Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Listopad 2006 00179

 
 

Szwecja, czwartek 30.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Już za parę lat będzie możliwe leczenie raka bez niepożądanych skutków ubocznych. Nowatorska metoda jest rozwijana na Uniwersytecie Sztokholmskim, pod kierownictwem profesora genetyki molekularnej Thomasa Helledaya. Metoda bazuje na własnym mechanizmie obronnym komórek i pozwala na niszczenie wyłącznie komórek rakowych - a nie jak dotychczas - wszystkich wokoło.

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji narasta narodowo-kosmiczna gorączka. Szwed Christer Fuglesang będzie wchodził w skład kolejnej załogi amerykańskiego promu kosmicznego Discovery. Według NASA prom wystartuje 8 grudnia o 03.36 naszego czasu i wyląduje 19 grudnia 2006. Tak więc i Szwecja doczeka się w końcu swego Hermaszewskiego.

Szwecja, Dziennki

 

Gorączka nie służy każdemu. Wyjątkowo ciepła jesień sprawiła, że niedźwiedzie w południowej Szwecji nadal nie zapadają w zimowy sen. Nasze misie chodzą normalnie spać pod koniec października, by po solidnej drzemce obudzić się w kwietniu. Ich biologiczny zegar nie jest przyzwyczajony do tak wysokich temperatur w końcu listopada. Niestety meteorologowie nie mają dla nich dobrych wieści - około 10°C do końca tygodnia.

 

Szwecja, środa 29.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Rosyjsko-niemiecko gazociąg bałtycki, rezultat paktu Putin-Schröder, spotkał się ponownie z krytyką szwedzkich ekspertów. We wczorajszym Dagens Nyheter ukazał się wspólny artykuł trzech wybitnych znawców prawa międzynarodowego i spraw bezpieczeństwa, którzy wskazują, że obecny projekt gazociągu północnego jest niezgodny z zasadami ONZ. ...

 

Szwecja, wtorek 28.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wewnętrzna komisja szwedzkiej partii Liberałów, badająca przyczyny wyborczej klęski we wrześniu tego roku, wskazuje na trzy główne przyczyny: zła reakcja na skandal wywołany ujawnieniem podglądania przez partię poufnej sieci komputerowej Socjaldemokratów (), spory we władzach partii oraz przystąpienie do koalicji „Alians dla Szwecji”. Mimo to przystąpienie do Aliansu było niezbędne, uważają analitycy. Poparcie dla Liberałów spadło z 13,4 do 7,5%.

Szwecja, Dziennki

 

Wzrost nadwagi u szwedzkich dzieci został powstrzymany. Od lat 80-tych wzrastała stale liczba dzieci z nadwagą. Teraz wygląda na to, że ten negatywny trend został powstrzymany. Wśród dziewczynek obserwuje się nawet pewien spadek nadwagi. Wśród chłopców spadek odnotowano jedynie w bogatszych dzielnicach, podczas gdy w ubogich nadal postępuje wzrost. Wskazują na to dwa badania przeprowadzone na 13-tysięcznej grupie 10-latków w Geteborgu i Sztokholmie, w latach 1999-2005.

Szwecja, Dziennki

 

Niskim kursem dolara tłumaczy się wczorajszy spadek notowań o 2,6% na Sztokholmskiej giełdzie. Szwedzkie przedsiębiorstwa eksportowe, dla których rynek amerykański jest bardzo ważnym, tracą gdy wartość dolara spada. Najbardziej traciły branże technik informacyjnych i telekomunikacyjna. Kurs akcji Ericssona spadł o 3,6%.

 

Szwecja, poniedziałek 27.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Weekend minął jak inne. W Sztokholmie: silna eksplozja samochodu w Värmdö - jeden zabity, strzelanina w dzielnicy Varberg - jeden ranny, bójka 10-15 osób uzbrojonych w noże i pałki w Kista - dwie osoby ranne. W reszcie kraju parę gwałtów, napadów i morderstw. Najwięcej pisze się o 18-latku, który zamordował swoich rodziców w Hedemora.

Szwecja, Dziennki

 

Po ciepłym weekendzie nadal trwa całkiem wiosenna jesień w Szwecji. Temperatura do 10°C w południowej części kraju i spore szanse na słońce. Na północy nieco chłodniej, ale nadal plusowo. Dopiero jutro będzie tam poniżej zera, podczas gdy na południu bez zmian.

