Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Czerwiec 2006 00023

 
 

Szwecja, wtorek 27.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Mamy już za sobą powitanie lata. Teraz pozostaje się nam nim tylko rozkoszować. Drobne deszcze i 15°C nie potrafią nas odstraszyć od długich spacerów na lądzie i wodzie. Rozpalające się od czasu słońce wynagradza wszystkie deszczowe smutki. Piękna szwedzka przyroda pozwala zapomnieć na chwilę o miejskim zgiełku i biurowych murach. Niska gęstość zaludnienia Szwecji umożliwia rzeczywiste przebywanie sam na sam z naturą. Wszędzie można tu znaleźć kawałek świata tylko dla siebie.

 

Szwecja, czwartek 22.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Midsommar, tradycyjne szwedzkie święto lata, obchodzimy oficjalnie wprawdzie dopiero w sobotę jednak to w przeddzień święta rozpoczyna się największe ucztowanie. No a w przeddzień przedednia trzeba się do uczty przygotować lub dojechać na miejsce biesiady. Nikomu w głowie praca. Niech się dzieje co chce - Szwed idzie w naturę.

Rozpustne święto lata i płodności wywodzi się jeszcze z tradycji pogańskiej. Rozbawieni Szwedzi, tańczą całymi rodzinami wokół ukwieconego pala, udając żabki, świnki i inne pocieszne stworzonka. Noce są teraz krótkie i jasne, przepojone magią, erotyką i alkoholem.

 

Szwecja, środa 21.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji startuje coraz to więcej przedsiębiorstw. W 2005 powstało 44 585 nowych firm. Jednak tylko 9% z nich osiąga obrót powyżej 300 tys. SEK rocznie. Zdecydowana większość to firmy jednoosobowe o obrocie rocznym poniżej 30 tys. SEK, czyli takie z których nie da się wyżyć. Wielu podejmuje działalność gospodarczą jako zajęcie dodatkowe lub z przyczyn podatkowych. Najwięcej nowych firm przybywa w branży budowlanej, handlu i transporcie.

Szwecja, Dziennki

 

Dziś mamy najdłuższy dzień w roku, a co za tym idzie - czeka nas najkrótsza noc. W Sztokholmie jest teraz czas "białych nocy". No może nie zupełnie białych ale co najmniej szarych. Słońce wzeszło tu o 3.31 a zajdzie o 22.06. W północnej Szwecji słońce nie zachodzi wcale.

 

Szwecja, wtorek 20.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wzrasta znaczenie turystyki w życiu gospodarczym Szwecji. W ubiegłym roku obroty branży turystycznej wyniosły ok. 78,3 mld złotych, czyli o 10% więcej niż przed dwoma laty. Dwie trzecie tej sumy to wydatki krajowych turystów, na resztę złożyli się turyści zagraniczni. Wydają oni więcej pieniędzy w Szwecji niż przynosi np. szwedzki eksport samochodów osobowych. Rozwój turystyki powoduje jednocześnie znaczny przyrost miejsc pracy, co nie zawsze idzie w parze w przypadku innych przemysłów.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister spraw zagranicznych Jan Eliasson odwiedził w ostatnią sobotę papieża Benedykta XVI w Watykanie. Eliasson wystąpił tam w charakterze przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, którą to funkcję nadal pełni, równolegle ze stanowiskiem szefa szwedzkiej dyplomacji. Oprócz papieża spotkał on również watykańskiego ministra spraw zagranicznych. Tematem rozmów były problemy globalizacji.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzcy kibice z nadzieją oczekują na wynik dzisiejszego meczu z Anglią. Nie jest to jednak gra o wszystko. Nawet przegrana nie przekreśla szans Szwecji na dalszy awans w rozgrywkach. Pewne pomieszanie emocji wywołuje fakt, że trenerem Anglików jest Szwed, Sven-Göran Eriksson, zwany tutaj pieszczotliwie Svennis.

 

Szwecja, poniedziałek 19.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wynagradzając nam spóźnienie, lato przymila się nadal sporą ilością słońca i ciepła. Z zapartym tchem czekamy jednak na prognozę pogody na najbliższy weekend. Myślenie o piątku już w poniedziałek, to może przesada, jednak nie tym razem. W piątek i sobotę obchodzimy mianowicie w Szwecji tradycyjne święto lata - Midsommar. Jest ono przez wielu uznawane za prawdziwe święto narodowe Szwedów.

 

Szwecja, piątek 16.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Po porażce Polski w mundialowym meczu z Niemcami, polscy mieszkańcy Szwecji mogą pocieszać się zwycięstwem Szwecji nad Paragwajem. W 89-tej minucie meczu Fredrik Ljungberg strzelił jedynego w meczu gola. Szwedzi mają nadal nadzieję na przejście do dalszych rozgrywek. Na drodze stoi jednak Anglia, której szwedzki trener Sven-Göran Eriksson zrobi wszystko by rozwiać marzenia rodaków.

