Nowinki ze Szwecji - archiwum

 

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

Kwiecień 2006 00018

 
 

Szwecja, sobota 29.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Miłościwie nam panujący król Karol Gustaw XVI obchodzi jutro 60-tą rocznicę urodzin. Jednak uroczystości zaczęły się już wczoraj. Król przyjmował urodziniowe prezenty i gratulacje. Z całej Europy przybyły koronowane głowy by uczestniczyć w obchodach rocznicowych. Mimo socjaldemokratycznych rządów w Szwecji, król cieszy się ogromną popularnością wśród poddanych. Oto kilka zdjęć ...

 

Szwecja, piątwk 28.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Wycofanie się Szwecji z manewrów wojskowych w ramach „Partnerstwa dla pokoju” z powodu udziału w nich Izraela () wywołało silną reakcję tamże. Szwedzki ambasador w Tel Awiwie został wezwany do złożenia wyjaśnień. Izrael próbuje łączyć szwedzką decyzję z niedawnymi odwiedzinami przedstawicieli Hamaz w Szwecji. Premier Göran Persson nazwał taką sugestię głęboko nieprawdziwą i uwłaczającą.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzcy muzułmanie wystąpili z żądaniem wprowadzenia w Szwecji oddzielnego prawa dla wyznawców islamu, dostosowanego do ich tradycji. Propozycja została przyjęta bez entuzjazmu przez polityków. Jednak sam fakt, że pomysł jest dyskutowany na serio, świadczy o wzmocnieniu pozycji islamu w Szwecji.

Szwecja, Dziennki

 

Długi weekend w Szwecji jest nieco krótszy niż w Polsce, ale bardzo intensywny. 30 kwietnia mamy tu święto Valborg - przywitanie wiosny. Pali się wówczas duże ogniska i konsumuje ogromne ilości piwa. Dodatkowo w tym roku obchodzimy 60 rocznicę urodzin naszego króla Karola Gustawa XVI. W uroczystościach będzie brało udział wiele koronowanych głów.

 

Szwecja, czwartek 27.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Estońska komisja rządowa, badająca ponownie sprawę zatonięcia promu Estonia w 1994 roku kieruje ostrą krytykę do władz szwedzkich, które utrudniają zdobycie informacji w tej sprawie. Zainteresowanie katastrofą przybrało w Estonii na sile po ujawnieniu przez szwedzkiego celnika, w listopadzie 2004, że władze wojskowe Szwecji przemycały na pokładzie Estonii militarne materiały z Rosji. Estońska posłanka Evelyn Sepp gości dzisiaj w Sztokholmie, gdzie będzie rozpatrywana w sejmie propozycja wznowienia badań nad przyczynami katastrofy.

Szwecja, Dziennki

 

Mimo wielomiesięcznych przygotowań, Szwecja odwołała swój udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych we Włoszech. Ćwiczenia odbędą się za dwa tygodnie w ramach natowskiego programu „Partnerstwo dla pokoju”. Przyczyną odmowy udziału Szwecji jest uczestnictwo Izraela w tych manewrach.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka armia planuje oddać na złom około 70 samolotów Jas starszego typu, których nie uda się sprzedać za granicę. Samolot nie sprzedaje się najlepiej. Jas Gripen był kiedyś oferowany Polsce, ale bez powodzenia. Wartość przeznaczonych na złom samolotów osiąga 20 miliardów koron. Czegoż się nie robi dla wiosennych porządków!

 

Szwecja, środa 26.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Lokalny dziennik w Sundsvall, w północnej Szwecji, będzie pierwszą w kraju i drugą w świecie gazetą testującą całkowicie dygitalną formę publikacji. Juź w maju zacznie się ukazywać e-gazeta, którą będzie się czytało za pomocą specjalnego e-wizora. Apart jest nieco mniejszy od formatu A4 i waży około 400 gram. Obecnie kosztuje on 3000 SEK, ale nowa generacja e-wizorów ma być znacznie tańsza i kosztować tylko 800 SEK. Dzisiejszy czarno biały ekran zostanie zastąpiony kolorowym i będzie go można zwijać w rolkę. Używanie e-wizora w charakterze packi na muchy nie jest jednak wskazane.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki producent sprzętu AGD, Electrolux, zamyka swoją fabrykę w smoladskim miasteczku Torsvik pod Jönköpingiem, a produkcję przenosi do Polski. 170 osób traci pracę. Kierownictwo firmy tłumaczy swoją decyzję brakiem opłacalności produkcji w Szwecji i wzrostem konkurencji ze strony krajów centralnej Europy. Electrolux posiada już cztery fabryki w Polsce.

