Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Wrzesień 2006 00155

 

Szwecja, piątek 29.09.2006.

Szwecja, Dziennki

 

W obecny weekend rozpoczną się negocjacje o fotele ministrów w nowotworzonym rządzie Szwecji. Cztery partie koalicji, która zwyciężyła w niedawnych wyborach, pracowały dotychczas nad ustaleniem zasad funkcjonowania rządu oraz sprecyzowaniem kierunków działań w ważnych kwestiach politycznych. Teraz przyszedł czas na rozdzielanie stanowisk. Miejmy nadzieję, że obędzie się bez ukrytych kamer.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki okręt wojenny Gävle, został wysłany ku wybrzeży Libanu w ramach misji pokojowej. Będzie on wchodził w skład dowodzonej przez Niemcy flotylli, która ma uniemożliwić dostawy broni dla Hizbollah. Decyzję o wysłaniu okrętu podjął odchodzący rząd, jednak w tej sprawie panuje duża zgodność wśród partii sejmowych.

Szwecja uczestniczy w misjach pokojowych w wielu miejscach świata - Bałkany, Bliski Wschód, Afganistan, Afryka i inne. Od pierwszej misji w 1956 roku wysłano około 80 000 żołnierzy.

Szwecja, Dziennki

 

Chyba jednak kończy się lato. Dziś na północy Szwecji pada już śnieg. Jednak na południu nadal słonecznie i w miarę ciepło. Jutro przelotne deszcze i temperatury wyższe od normalnych dla tej pory roku. Ale w końcu - co dziś jest normalne?

 

Szwecja, środa 27.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Ostatniej nocy zatrzymano w Sztokholmie 24 osoby za huligańskie wybryki po meczu ligi krajowej na stadionie Rasunda w sztokholmskiej dzielnicy Solna. W zamieszkach brało udział około 300 osób. Co ciekawe, kibole nie bili się tym razem między sobą, a przypuścili atak bezpośrednio na policję. Jedna grupa chuliganów próbowała podpalić klubowy stadion przeciwników, podczas gdy inna układała świńskie głowy pod siedzibą konkurującego klubu.

Szwecja, Dziennki

 

Według najnowszego raportu instytutu rynku pracy IFAU, Szwedzi często oszukują państwo, biorąc zwolnienie z pracy z powodu opieki nad dzieckiem. Krótkotrwałe zwolnienia są tu bardzo proste. Wystarczy zadzwonić do ubezpieczalni i powiedzieć, że dziecko musi zostać w domu, a więc rodzic nie może iść do pracy. Przy zwolnieniach do tygodnia nikt tego dalej nie sprawdza i zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka nie jest wymagane. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach dziecko jest w tym czasie w przedszkolu, a rodzice w pracy. W ten sposób rodzice uzupełniają sobie domową kasę. Według raportu państwo traci na tym ok. 650 mln koron rocznie.

 

Szwecja, wtorek 26.09.2006..

Szwecja, Dziennki

11:35

Wczoraj wieczorem odbyła się tradycyjna powyborcza debata z udziałem przywódców partii sejmowych. Oceniali oni swoje udziały w kampanii i wpływ różnych czynników - mediów, sondaży itp. - na wynik wyborów. Już teraz w spokojnej atmosferze szefowie partii mówili o swoich sukcesach i porażkach. Główny przegrany ostatnich wyborów, dotychczasowy premier, socjaldemokrata Göran Persson, nie stawił się na debatę. Jest to wyrazem nonszalancji oraz braku szacunku - oznajmił Stig Fredrikssons, szef klubu publicystów.

Szwecja, Dziennki

 

Najwieksze stacje paliwowe zapowiedziały kolejną obniżkę cen benzyny. Przeciętna cena bezołowiowej 95 oktan będzie teraz wynosiła 10:71 koron. Jest to 15 obniżka od połowy czerwca, gdy cena benzyny wynosiła 12:89 koron.

 

Szwecja, poniedziałek 25.09.2006..

Szwecja, Dziennki

15:58

Dziś po południu odbyły się kolejne negocjacje czterech partii, które tworzą Alians dla Szwecji - zwycięscę ostatnich wyborów parlamentarnych. Nie podano szczegółów na temat rozmów. Przywódca koalicji Fredik Reinfeldt oświadczył jednak, że Szwecja nie będzie ratyfikowała obecnego unijnego projektu konstytucji.

