Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Maj 2006 00021

 
 

Szwecja, wtorek 30 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Ludowa partia Center w Szwecji zmienia stanowisko w sprawie energii jądrowej. Już od lat 70-tych ubiegłego wieku dążenia ludowców do likwidacji elektrowni jądrowych w Szwecji blokowały możliwość tworzenia stabilnej koalicji rządowej centroprawicy. Również obecnie była to główna kość niezgody wewnątrz Aliansu dla Szwecji, opozycyjnej alternatywy rządowej, mającej realne szanse wygrania tegorocznych wyborów. Jak zwykle niepokorna i odważna pani Maud Olofsson, szefowa Center, zdecydowała się na zerwanie z niekonstruktywną tradycją i wyraziła gotowość kompromisu z pozostałymi partiami Aliansu, zwolennikami energii jądrowej.

 

Szwecja, poiniedzialek 29 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wyraźnie przerażone tematem szwedzkie media skrzętnie unikały raportowania o wizycie papieża w Polsce. Po pierwszym spotkaniu Benedykta XVI z młodzieżą na krakowskich Błoniach zamieszczono krótką notatkę na stronie www państwowej telewizji informując, że „udział młodzieży był uderzająco duży”(!). W dziennikach telewizyjnych nie było już o tym ani słychu ani widu. Pokazywanie rozmodlonych, radosnych młodych ludzi jest w Szwecji jak widać zakazane. Dopiero w niedzielę pokazano tu krótką migawkę z obozu śmierci w Oświęcimiu, głównie dlatego, bo wymowa miejsca budzi wyłącznie negatywne uczucia.

Szwecja, Dziennki

 

W sobotę zakończył się kongres szwedzkiej partii Zielonych. Postanowili oni, że jednym z ich haseł w tegorocznych wyborach parlamentarnych będzie żądanie wystąpienia Szwecji z UE oraz referendum w sprawie unijnej konstytucji. Szwedzka opinia publiczna jest raczej niechętna UE i Zieloni liczą na zwiększenie swej popularności.

 

Szwecja, piątek 26 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Jeżeli kogoś męczy obszerne raportowanie o wizycie papieża w Polsce, to może nam pozazdrościć. W Szwecji na ten temat ani mru mru. Dzień jak co dzień, z mediów emanuje spokojny obraz szwedzkiej idylli - strzelanina podczas napadu na transport bankowy w Sztokholmie, szczegóły z obdukcji zamordowanej kopbiety w Uppsali oraz napad z bronią w ręku na aptekę w Jönköpingu, w piątkowe spokojne popołudnie.

Szwecja, Dziennki

 

Kursy akcji na sztokholmskiej giełdzie grały w jojo cały tydzień. W poniedziałek -5,3% we wtorek plus niemal tyle samo i tak przez resztę tygodnia. W piątek stanęło na +4%.

 

Szwecja, czwartek 25 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiejsze Święto Wniebowstąpienia jest w Szwecji dniem wolnym od pracy. Jest to typowo religijne święto, czego nie można powiedzieć o szwedzkim narodzie. Tak więc tylko nielczni wiedzą co z tą wolnością (od pracy) zrobić.

Szwecja, Dziennki

 

Przebywająca niedawwno w Szwecji polska minister spraw zagranicznych pani Anna Fotyga uczestniczyła w seminarium na temat efektów rozszerzenia Unii w Polsce, Irlandii i Szwecji. Anna Nowacka-Issaksson pisze na ten temat ...

 

Szwecja, środa 24 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Poniedziałkowy spadek akcji o 5,3% na sztokholmskiej giełdzie spotkał się z natychmiastową ripostą rynku - wartość akcji wzrosła o 5% już we wtorek. Tak więc nasze wcześniejsze porady okazały się zbawienne. Dzisiaj giełda znowu rośnie, choć na razie niewiele.

Szwecja, Dziennki

 

Bardzo pozytywnie wypadła wizyta polskiej pani minister spraw zagranicznych Anny Fotyga w Sztokholmie. Podczas spotkania ze swym szwedzkim kolegą, szefem MSZ Janem Eliassonem, omawiano sprawy związane z UE - dalsze rozszerzenie i konstytucję, a także poruszano problemy reformy ONZ. Warto przypomnieć, że Jan Eliasson pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ministrowie wydali również wspólne oświadczenie w sprawie Białorusi ...

