Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Październik 2006 00191

 
 

Szwecja, poniedziałek 30.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Coraz więcej młodych Szwedów wybiera studia medyczne w Polsce. Ilość miejsc na studiach medycznych w Szwecji jest bardzo ograniczona i wymagana jest najwyższa ocena ze wszystkich przedmiotów w liceum. Dlaczego nie można być tu lekarzem nie potrafiąc śpiewać? - nie wiadomo. W Polsce wystarczy najwyższa ocena tylko z głównych przedmiotów, zdane egzaminy i 12 000 euro za pierwszy rok plus koszty utrzymania. Kolejne lata kosztują 8000 Euro/rok. W Szwecji lub Danii studia są za darmo, mimo to w 2005 roku 265 Szwedów wybrało Polskę.

12

Szwecja, Dziennki

 

Rząd przygotowuje w Szwecji powszechną amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni. Właściciele broni bez licencji będą ją mogli oddać bez obawy o konsekwencje karne. Podobną amnestię ogłoszono w 1993 roku. Do policyjnych magazynów trafiło wówczas 17 000 broni palnej oraz 15 ton amunicji. Ustawa o amnestii ma wejść w życie w marcu przyszłego roku. Jest więc jeszcze trochę czasu na przeszukanie szuflad.

Szwecja, Dziennki

 

Osławione szwedzkie związki zawodowe budowlańców (zob. Vaxholm) podbierają pracownikom budowlanym setki milionów koron za czynności, których wcale nie wykonują. Z pensji każdego pracownika budowlanego związki zabierają sobie 1,5% za "opłatę kontrolną". Nie potrafią jednak wykazać co i jak niby kontrolują. Co najgorsze haracz jest ściągany również z pensji tych, którzy do związku nie należą! Pierestrojka jak widać jeszcze przed nami.

 

Szwecja, niedziela 29.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Intensywnie zapowiadany sztorm okazał się przereklamowany. W żaden sposób nie dorównał on styczniowym orkanom z 2005 roku. Maksymalnie 30 tys. mieszkań było pozbawione na krótko prądu. W Sztokholmie sztorm był ledwo odczuwalny i w sobotę panowała już śliczna, słoneczna pogoda.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bidt pozbył się akcji w Vostok Nafta, powiązanego z rosyjskim Gazpromem. Jest on jednak nadal posiadaczem opcji na akcje tej firmy. Obiecuje sprzedać je na początku grudnia, czyli w najbliższym możliwym terminie. Bildt był krytykowany z powodu swojego zaangażowania finansowego w rosyjskim przemyśle energetycznym. Krytycy obawiali się stronniczości szwedzkiego ministra w negocjacjach z Rosją, m.in. w sprawie gazociągu bałtyckiego. W sobotnim wywiadzie dla szwedzkiego TV4 Bildt ocenił nagłośnienie sprawy akcji jako nagonkę zgłodniałych sensacji mediów.

Szwecja, Dziennki

 

Zbliża się końcowy termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, piątek 27.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki bank centralny podniósł wczoraj interwencyjną stopę procentową z 2,5 na 2,75%. Powodem jest niezmiennie dobra konjunktura oraz stopniowy wzrost inflacji. Przy dobrej konjunkturze i spadającym bezrobociu rośnie zadłużenie społeczeństawa ponieważ kredyty są stosunkowo tanie i łatwo dopstępne. Niedrogie i łatwe kredyty windują ceny mieszkań do fantazyjnych poziomów...

Szwecja, Dziennki

 

Ośrodki narciarskie cieszą się z wyjątkowo wczesnej śnieżnej zimy. W województwie Jämtland na północy kraju pokrywa śniegu osiągnęła już 77cm, a po piątkowej śnieżycy przekroczy zapewne 1m. Październikowy rekord śniegu odnotowano jednak 12.10. 1925 roku w Riksgränsenfjällen. Wynosi on 157cm. W sobotę startują już pierwsze wyciągi narciarskie - Vargliften oraz Vargbacken w okolicach Are, szwedzkiego Zakopane.