 

Szwecja, wtorek 25.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Minął pierwszy dzień pracy Jana Eliassona, nowego ministra spraw zagranicznych w Szwecji. Jest on jednocześnie, do końca września, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Z prawdziwą przyjemnością można było wysłuchać wywiadu z nowym szefem szwedzkiej polityki zagranicznej. Wiedza, profesjonalizm i kultura Eliassona przewyższa dramatycznie poziom jego koleżanek i kolegów z rządu. O zamęcie wokół MSZ pisaliśmy wcześniej ...

Szwecja, Dziennki

 

Stowarzyszenie Skradzione Dzieciństwo zaskarżyło szwedzkie władze, żądając przeprosin i odszkodowania za cierpienia doznane w domach dziecka i t.zw. rodzinach zastępczych. Stowarzyszenie skupia osoby, które jako dzieci zostały przez władze porwane rodzicom i umieszczane w różnego rodzaju instytucjach. Dziś dorośli, świadczą o okrucieństwach jakich doznali w placówkach Służb Socjalnych, zwanych tu często familiegestapo. Według członków stowarzyszenia, tego typu znęcanie się nad dziećmi trwa nadal. Potwierdza to również seria programów telewizyjnych na ten temat, transmitowanych w ubiegłym roku.

 

Szwecja, sobota 22.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Państwowy zarząd rynku pracy AMS i jego pośrednictwa pracy zatrudnia około 10 tysięcy osób. Kosztuje on podatników wiele miliardów koron rocznie. Efektywność państwowych pośredniaków jest jednak - łagodnie mówiąc - znikoma. Tylko jedną pracę rocznie załatwia cały ten biurokratyczny moloch w przeliczeniu na jednego urzędnika AMSu. Ludowa partia Center proponuje dlatego by zamiast marnotrawić fundusze na AMS, wypłacać nagrody bezpośrednio tym, którzy znajdą pracę dla młodych bezrobotnych. System taki jest już z powodzeniem praktykowany w Holandii.

Szwecja, Dziennki

 

Norweski statek uratował wczoraj samotnego mężczyznę podróżującego na maleńkiej tratwie w cieśninie Skagerrak, 65 km na południe od Kristiansand. Podaje się on za Amerykanina, ale nie posiada żadnego paszportu. Twierdzi, że jest urodzony w 1959 roku w Afryce Południowej. Na własne życzenie został on przekazany władzom szwedzkim i obecnie przesłuchuje go policja w Geteborgu.

Szwecja, Dziennki

 

Bez związku z powyższym, zapraszamy do nadsyłania prac na nasz nieustający konkurs „Relacje z podróży”. Publikujemy tam opowieści polskich turystów o swoich wrażeniach z podróży do Skandynawii. Najciekawsze prace otrzymują nagrody ...

 

Szwecja, piątek 21.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Myślenie nie jest już w Szwecji przestępstwem. Decyzją sejmu unieważniono wczoraj paragraf prawa, który zakazywał prowadzenie badań naukowych lub innych przygotowań w celu budowy nowych elektrowni jądrowych. Paragraf wprowadzono po katastrofie w Czarnobylu, w 1987 roku. Utrudniał on naukowcom uzyskanie funduszy na badania dotyczące poprawy bezpieczeństwa nawet już w aktualnie istniejących elektrowniach. To niebezpieczne prawo popularnie nazywane było „paragrafem o zakazie myśli”.

Szwecja, Dziennki

 

General Motor planuje rozpocząć produkcję nowego samochodu szwedzkiej marki SAAB. Ma on być mniejszy od modelu SAAB 93. O otrzymanie zlecenia współzawodniczą fabryki w Anglii, Belgii, Niemczech, Polsce i Szwecji. Szwedzkie prawo regulujące rynek pracy i przyznające ogromne przywileje szowinistycznym związkom zawodowym osłabia znacznie szanse Szwecji. Nowoczesna fabryka w Trollhättan produkuje jednak już dzisiaj inne modele SAABa oraz samochody marki Cadilac. W walce o nowe zlecenia jest ona także wspomagana przez państwo.