Szwecja, Dziennki

 

Po zwycięskich wyborach Aliansu dla Szwecji, centroprawicowej koalicji czterech partii, marszałek sejmu zlecił przywódcy partii Moderata - Fredrikowi Reinfeldtowi - misję utworzenia nowego rządu. 3 października, w dzień po ukonstytuowaniu się nowego sejmu, marszałek sejmu przedstawi kandydata na premiera i podda swoją propozycję pod głosowanie. Najpóźniej 6 października nowy premier przedstawi expose rządu. Przy tej okazji może on powołać swoich ministrów. Formalna zmiana rządu następuje podczas specjalnego konsylium na zamku królewskim, w obecności króla Szwecji.

Szwecja, Dziennki

 

W kalendarzu jesień, a na termometrach lato. Temperatura w południowej Szwecji powyżej 20°C. Kończy się wrzesień, a nadal można kąpać się w jeziorach. Jest to ponoć najcieplejszy wrzesień od ponad 100 lat. Wszystko to dzięki orkanowi Gordon, który utworzył niż nad Atlantykiem - twierdzą szwedzcy synoptycy.

 

Szwecja, poniedziałek 18.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Opozycyjny Alians dla Szwecji - koalicja czterech partii centroprawicowych - wygrał wybory parlamentarne. Nowym premierem będzie Fredik Reinfeldt, prezes partii Moderatów. Dotychczasowy premier Göran Persson, jednocześnie szef partii Socjaldemokratów oznajmił, że rezygnuje z dalszego przewodzenia partii. Jego następca zostanie wybrany w marcu 2007.

Alians dla Szwecji uzyskał 48.1% głosów wyborców i 178 mandatów w riksdagu, podczas gdy blok lewicowy otrzymał 46.2% i 171 mandatów. Największym pojedynczym zwycięzcą tegorocznych wyborów jest partia Moderata, która poprawiła swój wynik aż o 10,9% i 42 mandaty w stosunku do wyborów roku 2002. Zmiana władzy nastąpi również w sztokholmskim ratuszu, gdzie odpowiedzialność za miasto przejmuje również prawica na czele z Moderatami.

Frekfencja wyborcza wyniosła 80,4%.

 

Szwecja, niedziela 17.09.2006..

Szwecja, Dziennki

23:40

Przywódca Socjaldemokratów i jednocześnie dotychczasowy premier przyznał, że przegrał wybory jeszcze zanim wszystkie głosy zostały policzone. Ogłaszając wyborczą klęskę Göran Persson ogłosił jednocześnie, że poda się do dymisji ze stanowiska szefa partii Socjaldemokraci. W marcu przyszłego roku, na specjalnym kongresie, zostanie wybrany nowy przywódca partii.

22:40

Po wyjątkowo dramatycznych godzinach, gdzie przewaga między blokami wyborczymi zmieniała się kilkakrotnie, możemy teraz już stwierdzić, że w Szwecji następuję zmiana władzy. Szwedzki premier nazywa się teraz Fredrik Reinfeldt. Socjaldemokratyczny monopol na władzę został przełamany!

21:48

Trzeba przyznać, że naród szwedzki zadbał żebyśmy się nie nudzili tego wieczoru. Gdy 3918 spośród 5783 dystryktów jest policzonych, przewaga opozycyjnego Aliansu zmalała dramatycznie - do 0,7%!. Tak więc czeka nas długa noc, a niewykluczone, że wyniki wyborów poznamy dopiero w środę, gdy zostaną policzone również głosy wysyłane pocztą.

20:20

Pierwsza prognoza, bazująca na sondażu przeprowadzonym przed lokalami wyborczymi, wśród osób, które właśnie głosowały potwierdza przewagę opozycji! Partie bloku lewicowego otrzymały S 34,3% (-5,6), MP 5,5% (+0,9), V 5,8% (-2,6). Blok opozycyjny otrzymał M 26,6% (+11,3), F 7,3% (-6,1), C 8, 2% (+2,0), KD 7,6% (-1,6). Cyfry w nawiasach to +/- w stosunku do wyborów 2002. Gdyby prognoza się potwierdziła, to oznaczało by, że w Szwecji mamy zmianę władzy! Alians otrzymał by 49,7% i 182 mandatów, a lewica 45,69% i 167 mandatów. Wyniki liczenia głosów można sprawdzać na bieżąco tutaj...