Szwecja, Dziennki

 

Zbliża się końcowy termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, czwartek 26.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Silny sztorm przetacza się dzisiaj nad Szwecją od południa, w drodze na północ. Tam dodatkowo wzmocniony, początkowe deszcze zamieni na śnieg i zadba o chaos na drogach oraz sporo problemów z dostawami prądu. Najgorsze czeka nas jutro, ale wietrznie będzie aż do soboty. Ma to być najsilniejszy sztorm od czasu nawałnicy jaka przetoczyła się przez Szwecję w styczniu 2005. Ogromne połacie lasów uległy wówczas zniszczeniu. Sztorm może zakłócić ruch promowy na Bałtyku.

Szwecja, Dziennki

 

Oryginalny sposób na kolejki w służbie zdrowia znalazły władze regionu Skaraborg, w południowej Szwecji. Pacjenci oczekujący na magnetycznego rentgena kierowani są do szpitala... dla zwierząt. Badanie przeprowadza się tam za pomocą urządzenia przeznaczonego głównie dla koni. Pomysł by wykorzystywać zwierzęcą przychodnię również do badania ludzi powstał już w momencie jej budowy. Przychodnia jest między innymi wyposażona w przebieralnie. Korzystają z nich tylko wyjątkowo wstydliwe konie.

 

Szwecja, środa 25.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt (m) otrzymał zgodę premiera Reinfeldta na zatrzymanie akcji w Wostok Nafta, wchodzącym w skład koncernu Lundin Petroleum. Wostok Nafta jest współwłaścicielem rosyjskiego, państwowego Gazpromu, który buduje kontrowersyjny gazociąg północny. Według krytyków jest niemożliwe, by Bildt mógł negocjować w imieniu Szwecji i UE z Rosją sprawę rurociągu, podczas gdy jest on osobiście zainteresowany zyskami Gazpromu. Partia Zieloni zgłosiła sprawę do sejmowej Komisji Konstytucyjnej.

Szwecja, Dziennki

 

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt (m) przedstawił dziś dwóch nowych ministrów, którzy wypełnią lukę po zdymisjonowanych wcześniej z powodu popełnienia drobnych przestępstw minister kultury i handlu. Nową minister kultury i sportu została żona dawnego szefa partii Moderata, Lena Adelsohn Liljeroth, a ministerstwem handlu dowodzić będzie 40-letni Sten Tolgfors, również partyjny kolega premiera. W roku 1999 Lena Adelsohn była skazana za „nielegalne posiadanie broni” (spray z gazem łzawiącym), jednak na posiadany obecnie arsenał, głównie broń myśliwską, ma już licencję - zapewnia pani minister... kultury.

Szwecja, Dziennki

 

Po wieloletnich sporach ministrowie rolnictwa krajów UE uzgodnili kompromisową wersję definicji wódki. Spór przebiega między krajami „Pasa wódczanego” - Skandynawia, kraje bałtyckie i Polska - a Wielką Brytanią i resztą. Według tych pierwszych wódkę robi się z ziemniaków lub zboża, a reszta uważa, że z czegokolwiek. W ramach kompromisu zgodzono się z definicją Pasa wzbogaconą o melasę buraczaną, ale przyzwolono również na używanie nazwy „wódka” dla napojów wytwarzanych z czegokolwiek, pod warunkiem, że w nazwie wyjaśni się z czego. W ramach równości wobec prawa, proponujemy nazywać jabcoka szampanem z jabłek. Paskudztwo to samo, ale brzmi lepiej.

 

Szwecja, wtorek 24.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki król Karol Gustaw XVI dokonał uroczystego otwarcia nowej ambasady szwedzkiej w Waszyngtonie. Ambasada mieści się w nowoczesnym budynku zwanym Domem Szwedzkim - House of Sweden, dziele szwedzkich architektów Tomasa Hansen oraz Gerta Wingårdh. Budynek mieści również Event Center, centrum wystawowe promujące Szwecję w USA. 16 luksusowych mieszkań zapewnia możliwość pracy w domowych warunkach. W ramach uroczystości para królewska spotkała prezydenta USA, Georga W Busha wraz z małżonką.