 

Szwecja, wtorek 23 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wczoraj gościliśmy w Sztokholmie legendę rocka - Led Zeppelin! Ubrani w smokingi, stare hippy John Paul Jones, Jimmy Page och Robert Plant oraz Zoe Bonham, córka nieżyjącego już Johna Bonhama odebrali muzyczną nagrodę Nobla - Polar Music Prize z rąk króla Szwecji. W uzasadnieniu nagrody czytamy "Their playful and experimental music combined with highly eclectic elements has two essential themes: mysticism and primal energy. These are features that have come to define the genre 'hard rock'."

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj przebywa w Szwecji polska minister spraw zagranicznych, pani Anna Fotyga. Spotka ona swego szwedzkiego odpowiednika - Jana Eliassona - piastującego to stanowisko również od niedawna. Po południu pani i pan minister będą uczestniczyli w seminarium na temat doświadczeń Polski, Szwecji i Irlandii po rozszerzeniu UE w 2004 roku.

Szwecja, Dziennki

 

Akcje na sztokholmskiej giełdzie spadły wczoraj aż o 5,34%. Tak więc cały wzrost akcji od początku roku został sprowadzony do zera. Pocieszamy się, że akcjonariusze na całym świecie tracą pieniądze... ale marne to pocieszenie. Topnieją nam oszczędności i emerytury. Tym z posiadaczy akcji, którzy wczoraj skorzystali z naszej rady - usiąść w pozycji kwiatu lotosu i czekać na lepsze czasy - proponujemy nie zmieniać pozycji.

 

Szwecja, poniedziałek 22 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

W małym miasteczku Asele na północy Szwecji powstaje największa w Europie świątynia... buddyjska. Nie to, żeby mieszkali tam jacyś buddyści, ale władze gminy liczą na to, że niezwykły projekt przyciągnie turystów z całego świata. Pomysł spodobał się buddystom z Tajlandii, którzy zebrali na ten cel 50 milionów SEK. Gdy naczelnik gminy Asele odwiedził Tajlandię, był przyjmowany jak głowa państwa. Świat buddyjski z wdzięcznością spogląda na Szwecję, a naczelnik z dumą udziela wywiadów na prawo i lewo.

Szwecja, Dziennki

 

W najbardziej na północ wysuniętym województwie Szwecji, Norrbotten, obserwujemy prawdziwy boom gospodarczy. Codziennie powstaje tam 4-5 nowych przedsiębiorstw. Jest to zupełnie nowe zjawisko w tym regionie, znanym raczej z dużego bezrobocia i gospodarczej stagnacji. Czyżby zadziałały buddyjskie wibracje..?

Szwecja, Dziennki

 

Wibracje są niestety bardzo negatywne na indyjskiej giełdzie. Musiano tam dzisiaj przerwać handel by powstrzymać gwałtowny spadek akcji. Również inne azjatyckie giełdy idą w dół. Sztokholmska giełda wykazywała dziś w południe ok. -3%. Jedyne wyjście to usiąść w pozycji kwiatu lotosu i spokojnie czekać na lepsze czasy.

 

Szwecja, niediela 21 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja zajęła 5 miejsce na festiwalu Eurowizji. Budzi to tutaj głębokie rozczarowanie. Pierwsze miejsce zajęła Finlandia, prezentując rokowy eklektyzm w gumowym opakowaniu. Okazuje się, że zamiast wybitnej piosenkarki powinniśmy wysłać do Aten kiepskiego remixa przebranego za łosia.

 

Szwecja, sobota 20 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Dziś o 21 rozpoczyna się wielki finał festiwalu Eurowizji w Atenach. Szwedzka piosenkarka Carola jest uważana za jedną z głównych faworytek. Startuje ona z numerem 22, a jej melodia ma tytuł Invincible, czyli Niezwyciężona. Carola jest fascynującą gwiazdą i osobowością.

 

Szwecja, piątek 19 .05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Jutro finał festiwalu Eurowizji. Cała Szwecja żyje w napięciu i liczy na zwycięstwo Caroli, wybitnej szwedzkiej piosenkarki. Carola startuje z numerem 22, a jej melodia ma tytuł Invincible. Serdecznie namawiamy naszych czytelników do głosowania na Carolę.

Szwecja, Dziennki

 

Państwowy Vattenfall, który chętnie udaje normalną, wolnorynkową firmę, wykorzystywany jest w kampanii wyborczej socjaldemokratów w Szwecji. Wczorajsza konferencja prasowa na temat odnawialnych źródeł energii, została pospiesznie dostosowana do wystąpienia ministra gospodarki Tomasa Östros. Jest to kolejny przypadek wykorzystywania państwowych przedsiębiorstw w socjaldemokratycznej propagandzie. Sprawa została zgłoszona do sejmowej komisji konstytucyjnej.