Szwecja, Dziennki

 

Na żądanie władz amerykańskich szwedzkie Volvo, należące obecnie do koncernu Forda, musi wycofać 360 tys. samochodów, które mają problem z systemem kontroli prędkości pojazdu. Na całym świecie Volvo sprzedało ok. 800 tys. samochodów, które mogą mieć podobną wadę. Wada dotyczy modeli C70 i V70 produkowanych w okresie 1999-2002, modelu S60 (2001-2002) oraz modeli S70 i V70X z lat 1999-2000.

 

Szwecja, czwartek 23.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii i Szwecji wyrazili zrozumienie dla polskiego stanowiska w sporze dotyczącym eksportu produktów spożywczych do Federacji Rosyjskiej. Oba kraje są jednak przeciwne blokowaniu rozmów między Unią Europejską a Rosją, donosi TVP ...

Szwecja, Dziennki

 

Kurs amerykańskiego dolara spadł dziś poniżej 7 SEK (szwedzkich koron). Zaraz po godzinie dziesiątej kosztował 1 USD zaledwie 6,89 SEK. Analitycy przewidują kontynuację spadku dolara. Jednocześnie wzrasta zaufanie do szwedzkiego przemysłu i korony. Jednak dla tutejszych eksporterów oznacza to mniejsze zyski na rynku amerykańskim. Radość importerów i konsumentów równoważy jednak ten problem.

Szwecja, Dziennki

 

Jak na koniec listopada zapowiada się znowu bardzo ciepły weekend. Temperatura w południowej Szwecji będzie wahała się między 8, a 10°C. Początkowo będzi pochmurnie i deszczowo jednak w niedzielę spore szanse na słońce.

 

Szwecja, ßroda 22.11.2006.

Szwecja, Dziennki

Redakcja serwisu Szwecja.net przesyła głębokie wyrazy współczucia rodakom w Polsce z powodu tragedii w kopalni Halemba, Chylimy czoła przed cierpieniem rodzin ofiar. Nie znamy takich słów, które je złagodzą.

 

 

 

Szwecja, wtorek 21.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Badania szwedzkich naukowców wykazują, że DNA szympansów jest mniej podobne do ludzkiego niż dotychczas sądzono. Zamiast obecnego 98,5% podobieństwa proponują oni 6,5% różnicę. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, publikowane w listopadowym numerze Journal of Molecular Evolution, wskazują np., że szympansom brak ponad 5% ludzkiej masy genetycznej chromosomu 21. Tyle samo jednak brakuje ludziom masy genetycznej szympansów, należy dodać dla pocieszenia tych ostatnich.

 

Szwecja, poniedziałek 20.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Niemiecki Die Welt zamieścił wczoraj sensacyjny artykuł o groźbie wybuchu reaktora w szwedzkiej elektrowni atomowej Forsmark w lipcu tego roku. Według gazety tylko dzięki decyzji byłego premiera Görana Perssona Skandynawia uniknęła katastrofy. Owszem sama awaria miała miejsce, jednak większość sensacji gazety to zwykłe bzdury. Pomysł, że to premier podejmuje decyzje operacyjne w elektrowni jądrowej jest wręcz absurdalny ...

 

Szwecja, sobota 18.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja zwiększa import lekarzy z Polski. Kolejnych 35 osób ma dziś podpisać umowę, według której będą mogli rozpocząć pracę w Szwecji we wrześniu natępnego roku, po przejściu odpowiedniego kursu, głównie językowego. Zorganizowanym importem polskich lekarzy zajmują się przede wszystkim województwa Jönköping i Kalmar.

Szwecja, Dziennki

 

Na szwedzkiej wyspie Gotland odnotowano wczoraj rekord listopadowej temperatury. W Visby, głównym mieście wyspy, było aż 12,9°C. Jest to najwyższa temperatura dla drugiej połowy listopada od 1859 roku, czyli od czasu gdy rozpoczęto notowania.

 

Szwecja, piątek 17.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt, w wywiadzie dla moskiewskiego radia, poparł polskie stanowisko w sprawie rosyjskiego embarga na polskie produkty mięsne. Wyraził on również zrozumienie dla polskiego weta dla negocjacji Unii Europejskiej z Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie.

 

Szwecja, czwartek 16.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Nabiera rumieńców szwedzki wariant szafy Lesiaka. Po przejęciu siedziby rządu przez nową ekipę odkryto pancerną szafę w piwnicach. Szafa zawierała 150 taśm z nagraniami kontaktów mailowych rządu w okresie katastrofy tsunami 2004 r. Poprzedni rząd twierdził, że zapisy te „zniknęły”. Rząd był wówczas ostro krytykowany za zaniedbania po katastrofie (). Gdy taśmy przekazano teraz komisji badającej działania rządu po tsunami, okazało się, że jest ich tylko 119. Czyli 31 taśm wyparowało. Po raz drugi.