Szwecja, Dziennki

 

W Sztokholmie startuje pierwsza w kraju odwykówka dla zakupomanów. Okazuje się, że nieodparta potrzeba kupowania rzeczy jest porównywalna z narkomanią. Ann-Britt Aldeman razem z czwórką przyjaciół - trzeźwych zakupomanów - otwiera centrum pomocy dla ludzi uzależnionych od potrzeby robienia zakupów. W USA ocenia się, że 5% ludności jest dotknięte chorobą. Oznaczało by to, że 450 tys. osób jest zagrożone nałogiem w Szwecji, a w Polsce blisko 2 miliony. Panowie dbajcie o zdrowie swoich żon!

Szwecja, Dziennki

 

Od 1 stycznia 2007 obniża się VAT za bilety na szwedzkich wyciągach narciarskich z 12 do 6%. Normalny VAT, moms, wynosi w Szwecji 25%. Kolejna obniżka podatku ma stymulować branżę turystyczną. Oto kilka przykładów cen w SEK tygodniowej karty na wyciągi: Lindvallen 1215, Stöten 1190, Lofsdalen 1080, Hassela 900. Ceny w SEK, 1 SEK = ok. 0,43 PLN.

 

Szwecja, poniedziałek 23.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dziś deszczowo w całej południowej Szwecji, a na północy jeszcze więcej śniegu. Obfite opady mokrego śniegu spowodowały tam awarie w dostawach prądu w ciągu minionego weekendu. Blisko 11 tysięcy mieszkań pozbawione było prądu.

Szwecja, Dziennki

 

Obcokrajowcy mieszkający w Szwecji są dwukrotnie częściej zamieszani w wypadki drogowe niż rodowici Szwedzi. Wskazuje na to raport VTI - państwowego instytutu badającego problemy ruchu drogowego i transportu. Przybysze z Bliskiego Wschodu są aż czterokrotnie częściej uczestnikami wypadków od tubylców. Co ciekawe nierodowici Szwedzi są nadreprezentowani nie tylko w wypadkach związanych z prowadzeniem pojazdu, ale również jako piesi.

Szwecja, Dziennki

 

Zbliża się końcowy termin nadsyłania prac na nasz konkurs Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, piątek 20.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Całkiem przyzwoita śnieżyca zainaugurowała wczoraj sezon zimowy w środkowo-północnej Szwecji. W regionach Dalarna, Västernorrland, Jämtland grubość warstwy śniegu osiągała 30cm. Do tego fatalna widoczność na drogach i gołoledź tworzyły wyśmienitą oprawę otwarcia sezonu. Droga E4 na północ od Kramfors została zablokowana dla ciężarówek. Według meteorologów w północnej Norlandii śnieg może padać aż do soboty.

Szwecja, Dziennki

 

Jeden z szefów szwedzkiego Sądu Najwyższego jest oskarżony o kradzież antycznych krzeseł z siedziby sądu. W związku z przeprowadzką dwa lata temu personel mógł wykupić niektóre meble. Urzędnik, który to nadzorował twierdzi, że sam kupił dwa XIX wieczne krzesła za 50 koron sztuka. Nie ma jednak na to żadnych dokumentów. Gdy pan kierownik próbował sprzedać krzesła na aukcji wyceniono je na 150-200 tys. koron.

Szwecja, Dziennki

 

Złote dziecko szwedzkiej polityki, Gustaw Fridolin, poseł partii Zielonych, porzuca sejm i politykę. Teraz wybiera karierę dziennikarską w telewizji TV4. Gdyby nie podjął nowej pracy mógłby otrzymywać jeszcze przez rok poselską pensję gwarancyjną, w sumie 460 800 koron (blisko 200 tys. zł). Nawet podejmując inną pracę ma on prawo do wyrównania do tej sumy. 23-letni Gustaw, który został posłem w wieku 19 lat, rezygnuje jednak z tych pieniędzy, by nie obciążać podatników.

 

Szwecja, czwartek 19.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Cal Bildt inwestuje m.in. w rosyjski przemysł energeteczny. Posiada on np. 15 tys. opcji w Wastok Nafta, który ściśle współpracuje z Gazpromem - budowniczym kontrowersyjnego gazociągu północnego. Poprzedni rząd szwedzki, podobnie jak polski, krytycznie ustosunkował się do planów budowy gazociągu po dnie Bałtyku. Premier Fredrik Reinfeldt będzie w piątek dyskutował sprawy polityki energetycznej z prezydentem Putinem na szczycie UE w fińskim Lahtis. Finansowe zaangażowanie szwedzkiego szefa MSZ może być postrzegane jako konflikt interesów.

