie. Prom wystartował w niedzielę o 02.53 czasu polskiego. Tak więc i Szwecja doczekała się w końcu swego Hermaszewskiego. By wydarzeniu dodać wagi przedstawia się tutaj ten rutynowy lot jako „historyczny”. Szwedzka TV4, doliczyła się tylko 8 europejskich kosmonautów, którzy polecieli w kosmos przed Szwedem, wykluczając z tej liczby nawet wszystkich Rosjan! I wszystkich innych, rasowo obcych Europejczyków.

 

Szwecja, piątek 8.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka telewizja publiczna SVT ujawniła poufny dokument (Promemorium) zawierający strategię zatrzymania budowy Gazociągu Bałtyckiego, opracowaną dla szwedzkiego rządu. Dokument powstał 8 sierpnia 2006, a więc jeszcze za poprzedniego rządu. Wyraźnie określa on rosyjsko-niemiecki gazociąg jako sprzeczny z interesem Szwecji. Obecny rząd nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, jednak premier Fredrik Reinfeldt zapewnia, że analiza i wnioski zawarte w dokumencie będą leżały u podstaw decyzji również jego rządu...

Szwecja, Dziennki

 

Nie spełnił się dzisiejszej nocy szwedzki sen o kosmosie. Amerykański prom kosmiczny Discovery, na pokładzie którego miał polecieć w kosmos pierwszy Szwed, nie wystartował z powodu złej pogody. Nowa próba jest przewidziana na niedzielę 02:47 naszego czasu. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że Discovery wystartuje dopiero w przyszłym tygodniu. Czeka więc nas tu w Szwecji jeszcze kilka dni narodowo-kosmicznej histerii.

Szwecja, Dziennki

 

Niemiecka firma MAN próbuje od kilku miesięcy wykupić szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych Scania. Szwedzi bronią się przed wrogim przejęciem. Dyrektor Scanii przypomniał niedawno Niemcom, że nie wszystkie „blitzkrieg” wygrywali. Wywołało to burzę protestów ze strony niemieckiej. Jak widać Niemcy, ponoć bardzo dowcipni gdy chodzi o innych, tracą dramatycznie poczucie humoru gdy kpi się z nich.

 

Szwecja, czwartek 7.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja odlicza godziny do startu amerykańskiego promu kosmicznego Discovery z pierwszym szwedzkim kosmonautą na pokładzie. Według planów prom ma wystartować dziś w nocy o 3.36. Szwedzkie media nazywają ten rutynowy lot „historycznym w dziejach lotów kosmicznych” - wyjątkowo ko(s)miczny przykład megalomanii! Debiut Szwecji jako kosmicznego „mocarstwa” stoi jednak pod znakiem zapytania. Warunki atmosferyczne mogą uniemożliwić start promu.

Szwecja, Dziennki

 

Sławny szwedzki tenisista Björn Borg sprzedał prawo do używania marki „Björn Borg” za 124 miliony koron plus roczną prowizję od sprzedaży produktów tej marki aż do roku 2016. Nazwisko Borga wykupiła firma Worldwide Brand Management, która dotychczas rozwijała produkty marki Björn Borg, ale posiadała jedynie licencję. Gdyby ktoś był chętny do kupienia marki „Nowak”, to śmiało - dam rabat.

Szwecja, Dziennki

 

Jedna ze stacji Shella doprowadziła do chaosu w miasteczku Alingsas koło Geteborga, ogłaszając niecodzienną promocję - darmowa benzyna przez godzinę, między 12-13. Kolejka ustawiała się już od 8 rano. W ciągu promocyjnej godziny zatankowano 6721 litrów benzyny do 160 samochodów. Kolejka osiągnęła 1,3 km.

 

Szwecja, środa 6.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wczoraj na aukcji w Uppsali wystawiono na licytację obraz ucznia Rubensa, Orszak Diany. Cena wywoławcza 15 tysięcy koron (ok. 6,3 tys. zł). Obraz sprzedano za... 16,6 miliona koron (blisko 7 milionów zł)! W trakcie licytacji rozeszła się wiadomość, że autorem obrazu jest nie uczeń, a sam mistrz Rubens. W trosce o nowego właściciela miejmy nadzieję, że to prawda.

Szwecja, Dziennki

 

Ilość Szwedów, którzy otwarcie deklarują nienawiść do obcokrajowców podwoiła się w ciągu roku, z 3 do 6%. Wskazuje na to doroczne badanie przeprowadzane przez Uniwersytet w Uppsali. Zdecydowana większość jest więc bardziej tolerancyjna. Jest to jednak tolerancja warunkowa. Aż 82% uważa, że obcokrajowcy „mają obowiązek dostosować się do obyczajów panujących w Szwecji”. Ciało więc akceptujemy, ale duszy już nie.