Szwecja, Dziennki

 

Wiele szwedzkich mediów odnotowało krytykę gazociągu bałtyckiego wypowiedzianą przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Media podkreślają, że Polska oraz kraje bałtyckie zwalczają koncepcję gazociągu, gdyż narusza ona bezpieczeństwo energetyczne tych krajów.

 

Szwecja, czwartek 15.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Po wczorajszym ochłodzeniu mamy dziś piękny, słoneczny dzień w całym kraju. Jedynie na północy wzrastać będzie zachmurzenie. Temperatura wzrasta i zapowiada się bardzo przyjemny koniec tygodnia. Nie mamy niestety święta jak w Polsce, ale odbijemy sobie z nawiązką za tydzień, kiedy to obchodzimy w Szwecji tradycyjne święto lata - Midsommar.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja może poszczycić się nie tylko pozytywnym przyrostem ludności, ale również i przyrostem niedźwiedzi. W 1930 roku było ich tuta jedynie 130 sztuk, podczas gdy obecnie niedźwiedzia populacja liczy sobie ponad 2 500 sztuk. Rozwój misiów śledzą dokładnie naukowcy ze szwedzko-norweskiego projektu badawczego. Należy podkreślić, że wbrew pozorom, nie wyrządzają oni zwierzętom niedźwiedziej przysługi.

 

Szwecja, środa 14.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dziennik SvD.se pisze z satysfakcją, że największym zagrożeniem dla Polski w dzisiejszym meczu z Niemcami są "ex-polacker" - Mirek Klose i Łukasz Podeski. Przy okazji dziennik odkrył dwa nowe miasta, podobno w Polsce - Oppeln i Gleiwitz (~). W zupełnie innym tonie, pozbawionym goebbelsowskiej inspiracji, jest artykuł na ten sam temat w DN.se (~). Szwedzkie radio utyskuje nad brakiem aktywności polskich chuliganów (~), podczas gdy telewizja donosi o zatrzymaniu 40 takowych, wskazanych przez polską policję (~).

Szwecja, Dziennki

 

Jutro rozpoczyna się festiwal w Hultfreds w Smolandii, największa doroczna impreza rokowa w Szwecji. Organizatorzy spodziewają się 27-30 tys. widzów. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwało 2000 funkcjonariuszy. Pełna listę wykonawców można znaleźć na stronach festiwalu ...

Szwecja, Dziennki

 

W ramach państwowego protekcjonizmu Szwecja chce pobierać dodatkową opłatę od podróżujących samolotami. Chodzi o pogorszenie warunków dla obcych, tanich linii lotniczych, które stanowią dużą konkurencję dla drogich szwedzkich. Lotniczy podatek jest już zatwierdzony przez riksdag (sejm), ale czeka teraz na zgodę UE. Niektóre linie lotnicze zapowiedziały już, że po wprowadzeniu podatku ograniczą znacznie swoją obecność w Szwecji. Jak to dobrze mieć takie opiekuńcze państwo! Zamiast bez sensu latać do Wenecji za 100 koron, będziemy teraz latali sobie do Kiruny za 4000.

Szwecja, Dziennki

 

Maleje spożycie alkoholu wśród szwedzkich uczniów podstawówki. Ostatnie badania wykazują, że już tylko 65% uczniów ostatniej klasy próbowało alkoholu. Rok temu było ich 69%. Miejmy nadzieję, że za przykładem starszych kolegów pójdą również pierwszaki.

 

Szwecja, wtorek 13.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Coraz więcej gospodarstw rolnych w Skanii jest wykupywanych przez obcokrajowców. Ocenia się, że aż 20-30% gospodarstw sprzedawanych jest obecnie zagranicznym nabywcom. Przeważają wśród nich Duńczycy i Holendrzy. Głównym obiektem zainteresowania są gospodarstwa mleczne, ze względu na znacznie tańszą kwotę mleczną w Szwecji, ok. 0,6 SEK/kg (ok 24 grosze), w porównaniu z 15-18 SEK (śr. 6,6 PLN) w Holandii.

Szwecja, Dziennki

 

Tylko jedenaście kąpielisk w Szwecji niezdatnych do kąpieli znalazło się na tegorocznej czerwonej liście UE oceniającej jakość wody w europejskich akwenach. Jednak aż 98% kąpielisk spełnia wymagania minimalne, a 80% nieco bardziej wygórowane. Raporty o stanie kąpielisk we wszystkich krajach UE można znaleźć tutaj...