Szwecja, Dziennki

 

Kolejną ofiarą polowania na członków nowego rządu jest minister finansów Anders Borg. Również on przyznaje, że zatrudniał pomoc domową na czarno. Popołudniówka Expressen twierdzi, że dotarła do jakiejś Polki, która pracowała nielegalnie u Borgów przez 7 lat, do roku 2004. Informacja została powtórzona w wielu mediach, co wpłynie negatywnie również na wizerunek Polaków. Jakie znaczenie dla meritum sprawy ma narodowość sprzątaczki media nie wyjaśniają. Anders Borg plącze się niestety w odpowiedziach dla prasy, co wzmaga apetyt psów gończych. Jest to już piąty minister rządu Fredrika Reinfeldta, oskarżany o drobne przestępstwa. Dwóch podało się do dymisji.

Szwecja, Dziennki

 

Jedną z pierwszych decyzji pierwszego murzyńskiego ministra w historii Szwecji, minister integracji pani Nyamko Sabuni, jest wstrzymanie dotacji dla Centrum Walki z Rasizmem CMR. Nic nie pomogło, że szefem tej organizacji jest jej własny stryj. Zdaniem prześlicznej minister działalność Centrum była śladowa, a w debacie politycznej pojawiało się jedynie w sprawach raczej groteskowych. Przykładem jest walka z nazwą lodów Nogger Black, która według działaczy CMR miała posmak rasistowski.

 

Szwecja, wtorek 17.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Zmiana stylu w szwedzkim sejmie stała się wyraźna, gdy młody człowiek z kolczykiem w uchu i włosami związanymi w kitkę wstąpił na mównicę riksdagu. Minister finansów Anders Borg (m), prezentował wczoraj pierwszy budżet nowego rządu. Realizując obietnice przedwyborcze zapowiedział obniżki podatków oraz walkę z bezrobociem. Odpowiadając później na pytania dziennikarzy, Borg wykazał się dużą wiedzą i elokwencją. Wszelkie budżetowe zawiłości tłumaczył prosto, zrozumiale i pedagogicznie. Mimo kolczyka.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja jest krajem, w którym dokonuje się najwięcej w Europie napadów na bankowe transporty gotówki. Wynika to ze statystyki, przygotowanej przez European security transport association. Łupem złodziei padło w roku 2005 około 106 milionów koron, czyli 12 koron na głowę mieszkańca. Tylko niewielką część łupów odzyskano. Znany kryminolog Jerzy Sarnecki krytykuje opieszałość policji, która mimo doskonałych środków technicznych nie potrafiła zapobiec fali napadów.

Szwecja, Dziennki

 

Po dymisji dwóch pań ministrów, które przyznały się do drobnych wykroczeń, celowniki łowców rządowych głów mierzą  w  trzeciego trzeciego, ministra ds. migracji Tobiasa Billströma. Podobnie jak koleżanki bojkotował on państwową telewizję. Póki co ścigany dał nura w chorobowe, w nadziei, że jakiś światowy kataklizm odwróci uwagę od jego osoby. W całej ten nagonce chodzi oczywiście o deprecjonowanie premiera Reinfedta poprzez systematyczne trzebienie jego ministrów.

 

Szwecja, poniedziałek 16.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Nasze piątkowe wezwanie do szwedzkich polityków, by w weekend skorzystali z chwili odpoczynku, zbyt dosłownie potraktowały dwie panie minister. Podały się do dymisji. Minister handlu Maria Borelius zrezygnowała z urzędu już w sobotę, a dziś ustąpiła ze stanowiska ministra kultury Cecilia Stegö Chilo. Obie gwiazdy przyznały się uprzednio - z drobną pomocą mediów - że zatrudniały na czarno pomoc domową oraz latami nie płaciły za posiadanie telewizora. Po nieudolnych próbach wytłumaczenia się stały się one przedmiotem ostrej nagonki co najwidoczniej przekroczyło granicę cierpliwości premiera Reinfeldta. Teraz mają one dużo czasu na relaks, zwłaszcza, że za tydzień piastowania urzędu ministra każda z pań może otrzymać 1,1 miliona koron.