 

Szwecja, czwartek 18.05..2006..

Szwecja, Dziennki

23:25

Carola weszła do finału festiwalu Eurowizji z piosenką Invincible. Polska niestety zakończyła swoją karierę na półfinale. Tym więcej powodów by głosować na Carolę w sobotę. Głosujemy na numer 22.

Szwecja, Dziennki

 

Wybitna szwedzka piosenkarka Carola prezentuje dziś melodię Invincible w półfinale festiwalu Eurowizji. Carola jest jednym z głównych faworytów tegorocznego festiwalu. Po raz czwarty staje ona do walki o uznanie Europy i Azji. Zawsze zajmowała czołowe miejsca, a raz odniosła zwycięstwo. Czy Carola zdoła powtórzyć ten sukces? Prześladowana często przez media za przekonania, dla wielu jest ona niezłomna i niezwyciężona, czyli „Invincible”.

Szwecja, Dziennki

 

Akcje na sztokholmskiej giełdzie spadły wczoraj o 5,3%. Po wtorkowym wytchnieniu jest to kolejny dzień gdy akcjonariusze tracą miliardy, 130 tylko wczoraj. W ciągu ostatniego tygodnia wartość akcji sztokholmskiej giełdy zmniejszyła się o 350 mld SEK (ok. 140 mld PLN). Wybitni specjaliści twierdzą, że akcje mogą pójść w górę albo w dół.

Szwecja, Dziennki

 

„Szwecja jest najbardziej wrogo nastawiona do Izraela ze wszystkich krajów świata”. Taką laurkę wystawił Szwecji Gideon Meir, przedstawiciel izraelskiego rządu, w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika telewizyjnego. Izrael krytycznie ocenia umożliwienie przez Szwecję złożenia wizyty w Szwecji i Europie palestyńskiemu ministrowi ds. uchodźctwa. Szwecja odmówiła też udziału w natowskich ćwiczeniach wojskowych z powodu uczestnictwa w nich Izraela. Jan Eliasson, szwedzki minister spraw zagranicznych, ocenia wypowiedź Meira za przesadną.

 

Szwecja, środa 17.05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Chuligańskie walki nibykibiców są dużym problemem w Szwecji, podobnie jak w Anglii, Włoszech i wielu innych krajach. NIedawno zatrzymano ponad sto osób w Geteborgu. Przedwczoraj udało się policji w Halmstad zapobiec organizowanym tam walkom ulicznym kiboli. Szwedzka policja obawia się, że chuligani, którzy mają zakaz wstępu na krajowe stadiony, przeniosą się do Niemiec w czasie piłkarskich mistrzostw.

Szwecja, Dziennki

 

Rzecznik ds. dyskryminacji, Katri Linna, wskazuje na napływające doniesienia o szczególnie częstym wykradaniu dzieci rodzinom cygańskim przez szwedzkie służby socjalne. Rząd rozważa podjęcie działań zmierzających do zbadania nadmiernej gorliwości władz socjalnych w stosunku do Cyganów.

Szwecja, Dziennki

 

Jutro w Atenach półfinał festiwalu Eurowizji. O miejsce w finale ubiegają się 23 kraje, w tym Szwecja i Polska. Carola, reprezentująca Szwecję zaliczana jest do faworytek festiwalu. Jest ona uznaną międzynarodową gwiazdą, która ma na swoim koncie zarówno trzecie, drugie jak i pierwsze miejsce w tym festiwalu

 

Szwecja, wtorek 16.05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Wczoraj nadal spadały kursy akcji na sztokholmskiej giełdzie. Handel zakończył się przy indeksie -2,2%, podczas gdy w piątek akcje spadły o 2,9%. Analitycy przewidują dalszy spadek o 3-7%.

Szwecja, Dziennki

 

Gdy szwedzcy pracodawcy zostali zmuszeni do ponoszenia większej części kosztów za pracowników na długotrwałych zwolnieniach lekarskich kończyło się to często wypowiedzeniem dla tych ostatnich. Zadziwiające jest jednak to, że aż 50% chorych, którzy w ten sposób zostało nagle bez środków do życia, nagle ozdrowiało i podjęło pracę w innym miejscu. Podobny fenomen zauważono w tutejszym ZUS-ie, gdy odmawiano dalszej wypłaty chorobowego. Miejmy nadzieję, że ta metoda nie będzie dalej rozwijana. Aż strach pomyśleć ile państwo mogłoby zaoszczędzić, odbierając np. wózki inwalidom, w nadziei, że zaczną chodzić.