Szwecja, Dziennki

 

Wiele szwedzkich urzędów państwowych korzystało z pracowników, zatrudnionych „na czarno”. Wynika to z kontroli przeprowadzonej przez Urząd Podatkowy, który... również korzystał z „czarnej” siły roboczej. Od wiosny poddano kontroli 150 firm podejrzanych o delegowanie pracowników zatrudnianych nielegalnie. 200 osób zgłoszono na policję. Dodatkowe opodatkowania wyniosły 330 milionów koron. Jak tak można prześladować murzynków!?

 

Szwecja, środa 15.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wielu szwedzkich przedsiębiorców jest zamieszanych w aferę korupcyjną związaną z ONZ-towskim programem „ropa za żywność” dla Iraku jeszcze pod rządami Sadama Husseina. Trwa śledztwo w tej sprawie. Około 10-15 szwedzkim przedstawicielom przemysłu zostaną przedstawione zarzuty. Są oni podejrzani o zdobywanie kontraktów za pomocą łapówek - powiedział szwedzki prokurator krajowy Christer van der Kwast w wywiadzie dla SVT.

Szwecja, Dziennki

 

Dziś upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, wtorek 14.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Konsorcjum Nord Stream dostarczyło dziś rano szwedzkiemu rządowi 99 stronicowy prospekt o planowanym gazociągu po dnie Bałtyku. Sprawa gazociągu Schröder-Putin stała się więc bardzo aktualna w Szwecji. Dotychczas krytyka gazociągu północnego koncentrowała się głównie na zagrożeniach ekologicznych. Obecnie zwraca się uwagę również na problemy bezpieczeństwa. „Gazociąg - militarne zagrożenie dla Szwecji” - pisze dzisiaj w DN Ulrica Messing, minister komunikacji w poprzednim rządzie, a obecnie przewodnicząca komisji obronności kraju w szwedzkim sejmie. Minister obrony Mikael Odenberg zgadza się w pełni z analizą Messing ...

Szwecja, Dziennki

 

Rosyjska firma Peter Gaz chce zbadać możliwość rozbudowy gazociągu północnego o nitkę prowadzącą do Szwecji. Miała by ona iść wokół Gotska Sandön i osiągnąć stały ląd w pobliżu Braviken. Rząd szwedzki nie wyklucza, że firma otrzyma pozwolenie na przeprowadzenie badań.

Szwecja, Dziennki

 

Dzięki wzrastającej imigracji liczba ludności Szwecji powiększyła się o 55 799 osoby w ciągu trzech ostatnich kwartałów 2006. Jest to najwyższy wzrost od 12-stu lat. Wzrasta również liczba narodzin. W badanym okresie narodziło się 81 948 dzieci, czyli o blisko 5% więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. 30 września 2006 liczba ludności Szwecji wynosiła 9 103 551 osób.

Szwecja, Dziennki

 

Jutro upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, poniedziałek 13.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Około 600 osób, głównie starszych umiera rocznie w Szwecji z powodu infekcji wywołanych złą higieną personelu służby zdrowia. Lekarze i inny personel zaniedbują na przykład obowiązek mycia rąk środkami dezynfekcyjnymi i przenoszą w ten sposób zarazki między pacjentami. Kerstin Mannerquist ze szwedzkiego Instytutu Epidemiologicznego ocenia również, że z powodu nieprzestrzegania zasad higieny w służbie zdrowia społeczeństwo traci rocznie 3-4 mld koron. Tyle kosztuje przedłużony czas leczenia, dodatkowe antybiotyki itp.

 

Szwecja, niedziela 12.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Ostatnia szansa na wzięcie udziału w tegorocznym konkursie Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Już 15 listopada zamykamy kramik i przestajemy przyjmować konkursowe prace. Warto poświęcić trochę czasu i opisać swoje wrażenia z wycieczki do Skandynawii. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, sobota 11.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Z okazji Święta Niepodległości życzymy wszystkim rodakom w Kraju dalszego rozwoju gospodarczego i kulturowego oraz umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Oby tak dalej!