 

Szwecja, poniedziałek 12..06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Estoński armator Tallink wykupił szwedzkie linie promowe Silja Line, które pływają głównie między Szwecją i Finlandią. Silja Line posiadały w ubiegłym roku 56% rynku na tej trasie. Mimo to szwedzka firma borykała się ze sporymi problemami ekonomicznymi. Poprzez zakup konkurenta Estończycy stają się czołowym aktorem na rynku rejsów pasażerskich między Szwecją i wschodnim wybrzeżem Bałtyku. Interes kosztował blisko 500 milionów Euro.

Szwecja, Dziennki

 

Jest nadzieja, że lato przyszło do Szwecji na dobre. Przez resztę tygodnia będzie dużo słońca i ciepło. Oprócz nieco chłodniejszej środy mamy mieć powyżej 25°C w całym kraju. Wszyscy z nadzieją czekają na pozytywne wieści meteorologów, zwłaszcza na okres 23-24 czerwca kiedy to obchodzimy tutaj Święto Lata - prawdziwe święto narodowe Szwedów. Szanse na ucztowanie wówczas pod gołym niebem są duże, twierdzi urocza meteorolog SVT, pani Lisa Bengtsson.

 

Szwecja, sobota 10..06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Nareszcie mamy trochę lata. Słonecznie w całym kraju i ponad 20°C w południowej jego połowie. Jutro ma być podobnie i jeszcze cieplej, a w poniedziałek prawdziwe upały, do 30°C. Nawet na dalekiej północy ma być do 26°C.

Szwecja, Dziennki

 

Okazuje się, że zwykły młotek do rozbijania szyb pojazdu w razie wypadku jest niezwykle atrakcyjnym obiektem kradzieży dla Szwedów. W Geteborgu skradziono dotąd około 3000 takich młotków z miejskich autobusów. Pozbawieni wyobraźni złodzieje kradną średnio 20 młotków dziennie. Może to mieć duży wpływ na bezpieczeństwo pasażerów w razie wypadku. (gp)

Na ogół nie poruszamy tego typu tematów na łamach Szwecja.net, ale zmuszeni do wyboru między kroniką kryminalną, a Mundialem...

 

Szwecja, czwartek 08.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja podobnie jak Polska i wiele innych krajów europejskich została „napiętnowana” w raporcie Dicka Marty za pomoc Amerykanom w transporcie więźniów podejrzanych o terroryzm. Raport ponownie wytyka Szwecji deportację dwóch Egipcjan w 2001 roku. Akcją dowodzili oficerowie CIA. Szwecja nie zamierza dodatkowo komentować raportu Rady Europejskiej, ale szwedzkie media cytują wypowiedź premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Tony Blaira, zgodnie podkreślających, że zarzuty są pozbawione wszelkich dowodów.

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja spodziewa się gwałtownego wzrostu „zachorowań” w najbliższych tygodniach. Taka epidemia nawiedza kraj zawsze w trakcie Mundialów. W roku 2002, w czasie mistrzostw w Japonii i Korei, liczba absencji z powodu choroby wzrosła wśród mężczyzn o blisko 41%. Tym razem jednak nie ma różnicy czasowej i mecze rozgrywają się już po pracy, więc może będą one miały mniejszy wpływ na zdrowie Szwedów. Oczywiście wszystko zależy od „aktywności towarzyszących” podczas oglądania, które też mogą wpłynąć na samopoczucie następnego dnia. Sądząc po kolejkach w sklepach monopolowych, zapobiegliwi Szwedzi zaopatrują się już teraz w niezbędne lekarstwa.

 

Szwecja, środa 07.06.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wzrasta popularność partii narodowych i nacjonalistycznych w Szwecji wśród młodych wyborców. W ankiecie przeprowadzonej niedawno przez gazetę Aftonbladet oraz serwis internetowy Lunarstorm, Sverigedemokraterna - partia o profilu narodowym - uzyskała aż 11,9% poparcia. Można to porównać z 3,8% z roku 2002. Na radykalną Nationaldemokraterna głosowało 2,1%. W badaniu brało udział 120 000 osób.

Szwecja, Dziennki

 

Długo oczekiwane ciepełko ma być nam zesłane w najbliższy weekend. Już jutro będzie można sprawdzić, czy słońce nadal jest na niebie, a na sobotę mamy obiecane +25°C w południowej Szwecji. Jakby co to zażalenia prosimy składać do pana Bertila Larssona meteorologa szwedzkiej TV.

 

Szwecja, wtorek 06.06.06..

Szwecja, Dziennki

 

Dziś obchodzimy szwedzkie święto narodowe, dzień flagi szwedzkiej. W ubiegłym roku obchodzono je po raz pierwszy, jako oficjalne święto, dzień wolny od pracy. Ze względu na brak tradycji i jasnych odwołań historycznych Szwedzi nie bardzo wiedzą co z tym świętem zrobić. Tylko 10% mieszkańców kraju zamierza wziąć udział w oficjalnych uroczystościach. Przypominamy artykuł z ubiegłego roku ...