Szwecja, Dziennki

 

12 krajów - m.in. Anglia, Francja, Niemcy - złożyło protest przeciwko połowom wielorybów w Norwegii. Wśród protestujących są również Czechy i Austria. Ryzyko zmniejszenia ilości odwiedzin wielorybów u wybrzeży tych ostatnich jest widać ogromne.

 

Szwecja, czwartek 20.04.2006.

Szwecja, Dziennki

 

Jedna czwarta Szwedów nie wierzy w teorię Darwina. Wierzą oni natomiast w inteligentny design, czyli, że Świat został stworzony przez Boga. Wynika to z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie szwedzkiej telewizji. Podobne badania przeprowadzono pod koniec lat 90-tych. Wówczas aż połowa Szwedów odrzucała teorię Darwina. Świadczy to o gwałtownie postępującej sekularyzacji społeczeństwa. Dla porównania - około 60-70% mieszkańców USA przyjmuje za prawdziwą biblijną wersję stworzenia.

Szwecja, Dziennki

 

Premier Göran Persson ponownie stanął przed sejmową Komisją Konstytucyjną. Tym razem musiał się tłumaczyć dlaczego większość wysokich urzędników państwowych mianuje on według „partyjnego klucza”, co jest niezgodne z przepisami. Kontrowersje budzi również tytuł doktora honoris causa, przyznany Perssonowi przez Uniwersytet w Örebro, w nagrodę za to, że premier nadał mu status uniwersytetu kilka lat wcześniej. O troskach premiera pisaliśmy wcześniej ...

Szwecja, Dziennki

Dziś rano padał śnieg w Sztokholmie.

 

Szwecja,środa 19..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Szwecja - silny przyrost gospodarczy, rozsądna rozsądne finansami publicznymi, malejące bezrobocie, najlepszy kraj świata dla emerytów. Taką salwę odpalił wczoraj szwedzki minister finansów Pär Nuder, prezentując wiosenną propozycję budżetową w sejmie. Mimo wysokiej koniunktury coraz więcej osób jest poza rynkiem pracy, bezrobocie zwalczane za pomocą statystycznych sztuczek, kiepskie szkoły i opieka nad starszymi oraz brak stymulacji przedsiębiorczości - kontruje opozycja. Jednak pozytywny rozwój gospodarczy Szwecji jest faktem i opozycji trudno będzie przekonać społeczeństwo do zmiany rządu w tegorocznych wyborach.

 

Szwecja,wtorek 18..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Nareszcie możemy trochę popracować. Po długim, niemal tygodniowym świętowaniu z przyjemnością idziemy do pracy by zrobić coś pożytecznego. Trzeba się spieszyć, bo już wkrótce czeka nas znowu długi weekend - majowy. Na szczęście w Szwecji nie świętujemy 3 maja.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki wariant akcji Samoobrony zastosowali wczoraj mieszkańcy krainy Bohuslän w zachodniej Szwecji. Utworzyli oni karawanę traktorów na międzynarodowej drodze E6. Efektem były długie kolejki i znaczne utrudnienie świątecznego ruchu. Wszystko to w proteście przeciw opieszałości władz, w budowie autostrady. Budowa przedłuża się m.in. z powodu sporów w sprawie zagrożenia jakie autostrada stanowi dla skalnych rysunków Wikingów z epoki brązu w okolicy Tanum ...

Szwecja, Dziennki

 

Co piąty student w Szwecji żyje w biedzie. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez jeden z banków. Ekonomia studentów pogorszyła się o 40% w ciągu ostatnich 17 lat. Główną przyczynę upatruje się we wzroście kosztów mieszkaniowych. Studenci w Szwecji otrzymują zapomogę oraz mają możliwość wzięcie niskoprocentowej pożyczki. Dziś w sejmie zatwierdzany jest wiosenny budżet. W charakterze wyborczej kiełbasy rząd obiecuje podnieść zapomogę o 100 SEK. Wystarczy na dwa piwa w barze.

 

Szwecja, poniedziałek 17..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Dziś ostatni dzień tygodniowego niemal świętowania, które w Szwecji rozpoczyna się już w Wielki Czwartek. Chrześcijański charakter Świąt jest tu mocno zatracony, a nawet zwalczany. Po 70-ciu latach panowania Socjaldemokratów, wiele pokoleń Szwedów jest intensywnie wychowywanych w duchu ateizmu.