Szwecja, Dziennki

 

 Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt w dzisiejszym wywiadzie radiowym potwierdził, że jest on zwolennikiem rozwoju UE w kierunku federacji. W dalekiej perspektywie widział by  chętnie nawet federację światową bazującą na ONZ. Szczególną uwagę mediów zwróciła wypowiedź Bildta, że Szwecja mogłaby przyłączyć się do tworzonego właśnie przez Nato zaplecza samolotów transportowych, zamiast kupować za miliardy samoloty od Paktu. Sprawa wszelkiej współpracy Szwecji z Nato jest tu tematem tabu i budzi zawsze sprzeciw lwicy. Przez lata socjalistyczna propaganda w Szwecji mówiła o Nato w tym samym mniej więcej tonie co moskiewska Prawda.

Szwecja, Dziennki

 

Już 15 listopada upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, piątek 10.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Sporo strachu napędził mieszkańcom Mölndal, dzielnicy Geteborga, nazbyt towarzyski łoś. Okazały rogacz obżarł się opadłych, podfermentowanych jabłek, upił się i w ten sposób przekroczył kolejny stopień ewolucji - upodobnił się do człowieka. Ośmielony alkoholem nabrał ochoty do bliższych kontaktów z nowopozyskanymi braćmi. Jak się okazuje pijane łosie spotyka się w Szwecji dosyć często o tej porze roku - opowiada w wywiadzie dla TT Jan Caiman z miejscowej policji. Nie po raz pierwszy przyszło mu przywoływać do porządku ubzdryngolonego łosia.

Szwecja, Dziennki

 

15 listopada upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, czwartek 09.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja poprawiła swoją pozycję w lidze dobrobytu. Według najnowszej klasyfikacji oenzetowskiego programu "Human development index" awansowała Szwecja z szóstej na piątą pozycję. Pod uwagę brane są długość życia, poziom wykształcenia oraz PNB per capita. Na pierwszym miejscu jest Norwegia, a na ostatnim 177. Nigeria.

Szwecja, Dziennki

 

Spada bezrobocie w Szwecji i jednocześnie wzrasta liczba wolnych miejsc pracy. Do biur pośrednictwa pracy zgłoszono w październiku 53 000 wolnych miejsc, czyli o 21 000 więcej niż w październiku roku poprzedniego. Nadal jednak około 336 000 osób jest pozbawiona pracy.

Szwecja, Dziennki

 

15 listopada upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, środa 08.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Prawdziwą „bitwą morską” zakończył się rejs promem Silja Line szefostwa estońskiego armatora Tallink, który niedawno wykupił te luksusowe szwedzkie linie promowe. Obrzucano się wyzwiskami i doszło do bójki między szefami i personelem. Zarząd Talllink nie czuł się wystarczająco miło obsługiwany na swoim statku. Przedstawiciel związków zawodowych przyznaje, że związki są niechętne przejęciu Siljaline przez Estończyków. Trudno się dziwić. Jeszcze niedawno szwedzkie związki przedstawiały estońskich pracowników budowlanych jako „tanie dziwki” (), a tu masz - teraz trzeba podawać do stołu i udawać zadowolonego.

Szwecja, Dziennki

 

Już za 7 dni upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, niedziela 05.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Burdy, rozbój i strzelanina - tak Szwedzi obchodzili przypadający tu na sobotę dzień Wszystkich Świętych. Jeden postrzelony w Malmö, strzelanina i ranni w Nacka pod Sztokholmem, 20-30 osób wtargnęło z nożami w ręku na zabawę w Geteborgu, wiele osób poranionych nożami na imprezie w Skara - to tylko kilka przykładów. W zsekularyzowanej Szwecji religijny charakter świąt nie jest modny. Duchowość sprowadza się tutaj do wypicie pół litra - duszkiem.

Szwecja, Dziennki

 

14-letniej dziewczynie z Gävle wielokrotnie grożono śmiercią gdy zgłosiła na policję, że jest prześladowana przez koleżanki. Kilka miesięcy temu banda dziewczyn rzuciła się na 14-latkę, bijąc ją i kopiąc. Jedna z bandy przypalała jej twarz papierosem. Po zgłoszeniu przez ojca sprawy na policję 14-latka zaczęła otrzymywać śmiertelne groźby, głównie od 16-letniej członkini bandy. Prokurator zarządził zakaz kontaktów z 14-latką, jednak bez skutku. Teraz prokuratura wniosła oskarżenie przeciwko 16-latce.

Szwecja, Dziennki

 

Już za 10 dni upływa termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, sobota 4.11.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Szwecji dopiero dzisiaj. Jest to tutaj święto ruchome, które przypada zawsze w sobotę między 31 października, a 6 listopada. Po opanowaniu Szwecji przez luteranizm w XVI wieku próbowano znieść to święto. Jednak tradycja katolicka była tak silna, że przetrwało ono aż do 1772 roku. Ponownie przywrócono Dzień Wszystkich Świętych w roku 1953, ale już jako święto ruchome.