 

Szwecja, niedziela 4.06..2006..

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji nasila się walka z ograniczaniem wolności Internetu przez władze państwowe. Akcja policji przeciwko serwisowi The Pirate Bay, umożliwiającemu użytkownikom dzielenie się swoimi zasobami plików wywołala reakcję zwolenników wolności. Następnego dnia hakerzy zgasili stronę www policji. Dziś w nocy zniknęła również strona szwedzkiego rządu. Biurokraci, którzy jako ostatni dostrzegli znaczenie Internetu wpadają teraz w przerażenie z powodu utraty kontroli nad komunikacją między ludźmi.

 

Szwecja, sobota 3 .06..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Grad wielkości kurzego jaja? Nie zaimponuje to już panu Piotrowi Gustafssonowi ze wsi Slitshult koło Vimmerby w południowej Szwecji. Bryła lodu o średnicy 1 metra spadła mu niemal przed nosem wczoraj wieczorem. Meteorolodzy nie widzą związku zjawiska z aktualną pogodą i sądzą raczej, że lód spadł z samolotu. Znane są dwa wcześniejsze takie przypadki. Utworzenie lodowej bryły może być spowodowane nieszczelnością samolotowej toalety. Pan Piotr posmakował jednak resztek lodu i... a może zmieńmy temat.

Szwecja, Dziennki

 

Zmiana nazwiska z np. Grzegorz Brzenczyszczykiewicz na np. Anders Svensson to w Szwecji całkiem niezły biznes. Wskazuje na to studium niedawno przeprowadzone przez LO, Urząd ds. integracji i Uniwersytet Sztokholmski. Obcokrajowcy, którzy zmienili nazwiska na bardziej szwedzkie otrzymywali pensję aż do 15 tys. SEK większą od grupy kontrolnej, która pozostała przy nazwiskach rodowych.

 

Szwecja, piątek 2 .06..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Ile może kosztować zegarek? 19,1 miliona koron szwedzkich, jeżeli jego twórcą jest Carl Fabergé. Za tyle sprzedano wczoraj w Sztokholmie stuletni, jubileuszowy zegar wykonany przez sławnego carskiego złotnika dla rodziny Nobel. Jest to najwyższa cena za dzieło sztuki jaką renomowany dom aukcyjny Bukowskiego, który wystawiał klejnot na sprzedaż, osiągnął w swojej historii.

Szwecja, Dziennki

 

Wzmagają się działania władz zmierzające do ograniczenia wolności Internetu. W środę szwedzka policja zamknęła serwery portalu The Pirate Bay, umożliwiającego dzielenie się użytkowników swoimi zasobami plików. Akcja szwedzkiej policji była podobno wywołana naciskami USA. Thomas Bodströms, minister sprawiedliwości, zaprzecza tym doniesieniom jednak przedstawiciel partii Center Johan Linander postanowił skierować sprawę do Komisji Konstytucyjnej. Brutalna akcja policji dotknęła również wielu użytkowników serwerów, nie mających nic wspólnego z The Pirate Bay.

Według niedawnego wyroku sądu w Jönköping, publiczne udostępnianie komputerów wymaga zezwolenia władz. Zezwolenie jest tak kosztowne, że w praktyce uniemożliwia prowadzenie kawiarni internetowych.

 

Szwecja, czwartek 1 .06..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wszystkim dzieciom życzymy radosnego dzieciństwa, a rodzicom polecamy wycieczkę do Krainy Astrid Lingren ...

Szwecja, Dziennki

 

64% Szwedów uważa, że państwo powinna stworzyć ekonomiczne możliwości dla rodziców, tak by mogli oni samodzielnie opiekować się swoimi dziećmi co najmniej do czwartego roku życia. Obecna polityka socjalistycznego rządu odbiera rodzicom prawo własnego wyboru. Są oni zmuszani do oddawania swych jednorocznych dzieci do państwowych przedszkoli. Brutalna propaganda zwalcza każdą myśl o wpływie rodziców na wychowanie swych dzieci w pierwszych latach życia. Niedawne badanie instytutu SIFO wskazuje jednak, że mimo dziesięcioleci socjalistycznej pralni mózgów Szwedzi potrafili zachować zdrowy rozsądek

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie firmy energetyczne współpracowały ze sobą w celu podbijania ceny prądu, twierdzi profesor energetyki Björn Karlsson z uniwersytetu w Linköping. Kryzys energetyczny początku wieku jest wynikiem świadomego działania. Dużą rolę odgrywał tu państwowy Vattenfall, który przyznaje, że zaniżał produkcję prądu w celu podbijania jego ceny. Tworzenie karteli cenowych jest w Szwecji przestępstwem, podobnie jak w innych krajach Unii.

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.