Szwecja, Dziennki

 

Pierwszy dzień Świąt wybrała sobie przewodnicząca szwedzkiego związku zawodowego nauczycieli, Metta Fjelkner, by w artykule opublikowanym na łamach dziennika Dagens Nyheter, zaatakować wolność wyznania i prawo rodziców do wychowania swoich dzieci. Obiektem ataku są szkoły o profilu religijnym, wolne od państwowej indoktrynacji.

Szwecja, Dziennki

 

Posiadacze łodzi z utęsknieniem wodują swe jachty po długiej zimie. Słoneczna, świąteczna pogoda sprzyjała szkutniczym zajęciom. Tylko dzisiaj mamy przelotne deszcze w południowo zachodniej Szwecji. No ale to w ramach dyngusa, który jest tutaj nieznaną tradycją.

 

Szwecja, niedziela 16..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Nadal mamy słonecznie niemal w całym kraju, jednak od południowego zachodu nadciągają zachmurzenia i deszcze. Szwedzi nie znają dyngusa, ale deszczowa pogoda w drugi dzień Świąt zrekompensuje nam tą dziejową niesprawiedliwość.

 

Szwecja, sobota 15..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Jedyna chyba w Szwecji inscenizacja pasyjna odbyła się wczoraj w mieście Uddevalla, w południowo-zachodniej Szwecji. Z inicjatywy miejscowego pastora Kurta Olssona, trzeci rok z rzędu, około 70 osób przedstawiało drogę krzyżową Chrystusa. Jak na niezbyt chrześcijańską Szwecję to ewenement. Koszty organizacyjne, około 100 tysięcy SEK, pokryły m.in. władze gminy.

 

Szwecja, Dziennki

 

Pogoda dziś wspaniała - słonecznie i ciepło w zaludnionej części kraju. Wielu udaje, że to już wiosna. Na drogach można spotkać rowerzystów ubranych tylko w podkoszulki. Przy 5-9°C to wyczyn. No, ale wiadomo - zamiast krwi Szwedzi mają glikol w żyłach.

 

Szwecja, piątek 14..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

W Szwecji świętujemy już na całego. Wielki Piątek jest tu dniem wolnym od pracy, więc już wczoraj kto miał to wyjechał, a reszta zasiadła do stołu. Protestancka Szwecja nie zna Wielkiego Postu, więc żadne względy religijne nie stoją na przeszkodzie biesiadom. Przebrane za czarownice dzieciaki biegają po domach i wymuszają słodycze, pod groźbą zniesławienia.

Wielu korzysta z ostatniej szansy wypadu na narty. W górach jest nadal sporo śniegu, mimo plusowej temperatury w całym kraju. W południowej Szwecji będzie nawet 5-10°C. Dyngusa wprawdzie Szwedzi nie znają, ale poznają - w poniedziałek deszcze.

Od zachodu najazd Norwegów. Bogaci sąsiedzi robią świąteczne zakupy w „taniej” Szwecji. To już chyba ostatni naród na ziemi, który obdarza Szwecję tym przymiotnikiem. Szczególnym wzięciem cieszą się sklepy monopolowe, przed którymi ustawiają się długie kolejki.

 

Szwecja, czwartek 13..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Wszystkim Czytelnikom Szwecja.net życzymy zdrowych i radosnych
Świąt Wielkanocnych
.

W Szwecji świętujemy już od dzisiaj, gdyż Wielki Piątek jest tu dniem wolnym od pracy. W Wielki Czwartek co krok spotkać można wielkanocne czarownice w drodze na Łysą górę. Niezbyt groźne - łatwo można je obłaskawić słodyczami.

Szwecja, Dziennki

 

Komisja UE uważa, że Szwecja stosuje zbyt wysoką stawkę VAT dla znaczków pocztowych, podczas gdy Niemcy i Anglia zbyt małą. Unijna propozycja z 2003 roku, dotycząca stawek VAT jest trudna do interpretacji i nie została do tej pory w pełni zaakceptowana. Wymienione kraje mają szansę przedłożenia swego stanowiska.

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzi kradną nieco mniej, ale za to częściej piorą się po pyskach. Wskazuje na to najnowsza statystyka. Ilość zameldowanych kradzieży w ubiegłym roku spadła o 3% podczas gdy pobicia wzrosły o 8%.