19:00

Już tylko godzina dzieli nas od zamknięcia lokali wyborczych. Wkrótce pojawią się pierwsze prognozy, bazujące na sondżach przeprowadzanych wśród wyborców, którzy już oddali swój głos. Pytanie więc będzie "na kogo głosowałeś", a nie "na kogo zamierzasz głosować". Siłą rzeczy dają one obraz nieco bardziej zbliżony do rzeczywistości. Ostatnie sondaże przeprowadzane w sobotę wskazywały na rosną przewagę opozycyjnego Aliansu dla Szwecji (centroprawicy). Ankiety webowe w czołowych mediach wskazują na ogromną przwewagę przywódcy opozycji Fredrika Reinfeldta, jako kandydata na premiera.,, DN, SvD,

16:05

W Szwecji trwają właśnie wybory parlamentarne. O godzinie 20:00 zamknięte zostaną lokale wyborcze. 6,892 miliona Szwedów ma szansę wybrać nowy skład parlamentu - riksdagu - oraz partie, które będą tworzyły rząd na najbliższe cztery lata. Równocześnie odbywają się wybory do władz lokalnych - gminnych i wojewódzkich. Oprócz obywateli szwedzkich mogą brać w nich udział mieszkający tutaj obywatele innych państw. Jest ich 331 510 osób, co stanowi 4,67% uprawnionych do głosowania w wyborach lokalnych. Ogólnie o wyborach tutaj...

 

Szwecja, sobota 16.09.2006..

Szwecja, Dziennki

21:52

Już za niewiele godzin dowiemy się kto będzie rządził Szwecją przez najbliższe cztery lata. W niedzielę 17 września odbywają się tutaj wybory parlamentarne. Sobotnie badania opinii publicznej wskazują na rosnącą przewagę centroprawicy - Aliansu dla Szwecji (). W kraju rządzonym od ponad 60 lat przez Socjaldemokratów byłoby to niezłą sensacją. Jutro postaramy się raportować na bieżąco o prognozach wyborczych.

 

Szwecja, czwartek 14.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Tylko trzy dni pozostały do wyborów w Szwecji. Dobiegają końca ostatnie debaty, padają ostatnie argumenty. 17 września wybieramy między blokiem lewicowym, czyli rządzącymi Socjaldemokratami i ich dwoma partiami współpracującymi, a blokiem centroprawicowym, zwanym Aliansem dla Szwecji, składającym się z czterech partii. Historyczna zjednoczenie centroprawicy, która potrafiła zaprezentować wyraźną alternatywę rządową stwarza szansę, na wyborcze zwycięstwo. Warto pamiętać, że szwedzcy Socjaldemokraci są najdłużej rządzącą partią spośród wszystkich, demokratycznych krajów Europy.

Według sondaży szanse obu bloków są bardzo wyrównane, jednak ankiety przeprowadzane w czołowych mediach internetowych wskazują na znacznie większą popularność centroprawicy.

Szwecja, Dziennki

 

W mediach pojawiły się informacje o przekrętach jednego z socjaldemokratycznych kandydatów do riksdagu, Torgny Johanssona. Jest on jednym z szefów szowinistycznych związków zawodowych, który dwa lata temu wrzeszczał "Go home!" do łotewskich robotników budujących szkołę w podsztokholmskim Vaxholm (zob.). Okazuje się, że Johansson z kumplami od wielu lat urządzał sobie popijawy i biesiady w związkowym ośrodku, na koszt członków związku. Badana jest również sprawa dokonywanych tam systematyczny kradzieży, wartości setek tysięcy koron.

 

Szwecja, czwartek 07.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dwaj główni rywale w tegorocznych wyborach parlamentarnych - urzędujący premier, socjaldemokrata Göran Persson oraz lider opozycji Fredrik Reinfeldt, szef partii Moderata, skupiających umiarkowaną prawicę - zmierzyli się wczoraj w telewizyjnym pojedynku w TV4. Dla odmiany nie poruszano sprawy szpiegowania Socjaldemokratów przez Liberałów, która obecnie dominuje szwedzkie media. W przyjaznej atmosferze, nie pozbawionej twardych sformułowań, ale także sporej dozy humoru, debatowano nad poważnymi sprawami - bezrobociem, służbą zdrowia, szkolnictwem. Po debacie aż 73,5% spośród ponad 13 tys. czytelników TV4.se przyznało zwycięstwo Reinfeldtowi. Podobną opinię wyraziło wielu politycznych komentatorów.