 

Szwecja, piątek 13.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Pokojową nagrodę Nobla otrzymali Muhammad Yunus, twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu i jego organizacja pomocy finansowej Grameen Bank. Motywacja brzmi: "for their efforts to create economic and social development from below". Więcej na ten temat na str. TV.

Szwecja, Dziennki

 

Piątek 13 - strach wychodzić z domu. Pogodę jednak mamy ładną i siedzenie cały dzień w domu raczej nie wchodzi w rachubę. W szwedzkiej polityce trwa polowanie na czarownice, których rolę pełnią tu głównie politycy, którzy nie płacili za posiadanie radia lub telewizora. Idzie jednak weekend i już za parę godzin czas na pierwsze piwo. Miejmy nadzieję, że z szansy na chwilę relaksu skorzystają zarówno myśliwi jak i czarownice.

 

Szwecja, czwartek 12.10.2006..

Szwecja, Dziennki

13:32
13:01

Lauretem nagrody Nobla w dziedzinie literatury został pisarz turecki Orhan Pamuk. Uzasadnienie Szwedzkiej Akademii brzmiało: "who in the quest for the melancholic soul of his native city has discovered new symbols for the clash and interlacing of cultures", czyli "w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole walki i przenikania się kultur". Nie ujmując nic pisarzowi, komentatorzy pytają, czy jest to szwedzka pomoc dla tureckich starań o członkowstwo w Unii. Wiecej o laureacie na str. TVP.

Szwecja, Dziennki

 

Nowy rząd w Szwecji zamierza wypowiedzieć dotychczasową umowę z telewizją publiczną. Licencja ma być przyznawana na trzy, a nie jak dotychczas sześć lat. Chodzi o to, by nowa ekipa rządząca miała wpływ na profil programowy telewizji państwowej.

Szwecja, Dziennki

 

Istną zmorą dla nowego rządu w Szwecji są coraz to nowe sensacje odkrywane przez media na temat jego ministrów. Najpierw dwie panie minister przyznały się do zatrudniania na czarno pomocy domowych, potem okazała się, że jedna z nich nie opłaca licencji telewizyjnej, a teraz dołączył do niej inny minister, który też nie płaci za posiadanie telewizora i to programowo. Uważa on, że system finansowania państwowej telewizji poprzez przymusową opłatę jest błędny. Popieram. W ogóle wszystkie przymusowe opłaty są baaardzo błędne.

 

Szwecja, środa 11.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Mimo wysokiej koniunktury w Szwecji i rekordowych zysków przedsiębiorstw ilość miejsc pracy wzrasta bardzo nieznacznie. Badanie przeprowadzone wśród 200 000 spółek akcyjnych wskazuje, że wzrost zysku przedsiębiorstw w ubiegłym roku wynosił 24%, obrót o 17%, a mimo to liczba miejsc pracy wzrosła od roku 2004 jedynie o około 1%. Oznacza to, że przedsiębiorstwa osiągają swoje zyski poprzez coraz lepszą efektywizację pracy lub coraz większą wydajność pracowników.

Szwecja, Dziennki

 

Nowy rząd szwedzki działa zaledwie parę dni, a jest on już przedmiotem ataków żądnych sensacji mediów. Dwie z pań ministrów zatrudniały pomoc domową na czarno w latach 90-tych - zob. 09.10.2006. Teraz wyszło na jaw, że jedna z nich - minister kultury Cecilia Stegö Chilo - nie płaciła ponad to opłaty telewizyjnej. Łamanie bzdurnych praw nie jest być może wybaczalne gdy chodzi o członków rządu, nie są oni jednak specjalnie odosobnieni. W sieciowej ankiecie czołowego szwedzkiego dziennika DN.se, blisko 40% respondentów przyznaje, że nie płaci tej opłaty, mimo że posiada telewizor. Do tego można by dodać 15%, tych którzy twierdzą, że nie posiada telewizora. Zapewne nie mają też komputera, choć odpowiedzieli na ankietę.