Szwecja, Dziennki

 

Jeżeli ktoś nie zdążył wyszaleć się na nartach tej zimy, to nic straconego - świeży śnieg pada właśnie w północnej Szwecji tej wiosny.

 

Szwecja, poniedziałek 15.05..2006..

Szwecja, Dziennki

 

Najstarsza mieszkanka Szwecji obchodzi dziś swoje 111-te urodziny. Do szwedzkiego rekordu długowieczności brakuje solenizantce, pani Astrid Zachrison, już tylko jeden rok. Życzymy pobicia rekordu z dużą nawiązką, Tradycyjne „sto lat!” zabrzmiałoby tutaj jak kiepski dowcip.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki SAAB, producent samolotu bojowego Jas Gripen oferuje Norwegii 48 samolotów nowego typu, na bardzo dobrych warunkach. Za dwa lata Norwegia podejmie decyzję o wyborze nowych samolotów, które zastąpią obecne F16. Dotąd było niemal pewne, że będą to amerykańskie Joint Strike Fighter. Propozycja szwedzka jest jednak bardzo kusząca, gdyż gwarantuje jednocześnie portfel zamówień dla norweskiego przemysłu, wartośći 36 mld SEK. Na podobnych warunkach otrzymały Jas Gripen wcześniej RPA, Węgry i Czechy.

 

Szwecja, niedziela 14.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Czeka nas znaczne ochłodzenie. W nocy przymrozki, a na północy Szwecji -5°C nawet w ciągu dnia. Reszta kraju: około 10°C i przelotne opady. Po paru dniach upalnej wiosny wracamy więc do normy.

Szwecja, Dziennki

 

Niecodzienny gość zakwaterował się w hotelu w Örebro, w środkowej Szwecji. Około pierwszej w nocy głównym wejściem hotelu wkroczył bóbr, przemaszerował przed recepcją, po czym ulokował się w jednym z wolnych pokoi, nie czekając na decyzje personelu. Ten ostatni wpadł w panikę i wezwał policję, która przysłała na miejsce pikietę do zadań specjalnych wspomaganą przez wytrawnych myśliwych. W wyniku sprawnej akcji udało się bobra namówić do zmiany hotelu. Po zbadaniu wróci on do własnego bobrowiska nad rzeką Svartån.

 

Szwecja, piątek 12.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Nie słabnie zainteresowanie mediów sprawą Larsa Danielssona, najbliższego współpracownika szwedzkiego premiera. Składał on sprzeczne zeznania przed komisjami badającymi zaniedbania rządu po katastrofie tsunami. Teraz czeka go kolejne przesłuchanie tym razem przed rzecznikiem prawnym riksdagu, zwanym tu kryptycznie JO (Justitieombudsmannen). Premier Göran Persson deklaruje pełne poparcie dla swego urzędnika. Większość dokumentów dotyczących działań Danielssona w pierwszych dniach po katastrofie zostało teraz utajnionych. Wcześniej na ten temat ...

 

Szwecja, czwartek 11.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Kolejny przypadek próby cenzurowania mediów był przedmiotem dyskusji w riksdagu. Tym razem rządowa szefowa ds. mediów próbowała zatrzymać dociekliwą publicystykę popołudniówki Aftonbladet, badającą prawdomówność najbliższego współpracownika premiera Görana Perssona, Larsa Danielssona. Ten ostatni składał wykrętne i sprzeczne wyjaśnienia przed komisjami badającymi zaniedbania rządu po katastrofie tsunami. Poprzednia akcja cenzurowania mediów zakończyła się dymisją minister spraw zagranicznych ...

Szwecja, Dziennki

 

Korupcja wśród szwedzkich urzędników państwowych jest znacznie większa niż się na ogół sądzi. Prokuratura prowadzi obecnie około 50 spraw o przyjmowanie łapówek. Próbuje się zorganizować współpracę kilku instytucji państwowych w celu zwalczania korupcji w obrębie władzy. Polski przykład znajduje więc naśladowców.

Szwecja, Dziennki

 

Rekordowe temperatury ostatnich dni mamy za sobą i czeka nas nieco chłodniejszy weekend. Przyjdzie nam zadowolić się 15-20°C i przelotnym zachmurzeniem zamiast nurzać się w słońcu przy 25 stopniach jak dotychczas.