Szwecja, Dziennki

 

 W interesujący sposób umiłowanie natury zaprezentowała szwedzka partia Zielonych. W jednym z ich lokali wyborczych, w miasteczku Halmstad, policja odkryła sadzonkę... haszu. Zieloni miłośnicy natury rozdawali również nasionka. Policji doniósł na nich zapewne jakiś okrutny wróg przyrody. Sadzonka była w prawdzie niegroźną odmianą konopi, ale - jak wiadomo - na słowo hasz głupieją nawet najtrzeźwiejsze umysły.

 

Szwecja, środa 06.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Sprawa włamań do wewnętrznej sieci komputerowej Socjaldemokratów, których dokonywali funkcjonariusze młodzieżówki szwedzkiej partii Liberałów, zdominowała kompletnie kampanię wyborczą w Szwecji. Ujawniane są kolejne fakty i kolejne osoby. Afera zatacza coraz większe kręgi. Wszystko to przy sprawnym akompaniamencie rządzących Socjaldemokratów. Jest to być może ich ostatnia szansa na wygranie tegorocznych wyborów.

 

Szwecja, wtorek 05.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka telewizja obchodziła wczoraj 50-lecie swojej działalności. 4 września 1956 roku rozpoczęto regularne emisje audycji telewizyjnych. Zamierzacie głosować? - brzmiał tytuł pierwszego programu. Jak widać niewiele się zmieniło przez te 50 lat - również dzisiaj jest to nader aktualne pytanie. Za 12 dni mamy wybory.

Szwecja, Dziennki

 

Walka wyborcza w Szwecji nie zawsze przybiera czyste formy. Pod koniec lutego głośna była sprawa oszczerczej kampanii Socjaldemokratów przeciwko przywódcy opozycji Fredrikowi Reinfeldtowi. Teraz okazało się, że młodzieżówka Liberałów włamała się do wewnętrznej sieci Socjaldemokratów, uzyskując w ten sposób dostęp do tajnych dokumentów na temat strategii wyborczej. Sprawą zajęła się policja, która przeprowadziła rewizję w kwaterze głównej Liberałów. Wybitny znawca spraw międzynarodowych, profesor Olof Pettersson, proponuje by dla zapewnienia poprawności szwedzkich wyborów zaprosić obserwatorów z... Botswany.

Szwecja, Dziennki

 

Nadal utrzymuje się bardzo miła pogoda - jutro 19-20°C i sporo słońca w całej południowej Szwecji. Tylko na północy przelotne deszcze. Polskim turystom, którzy odwiedzają Skandynawię, przypominamy o naszym konkursie Relacje z podróży. Zapraszamy do nadsyłania prac konkursowych. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

Szwecja, poniedziałek 04.09.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Letnią gorączkę w Szwecji zastępuje nieubłaganie... gorączka wyborcza. Już za kilka dni - 17 września - mamy w Szwecji wybory do parlamentu oraz do władz lokalnych. 6 891 172 Szwedów wybierze nowy skład riksdagu. W wyborach startuje niezliczona ilość partii. Do tej pory swoje listy przygotowało aż 3631 partii jednak o miejsca w parlamencie walczyć będą zaledwie 32 partie. Większość z nich nie ma oczywiście szans na przekroczenie czteroprocentowego progu sejmowej sali.

Tegoroczne wybory są o tyle ciekawe, że istnieje pewna szansa na złamanie socjalistycznego monopolu na władzę w Szwecji. W ciągu ostatnich 74 lat aż 65 lat władzę w Szwecji sprawowali socjaldemokraci wspomagani głównie przez komunistów. Tym razem jednak centroprawica potrafiła sformułować jasną alternatywę rządową. O wyborach piszemy tutaj...

Szwecja, Dziennki

 

„Szwedzka sonda” - z właściwą sobie skromnością tutejsze media piszą o zderzeniu sondy Smart-1 z powierzchnią księżyca. Sonda była rzeczywiście konstruowana głównie przez szwedzki Rymdbolaget i montowana przez Saab Ericsson Space w Linköpingu. SMART, to skrót od „Small Missions for Advanced Research in Technology”, jednak po szwedzku słowo „smart” oznacza: zdolny, bystry, cwany.

Szwecja, Dziennki

 

Wrzesień to całkiem niezły miesiąc na odwiedzenie Szwecji. Pogoda nadal pozwala na przyjemne spędzanie czasu tak w naturze jak i w miastach. Polskim turystom, którzy odwiedzili Skandynawię, przypominamy o naszym nieustającym konkursie Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Zapraszamy do nadsyłania prac konkursowych. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.