 

Szwecja, środa 12..04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzka, ludowa partia Center padła ofiarą serii ataków na swoje lokale. nieznani sprawcy niszczą fasady budynków i szyldy partii. Center przedstawiło niedawno program zwalczania bezrobocia wśród młodzieży. Przypuszcza się, że lewica realizuje w ten sposób swoją politykę, podżegając młodych ludzi do wandalizmu, na modłę francuską.

Szwecja, Dziennki

 

Ceny domów w Szwecji nadal rosną i osiągają zawrotne sumy. Byle chatka w okolicach Sztokholmu kosztuje 2-3 miliony koron. Główną przyczyną jest wyjątkowo niskie oprocentowanie kredytów. Kredyt hipoteczny kosztuje dzisiaj około 3%. Coraz częściej mówi się o cenowej bańce mydlanej. Przewiduje się, że bank centralny podniesie stopę procentową.

Szwecja, Dziennki

 

Dzisiaj pracujemy jeszcze w normalnym rytmie, ale od jutra zaczyna się długie świętowanie. Wielkanocne święta rozpoczynają się w Szwecji nieco wcześniej niż w Polsce. Już Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, więc od czwartku dominuje tu raczej świąteczny nastrój. Protestancka Szwecja nie pości przed Świętami, więc ucztowanie rozpocznie się już od jutra.

 

Szwecja, wtorek 11.04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Premier Göran Persson ma niełatwe życie. Media odsłaniają coraz to nowe skandale z Socjaldemokratami w roli głównej. Tsunami, oszczercza kampania przeciw opozycji, kłamstwa współpracowników, dymisja minster Freivalds - to seria afer, którą miała przerwać nominacja nowego ministra spraw zagranicznych o nieskazitelnej reputacji, Jana Eliassona. Szczęście trwało jednak krótko ...

 

Szwecja, poniedziałek 10.04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Wielkanocny tydzień w Szwecji nie sprzyja pracowitości. Piątek jest już świętem, dniem wolnym od pracy. W efekcie pracujemy jako tako w pierwsze dnia tygodnia, a kto może ulega świątecznym nastrojom już od dzisiaj.

Szwecja, Dziennki

 

Zachęceni pierwszymi uśmiechami wiosny, szwedzcy kierowcy zmieniają już opony na letnie. Urząd drogowy przestrzega jednak przed przesadnym wiosennym nastrojem w okresie wielkanocnym. Na szwedzkich drogach nadal mogą pojawiać się oblodzenia.

 

Szwecja, środa 05.04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Szwedzki minister finansów Pär Nuder przyjmuje dziś swego chińskiego odpowiednika, Jin Rinqinga. Omawiane będą możliwości pogłębienia współpracy szwedzko-chińskiej oraz problemy globalizacji. Temat ludobójstwa poruszany nie będzie.

Szwecja, Dziennki

 

Wczoraj przedstawiono wyniki piięcioletnich badań historycznych nad stosunkiem Szwecji do nazizmu i komunizmu, przeprowadzanych w ramch rządowego programu naukowego. Wyłania się z nich ponury obraz najnowszej historii Szwecji ...

 

Szwecja, wtorek 04.04.2006

Szwecja, Dziennki

 

Rządzący w Szwecji socjaldemokraci poddani byli w ostatnich miesiącach ostrej krytyce za zaniedbania, publiczne kłamstwa i hipokryzję. Jednak arogancja władzy przypada jak widać do gustu szwedzkim wyborcom. Według ostatniego badania opinii publicznej popularność socjaldemokratów w ostatnim miesiącu wzrosła na tyle, że wspólnie z partiami wspomagającymi (komuniści i zieloni), uzyskali oni teraz przewagę nad opozycją.

 

Szwecja, poniedziałek 03.04.2006

Szwecja, Dziennki

 

W iście sowieckim stylu szwedzkie media pominęły totalnym milczeniem rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Żadna z większych gazet, ani też dzienniki telewizyjne nie raportowały o uroczystościach obchodzonych w Rzymie i wielu innych miejscach świata. W takim dniu szczególnie uwidacznia się dystans dzielący Szwecję od cywilizacji europejskiej.

 

2006: 12, 11, 10, 09, 07-08, 06, 05, 04, 03, 02, 01.