 

Szwecja, środa 10.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Palestyński minister ds. uchodźstwa przebywa dziś w Sztokholmie. Spotka on przedstawicieli partii Zielonych oraz Socjaldemokratów. Jego wizyta budzi kontrowersje, gdyż partia Hamas, tworząca rząd palestyński jest uznawana za organizację terrorystyczną przez USA oraz UE i jest bojkotowana. Szwecja przełamała ten bojkot udzielając wizy palestyńskiemu ministrowi.

Szwecja, Dziennki

 

Uczniowie o niewłaściwych poglądach politycznych mają dostawać ocenę niedostateczną z zachowania w szwedzkich szkołach. Proponuje to Urząd ds. szkolnictwa. Niewłaściwe poglądy to np. rasizm lub narodowy socjalizm. Inne formy socjalizmu, a nawet komunizm są nadal dozwolone.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki sejm, riksdag, wyraził wczoraj zgodę na przystąpienie Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej. Oba kraje mogą przystąpić do UE już pierwszego stycznia 2007. Wcześniej muszą jednak wyrazić na to zgodę wszystkie, obecne kraje członkowskie Unii.

 

Szwecja, wtorek 09.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie związki zawodowe zajmują się podsycaniem nienawiści do Polaków. Wynika to z nadanego wczoraj programu TV4, Drevet. Szef związku transportowców, Per Winberg prezentuje oficjalne stanowisko związku: Polacy, kierowcy ciężarówek, zajmują się przemytem i handlem alkoholem, narkotykami oraz prostytucją. Najcięższy zarzut to jednak to, że na parkingach nie kupują szwedzkich parówek, a żywią się jedzeniem przywiezionym z Polski. Warto dodać, że szwedzkie parówki składają się głównie z kaszki manny, farby i mączki z kopyt zwierząt. Gdy reporterka TV4, Susanne Edmark, zacytowała Winbergowi ustęp prawa zabraniający podsycania nienawiści, została wyrzucona z lokalu związku. Związek transportowców wchodzi w skład centrali LO, głównej podpory rządzących socjaldemokratów.

 

Szwecja, poniedziałek 08.05.2006..

Szwecja, Dziennki

 

Co robi szwedzki niedźwiedź gdy budzi się z zimowego snu? Bierze komórkę, dzwoni do zaprzyjaźnionego zoologa i zamawia nową baterię. W tym roku, z powodu długiej zimy niedźwiedzie zaspały trochę, więc dopiero teraz zoolodzy badający te zwierzęta w Dalarna wyposażyli je nie tylko w baterie, ale i całkiem nowe komórki. Teraz każdy krok niedźwiedzi jest rejestrowany w celach badawczych, a także dla bezpieczeństwa ludzi.

 

Szwecja, sobota-niedziela, 6-7.05.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie media niewiele piszą o zmianach w polskim rządzie. Jedynie dziennik SvD.se porusza nieśmiało ten temat. Największy dziennik DN.se zamieszcza dwa zdania - dosłownie! Telewizja milczy. Groteskowe są wysiłki szwedzkich mediów by obrzucać różnego rodzaju inwektywami polskie partie polityczne. Ta sama partia potrafi być dla jednych mediów prawicową, a dla drugich lewicową. Ale zawsze skrajnie, populistycznie, nacjonalistycznie... Ma się wrażenie, że to lata 70-te i szwedzką propagandą kierują specjaliści z radia Tirana

Znacznie więcej emocji wywołuje obecna wizyta palestyńskiego ministra d.s. uchodźctwa w Szwecji. Palestyński rząd tworzy partia Hamas, która wygrała ostatnie wybory. Jednocześnie Hamas jest organizacją terrorystyczną, która dąży do wyzwolenia Palestyny i likwidacji państwa Izrael. Jest to przyczyną jej bojkotu przez USA oraz UE. Szwecja jest mocno krytykowane za złamanie tego bojkotu.

Większość Szwedów chromoli dziś jednak zarówno Bliski Wschód jak i Polskę, bierze manele i ucieka w naturę. Mamy skrajnie populistyczny, piękny dzień i mnóstwo słońca, które bardzo nacjonalistycznie przyświeca z prawa, a nawet z lewa.

