Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Lipiec-sierpień 2006 00158

 

Szwecja, poniedziałek. 17.08.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Polskim turystom, wybierającym się do Skandynawii przypominamy o naszym nieustającym konkursie Relacje z podróży - Szwecja w opowieściach turystów. Zapraszamy do nadsyłania prac konkursowych. Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody...

Poza konkursem publikujemy fascynującą opowieść Irka Gębskiego, laureata z 2004 roku, z tegorocznej podróży przez Szwecję do Norwegii...

 

Szwecja, środa. 7.08.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki premier Göran Persson jest gotowy powstrzymać budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku. Powiedział to w nieopublikowanym jeszcze wywiadzie dla tygodnika Veckans Affärer. Informację o tej odważnej wypowiedzi zamieścił tygodnik na swojej stronie internetowej (~). Wypowiedź premiera Perssona jest wyrazem poparcia dla polskich starań by zatrzymać tą niebezpieczną budowę. ...

 

Szwecja, środa. 2.08.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Krytyczny artykuł Kristera Wahlbäcka na temat gazociągu bałtyckiego - piszemy o tym poniżej - został już zauważony przez wiele mediów. Przyłapane na gorącym nieróbstwie partie polityczne zaczynają interesować się tematem. Jedna po drugiej domaga się od rządu jasnego stanowiska w tej sprawie. Eurokrytyczna partia Junilistan mówi już teraz zupełnie jasno - nie. Minister ochrony środowiska, Lena Sommestad, wyraża swoje zaniepokojenie i zapewnia, że szwedzki rząd może odmówić zgody na budowę gazociągu, a zwłaszcza wierzy ciśnień w pobliżu Gotlandii.

 

Szwecja, poniedziałek. 31.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter przerwał milczenie tutejszych mediów w sprawie rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku. Ambasador oraz ekspert do spraw bezpieczeństwa, profesor Krister Wahlbäck w obszernym artykule wzywa szwedzkich polityków do przeciwstawienia się planom budowy gazociągu. Główną przyczyną krytyki rosyjsko-niemieckiego projektu są względy ekologiczne. Autor artykułu zwraca uwagę na zagrożenia środowiska naturalnego związane z podmorską budowlą, ale jest również świadomy konsekwencji politycznych. ...

 

Szwecja, wtorek. 25.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Droga nr 73 między Nynäshamn, dokąd przypływa prom z Gdańska, a Sztokholmem nazywana jest często „Drogą śmierci”. W ciągu ostatnich 10 lat zginęły tu co najmniej 33 osoby w wypadkach drogowych. Po długotrwałych dyskusjach wygląda jednak na to, że zostanie ona znacznie rozbudowana i już w 2009 roku Nynäshamn zostanie połączony czteropasmową autostradą ze Sztokholmem. Budowa drogi ma kosztować 1,097 mld koron.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja ewakuowała ponad 8 tysięcy swoich obywateli z pacyfikowanego przez Izrael Libanu. Jest to największa jak dotychczas szwedzka akcja ewakuacyjna. Około 140 Szwedów ugrzęzło jednak nadal w południowej części Libanu. Próbują oni teraz na własną rękę wydostać się z nieustannie bombardowanego kraju.

Szwecja, Dziennki

 

Do końca miesiąca jeszcze parę dni jednak już teraz można powiedzieć, że będzie to najcieplejszy lipiec w południowej Szwecji od czasu rozpoczęcia notowań temperatury w połowie XIX wieku. Dotychczasowy rekord odnotowany w Lund koło Malmö w 1994 roku wynosił 20,7°C, a tegoroczna średnia z 1-23 lipca osiąga już 21,4°C.

 

Szwecja, czwartek. 20.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Piękne lato w Szwecji rozpieszcza nadal mieszkańców kraju i turystów. Dużo słońca, ale bez przesadnych upałów. Długie wybrzeże morskie i ogromna ilość jezior sprawia, że zawsze jest blisko do wody i kąpieli. Wszystko wskazuje na to, że przeżywamy właśnie jedne z najpiękniejszych wakacji od wielu lat.

Turystom z Polski, wybierającym się do Szwecji przypominamy o naszym nieustającym konkursie „Relacje z podróży” - Szwecja w opowieściach turystów. Zapraszamy do nadsyłania prac konkursowych już teraz. Warto zapoznać się z warunkami konkursu . Co roku przyznajemy atrakcyjne nagrody. W ubiegłym roku aż dwie autorki wygrały wycieczkę do Szwecji. Polecamy relację jednej z nich z wycieczki do Sztokholmu ...

 

Szwecja, środa. 12.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Pogoda na resztę tygodnia zapowiada się całkiem przyjemnie - nieco powyżej 20°C, dużo słońca i tylko przelotne opady. Lato w tym roku przyszło z opóźnieniem, ale teraz wynagradza nam opieszałość. Aż żal wyjeżdżać ze Szwecji w takie lato. Wobec skandynawskich otwartych przestrzeni, świeżego powietrza, spokoju i braku tłoku, perspektywa prażenia się w samochodowych korkach na kontynencie wydaje się mało kusząca. Nie budzi również entuzjazmu główna atrakcjka turystyczna Polski - spływy kajakowe po asfaltowych drogach.