 

Szwecja, wtorek 10.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Sztokholm konkuruje z Chicago lat 20-tych. W przeciągu kilkunastu godzin mieliśmy już dwa napady na transport pieniędzy, oba z bronią w ręku. Jeden wczoraj ok. 20 w centrum Sztokholmu, przy Vanadisplan, a drugi dziś ok. 11:30 w podsztokholmskim Södertälje. Napady na samochody transportujące gotówkę są coraz częstsze, coraz bardziej brutalne i profesjonalnie organizowane. W tym roku odnotowano już ponad 10 napadów, większość w okolicach Sztokholmu.

 

Szwecja, poniedziałek 09.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

W piątek został powołany nowy szwedzki rząd, a już w sobotę media donoszą o pierwszych sensacjach. Okazuje się, że minister kultury Cecilia Stegö Chilo oraz minister handlu Maria Borelius, obie z partii Moderata, zatrudniały w latach 90-tych pomoc domową na czarno. Dochody małżeństwa Borelius wynosiły w tym czasie do 16,7 mln koron (ponad 7 mln zł). Mimo to pani minister wyznała, że nie stać ją było na legalne zatrudnianie pomocy domowej. Obie panie przyznały się do tego premierowi Fredrikowi Reinfeldtowi w momencie otrzymania propozycji objęcia urzędu. Premier uznał jednak sprawę za wystarczająco błahą, by nie stała ona na drodze do pełnienia funkcji ministra w jego rządzie.

 

Szwecja, piątek 06.10.2006..

Szwecja, Dziennki

10:55

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt przedstawił dziś skład swojego rządu. Największym zaskoczeniem okazał się wybór Carla Bldta na ministra spraw zagranicznych. Carl Bildt był sam premierem prawicowego rządu w latach 1991-94. O jego kandydaturze na to stanowisko mówiono już w noc powyborczą, wówczas jednak twierdził on, że to nie jest dobry pomysł by byli premierzy piastowali funkcje w nowych rządach. Poprzedni szef MSZ, Jan Eliasson, miał jednak tak silną pozycję międzynarodową, że trudno było znaleźć innego kandydata tej miary.

Szwecja, Dziennki

01:01

Wczoraj o godz. 14:08 szwedzki sejm wybrał  na nowego premiera Fredrika Reinfeldta, szefa partii Moderata, największej partii koalicji centroprawicowej, która wygrała ostatnie wybory. Reinfeldt otrzymał 175 głosów, podczas gdy 169 głosowało przeciwko. Oficjalna zmiana władzy nastąpi dopiero dzisiaj o 12 podczas specjalnego konsylium pod przewodnictwem głowy państwa - króla Karola Gustawa XVI. Tak więc przez jedną dobę Szwecja ma dwóch premierów.

Dziś o 9. nowy premier wygłosi swoje exposé oraz przedstawi skład rządu.

 

Szwecja, czwartek 05.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Sukcesów Radia Maryja pozazdrościł Siewert Öholm - znana postać szwedzkiej telewizji. Postanowił on otworzyć telewizję o profilu chrześcijańskim. Program Wartości - tak ma się nazywać nowy kanał telewizyjny w Szwecji. Audycje są już nadawane w Norwegii i planuje się również emisję programu w Danii. Nasza telewizja będzie jak najdalej od poziomu kanałów nadających Big Brother - mówi Siewert Öholm w wywiadzie dla DN.se.

Szwecja, Dziennki

 

Koalicja rządowa obiecywała w niedawnych wyborach ulgi podatkowe dla usług domowych - sprzątanie, pranie, prace w ogrodzie itp. W efekcie stawka godzinowa spadłaby o połowę, do ok. 150 SEK/godz. Celem jest likwidacja dużego sektora "czarnego" w tej branży. Okazuje się jednak, że tylko 30% Szwedów jest gotowe zatrudniać "na biało" pomoc domową. Pozostali jak widać wolą nadal płacić 60-90 koron za godzinę i nie zawracać sobie głowy biurokracją.