 

Szwecja, piątek 3.11.2006.

Szwecja, Dziennki

10:11

Rząd zamierza uczynić kolejny krok w usprawnieniu deklaracji podatkowych. Zatrudnieni otrzymywali dotychczas gotową, wypełnioną już deklarację. Ci, którzy nie robili jakichś odpisów zakreślali jedynie odpowiednią krateczkę, podpisywali i wysyłali deklarację do urzędu podatkoweg o. Teraz ma wystarczyć „cicha zgoda” na podatek wyliczony przez urząd. Około 3,3 miliona osób nie musiało by więc w ogóle zajmować się deklarowaniem. Państwo zaoszczędzi w ten sposób ok. 40 mln koron rocznie.

Szwecja, Dziennki

10:11

Szwedzki przemysł surowcowy zamierza inwestować ponad 4 mid koron w rozbudowę elektrowni wiatrowych. Ma powstać około 150 pól wiatrakowych. Podwoi to obecną wydajność szwedzkich elektrowni tego typu. W przedsięwzięciu biorą udział m. in. Boliden, Holmen oraz SCA.

Szwecja, Dziennki

09:35

Po dwóch ciężkich dniach chaosu na drogach asfaltowych i żelaznych wraca łagodna jesień. Dziś w całym kraju słonecznie, ale jeszcze minusowo. Tylko na samym południu parę stopni plus. Od jutra zacznie się ocieplać, a w poniedziałek-wtorek może już być +10°C w południowej Szwecji.

 

Szwecja, czwartek 2.11.2006..

Szwecja, Dziennki

10:44

Nigdy nie jest za późno na zmianę upodobań muzycznych. 92-letniej mieszkance Szwecji Grecie Segersson znudziły się psalmy i dziewiętnastowieczne szlagiery. Obecnie zabawia koleżanki i kolegów z domu starców w Göteborgu rapujac na całego...

Szwecja, Dziennki

07:44

Śnieg, wiatr i temperatura nieco poniżej zera doprowadziły do chaosu w ruchu drogowym oraz kolejowym w okolicach Sztokholmu. Jeszcze wczoraj przed południem nie wyglądało zbyt groźnie, jednak nieco później nawierzchnia dróg została pokryta lodem lub mokrym, śliskim śniegiem. Wielu kierowców nie zmieniło jeszcze opon na zimowe, a jazda na letnich stała się nagle niemożliwa. Ruch pociągów został również zatrzymany i setki pasażerów nocuje w pociągach, pobliskich hotelach lub nawet na sztokholmskim dworcu centralnym.

Sztormowa pogoda stała się przyczyną zatonięcia szwedzkiego statku towarowego Finnbirch na zachód od Gotlandii. Z 14 marynarzy udało się uratować 13, ale jeden z nich zmarł potem w szpitalu. Dziś rano przerwano poszukiwania ostatniego członka załogi. Oceniono, że nie ma szans na odnalezienie go żywego. Załoga frachtowca składała się z dziesięciu Filipińczyków i czterech Szwedów.

 

Szwecja, środa 1.11.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji - Alla helgons dag - jest świętem ruchomym i przypada zawsze w sobotę między 31 października, a 6 listopada. W tym roku przypada na 4 listopada. Tak więc dzisiaj mamy tu zwykły dzień roboczy.

Po opanowaniu Szwecji przez protestantyzm Dzień Wszystkich Świętych utrzymał się jeszcze przez ok. 200 lat, mimo, że był on sprzeczny z wyznaniem luterańskim. Zniesiono go jednak w 1772 roku i przywrócono dopiero w 1953 roku. Święto jest obchodzone podobnie jak w Polsce.

Szwecja, Dziennki

 

W Sztokholmie spadł pierwszy w tym roku śnieg. Jest go niewiele i szybko znika. Przelotne opady ogarnęły całą południowo-wschodnią Szwecję. Temperatura bliska zeru i na drogach bywa bardzo ślisko. Jutro ma być minusowo i raczej słonecznie niemal w całym kraju. Jednak już w weekend przyjdzie ocieplenie, 5-10°C na południu.

Duże opady śniegu i silne wiatry spowodowały zatrzymanie wczoraj wieczorem ruchu pociągów na północ od Gävle. Ponad 300 pasażerów nocowało w pociągach. Przewiduje się że wznowienie ruch nastąpi dzisiaj nie wcześniej niż o 14. Drogi również są miejscami nieprzejezdne w tych okolicach.

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.