 

Szwecja, poniedziałek. 10.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Zwycięstwo Włoch w piłkarskich Mistrzostwach Świata świętowano również w Szwecji. Około 500-600 osób, najczęściej Włochów, balowało do rana przy fontannie Sergela w centrum Sztokholmu. Rozgrzane emocje wielu studziło kąpielą w fontannie. Tych, którym to nie pomogło studziła policja.

Szwecja, Dziennki

 

W sam raz na wakacje ceny benzyny osiągają nowe rekordy. Ocenia się, że jeszcze w tym sezonie zbliżą się one do 13 SEK za litr 95 bezołowiowej. Na sieci powstaje wiele sajtów, które informują o najtańszych stacjach w danym regionie. Jednym z nich jest bensinpriser.nu.

 

Szwecja, sobota. 8.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka prasa bez większych emocji donosi o zmianie na stanowisku szefa rządu w Polsce. Czołowe media zamieszczają lakoniczne notatki agencji prasowych, mniej lub bardziej zgodne z prawdą. W doniesieniach agencyjnych zwraca się uwagę na bliźniacze braterstwo dwóch czołowych postaci kraju. Przyczyn dymisji premiera Marcinkiewicza doszukuje się tutaj w kontrowersjach związanych z jego polityką personalną.

Szwecja, Dziennki

 

Cały ubiegły tydzień trwał w Szwecji tradycyjny odpust polityczny na wyspie Gotland, zwany Almedalsvecka. Przywódcy szwedzkich partii sejmowych szczodrze rozdawali swoim wyborcom obietnice szczęścia wiecznego, nakładając okrutne klątwy na politycznych niewiernych. Wszystko to w otoczeniu tłumu gapiów uzbrojonych najczęściej w kamery, mikrofony lub inne odpustowe akcesoria. Teraz już politycy idą na wakacje by zebrać siły przed wyborami do riksdagu (sejmu) we wrześniu tego roku.

Szwecja, Dziennki

 

Czytelnikom, którzy odwiedzą Szwecje w tym roku przypominamy o naszym nieustającym konkursie „Relacje z podróży”. Warto wziąć ze sobą notatnik i potem przesłać nam swoje wrażenia z podróży do Szwecji. Co roku przydzielamy atrakcyjne nagrody ...

 

Szwecja, niedziela. 2.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja domaga się respektowania międzynarodowych zasad humanitarnych w regionie Gaza oraz dostępu do regionu w celu niesienia pomocy. Świadome bombardowanie przez Izrael celów cywilnych, takich jak elektrownie, wodociągi i systemy ścieków, stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym i są formą stosowania odpowiedzialności zbiorowej, wymierzonej przeciwko ludności cywilnej - czytamy we wspólnym oświadczeniu szwedzkiego ministra spraw zagranicznych, Jana Eliassona oraz minister pomocy międzynarodowej, Carin Jämtin. Izrael musi również natychmiast uwolnić porwanych palestyńskich polityków lub też dowodzić ich winy zgodnie z zasadami prawa. Ministrowie wzywają również stronę palestyńską do zwolnienia pojmanych Żydów i zaprzestania ostrzeliwania terytorium Izraela. (~)

Szwecja, Dziennki

 

W centrum Linköping, w środkowej Szwecji doszło w sobotę do walk ulicznych między grupą demonstrantów z Frontu Narodowo Socjalistycznego i grupą kontrdemonstrantów. Policja aresztowała 10 osób spośród tych ostatnich. Nazistom natomiast zafundowała darmowy przejazd na peryferie miasta, gdzie parkowali oni swoje samochody. (~)

 

Szwecja, sobota 1.07.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wszystkim czytelnikom Szwecja.net życzymy miłych wakacji. My również zamierzamy teraz pracować raczej w letnim tempie i nie możemy obiecać, że nowinki ze Szwecji będą się tutaj ukazywały każdego dnia. Przepraszamy za to szczególnie tych czytelników, którzy piszą do nas z niepokojem, pytając „co się stało”, gdy nic nowego nie pojawia się przez dwa dni. Lato się stało kochani czytelnicy i na pisarską wenę istotny wpływ zaczęła mieć pogoda. Jednak świadomość, że jesteśmy czytani i oczekiwani ma na nią wpływ jeszcze większy.

Szwecja, Dziennki

 

Wszystkim tym, którzy wybierają się do Szwecji tego lata przypominamy o naszym nieustającym konkursie „Relacje z podróży”. Warto wziąć ze sobą notatnik i potem przesłać nam swoje wrażenia z podróży do Szwecji. Co roku przydzielamy atrakcyjne nagrody ...

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.