Szwecja, Dziennki

 

Ivar Wenster radny z Karlskrony, odpowiedzialny za kulturę w gminie, stał się znany w całym kraju, gdy oficjalnie przyznał się, że nielegalnie ściąga muzykę z sieci. Rezultatem wyznania było zgłoszenie na policję. Śledztwo zostało jednak umorzone, gdyż w sprawę wmieszały się moce niebieskie. Główny materiał dowodowy - komputer Ivara - został kompletnie zniszczony. Trafił w niego piorun.

 

Szwecja, środa 04.10.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Kolejnym laureatem nagrody Nobla. tym razem w dziedzinie chemii zostal Roger D. Kornberg z Uniwersytetu Stanford w USA. Nagrodę przyznano za "studies of the molecular basis of eukaryotic transcription" - badania molekularnego mechanizmu transkrypcji w komórkach eukariotycznych. Wszystko jasne, no nie? Co ciekawe ojciec Rogera, Arthur Kornberg, w 1959 roku tez dostał nagrodę Nobla, w dziedzinie medycyny. Tak więc mamy tu przypadek nagrody rodzinnej. Teraz czas na bliźniaków.

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji nie ma zakazu rozmawiania przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu. Słychać jednak coraz więcej głosów krytycznych. Okazuje się, że ponad 60% rodziców małych dzieci rozmawia przez telefon podczas jazdy. Zagonieni i zestresowani, by nadążyć ze wszystkimi obowiązkami, są zmuszeni robić wiele rzeczy na raz. Według badań amerykańskich rozmowa podczas jazdy ma taki sam efekt jak parę kieliszków czegoś mocniejszego przed. Szwedzkie firmy ubezpieczeniowe proponują ograniczenie wolności mobilnego gadulstwa.

 

Szwecja, wtorek 03.10.2006..

Szwecja, Dziennki

12:01

Laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali John C. Mather oraz George F. Smoot, obaj z USA. Nagrodę przyznano za "for their discovery of the blackbody form and anisotropy of the cosmic microwave background radiation", czyli - odkrycie czarnopostaciowej formy oraz anisotropii kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła. Albo coś w tym rodzaju...

Szwecja, Dziennki

 

Wczoraj, po raz pierwszy po wrześniowych wyborach, zebrał się szwedzki sejm w nowym składzie. Wybrano nowego marszałka oraz trzech wicemarszałków. Marszałkiem sejmu został 55 letni Per Westerberg z partii Moderata. Westerberg zasiada w sejmie od blisko 30 lat. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję wicemarszałka.

Cały dzisiejszy dzień będą trwały uroczystości otwarcia sejmu. Rozpoczynają się one o 12:15 protestancką mszą w Storkyrkan, kościele położonym tuż obok zamku królewskiego i w pobliżu riksdagu - szwedzkiego sejmu. Potem parada grenadierów oraz występy wojskowej orkiestry. Inauguracja obrad nastąpi o 14 w sali plenarnej riksdagu. Król Karol Gustaf XVI ogłosi otwarcie obrad sejmu kadencji 2006/07 roku. Uroczystości inauguracyjne kończy krótki koncert muzyki poważnej oraz odśpiewanie hymnu narodowego.

Szwecja, Dziennki

 

Rozpoczął się sezon polowania na noblistów. Wczoraj prestiżową nagrodę Nobla otrzymali w dziedzinie medycyny amerykańscy naukowcy Andrew Z. Fire i Craig C. Mello. Dzisiaj dowiemy się kto jest laureatem nagrody w dziedzinie fizyki, a jutro w dziedzinie chemii.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki nacjonalizm mierzy w gwiazdy. Jak donosi dziennik SvD.se, państwowe przedsiębiorstwo badań kosmicznych, Rymdbolaget, planuje wysłać typowy szwedzki czerwony domek z białymi kantami na... księżyc. Pomysłodawcą jest artysta Mikael Genberg, który nad projektem pracuje od czterech lat. Chce on w ten sposób umieścić Szwecję na mapie świata... i księżyca. Teraz udało mu się zainteresować Rymdbolaget, który ocenia pomysł jako możliwy do przeprowadzenia. A co na to nasi górale!?

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.