 

Szwecja, piątek 5.05.2006

Szwecja, Dziennki

 

Mimo wcześniejszych zapewnień Szwecja udzieliła wizy do obszaru Schengen, palestyńskiemu ministrowi d.s. uchodźctwa. Po wyborczym zwycięstwie palestyński rząd tworzy organizacja Hamas, określana jako terrorystyczna. Wydając wizę palestyńskiemu ministrowi Szwecja przełamuje unijny bojkot Palestyńczyków. Wydanie wizy jest mocno krytykowane przez Izrael i Francję.

Szwecja, Dziennki

 

Mamy już most między Szwecją i Danią poprzez cieśninę Öresund, teraz kolej na most do Finlandii przez zatokę Botnicką. Możliwość drogowego połączenia między Szwecją i Finlandią bada organizacja Kvarkenrådet, zajmująca się rozwojem północnych regionów w obu krajach. Most lub podmorski tunel miałby łączyć miasta Umeå w Szwecji oraz Vasa w Finlandii.

 

Szwecja, czwartek 4.05.2006

Szwecja, Dziennki

 

Nareszcie mamy w Szwecji pogodę zasługującą na miano wiosny. Świeci słońce i całe 15-20°C zachęca do życia. I tak ma być przez cały weekend!

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzkie pasażerskie linie promowe wydają trzykrotnie więcej pieniędzy na reklamę Szwecji za granicą niż szwedzkie państwo. W ubiegłym roku koszty promocji Szwecji wśród zagranicznych turystów wyniosły 266 mln SEK. Branżowa organizacja armatorów, publikując te dane, chce zachęcić instytucje państwowe do większej aktywności w promocji Szwecji jako turystycznej atrakcji.

Szwecja, Dziennki

 

Dla turystów spragnionych wyjątkowych wrażeń szykuje się w Szwecji nowa atrakcja. W Kirunie, na północy kraju trwają przygotowania do lotów kosmicznych dla prywatnych osób. Brytyjska firma Virgin Galactic, należąca do miliardera Richarda Bransona, we współpracy z firmami szwedzkimi organizuje Kiruna Spaceport skąd już za dwa lata turyści będą latali w kosmos. 160 osób wykupiło już bilety za jedyne 1,5 miliona koron sztuka. Tak oto ma wyglądać podróż ...

 

Szwecja, środa 3.05.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Z okazji narodowego święta 3 maja życzymy wszystkim Polakom miłego wypoczynku oraz chwili refleksji nad własnym wkładem w rozwój Ojczyzny.

Szwecja, Dziennki

 

Jak donosi lokalna gazeta województwa Västerbotten w północnej Szwecji, istnieją całkiem poważne plany otwarcia w miejscowości Storuman gimnazjum, którego specjalnością będzie... siłowanie się na rękę. W planowanej konferencji prasowej na ten temat ma wziąć udział nawet szwedzka narciarska mistrzyni Anja Pärsson. Miejmy nadzieję, że zmordowani siłowaniem uczniowie będą w stanie utrzymać jeszcze w ręku ołówek.

Szwecja, Dziennki

 

Francja nie udzieliła przedstawicielom palestyńskiego Hamaz wizy, która obowiązywałaby w całym obszarze Schengen. Nie odbędzie się zatem planowane na 17-18 maja spotkanie Hamazu z grupą szwedzkich, antysemickich parlamentarzystów. Premier Göran Persson nie uważa, że wystawienie wizy przez Szwecję leży w interesie kraju.

 

Szwecja, wtorek 2.05.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Dla mieszkańców Szwecji skończył sie już długi weekend. Znaczenie konstytucji 3 maja nie jest tu należycie doceniane i jutro musimy pracować. Rodakom w kraju życzymy natomiast miłego wypoczynku i pożytecznej refleksji nad historią, a zwłaszcza nad przyszłością Polski.

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj mija termin składania zeznań podatkowych w Szwecji. Około 2,6 miliona osób zrobi to drogą elektroniczną - przez Internet, telefon lub za pomocą SMS'a. Coraz to większe ułatwienia są korzystne dla państwa, ale nie zawsze dla podatników ...

 

Szwecja, poniedziałek 1.05.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Jubileuszowe uroczystości na cześć 60-tej rocznicy urodzin szwedzkiego króla Karola Gustawa XVI cieszą się dużą popularnością. Na placu przed pałacem królewskim w Sztokholmie odbywały się uroczyste defilady i zmiany warty w obecności króla i jego rodziny. Potem dzieci składały kwiaty i drobne podarunki na ręce króla. Dziesiątki tysięcy ludzi obserwowało przejażdżkę karocą pary królewskiej ulicami Sztokholmu ...

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.