 

Szwecja, wtorek 5.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie media, które normalnie nie zauważyłyby zapewne wybuchu bomby atomowej w Polsce, nagle okazały ogromne zainteresowanie naszym krajem. Niemal wszystkie publikują sensację o oskarżeniach przeciw Andrzejowi Lepperowi. Dziś rano co najmniej 10 serwisów internetowych gazet, radia i telewizji pisało o „seksualnym skandalu„ w Polsce. Jest to zapewne rekord dla szwedzkiej propagandy.

Szwecja, Dziennki

 

Ton debaty w szwedzkim sejmie uległ zaostrzeniu po ostatnich wyborach. Niektórzy posłowie czują się traktowani arogancko czy wręcz poniżani. Zasady dyskusji są nieraz podważane i marszałek sejmu musiał dwukrotnie upominać zapalczywych posłów. Jedną z przyczyn takiego stanu jest zmiana ekipy rządzącej. Niedawnej większości trudno się przyzwyczaić do nowej roli - opozycji - uważa Per Westerberg, marszałek sejmu.

Szwecja, Dziennki

 

Zdetronizowany premier, socjaldemokrata Göran Persson rzadko już teraz występuje publicznie. Po przegranych wyborach zrobił to tylko cztery razy. Chętniej zażywa spokoju w swoim nowowybudowanym dworku w gminie Flen. Nabycie posiadłości wzbudzało wiele emocji w ostatniej kampanii wyborczej. Jest to sprzeczne z socjalistyczną religią i traktowane jako klasowa zdrada.

 

Szwecja, poniedziałek 4.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wraz z początkiem grudnia pojawiają się świąteczne dekoracje w szwedzkich miastach. W oknach domów wystawiane są adwentowe świeczniki i kolorowe gwiazdy. Nawet mimo łagodnej jesieni nie da się ukryć, że to już tyko 20 dni do Świąt. Łatwo popaść w panikę. Jeszcze tyle do zrobienia. Przede wszystkim prezenty. Szwedzki instytut badania handlu wróży, że świąteczne zakupy pobiją wszelkie rekordy w tym roku. Obroty handlu detalicznego wzrosły w październiku o 8,1%. Szwedzcy konsumenci kupują najwięcej z pośród krajów starej UE. Nadal daleko im jednak do mieszkańców nowych krajów Unii, Polski i innych.

 

Szwecja, niedziela 3.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Mimo kilku niepopularnych decyzji, np. ograniczenia w systemie ubezpieczeń od bezrobocia, wzrasta zaufanie Szwedów do nowego, centroprawicowego rządu, podczas gdy socjalistyczna opozycja traci na zaufaniu. Wskazuje na to najnowsze badanie instytutu Skop. 37% uważa, że rząd robi dobrą robotę, podczas gdy 22%, że wręcz przeciwnie. Jest to najlepszy wynik od dwóch lat dla aktualnego w danym czasie rządu.

Szwecja, Dziennki

 

Wielkie nieba! Młode ziemniaki na Święta Bożego Narodzenia - wołają szwedzkie gazety. Pani Lotta Mellerg z Ekerö pod Sztokholmem przygotowuje się właśnie do wykopek. W sierpniu zasadziła ona 400 kg ziemniaków, wbrew powszechnej niewierze, że podwójne zbiory są możliwe w sztokholmskim klimacie. Dzięki wyjątkowo łagodnej jesieni okazało się, że są. Pani Lotta będzie serwować teraz letni szwedzki przysmak - młode ziemniaczki do śledzia - na wigilijnym stole.

Szwecja, Dziennki

 

Kolejny wariacki rekord typu Księgi Guinnessa pobito w Jönköpingu, w południowej Szwecji. Tym razem chodzi o sieciową grę komputerową. Połączono 7 788 komputerów, przy których 7 752 osób grało w tą samą grę.

 

Szwecja, piątek 1.12.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wybitny szwedzki dziennikarz Maciej Zaremba otrzymał tegoroczną Wielką Nagrodę Dziennikarską w kategorii narrator roku. Nagrodę przyznano za serie artykułów publikowanych w czołowym szwedzkim dzienniku Dagens Nyheter: „Polski hydraulik” (Den polske rörmokaren), na temat szowinizmu szwedzkich związków zawodowych () oraz „Sprawiedliwość i wariaci” (Rättvisan och dårarna) o absurdach szwedzkiego sądownictwa w kontekscie chorób psychicznych. Polski hydraulik był również publikowany po polsku w Gazecie Wyborczej.

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.